Vrouwen PvdA te laat in actie Honderd jaar jachtopziener voor de baron Wrak geborgen bij Hansweert Veel belangstelling voor havendag 11 Mannen binnen partij hadden ook liever vrouwelijke gedeputeerde gehad Varkensbedrijf failliet door MPA-besmetting Politie zoekt getuigen overval Jongen met geweld beroofd Vrouw slachtoffer babbeltruc Rookbom in sporthal Kapelle Softdrugs gevonden Waterraketbouwers in de prijzen Omroep Zeeland wijzigt structuur organisatie maandag 12 mei 2003 VLISSINGEN - Als de vrouwen de PvdA eerder actie hadden «voerd voor een vrouwelijke •deputeerde. dan was die er waarschijnlijk ook gekomen. Ookdemanneninde partij vin den dat er te weinig vrouwen op hoge posten zitten. Maar dat be sefis bij hen te laat doorgedron gen. En de vrouwen hebben te langgewacht hen daarop te wij zen. Dat bleek zaterdag op een le- I denvergadering in Vlissingen. 1 Het ontbreken van een vrouwe lijke gedeputeerde wordt alom als'een gemiste kans' ervaren, gr zitten te weinig vrouwen op posten waar ze horen", ver haarde PvdA-wethouder A. de Vnes uit Middelburg. Ook het partijbestuur vindt dat, aldus voorzitter L Wille. Van vrouw onvriendelijkheid is volgens het bestuur echter geen sprake. Wille: „Er is een onjuist beeld «ecreëèrd over de positie van de J vrouw in de PvdA." Het bestuur stelde in een ver klaring tevens dat de vrouwelij - ke Statenleden van de PvdA hun partij schade hebben be rokkend door via de krant actie te voeren voor een vrouwelijke gedeputeerde Zij hebben de discussie 'op de verkeerde plaats én op het verkeerde mo ment' gevoerd. Advies Me wees er nadrukkelijk op dat de leden in een vergadering op 4 januari unaniem hebben ingestemd met het advies van de kandidaatstellingscommissie en het bestuur om G. de Kok en T. Kramer naar voren te schui ven als kandidaat-gedeputeer den. „En de gewestelijke leden vergadering is het hoogste orgaan. Zo'n advies is dus niet zo maar een advies, maar had door de leden van de fractie er varen moeten worden als een bindende uitspraak. Het is in feitede plicht van de fractie om dat advies te volgen. En als men .1 dat had willen corrigeren, dan had men de leden opnieuw bij een moeten roepen." I, OOSTBURG - Oostburg Var kens bv is ten onder gegaan aan de gevolgen van de besmetting van de varkensstapel met het verboden hormoonpreparaat MPA. Dat heeft de directie van het bedrijf gezegd tegen curator R. Lensen uit Terneuzen. Die wikkelt de komende weken het faillissement van het bedrijf af. Jn de optiek van de directeur is het bedrijf na die MPA-crisis in de problemen gekomen. Alle stallen werden ontruimd en de varkens zijn door de overheid opgekocht tegen een prijs die volgens de directie te laag was. Waarom dat zo is gelopen, moet ik nog onderzoeken", aldus Lensen. Oostburg Varkens bestond uit een collectief van 27 akkerbou wersdie actief waren in de stal len van de Brabantse varkens baron C. van Sleuwen aan de Maagdenbergweg, de Sophia- weg en de Coxydeweg in Oost burg. De stallen staan sinds eind vorig jaar leeg. Eerst werden ze ontruimd in verband met de be smetting van de dieren, daarna liet de gemeente Sluis de stallen verzegelen omdat ze niet volde den aan de brandveiligheidsei sen. Het bedrijf laat een schuld van 850.000 euro achter Lensen voert deze week onderhandelin gen met de schuldeisers. Ook tracht hij nog antwoord te krij gen op de vraag waarom de aan deelhouders niet eenmalig extra geld m de onderneming wilden pompen om zo Oostburg Var kens van faillissement te spa ren. „Het is onduidelijk waarom ze dat niet wilden." De curator is vandaag op be zoek bij Van Sleuwen in Zijt- aart, waar cle administratie van Oostburg Varkens bv zich be vindt. Volgens Lensen was er tot een week geleden nog zicht op fen mogelijke doorstart van het maar is dat uiteindelijk om fiscale redenen niet doorge gaan. „Als je een aantal jaren |er-les maakt, betaal je geen be lasting", legt Lensen uit „Over wn aantal boekjaren samen mocht het bedrij f tot 16 miljoen euro winst maken zonder daar belasting