pzc Oranje plaatst zich nipt voor EK Onverstoorbare Smith stelt hoge doelen Favorieten zegevieren op Open Zeeuwse Kees Thijssen heeft geen plankenkoorts 23 België helpt Nederlandse volleyballers aan tweede plaats in kwalificatietoernooi Albers wint DTM-race in Venetië Brons triatlete Jongstra op WK Canada wereldkampioen ijshockey Moreau wint in Duinkerken Admirals onderaan na nederlaag Hondo aan leiding in Vredeskoers Rolf Muntz derde op The Belfry Cippolini komt jiog niet aan [|41e etappezege Mantilla verslaat Federer in Rome maandag 12 mei 2003 i ctrUMICA - Zo verrassend als 1 overwinning van de Belgen on Hongarije was (3-1), zo ple- Lz pakte die knappe presta- iut voor Nederland. Omdat ii ploeg van bondscoach Bert oJdkoopgisteravond zelf in de rï rt-kwalificatiepoule verloor nnSpanje (23-25 19-25 14-25) ,,5 het afhankelijk van de ont takelingen in de andere drie jioepen. r^^mst van België maakte niet twIL^rije, maar Oranje tot de „ede beste nummer twee van ampoules En dat betekent Ne- tierland zich toch kan opmaken !oor het EK, in september in ffuitsland. Halverwege de wedstrijd tegen Spanje kwam het goede nieuws binnen. De spelers ontkenden naafloop dat ze wisten dat zij Jj öjdens het duel al wisten dat !iamissie was geslaagd. Bij de i gaien is de Nederlander Appie jrijnsen bondscoach. Dus mag injbijdeeerste de beste ontmoe st pcgmet collega Bert Goedkoop *- tcimaal rekenen op een potje J bier. zo luidde het grapje na af- r kop. Niks daarvan, antwoord jadeN'ederlandse coach, in eer- instantie nog rustig. „De gens doen het voor zichzelf i»ii anders waren ze afgezakt 2-: jaa; de B-groep en hadden ze J volgend jaar mogen spelen te- genlanden als Engeland en Ier- land." ffatondankbaar, zo werd er op- gemerkt. Dat was voldoende om 1 oudeirritaties naar boven te ha- 2a b bij Goedkoop. „Die man hijgt nog geen hand van mij. -Daarvoor is er in het verleden te lij veel gebeurd tussen ons", repli- teerde de bondscoach driftig en l Rende weg na r de spelersbus. Krijnsen was jaren geleden een tan de clubcoaches die kritiek iadden op Goedkoop als de imalige bondscoach van de „jije vrouwen. Hij zou hen te jaid aanpakken en daardoor ouden ze in te slechte conditie jjde clubs terugkeren, zo luid- bin niet malse bewoordingen evisie van onder andere Krijn- In het Nederlandse kamp wilde iedereen gisteravond het liefst er op houden dat de taak voor dit toernooi was volbracht. „We hebben gedaan wat we moesten doen. Met een beetje hulp", al dus libero Marko Klok, waar mee hij de algemene gevoelens aardig vertolkte. Tevreden over het spel kon niemand zijn. Te gen het servicegeweld van de Spanjaarden, met sterspeler Pascual voorop, had Nederland geen enkel verweer. In de eerste set stond Oranje in een vloek en een zucht 5-1 achter, in de derde set werd het zelfs 8-1Dat zijn in het moderne volleybal verschil len die nauwelijks nog te over bruggen zijn. „Dat we zo diep konden zinken wist ik ook niet", constateerde Richard Schuil zelfs. Linke soep Na de twee prima overwinnin gen op vrijdag en zaterdag tegen respectievelijk Slovenië en gastland Macedonië (3-0) werd het gisteren dus toch nog linke soep. Door de ontwikkelingen in de andere poules bleef het ge vaar bestaan dat Nederland voor het eerst sinds 1983 niet aan het EK zou mogen deelne men. Macedonië stelt internationaal niet zo veel voor, maar de erva ringen van de Nederlandse Eu ropa Cup-spelers Omniworld en Dynamo hadden al aangetoond dat list en bedrog soms zeker zo goed helpen als heel hard tegen een bal slaan. Omniworld ging enkele maanden geleden ten on der door spugende en gooiende toeschouwers en ander onspor tief gedrag in Skopje. Het ge rucht wil dat door de onvoor stelbare taferelen