Schade bij Dow nog onbekend Goed weer voor deltavliegers Culinair genieten op de fiets Wim en Viek sturen provinciepersoneel bloemetje als excuus Kwart eeuw werken voor de scouting Installatie wordt pas opgestart als oorzaak brand bekend is Vlissingen wil raad allochtonen DüS U wilt geld verdienen? gnergie Fietsenkijkdag Oost-Zeeuws-Vlaamse handboogschutters strijden om koningstitel Bijeenkomst dorpsblik Sluis zeeuwse almanak Heftig ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 12 mei 2003 j^pfUarnldde Puysseleijr TERNEUZEN - Bij de brand af kopen vrijdagavond in de LHCl-fabriek op het terrein rtD Dow Benelux in Terneuzen «jn geen schadelijke stoffen vrijgekomen. De naftakraker blijft nog minstens enkele da wn uit bedrijf, totdat onder dek helderheid heeft gebracht in de oorzaak van de brand. Dat liet Dow-woordvoerder Frank Neve afgelopen zater- mddag weten. In de omge vingvan de installatie waar de vuurhaard zich concentreerde, njn uit voorzorg milieumetin- gen verricht Direct na het incident is begon- met het onderzoek naar de W1zaak en de schade van de brand. Dit onderzoek zal nog zeker enkele dagen in beslag ne men. Zolang er geen onder zoeksresultaten zijn, kan Neve nog geen uitspraken doen over de schadepost. „We weten nu r.og niet of de fabriek twee da gen of twee weken stil komt te liggen. Pas als daar een beter beeld over is, kunnen we iets zeggen over de schade." De brand heeft volgens de woordvoerder in elk geval geen negatieve invloed op de produc tie ..Dat heeft alles te maken met het feit dat we beschikken over drie krakers. Daarnaast kunnen we nog gebruik maken van bestaande voorraden." Waar het fout ging is voorlopig nog niet bekend. Vast staat, dat operators van de LHCl-fabriek rond 19.30 uur ontdekten dat er brand woedde in een van de pompen. Door een lek in die pomp stroomde ethyleen naar buiten dat direct vlam vatte. De brandweer van Dow en de brandweer van de gemeente Terneuzen had de situatie rond 21.30 uur was de situatie stabiel en richtte het werk van de brandweer zich primair op het gecontroleerd laten uitdoven van het vuur Om 00.35 uur klonk het sein 'alles veilig'. „Uiteraard betreuren we dit in cident", aldus Gerard van Har ten, de voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, in een eerste reactie. „Gelukkig, en dat is het allerbelangrijkste, deden zich geen persoonlijke Plantenmarkt in Rozenoord SLl'IS Woensdag vindt in het woonzorgcentrum Rozenoord Ie Sluis een plantenmarkt plaats. Bewoners hebben plantjes op gekweekt die ze te koop aanbie den In een apart kraam zijn stekjes te koop. Verder worden er wafels gebakken en is er een verloting. De middag wordt auzikaal omlijst door Jan Pie rement. De markt begint om 13.30 en duurt tot 16.30 uur. Vreemde eend tussen kraampjes voorjaarsmarkt in Hoek HOEK - Terwijl de kraam met de biertap nog in volle opbouw is, lopen de eerste kopers al met plastic tassen vol afrikaantjes, lobelia's en andere planten naar hun auto. De voorjaarsmarkt aan de Kou- depolderstraat in Hoek trok af- en zaterdagochtend nog geen half uur na de opening al tientallen bezoekers. Het gunstige weer werkt daar onge twijfeld aan mee, evenals de we- hap bij geroutineerde marktbezoekers dat je er best zo vroeg mogelijk bij bent op een rommelmarkt. Auto's Want naast de (commerciële) plantenverkoop is er meer te be ieven op de voorjaarsmarkt. Liefhebbers van oude auto's verlustigen zich bijvoorbeeld aan antieke modellen zoals een Peugeot 404 Berline uit 1963, of een Toyota Celica uit de zeventi gerjaren. Tussen de particulieren valt de kraam van D. Zegers uit Ter neuzen op. De opbrengst van haar verkoop komt geheel ten goede aan een kindertehuis in Polen. „Mijn schoondochter komt uit Bosnië. Perst heb ik me het lot van de mensen in dat land aangetrok ken en zo ben ik er geleidelijk aan ingerold", vertelt ze. Onderweg kregen de deelnemers een 'appeltje uit eigen boomgaard' bij de familie Van de Ree. door Gino van den Broecke