Aandacht voor veiligheid dorp Griezelen met Dolfje Weerwolfje Een hapje en een trapje Geen schadelijke stoffen vrij bij brand naftakraker Dow Wim en Viek sturen provinciepersoneel bloemetje als excuus Dorpsraad Scharendijke wil vinger aan de pols houden Excursie naar het orchideeën veld Dijk water Inbrekers in Bruinisse Dus U wilt geld verdienen? Ravage op parkeerterrein Dievegges gepakt Drie keer pech voor bromfietser Veroorzaker kettingbotsing N59 rijdt door zeeuwse almanak Heftig waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 12 mei 2003 rïr^amke van Loon SCHARENDIJKE - Scharen dijke is een redelijk veilig dorp oid in te wonen. En de dorps raad van Scharendijke wil dat ^ag zo houden. Met de grote 'troora toeristen in aantocht richt de aandacht voor wat be treft de openbare orde zich hoofdzakelijk op Renesse. Het dorpsraadbestuur wil een vin ger aan de pols houden dat Scharendijke daarbij niet over het hoofd wordt gezien. Hetgaat om kleine criminaliteit en overlast die het dorp aan de voet van de Brouwersdam treft Vandalisme, kleine vernielin gen die in de nachtelijke uren worden aangericht. Of het la waai op straat wanneer de kroe gen aan de Dorpsstraat om twee I uur dicht gaan en de cafégan gers hun weg naar huis en cam- pingzoeken. Met regelmaat ko- j men hierover klachten binnen bij de dorpsraad. De drempel J om de politie of de gemeente in te schakelen blijkt in de prak tijk vaak te hoog. Gaat het maar om kleine din gen, de voorvallen hebben wel effect op de leefbaarheid van het dorp. Scharendijke is een veilige plek om te wonen en o p te groeien, maar toch voelt 15 pro cent van de inwoners zich er wel eensonveilig. zo bleek uit de So ciale Structuurschets van het dorp. Vooral in de avonduren neemt dat onveiligheidsgevoel Expositie BURGH-HAAMSTEDE - In de hal van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haanistede is een ex positie ingericht van werk van de eigen bewoners. De stukken loopt uiteen van fi- jguurzaagwerk tot modelbouw, schilderijen en tekeningen tot borduur- en breiwerk. De ten toonstelling is tot 12 juni dage lijks te zien van 9.00 tot 17.00 toe. Daarbij komt dat het 1350 inwoners tellende dorp in het hoogseizoen wordt overspoeld met toeristen. ,,De nadruk van het politietoezicht ligt dan op Renesse, maar de kampeerter reinen worden hier steeds gro ter. Er komen steeds meer toe risten naar hier. We willen een vinger aan de pols houden en het rustig houden hier", aldus T. Heijboer, secretaris van de dorpsraad. Het dorpsraadbestuur wil daar om aandacht voor de veiligheid op straat en in het dorp. Omdat politietoezicht daarbij van be lang sheeft het bestuur voor de vergadering morgenavond een vertegenwoordiger van het Schouwen-Duivelandse korps uitgenodigd. Heijboer hoopt dat tijdens de discussie duide lijk wordt hoe en wanneer de politie ingeschakeld kan wor den en wat er gebeurt met meldingen van overlast en ver nielingen. Meldt de politie bij voorbeeld 'onveilige situaties aan de gemeente om het beleid te beïnvloeden'? De aandacht moet zich in de dis cussie echter niet alleen richten op het terugdringen van de overlast. Ook leven er volgens de secretaris vragen als hoe de politie het dertig-kilometerre- gime in Scharendijke gaat con troleren en hoe parkeeroverlast in bepaalde straten is tegen te gaan. Het moet daarom een bre de discussie worden over veilig heid in het algemeen, waarbij ook zeker de verantwoordelijk heid van de Scharendijkers zelf hierin niet buiten schot blijft Want hoe zij zich in hun huis bij voorbeeld eenvoudig tegen in brekers kunnen wapenen moet ook ter sprake komen. Brand Naast de sociale veiligheid op straat komt zodoende ook de veiligheid in en rond het huis aan de orde. Brandveiligheid door Famke van Loon ZIERIKZEE - Het blad gevuld met toast met filet américain en de afgedekte glazen advocaat wachten de deelnemers op. De fietsers laten zich de versnape ringen