daar, de Europese bond verbood om deze kwalificatiepoule in Skopje af te werken. In de provincieplaats Strumica deden de supporters en andere betrokkenen soms hun best om 'Skopje' te evenaren. Met dank aan de dappere Slowaakse scheidsrechter werd Nederland zaterdag niet andermaal het slachtoffer. Liefst vier keer in de eerste set herriep hij een beslis sing van een lijnrechter. Dat be tekende vier keer een punt voor Nederland. Was dat niet ge beurd, dan was het verschil in punten acht minder geweest en had dit weekend wel eens heel anders kunnen uitpakken voor Oranje, dat gisteren weining had in te brengen tegen Spanje. Het is daarom geen overbodige zaak dat Goedkoop en zijn man nen deze week alweer de Amsterdamse trainingshal in trekken. Niet zozeer voor de wedstrijden in de World Lea gue, die er aankomen. Die serie, hoe financieel aantrekkelijk ook, is slechts een voorbereiding op het EKDaar mag Nederland bewijzen dat de afgang van gis teren een incident was en dat het toch nog in de buurt zit van de Europese top. GPD mm i De Spanjaard Rafael Pascual smasht de bal langs Reinder Nummerdor (links) en Mike van de Goor. Spanje won het duel met 3-0. foto Ognen Teofilovski/RTR VENETIE - Christijan Albers heeft gisteren op de Adria Ra ceway bij Venetië de tweede race gewonnen van de Deutsche Tourenwagen Masters. Het was de eerste triomf van de 24-ja- rige Nederlander in deze discipline. Venetië was de tweede wedstrijd in de serie van tien. In het algemeen klassement nestelde Albers zich met veertien punten naast dc Duitser Bernd Schneider aan de kop van het klassement. ANP IBIZA - Sione Jongstra heeft brons veroverd bij de wereld kampioenschappen triatlon lange afstand. De Groningse ein digde gisteren op Ibiza na 3 km zwemmen, 120 km fietsen en 30 km lopen achter twee Spaanse deelneemsters. ANP HELSINKI - Canada is gisteravond in Helsinki wereldkam pioen ijshockey geworden. De Noord-Amerikanen wonnen in de eindstrijd met 3-2 van Zweden. De beslissing viel pas in de verlenging. Anson Careter scoorde na bijna 14 minuten extra tijd. Titelverdediger Slowakije moest nu genoegen nemen met het brons. Grote rivaal Tsjechië werd daartoe verslagen met 4-2. ANP DUINKERKEN - Christophe Moreau heeft de Vierdaagse van Duinkerken op zijn naam geschreven. De renner uit de Franse ploeg Crédit Agricole behield gistermiddag in de afsluitende etappe zijn leidende positie. In de ochtenduren had Moreau zijn eerste plaats nog verstevigd door de individuele tijdrit te winnen. De zesde en laatste rit leverde een sprintzege op voor de Fransman Jean-Patrick Nazon. AFP AMSTERDAM - De American footballers van Amsterdam Admirals bungelen na zaterdag onderaan in de NFL Europe League De ploeg verloor voor de vierde keer in zes wedstrij den. In de Amsterdam ArenA, thuishaven van de Admirals, was Rhein Fire uit Duitsland met 34-27 te sterk. Doordat voormalig hekkensluiter Berlin Thunder voor de tweede keer op rij won, zakte Admirals door een slechter doelsaldo naar de zesde en laatste plaats. Rhein Fire is koploper geworden. ANP POLANICA ZDROJ - Steffen Wesemann heeft gisteren de derde etappe van de 56e Vredeskoers op zijn naam geschre ven. De Duitse Telekom-coureur bereikte na 191 kilometer tussen Krnov en Polanica Zdroj (Polen) als eerste de eind streep. De Oostenrijker Peter Wrolich werd tweede. De land en teamgenoot van Wesemann, Danilo Hondo (winnaar van de etappe van vrijdag en zaterdag), eindigde als derde en ver dedigde daarmee zijn leiderstrui met succes. ANP/DPA SUTTON COLDFIELD - Golfer Rolf Muntz is gisteren op de gedeelde derde plaats geëindigd in de Benson Hedges Inter national, de eerste Britse etappeplaats van de Europese Tour. De 34-jarige