over te betalen. Daar mee werk je weliswaar geen schuld van 850.000 euro weg, ®aar het is toch niet niks." e curator heeft de drie perso neelsleden van Oostburg Var kens vorige week ontslagen. Ge urende een tot twee maanden nouden de werknemers de ap- jjraaiend sta^len no^ Een groot deel van de achterban bleek die mening te delen. Veel leden en vertegenwoordigers van lokale afdelingen onder schreven de opvatting van het partijbestuur dat de vrouwen te laat in actie zijn gekomen. En de wijze waarop werd 'onprofes sioneel' genoemd. Helaas, voeg den zij er allemaal aan toe. Want inhoudelijk bleek de actie van de vrouwen wel op massale steun te kunnen rekenen De aanwezige vrouwen reageer den geagiteerd op het verwijt dat zij te laat in actie zijn geko men. De discussie hoort niet over procedures te gaan maar over inhoud, luidde hun te rechtwijzing. Zij vinden dat de kandidaatstellingscommissie en het bestuur vooraf rekening hadden moeten houden met wat de partij belangrijk vindt: her verdeling van macht door vrou wen op hoge posities. De affaire heeft binnen de Sta tenfractie tot ernstige verdeeld heid geleid. De onderlinge ver houdingen zijn momenteel slecht te noemen. Vooral J. Kor- stanje, die lid was van de kandi daatstellingscommissie, be treurt het dat de opzet om van de fractie een hecht team te maken, is mislukt. „Ik ben zo teleurge steld. Maar wat hebben wij ver keerd gedaan? Ik snap het niet. Wat nu is gebeurd, is echter vooral jammer voor onze kie zers" Hij smeekte de mannen en de vrouwen in de Statenfractie de rangen te sluiten. „Probeer dat team te zijn dat wij voor ogen hadden." Behalve over de positie van de vrouw binnen de partij bleek za terdag ook onvrede te bestaan over de positie van de partij bin nen het provinciebestuur. De te vredenheid van gedeputeerde G. de Kok en fractievoorzitter P. Holtring over de portefeuilles (economie, ziekenhuiszorg, na tuur, landschap, water) werd door een groot aantal aanwezi gen, onder wie leden van de fractie zelf, niet gedeeld. De kritiek trof met name het ge mis aan sociale portefeuilles. Die taken zijn toebedeeld aan de SGP. Bovendien is emancipatie toevertrouwd aan het CDA. Vanuit de achterban werd de vraag gesteld hoe de campagne leus Sterk en Sociaal inhoud ge geven kan en zal worden door de fractie. Holtring beloofde dat ook op het sociale beleid initia tieven genomen zullen worden Bezoekers mochten meevaren op de Menkar van het Loodswezen. door Ellen De Vriend VLISSINGEN-OOST - Wat gebeurt er in de Zeeuwse haven en wat wordt er ge maakt? Wie dat met eigen ogen wilde zien, kon zaterdag naar de tweede open havendag in Vlissingen-Oost. De dag trok volgens de organisatie Port Promo tion Council Zeeland (PPCZ) circa drie duizend bezoekers, waaronder heel wat mensen van buiten de provincie. De open dag is bedoeld om de inwoners van de regio te laten kennismaken met de activiteiten in de haven en de grote ver scheidenheid aan bedrijven die er geves tigd zijn. In totaal deden 38 bedrijven en organisaties mee en stelden 11 bedrijven hun poorten open voor het publiek. Dat is beduidend minder dan tijdens de eerste open havendag twee jaar geleden, toen respectievelijk 52 bedrijven meededen en 19 bedrijven hun deuren openstelden. Ook grote bedrijven zoals Hoechst en Thermphos namen dit jaar geen deel aan de dag. De automobilisten die het haven nummer 4310 niet in hun hoofd hadden geprent, moesten even zoeken naar de Westhof ha ven, want borden naar het feestterrein ontbraken. De auto kwijtra ken betekende stapvoets rijden over een hobbelig grasland, gevolgd door een wandeling van circa vijf minuten door distels en stekels Dat was een flink punt van kritiek onder de aanwezigen. De bezoekers konden zaterdag een rond rit maken over het enorme bedrijventer rein, bedrijven bezoeken en via een vaar tocht door de havens de bedrijven eens vanaf een andere kant beki j ken.Tijdens de eerste open havendag hadden we veel te weinig bussen. Nu reed er twee keer zoveel materiaal rond", vertelde