Terneuzen zet vaart achter kassen Dow presteert slechter op milieugebied Veilig naar de kelder met piratenschip 13 Oostburg Varkens failliet verklaard op verzoek personeel Paardeblommenpracht Belangstelling onder tuinders voor Koegorspolder is groot Dus u wilt geld verdienen? zeeuwse almanak Overkant PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 8 mei 2003 fjnnrConnvvan Gremberghe TEBNEUZEN - De gemeente Temeuzen wil vaart zetten ach ter de planontwikkeling voor de glastuinbouw in de Koegorspol der. De belangstelling voor het nieuwe vestigingsgebied voor tuinders is zo groot dat de ge meente Terneuzen geen tijd meer wil verspillen. Deze week heeft het college van burgemeester en wethouders eenprojectgroep in het leven ge roepen die de planologische procedures die nodig zijn om de bouw van de 'glazen stad' moge lijk te maken in ijltempo moet afhandelen. Wethouder A. van Waes (ruimtelijke ordening) van Temeuzen sluit niet uit dat vol gend jaar zomer de eerste tuin ders al in de Koegorspolder kunnen bouwen. Van Waes: „Het provinciebe stuur heeft vorige week toege- 1 zegd het streekplan te zullen wijzigen om de komst van de glastuinbouw naar de Kanaal zone mogelijk te maken. Die streekplanwijziging ligt vanaf deze week ter inzage. Voorts is onze projectgroep nu begonnen met het optuigen van een zoge naamde MER-beoordelings- procedure. Daarmee zullen we zo'n drie maanden zoet zijn. Blijkt na die periode dat er geen milieueffectrapportage nodig is, GS zullen zich daar over moeten uitspreken, dan kunnen we direct verder met een artikel 19-procedure die pakweg negen maanden tij d zal vergenAls be- I zwaren tegen de ontwikkelin- F gen uitblijven en er geen proce- durefouten worden gemaakt, zouden op zijn vroegst volgend jaar zomer de eerste tuinders met bouwwerkzaamheden in de A; polder kunnen beginnen." l Grote bedrijven Volgens Van Waes is enige haast op zijn plaats, omdat vooral de belangstelling bij tuinders in het Westland om in Zeeuws- Vlaanderen aan de slag te kun nen erg groot is. „We hebben Hinder door wrakruiming HANSWEERT - Het scheep vaartverkeer op de Wester- schelde moet rekening houden met hinder door wrakruiming. Op 10 en 11 mei wordt bij Hans- weert een wrak uit de vaargeul verwijderd en op 24 en 25 mei één bij Bath. Omdat de geul ter plaatse erg smal is, zijn er be perkingen voor schepen. Rijks waterstaat wil met name voor komen dat zeeschepen elkaar contacten met een tiental grote bedrijven uit Zuid-Holland die hun oog hebben laten vallen op de Koegorspolder. Het gaat hierbij vooral om vrij grote be drijven die tussen de vijf en vijf tien hectare nodig hebben. Als alle bedrijven waar we contact mee hebben gehad die belang stelling blijven tonen, zullen we met de zeventig hectare die we straks in de aanbieding hebben al een gebrek aan gronden heb ben", zegt Van Waes. Overigens is de relatief lage grondprijs niet het belangrijkste argument voor de tuinders om naar Zeeuws-Vlaanderen uit te wij ken. „Uit bedrijfstechnische overwegingen speelt de inzet van het nabijgelegen bedrijf Hydro Agri een veel grotere rol. Hydro Agri zou stoom en stik stof gaan leveren aan de glas tuinbouwbedrijven en dat maakt dit vestigingsproject ontzettend aantrekkelijk", al dus Van Waes. De ogenschijnlijke haast die Terneuzen nu maakt met de planontwikkeling staat in schril contrast met de handelswijze die de vroegere gemeente Sas van Gent in het recente verleden ten toon heeft gespreid. Eindja ren tachtig bleken diverse grote tuinbouwbedrijven al belang stelling te hebben om zich te vestigen in de zuidelijke Ka naalzone. De gemeente Sas van Gent deed hoegenaamd niets met die vraag. Toen de provincie eind jaren negentig een locatie- keuzeonderzoek voor glastuin bouw liet uitvoeren, kwam een gebied bij Westdorpe geruime tijd in beeld, maar Sas van Gent zag dat gebied niet zo zitten. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen zag de economische mo gelijkheden van het glastuin- bouwproject in de Kanaalzone wel zitten (werkgelegenheid, synergie met Hydro Agri) en wist de raden van Terneuzen en Sas van Gent zover te krijgen dat er op kosten van de gemeen ten een haalbaarheidsonder zoek werd uitgevoerd. De resul taten van dat onderzoek waren van dien aard dat Terneuzen wilde proberen om het project van de grond te tillen. Het ziet er nu naar uit dat dit ook gaat ge beuren. door Raymond de Frel OOSTBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisterochtend Oostburg Varkens BV failliet verklaard. Personeelsleden van Oostburg Varkens kregen in de afgelopen drie maanden geen loon meer en dus stapten zij naar de rechtbank om faillisse ment aan te vragen. R. Lensen