Tweede zaak tegen havenbestuur PZC >H Molen levert weer gort voor pap YOUR CULT GUIDE Ondernemingsraad Zeeland Seaports stapt naar ondernemingskamer lezers schrijven Theater weekenddiensten Drugsoverlast nu in heel Vlissingen Eten zonder te betalen Ja, ik steun Amnesty International AMNESTY vrijdag 9 mei 2003 door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De onderne mingsraad van Zeeland Sea ports heeft een tweede rechts zaak aangespannen tegen het havenschapsbestuur. Het gaat om een procedure hij de Onder nemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam. Als het bestuur niet snel rea geert op vragen van de or over vermeende belangenverstren geling, dreigt ze een derde zaak aan te spannen. Inzet van de tweede rechtszaak is de vraag wie het besluit tot samenwerking met de Rotter damse haven heeft genomen. Zeeland Seaports of de Exploi tatiemaatschappij Schelde Maas, het samenwerkingsver band met Rotterdam. Voorzitter R Kraan van de on dernemingsraad van Zeeland Seaports kondigde het aan spannen van een tweede rechts zaak een paar weken geleden al aan. Daarmee dreigt het con flict tussen de ondernemings raad en het bestuur uit de hand te lopen. Procedure De OR had al een procedure aangespannen bij de onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam. Ze vindt dat haar geen advies is gevraagd over de samenwerking met Rotterdam De rechter is ge vraagd de kwestie te beoorde len. De verwachting is dat hij binnenkort uitspraak doet. Het bestuur van Zeeland Sea ports, onder leiding van de nieu we voorzitter G. de Kok, heeft nog niet gereageerd op het ulti matum dat de or heeft gesteld. De ondernemingsraad heeft vragen gesteld aan het bestuur over vermeende belangenver strengeling, maar naar eigen zeggen onvoldoende antwoord gekregen. ,,We wachten nog tot en met het weekend af", zegt Kraan. „Is er dan nog geen reac tie, nemen we juridische stap pen." De kern van het conflict is dat de ondernemingsraad bestuursle den van het havenschap ver denkt van belangenverstrenge ling. De beschuldigingen verwijzen indirect naar oud-voorzitter (en ex-commissaris van ESM) D. Bruinooge en burgemeester R. Barbé van Terneuzen. Barbé treedt voor de zomer af als burgemeester en raakt dan zijn bestuurszetel en ESM-com- missariaat kwijt. Wethouder J. van Schaik neemt zijn plek in het havenschapsbestuur over. De OR verdenkt Bruinooge en Barbé ervan dat ze op persoon lijke titel - maar op voordracht van Rotterdam - weer een com missariaat krijgen bij het nieu we samenwerkingsverband ESM2. Die gunst zou worden verleend in ruil voor het toe staan van grotere invloed van Rotterdam in ESM2. De OR zegt over aanwijzingen daarvoor te beschikken, maar wil niet zeg gen welke dat zijn Zowel Bruinooge en Barbé hebben de beschuldigingen eerder al afge daan als 'onzin'. zaterdag 10 en zondag 11 mei 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Voor geheel Schouwen-Duive- land: Huisartsenpost Schouwen- Duiveland Kon. Gustaafweg 2 Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feestdagen) Tandartsen: A. Broere, Meekrabstraat7, Brouwersha ven, tel. (0111) 695555. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12 30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18 30 uur Oosterschelde Thuiszorg: 10113) Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui- veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te door Ron Magnée VLISSINGEN - De overlast van drugsgebruikers heeft zich de afgelopen tijd over heel Vlissin gen verspreid. In verschillende delen van de stad wordt ge klaagd over hinder. Directe oorzaak is de hardere aanpak van de overlast rondom het HKPD in de Coosje Busken- straat. Dat meldden de Vlis- singse teamchef T. Muller en burgemeester A. van Dok van Vlissingen „Wij krijgen veel klachten uit de hele stad", liet burgemeester Van Dok gisteren weten tijdens de vergadering van