op de eerste stempelpost na Zierikzee graag aanbieden. Na het trappen op de pedalen nemen ze bij Vleesboerderij Boot achter Kerkwerve graag even de tijd om van de hapjes te genieten. De Landelijke Fietsdag is dit jaar extra aantrekkelijk voor de sportieve lekkerbekken. Met het thema 'Culinair genieten van de regio' zijn veel fietsers opgestapt om geld bij elkaar te trappen voor de Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelminafonds. De deelne mers aan de 37 kilometer lange 'Culinaire boerderijenroute Schouwen-Duiveland' worden op de verschillende stempelpos ten getracteerd op Schouwse lekkernijen. De stops bij Recre atieboerderij Van Langeraad in Kerkwerve en Wijnhoeve De Kleine Schorre inDreischor zijn mooie uitpufplekken én aange naam voorde inwendige mens. Bij Vleesboerderij Boot bij Kerkwerve is het zaterdag dub bel genieten. De fietsers kunnen de zelfgemaakte filet américain SIRJANSLAND - De harlekijn orchis staat weer volop in bloei in het Dijkwater tussen Sirjans- land en Dreischor. Onder bege leiding van een gids van Staats bosbeheer worden deze maand nog twee excursies naar het or- chideeënveld in het natuurge bied ondernomen. Donderdag kunnen belangstel lenden om uiterlijk 19.00 uur verzamelen aan de knotwilgen- dreef langs de Weg door het Dijkwater. Zaterdag begint de excursie om 13.30 uur. Aanmel dingen verlopen via de WV in Zierikzee. JBRUINISSE - Inbrekers heb ben aan het begin van afgelopen weekend op verschillende plek ken hun slag proberen te slaan. Inde nacht van vrijdag op zater- dag is geprobeerd een vracht wagencombinatie op te breken, diegeparkeerd stond aan de ha venkade. Omdat de kraak bijna gelukt was, vermoedt de politie dat de inbrekers gestoord zijn In dezelfde nacht is rond drie uur s ochtends geprobeerd een winkel te berovenDe deur werd opengebroken, maar de inbre kers hebben de benen genomen toen het alarm afging. (Advertentie) Nu tot 10% korting op een meerjarencontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden ENECO Energie. Mijn energie. ENECO energie proeven. Daarbij wordt advo caat geserveerd van Pluimvee houderij Roskam. De smakelij ke hapjes worden met genoegen verorberd, waarna de deelne mers een rondje langs de stallen maken. Voor Han Boot, die voor het toeristisch project Kijkje op 't Erf zijn boerderij al openstelt voor het publiek, is het aan de lopende band kleine rondlei dingen en uitleg geven. „Het is een stempelpost. Maar een hele boel willen toch ook even in de stallen kijken." Voor de familie Boone uit Zeeuws-Vlaanderen is het die combinatie, die deze fietstocht door de Schouwse polders aan trekkelijk maakt. „Dat is leuk, informatief en aangenaam tege lijk", aldus Jan Boone. Ieder jaar proberen hij en zijn vrouw mee te doen aan de Landelijke Fietsdag. Dat de 2003-editie ge zegend is met het prachtigste voorjaarsweer, maakt het voor hen extra goed. „Een route is het beste wanneer je mooi weer hebt. Anders mis je toch iets." Stormloop Dat mooie weer heeft zaterdag meer mensen op het zadel ge lokt. Van de culinaire boederij- enroute zijn op het VW-kan- toor in Zierikzee tachtig kaarten verkocht. „Dat zijn er meer dan vorig jaar", vertelt medewerkster Ellen Midavaine Tachtig routes verkocht bete kent een veelvoud aan deelne mers. Sommigen kopen immers per persoon een routekaart, om dat ze daarmee een goed doel steunen; anderen kopen één route per vier fietsers. „En ze komen allemaal heel enthousi ast terug. Ze vinden het een prachtige route." Het enthousiasme voor de twee routes, die in het kader van de Landelijke Fietsdag door de Schouwse Westhoek zijn uitge zet, doet hiervoor zeker niet on der Tineke Veerhoek van het VW-kantoor in Haamstede spreekt van een 'stormloop'. De honderd routes waren in korte tijd uitverkocht, waarna er nog eens zestig bijgekopieerd zijn om laatkomende fietsers niet te leur te hoeven stellen. Zowel voor de 35 kilometerlange mu