Mudder is laatbloeier PZC 29 I: Daniël Kwartet besluit concertreeks Middelburg donderdag 8 mei 2003 Bluesfestival Kwadendamme met Doug Jay l'n Kwadendamme begint 1 vrijdag de elfde editie van het Bluesfestival. Het festival wordt zaterdagnacht afgeslo ten door een artiest van for maat De Amerikaan Doug Jay met zijn band The Bluejays. Jay is een bekende naam bin nen de bluesscene. Hij heeft samengespeeld met de Fa bulous Thunderbirds, Blasters en The Nighthawks. Daarnaast heeft Doug Jay gejamd met Muddy Waters, Bruce Spring steen en zelfs BB King. Zijn muziek heeft een hoog swing- gehalte. Het is de eerste keer dat de Amerikaan met zijn band op het festival in Kwadendamme staat. „We komen meer in Bel gië. In Nederland heb ik wei nig contacten, daarom treden we er met zo vaak op", legt de bluesartiest uit. Hij weet daar om ook met of er een bluescul tuur in Nederland heerst. „Bij ons gaat het erom dat de men sen genieten van de muziek die wemaken. Ze moeten een '1 'good time'hebben." Doug Jay werd in 1953 gebo ren in Pensacola in de staat Florida. Samen met zijn ou ders heeft hij heel Amerika doorgereisd om zich uiteinde lijk te vestigen in de stad Was hington. Als tiener hoorde hij de opnames van bluesharmoni- cavirtuoos Little Walter Jacobs en was meteen verliefd op de muziek. Zijn professionele carrière be gon in het begin van de jaren zeventig. In 1976 sloot hij zich aan bij The Allstars from Charlottesville, een groep die succesvol was in Amerika. Na enkele jaren te hebben getoerd vond Jay het genoeg. Hij ging in 1990 naar San Francisco en richtte daar zijn eigen band op. De groep werd zo succesvol dat ze op mocht treden in Europa. In 1995 keerde Doug terug naar Washington en ging een rustiger leven leiden. Tegen woordig toeren Jay en zijn band door Europa. Hij is mo menteel dan ook woonachtig in het Duitse Osnabrück. Gedurende zijn muzikale car- nère heeft de Amerikaan twee cd's opgenomen. Deze zijn vol gens het Rolling Stone Magazi ne en de Washington Post van bijzondere kwaliteit. Andere artiesten op het blues festival van Kwadendamme zijn de Engelse Corrina Grey- son. De Franse 'one-man band' Philippe Menard, de Deense band Lightnin' Moe his Peace Disturbers en de Ameri kaanse bluesdiva Angela Brown. Van eigen bodem tre den op: JcLake, Bullfrogs Blues Machine, The Juke Joints en Mike The Melloto- Patrick de Block I Bluesfestival: feesttent sport veld Kwadendamme vrijdag j (19.30 uur) en zaterdag (13.30 1 uur). Marian Mudder en John Kraaijkamp in een scène uit Gouwe Handjes, met op de achtergrond Henriëtte Tol. fot Dat Marian Mudder alleen in Baantjer speelt, is een mis verstand. Zo was ze onder meer ook op het toneel te zien. Wel staat ze nu voor het eerst in een grote-zaal-productie, Gouwe Handjes, speciaal door Haye van der Heyden ge schreven voor hoofdrolspeler John Kraaijkamp. „Baantjer is natuurlijk het meest in het oog springend, maar ik heb in allerlei andere series gespeeld." Marian Mudder, geboren in 1963 in Rotterdam, is een laatbloeier. „Dat is met alles zo in mijn leven, daar ben ik zelf al aan gewend." Op de lagere school speelde ze wel eens in een toneelstukje en vond dat reuze leuk, maar op de middelbare school werd niet aan toneel ge daan. „Dat heb ik als een droom opzij gezet, daar kon ik verder niks mee. Ik kom uit een arbei dersgezin, dus dat was een we reld die heel ver van de mijne lag. Pas later dacht ik, goh, mis schien moet ik toch iets met die droom gaan doen. Zo ben ik dat voorzichtig gaan onderzoeken. Ik ben begonnen als secretares se op een reclamebureau en een tijdje stewardess geweest, alle maal keurige meisjesberoepen. Maar het bleef maar zoemen in mijn hoofd. Ik was altijd onrus tig, op zoek naar wat ik nou wer kelijk wilde. Toen ben ik een to neelcursus