J. Door nenbal van de infostand. Pendelbussen brachten de bezoekers naar het openge stelde bedrijf van hun keuze en sightsee- mgbussen maakten een rondrit van an derhalf uur door het Sloegebied. Ook bij de vaartochten liep alles gesmeerd. Elk uur konden tweehonderd bezoekers op stappen voor een drie kwartier durende rondvaart door de havens. Wachtrijen ontstonden er niet. In een grote tent op het informatieplein aan de Westhofhaven presenteerden zich ruim dertig bedrijven. Opvallend was de stand van overslagbedrijf Ovet dat in veertig potjes met onder meer aluinaar de, antraciet en grafiet liet zien wat het aan materialen overslaat. foto Lex de Meester Ook de gemeenten Borsele en Vlissingen waren aanwezig met een kraamDe grote foto van de Vlissingse boulevard en bin nenstad trok veel kijkers. „Opvallend veel mensen van buiten de provincie zochten op de foto de plek waar zij zelf hadden gewoond Bedrij veninformatie kwam niet ter sprake", merkte een mede werkster van de gemeente Vlissingen op. Wel was er veel interesse voor de folders met de evenementen van 2003. Op en aan de kade van de Westhofhaven werd een aantal demonstraties gehouden. De klimwand van de Koninklijke Marine en de mijnenveger Willemstad waren in trek. Ook de demonstratie van de douane met speurhonden trok veel belangstel lenden Het publiek keek vol bewonde ring naar de zwart-witte hond die blafte als hij drugs vond. door Harold de Puysseleijr LAMSWAARDE - Veel luiste ren en niet teveel praten. Dat zijn volgens Fons van Kampen (61) uit Kloosterzande onont beerlijke eigenschappen voor de jachtopziener. Hij kan het weten, want Van Kampen is in middels de derde generatie die voor de adellijke familie Collot d'Escury de jacht regelt. Het eeuwfeest van drie genera ties Van Kampen als jachtop ziener werd afgelopen zaterdag in de Petrus en Pau- lushoeve in Lamswaarde ge vierd met een receptie voor ruim honderd mensen De jachtopziener is de spil waar de jacht om draait, legt baron André Collot voor aanvang van de receptie uit. „Hij is het hele jaar bezig om zicht te krij gen op de hoeveelheid wild die zich in het veld bevindt. Verder houdt hij toezicht op onge wenste elementen zoals stro pers, moet hij goede contacten onderhouden met de boeren en andere grondeigenaren en daarnaast organiseert hij de jachtdagen. Zo moet hij de 'ge weren' (de jagers) hulp bieden tijdens de jacht en bij de drijf jachten zorgen dat er voldoen de drijvers meegaan die het wild opjagen." Het jachtseizoen opent met de eendejacht half augustus, waarna half oktober de hazen en fazanten op de korrel wor den genomen. Daarnaast mo gen (het teveel aan) duif en ko nijn worden afgeschoten, hoewel die laatste diersoort Het echtpaar Van Kampen, geflankeerd door André en Frits Collot d'Escury. foto Wim Kooyman door ziekte nauwelijks meer voorkomt in de streek, doceren André en zijn broer Frits. Evenwicht Dat kan zeker niet gezegd wor den van andere dieren, zoals de gans, kraai en ekster De wet verbiedt de jacht daarop, maatregelen waarmee de over heid overigens de plank mis slaat, vindt Van Kampen met de Collots. „Er moet evenwicht zijn", zegt Frits. „En dat dreigt door die overheidsmaatrege len te worden verstoord Er zijn veel teveel kraaien en ek sters en het gevolg daarvan is, dat alle kleine zangvogels zul len verdwijnen." Van Kampen is er op zijn beurt van over tuigd dat de vos, nu nog alleen een plaag in West-Zeeuws- Vlaanderen met uitlopers naar de Kanaalzone, ook in het oos telijk deel van de streek zijn opmars zal maken. De Van Kampens zijn net iets meer dan honderd jaar van va der op zoon jachtopziener voor de Collots. In 1902 werd Alouis van Kampen door de familie in die functie aangesteld, in 1938 opgevolgd door zijn zoon Gijs. Die diende de familie meer dan veertig jaar, op zeker moment ook weer opgevolgd door diens zoon Fons. Die herinnert zich nog wel hoe hij als klein ventje voor de eerste keer mee op drijfjacht ging. „Het was toen heel erg koud. Wegingen na af loop ergens binnen en ze zeiden