Met uitzicht in de rondte Overuren draaien na een storm Blikvanger van Nieuw-Othene W13I Liefde voor hout BERC WOON JKJT Wdden-Zeeland: 0118-484369; Sonderen: 0114-372770. JStniM844" SPred*1ie@Pzc-nl Postbus 18,4380 AA Vlissingen. zaterdag 10 mei 2003 nivo 0 nivo 1 René Hoonhorst Het echtpaar De Dobbelaere viel in de eerste plaats voor de plek. Dat de wo ning een aparte, ronde vorm kreeg, was leuk, maar niet meer dan dat. Het unieke uitzicht over de Otheense Kreek bij Terneuzen en de oude buurtschap 'Noten' én de mogelijkheid kantoor aan huis te houden, gaven de door slag bij het besluit de helft van de 'Rondo' te betrekken. Voor de familie Hannywas naast het uitzicht, juist de aparte vorm van de wo ning belangrijk. Afwijken van de standaard, een beetje als anders, dat trok. stelden de voorstanders. De be woners van de Rondo horen dui delijk tot de voorstanders. Het strandhuisje op het dak is bij de Hanny's het domein van de nog thuis wonende dochter. Bij de familie De Dobbelaere is het zolderhuis met behulp van en kele kledingkasten in tweeën verdeeld. De ene kant is ge transformeerd tot was- en strijkkamer, de andere kant (die met het fantastische panorama- uitzicht) is in gebruik als logeer kamer. De bewoners hebben geen idee waarom hun geza menlijke woonst de naam Rondo heeft gekregen. Het idee dat de gelijknamige koek met amandelspijs en een nootje erop de inspiratie was, spreekt Nicole de Dobbelaere wel aan. Architect Herbert Min nen van Architectenalliantie De Putter, Bebber, Minnen (erfop volger van Architectenbureau Kempe De Bruijne) moet lachen om de vergelijking met de ronde koek. Maar hij is ook niet hele maal zeker van de betekenis. „Rondo als muziekstuk met te rugkerende, variabele thema's zou ook wel bij het ontwerp pas sen. Maar waarschijnlijk is de naam gewoon een bij de ronde vorm passende associërende sentatieve ontvangstgelegen heid." De aparte tuinkamer, logeerka mer of kantoorruimte is gesitu eerd op de begane grond. De woonkamer en de keuken be vinden zich een verdieping ho ger. Boodschappen moeten dus altijd een trap op worden ge sjouwd. Irene Hanny baalt daar na drie jaar nog steeds wel eens van. De Dobbelaeres zijn er wat meer aan gewend. Nicole: „Het is vooral een kwestie van even nadenken. Niet snel naar boven lopen zonder iets mee te nemen, maar altijd iets uit het bijkeu kentje mee naar boven nemen. De kinderen worden bovendien al wat groter Ik laat mijn zoon van zes regelmatig een pak melk of een fles frisdrank van bene den halen." Sommige ramen in de Rondo hadden beter als tuimel venster uitgevoerd kunnen worden en de garagedeur had ook wel wat decimeters breder gekund. Maar klagen willen de bewo ners van het markante toe gangsbastion niet. De familie De Dobbelaere zocht destijds een 'comfortabele woning in een mooi, nieuw plan'. En die com fortabele woning hebben ze ge kregen. Samen met voldoende leef- en speelruimte voor het in tussen tot vijf personen uitge groeide gezin. Bovendien is er die onvolprezen extra bonus: het mooiste uit zicht van Terneuzen. Op de Otheense Kreek vanaf beide balkons op de eerste verdieping. Over de kreek, de oude buurt schap Noten, de nieuwe wijk Othene, de polders in de wijde omtrek én de Westerschelde vanaf het dakterras rondom het strandhuisje. De enkele jaren geleden overle den Kempe stond bekend om zijn aandacht voor de histori sche omgeving. De door hem ontworpen gebouwen moesten zowel in het landschap, de plaatselijke traditie als de ge schiedenis passen. Vandaar dat Kempe in de moderne, ronde woningen historische stijlken merken aanbracht. Zo verwijst de cilindervorm van het gebouw naar de bastions die vroeger aan de rand van woonkernen ston den. De balkons ter hoogte van de 'borstwering' zijn niet be doeld om de vijand goed te kun nen zien aankomen, maar om te kunnen genieten van het perfec te uitzicht op de kreek. De strandhuisjes op het dak van de Rondo accentueren de lig ging aan de Zeeuwse kust, legde Kempe destijds uit. De strand- hutten zorgden vlak na opleve ring van de twee woningen voor heel wat discussie. 'Duivenhok ken' of 'garages op het dak', gekscheerden degenen die wei nig op hadden met de 'pent- rooms'. Idyllische prieeltjes, on derkomens die uitermate ge schikt zijn voor romantische avonden met een goed glas wijn, Rechthoekige kastjes tegen een ronde muur, maar de kieren zitten niemand in de weg. De cilindervorm van de Rondo verwijst naar de bastions die vroeger aan de rand van woonkernen stonden. foto's Peter Nicolai klank, die de projectontwikke laar wel vrolijk vond klinken." Buitenstaanders vragen zich nog steeds af hoe het nu is om in een (half)rond huis te wonen. De bewoners hebben in de drie jaar dat ze er wonen nauwelijks bij de vorm stilgestaan. De familie Hanny heeft bij de inrichting van de badkamer nog een beetje rekening gehouden met de ron de muur, de familie De Dobbe laere heeft de binnenmuur ge woon rechtgetrokken