seumroute 'Blikken in 't heden schoole uit 't verleden' als de 20 kilometer-lange gezinsroute 'Op avontuur in het verleden' is het animo groot. „Het begon meteen om negen uur al te lo pen. Het is nog nooit zo druk ge weest. Ik denk dat er zeker wel 250 man mee heeft gedaan." Aandenken Wie zich met een volle stempel kaart terugmeldt op de VVV- kantorenkrijgt een medaille als aandenken aan de fietsdag. Voor de groep op het erf van Han Boot ligt die beloning nog ver weg. Wanneer de groep aanstal- te maakt om verder te trekken moeten ze één van hen haast meesleuren. De filet américain en advocaat houden de fietser nog even in hun greep. „Nog even proeven, hoor." Het Dijkwater is in 1954 afge sloten van de Grevelingen. Voor die maatregel was het een laat ste stukje getijdengebied van de voormalige Gouwe, de oude scheiding tussen Schouwen en Duiveland. Tegenwoordig is het een uniek natuurgebied met sin gels, water en schraal grasland. De dodaars, kleine zilverreiger, grauwe gans, boomvalk en brui ne kiekendief zijn er veel gezie ne gasten. Onder de planten tie ren in de meimaand de harlekijn orchis, addertong, ratelaar en de zeegroenzegge welig. BURGH-IIAAMSTEDE - Een 82-jarige automobiliste uit Schouwen-Duiveland heeft za terdag een flinke ravage aange richt op de Ankerweg in Burgh- Haamstede. De vrouw stond kort na tien uur met haar auto op het parkeer terrein. Tijdens het achteruit steken om weg te rijden werd zij onwel. De vrouw reed hierna door een hek. schampte een steunpaal van een carport en ramde een andere auto, die on der de carport geparkeerd stond. Door de kracht werd deze auto van een 47-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede tegen het huis aan geduwd. Deelnemers aan de landelijke fietsdag nemen even de tijd vooreen hapje bij vleesbocrderij Boot in Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - Het gehuil van de weerwolf klinkt door de donke re zaal. Het nummer Thriller van Michael Jackson komt uit de speakers. De jongeren van de jongste groep van Jeugdtheater Op Drift Schouwen-Duiveland dansen hun macabere zombie- dans. En nemen het publiek mee naar een Renesse waar Dolfje Weerwolfje rondwaart. De Renesser Toneelvereniging Op Drift bruist, zo blijkt zater dagavond. Ieder jaar laat de vereniging zich één weekend lang met voorstellingen zien aan het eigen publiek. De zaal van het dorpshuis in Renesse zit zaterdag vol. Het publiek krijgt drie stukken voorgeschoteld: Op Drift laat de toeschouwers hierin griezelen, getuige zijn van een vertrouwelijk gesprek en wederom griezelen. Onhandig De volle zaal lijkt even op het gemoed van de jongste spelers (tien tot twaalf jaar) van Op Drift te spelen. Met 'Dolfje Weerwolfje' - naar het boek van Paul van Loon - zetten zij de openingsact op de planken. Met dans en toneelspel vertellen zij het verhaal van Dolfje, die op zijn zevende verjaardag tot de ontdekking komt dat hij een weerwolf is. En lijkt dat aan vankelijk wat onhandig te zijn. deze gaven komen bij het afre kenen met de pestkop van de school uiteindelijk goed van pas. Wanneer ook de vervelende buurvrouw is afgevoerd door 'de mannen van de Opvangcen trum voor Zeldzame Dieren en Mensen' kunnen de jonge ac teurs vol trots het applaus in ontvangst nemen. r Na dit avontuur is het voor het publiek even omschakelen, wanneer de volwassenen voor het voetlicht treden met de een akter Mewalda. Geen gegriezel maar een goed, vertrouwelijk gesprek tussen de twee wat ou dere vrouwen Jesse en Puck. Ge zeten op een bankje in het park vertrouwen zij elkaar aarzelend steeds meer toe. Even wordt dit gesprek ruw verstoord, wan neer plots het licht in de zaal aanflitst; een klok die op de lichtschakelaars valt, is de boosdoener. Maar het spel gaat verder en zonder verdere onder brekingen voeren de twee speel stere, die goed aan elkaar ge waagd zijn, het publiek mee naar het einde van het verhaal. Voor speelster