tegen me 'kruip maar kort bij de kachel'. Maar toen kreeg ik tintelingen over mijn hele lijf en ging ik bijna van mijn stok je." De jacht is in de loop der jaren veel veranderd, zo blikt het drietal terug. „Honderd jaar geleden gingen ze te voet de polder in en bleven ze de hele dag weg", vertelt Fnts „En nu hebben we een periode dat de jacht in het negatieve daglicht staat", zegt André. „Hoewel dat hier in het land van Hulst nogal meevaltHet is daar nog altijd goed jagen, bevestigen ze eensgezind. De jacht is in deze contreien maatschappelijk niet omstreden, zodat je er on gestoord op uit kunt trekken. Dat is zeker een van de redenen waarom kroonprins Willem- Alexander eens per jaar naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen af reist om mee te doen aan een jachtpartij Gastheer „Het is ook de bedoeling dat hij dat blijft doen", vertelt André Collot, die tijdens die gelegen heden als gastheer fungeert. Ook na zijn huwelijk met Maxima Zorreguieta zet de prins de traditie voort om elk jaar een keer mee te gaan op jacht. „Maarzij komt niet mee, hoor", vertelt de baron open hartig „Het is een mannen- aangelegenheid", voegt Fons van Kampen er aan toe Vol gens hem krijgt de kroonprins geen uitzonderingspositie tij dens de jacht. „Dat zou hij niet willen ook, denk ik", aldus Fons. De vierde generatie Van Kam pen als jachtopziener komt er naar alle waarschijnlijkheid niet. De zoon van Fons, Nor- bert, laat weten dat die taak voor hem moeilijk te combine ren is met zijn werk als zeeva rende. KRABBENDIJKE - De politie in Goes is op zoek naar getui gen van de overval die afgelopen vrijdagavond plaatsvond in een winkelpand in de Dorpsstraat in Krabbendijke De over val werd tussen 20.00 uur en 20.30 uur gepleegd dooreen man, die het personeel van de winkel met een vuurwapen bedreigde en een onbekend bedrag uit de kassa wegnam. De politie zoekt met name de twee vrouwen die boodschappen in hun auto laadden terwijl de overvaller naar buiten kwam. Getui gen kunnen zich melden via telefoonnummer 0900-8844. MIDDELBURG - Een 17-jarige jongen uit Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag met geweld beroofd van zijn portemonnee en rugzak. De jongen liep door de Hoogstraat in zijn woonplaats toen hij opeens een klap in zijn gezicht kreeg. Hierdoor zakte hij in elkaar. Van een tot nu toe onbekende man moest hij zijn rugzak met bedrijfskleding en zijn porte monnee afgeven De jongen heeft aangifte gedaan MIDDELBURG - Een 84-jarige vrouw uit Middelburg is za terdagmiddag het slachtoffer geworden van een babbeltruc. De vrouw werd bestolen van enkele honderden euro's en sie raden met nog onbekende waarde. Rond tien voor drie belden twee vrouwen aan bij de Middelburgse. Met een babbeltruc wisten ze het huis binnen te komen. Toen de twee na tien mi nuten weer vertrokken, merkte de Middelburgse de diefstal KAPELLE - Een rookbom in een sporthal aan de Vroonland- seweg in Kapelle zorgde vrijdagavond rond half elf voor een enorme rookontwikkeling in de hal. De brandweer van Ka pelle heeft de rook met een ventilator uit het gebouw gebla zen. De daders die de bom gooiden zijn nog niet achterhaald. TERNEUZEN - Drie Fransmannen in de leeftijd van 2123 en 25 jaar zijn zaterdag omstreeks 2.15 uur in de Guido Gezelle- straat in Terneuzen aangehouden voor het bezit van soft drugs. Ze hadden samen 16 gram hennep, 2,5 gram hasj en een spacecake bij zich. De 23-jarige bestuurder kreeg een boete van 200 euro. AMSTERDAM - Niek van Erk (17) uit Terneuzen en Remco Addink (17) uit Zaamslag hebben afgelopen zaterdag in Am sterdam de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens een lande lijke wedstrijd waterraket schieten, die was uitgeschreven door het tijdschrift Natuur en Techniek. De waterraket van de twee scholieren van het Zeldenrust-Steelantcollege lieten de twintig concurrerende teams ver achter zich. Van Erk en Ad dink mogen op 2 juni in Noordwijk als VIP de live-uitzending volgen van de lancering van een Arianeraket in Rusland. „We