PSV legt Excelsior op de pijnbank Juventus bewaart feestje voor later Chelsea slaat aanval Liverpool af PZC Vitesse minst slechte in Gelderse derby Mark van Bommel scoort vier keer voor Eindhovense formatie Deportivo en Sociedad lossen Real Madrid af 1 Van Basten trainer bij Jong Ajax Mentale problemen Hoogstrate Wapenaar niet naar Ajax Beckham kost 50 miljoen euro Belgische bond schrapt Lommei Zwitserse beker voor Basel Nerveus ADO verliest bij Go Ahead Eagles maandag 12 mei 2003 door Henk van Weert EINDHOVEN - Na de slechte prestatie van PSV tegen AZ daalde de hoon van het publiek vooral op Dennis Rommedahl neer. De Deen was de gebeten hond. Zonder Rommedahl legde de koploper zaterdagavond Ex celsior hardhandig op de pijn bank: 7-0. Dat de ploeg van coach Guus Hiddink zo ruim won was niet eens opmerkelijk. Alle degrada tiekandidaten gingen hard on deruit tegen PSV. Wel bijzonder was dat Mark van Bommel vier keer scoorde en dat Rommedahl er niet bij was. De spits-die-al- tijd-speelt mocht op de bank zijn fouten van de afgelopen we ken overdenken. Dennis Rommedahl is een op merkelijke speler. Hij is pas laat met voetballen begonnen, hij is veruit de snelste op de Neder landse velden, hij kan soms hele mooie dingen doen, maar hij kan ook bijzonder knullig pres teren. Het Eindhovense publiek beoordeelt hem vooral op die missers. Zo gaat dat nu een maal. Geliefd is hij niet. Geen enkele PSV'er wordt zo snel op een fluitconcert getrakteerd als Dennis Rommedahl. Die reactie valt te verklaren, omdat de aanvaller dikwijls uit straling mist. Hij is flegmatiek, hij kan opvallende missers pro duceren en hij lijkt af en toe nauwelijks aanwezig te zijn. Dat maakt de Deen een gemak kelijke bliksemafleider voor toeschouwers. Wie echter los van emoties en primaire reacties naar de cijfers kijkt, ontdekt dat Dennis Rom medahl een fors rendement heeft voor de ploeg. Hij is de ko ning van de assist, vooral als meesterknecht van Mateja Kez- man. En hij scoort ook behoor lijk veel. Vorig seizoen maakte hij twaalf treffers. Als hij con stanter zou zijn, zou Romme dahl niet eens meer voor PSV spelen. Met zijn snelheid als ex tra wapen is hij dan rijp voor een Europese topclub. Vorig seizoen speelde hij alle wedstrijden. In de competitie daarvoor miste hij maar drie MADRID - Europees kampioen Real Madrid stagneert in de Spaanse competitie. De sterren club bleef zaterdagavond bij staartploeg Recreativo Huelva steken op 0-0. Vorige week ver loor de 'Koninklijke' met liefst 5-1 van Real Mallorca. Door al deze verliespunten is een nieu we landstitel voor Real Madrid weer wat minder zeker gewor den. Deportivo la Coruna profiteer de van de nieuwe misstap van de concurrent. De ploeg van top scorer Makaay won met 2-0 bij Malaga. De treffers kwamen op naam van oudgediende Donato en Scaloni (in blessuretijd). Door de moeizame zege nam Deportivo de eerste plaats van Real over, met een punt meer. Ook Real Sociedad, de ploeg van doelman Westerveld, klom gisteren over de Madrilenen naar de gedeelde koppositie door een 3-1-overwinning bij Real Mallorca. Deportivo heeft wel een beter doelsaldo dan So ciedad: plus 23 tegen plus 21 Bij Real Madrid ging er alleen dreiging uit van Morientes. Voor de rest speelde de ploeg van coach Del Bosque steriel en plichtmatig. De bezoekers mochten uiteindelijk doelman Casillas dankbaar zijn. Met een aantal goede reddingen voor kwam hij de tweede nederlaag op rij voor Real, dat woensdag met minder zelfvertrouwen dan gebruikelijk in de Champions League zal aantreden, ook al door de absentie van vedette Raul en de twijfels over de fit heid van goalgetter Ronaldo en