uit Terneuzen is als curator aan gesteld. In de stallen van varkensbaron C. van Sleuwen aan de Maag denbergweg, Sophia weg en Coxydeweg in Oostburg waren 27 akkerbouwers actief onder de naam Oostburg Varkens BV. In november 2002 verzegelde de gemeente Sluis de stallen, om dat deze niet volgens de brand veiligheidsvoorschriften waren gebouwd. De gemeente deed dit op een moment dat de stallen leegstonden. In een eerder sta dium waren de twintigduizend varkens vernietigd, omdat zij veevoer hadden gegeten dat met het verboden hormoonprepa raat MPA was besmet. In de af gelopen maanden verzorgden Twintig maanden voor plegen van geweldsdelicten MIDDELBURG - De Middel- burgse rechtbank veroordeelde gisteren een 21-jarige Vlissin- ger voor een fors aantal delicten tot twintig maanden gevange nisstraf plus vijf maanden voor waardelijk De man werd schuldig bevon den aan een poging tot het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, diefstal met geweld, af persing, mishandeling, verduis tering en handel in cocaine. Dit gebeurde vorig jaar in de Vlis- singse drugsscene. Zo was de Vlissinger betrokken bij een 'ripdeal' in de Bonedij- kestraat. drie personeelsleden het onder houd aan de stallen. „Maar wij krijgen al drie maanden geen geld meer, dus hebben wij het faillissement aangevraagd", al dus woordvoerder Ad Dinge- mans namens het personeel Dingemans maakt daarbij de kanttekening dat hij, omdat hij een tijd in de ziektewet zat, zelf alleen de afgelopen maand geen geld heeft gezien. Advocaat T. van Beek van Oost burg Varkens BV spreekt van een heel trieste zaak. „De oor zaak? Die is samen te vatten in drie letters: MPA. Nee, niet in eerste instantie de verzegeling van de stallen, alhoewel beide zaken natuurlijk een rol spelen Ik ben er van overtuigd dat als die varkens niet waren vernie tigd, die stallen nooit waren verzegeld. Voor mij staat het overigens als een paal boven water dat er ook in de toekomst weer varkens in Oostburg ko men", aldus Van Beek. Mestzak Vorige week liet de gemeente Sluis bij de stal aan de Maag denbergweg een illegale mest zak - de zak was van Van Sleu wen, de inhoud van Oostburg Varkens BV - ruimen op kosten van Van Sleuwen. De varkens fokker plaatste de zak in 1997, maar werd zowel door de recht bank (1999) als de Raad van State (2001) in het ongelijk ge steld: hij moest de zakken weg halen. Van Sleuwen ondernam echter geen actie. Volgens wet houder L. Wille van de gemeen te Sluis verandert er door het faillissement van Oostburg Var kens BV voor de gemeente heel weinig. „In de procedure maakt het niets uit Die wordt gevoerd tegen Van Sleuwen", aldus Wil le. Van Sleuwens advocaat J van Groningen was gistermiddag nog niet op de hoogte van het faillissement en wilde daarom niet reageren. Ook wenste hij niet in te gaan op geruchten dat de stallen van Van Sleuwen in de verkoop staan. Pluizenbollen van paardebloemen krijgen vanuit het perspectief van een torretje een heel ander aanzien. Op 10 en 11 mei mag in de Over loop van Hansweert en op 24 en 25 mei in de Bocht van Bath niet worden gevist, gezeild, gebag- "1 en gemeten. Exacte infor- ie het werk en de scheep vaartbegeleiding worden door de Scheepvaartdienst Wester- schelde gemeld via Berichten aan de Schelde Scheepvaart (BASS) en de marifoon. Advertentie Weken van het reisboek t/m 27 mei Cadeau bij aankoop van 12,50 aan Nederlandstalige boeken Weg in de wereld leestips bij 100 bestemmingen vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu asperges, (naar keuze vegetarisch) 11,50 9.00) zaterdag 10 mei 1^)0-16.30 uur Paul Ingenhousz Sarika Goth schilderijen en collages door René Hoonhorst TERNEUZEN - Tropisch zwemparadijs Scheldorado in Terneuzen is sinds kort een pira tenschip rijker. Het schip is spe ciaal bedoeld voor kinderen van vier tot tien jaar, die schipbreu- kelingetje kunnen spelen op het 'wrak'. Een lichte aanraking van het roer veroorzaakt grote 'lekkages', fonteinen van water spuiten her en der het roofschip uit. De investering van ruim 50.000 euro moet het golfslagbad nog aantrekkelijker maken voor de jeugd. Op de plaats van het schip stond vorig jaar nog een glijbaantje, dat echter door de Keuringsdienst van Waren werd afgekeurd. Er zat te weinig ruimte tussen de treden van het trapje van de glijbaan, waar door kinderen met hun hoofd bekneld zouden kunnen raken tussen de opstapjes. Bij het ver der uit elkaar zetten van de tre den wordt de kans echter groot dat de kinderen er tussendoor glijden en naar beneden kuke len, vreest eigenaar G. van den Bosch. Hij bedoelt maar dat medewer kers van de provincie het bad ook al regelmatig controleren. Het is voor een bedrijf