Vlissingen wil raad allochtonen Goes kiest meest zorgzame buur Schadebedrag bij Dow nog niet duidelijk Gehandicaptendag in Krabbendijke Wim en Viek sturen provinciepersoneel bloemetje als excuus Mentoren moeten problemen signaleren en ouders ondersteunen Dus u wilt geld verdienen? energie Longfysio zeeuwse almanak Heftig BEVELANDEN/THOLEN maandag 12 mei 2003 (joorAbvaruter^lujs VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen denkt na over een -ntorenraad voor allochto nen In die raad zitten mensen die een vertrouwenspositie heb- beo binnen de allochtone bevol kingsgroepen. Deze week wordt duidelijk of een mentorenraad haalbaar is. Dat staat in de nieuwe notitie allochtonenbe leid. Leden van de raad kunnen problemen signaleren en in in dividuele gevallen ouders on dersteunen. De Vlissingse bevolking bestaat 'p voor ongeveer tien procent uit allochtonen. De meeste van hen komen van de Molukken, uit Suriname, Marokko en de An tillen en ArubaVlissingen telt -rrond de vierhonderd erkende vluchtelingen uit Somalië, Iran, Irak en Afghanistan. Ben W concluderen dat het met het merendeel van de Vlissingse buitenlanders goed gaat. Een deel echter kent onvoldoende Nederlands, hebben nauwelijks •nenden of familie, zijn geen lid vaneen vereniging of club en le ven hun eigen leven Een deel van de allochtone jon geren veroorzaakt relatief veel 'overlast Zij houden zich bezig met geweld en drugs. Relatief veel jongeren komen terecht in het speciaal onderwijs en het voorbereidend middelbaar be roepsonderwijs. Omdat hun kennis van het Nederlands vaak minder is dan de gemiddelde Nederlandse leerling, scoren zij lager bij toetsen. Het gevolg is dat een vervolgopleiding wordt gekozen die beneden hun capa citeiten ligt, waardoor jongeren sneller afhaken. Voor een aantal groepen is spe ciale aandacht nodig, vindt het gemeentebestuur. Het gaat om alleenstaande (tiener)moeders, vrouwen die op latere leeftijd naar Nederland komen, alloch tone kinderen die onvoldoende steun krijgen van hun ouders en alleenstaande minderjarige asielzoekers. De gemeente Vlissingen vindt dat iedereen gelijke kansen en plichten heeft. Geen enkele al lochtoon mag tussen wal en schip vallen met het gevaar dat hij afglijdt naar de onderkant van de samenleving en de kans op overlast en criminaliteit. Uit onderzoek blijkt dat alloch tone kinderen minder kans heb ben op een goede ontwikkeling dan Nederlandse kinderen. Dat wordt gedeeltelijk veroorzaakt doordat hun ouders de Neder landse taal onvoldoende onder de knie hebben en niet weten wat zij zelf kunnen doen om hun kind te stimuleren. Kinderen Het college streeft ernaar om de ontwikkeling van kinderen te volgen vanaf de voorschoolse periode tot en met de puberteit Waar nodig moeten de ouders begeleid worden. Daarmee hoopt de gemeente te voorko men dat jongeren hun school niet afmaken en wil de gemeen te stimuleren dat ze een zinvolle vrijetijdsbesteding kiezen, bij voorbeeld met sport en muziek. Jongeren die toch in het crimi nele circuit terecht komen, moe ten intensief begeleid worden om herhaling te voorkomen. De afgelopen maanden zijn diverse gesprekken gevoerd tussen de gemeente, groepen vrouwen en besturen van de ver enigingen voor buitenlanders. De gemeente verwacht dat al lochtone ouders hun kinderen een dagritme meegeven. Dat houdt onder meer in op tijd eten, op tijd naar bed en de televisie uitzetten als kinderen huiswerk moeten maken. Ook wil de ge meente dat jongens en meisjes gelijk behandeld worden, dat de ouders schoolavonden bezoe ken en kinderen actief meedoen aan schoolactiviteiten. Ook vindt het college het belangrijk dat kinderen naar de peuter speelzaal gaan, zodat zé spelen derwijs Nederlands leren. Twirlsters in de prijzen i-HEERENHOEK -De twirl sters van The Showgirls uit 's- Heerenhoek hebben op de NTSB-wedstrijd zaterdag in Bucphen maar liefst negen keer ;oud, vijf keer zilver en vier keer irons gehaald. Daarbij werden og eens veertien plaatsingen voor het Nederlands kampioen schap behaald. Angelique van de Ven is geselecteerd voor de nationale equipe en zal begin juli Nederland vertegenwoordi gen op de Europese Freestyle Grand Prix die gehouden