middenvelder Makelele. Real Sociedad had een zware opgave met een uitwedstrijd bij Real Mallorca, dat een week eerder Real Madrid in eigen huis met 5-1 had vernederd. Maar Sociedad bleek te sterk voor de eilandbewoners. Al na 25 minu ten had de ploeg een 2-0-voor- sprong genomen dankzij goals van Kovacevic en Karpin. Vlak na rust besliste Kovacevic het duel met een prachtige kopbal na een vrije trap van De Pedro Samuel Eto'o redde de eer voor Mallorca. In de onderste regionen behaal de Alaves de eerste zege in elf wedstrijden. Atletico Madrid werd op eigen veld met 1-0 ver slagen. Daardoor kan Alaves degradatie weer op eigen kracht ontlopen. Voor het uitgespeelde Atletico Madrid was het de der de nederlaag op rij. Trainer Ara - gones kondigde vorige week al zijn vertrek aan. ANP duels. Dit seizoen begon hij elke wedstrijd in de basis. Tot zater dag, toen Guus Hiddink het no dig vond om hem te passeren te gen Excelsior. Dat betekent niet dat Rommedahl het vertrouwen verspeeld heeft. De technische staf hoopt juist dat de Deen zichzelf zo oppept dat hij zon dag tegen Feyenoord weer glo rieert. Typisch Rommedahl: hij speelt uit beter dan thuis. Zon der dat snel fluitende Eindho vense publiek steekt hij beter in zijn vel. ,,Je moet Rommedahl echt niet gaan stigmatiseren nu ik hem een keer aan de kant heb gela ten. Hij is wel degelijk belang rijk voor ons. Zie de cijfers Ik vind wel dat hij meer kan dan hij laat zien. Hij kan beter. Wees dreigender, kom op tijd bij de bal, wees niet zo afwachtend zonder bal, benut je capacitei ten. Dat zijn allemaal zaken die ik bij hem aankaart", verklaar de Hiddink zijn beslissing. Directeur voetbal Frank Ame- sen is bij PSV de man die Rom medahl het best kent. Hij haalde zijn landgenoot naar Eindho ven toen niemand hem nog ken de. „Dennis zit in een moeilijke periode. Hij heeft een WK ach ter de rug, weinig rust gehad, veel gespeeld. Hij moet uit die moeilijke periode komen. Rom medahl in topvorm is een inter nationale speler, daar ben ik van overtuigd. Maar heeft hij zijn dag niet, dan kwakkelt hij, dan heeft hij te weinig zelfver trouwen. Dan ziet zijn spel er ook slordig uit en zakt hij onder een bepaald niveau." Zijn vervanger tegen Excelsior was Leandro, maar dat was an dermaal geen succes. De Brazi liaan kan zich nog altijd niet echt in de ploeg voegen. „Leandro moet zich bepaalde tactische oplossingen nog eigen zien te maken, vooral zonder bal. Hij moet dreigender wor den", vond Hiddink. Ji-sung Park verving hem het laatste halfuur. Zonder echt op te val len liet Park zien dat hij verder is dan Leandro. De wedstrijd tegen de degrada tie-kandidaat was een formali teit. Na het eerste doelpunt was Excelsior een gemakkelijke Edgar Davids (rechts) laat Perugia-speler Giovanni Tedesco in de stromende regen achter zich. door Peter van Duyl TURIJN - Natuurlijk dansten de fans op de tribunes en uiteraard gingen de han den van de spelers de lucht in. Maar hoe wel Juventus na een 2-2-gelijkspel tegen Perugia zaterdag kampioen van Italië werd, was van uitbundigheid geen spra ke. Die wordt, dagdroomt Turijn, be waard voor woensdag als Real Madrid op bezoek komt en er een plek in de finale van de Champions League op het spel staat. Prachtige symboliek in het Delle Alpi, de thuisbasis van Juventus. Als eerbetoon aan de in januari overleden erevoorzitter Gianni Agnelli wapperde het traditione le zwart-witte shirt fier om diens lege stoel. Voor het eerst in meer dan vijftig jaar moest Juventus zijn machtsgreep vieren zonder het toeziend oog van Agnelli, maar de geest van de vroegere Fiat-topman zal voor altijd rondwaren in Turijn. De