gaan doen en van het een kwam het ander." Dat leidde onder meer naar het Vlaams Conservatorium in Ant werpen. „Ik heb geprobeerd naar de toneelschool in Amster dam te gaan, maar daar was ik te oud voor. Als je 27 bent, mag je geen auditie meer doen. Ant werpen kende geen leeftijds grens en bovendien had ik grote bewondering voor de mensen die van die school kwamen: Bart Siegers, Chris Nietvelt, Warre Borgmans en Steven van Water- meulen. Zo wilde ik het ook le ren." Het verblijf in Antwerpen duur de slechts een jaar. Maar door middel van cursussen en work shops (onder meer in Amerika) werkte Marian zich hogerop. En niet te vergeten de praktijk, want ook vóór het Conservato rium speelde ze al toneel. „Ik reageerde op een advertentie van Koos Terpstra (nu artistiek leider van het Noord Neder lands Toneel), die vroeg om een ervaren, fulltime actrice. Ik had maar één voorstelling gespeeld op de regieschool in een project voor aanstormende regisseurs, dus heb ik een beetje gebluft en werd aangenomen. Koos was toen net afgestudeerd en het klikte heel erg tussen ons. Dat was het begin van een geweldig leuke samenwerking." Marian speelde, bij het toenma lige Brandtheater, in Sexual perversity in Chicago van Mamet (1986), De blinde van Diirrenmatt (1987), De cid van Corneille (1987) en Androma che, oorspronkelijk van Euripi des (1989), in de regie van Terp- stra. „Ik kom er steeds meer achter hoe ongelooflijk veel ik van Koos heb geleerd. Dat is ei genlijk de beste leerschool ge weest Maar ook meer recent stond zij op de planken, zoals in Dreen (2002), Nacht (Pinter, 2000) en Bedscènes (1999). „Al lemaal in kleine zalen en daar word je niet bekend mee." Sinds 1995 is zij te zien als Prins in Baantjer, maar ook in andere series speelde ze (gast)rollen, zoals in Goede daden bij dag licht, Kees en Co, Westenwind, Ben zo terug, Flodder, Vrou wenvleugel en Madelief. En nu dan voor het eerst een rol, als callgirl, in de grote zalen, naast John Kraaijkamp en een gere nommeerde cast van vrouwen. „Bijna alle scènes speel ik met hem en dan is het belangrijk dat je je goed voelt bij elkaar. Het gaat over een man op leeftijd die zijn vrouw verliest. Er ver schijnt een andere vrouw in zijn leven en daardoor komt zijn om geving in opstand. Dat er een andere vrouw is, is misschien minder leuk, maar het feit dat zij ook nog een callgirl is, doet de deur dicht. Maar meer vertel ik niet, want dan geef ik teveel weg." Frans Doeleman Gouwe Handjes, met John Kraaijkamp, Henriëtte Tol, Rick Nicolet, Edda Barends, Marian Mudder en Irma Hartog; vrijdag en zaterdag Stads schouwburg, Middelburg (20.00 uur), vrijdag 16 mei De Maagd, Bergen op Zoom (20.15 uur) en woensdag 4 juni Scheldethea- ter, Terneuzen (20.00 uur). Vier strijkkwart-ensembles speelden dit seizoen in de Burgerzaal in Middelburg. Ko mende woensdag wordt de se rie, opgezet door de Stichting Strijkkwartetten Nederland, afgesloten met een concert van het Daniel Kwartet. Zes ensembles deden mee aan de concertreeks van de afgelo pen maanden. Ze speelden al lemaal op mooie locaties zoals het Muiderslot en de Markie zenhof in Bergen op Zoom. De Zes Strijkkwartetten opus 18 van Beethoven vormden de ro de draad in de serie. Elk en semble nam er eentje voor zijn rekening. Daarnaast stond in elk concert een romantisch werk én een strijkkwartet uit de twintigste eeuw op het pro gramma. De leden van het Daniel Kwar tet studeerden alle vier aan de Rubin Academy in Israël. In 1976 vestigden zij zich geza menlijk in Nederland. Het kwartet volgt de opzet van de serie getrouw. Van Beethoven klinkt het laatste strijkkwartet uit zijn Opus 18. Het is mis schien wel het meest 'volwas sen' kwartet van de zes, vol met tegenstellingen en on verwachte wendingen, en daarmee een