Russen zijn als de dood voor sars PZC Bolkestein wil interne markt Europa in hogere versnelling EU beperkt testen chemische stoffen Paniekerige politici hebben het voorzien op Chinezen Cheney in 2004 'running mate' Slenteren onder harnassen Arafat en Abbas zijn het nog steeds oneens Tsjetsjenen krijgen vertrekpremie Arme oma wordt rijk door roman Poolse maffiabaas verhangt zich Nederlanders in Brazilië opgepakt Townshend vrijuit in pornozaak Thaise rijst voor Irakezen Nederlandse zendeling overleeft bomaanslag donderdag 8 mei 2003 Hnnr Frank Hendrickx MOSKOU - Rusland verkeert in panische angst over de mysteri euze sars-epidemie in buurland China. Drastische maatregelen moeten voorkomen dat het virus de duizenden kilometers lange grens niet China oversteekt. YVe stoppen al die Chinezen in kampen." Hotel Ochtendgloren in de Sibe rische stad Blagovesjtsjensk Saharabewoners zeggen te weten waar verdwenen toeristen zijn ALGIERS - Woestijnbewoners van de stam van de Touaregs zeggen dat zij de verblijfplaat sen van de 31 vermiste Sahara- toeristen kennen. Een stamhoofd verklaarde gis teren in de Algerijnse krant el- Khabar dat de Europese vakan- i tiegangers, onder wie de 35-ja- rige Nederlander Arjen Hilbers, werden ontvoerd en in leven zijn. Contacten met de ontvoerders zouden niet mogelijk zijn, door- i dat militairen de hele regio af grendelden. Volgens het stam hoofd zouden de daders geen re den hebben de groep gegijzel den te doden. Elf Duitse toeristen worden in een bergachtig gebied ten wes ten van de stad Illizi vastgehou den. De overige twintig reizi- gers bevinden zich tussen Illizi i enTamanrasset. I De woestijnreizigers verdwe nen in februari en maart in het diepe zuiden van het Noord- Afrikaanse land. Volgens de mi nister van Binnenlandse Zaken Zerhouni is het lot van de ver misten onzeker. Zijn opmerkingen veroorzaak ten verwarring, omdat zijn col lega van Toerisme zondag nog sprak over onderhandelingen met de ontvoerders. DPA DALLAS - Vice-president Che ney is bij de Amerikaanse ver kiezingen volgend jaar opnieuw de 'running mate' van president George W. Bush. Hij bevestigde dat gisteren tegenover de krant The Dallas Morning News. Che ney staat bekend om zijn con servatieve ideeën. ANP hoeft niet meer op gasten te re kenen. Een week geleden ver toonde een gast symptomen van het sarsvirus, een primeur voor Rusland. Sindsdien doen speci ale correspondenten verslag over de verwikkelingen bij Och tendgloren alsof ze aan een oorlogsfront staan. Vooral de klopjacht op zestien illegale Chinezen, die uit het 'herme tisch' afgesloten hotel wisten te ontsnappen, wordt op de voet gevolgd. De angst voor sars zit er goed in Bijna iedereen in Rusland houdt er rekening mee dat het virus de grens met China inderdaad is gepasseerd. In de meeste steden staan bedden klaar voor geïn fecteerde patiënten. In enkele steden draagt ziekenhuisperso neel al mondkapjes. „De kans dat het virus zich snel verspreidt in Moskou is erg groot", ver klaarde de hoogste arts van de hoofdstad gisteren. Er zijn in Rusland tot dusver maar drie verdachte gevallen geconstateerd, maar bij enkele politici is de afgelopen week pa niek uitgebroken. De burge meester van de stad Toela stelde voor alle illegale Chinezen op te pakken en ze ergens ver weg in de bossen in kampen te stoppen. „We geven ze een stukje land en laten ze daar werken", aldus Sergej Kazakov. „Met een speci ale bus brengen we er iedere week nieuwe Chinezen naar toe." Paniek In Rusland zijn volgens schat tingen van de immigratiedienst tussen een half en één miljoen Chinese illegalen. Als een sars- epidemie uitbreekt, leidt dat vrijwel zeker tot etnische span ningen, Burgemeester Loezjkov heeft al aangekondigd alle veer tien Chinese markten in Mos kou te sluiten als er een geval van sars in de hoofdstad wordt geconstateerd. Inwoners kregen bovendien het advies niet lan ger de markten te bezoeken. Het grensverkeer met China is al sterk beperkt, maar de auto riteiten overwegen de grens helemaal dicht te gooien. Het ministerie van Onderwijs riep gisteren alle Russische studen