nieuwe titel werd nadruk kelijk opgedragen aan de man die Juven tus groot maakte De plaats van de vroegere president was overigens niet de enige die leeg bleef voor de ontmoeting met Perugia, de club van oud-Roda JC-doelman Zeljko Kalac. In de aanloop naar het kampioensduel van de Oude Dame gingen zo'n 15.000 kaar ten in de prullenbak. Voor de Turijnse voetbalsupporter wordt het belang van de Serie A inmiddels overschaduwd door dat van de Champions League. Die gedachtegang sloot naadloos aan op de ideeën van trainer Marcello Lippi. De succesrijke oefenmeester besloot - met de voorsprong van acht punten op Inter- nazionale in het achterhoofd - een aantal van zijn sterren rust te geven met het oog op het duel met Real Madrid, waarin Ju ventus een 2-1 -achterstand moet zien goed te maken. Del Piero en Nedved wa ren zaterdag tegen Perugia niet van de partij. Hetzelfde gold voor Thuram, Zambrotta, Tudor en Montero. Dat de missie van Juventus desondanks slaagde, dankte het onder meer aan Par mezaanse hulp. Door goals van Treze- guet (strafschop) en Di Vaio leidde de ploeg van Lippi tot in blessuretijd met 2-1 Een inzet van Grosso in de 93e mi nuut (2-2) dreigde even roet in het eten te gooien, maar omdat Parma in Milaan In- ternazionale in bedwang hield (1-1), kwam de 'scudetto' weer in Turijn te recht. Juventus vierde zijn 27e Italiaanse titel, de 25e sinds de invoering van de Serie A in 1929. Daarmee is de Oude Dame met afstand recordkampioen van Italië. Het was bovendien het vijfde kampioen schap in negen jaar, waarmee de club be zig is aan opnieuw een indrukwekkende serie. Tussen 1972 en 1986 was 'Juve' in vijftien jaar negenmaal de sterkste. Huwelijk De laatste hoofdprijs is een nieuwe aan tekening van goed gedrag op de condui testaat van Marcello Lippi. Dit seizoen maakt andermaal duidelijk dat de trai ner en Juventus het beste in elkaar boven brengen. Sterker nog, ze blijken heel slecht zonder elkaar kunnen. In Lippi's eerste periode in Turijn (1994-februari 1999) won Juventus al driemaal de titel, de Champions League, de wereldbeker Michael Mols brengt Glasgow Rangers weer terug op eerste plaats van onze sportredactie LONDEN - Op eigen kracht verzekerde Chelsea zich giste ren tijdens de laatste speelronde in de Premier League van een plaats in de voorronde van de Champions League. De Lon- dense ploeg sloeg op eigen veld de laatste aanval van Liverpool af: 2-1. Daardoor eindigde Chelsea op de vierde plaats, achter kampioen Manchester United, runner-up Arsenal en Newcastle United, dat ook in de voorronde van de Champions League uitkomt. West Ham United daalt met West Bromwich Albion en Sun derland af naar de First Divi sion. De ploeg van interim- coach Brooking speelde met 2-2 gelijk tegen Birmingham City. Bolton Wanderers, dat met 2-1 won van Middlesbrough, ont snapte aan degradatie. Van Nistelrooij Blackburn Rovers komt met Li verpool in het Uefa-bekertoer nooi uit. De ploeg eindigde op de zesde plaats dankzij een ruime zege op Tottenham (4-0) en door de nederlaag van concurrent Everton thuis tegen Manchester United (1-2). In die laatste wedstrijd maakte Ruud van Nistelrooij in de 79e minuut het winnende doelpunt uit een strafschop, nadat Beek- ham eerder de gelijkmaker voor zijn rekening had genomen. Het was de 25e competitietreffer en het 44e doelpunt in het seizoen voor de voormalige spits van PSV. Hij kroonde zich daarmee tot topscorer van de Premier League, goed voor de Gouden Schoen in Engeland. Chelsea, met Melchiot en Has- selbaink in het basisteam, kwam in de bij vlagen grimmige wedstrijd tegen Liverpool eerst op achterstand door een vroege treffer