Annemarie Heili gers is bij het vallen van het doek de tijd in de spotlight nog niet voorbij. Voorzitter Hans den Hamer zet haar in het zon netje, omdat zij veertig jaar 'ac tief lid is' van Op Drift. Met een gouden Op Drift-speldje, een oorkonde van het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater en het erelidmaatschap wordt Hei 1 igere voor haar prestatie ge- eerd. Griezelbus De finale is weer voor het jeugd theater: de groep jongeren van 13 tot en met 18 jaar start vol vertrouwen De Griezelbus - ook naar het boek van Paul van Loon. Ze laten zien dat met een jaar studeren en repeteren re sultaten te behalen zijn. Goed ingespeeld op elkaar gaan ze op in de verschillende, korte grie zelverhalen, die elkaar in rap tempo opvolgen: van het ver haal van de babyfoon tot de hongerige 'stoel met gevoel'. Hun dans. toneelspel en solo zang leveren de spelers een da verend applaus op. Wanneer zij als toegift nog eens hun ope ningsnummer zingen en dansen klimt ook de jongste groep van het jeugdtheater nog één keer op het podium: de toekomst van Op Drift sluit de avond swingend af. hoort daar ook bij Brandweer commandant F. Pijnenborgh zal uitleggen hoe de kans op een uitslaande brand in een woning verkleind kan worden en wat mensen zelf aan brandpreventie kunnen doen. De veiligheid in Scharendijke staat op de agenda van de dorpsraadvergadering. Deze bijeenkomst wordt morgen ge houden in dorpshuis De Put- meet en begint om half acht 's avonds. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bij de brand af gelopen vrijdagavond in de LHC1 -fabriek op het terrein van Dow Benelux in Terneuzen zijn geen schadelijke stoffen vrijgekomen. De naftakraker blijft nog minstens enkele da gen uit bedrijf, totdat onder zoek helderheid heeft gebracht in de oorzaak van de brand. Dat liet Dow-woordvoerder Frank Neve afgelopen zater dagmiddag weten. In de omge ving van de installatie waar de vuurhaard zich concentreerde, zijn uit voorzorg milieumetin gen verricht. Direct na het incident is begon nen met het onderzoek naar de oorzaak en de schade van de brand. Dit onderzoek zal nog zeker enkele dagen in beslag ne men. Zolang er geen onder zoeksresultaten zijn, kan Neve nog geen uitspraken doen over de schadepost. „We weten nu nog niet of de fabriek twee da gen of twee weken stil komt te liggen. Pas als daar een beter beeld over is, kunnen we iets zeggen over de schade." De brand heeft volgens de woordvoerder in elk geval geen negatieve invloed op de produc tie. ..Dat heeft alles te maken met het feit dat we beschikken over drie krakers. Daarnaast kunnen we nog gebruik maken van bestaande voorraden." ZIERIKZEE - Bij deHema-ves- liging in Zierikzee is zaterdag middag een meisje van 14 jaar aangehouden wegens diefstal. De jonge Zierikzeese wilde een wekkerradio meenemen zonder te betalen. Bij de aanhouding is ook haar vriendinnetje, ook een 14-jarig meisje uit Zierikzee, aangehouden omdat zij mede plichtig was. Beide meisjes zijn doorgestuurd naar bureau HALT Waar het fout ging, is voorlopig nog niet bekend. Vast staat, dat operators van de LHC1-fabriek rond 19.30 uur ontdekten dat er brand woedde in een van de pompen. Door een lek in die pomp stroomde ethyleen naar buiten dat direct vlam vatte. De brand weer van Dow en de brandweer van de gemeente Temeuzen hadden de situatie rond 21.30 uur was de situatie stabiel en richtte het werk van de brand weer zich primair op het gecon troleerd laten uitdoven van het vuur. Om 00.35 uur klonk het sein 'alles veilig'. Reactie „Uiteraard betreuren we dit in cident", aldus Gerard van Har ten, de voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, in een eerste reactie. „Gelukkig, en dat is het allerbelangrijkste, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ik ben erg on der de indruk van de samenwer king tussen de gemeentelijke en onze eigen brandweer. Beide korpsen hebben erg goed werk verricht