de commissie Openbaar Be stuur ,,De overlast is groot, vooral bij het Scheldeplein, op de Boulevard en de Glooiing", voegde Muller daaraan toe. Door de aanpak van de overlast rondom het HKPD (Huiskamer project Drugsgebruikers) in de Coosje Buskenstraat verspreidt de overlast zich verder over de stad, aldus de Muller: „Als je er gens drukt, duikt het ergens an ders weer op." door Wilma Valk RETRANCHEMENT - Kèrremelksepap of gortenpap at men vroeger 's avonds om acht uur. Nog steeds slaat de 'papklokke' van de St. Baafskerk in Aardenburg om deze tijd haar honderd slagen. Vers gemalen gort voor de pap is straks weer te krijgen bij mo lenaar Bram Voogdt van de standerdmolen in Retranchement. De molen is gebouwd in 1643, op een later tijdstip omgewaaid en omstreeks 1818 op een andere plaats weer herbouwd. In 1944, tijdens de Tweede Wereldoorlog, liep de mo len zware schade op. Omdat meel nodig was voor het bakken van brood, werd de molen kort na de oorlog zodanig hersteld, dat er gemalen kon worden. „Izaak de Kramer restaureerde de molen toen provisorisch, maar enkele van zijn toen vervaardigde on derdelen doen nog steeds dienst", weet Bram Voogdt. „De Kramer is nu ruim tach tig jaar en woont in Leidschendam, maar deze molen is nog steeds zijn troetelkind en bij iedere restauratie is hij aanwezig." Na de oorlog kwamen de wieken van een molen uit Oostburg, het bovenwiel uit Lamswaarde en de trap werd gezaagd van aangespoeld hout, want er was geen geld maar de molen moest malen. Helemaal bo ven is nog steeds een gat van granaatscher ven te zien. In 1983 is het hoogstnodige ge restaureerd maar inmiddels waren weer veel delen aan vervanging toe. De molen is nu helemaal hersteld, in de staat van voor 1944. „We beschikten al die tijd maar over één koppel stenen, nu zijn het er weer twee. Tevens is het pel werk voor de gort terugge komen. Gort wordt gemaakt van gerst en Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verse)» nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactiet beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen woh» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D«,i dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Ove»» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vervoersplan) gebaseerd op* landelijke Duurzaam Val» project uitvoert. We hebhe herhaaldelijk verzocht om toe. zending van het IWP. De», meente heeft dat geweigerd Daardoor konden we onvol, doende tegenweer bieden. W» hebben dan ook deze tekortb ming in de inspraakproces voorgelegd aan de Nation- Ombudsman, met het verzog om de genomen maatregelen rug te draaien. Het Duurza» Veilig-beleid heeft weinigbi# dragen aan het terugdring van verkeersslachtoffers, ft drempels zijn irritant, de 301® limiet wordt op grote schai overschreden en het busvervoi is erdoor teloor gegaan Ha weghalen van voorrangsmaa;. regelen is onverstandig, ome. lig en bureaucratisch. We wu nen niet We hebben dan ook j landelijke overheid voorgesty om dit project te heroverweg) Daarnaast hebben we adneza gegeven om de veiligheid vb groten, Pas de capaciteit van a wegen aan de intensiteit aai Herstructureer gevaarlijk punten (black spots) op dew gen zoals de kruisingen bij Bru:- nisse en Oosterland. Doe onder zoek naar de feiten dat q vrijdag de meeste ongevalla plaatsvinden (in Limburgtw» maal zoveel als op andere week dagen) en start een campaja tegen het in slaap vallen aehü het stuur van vooral jeugdig bestuurders. Stichting Pro Am Wim Boogaart (secretars Erling Steenstraat II Nieuwer kei Molenaar Bram Voogdt bij een deel van de rotatietrommel waarin de gerst wordt gemalen. foto Peter Nicolai. het maalwerk is een soort rasp. Vroeger was de pelsteen van zandsteen, een heel zachte steensoort. Maar j ammer genoeg was de ou de steen gebarsten. In het nieuwe pelblik wordt de gerst als het ware geraspt, niet te lang, dan blijft er