waardige afslui ting. De romantiek in dit concert wordt verzorgd door Johannes Brahms. Deze ploeteraar heeft maar drie strijkkwartetten ge schreven, maar die mogen er dan ook zijn. Het Daniel Kwartet speelt zijn gloedvolle Eerste Strijkkwartet in C mi neur. Zo lyrisch als Brahms is in dit genre, zo lekker weerbarstig is de Russische componist Dmitri Shostakovich op sommige mo menten in zijn Elfde Strijk kwartet. Shostakovich schreef het werk in 1966 en droeg het op aan Vasily Shirinsky. Deze een jaar daarvoor overleden musicus was de tweede violist van het befaamde Beethoven String Quartet,. Het stuk be staat uit zeven delen die naad loos in elkaar overgaan. De tweede violist speelt bijna de hele tijd 'con sordino', wat wil zeggen dat een demper op de snaren de klank van de viool versluiert. Dit detail moet voor de overige leden van het Beet hoven Kwartet die het werk in première brachten een aangrijpend gegeven zijn ge weest. Douwe Eisenga Het Daniël Kwartet speelt woensdag in de Burgerzaal van het Stadhuis te Middelburg, aanvang 20.00 uur. Podium 8 t/m 14 mei ANTWERPEN Wraak, mijn nooit gelezen brief. The aterstuk over en onmogelijke com municatie, generatie- en cultuurver schillen en het moeizame doorbreken ervan en de zoektocht naar respect voor elkaar naar een concept van Na- dia Abdelouafi door het Kunstencol lectief Chahoula. do. première, vr. en za. C.C. Berchem 20.30 uur Chocoladetongen. Theatervoorstel ling en bitterzoete komedie naar tekst van Philippe Blasband, over drie vrouwen, die verslaafd zijn aan chocolade, do. vr. za. en wo. Raam- theater op 't Zuid 20.00 uur Misery. Theatervoorstelling naar een roman van Stephen King over het ge brek aan privacy dat bekendheid met zich meebrengt, gespeeld door Anita Koninckx en Frans Maas. do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur Nieuwe Productie. Project met ver schillende producties met eigen ensemble en gasten in het Palace om gebouwd tot danspaleis en variété theater. do. vr. en za. Zuidpool 20.00 De drie biggetjes. Musical op muziek van Johan Vanden Eede. do. vr. en za. Kon. Elisabethzaal 19.00 uur, za. ook 14.00 uur, zo. 11.00 en 16.00 uur Bryan Adams. Popconcert, za. Sport paleis 20.30 uur Twintig jaar bekoren. Concert met polyfone koormuziek met werk van Tedesco, Rautavaara en Lö wen thai op gedichten van Lorca en Jan Hanlo. za. en zo. C.C. De Mol 14.30 uur Profielen. Theaterprogramma met een mix van Vlaamse volksmuziek, traditionele Galicische liederen, doe delzakspelers, tamboerijnmuziek en dans met Wannes Van de Velde, Am- paro Cortes en Ialma. zo. C.C. Deurne 20.30 uur GENT First Night. Engelstalig theater door het eigenzinnig theatercollectief Forced Entertainment, do. Vooruit 20.00 uur Onbetrouwbaar, Vertrouwelijk/Weg en Weer Britannis. Totaaltheater met tekst, muziek en dans door Lepo rello in een regie van Dirk Opstaele do. vr. en za. Minard Vooruit 20.00 Een sneeuwwit vogeltje. Theaterstuk van Matthias Sercu en ontroerende schets van kleine mensen die meege sleurd worden door onverwachte ver langens en lusten, gespeeld door het Publiekstheater. do. vr. za. en wo. Minnemeers 20.30 uur Closer. Theaterstuk van Patrick Mar- ber door theater Krakeel, vr. en za. Teater Krakeel 20.15 uur Jubileumconcert Kathedraalkoor. Concert met Gregoriaanse muziek en werken van Haendel, Van Nuffel en Putter door Schola Cantorum, Nuovo Sinfonia Gandavense en organist De Geest. vr. St. Baafskathedraal 20.00 Klassiek concert. Concert door het Vlaams Radio Orkest met een compo nistenprofiel van Steve Reich, za. Bijloke 20.00 uur L'Amour des trois Oranges. Zonnige opera van Sergei Prokofiev, geba seerd op Carlo Gozzi's komedie L'A- more delle tre Melarance, door de Vlaamse Opera in coproductie met de Komische Oper, Berlijn o.l.v. Balózs