en hun professionali teit bewezen." ZIERIKZEE - Een 38-jarige bromfietser van Schouwen- Duiveland is zaterdagvond drie keer op de bon geslingerd. De man werd op de Schelde- straat in Zierikzee kort voor tien uur door de politie aan de kant gezet voor een alcoholcon trole. Daarbij bleek dat hij ruim twee keer zoveel had gedronken als wettelijk is toegestaan in het verkeer. Naast het feit dat hij te diep in het glaasje gekeken had, droeg de 38-jarige geen helm en had hij zijn bromfietscertificaat niet bij zich. Voor alle drie de overtredingen kreeg hij een boe te. door René Schrier MIDDELBURG - Als het aan de commissaris van de koningin W. van Gelder en provinciese cretaris L. Verduit ligt, worden vandaag alle ongeveer zeven honderd Zeeuwse provincie ambtenaren verrast met een bloemetje vergezeld van een briefje met de tekst 'Met welge meende excuses Wim en Viek'. Op die manier reageren ze op de commotie die onder de provin cieambtenaren en bestuurders is ontstaan na hun uitlatingen in het tijdschrift B en G. Daarin diskwalificeerden zij de Zeeuw se provincieambtenaren. Van Gelder wilde zondag niet veel kwijt over het voornemen de mensen een ruikertje aan te bieden. Het moest een verras sing blijven. Ook wist hij op dat moment nog niet of het zou luk ken vandaag de gewenste hoe veelheid bloemen aan te laten rukken. Om die reden kon hij ook niet vertellen wat voor bloe men het zouden worden. Wel is wat hem betreft duidelijk dat de kosten 'voor rekening man' ko men. .,We hopen dat hiermee een punt achter de zaak gezet kan worden." De commissaris maakt een ver gelijking om zijn opmerkingen in het blad te verduidelijken; „Bij Ajax lopen veel meer voet ballers rond dan bij Hoek. Dan is het toch logisch dat er bij Ajax ook meer goede voetballers zijn. In Noord-Holland had ik als ge deputeerde de portefeuille eco nomische zaken en die afdeling bestond daar uit vijftig mensen. Hier heeft de gedeputeerde eco nomische zaken vijf mensen tot zijn beschikking Ik zeg niet dat de Noord-Hollandse ambtena ren stuk voor stuk beter zijn, maar het is toch logisch dat die afdeling veel meer capaciteit heeft. Dat lijkt mij evident. Maar sommige dingen mogen kennelijk niet gezegd worden." BRUINISSE - Op de N59 in Bruinisse zijn gisteren drie au to's betrokken geraakt bij een kettingbotsing. Een 37-jarige zwangere vrouw uit Bochum. die in een van de auto's zat, werd met klachten in de onderbuik overgebracht naar het zieken huis. Rond 15.35 remde een onbekend gebleven automobilist. De 48- jarige automobilist uit Bochum (D) die daarachter reed zag dit te laat en reed op zijn voorgan ger. Achter hem reed een 19-ja- rige automobiliste uit Iserlohn. die op haar beurt achterop de auto uit Bochum reed. De auto van de Bochumer raakte totaal vernield. De auto van de vrouw liep onherstelbare schade op. De voorste auto reed na de aan rijding door. De jongste groep van Jeugdtheater Op Drift Schouwen-Duiveland brengen Dolfje Weerwolfje tot le ven. g foto Dirk-Jan Gjeltema I Het huis van de Vlissingse moeder wordt regelmatig overvallen door een goed- i moedige bende, vriendjes en vriendinnetjes van haar vijf tienjarigedochter. En pubers willen eten, en I drinken. Als de laatste huis- waarts keert lijkt de provi siekast ten prooi te zijn ge vallen aan een zwerm Afri- I kaanse sprinkhanen. Was moeder in het begin nog zo vriendelijk om de mondvoor raad aan te vullen, tegen woordig is ze wel wijzer. Het twee of drie keer in de week terugkerende bezoek van de jongeren werd een forse aan slag op het gezinsbudget. Toen dochterlief laatst klaagde dat er 'helemaal niets' in huis was om haar gasten aan te bieden, drukte moeder haar een fles limona desiroop in de handen. De co la-verslaafde vriendjes ke ken ivel even raar, maar lie ten het zich toch smaken. Een voyid het zelfs 'heftig'. Maar die had 'ranja puur' gedron ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29