Nederlander verdiende met zijn prestatie onge veer 80.000 euro. ANP IRA - Het Italiaanse wiel- folk wacht met smart op io Cipollini. De eerste twee ilijkheden om het record «appezeges van Alfredo Binda itevenaren, liet de superster in kleerste weekeinde van de Gi- ndltalia aan zijn voorbijgaan. Winnaars van het sprintgeweld «ren Alessandro Petacchi en Fabio Baldato. Petacchi heeft :oknogde rose leiderstrui in be- De 86ste editie van de Giro d'Italia staat de komende tijd in tet teken van het magische ge- taHl. Dat is het aantal etappe- Jl zeges in de ronde van Alfredo e Binda, die dat in de periode 3r® 1925-1933 voor elkaar kreeg. Zolang Cipollini dat aantal niet ■evenaart en wellicht uit de boe ken rijdt, zal de strijd om de eindzege op de achtergrond blij - ven Twee kansen zijn voorbij voor Cipollini. Zaterdag in de .openingsrit probeerde 'Mooie j Mario' het wel, maar verstoorde Aiessandro Petacchi de plannen van de kopman van Domina Va- ranze. „Natuurlijk is het altijd waar een nederlaag te verwer den, maar dit keer was Petacchi echt de snelste", zei Cipollini, die als tweede eindigde. Cisteren in de tweede rit was Ci pollini niet bij de ontknoping te zien. Hij zat in een groepje dat in de slotfase al op minuten was ?ereden door het eerste peloton. De Australiër Robbie MiEwen eiste een hoofdrol op. De sprin ter van Lotto hield iedereen achter zich, maar de wijze waarop beviel niet iedereen. McEwen ging duidelijk naar techts, waar Fabio Baldato een vergeefse poging deed alsnog voorbij het wiel van de Austra le te komen. Meters voor de finishstreep stak Baidato zijn hand omhoog uit protest. De Nederlander Martin concludeerde met zijn «llega-juryleden hetzelfde. „Ik wilde het wiel van Petacchi ne ven en wachten tot het laatste foment. Toen McEwen voorbij «*ao, nam ik zijn wiel. Hij gaf ®egeen kans voorbij te komen", 2(1 Baldato. McEwen raakte gdagzege kwijt. Hij werdge- i •fcerd wegens hinderen en J ,de op de zeventigste Paats. Baldato kreeg de zege. e tweede Italiaanse etappeze ge in twee dagen. Deechte bergen in de Giro laten Jf® °P zich wachten, dus We de komende dagen zullen de spnnters proberen het leven van AYp1 moe^'jk te maken. door Pim van Esschoten LISSE - Als Rutger Smith spreekt, gaat het al gauw over hoge doelen. Zaterdag in Lisse sprak hij over het nationaal re cord kogelstoten van Erik de Bruin (20,95 meter). Vijftig cen timeter verder dan Smith's bes te worp ooit, ruim een meter verder dan zijn 19.80 van zater dag. En toch klinkt het niet als bluf als hij zegt over drie weken bij de FBK-Games dat record te willen pakken. Om zijn krachtige nek hangt een kettinkje met de Chinese karak ters die staan voor de haan. Rut ger Smith is geboren in 1981, het jaar van de haan. Is hij dan zo'n haantje? „Och," zegt de 21-jari- ge Groninger, „als ik er sta, wil ik winnen. Ook al staat John Godina daar." De naam van Godina valt niet bij toeval. De Amerikaan wordt gezien als de beste 'dubbelaar', de atleet die sterk is met kogel en discus. Smith wil die positie, heeft olympische titels in beide disciplines als hoge doelen. Stage Dat de opmars van de masto dont uit Leek niet onopgemerkt blijft, bewees een recente stage in Californië, waar hij Godina tegenkwam. „Hij zegt niet meer veel meer tegen me. Geen gezel lige praatjes meer, zoals vroe ger. Daar haal ik veel energie uit." Smith houdt van druk. Juist dan komt hij tot zijn betere presta ties. „Er zijn misschien maar twee, drie mensen op de wereld van die leeftijd met het talent van Rutger," zegt Shaun Pic kering, de Britse bondscoach kogelstoten die in Amsterdam woont. „Hij is fysiek en mentaal zo sterk." In Lisse stond Smith na afloop van de traditionele opening van het seizoen