ten uit China terug. Chinese stu denten en wetenschappers in Rusland kregen van hun univer siteiten het advies tijdens de vakantie niet naar huis terug te keren, omdat ze dan waar schijnlijk Rusland niet meer in komen. Reisbureaus is opgedragen niet langer reizen naar China, Hong kong, Taiwan en Singapore te verkopen. In Moskou worden sinds giste ren alle bussen, trams en metro's gedesinfecteerd. Dat zal eens per week herhaald wordenEr is ook een speciale telefoonlijn ge opend, waar burgers informatie kunnen inwinnen over het virus en eventueel verdachte gevallen kunnen melden. GPD Bezoekers lopen op de Zwitserse tentoonstelling 'Wapens werpen schaduwen' onder harnassen door. Het Zwitsers Nationaal Museum in Zürich wil stelling het historische wapentuig ook in een emotioneel kader plaatsen. met deze ongewone op- foto Walter Bieri/EPA Advertentie van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijn se leider Arafat en de nieuwe Palestijnse premier Mahm- oud Abhas (Abu Mazen) lig gen opnieuw met elkaar overhoop. Inzet is weer de voormalige veiligheidschef in de Gazastrook Moham med Dahlan. Arafat is er fel op tegen dat Dahlan taken krijgt die zijn eigen invloed op het Palestijnse veilig heidsbeleid verkleinen. Arafat en Abbas hebben de afgelopen weken al flink ge ruzied over de samenstelling van een nieuw Palestijns be stuur. Na veel getouwtrek en na druk van onder meer de VS en Europa werd daarover eind april een compromis be reikt. Het conflict tussen Arafat en de hervormingsgezinde, door het buitenland gesteunde Abbas ging over de invulling van de post van minister van Binnenlandse Zaken. De premier wilde op deze plek de voormalige chef van de veiligheidsdienst in Gaza en tegenstander van Arafat, Dahlan. Het compromis behelsde dat Abbas zelf Binnenlandse Za ken ging leiden en dat Dah lan de verantwoordelij ke mi nister werd voor Veiligheids zaken. Abbas heeft evenwel intussen bepaald dat de ver antwoordelijkheid voor veel beleidszaken van Binnen landse Zaken worden over geheveld naar de portefeuille van Dahlan. Arafat, door de Amerikanen 'irrelevant' verklaard, moest al eerder onder internationa le druk slikken dat er een Pa lestijnse premier kwam. Voor onder meer de VS was de aanstelling van een premier, en dus het grotendeels terzij de schuiven van Arafat, een voorwaarde om weer te pra ten over een vredesplan. De VS en drie andere partners in het 'kwartet' hebben zo'n plan, de 'routekaart naar vrede' intussen gepresen teerd. Volgens het Israëlische dag blad Haaretz is Arafats greep op de Palestijnse Autoriteit nog altijd groot. Vijf organisaties, waaronder Force 17 en de Algemene In lichtingendienst, zouden on der Arafats supervisie blij ven. Dat zou in strijd zijn met de opzet van het vredesplan. Die 'routekaart' voorziet er nadrukkelijk in dat de vele Palestijnse veiligheidsorga nisaties tot drie instituten samensmelten onder toe zicht van Binnenlandse Za ken. ANP/DPA door Hans Gertsen BRUSSEL - De 'geest van 1985' moet terugkeren in Europa, vindt Eurocommissaris Frits Bolkestein (Interne Markt). In dat jaar besloten de lidstaten van de Europese Unie om de binnengrenzen op te heffen en een interne markt te scheppen. Die interne markt is inmiddels een feit, maar functioneert veel minder goed dan mogelijk en wenselijk is. „Veel van het po tentieel wordt niet benut. Het is alsof we in een Ferrari rijden, maar alleen de tweede versnel ling gebruiken", aldus Bolke stein. De Nederlander presenteerde gisteren een plan om de interne markt beter te laten functione ren en de kwakkelende Europe se economie een oppepper te ge ven. „Als Europa in 2010 echt de meest competitieve en dynami sche economie ter wereld wil zijn, moeten we nu met zijn allen actie ondernemen", aldus Bol kestein. Een krachtige impuls van de in terne markt is daarnaast ook nodig om optimaal te kunnen profiteren van de uitbreiding van de EU met tien nieuwe lid- 1 PRAAG - Elke Tsjetsjeense vluchteling die Tsjechië verlaat en zo zijn aanvraag voor politiek asiel annuleert, krijgt driedui zend dollar Volgens de Tsjechische regering