HULST - Lange linten met fietsers re den over de Zeeuws-Vlaamse polder wegen genietend van de omgeving en een lekker warm lentezonnetje. Dat waren de ingrediënten van de Landelij ke Fietsdag die afgelopen zaterdag in Nederland werd gehouden. Bijna 1500 deelnemers hebben aan dit evenement op drie verschillende routes in Zeeuws- Vlaanderen deelgenomen. Het was me de dankzij het mooie weer de drukstbe- zochte Fietsdag in jaren. Het thema van dit jaar was 'culinair ge nieten van de regio'. Fietsliefhebbers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen denkt na over een mentorenraad voor allochto nen. In die raad zitten mensen die een vertrouwenspositie hebben bin nen de allochtone bevolkings groepen. Deze week wordt dui delijk of een mentorenraad haalbaar is. Dat staat in de nieuwe notitie allochtonenbe leid Leden van de raad kunnen problemen signaleren en in in dividuele gevallen ouders on dersteunen. De Vlissingse be volking bestaat voor ongeveer tien procent uit allochtonen De meeste van hen komen van de Molukken (800), uit Suriname (850), Marokko (800) en de An tillen en Aruba (600). konden in het Zeeuws-Vlaamse land deelnemen aan drie uitgezette routes. Elke route had zijn eigen naam. In West-Zeeuws-Vlaanderen was de Dijk en Smulroute uitgezet. Deze 35 kilome ter lange tocht deed onder andere de plaatsen Cadzand, Groede en Schoon- dijke aan. De fietsers passeerden ook natuurgebied De Blikken tussen Oost burg en Groede. Onderweg kregen de deelnemers een 'appeltje uit eigen boomgaard' bij de familie Van de Ree en waren er diverse 'Smulplekken'. In Midden-Zeeuws-Vlaanderen was de Dijken- en Fortenroute uitgezet. Start punt was de Axelse watertoren. In die toren toonde de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen allerlei verschil lende producten van het platteland. Verder kon men bij schapenwolboerde rij Van Waes in Westdorpe een blik ach ter de schermen werpen. In het oosten was er de Boerderijenrou te, die de fietsers langs verschillende plekken in en rond Hulst voerde. Bij de stempelpost bij boerderij Dieleman aan de Hontenisseweg. De enthousiaste fietsers kregen er een stukje kaas en een fris pakje drinkyoghurt, wat gezien het warme weer erg welkom was. Bij aardappelbedrijf Gebroeders Dob- belaer en De Vlashoeve van Mortier Vlas op Sint Jansteen kon door de deel nemers ook een bedrijfsbezoek worden foto Camile Schelstraete gebracht Alle fietsers kregen bij het volbrengen van de tocht een herinne- ringsspeld, maar door de grote toeloop van fietsers waren die echter niet vol doende voorradig, net als fietsroutes en receptenboekjes die vooraf meegege ven werden. Tijdens de Fietsdag kon ook een be zoekje worden gebracht aan verschil lende molens in de streek. In het kader van de Nationale Molen- en Gemalen- dag die gelijktijdig met de Landelijke Fietsdag op het programma stond. De molens in Hulst, Schoondijke en Axel draaiden alledrie en de mensen konden er uitleg krijgen over het hoe, wat en waarom van de molens. Advertentie Nu tot 10% korting op een meerjarencontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1555 voor de actievoorwaarden ENECO Energie. Mijn energie. ENECO Deltavlieger Wim Wieben stijgt op voor zijn vlucht. foto Camile Schelstraete door Fred Rabout NIEUWVLIET - De weergoden werkten deze keer wel mee. Een week eerder nog hadden ze hun strijd om de Jan van Genttrofee nog moeten uitstellen omdat diezelfde weergoden alle mede werking weigerden. De zeilvliegvereniging Jan van Gent bestaat dit jaar vijftien jaar. Om de trofee werd voor de twaalfde keer gestreden op het achttien hectare grote terrein aan de Nieuwvlietse Sint Jans- dijk bij Piet Provoost. Het was Jan Martin uit Sluis, al ruim dertien jaar voorzitter, die voor de tweede keer (hij won hem ook in 2000) de trofee mee naar huis mocht nemen. Hij was met zijn Deltavlieger de beste op de vier verplichte onderdelen te weten de langste vlucht, doel- landing, vaantje droppen en het