Milanese derby oer-Italiaans Veel lof voor mens achter de sportman Sijbrands en Clerc zetten vete voort Boot nam nooit overbodige risico's 21 IOC ontbindt Olympisch Comité Irak Martin Verkerk verrassend langs Andy Roddick Problemen FC Utrecht stuk groter AC Milan en Internazionale houden elkaar in evenwicht: 0-0 Ronaldo mist return Aanklager: Van Persie vier duels Chivu twee duels aan de kant Ajax zonder supporters naar NEC Carlos Fortes stopt met voetbal Finot wint in Duinkerken Van den Bosch bij schaatsteam VS Becker speelt op toernooi van Haarhuis en Eltingh donderdag 8 mei 2003 LAUSANNE - Het Internatio naal Olympisch Comité laat binnenkort het Iraakse olym pisch comité ontbinden. De ethische commissie van het IOC heeft dat als advies uitgebracht aan het bestuur. J)it is precies wat ik verwacht te", zei voorzitter Jacques Rog ge,'die de maatregel toejuicht. Het IOC kwam tot dit standpunt vanwege de soms gewelddadige behandeling van Iraakse spor ters. Het nationale olympisch comité in Irak staat onder lei ding van Uday, de oudste zoon van ex-dictator Saddam Hus sein. „Dit is een strenge veroor delingvan de wandaden die zijn begaan. Het is een moreel oor deel over handelingen die vol strekt onacceptabel zijn", aldus Rogge. Uday staat erom bekend dat hij sporters onderdrukte en niet zelden lijfstra ff en uitdeelde voor verloren wedstrijden. Het IOC-bestuur zal volgende week woensdag in Madrid offi cieel het besluit nemen tot ont binding van het Iraaks comité. Wel is het IOC nu al in gesprek met een groep politieke vluchte lingen over de oprichting van een nieuw Iraaks comité. Daar in mogen geen personen zitting nemen die hebben meegewerkt aan de handelingen van Udays ■bewind'. AFP/RTR ROME - Martin Verkerk (24) heeft gisteren in het tennistoer nooi van Rome verrassend ge wonnen van Andy Roddick. De Nederlander schakelde de als vijfde geplaatste Amerikaan in de tweede ronde uit in drie sets: 6-76-36-4. Roddick was verbaasd. „Onge looflijk dat hij hier tweeënhalve set zijn beste tennis kan laten zien. Hij heeft me verrast al heb ik altijd respect gehad voor zijn kwaliteiten", complimenteerde de Amerikaan zijn opponent. Raemon Sluiter werd in de tweede ronde uitgeschakeld. De Italiaan Volandri was in twee sets de betere: 6-1 7-5. ANP UTRECHT - De financiële pro blemen bij FC Utrecht zijn veel groter dan tot nu toe werd aan genomen. De club komt geen 20, maar 39,4 miljoen euro tekort. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van het plan dat de beker finalist er bovenop moet helpen. Onderdeel van het reddingsplan is een lening van 25 miljoen eu ro, die het college van b en w van Utrecht wil verstrekken aan projectontwikkelaar Memid, die eigenaar wordt van het sta dion. Overigens krijgt het reddings plan pas een officiële status als de Utrechtse gemeenteraad er mee akkoord gaat. Sportwet houder H. Spekman verwacht dat de club eind mei gered is. Spekman stelde in het Utrecht se stadhuis met klem dat het verstrekken van de zeer forse le ning niet uit gemeenschapsgeld wordt betaald: „Het gebeurt volledig budgetneutraal. Be langrijk is dat FC Utrecht gered is en dat bovendien de gebieds- ontwikkeling Galgenwaard doorgaat. Zou FC Utrecht wor den geliquideerd, dan kwam de gemeente - die zelf al kampt met miljoenentekorten - voor een extra verlies van miljoenen te staan Er staan nog schulden, het stadion is niet afgebouwd en