en een rechthoekig bad geplaatst. „De ronde vorm levert totaal geen problemen op. Grote wandmeu- bels kun je in de woonkamer niet kwijt door de aanwezigheid van veel ramen en twee balkons. Maar grote kasten hadden we toch niet." Kieren Speciale meubels hebben de twee families niet laten ontwer pen. De rechthoekige kastjes en dressoirs kunnen niet helemaal vlak tegen de muur worden ge schoven, maar de kieren zitten niemand in de weg. Voor Frank de Dobbelaere, commissionair in suikerbieten en logistiek, was het belangrijk dat hij een apart kantoor aan huis had. „Het kan toor op de begane grond bevat een mooie, ruime werkvloer en tegelijkertijd is het een repre- De Rondo is de blikvanger van de Terneuzense wijk Nieuw-Othene. Iedereen die de wijk binnenkomt, ziet als eerste huis de dubbele woning op de kruising van de Dixielandkade en de Wolverineslaan. Project ontwikkelaar Projektbouw Zeeland BV zocht eind jaren ne gentig dan ook naar een opval lend, afwijkend ontwerp om mensen direct te laten weten dat ze in een bijzondere buurt zijn beland. De Terneuzense archi tect Chris Kempe werd aange zocht om een pand met allure te bedenken. y\ h de serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het yeoieavan wonefl centraal. De West uiteenlopende personen °Wn aan bod: van stucadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser, vandaag: de glaszetter foto Ruben Oreel Naam: Gerrit van der Wal (51) Woonplaats: Vlissingen Beroep: glaszetter Belangrijkste gereedschap: hamer Kan niet verkopen we niet. Dat is de succesformule van Gerrit van der Wal. Snelle service gaat bij hem voor alles. „Als er nu iemand belt die een glasbreuk meldt, sta ik binnen twintig minuten op de stoep. De Vlissinger heeft al ruim vijfentwintig I jaar ervaring 'in het glas'. Hij begon als 'it glaszetter bij een schildersbedrijf, maar besloot vij ftien j aar geleden zelfstandig 9 verder te gaan en werkt nu samen met zijn g zoon onder persoonlijke titel Op zijn overall prijkt een naamplaatje waarop duidelijk vermeld staat dat de heren 24-uurs service leveren. „Daar pak je de 8 meeste klanten mee", vertelt hij uit ervaring. „De grote glashandels hebben een wachttijd van zes weken Het voordeel van een klein glasservicebedrijf is dat je sneller op de behoefte van de klant kunt anticiperen. In noodgevallen werken we dag en nacht door. Een 60-urige werkweek is voor mij heel normaal en een hobby heb ik niet." Zeker bij storm of hevige windvlagen heeft Van der Wal zijn gereedschap reeds in de aanslag. „Dat zijn de drukste periodes voor ons. Het gebeurt niet zelden dat we na een storm tot diep in de nacht doorgaan met glaszetten. De concurrent denkt misschien dat het werk tot de volgende ochtend kan wachten, maar zo ben ik niet ingesteld." De vakman kan het belang van paraatheid bij acute glasschade niet genoeg benadrukken. „Het is zelfs voorgekomen dat een klant s nachts de concurrent belde, maar dat mijn collega zo lang op zich liet wachten, dat de klant toen maar besloot ons te benaderen. Wij waren al lang bezig toen de andere glaszetter arriveerde Kijkvdat bedoel ik nu met snelle service." Van der Wal kan een trotse glimlach niet onderdrukken. Maar zijn gemoedstoestand verandert snel wanneer hij vertelt over zijn minder goede ervaringen. Het valt hem op dat de mensen de laatste jaren steeds 'kieskeuriger en moeilijker' worden. „We krijgen vaker commentaar. De particuliere klant is dan bijvoorbeeld ontevreden over een klein spijkertje in het kozijn of afgescheurd hout doordat we tegen de nerf in frezen." Maar Van der Wal is er de persoon niet naar om daar ingewikkeld over te doen. „Ik vraag altijd op de man af wat er loos is en ga er desnoods dezelfde dag naartoe om het onder vier ogen u it te praten Dat werkt meestal het beste." Naast particuliere meldingen van glasschade, zorgt Van der Wal dat hij kordaat kan optreden wanneer hij een opdracht doorkrijgt van de landelijke meldkamer Uniglas in Groningen „Mijn gebied strekt zich uit van Bruinisse tot Rilland. Daarnaast heb ik nog mijn vaste klanten, zoals alle ROC- en CSW-scholen in Middelburg, Vlissingen en Goes. „Onlangs heb ik nog eenzijdig gelaagd glas geleverd op een schoolSinds april vorig jaar is dat verplicht voor glasoppervlakken die lager liggen dan 85 cm. Vooral in openbare gebouwen waar jongeren spelen en stoeien, is dit soort glas in trek. De kans op breuk is namelijk nihil." Nieuwe ontwikkelingen in de glasbranche volgt hij op de voet. „Het plaatsen van enkel glas komt nauwelijks nog voor. Ik werk vrijwel alleen met dubbel, een- of tweezijdig gelaagd glas." Of er nog wel eens glas sneuvelt onderweg naar de klant? „Jawel hoor. Als ik te hard moet remmen voor een verkeerslicht Van der Wal voelt zich thuis in zijn beroep. „Het is mooi om altijd onder de mensen te zijn. Ik ben alleen ontevreden als ik mijn centen niet krijg." Margritta van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41