VS manen Israël en Palestijnen PZC Dafmaffen verzamelen op de dijk Arbeiderspartij FOL wint verkiezingen op Curasao ruimschoots Pluimveehouders langs grens houden hun hart vast Supporters bezorgen politie veel werk DEBELl E2333 KEUKENS Powell eist van partijen vredesplan onvoorwaardelijk te accepteren Jimi Hendrix komt tot leven in Wroclaw Moederliefde in bloemen Vujanovic wint de verkiezingen Montenegro Pesten-website is daverend succes Gouverneur Australië onder vuur Duizenden bezoeken haven Hoek in finale van districtsbeker Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J 15° Beetje zon Vooral vanmiddag een aantal buien. Vrij krachtige zuidwestenwind en maximaal 15 graden. 246e jaargang no. 112 12 mei 2003 los nummer 1,10 KEUKENS BADKAMERS Nobelweg 2-38 Goes (naast Zeelandhallen), telefoon 0113 - 270 695, e-mail info@debel.nl, www.debel.nl TEL AVIV - Colin Powell nil dat Israël en de Pales- lijnen ophouden met het stellen van voorwaarden. Beide partijen moeten on middellijk beginnen met het uitvoeren van de 'rou tebeschrijving', het nieu we internationale vredes- n voor het Midden- Oosten. jn de toekomst zal er nog tijd genoeg zijn voor een discussie over heikele onderwerpen", zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken gisteren, na bezoeken aan Jeruzalem en ia* Jericho. Powells oproep vond echter «een gehoor De Israëlische pre ker Ariel Sharon herhaalde j dal zijn land het vredesplan in huidige vorm afwijst. Hij zei ook dat er geen vooruitgang te venvachten is zolang de Pales tijnen niet beginnen met het ontwapenen van hun milities. Het Palestijnse Bestuur wil pas met de uitvoering van de 'route- beschrijving' beginnen als Isra- 1 die ongewijzigd aanvaardt. au Premier Machmoud Abbas dj (Abu-Mazen), stelde gisteren na k zijn gesprek met Powell nog een juj aantal eisen. Hij wil dat Israël debewegingsvrijheid van presi dent Jasser Arafat herstelt, de bouw van nederzettingen staakt, ophoudt met het liqui deren van Palestijnse militielei- öers en lang gestrafte Palestijn se gevangenen vrijlaat. WARSCHAU - Een orkest van 518 gitaristen, professionals en amateurs, heeft zaterdag in de Poolse stad Wroclaw het be roemde 'Hey Joe' van Jimi Hendrix ten gehore gebracht. iDat heeft het Poolse persbureau PAP gemeld. Het nummer van de in 1970 overleden Ameri kaanse gitarist was gearran geerd door vier orkestleiders. AFP De Israëlische regering weigert aan de eisen toe te geven. Israël meent dat Arafat nog te veel be wegingsvrijheid geniet, vindt het opgeven van de nederzettin- genbouw op dit moment onbe spreekbaar en wil doorgaan met de liquidaties zolang er Pales tijnse milities actief zijn. Sharon liet gisteren wel weten, dat hij de komende dagen geba ren van goede wil zal maken, vooruitlopend op zijn bezoek van volgende week aan Was hington. Powell noemde dat 'veelbelo vend', maar volgens regerings bronnen zullen Sharons geba ren weinig afwijken van de maatregelen die Israël gewoon lijk afkondigt aan de vooravond van zulke, zoals de uitgifte van extra werkvergunningen voor Palestijnen, versoepeling van handelsbeperkingen en ver vroegde vrijlating voor een paar honderd kort gestrafte gevan genen. Alles wijst erop, dat Washong- ton weinig of geen hoop meer koestert dat Israël en de Pales tijnen snel beginnen met de uit voering van de routebeschrij ving, een plan van de Verenigde Staten, de Europese Unie, Rus land en de Verenigde Naties ('het kwartet'). President Bush noemde het voorstel niet eens toen hij vrijdag zijn visie gaf op de toekomst van het Midden- Oosten. Sharon