hebben nog zout toegevoegd aan het water in onze raket om die wat zwaarder te maken", aldus Van Erk na afloop van de wedstrijd. „En hij vloog ook beter dan normaal, hoewel we nog nooit een raket recht in de lucht hadden geschoten." De raket van Van Erk en Addink schoot zo snel de lucht in, dat de laserapparatuur de snelheid niet kon meten. De raket vloog naar schatting sneller dan driehonderd kilometer per uur. door Steffan ter Maat HANSWEERT - Het afgelopen weekeinde is een scheepswrak geborgen uit de vaargeul van de Westerschelde bij Hansweert. Het scheepsverkeer was ter hoogte van de Overloop twee dagen lang beperkt, omdat de geul op dit punt erg smal is en er door de werkzaamheden niet of nauwelijks gepasseerd kon worden. De berging was onderdeel van het Project Wrakopruiming Westerschelde. In februari be gon Rijkswaterstaat met dit project waarin, in samenwer king met de Belgische overheid, 38 wrakken en obstakels uit de Westerschelde worden verwij derd. In overleg met de Ant werpse haven werd besloten het werk bij Hansweert het afgelo pen weekeinde uit te voeren Vanwege de beperkte breedte mocht er niet worden gevist, ge zeild, gebaggerd of gemeten tij dens de bergingswerkzaamhe den. Het werk begon zaterdagoch tend om vijf uur en er werd tot tien uur 's avonds doorgewerkt. Een grote wrakkengrijper zocht de bodem af naar wrakstukken en deze werden vervolgens op een ponton gelegd. Ook zondag ging dit werk volop door Er werd om zes uur 's ochtends be gonnen en er moest tot ongeveer tien uur 's avonds worden door gewerkt voordat alle stukken waren geborgen Het was nog niet helemaal duidelijk wat voor schip werd bovengehaald, maar dat wordt nog bekeken In het weekeinde van 24 en 25 mei zal de scheepvaart opnieuw hinder ondervinden van ber gingswerkzaamheden. Dan wordt een wrak in de Bocht van Bath geborgen en ook dit is een smalle vaargeul door Ernst Jan Rozendaal OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland gaat de structuur van de eigen organisatie wijzigen. Het huidige algemeen bestuur verandert in een programma raad. Het bestuur van de stich ting wordt een taak van de di rectie. Het dagelijks bestuur zal worden omgevormd tot een raad van toezicht. Woensdag vergadert het algemeen bestuur van de omroep over dit voorstel, waarvoor de statuten van de stichting moeten worden veran derd. Met de nieuwe structuur komt Omroep Zeeland tegemoet aan de wens van de provincie, die al geruime tijd pleit voor een pro grammaraad. Bovendien bleek in de praktijk het zwaartepunt van de leiding van het omroep bedrijf al lang bij de directie te liggen. Daarom is nu besloten het bestuur van de stichting en de verantwoordelijkheid voor het programmabeleid ook for meel te scheiden. De raad van toezicht komt op grotere af stand van de directie te staan dan nu het geval is met het dage lijks bestuur Net als bij het algemeen be stuur, zullen de belangrijkste in de provincie voorkomende maatschappelijke, culturele, godsdienstige en geestelijke stromingen vertegenwoordigd zijn in de nieuwe programma raad. Gestreefd wordt naar een regionale spreiding. De raad zal bestaan uit negen tot elf leden De programmaraad bepaalt het omroepbeleid, stelt het pro grammastatuut vast en advi seert hoofdredacteur F. Feij van Omroep Zeeland over de pro grammering. Feij is ook direc teur van Omroep Zeeland De nieuwe raad van toezicht zal be palen of hij nog mensen naast zich krijgt Die raad van toe zicht komt overeen met het hui dige dagelijks bestuur, zij het dat minder leden ook lid zullen zijn van de programmaraad (nu maakt het complete dagelijks bestuur deel uit van het alge meen bestuur). Vier leden van de raad van toezicht worden op persoonlijke titel gekozen, twee leden komen uit de programma raad en één lid wordt benoemd op voordracht van de onderne mingsraad Dat laatste orgaan is al akkoord met de nieuwe structuur, woensdag beslist het algemeen bestuur over de eigen gedaanteverwisseling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11