met een doosje bloembollen in de hand. De winstpremie ging naar de Ame rikaan Reese Hoffa, na een stoot van 20,00 meter. Daar baalde Smith stevig van, want hij wil winnen. Zijn serie was constant en dat geeft hem hoop. Voor straks, voor de FBK-Games. Daar kan hij na afloop met de premie van 5000 euro voor een nationaal record staan. Zeebries In San Diego stond hij enkele weken terug nog langs de kant, geblesseerd aan het bovenbeen. En juist in San Diego vliegt de discus het verste omdat wordt gegooid naar de Stille Oceaan toe. De zeebries richting de ber gen zorgt voor een opwaartse druk, die de metalen schijf in de lucht doet hangen. „Illegaal is het niet, je moet er mee kunnen omgaan," aldus Shaun Pickering, zelf deelne mer aan de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. „Een paar jaar terug heeft een weten schappelijk testteam laten zien, dat Godina er niet mee kan om gaan. Hij is zo sterk, dat hij tot 67 meter kwam Maar hij zou daar wereldrecords kunnen gooien als hij de discus wel goed op de wind kan leggen." Ook in Lisse speelde de wind een rol. Jacqueline Poelman, uit hetzelfde Groningse Leek, spurtte naar 11,53 seconden op de 100 meter, al duwde de wind wel met 3 m/sec fors in de rug. Poelman en Timothy Beck (100 meter in 10,48) werden door de jury tot winnaars uitgeroepen van de Ter Specke Bokaal, waar veel nationale toppers overi gens afwezig waren. Hoge doe len en hopen op de juiste wind. Geldt ook voor Elliott Thijssen, de Utrechter die naar Athene wil en daarvoor 83,50 meter moet gooien. In Lisse kwam hij tot een nieuw persoonlijk record van 72,52 meter. Het gat is nog groot, weet Thijs sen. Maar als op een dag de wind goed staat... „En als je tachtig meter gooit, kun je ook 83 meter gooien. We dachten vandaag dat de wind gunstig zou zijn, maar de speer viel toch steeds snel naar beneden." Het zijn de geheimen van het spel met de wind. Maar soms komt het daar niet van. Soms faalt zelfs een mentale en fysie ke krachthonk, die de doelen zo hoog heeft gesteld. Na de kogel, pakte Rutger Smith de discus op. De afstand? Niks, zero. Zes foutpogingen „Ik heb dit jaar nog weinig met de discus kun nen gooien," zei hij, even onver stoorbaar als altijd. GPD Raymond van Barneveld won met groot gemak de finale. foto Lex de Meester door Fred Rabout VLISSINGEN - Raymond van Barneveld en Karin Krappen hebben gisteren in sporthal Baskensburg de sterk bezette Open Zeeuws kampioenschappen gewonnen. De wed strijd in Vlissingen was de voorlaatste van het nationale ranking circuit. Met name Karin Krappen deed het voor ei gen publiek erg goed. De Vlissingse moest afrekenen met Mieke de Boer, Francis Hoenselaar en Roeli Bakker, die allemaal tot de wereldtop behoren. In de finale kwam ze tegenover De Boer te staan. Mieke de Boer leek die te gaan winnen, maar ze miste op een belangrijk moment een finish. Daar na gooide Karin Krappen met een fraaie 131-er uit. Linda de Krey, aanvoerster van de Zeeuwse ranking, werd al eerder verslagen door Mie ke de Boer. Bij de mannen haalde Co Stompé de laatste 64, maar verder kwam de Amsterdame trambestuurder niet. Ook de Zeeuwse troe ven Jean-Paul van Acker en Simon Sijbrands mochten al vrij vlug hun darts op bergen. Van de Zeeuwen haalden Arjen Ver zijl (Vissingen) en Gert Tolhoek (Borsele) de laatste 32. In de halve finales rekende Raymond van Barneveld af met coming-man Vincent van der Voort, terwijl Arjan Moen verrassend Mario Robben uitschakelde. De finale Moen-Van Barneveld werd door de Hage naar gewonnen. Met overmacht zelfs: 4-0 door Rob Kramp ZWARTSLUIS - Plankenkoorts kent Kees Thijssen niet op zijn eerste wereldtitelstrijd dam men. De 28-jarige Brabander voelt zich op zijn