van Hyypia. Dankzij Gronkjaer leidde de thuisploeg na een halfuur alweer met 2-1. De oud-Ajacied liet eerst Desailly scoren en bracht daar na zelf de tweede treffer op zijn naam. Vooreen vliegende tackle op Le Saux kreeg international Gerrard van Liverpool in de laatste minuut de rode kaart. Sunderland nam als hekken sluiter van de Premier League afscheid met een royale neder laag tegen Arsenal: 0-4. Ljung- berg scoorde drie keer. Berg kamp viel uit, Van Bronckhorst viel in bij de Gunners. Schotland Michael Mols bracht Glasgow Rangers gisteren terug op de eerste plaats in de Schotse com petitie. De gedrongen spits scoorde in de thuiswedstrijd te gen nummer vier Kilmarnock (4-0) twee keer kort na elkaar in de beginfase. Na de snelle dub belslag van Mols speelden de Rangers een gewonnen wed strijd. Invaller Arveladze en Ca- niggia zorgden na de rust voor de eindstand. Mols bracht zijn competitietotaal gisteren op twaalf treffers. Door de grote zege keerde Glas gow Rangers, met ook Ricksen, De Boer en Numan in het basis team, terug op de eerste plaats. De Nederlands getinte ploeg heeft evenveel punten als rivaal Celtic, maar beschikt over een beter doelsaldo (+66 tegen +64) Er zijn nog twee speelronden te gaan in Schotland. Celtic behaalde zaterdag een kleine zege op nummer drie Hearts: 1-0. Bij de titelverdedi ger was opnieuw middenvelder Thompson de gevierde man. Hij benutte voor bijna 60.000 toe schouwers na een halfuur een strafschop. Het was zijn derde succesvolle trap van elf meter in de laatste vier duels. Petta (Celtic) en De Vries (Hearts) kwamen niet in actie. Duitsland VfB Stuttgart was zaterdag de grote verliezer in deBundesliga De ploeg uit Zuid-Duitsland ging op eigen veld verrassend onderuit tegen Werder Bremen (0-1) Concurrent Borussia Dortmund won wel, met 4-1 van het reddeloos verloren FC Nürnberg. Dankzij een beter doelsaldo nam de onttroonde ti telhouder de tweede plaats van Stuttgart over, die goed is voor rechtstreekse plaatsing voor de Champions League. Energie Cottbus kreeg zaterdag definitieve zekerheid over de al maanden dreigende degradatie. De hekkensluiter verloor met prooi voor PSV, dat het eerste halfuur nog weinig indruk kon maken. Daarna speelden de gastheren vrijuit en goed. Mark van Bommel brak de ban in de 33e minuut, 1-0 Het was zijn eerste van vier doelpunten. Ma teja Kezman maakte er weer twee en kwam op 33 treffers. De topscorer staat nog maar één goal achter Machlas, de buiten landse spits die het meest heeft gescoord in de Nederlandse competitie Het laatste PSV- doelpunt kwam op naam van Arjen Robben. GPD AMSTERDAM - Marco van Basten gaat volgend seizoen de slag als trainer bij Jong Ajax. De voormalige prof van v* en AC Milan gaat bij het team samenwerken met hoofd antwoordelijke John van 't Schip. „Ik kan op deze manie^ vanng op doen", aldus Van Basten. Van Basten liep stapt Ajax gedurende de cursus coach betaald voetbal, diehiu'- lopen week met succes afrondde. In principe gaat Van& voor één jaar aan het werk bij Jong Ajax. ANP a!' GRONINGEN - Jordi Hoogstrate komt dit seizoen nie>~ in actie bij FC Groningen. De talentvolle midden;^ kampt sinds enige tijd met mentale problemen. Denegen!