niet mak kelijk als het bij de ene instantie wel goed is, terwijl een andere keuringsinstelling een aantal zaken afkeurt. „Maar goed, het kan natuurlijk geen kwaad dat goed op veiligheid wordt gecon troleerd. Sommige regels zijn wat vergezocht, maar andere voorschriften komen de bezoe kers ten goede. Zo vind ik zelf de vervanging van een aantal ijze ren traptreden door rubberen exemplaren ook een zinnige maatregel." Van den Bosch benadrukt dat het subtropisch zwemparadijs intussen aan alle wettelijke ei sen voldoet. Tijdens de afgelo pen vakantieweken - in Duits land en België hadden de kinderen in april al vrij - hebben vele kinderen en hun ouders de fotoWim Kooyman door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Terneuzen heeft door de ingebruikname van enkele nieuwe fabrieken vorig jaar op milieugebied slechter gepresteerd dan in voorgaande jaren. verbeterde voorzieningen en het nieuwe piratenschip al uitge test. Vanaf zaterdag 17 mei kun nen bezoekers ook weer in bui tenbad 't Penantje terecht. Advertentie Nu tot 10% korting op een meerjarencontract! ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1555 voor de actievoorwaarden. ENECO Energie. Mijn energie. ENECO energie De uitstoot van stikstoffen en kooldioxide nam toe, zo ook de lozing van verontreinigd afval water. Daartegenover stond dat Dow zuiniger met energie om ging en de hoeveelheid afval aanmerkelijk wist terug te drin gen. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de onderneming over 2002. Dow kreeg vorig jaar te maken met 51 milieu-incidenten waar bij stoffen uit de fabrieken vrij kwamen in het milieu. Drieën twintig keer werd van gevallen melding gemaakt bij de over heid De provincie op haar beurt constateerde vier keer dat Dow niet werkte volgens de milieu vergunningen In totaal werd het bedrijf vorig jaar vijf keer beboet. Twee keer voor het lek ken van glycol, een keer voor een lozingsincident, een keer voor het niet in werking hebben van een fakkel en één keer we gens het lozen van smeerolie. Bedrijf en overheid kregen ver der vorig jaar te maken met 38 klachten over geluidsoverlast. Tot twee maal toe volgde een klachtenreeks na een grote sto ring in het elektriciteitsnet van Delta, waardoor Dow genood zaakt was een deel van de stilge vallen fabrieken weer op te star ten Dit opstarten ging gepaard met veel geluidsoverlast. Dit maal kwamen er bij het bedrijf ook diverse klachten binnen uit Ellewoutsdijk. De stroomstoringen leverden Dow een behoorlijke bedrijfs schade op. Voorzitter G. van Harten van de Raad van Bstuur van Dow Benelux hield het gis teren op 'enkele tientallen mil joenen euro's'. Het bedrijf is nog met het nutsbedrij f in de slag om de schade verhaald te krijgen. Dow wil dit jaar inspanningen leveren om de milieudruk ver der te verminderen. Het be drijfsmilieuplan is gericht op het terugdringen van de uitstoot van stikstoffen en dioxides, roet en afvalwater. Ongevallen Op veiligheidsgebied presteer de Dow vong jaar beduidend minder dan in voorgaande ja ren. In totaal vonden er 34 onge vallen plaats waarbij medische hulp noodzakelijk was De te genvallende veiligheidspresta ties hadden vooral te maken met de aanwezigheid van medewer kers van diverse onderaanne mers op het Terneuzense ter rein. Dow heeft om de veiligheid op het terrein te verbeteren nu alle aannemers verplicht om zich te houden aan de eigen vei ligheidsprogramma's Daar naast zullen de contractors zelf plannen aandragen om de vei ligheid van en voor de werkers naar een hoger plan te tillen. Jonge piraten zijn enthousiast over hun nieuwe schip. foto Wim Kooyman Advertentie WEA ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND WEA Zeeland, vestiging Goes, gaat verhuizen naar De Stadspoort te Goes. Hierdoor is bovengenoemde vestiging op donderdag 8 en vnjdag 9 mei a.s. niet bereikbaar. Wii vragen hiervoor uw begrip. Maandag 12 mei a.s. zijn wij u weer van dienst vanaf ons nieuwe adres. Piet Heinstraat 11,4461 LK Goes (postbusnummer ongewijzigd) Telefoon: 0113-25 63 00 Fax: 0113-25 63 10 Het seizoen van de toeristen is weer aangebroken. En, zo als eerder gemeld, die vakan tiegangers hebben nog wel eens moeite met het idee dat de PSD hen niet langer naar de overzijde van de Wester- schelde brengt. Zo kwam er onlangs een Vlaams gezin in een snackbar nabij de afvaart richting Breskens informeren of de veerboot nog beschikbaar was om hun automobiel over te zetten. Nee, kregen de Belgische be zoekers te horen, het auto- veer verlaat de Vlissingse ka de niet meer. „Aha", zo begon de volgende vraag, „maar vaart hij nog wel vanaf de andere kant?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49