kunnen de Tsjetsjenen met de 3000 dollar een vliegticket naar huis kopen en ook nog hun door oorlogshandelingen aldaar beschadigde woningen op knappen. De vertrekpremie is een reactie op de komst van circa acht honderd Tsjetsjeense vluchtelingen uit Polen naar Tsjechië. De Tsjetsjenen vertrekken uit Polen omdat ze ontevreden zijn over de leefomstandigheden in de opvangkampen. Bovendien denken ze in Tsjechië makkelijker asiel te krijgen, maar Praag spreekt dat tegen. GPD LONDEN - Een Engelse gescheiden oma, die van een uitke ring leeft, krijgt 450.000 euro als voorschot voor haar eerste boek. Het voorschot is zo hoog omdat vier topuitgevers tegen elkaar hebben opgeboden. Schrijfster Sheila Quigley (55) woont in een huis dat onbe woonbaar is verklaardMet het geld wil ze een nieuwe woning en een lila terreinwagen kopen. Ze ging op haar vijftiende van school om in een kledingfabriek te gaan werken Het boek Ren naar huis is een combinatie van een thriller en een streekroman en speelt zich af aan de Engelse oostkust. Quigley werkte een jaar aan het boek. Ze schreef het terwijl de kleinkinderen bij haar tv keken. ANP WENEN - Een maffiabaas van Poolse afkomst is gisteren dood gevonden in zijn cel in Wenen De 57-jarige Oostenrijker Jeremiasz Baranski had zich opgehangen aan zijn riem Hij stond in Wenen terecht omdat hij de opdracht zou hebben ge geven tot de moord op de Poolse oud-minister van Sport, Ja- cek Debski. Debski werd in 2001 in Warschau doodgeschoten. Volgens de Poolse pers had hij banden met de maffia. De man die het schot zou hebben gelost, pleegde vorig jaar zelfmoord in zijn cel in Polen. AP SAO PAULO - Vier Nederlanders zijn op het vliegveld van de Braziliaanse stad Sao Paulo gearresteerd, omdat ze in totaal zes kilo cocaïne in hun bagage hadden. Dat heeft de Brazili aanse politie gisteren gemeld. De vier werden maandagavond opgepakt, toen ze het vlieg tuig naar Amsterdam wilden nemen. Elk van de vier Neder landers had 1,5 kilo cocaïne bij zich. EFE LONDEN - Gitarist Pete Townshend van The Who heeft zich niet schuldig gemaakt aan het bezit van kinderporno. De po litie concludeert dat na een onderzoek van vier maanden. Op de harde schijf van Townshends computer zijn geen verboden afbeeldingen aangetroffen. Townshend kreeg wel een berisping omdat hij een internetpa gina heeft bezocht waarop kinderporno wordt aangeboden De gitarist, die in januari werd gearresteerd, heeft toegegeven zijn credit card te hebben gebruikt om plaatjes van misbruik te kinderen te bekijken, maar beweert dat hij dat deed ter voorbereiding van zijn autobiografie Daarin zou onder meer aan de orde komen dat hij in zijn jeugd is misbruikt. AP BANGKOK - In de haven van Bangkok wordt een lading Thaise rijst voor Irak aan boord gehesen van het vrachtschip Tor Sky. Het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties heeft in Thailand 14.000 ton rijst aangekocht als humanitaire hulp aan Irak. foto Vinai Dithajohn/EPA staten in 2004. Een derde reden om ernst te maken met het ver beteren van EU-markt is de lage economische groei en de toene mende vergrijzing Alleen als de eigen markt optimaal functio neert, kan Europa genoeg eco nomische groei bereiken om de kosten van de vergrijzing op te vangen. Dienstensector Volgens berekeningen van Bol kestein's ambtenaren heeft de interne markt de afgelopen tien jaar voor 2,5 miljoen nieuwe ba nen gezorgd en voor een groei van de Europese welvaart met 877 miljoen euro. Het potentieel is echter nog veel groter. Vooral in de dienstensec tor, goed voor 70 procent van de Europese economie, is van een interne markt nog nauwelijks sprake. Dat komt doordat regels in de verschillende lidstaten onvol doende op elkaar zij n afgestemd en door het traag uitvoeren van Europese wetten. Een Oostenrijkse bakker die zich in Italië wil vestigen, heeft nu acht verschillende vergun ningen nodig. Nederland is van wege de vele eisen en vergun ningen een gesloten markt voor buitenlandse beveiligingsbe drijven. Soortgelijke toestan den doen zich in alle lidstaten voor. Bolkestein wil dat de EU-lan- den een eind