wordt m Dublin, Ierland. Brandweerteam Krabbendijke wint wedstrijd s-HEER ARENDSKERKE - Het brandweerkorps van Krab bendijke heeft afgelopen zater dag de wedstrijd Technische Hulp Verlening voor brand weerkorpsen gewonnen. De wedstrijd was georganiseerd door de brandweerkorpsen van ïïolphaartsdijk en 's-Heer Arendskerke. Tien korpsen uit de hele provincie deden mee aan dewedstrijd op industrieterrein Eindewege in 's-Heer Arends kerke. „De wedstrijd verliep zeer goed", vertelt assistent-wed- stnjdleider L. Versluys. „De teams hebben allemaal zeer goed gepresteerd en er was slechts één team dat de op drachten niet binnen de gestel de tijdslimiet voor elkaar kreeg." Uiteindelijk won het team van Krabbendijke. De ploeg gaat door naar een gewestelijke wed- stnjd in het Brabantse Vlijmen. Hier kan het team zich plaatsen voor het Nederlands kampioen schap Technische Hulp Verle ning. Ook de nummers twee en dne van afgelopen zaterdag - respectievelijk Wemeldinge en Cohjnsplaat/Kortgene - maken nog kans op plaatsing voor het Nederlands kampioenschap. Zi] kunnen zich hiervoor kwali ficeren tijdens de gewestelijke wedstrijd in het Zuid-Holland se Graafstroom. Tijdens de gehandicaptendag konden belangstellenden onder meer meedoen aan brandweerspelletjes. door Steffan ter Maat KRABBENDIJKE - De IJs - en skeelervereniging Krabbendij ke hield zich afgelopen zaterdag bezig met een evenement dat niet direct wordt geassocieerd met een ijs- en skeelervereni ging. Ze organiseerden name lijk een gehandicaptendag. En met veel succes. De gehandicaptendag werd ge houden in de bedrijfshallen van de gebroeders Weststrate en HPR aan de Zuidweg in Krab bendijke. „Iedereen is welkom, maar de gehandicapte heeft overal voorrang", vertelde vice- voorzitter J. Witsel van de ijs- en skeelervereniging. „We hebben scholen en organisaties voor ge handicapten uit de gemeenten Reimerswaal, Borsele, Tholen en Goes aangeschreven. Daar hebben we al een heel aantal aanmeldingen op gekregen en daarnaast zijn er ook veel be zoekers die onaangekondigd komen." Het initiatief voor de gehandi captendag ontstond vanuit een algemene ledenvergadering van de vereniging. Een van de leden vroeg of er niet een keer een spe ciale dag voor gehandicapten kon worden georganiseerd. Het idee werd positief opgepakt en er werd direct een speciale com missie ingesteld. Er werden veel verschillende spellen en activiteiten bedacht, waarbij zoveel mogelijk reke ning werd gehouden met de ge handicapten, zoals darts, sjoel bakken, een blikwerpspel, en een luchtspringkussen. Daar naast konden een brandweer wagen en een politieauto wor den bekeken. Lawaai Het hoogtepunt van de middag was voor de meeste bezoekers de rit met een vrachtauto. Ver schillende bedrijven uit Krab bendijke en omgeving stelden een of meerdere vrachtwagens beschikbaar. In totaal waren er 16 vrachtwagens die telkens een rit van zo'n drie kwartier maak ten. Bij terugkomst klonk tel kens een oorverdovend lawaai van de hoorns van de vrachtwa gens en stonden weer mensen klaar voor de volgende rit. Ed en Wannes uit Goes gingen niet met de vrachtwagen mee. Het is voor Ed niet mogelijk met zijn handicap in de vrachtwa- Advertentie Nu tot 10% korting op een meerjarencontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden ENECO Energie. Mijn energie. ENECO Steffan ter Maat GOES - In het kader van de Na tionale Burendag hield de ge meente Goes afgelopen zater dag de Verkiezing Zorgzame Buur 2003. Ook op Noord-Beve land en in de gemeente Kapelle werd de verkiezing gehouden. In Goes ging de eerste plaats naar T. Clouriachi uit Goes- Noord. De verkiezing werd gehouden door Humanitas-afdeling de Bevelanden/Schouwen-Duive- land. Net als ieder jaar waren er tientallen aanmeldingen De aanmelders zijn niet in alle ge vallen letterlijk buren van de genomineerden, maar wonen in ieder geval in dezelfde wijk als de persoon die ze graag willen nomineren voor zijn of haar in zet voor de omgeving. Voor het verkrijgen van de titel van meest zorgzame buur moet volgens de criteria van Humani- tas wel het een en ander worden gedaan. Volgens de organisatie is een zorgzame buur iemand die altijd