Kocsar. za. Vlaamse Opera 20.00 uur Bachdag. Lezingen en een concert door het barokensemble II Gardelli- no met voordrachten en historische instrumenten, zo. Kunsthal St. Pie- ters Abdij van 10.30-18.00 uur, con cert om 16.30 uur Operastudio. Concert door de Opera studio Vlaanderen.di. groot Huis 20.30 uur Concerten in de Handelsbeurs. De kleine oorlog door Ivo Michielas en Tom Lanoye, do. 20.15 uur; Lucinda Williams, za. 20.15 uur; Acte Religio- sa door Valentin Silvestrov en Alvin Lucier, di. 20.15 uur; Acta Religiosa door Compagnia Sacco di Ceriana en Patriarchate Choir, wo. 20.15 uur BRUGGE Poes, Poes, Poes. Uniek en experi menteel theaterfeuilleton op doek in vijf afleveringen op vijf maandagen naar een scenario van Paul Mennes, door Victoria en Cie De Koe. ma. Het Net 20.30 uur Project Jack Seis. Vurig portret naar het leven en werk van de beroemde Antwerpse saxofonist Jack Seis ge speeld door Zuidpool/Antigone met Koen Desutter en Jos Verbist, do. vr. en za. De Werf 20.30 uur Cannibali! Theaterstuk naar de Storm van Shakespeare in een he dendaagse bewerking door Jan De- corte, met een choreografie van Charlotte Vanden Eynde, gespeeld door Het Toneelhuis. za. Stads schouwburg 20.30 uur Kurt Nieuwe Formule. Komische ca baretshow door Kurt Defrancq. za. de Biekorf 20.00 uur Martino. Musical en warmbloedig muzikaal portret van mensen aan de zelfkant van de maatschappij, op tekst en in regie van Arne Sierens ge speeld door Hetpaleis Das Theater, do. Magdalenazaal 20.30 uur 9de Europees Concert. Kamermu ziekconcert n.a.v. de jaarlijkse Eu ropadag door het ensemble Arco Ba- leno. vr. Sint-Gilliskerk 20.00 uur Muco Evenement. Concert door Ni- kolaas Kende in de kamermuziekzaal Kate's Choice in de concertzaal, za. Concertgebouw 20.00 en 20.30 uur Antonio Vivaldi. Concert door het Badelin Ensemble met het Gloria, VRIJDAG Rembert Ayse De Kopergieterij uit Gent speelt Rembert Ayse. Zie donderdag. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur ZATERDAG Solistenconcours Veere's Genoegen houdt het 38ste onderlinge solistenconcours. Oude en jonge leden van de muziekvereniging spelen hier solis tisch, maar het is ook mogelijk om in een groepje (duo's, trio's en zovoort) op te treden. De begeleiding is aan de piano. Het Akkoord, Veere, 13.00 uur Bluesfestival De tweede dag van het Bluesfestival start met de Nederlandse band Bullfrog Blues Machine. De tweede band is ook Nederlands, maar met internationale al lure, Mike The Mellotones. Uit Engeland afkomstig is de zan geres Corrina Greyson Band. Vervolgens komt uit Australië de Rob Tognoni Band. Uiteraard ontbreken The Juke Joints niet op deze elfde editie van het bluesfestival. De zangeres Angela Brown wordt omschreven als de Hottest Blueslady uit Chicago. Het sluitstuk komt voor rekening van Doug Jay The Bluejays uit Wasington DC met blues en rock 'n' roll van een hoog swing gehalte. Feesttent sportveld, Kwadendamme, 13.30 uur Paul Ingenhousz Pianist Paul Ingenhousz speelt in de Brasserie. Hij brengt prettig in het gehoor liggende jazzmelodieën. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur De luchtacrobaat Cees Brandt speelt De luchtacrobaat. Deze kindertoneelvoorstelling (3-6 jaar) vertelt het verhaal van een oude, versleten luchtacrobaat die nog één keer wil vliegen. Maar niets lukt, tot hij op een idee gebracht wordt door een vlieg. Als ook dat niet lukt, geeft hij het op. Maar dan gaan er opeens dingen gebeuren. Stadsschouwburg, Middelburg, 15.00 uur Concert Drie musici geven een concert. Joan Berkhemer (viool), Jan Derksen (tenor) en Lodewijk Colet te (piano) brengen liederen van Schubert en Mozart en verder werk van Paganini en Kreisler. Aansluitend is er een 3-gangen diner. Hotel Restaurant Green White, Oostkapelle, 16.00 