het gebied Galgenwaard zou achteruitgaan." Spekman haalde fel uit naar de verantwoordelijke bestuurders en naar de voetbalbond. „FC Utrecht heeft heel slecht mana gement gevoerd door de schuld te laten oplopen tot 39,4 miljoen euro De KNVB is ernstig tekort geschoten in de controlerende taak door van clubs begrotingen te accepteren met meevallers «rw ^rans^erverg°edingen De hiNVB heeft ook geen schone handen." jy torenhoge schuld van FC Utrecht stelde het stadsbestuur voor grote problemen De ge- J"*?16 wilde het Plan tot be houd van de club alleen facilite- A ren. Spekman „Er waren vijf 1 Mogelijkheden: We konden niets doenmaar dan zou de ge meente grote schade lijden. We onden zelf eigenaar worden, wat zeker geen oplossing was. konden de club een lening verstrekken om de grote proble men op te lossen. We konden een lil 0PrichteiU waarmee FC - utrechten de gebiedsontwikke- nng waren gered. Tenslotte kon Mtdreth alles kopen met een le- 1 kon budgetneutraal en as het mmst risicovol ANP door Peter van Duyl MILAAN - Het duel dat als his torisch de boeken in zal gaan, onderscheidde zich in niets van een oer-Italiaanse traditie. Voorzichtig manoeuvrerend loodsten AC en Inter de eerste Milanese halve finale uit de Eu ropese voetbalgeschiedenis naar een karige 0-0. Daarmee hielden de aartsrivalen beiden uitzicht op de finale van de Champions League. In Italië zijn ze toch niet voor een kleintje vervaard, maar de afgelopen dagen raakte het voetbalmaffe Milaan volledig van slag. Als Inter en Milan el- MADRID - Ronaldo kan volgende week woensdag vermoedelijk niet meedoen met Real Madrid in de return in de halve finale van de Champions League tegen Juventus. De Braziliaanse aanvaller raakte dinsdag in de eerste wedstrijd in Madrid geblesseerd aan de linkerknie. Gisteren bleek dat hij een lichte kniebandverrekking heeft opgelopen. RTR kaar treffen, stijgt de tempera tuur in de metropool toch al tot koortshoogte. Nu beide ploegen strijden om een plek in de finale van de Champions League, spuit de stoom aan alle kanten de stad uit. In de aanloop naar het duel werd de favorietenrol steeds na drukkelijker in handen van AC Milan gestopt. Niet alleen won rood-zwart dit seizoen beide competitieduels (tweemaal 1-0), Milan lijkt de laatste we ken ook wat beter in vorm dan Inter. Bovendien klopt het hart van de neutrale kijker wat har der voor AC Milan dan voor de aartsrivaal. Want het toch echt behoorlijk behoudende Milan is een bende vol opportunistische gelukszoe kers vergeleken met Inter Mi laan. Het verschil tussen beide opponenten werd aan de voor avond van het duel treffend tot uiting gebracht door twee oneli ners. Milan-aanvoerder Paolo Maldim liet optekenen dat hij op spektakel hoopte, Inter-spits Hernan Crespo meldde dat hij ervan uiting, dat zijn ploeg mi nimaal één kans zou krijgen... De opgefokte verwachtingen in aanmerking genomen, moest de 254ste voetbalderby van Milaan wel tegenvallen. De 22 acteurs torsten negentig minuten lang het gewicht van de sportieve, fi nanciële en emotionele belan gen met zich mee. Zoals ver wacht zocht AC Milan de weg naar het vijandelijke doel het meest nadrukkelijk. Pas na de rust leidde die opvatting ook tot spaarzaam gevaar. Tussen alle voetbalgrootheden uit Italië, Argentinië, Portugal en Turkije bewoog zich één Ne derlander. Zodra Clarence See- dorf in het vliegtuig naar Am sterdam stapt, beginnen