heeft het plan consequent doodgezwegen. Veiligheid Het was tekenend dat Powell in het weekeinde wel sprak met de Israëlische president Moshe Katsav, die een ceremoniele functie vervult, maar niet met de nog steeds invloedrijke Ara fat. Op het laatste moment werd zijn gesprek met Abu-Mazen 'om veiligheidsredenen' verplaatst van Ramallah naar het afgele gen Jericho. Arafats Fatah-or- ganisatie had in Ramallah beto gingen aangekondigd tegen de Amerikaanse boycot van de Pa lestijnse president, die volgens peilingen populairder is dan Abu-Mazen. Veel Palestijnen vinden de laatste een door de VS en Israël opgedrongen leider GPD door Ab van derSluis WESTKAPELLE - Je moet een beetje maf zijn, anders rijd je niet in een Daf. Hennie Zuidwijk uit Breda is op gegroeid met de Daf. Zijn ouders hadden een Varioma- tic en dus rijdt hij ook in een Daf. Zuidwijk was één van de deelnemers aan het rondje Zeeland van de Daf Club Nederland. Enkele tientallen Dafjes, variërend van perfect geres taureerde exemplaren tot auto's uit de 44-serie die wel een roestbehandeling kunnen gebruiken, stonden za terdagochtend geparkeerd op de zëedijk bij Westkapel- le. Vooral oudere voorbijgangers stonden even stil bij het wagenpark. Zuidwijk is de trotse eigenaar van een Daf 33 uit 1973. De wagen is niet origineel: het setje extra lampen, de lichtmetalen velgen en de rode streep dwars over de ca- rosserie geven het Dafje een sportief imago. ,,Wat bij zonder is aan een Daf? Dat kun je niet uitleggen aan bui tenstaanders. Het is een gevoel. Een Daf is een Neder lands product en heeft een uniek Variomatic-systeem. Je hebt maar twee pedalen: gas en remmen. Je hebt al tijd op het juiste moment de juiste versnelling." De Daf 33 is puur voor de liefhebberij. ,,Ik ben al sinds mijn geboorte helemaal gek van Dafjes. We zijn alle maal Dafmaffen." Ook Ronald Masclé uit Kapelle kan lyrisch vertellen over zijn wagen. Hij rijdt in een Daf 46 ,,'t Is toch een beetje nostalgie. Mijn eerste auto was ook een Daf. 't Rijdt zo lekker, hé." Zijn huidige Daf nam hij over van zijn tante, die hem achttien jaar lang in de garage had staan. De tientallen Dafjes reden kriskras over Walcheren. De tocht had een lengte van rond de tachtig kilometer. foto Lex de Meester door Daphne Groenendijk WILLEMSTAD - De arbeiders partij Frente Obrero (FOL) heeft met ruime meerderheid de verkiezingen op Curacao ge wonnen. Ze behaalde acht van de 21 zetels, een verdubbeling vergeleken met de eilandraad- verkiezingen van vier jaar gele den, zo bleek het afgelopen weekeinde uit de definitieve uitslagen. PAR bleef staan °p vijf zetels, vakbondspartij PLKP kreeg er drie, de Nationa le Volkspartij PNP ging naar twee, de sociale partij MAN Weef op twee en nieuwkomer LNPA haalde er een. De overwinning van Frente swam vrijdag als een grote ver rassing. In de peiling van een lo kaal adviesbureau kwam de partij uit op de tweede plaats, net twintig procent van de stemmen. De nu op nummer twee geëindigde PAR zou vol gens dat onderzoek met 29 pro cent de grootste worden. Een dag voor de verkiezingen veran derde dat beeld echter volledig door de vrijlating van FOL-lei- der Anthony Godett. Corruptie Godett zat bijna een maand vast °P Ver(lenking van ambtelijke ^J^Ptie en valsheid in ge schrifte. Direct na zijn voor waardelijke vrijlating trok hij, °P badslippers en met zijn ge vangeniskleding nog aan, met e bijbel hoog geheven door de straten van Willemstad. „Hij wel de grote messias en de emotie in de samenleving was ongekend", zegt Omayra Leef- lang, het nieuw gekozen