*! jarige speler heeft professionele hulp gezocht om wee- zichzelf te komen. Hoogstrate tekende in mei 2002 eenrife rig contract bij PSV. Dit seizoen mocht hij nog bij FCGro- - gen blijven om te rijpen. Door blessures en ziektes had- jeugdinternational echter moeite om in zijn ritme te kon? De transfer naar PSV legde bovendien een behoorlijke rif, op hem om goed te presteren. ANP J UTRECHT - Harald Wapenaar speelt komend seizoen l- voor Ajax. De Amsterdamse club heeft dat de huidige0%. man van FC Utrecht vrijdag laten weten. Wapenaar enz- zaakwaarnemer zijn boos over de gang van zaken. De33-v. ge sluitpost dacht akkoord te zijn met de Amsterdams® Wapenaar laat onderzoeken of juridische acties tegen zin hebben. Ajax is al enige tijd op zoek naar een doelist Daarvoor benaderde het Wapenaar, die bij FC Utrecht mv vertrekken. De afgelopen weken spraken beide partijen re elkaar. De sluitpost moest woensdag laten weten of hij opee voorstel inging. Dat deed hijmaar vrijdag kreeg hij vanAja te horen dat de overstap niet doorging. ANP MANCHESTER - Elke voetballer is te koop, dus ook del;, gelse vedette David Beckham. De club die 50 miljoeneuror neertellen, kan de ster van Manchester United binnenhaf Voor de BBC verklaarde algemeen directeur Peter Kerf van de Engelse landskampioen dat Manchester E graag wil houden, maar niet tegen elke prijs. De alM weken staken geruchten de kop op dat Real Madrid B j markt zou zijn voor de middenvelder. Ook Inter uit Milf zou interesse hebben. DPA BRUSSEL - De Belgische voetbalbond (KB VB) heeft Lont-: geschrapt van de ranglijst. Alle resultaten van de Limburgs dit seizoen in de eerste klasse zijn geannuleerd. Het failliet Lommei moet komend seizoen opnieuw beginnen in de vie® klasse, maar zal waarschijnlijk eerder al opgaan inOveipé: Fabriek, dat in de derde klasse speelt. ANP BASEL - Basel heeft de Zwitserse beker veroverd. Dep!« r- versloeg gisteren in de eindstrijd Neuchatel Xamax met L o< De ruststand was 3-0. Gimenez scoorde twee keer voorns di 31.000 toeschouwers. De andere treffers kwamen van Hugge. Yakin, Smiljanic en Barberis. RTR foto Luca Zennaro/EPA en een Europese Supercup. In de daaropvolgende jaren beet Lippi zijn tanden stuk op Internazionale en bleef de prijzenkast in Delle Alpi op slot. Tot beide partijen in 2001 opnieuw in het huwelijk traden. Vorig seizoen werd Ju ventus weer kampioen, die truc werd dit jaar herhaald en bovendien plaatste de club zich bij de beste vier van Europa. Een persoonlijk feestje vierde Ciro Fer- rara. De 36-jarige verdediger werd za terdag voor de zevende keer in zijn loop baan kampioen van Italië. In 1987 en 1990 was Ferrara aan de hand van Diego Maradona bij Napoli al tweemaal de bes te van het land, daarna volgde vijf keer de scudetto met Juventus. Nooit eerder werd een voetballer zeven keer kampi oen van Italië. Het was hooguit reden voor een minis- cuul slokje champagne. Gistermorgen stonden de kampioenen alweer op het trainingsveld. Want de Italiaanse titel was voor Juventus weinig meer dan een welkome onderbreking op weg naar een hoger doel. de finale van de Champions League. GPD 3-0 bij 1860 München en moet daardoor na drie jaar op het hoogste niveau weer terug naar het tweede planVoor Bayer Le- verkusen is de situatie na de nieuwe nederlaag-tegen Ham burger SV (4-1) ook zeer proble matisch. De gevallen topploeg heeft de kansen op behoud niet meer in eigen land en moet in de laatste twee speelronden hopen op een wonder. HSV, met Hoogma in de gelede ren, kan zich daarentegen gaan opmaken voor Europees voet bal. Invaller Meijer bracht voor HSV in de laatste minuut de 3-1 op zijn naam, waarna ook ploeggenoot Jacobsen nog scoorde Bayern München beroofde Her- tha BSC van de laatste aspira ties op de voorronde van de Champions League. De ploeg uit Beieren vierde de vorige week behaalde landstitel met een uitbundige zege in Berlijn: 3-6. Bij de rust leidde het swin gende Bayern al met 5-1. Eiber was met drie treffers de gevierde man. Met negentien treffers is de Braziliaan topscorer in de