niets over, maar ook niet te kort", vertelt Voogdt. „Ik heb hier geen ervaring in, maar oud-molenaar Jaap Wa- Schouwen-Duiveland heeft geen theater, een merkwaardig hiaat. Plannen om het Zierik- zeese Mondragon als nieuw the ater te heropenen worden door de plaatselijke CDA getorpe deerd (PZC. 29-4). Het alterna tief: 500.000 euro voor aanpas singen in de Nieuwe Kerk en theatervoorstellingen verban nen naar dorpshuizen. Wie dit plan bedacht heeft, geeft er iets te duidelijk blijk van de laatste 30,40 jaar niet meer in een thea ter te zijn geweest. Er spreekt een duidelijke minachting uit voor welke theatervorm of thea termaker ook. Vóór de oorlog kon men zich op het platteland misschien nog tussen de schuif deuren redden, maar het theater vraagt sinds de jaren '70 om al lerlei technische faciliteiten: computergestuurde belichting, moderne trekkenwanden, enzo voort, enzovoort. Wat het CDA ook schijnt te vergeten is dat dorpshuizen het zogenaamde 'doeleneffect' missen, de aan trekkingskracht op het publiek van een echte n ieuwe theaterac commodatie. Er is in 2001 een prachtig idee geweest om de leegstaande Nieuwe Kerk - die met jaarlijks duizenden euro's door de Staat, niet door een kerkgenootschap onderhouden wordt - een bestemming te ge ven als theater/concertzaal. Daar had men vele doelen tege lijk kunnen realiseren: nieuw le ven blazen in een dode kerk met een theater-, concert-en exposi tieruimte en dat alles exploita bel onder één dak. Het huidige CDA plan lijkt werkelijk ner gens naar. Dit is politiek van minder dan zelfs maar gemeen telijk niveau. T.J. van Houten Westerenban 84 Haamstede genaar uit Wemeldinge wil me het leren. De firma Adriaans uit Weert legt de laatste SllClllCicl hand aan het pel werk. Er zijn al enkele proeven gedaan en op 17 mei is het open dag in de molen van Retranchement. Dan wordt er behalve meel voor een zelfge bakken brood ook gort voor de kèrremelk sepap verkocht. Op Schouwen-Duiveland is het 30-km-regime ingevoerd. We hebben bezwaar aangetekend. De gemeente vindt dat zé het IWP (Gemeentelijk Integraal VEERE - Vier bezoekers vanm horecagelegenheid in Yea hebben gisteren het etablis* ment verlaten zonder te belals Ze hadden voor enkele tiental len euro's besteld. Een van a vier was ontevreden en g glas in de zaak leeg. Daarnav» liet het gezelschap de zaak. I I I l l l l L1 m v We hopen op een bijdrage van 4,50 per maand, maar u kunt al lid worden vanaf 10,00 per jaar ik machtig Amnesty International 4,50 per maand anders, nl. per maand/jaar* af te schrijven van mijn rekeningnummer Naam/voorletters Straat Postcode/woonplaats telefoonnummer Geboortedatum Datum Handtekening •Doorhalen wat niet van toepassing is. Wij willen u graag informeren over de besteding van uw giften Als u hier geen prijs op stelt, kunt u dit aangeven via onderstaand adres of telefoonnummer. Stuur deze bon in een envelop naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840,1000 RA Amsterdam, (postzegel mag, hoeft niet). Of bel (020) 626 44 36 of kijk op www.amnesty.nl International Support our fight for human rights Vrijheid is voor u vanzelfsprekend. In veel te veel landen is diezelfde vrijheid echter helemaal niet zo van zelfsprekend. Nog steeds worden overal ter wereld dagelijks mensenrechten geschonden. Amnesty International doet er al meer dan 40 jaar alles aan pm dat tegen te gaan. En met succes. Zo hebben na snelle acties talloze mensen hun vrijheid herkregen en hebben we vele martelingen kunnen voorkomen. Voor ons werk zijn we volledig afhankelijk van u. Er is al veel bereikt. Maar er moet helaas nog veel meer gebeuren. Steun Amnesty. Nü. Want ook vandaag rekenen er mensen op Amnesty die niet tot mor gen kunnen wachten. Wat vind jij van film, theater of muziek? Geef je mening op www.cjp.nl/recensie KORTING INFORMATIE AANBIEDINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38