maken aan onnodi ge bureaucratie en Europese wetten sneller invoeren. Als het aan de commissaris ligt, moeten alle Europese wetten binnen 2 jaar in nationale wetgeving te zijn vertaald. Hij kondigde aan dat hij onderzoek doet naar het functioneren van de drinkwa tersector. Die is nu als enige nutssector gesloten voor con currentie. Op basis van het on derzoek gaat Bolkestein bekij ken of die markt ook 'open' moet. GPD doorCorde Horde BRUSSEL - De chemische in dustrie hoeft onder een nieuwe Europese regel die in de maak is, niet bang te zijn dat ze een kost bare veiligheidsanalyse moet uitvoeren voor alle chemische stoffen. De Europese Commis sie, die het voorstel gisteren naar buiten bracht, schat dat door een reeks uitzonderingen uiteindelijk slechts 20 procent van de stoffen moet worden ge test. Het voorstel om alle ongeveer honderdduizend stoffen die in de EU worden gebruikt, aan een test te onderwerpen, zong al maanden rond Gisteren ging de Commissie, het dagelijks be stuur van de EU, akkoord met een voorlopig voorstel. Belang hebbenden (industrie, milieu groepen en dergelijke) hebben acht weken de tijd om erop te reageren Onduidelijk is wan neer de Commissie met een defi nitief voorstel komt. De Commissie wil af van het systeem waarbij de overheid moet bewijzen dat een stof ge vaarlijk is. Voortaan moet de in dustrie aantonen dat een stof veilig is Volgens de Commissie zijn de directe kosten voor de in dustrie 4 miljard euro, in de pe riode tot 2020. De branche zelf heeft berekeningen gemaakt waarbij de kosten, inclusief in directe, tot tientallen miljarden oplopen. Stoffen die 'bij normaal ge bruik' niet in aanraking komen met de buitenwereld, zoals het binnenste van een televisietoe stel, vallen buiten de regel. Dat geldt ook voor producten waar van minder dan duizend kilo per jaar wordt geproduceerd of ge- importeerd, en stoffen die alleen als tussenproduct in de fabriek worden gebruikt. Verder hoeven bedrijven de grote groep stoffen die behoren tot de polymeren al leen maar te registreren. Schema De industrie heeft niet de capa citeit om op korte termijn alle stoffen te testen. Daarom is er een schema: eerst de producten die in de grootste hoeveelheden worden gemaakt. De Neder landse regering ziet liever een systeem waarbij eerst de ge vaarlijkste stoffen worden aan gepakt. Stoffen die gevaarlijk blijken te zijn, zijn niet per se verboden. Er komt een Europees agent schap, zo staat verder in het voorstel, dat onder meer reke ning houdt met het bestaan van alternatieven. ANP van onze redactie buitenland TRIPOLI - De Nederlandse zen deling Jacob Griffioen die dins dagavond doelwit was van een bomaanslag in de Noord-Liba- nese stad Tripoli, is in het verle den herhaaldelijk bedreigd. Dat zei hij gisteren. Bij de aanslag kwam zijn huurman, die met hem bevriend was en hem te hulp schoot, om het leven. Griffioen (51), die al twintig jaar als zendeling actief is in Liba non, werkt voor de internatio nale zendingsorganisatie Ope ratie Mobilisatie, die ook een kantoor heeft in Emmeloord. De politie heeft inmiddels een verdachte gearresteerd. Volgens het Franse persbureau AFP gaat het om een man die kortge leden verscheidene keren bij het echtpaar Griffioen op bezoek is geweest. Hij zei christen te wil len worden. „Mijn vrouw zag ie mand in de tuin en waarschuw de mij", aldus Griffioen giste ren. „Voor de keukendeur zat een man dieeen lont aanstak. Ik heb meteen mijn buurman Ja mil Rafia gewaarschuwd en we zijn met zijn tweeën naar buiten gegaan. Ik heb de lont met mijn hand gedoofd en we hebben de bom verplaatst. Daarna ben ik achter de dader aangegaan. Toen is de bom alsnog afgegaan, terwijl Rafia erbij in de buurt stond." De Nederlander weet vrijwel zeker dat de aanslag uit religi euze motieven werd gepleegd. „Ik vertel hier over de Here Je- zus.Ik ben in het verleden her haaldelijk bedreigd. Ook Ra fia, afkomstig uit Jordanië, was als evangelist in Libanon werk zaam. Griffioen weet nog niet of hij met zijn vrouw en drie kinde ren in Tripoli blijft. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5