bereid is om hulp te bieden bij problemen of ziekte, of bijvoorbeeld iemand die zorg verleent aan ouderen in de om geving of in groepsverband als vrijwilliger in een verzorgings huis hulp biedt. In de gemeente Goes werden dertig buren genomineerd die zich voor mensen rondom hen inzetten. In het stadhuis werden cle genomineerden 's ochtends om tien uur ontvangen. Na de opening gaf de juryvoorzitter van Humanitas een overzicht van de voorgedragen kandida ten. Vervolgens zong het trio De T. Clouriachi uit Goes krijgt de eerste prijs voor zorgzame buur uitgereikt. Meissen uit Westkapelle het Zorgzame Burenlied voor alle genomineerden. Uiteindelijk maakte wethouder D. van Ewijk de zeven van de dertig prijswinnaars bekend. Clouriachi - die het beeldje met de titel 'samenwerking op ni veau' kreeg - werd vooral gepre zen voor zijn inzet voor de mul ticulturele samenleving. Hij zet zich in voor feesten en hij staat er om bekend dat hij ook met al ledaagse zaken voor iedereen in zijn omgeving in Goes-Noord klaarstaat ..Ik vond het heel spannend", liet de winnaar na afloop weten „Ik was al helemaal verrast door die nominatie. Ik vind namelijk niet dat ik iets bijzonders doe Ik sta misschien wel eens voor ie mand klaar, maar dat gaat ge woon vanzelf. Dat ik hiervoor ook nog de eerste prijs krijg vind ik helemaal bijzonder. En ik ben er ook wel een beetje trots op." Uitslag Verkiezing Zorgzame Buur 2003: Goes: 1T. Clouriachi, Goes door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bij de brand af gelopen vrijdagavond in de LHCl-fabriek op het terrein van Dow Benelux in Terneuzen zijn geen schadelijke stoffen vrijgekomen. De naftakraker blijft nog minstens enkele da gen uit bedrijf, totdat onder zoek helderheid heeft gebracht in de oorzaak van de brand. Dat liet Dow-woordvoerder Frank Neve afgelopen zater dagmiddag weten. In de omge ving van de installatie waar de vuurhaard zich concentreerde, zijn uit voorzorg milieumetin gen verricht. Direct na het incident is begon nen met het onderzoek naar cle oorzaak en de schade van de brand. Dit onderzoek zal nog zeker enkele dagen in beslag ne men. Zolang er geen onder zoeksresultaten zijn, kan Neve nog geen uitspraken doen over de schadepost „We weten nu nog niet of de fabriek twee da gen of twee weken stil komt te liggen Pas als daar een beter beeld over is, kunnen we iets zeggen over de schade. De brand heeft volgens de woordvoerder in elk geval geen negatieve invloed op de produc tie ,,Dat heeft alles te maken met het feit dat we beschikken over drie krakers. Daarnaast kunnen we nog gebruik maken van bestaande voorraden." Waar het fout ging is voorlojrig nog niet bekend. Vast staat, dat operators rond 19.30 uur ont- GOES - Het Astma Fonds houdt vandaag een voorlichtings avond voor astmapatiënten over longfysiotherapie. Een longverpleegkundige is uitge nodigd als gastspreker. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in Hotel Goes. dekten dat er brand woedde in een van de pompen.,,Uiteraard betreuren we dit incident", al dus Gerard van Harten, de voor zitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, in een eerste reactie. „Gelukkig, en dat is het allerbelangrijkste, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ik ben erg onder de indruk van de samenwerking tussen de gemeentelijke en onze eigen brandweer. Beide korpsen heb ben erg goed werk verricht en hun professionaliteit bewezen. Vandaag begint luisteronderzoek Omroep Tholen THOLEN - Bureau Intomart Media Onderzoek uit Hilversum begint vandaag met een luister onderzoek onder de inwoners van de gemeente Tholen, 0111 in kaart te brengen hoe Omroep Tholen wordt beluisterd. Het onderzoek zal een week duren. Omroep Tholen heeft een tekort van 10 000 euro op de begroting van 21.000 euro voor 2003. De secretaris van het bestuur van de omroep had in december 2002 een gesprek met wethou der M. Velthuis over de financië le malaise bij Omroep Tholen. Ze kwamen overeen dat de jaar lijkse subsidie eerder zou wor den uitgekeerd. Uiteindelijk veranderde dat het tekort niet en werd het ene gat met het andere gevuld. De om roep hoopt nu op meer financië le steun van de gemeente, maar