Bundesliga. RTR/ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - De Graafschap en Vitesse maakten gisteren in sta dion De Vijverberg duidelijk waarom ze onderaan in de ere divisie staan. De beladen Gel derse derby was van een bedroe vend niveau, maar Vitesse stapte wel als grote winnaar (1-0) van het veld. Door de zege klommen de Arn hemmers naar de veertiende plaats. De Graafschap blijft hekkensluiter (20 punten) en moet nu met Excelsior (22 pun ten) uitmaken wie rechtstreeks degradeert. Vitesse-coach Edward Sturing stelde na afloop dat zijn ploeg dit seizoen terecht voor lijfsbe houd moet knokken. „Zoals we hier speelden, horen we ook er gens onderin te bungelen. Het was dramatisch om te zien, maar de punten zijn belangrijk. Als je het met dit spel uiteinde lijk redt, dan moet het maar. Maar als voetballiefhebber was het triest om te zien. Na die 1-0 moet je de voorsprong uitbou wen, maar er werd me daar toch geknoeid." Trainer Peter Bosz van De Graafschap kon Sturing niet anders dan gelijk geven. Hij was echter veel harder in het oordeel over zijn eigen ploeg. „Zeker in de eerste helft was het een wan vertoning. Er was geen beleving en inzet. Dat is onbegrijpelijk als je om de punten moet ste den. Op basis van inzet heeftV. tesse dus verdiend gewcnue: We krijgen het nog moeilijk: de laatste drie duels, vooraiü we het thuis laten afweta' stelde de teleurgestelde Boa Vitesse maakte in Doetinda inderdaad de meeste aanspnai 1 op de zege. In de eerste hi.: hadden de Arnhemmers e veldoverwicht en de bestek- sen. De 1-0 in de 39e minui: kwam uit een hoekschop b Martel. De verdediging van ft Graafschap concentreerde^ op de lange spits Peeters, raai' lette niet op Amoah. Hij lis doelman Wevers kanslooss een kopbal. Door het verlies® RKC (46 punten) bij Feyenocc en NEC (44) tegen Ajax blijftc= strijd om de vierde en ri;::- plaats spannend. RodaJC.V en FC Utrecht volgen met: punten. NAC bleef in de I door een verdiende zege vari- op concurrent FC Utrecht b gelaar en Bobson maakten" Breda de doelpunten. AZ kwam gelijk met Heeren veen (41 punten) dankzij er knappe zege op Willem II: 3- Een kwartier voor tijd leiddei Tilburgse ploeg nog met 2- Elkhattabi en Nelisse gavenh duel in de slotfase een positie wending voor de Alkmaarden FC Zwolle pakte een puntje: FC Twente en kwam gelijk r- FC Groningen, dat nog een wc strijd moet inhalen. AMP van onze sportredactie bus de wedstrijd met een kMH pe kopbal. Torma maakte M slotfase de Haagse treffer. F ADO toonde zich absoluut g«- hoogvlieger in de Adelaars horst. De ploeg dwong te wek af tegen de stugge tegenstand In de eerste helft was Hofst^ op slag van rust nog wel dicht- de gelijkmaker. In de dB* schoot hij op de paal Inhtf* gin van de wedstrijd einfl+-j een kopbal van Eagles-s?'- Marbus eveneens op depaa-J Na de pauze speelde AD0 «.-j Haag met meer agressie. V dank aan doelman Wijnen een Haags af standschot rud der controle kreeg, verklei» Torma de achterstand nog tot 2-1Maar de gelijkmakerj- er niet meer in voor de Ha? naars. ANP DEVENTER - Go Ahead Eagles heeft het kampioensfeest van ADO Den Haag in de Gouden Gids Divisie gisteren met min stens vijf dagen uitgesteld. De nummer zeven van de ranglijst versloeg de nerveuze lijstaan voerder in Deventer met 2-1. Het was de derde competitiene derlaag voor de Hagenaars, die vrijdag in de thuiswedstrijd te gen BV Veendam revanche kun nen nemen. Het verschil met nummer twee Emmen is acht punten. Kooijman maakte gisteren uit een fraaie aanval zeven minuten voor de rust het eerste doelpunt voor de verrassende Eagles. Een kwartier voor tijd besliste Mar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16