uur Stuiverconcert Muziekvereniging Vlijt en Volharding geeft het traditionele Stuiverconcert. De symbolische prijs blijft onveranderd 5 cent. De slagwerk groep onder leiding van de nieuwe instructeur Hans Willem- stein, het Jeugdorkest en de Fanfare onder leiding van Albert John Vervorst en de leerlingengroep onder leiding van Truus Wight brengen een gevarieerd programma. Henk Kramer ver- zogt de presentatie, De Zwaan, Oost-Souburg, 19.30 uur Urker Zangers Magnificat, fluitconcerto II Gardelli- no en hoboconcerto in Fa groot o.l.v. Patrick Beuckels. za. Sint-Jacobs- kerk 20.30 uur Hofconcert. Concert door Musica Flandria met werken van Dowland, Purcell en Haende. za. Provinciaal Hof 21.00 uur Zondag Josdag. Verrasende ontmoe tingen met Jos van Immerseel. zo. Concertgebouw 15.00 uur Chromatic Variations. Polyfone mu ziek uit de 16de eeuw door het Blind- man kwartet met oude en eigentijdse werken en m.m.v. contratenor Mar- nix De Cat. zo. Concertgebouw 20.00 uur Recital. Tromboneconcerto door de trombonist Christian Lindberg met eigen werk en twee grote werken van Jan Sandström, A short Ride on a Mo torbike en Cantos de la Mancha. wo. Concertgebouw 20.00 uur Dancing until the Sky clears up. He dendaagse Chinese dansvoorstelling met een mix van traditioneel en eigen elementen, elegantie, fysieke kracht en acrobatiek door het dansgezel schap Guangdong Modern Dance Company. di. Stadsschouwburg 20.30 uur KNOKKE Poes, Poes, Poes. Uniek en experi menteel theaterfeuilleton, door Vic toria ma. Scharpoord 20.30 uur Het mannenkoor Urker Zangers geeft een bevrijdingsconcert. Het koor staat onder leiding van dirigent Jacob Schenk en wordt op piano en orgel begeleid door Jaap Kramer. Verder werken mee het Thoolse jongerenkoor Hananja, onder leiding van Willy Eg- gebeen, de organist/pianist Kees van der Maas en trompettist Wilhelm Groenendijk. Er is ruimte voor samenzang en de instru mentalisten zullen zich ook solistisch laten horen. Grote Kerk, Tholen, 19.30 uur Gouwe handjes Gouwe handjes is een toneelstuk van Haye van der Heyden. Zie vrijdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Een reis Onder het motto 'een reis door tijden en landen' wordt een con cert gegeven. De concertgevers zijn Kees van Eersel (orgel en klavecimbel) en Mieke van Laren (zang). Er worden werken gespeeld en gezon gen van onder anderen Henry Purcell, Johann Kuhnau, J. S. Bach en G. F. Handel. Stadhuis, Tholen, 20.15 uur Opera della Casa Het gezelschap Opera della Casa geeft een concert. Op het programma staat de voorstelling Carmen?Carmen, die door drie dames wordt gebracht, te weten twee zangeressen en een pianiste. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Bief De Zeeuwse popgroep Blaf geeft een concert. De band is inmiddels weer begonnen met optreden. Dit concert is uitverkocht. Arsenaaltheater, Vlissingen, 21.00 uur The Hard-Ons De band The Hard-Ons komt uit Australië. De groep maakt al platen sinds de vroege jaren tachtig. In het voorprogramma staat 69 Charger uit Eindhoven en klinkt als 'a fresh rewed'up hot rod, rippin'up the highway to heil'. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Bastian De band Bastian geeft een concert. De formatie speelt electrofunk en is bekend van de internationa le hit You've got my love. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur ZONDAG Inloopkoor Het inloopkoor is bestemd voor iedereen. Ook voor hen die denken dat ze niet kunnen zingen. Bij binnen komst ontvangen de deelnemers een map met muziek. Het reper toire bestaat uit liederen uit alle windstreken, van één- tot vier stemmig. De liederen worden ingestudeerd door Annemarijke de Jong en begeleid op piano. Kapel van Sint Maarten, Hoogelande, 14.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59