volgen van de procedures (vei ligheid en start). Het was de doellanding die uiteindelijk de doorslag gaf, want die voerde Martin tot in de perfectie uit. Het resulteerde in een punten totaal van 162 en dat waren er 18 meer dan de nummer twee, Rik Vèrlinde uit Knokke. De weersomstandigheden, wind uit een ideale richting, wa ren licht in het voordeel van de deltavliegers ten opzicht van de parapenters. Provoost: „We proberen de windhandicap door middel van een omrekenfactor weg te ne men en slagen daar ook wel re delijk in." Toch moest de eerste parapenter, Jan Vosters uit Ant werpen, vrede nemen met een zesde plaats in de totaalstand. In totaal waren 21 van de 70 le den naar Nieuwvliet gekomen om de strijd aan te gaan om de felbegeerde trofee. Provoost, die er al bij was toen de club werd opgericht: „Het is eigenlijk spontaan ontstaan door een paar mensen die hier op onze minicamping stonden We zijn nog steeds de enige club in Zeeland en één van de vijf in Nederland. Bij ons staat veilig heid hoog in het vaandel. We hebben een hechte vrienden club waarbij men elkaar, indien nodig, op het veiligheidsaspect corrigeert Iedereen is boven dien verplicht om het brevet te ongelukken voor. Ik ben erg on der de indruk van de samenwer king tussen de gemeentelijke en onze eigen brandweer. Beide korpsen hebben erg goed werk verricht en hun professionali teit bewezen door René Schrier MIDDELBURG - Als het aan de commissaris van de koningin W. van Gelder en provinciese- cretaris L. Verduit ligt worden vandaag alle ongeveer zeven honderd Zeeuwse provincie ambtenaren verrast met een bloemetje vergezeld van een briefje met de tekst 'Met welgemeende excuses Wim en Viek'. Op die manier reageren ze op de commotie die onder de provin cieambtenaren en bestuurders is ontstaan na hun uitlatingen in het tijdschrift B en G, Daarin diskwalificeerden zij de Zeeuw se provincieambtenaren. Van Gelder wilde zondag niet veel kwijt over het voornemen de mensen een ruikertje aan te bieden. Het moest een verras sing blijven. Ook wist hij op dat moment nog niet of het zou luk ken vandaag de gewenste hoe veelheid bloemen aan te laten rukken. Om die reden kon hij ook niet vertellen wat voor bloe men het zouden worden. Wel is wat hem betreft duidelijk dat de kosten 'voor rekening man' ko men. „We hopen dat hiermee een punt achter de zaak gezet kan worden." De commissaris maakt een ver gelijking om zijn opmerkingen in het blad te verduidelijken: „Bij Ajax lopen veel meer voet ballers rond dan bij Hoek. Dan is het toch logisch dat er bij Ajax ook meer goede voetbal Iers zijn In Noord-Holland had ik als ge deputeerde de portefeuille eco nomische zaken en die afdeling bestond daar uit vijftig mensen. Hier heeft de gedeputeerde eco nomische zaken vijf mensen tot zijn beschikking Ik zeg niet dat de Noord-Hollandse ambtena ren stuk voor stuk beter zijn, maar het is toch logisch dat die afdeling veel meer capaciteit heeft. Dat lijkt mij evident Maar sommige dingen mogen kennelijk niet gezegd worden." door Jeanette Vergouwen HULST - Ze werden overrom peld en de verrassing was com pleet. Aan het einde van de le dendag werden Carla en Jan de Boer op het Jagertje in Hulst eens stevig in de bloemetjes ge zet. Carla en Jan de Boer zijn al 25 jaar actief in de leiding van scouting Hulst en de andere le den vonden dat een goede reden om er een surprisefeest tegen aan te gooien. Een zilveren jubi leum komt niet zo vaak voor in deze kringen Het feest vond plaats op de avond van de leden dag. De hele dag waren er acti viteiten voor de jonge leden ge weest Het echte verrassings- feest begon pas 's avonds. Een groot aantal bekenden van Jan en Carla kwamen langs om het zilveren koppel te bedanken en geluk te wensen. De band Mid life Crisiskwam natuurlijk de boel opvrolijken. Jan de Boer is immers de zanger van deze po pulaire band HULST - Dinsdag is op het poli tiebureau in Hulst een kijkdag van gevonden (brom-)fietsen van 9.30 tot 11.30 uur en van 13 tot 16 uur. Kijkers moeten de aangifte van diefstal of vermissing meene men. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - Verschil lende schuttersverenigingen uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen hiel den hun jaarlijkse konings- schieting. Het naar beneden ba len van de hoge vogel op de 28 meter hoge staande wip is geen sinecure. Bij de schuttersclub Sint Jan in Sint Jansteen deden 26 van de 30 leden een gooi naar de titel. Na drie ronden bleven Guido Merckx en Jos van Damme als enige in de wedstrijd. In de al- lesbeslissende tweekamp schoot van Damme bij zijn acht ste poging als eerste de felbe geerde vogel af. Jos van Damme mag als koning in juni deelne men aan de kampioenschappen van de Nederlandse bond in Ovezande. In juli staat hij ook op de deelne merslijst van de Zeeuws- Vlaamse titelstrijd. Bij de Frie zen in Graauw spanden 26 leden de boog. Zeven jeugdleden hiel den hier een eigen konings- schieting. In de jongste catego rie ging Jeroen Heijens met de hoogste eer strijken. Bij de seni oren maakten de gebroeders Sorber er een familie onderons je van. H. Sorber werd uiteinde lijk koning. Ook het schutters- terrein in Zuiddorpe stond in het teken van de koningsschie- ting De 29 deelnemende leden van St.Sebastiaan kregen allen drie keer de kans om de pluim af te schieten. Vier schutters ble ken over een vaste hand te be schikken. In de finale ronde trok E. van Pottelberge aan het lang ste eind. Hij kaapte voor de tweede keer de koningstitel weg. Van Pottelberge is teven de hoofdman van de schuttersso- ciëteit Sint Sebastiaan. Van de zes deelnemende dames in Zuiddorpe werd Margriet Ver- straeten nog gekroond tot eerste minister Bij het koninklijke schuttersgil de in Westdorpe was W. de Vne- ze spekkoper Van de 16 schut ters schoot de Vrieze in de vijfde ronde alleen de koningsvogel naar beneden. Hij werd voor de vierde keer tot koning ge kroond Sint Sebastiaan heeft 16 jaar geleden bij de honderd ste verjaardag het predicaat Koninklijk ontvangen. SLUIS - Op donderdag 15 mei vindt in gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje te Sluis een be wonersbijeenkomst plaats in het kader van de enquete Dorpsblik. De stuurgroep zal tijdens de avond de uitkomsten van het rapport en de aanbevelingen presenteren. Bewoners kunnen reageren en ook het gemeente bestuur is aanwezig voor het geven van reacties op het rap port. De avond begint om 19.30 uur. halen." Voor de grootste stunt zorgde Egbert Cijsouw vijf jaar geleden. Hij steeg in Nieuwvliet op en landde op het Walcheren, bij Gapinge „Er zijn er wel meer die bij goed weer een uitstapje wagen. Ook in het Belgische Oostrozebeke is al een keer een piloot neergeko men. Het wachten is op de eerste die de Franse grens over schrijdt." De feestdag afgelo pen zaterdag werd afgesloten met een extra aangeklede bar becue. Uitslag Jan van Gent trofee; 1. Jan Martin (Sluis) 162 pun ten, 2. Rik Verlinde (Knokke) 144, 3. Rob de Regt (Zeist) 133. 4. Francis Ponseele (Damme) 126,5,5. Jan Aarnoutse (Retran- chement) 126. Het huis van de Vlissingse moeder wordt regelmatig overvallen door een goed moedige bende, vriendjes en vriendinnetjes van haar vijf tienjarige dochter. En pubers willen eten, en drinken. Als de laatste huis waarts keert lijkt de provi siekast ten prooi te zijn ge vallen aan een zwerm Afri kaanse sprinkhanen. Was moeder in het begin nog zo vriendelijk om de mondvoor raad aan te vullen, tegen woordig is ze wel wijzer. Het twee of drie keer in de week terugkerende bezoek van de jongeren werd een forse aan slag op het gezinsbudget. Toen dochterlief laatst klaagde dat er 'helemaal niets' in huis was om haar gasten aan te bieden, drukte moeder haar een fles limona desiroop in de handen. De co la-verslaafde vriendjes ke ken wel even raar, maar lie ten het zich toch smaken. Een vond het zelfs 'heftig'. Maar die had 'ranja puur' gedron ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37