raads lid van de PAR. Hoewel het feest onder de FOL- aanhang ongekend was, zat de partijleiding zaterdag al om ta fel. „We willen zo snel mogelijk aan de slag met het vormen van een coalitie, want per 1 juli moet de nieuwe regering aan het werk zijn", zegt Adriaens. Met welke partijen dat zal zijn, weet hij nog niet. „We hebben geen en kele voorkeur. Godett zegt al tijd: 'We respecteren alle partij en die ons ook respecteren en die akkoord gaan met onze filoso fie'." Maar nu al kan worden gezegd dat er een meer sociaal gekleur de regering komt, dan de bezui nigende die de afgelopen acht jaar onder leiding van de PAR regeerde. Het belangrijkste punt van de FOL is namelijk de aanpak van de sociale achter stand op het eiland. GPD TOKIO - Een moeder en kind wandelen door de 'Infiorata' in Tokio, een bloementapijt met de naam 'Moederliefde'. Het 'Infiorata 2003'-bloeinenfestival in de Japanse hoofdstad begon gisteren, op moe derdag, en duurt nog twee dagen. fotoToshifumi Kitamura/AFP PODGORICA - Filip Vu janovic heeft gisteren de presidentsverkiezingen in Montenegro gewonnen met ongeveer 63 procent van de stemmen. Dat meldden onafhanke lijke waarnemers op basis van nog onofficiële resul taten. De opkomst lag rond de 48 procent. Vujanovic is de kandidaat van de regerende coalitie onder leiding van premier Milo Djukanovic. De an dere kandidaat Miodrag Zivkovic van de Liberale Alliantie haalde 31 pro cent van de stemmen ter wijl de onafhankelijke Dragan Hajdukovic 4 procent van de kiezers achter zich kreeg. AFP/R- TR door Harold de Puysseleijr OOSTBURG - De berichten over het preventief ruimen van drie Belgische pluimveehoude rijen leidt onder de pluimvee houders in de Zeeuws-Vlaamse grensstreek niet tot grotere on gerustheid. De stallen van R Vermue uit Graauw en W'. Bral uit Vogel waarde staan leeg en blijven dat voorlopig ook, vanwege het ver- voersverbod op kuikens dat ook voor Zuid-West-Nederland van kracht is. L. Plasschaert uit Oostburg heeft nog wel kuikens. „Die zitten er nu veertien dagen en ze gaan bij zes weken naar de slacht", zegt hij. Dit weekeinde werd bekend dat op pluimveehouderijen in onder andere Stekene, Nieuwkerken- Waas en Sint Laureins voer is aangeleverd met een vrachtwa gen die eerder op een met vogel pest besmet bedrijf in Duitsland is geweest. Uit voorzorg moeten in totaal acht Belgische bedrij ven preventief worden geruimd. Pluimveehouder Vermue uit Graauw, een van de vier pluim veehouders in Oost-Zeeuws- I Vlaanderen, noemt die maatre gel 'lichtelijk overdreven'. „Er is sprake van een overreactie", zegt hij. De stallen op zijn be drijf, waar normaliter twintig duizend mestkuikens zitten, staan al sinds vijf dagen leeg. Nieuwe aanvoer is onmogelijk door het vervoersverbod en die situatie mag niet al te lang du ren, vindt Vermue. Financieel nadeel van de opgelegde beper kingen heeft de kuikenboer uit Graauw nog niet Volgens zijn collega Bral in Vo gelwaarde staan de stallen van alle pluimveehouders in Oost- Zeeuws-Vlaanderen momen teel leeg. „Ikzelf sta al een week leeg", zegt Bral, die onder nor male omstandigheden 25.000 kuikens voor de versmarkt mest. Hij noemt het een goede zaak dat de Belgische autoritei ten 'erzo kort opzitten'. „Aan de ene kant schrik je er wel van dat het zo dichtbij is. Aan de andere kant is het ook wel te billijken. We lopen de laatste tijd toch al met spanning rond. Want wat bij de een kan gebeuren, kan ook bij de ander voorkomen. Als je ganzen of wilde eenden over ziet vliegen, kijk je daar best een Vijf jaar geleden richtte de