gemak in Zwartsluis en sluipt naar de top. Zaterdag behaalde hij zijn tweede overwinning. In de acht ste ronde versloeg hij met zwart Adam Kelvin Andall in een vloek en een zucht. Met de score van plus twee rukte Thijssen op naar de derde plaats. Die deelt hij met Ton Sijbrands, zijn idool, en Ron Heusdens, die achter hem op de tweede plaats eindigde tijdens de nationale titelstrijd. Heus dens (40), invaller, stond tegen de Rus Milsjin lang onder druk, maar hield zich vrij gemakke lijk staande (1-1). Sijbrands zag zijn winstpogingen tegen de naar Israël geëmigreerde Rus Koyfman stranden op een dras tische vereenvoudiging in het vroege middenspel. Het Nederlandse trio heeft na acht ronden een punt achter stand op de twee kemphanen uit Rusland: Aleksandr Georgiev en Aleksei Tsjizjov. De laatste, negenvoudig wereldkampioen, nam zaterdag met zwart Euro pees kampioen Aleksandr Schwarzman op de korrel. Schwarzman, volgens Rob Clerc wereldkampioen omsin geling, verloor eerder van Geor giev en probeerde tegen Tsjizjov die verrassende nederlaag te compenseren. Zijn voortvarendheid maakte hem kwetsbaar. Zeker tegen een speler van het kaliber Tsjizjov. De 39-jarige Rus maakte dank baar gebruik van de geboden kansen en kroop door de over winning naast Georgiev. De ti telverdediger trof in Boezinski een speler die tot elke prijs het spel gelijk wilde houden. Geor giev kreeg wel gemakkelijker spel, maar de remisemarge werd nooit overschreden. Rob Clerc en Gérard Jansen sta ken in de opening het bord in brand. Maar het vuur doofde langzaam uit toen beide groot meesters langdurig de theorie volgden. Clerc speelt sedert de derde ronde met pijnstillers. Hij scheurde een kuitspier tijdens een partijtje tennis. Door de me dicijnen verloor hij aan scherp te. Tegen Jansen leek de partij na het derde uur nog even span nend te worden, maar de 1-1 kwam niet in gevaar. Tussen alle partijen door wik kelde Thijssen rustig af naar zijn tweede overwinning. Ge sterkt door zijn verrassende ze ge op oud-wereldkampioen Gantwarg in de zesde ronde wachtte hij geduldig op de fout van zijn onervaren tegenstan der. Andall, de 38-jarige debu tant uit Grenada door zijn twee de plaats achter Veytsman op het Pan-Amerikaans kampi oenschap, leek lang op weg naar zijn eerste punt, maar de hek kensluiter slaagde er in het mid denspel in zijn stelling binnen enkele zetten te ruineren. ANP ROME - De Spanjaard Felix Mantilla en de Waalse Justine Henin-Hardenne wonnen in het weekeinde de belangrijkste ten- nistitels. Mantilla triomfeerde in de Masters Serie van Rome in de finale over de favoriete Zwit ser Roger Federer. In het moderne tennistijdperk - in 1968 ingezet met de mix van profs en amateurs - won op het gravel van Rome nooit een on geplaatste speler. De 28-jarige Catalaan Felix Mantilla was gisteren de eerste die het lukte. Hij behaalde zijn tiende titel in zijn loopbaan in 21 finales, alle op gravel. Het was zijn eerste grote zege. In de eindstrijd te Rome liet Fe derer de overwinning in de eer ste set glippen. Hij kwam zeven keer op breakpoint, maar ver zilverde er niet één van. Mantil la deed dat wel en pakte de eer ste set met 7-5. De tweede set was met 6-2 voor hem en in de zenuwslopende derde set - met wisselende kansen - won hij met 10-8 in de tiebreak. Werktijd: 2 uur 40 minuten. In Berlijn was Justine Henin de sterkste in een geheel Belgische finale van de German Open. Kim Clijsters speelde met een bandage om het linker dijbeen. Henin was het fitst. Zij zege vierde met 6-4 4-6 7-5. Kim Clijsters had één troost. Zij kroop op de wereldranglijst weer langs de Amerikaanse Ve nus Williams naar de tweede plaats. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23