hier de discussies, maar in het sterren ensemble van AC Milan behoort hij tot de belangrijkste krach ten. Seedorf raakte geblesseerd in de uitwedstrijd tegen Ajax, hij moest zelfs vrezen voor het einde van het seizoen. De Ne derlander werd echter opgelapt en kreeg zaterdag een half uur tegen Como. Zijn trainer Carlo Ancelotti vond het genoeg om hem gisteren in de basis op te ne men. De eerste speldenprikjes in de historische halve finale werden uitgedeeld door Inter, dat al na zeven minuten een behoorlijke mogelijkheid kreeg via Alvaro Recoba. De Uruguayaan maak te echter duidelijk waarom de Inter-fans het ontbreken van de geblesseerde topscorer Christi an Vieri zo betreuren. In alle vrijheid mikte Recoba op doel man Dida. Nog slechts één kans zou Inter krijgen, in de laatste minuut ging een lob van Crespo net naast. De thuisploeg bewaarde zijn antwoord tot na de pauze, toen het eindelijk een laagje schroom durfde af te gooien. Het werd gevaarlijk via Seedorf en de on vermoeibare Gattuso, maar met name het spitsenkoppel Inzag- hi/Sjevtsjenko gaf gisteren niet thuis Het tweetal dat Ajax twee weken terug nog zo'n pijn deed, was eigenlijk louter goed voor balverlies en zinloze doelpogin gen. Volgende week dinsdag is er op exact dezelfde plek een nieuwe uitgave van Inter-AC. Dan zal duidelijk worden welk suppor terslegioen de massale invasie van het Domplein mag organi seren. GPD AC Milan (Ita) - Internazionale (Ita) 0-0. Scheidsrechter: Ivanov (Rus) Aantal toeschouwers: 78.175. AC Milan: Dida; Costacurta, Nesta, Maldini en Kaladze, Gattuso (78 Redondo), Brocchi (73 Sergmho), Seedorf en Rui Costa; Sjevisjenko (81 Rwaldo) en Inzaghi. Internazionale: Toldo; Cordoba, Materazzi, Cannavaro en Coco (85 PasqualeJavier Zanetli, Sergio Conceigao (66. Guly), Di Biagio en Emre; Crespo en Recoba (72. Kal- lon). AC Milan-speler Allessandro Nesta zit Alvaro Recoba van Internazionale op de huid. ZEIST - De aanklager betaald voetbal heeft Feyenoorder Ro bin van Persie gisteren een schikkingsvoorstel gedaan van vier wedstrijden uitsluiting, waarvan één voorwaardelijk. De aanvaller kreeg afgelopen zondag tijdens het duel met FC Utrecht een rode kaart voor een overtreding op de Belg Stijn Vreven. Verder vindt de aanklager dat Michael Lamey van AZ drie wedstrijden aan de kant moet. De verdediger zag afgelopen zaterdag een rode kaart in de wedstrijd tegen PSV. Hij sprong met gestrekte benen in op een tegenstander. ANP ZEIST - Ajax-aanvoerder Cristian Chivu moet geen drie maar twee duels vanaf de kant toekijken. De Commissie van Beroep gaf gisteren een van zijn drie wedstrijden schorsing het stempel 'voorwaardelijk' Daardoor mist Chivu alleen de ontmoetingen met NEC (zondag) en De Graafschap (volgende week). GPD AMSTERDAM - Ajax verkoopt voor het duel met NEC op 11 mei geen kaarten aan de supporters. De beslissing is genomen na een aantal gesprekken met de supportersverenigingen. Ajax nam het besluit omdat de burgemeester van Nijmegen de fans dwong gebruik te maken van de buscombiregeling. De Amsterdamse club vindt de maatregel, gezien het goede ge drag van de fans bij recente wedstrijden, onjuist. ANP ROTTERDAM - Carlos Fortes (29) stopt met onmiddellijke ingang met voetbalDe geblesseerde vleugelaanvaller mist de motivatie om dit seizoen nog terug te keren, te meer omdat zijn club Sparta geen uitzicht meer heeft op deelname aan de nacompetitie. Fortes: „Ik heb er geen zin meer in en moet aan mijn maatschappelijke toekomst moet denken. De laatste an derhalf jaar heb ik veel blessures gehad. Fortes blijft steken op 186 competitiewedstrijden (negen goals) in het betaalde voetbal. De Rotterdammer maakte in het seizoen 1992-'93 zijn debuut voor Sparta en verkaste vijf jaar later naar Vitesse, waar hij eveneens vijf seizoenen zou spelen. Dit seizoen speelde hij op amateurbasis bij Sparta in de eerste divisie. GPD ROOST-WARENDIN - De Fransman Frédéric Finot heeft woensdag de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinker ken gewonnen. Finot klopte na 190 kilometer in Roost-Wa- rendin zijn medevluchter en landgenoot Stéphane Berges. Het peloton volgde op ruim 2 minuten. ANP RIJSWIJK - De Amerikaanse schaatsbond heeft Tjalling van den Bosch aangetrokken als krachttrainer. De voormalig sterkste man van Nederland vliegt maandag naar Salt Lake City om de laatste formaliteiten af te ronden en zal een dag la ter zijn eerste training geven. Van den Bosch vestigt zich niet permanent in Salt Lake City. Omdat hij ook begeleider is van sprintster Marieke Wijsman zal hij geregeld van Nederland naar de Verenigde Staten vlie gen. ANP fotoAlessandroBianchi/RTR door Rob Kramp doorTon Rooseboom ALKMAAR - Klaas Boot was als turner altijd berekenend be zig. „Ik deed wat ik moest doen om kampioen te worden, ik nam nooit onnodige risico's." Die houding hield de gisteren in Alkmaar overleden sportman tien jaar aan de nationale top. Boot was Nederlands titelhou der van 1949 tot 1958. Hij werd in 1956 uitgeroepen tot Sport man van het Jaar. Hij is 75 jaar oud geworden. Geen enkele turner heeft een de cennium onafgebroken aan de Nederlandse top gestaan. Dat maakt Klaas Boot als sportman bijzonder. „Ik heb het zolang volgehouden, omdat ik op sou plesse turnde", vertelde de Noord-Hollander tijdens een interview eind 1999. „Ik ben nooit een krachtturner geweest. De breedtestand in de ringen was niet mijn sterkste punt." Opvallend genoeg werd Boot in Alkmaar, nota bene zijn stad, in '59 van zijn troon gestoten door Willy Jaegers. „Jaegers was die dag beter. Ik was al een beetje aan het freewheelen. Mijn vrouw vond dat ik desondanks aan het NK moest meedoen, juist omdat het in Alkmaar werd gehouden. En, zei ze, ik moest mijn opvolgers de kans gunnen mij te onttronen." Klaas Boot, die als jonge knaap graag schaatste, werd door va der Klaas in september 1938 aangespoord te gaan turnen bij de Alkmaarse club De Halter. Zijn vader werd ook zijn trainer Senior genoot aanzien, omdat hij als turner nog had meege daan aan de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam. Klaas Boot jr. heeft nooit het ge noegen mogen smaken op olym pisch niveau te turnen. Hij had er het talent voor, maar de om standigheden waren echter te gen hem. In de eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog had de Nederlandse turnbond geen geld om een ploeg af te vaardi gen naar de Spelen van Londen (1948). Vier jaar later zat hij midden in de afronding van zijn opleiding aan het cios en zag hij af van de deelname in Helsinki (1952). Melbourne (1956) ging aan Boot voorbij, omdat Neder land wegbleef uit protest tegen de Sovjetinval in Hongarije. Als televisieverslaggever voor NOS Sport maakte hij later tus sen 1963 en 1987 wel vijf van de zes Olympische Spelen in die periode mee. „Als oud-sporter kon ik bij het