deze wil niets toezeggen voor dat er een luisteronderzoek is uitgevoerd. Uit cle antwoorden moet worden geconcludeerd welke rol Omroep Tholen in de gemeenschap speelt. Het colle ge weegt de uitkomst hiervan mee in het besluit of de omroep meer subsidie krijgt of niet. foto Willem Mieras gen te komen. „Maar we vinden het wel heel leuk hier", vertelde Wannes. „Zo'n dag als deze zou eigenlijk nog veel vaker moeten worden georganiseerd, maar dan ook op meerdere plekken en zeker in een grotere plaats zoals Goes", vond Ed. „We zijn nu namelijk nog wel van een taxi afhankelijk. Als het dichter bij huis is heb je dat niet." door René Schrier MIDDELBURG - Als het aan de commissaris van de koningin W. van Gelder en provinciese cretaris L. Verduit ligt worden vandaag alle ongeveer zeven honderd Zeeuwse provincie- ambtenaren verrast met een bloemetje vergezeld van een briefje met de tekst 'Met welge meende excuses Wim en Viek'. Op die manier reageren ze op de commotie die onder de provin cieambtenaren en bestuurders is ontstaan na hun uitlatingen in het tijdschrift B en G. Daarin diskwalificeerden zij de Zeeuw se provincieambtenaren. Van Gelder wilde zondag niet veel kwijt over het voornemen de mensen een ruikertje aan te bieden. Het moest een verras sing blijven. Ook wist hij op dat moment nog niet of het zou luk ken vandaag de gewenste hoe veelheid bloemen aan te laten rukken. Om die reden kon hij ook niet vertellen wat voor bloe men het zouden worden. Wel is wat hem betreft duidelijk dat de kosten 'voor rekening man' ko men. „We hopen dat hiermee een punt achter de zaak gezet kan worden." De commissaris maakt een ver gelijking om zijn opmerkingen in het blad te verduidelijken: „Bij Ajax lopen veel meer voet ballers rond dan bij Hoek. Dan is het toch logisch dat er bij Ajax ook meer goede voetballers zijn. In Noord-Holland had ik als ge deputeerde de portefeuille eco nomische zaken en die afdeling bestond daar uit vijftig mensen Hier heeft de gedeputeerde eco nomische zaken vijf mensen tot zijn beschikking Ik zeg niet dat de Noord-Hollandse ambtena ren stuk voor stuk beter zijn, maar het is toch logisch dat die afdeling veel meer capaciteit heeft. Dat lijkt mij evident. Maar sommige dingen mogen kennelijk niet gezegd worden." Scoutinggroepen door naar landelijke strijd ZIERIKZEE - De Mandeia's van de Schout bij Nacht Doorman- groep uit Heinkenszand en de Arenden van de Ridder van de Maelstedegroep uit Kapelle zijn respectievelijk eerste en tweede geworden bij de scoutingwed- strijden die dit weekeinde wer den gehouden in Zierikzee. Als beste ploegen boven de Wes- terschelde mogen zij het komende Pinksterweekend deelnemen aan de Landelijke Scoutingwedstrijden in Baarn. In totaal streden zeven scou- tingploegen om de eer. Ze wer den onder meer beoordeeld op het bereiden van een typisch Zuid-Afrikaanse maaltijd, de veiligheid bij alle activiteiten, de samenwerking, teamgeest, natuurbehoud en hygiëne. foto Willem Mieras 2. S. van den Berge, Goes 3. L. Lijnse, Goes Kapelle: 1. M. Vermerris-Feijtel, Wemel dinge 2. J. Vroegop, Kapelle 3. N. Dekker-Platschorrc, Bie- zelinge Noord-Beveland: 1 Z. van Ouwerkerk-Klapwijk, Kortgene 2. A. en B. Versluis, Kamperland 3. Groepsprijs vrijwilligers Cleijenborg, Colijnsplaat Het huis van de Vlissingse moeder wordt regelmatig overvallen door een goed moedige bende, vriendjes en vriendinnetjes van haar vijf tienjarige dochter. En pubers willen eten, en drinken. Als de laatste huis waarts keert lijkt de provi siekast ten prooi te zijn ge vallen aan een zwerm Afri kaanse sprinkhanen. Was moeder in het begin nog zo vriendelijk om de mondvoor raad aan te vullen, tegen woordig is ze wel wijzer. Het twee of drie keer in de week terugkerende bezoek van de jongeren werd een forse aan slag op het gezinsbudget. Toen dochterlief laatst klaagde dat er 'helemaal niets' in huis ivas om haar gasten aan te bieden, drukte moeder haar een fles limona desiroop in de handen. De co la-verslaafde vriendjes ke ken wel even raar, maar lie- ten het zich toch smaken. Een vond het zelfs 'heftig'. Maar die had 'ranja puur' gedron ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25