vader van een gepeste jongen de website www.pesten.net op. Het bleek een schot in de roos, want vandaag vex*wacht de internetpagina zijn vijf miljoenste bezoeker. Niettemin wordt volgens psy- O choloog Van der Meer pesten nog altijd onderschat, Gouverneur-generaal Peter Hollingworthde permanent ver tegenwoordiger van de Britse koningin in Australië, treedt tijdelijk terug. Hij wordt beschuldigd van een verkrachting in de jaren zestig. Hollingworth lag al sinds zijn benoeming in 2001 onder vuur, omdat hij in zijn periode als aarts- bisschop van Brisbane zaken over seksueel misbruik Cl niet goed behandeld zou hebben. De Vlissingse havendag trok zaterdag zo'n drieduizend be zoekers. In totaal deden 38 bedrijven en organisaties mee en stelden 11 bedrijven hun poorten open voor T het publiek. Hoek speelt op zaterdag 24 mei de finale van de districtsbeker. De hoofdklasser versloeg zaterdag in de halve finale op eigen veld ASWHuitHendrik-Ido-Ambachtmet2-l.Inde eindstrijd, die gespeeld wordt in Zevenbergen, treft 1 K Hoek zondag-hoofdklasser UNA. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland 9,11 en 13, sport: 15,16,17,18,19,21,22,23 en 24 van onze redactie binnenland DEVENTER - Supporters van ADO Den Haag en Ajax die gis teren op eigen gelegenheid naar uitwedstrijden van hun clubs gingen, hebben de politie han denvol werk bezorgd. De politie van Deventer hield 45 Haagse fans aan. In Nijmegen werden 54 Amsterdamse supporters naar huis gestuurd. Enkele honderden fans van ADO Den Haag waren op eigen gelegenheid met de auto naar Deventer gereden. Hun club kon daar kampioen van de eerste di visie worden. De politie, met 350 man paraat, had bij de toe gangswegen naar de stad een kordon gelegd. Het merendeel van de aanhangers maakte rechtsomkeer, maar degenen die dat niet deden werden gear resteerd. Een aantal supporters richtte bij een tankstation bij Gouda kleine vernielingen aan en stal waren en benzine. De aanhangers van ADO Den Haag protesteerden met hun ac tie tegen het aantal toegewezen kaartjes voor het duel met Go Ahead Eagles. Ze vonden dat te laag. De directie en de suppor tersvereniging van ADO en de Haagse burgemeester Deetman steunden hen in die mening, maar waren het niet eens met het protest van de fans De politie in Nijmegen stuurde 54 Ajax-supporters terug naar Amsterdam. Ze konden geen kaartje voor de voetbalwed strijd NEC-Ajax in het Goffert- stadion krijgen. Boze Ajax-fans kondigden aan met honderden naar Nijmegen te komen. De politie zette 175 mensen in, die onder meer ver- keersfuiken inrichtten. Tiental len kregen bij het stadion geen toegang. Alle supporters heb ben zich zonder problemen de stad uit laten zetten. ANP (Advertentie) QOEDDOEBï* beetje angstig naar" Ook Plas schaert, een van de vijftien pluimveehouders in West- Zeeuws-Vlaanderen, toont be grip voor de Belgische maatre gelen. „Je bent er wel van onder de indruk, want het is niet leuk om te horen dat een bedrijf van een collega geruimd gaat wor den", zegt hij over de pluimvee houderij in Sint Laureins. De pluimveehouder uit Oostburg, die veertigduizend kuikens vet mest, wijt dat voor een deel aan de regelgeving, 'die toelaat dat vrachtauto's heen en weer rij den'. voorletters: straat" postcode plaats: telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) e-mail' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I f" handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 i noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen i per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1