commentaar uit mijn eigen ervaringen putten Van tevoren wist ik al wat er bij een sprong of salto fout zou kun - nen gaan." GPD Van Agt en Muskens roemen Wim van Est op zijn begrafenis om zijn vriendelijkheid door Ad Pertijs SINT WILLEBRORD - Rechts van het altaar hangt een levensgrote foto waarop Fausto Coppi op 17 juli 1951 de nieuwe gele truidrager Wim van Est de hand schudt. Het heeft de uitstraling van een bijbels tableau. Het Maria-altaar is om ringd met witte bloemen. Rond de baar van de overledene ligt de vloer bezaaid met bloemstukkken. De Willibrorduskerk is afgeladen vol. Achter het altaar, waar aalmoezenier Sweere de dienst leidt, voert bisschop Muskens namens het hoogste kerkelijke gezag de supervisie. In de kerkbanken veel notabelen. De burgemeester, de po- litiecommandant, oud-premier Dries van Agt. Veel oud-renners ook tussen het kerkvolk. Theofiel Middelkamp zit op een inderhaast aangerukt bankje, schuin achter een televisiecamera. Niet alleen zijn familie nam gisteren afscheid van Wim van Est, die een week geleden op 80- jarige leeftijd overleed. Men is gekomen om een wielerheld en 'prachtmens' ten grave te dragen. Niet de unieke carrière van de wielerheld staat centraal in de dienst. De sprekers zijn vol van de mens achter de sportman. 'Ze noemden hem IJzeren Willem. Wie hem echt kende, weet dat hij een zacht aardige man was', staat dan ook in het bidprentje. Dries van Agt neemt het woord na de communie. De oud-premier raakte als jongeman in de ban van de wielrenner Van Est. Hij draagt een gedicht voor dat hij schreef in 2001bij gelegenheid van de onthulling van een gedenksteen op de Aubisque, de berg waarop Van Est zijn onsterfelijk duik in een ravijn maakte. 'Sapristi. Wim maakte even 't Heike tot de hoofdstad der natie.' Van Agt zegt pas echt onder de indruk gekomen te zijn van Van Est in de jaren zeventig. De politicus en de wielerheld ontmoetten elkaar. „Er groeide een vriendschap. Eindeloos kon ik luisteren naar zijn verhalenJe kon er nooit genoeg van krijgen. Hij ook niet trouwens." Op een kerstavond reed een wagen de op rijlaan naar het Catshuis op. „Het was Wim van Est. 'Ik heb unne kalkoen voor oe meegenomen'. Na de nachtmis ston den mijn vrouw en ik nog tot vier uur in de keuken die kalkoen te fileren. Het jaar er op kwam er weer een kalkoen. En het jaar daarna weer. Het was pure goeig- heid Goed zijn, dat was Wim. Beschei den, blij, een held zonder zelfverhef fing." Van Agt sluit af in zijn beste Frans met de woorden: 'Een grote vriend van de wielersport wacht op ons in het paradijs.' Ook monseigneur Muskens neemt het woord. Hij vertelt als leerling op het klein seminarie vele verhalen te hebben gele zen over Wim van Est. „Die man wilde ik graag ontmoeten." Toen hij later bis schop werd van Breda, greep hij die kans aan. „Lag ik later in het Baronie-zieken huis Gaat de deur open en wie staat daar: Wim van Est." Een eindeloze rij begeleidt de baar daar na naar het naastgelegen kerkhof. Theo fiel Middelkamp neemt met vijf knuisti- ge kloppen op de kist afscheid van zijn maat. GPD De kist met Wim van Est wordt de kerk in Sint Willebrord uitgedragen. foto Jasper Juinen/ANP ZWARTSLUIS - Sinds 1978 zijn Ton Sijbrands en Rob Clerc vij anden voor het leven. De twee dammers vierden het zilveren jubileum gisteren op het WK in Zwartsluis met een salonremise in de vijfde ronde. Na de ver plichte veertig zetten, in 21 mi nuten, werd het gelijkspel stil zwijgend en zonder handdruk bezegeld. „Wits zevende zet beschouwde ik als een technisch remiseaan bod", keek Clerc terug. „Ik had tien minuten bedenktijd ver bruikt, Sijbrands elf. We had den op dat moment kunnen stoppen maar moesten de ver plichte veertig zetten volma ken." Die vlogen in een oogwenk over het bord, waarmee de tien de remise in tien onderlinge par tijen sinds 1973 geboren was. Met de remise bleven Sijbrands en Clerc in de groep van acht achtervolgers op de koplopers Ron Heusdens en de Russische wereldkampioen Georgiev. Heusdens stond met zwart lang onder zware druk tegen de ne genvoudig wereldkampioen Tsjizjov. „Ik moest bikkelen voor de remise", vond de 40-ja- rige Schiedammer. „Dankzij een meerslagwending slaagde ik er in een punt te veroveren." Heusdens wil op zijn eerste WK niet in de grauwe middenmoot eindigen. „Ik wil geen klein vis je zijn in een kom met piranha's, maar zelf een piranha." Zijn eerste doel is een score van 19 punten waarmee hij voldoet aan zijn derde grootmeesterresul taat. Daarnaast jaagt hij op een plaats bij de eerste acht om de A-status bij het NOCNSF te be machtigen Met die status kan hij van dam men zijn beroep maken Dat doen Clerc (48) en Sijbrands (53) al vanaf het moment dat ze de school verlieten. Beiden speel den ooit bij damclub IJmuiden enkonden het daar tot eind 1978 uitstekend met elkaar vinden. „Sijbrands reed altijd met mij mee naar IJmuiden en kwam ook geregeld bij mij over de vloer", herinnert Clerc zich. De oorsprong van de vete ligt volgens Clerc in zijn uitspraak uit die tijd dat hij Wiersma een veel creatievere dammer vindt dat Sijbrands. „Dat was tegen het zere been van Sijbrands", aldus Clerc „Er kwamen nog wat akkefietjes bijmaar de oor sprong van het conflict ligt in die opmerking. Sindsdien is het oorlog, weigert hij met mij te praten en voor en na de partij de hand te schudden. Wij zijn vij anden voor eeuwig. De twee ontlopen elkaar zoveel als mogelijk is. Ook achter het dambord. In Zwartsluis zaten de twee voor de tiende keer in dertig jaar tegenover elkaar. „Absurd natuurlijk", vindt Clerc, „maar we proberen el kaar zoveel te mijden, ook in de clubcompetitie." In Zwartsluis was van echte strijd absoluut geen sprake. ANP van onze sportredactie EIDNHOVEN - Jacco Eltingh en Paul Haarhuis hebben de handtekening van Boris Becker. Dat houdt in dat de voormalige Duitse tenniskampioen in okto ber present is tijdens het toer nooi van de twee Nederlandse tenniscoryfeeën, de Alex Tennis Classics in Eindhoven. Vorig jaar had drievoudig Wim- bledon-kampioen Becker ook zijn deelname toegezegd voor het seniorentoernooi, maar gaf hij de voorkeur aan een golf- toernooi in Schotland. „Nu komt hij zeker. Becker is verze kerd van prijzengeld, dat scheelt. Maar we wilden hem ook graag, omdat hij nog altijd garant staat voor goed tennis. Hij is top als hij speelt", zegt Jacco Eltingh De organisatie van het senio rentoernooi uit de Tour of Champions presenteerde giste ren de namen van de acht oud kampioenen die in oktober naar Eindhoven komen. Zij strijden om een prijzengeld van 400.000 euro. Behalve Becker, Haarhuis en Eltingh verschijnen in ieder ge val titelverdediger John McEn roe, Petr Korda, Emilio Sanchez en Yannick Noah. Pat Cash wordt waarschijnlijk de achtste speler. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45