Masterplan Andendiek verrassing Middelburg maakt burger ambassadeur LaBan Sterrenkundigen turen naar een stipje voor de zon Veere krijgt gelijk in zaak tweede woning Veroorzaker eenzijdig ongeval krijgt toch geen straf opgelegd Krukeltoer weer van start 10 50% Meldpunt mishandeling ouderen Dievegge aangehouden Inbreker moet gaan zitten Celstraf voor geweldsdelicten Aanrijding in Oosterland Gemeente Borsele heeft volgens sommige bewoners niets van zich laten horen agenda STREEKACTIVITEITEN GOES-Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur Line Dance door Country Club The Southern Riders; Monument Grote Markt, 18.30 uur. Bijeenkomst Stilte voor de Vrede Raad van Kerken van Goes, doetinge en 's-Heer Hendrikskinderen; 'A'ijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: "tchmka 10 voor meisjes van 10 t/m 12 :«r; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10 00 uur: Sport en spel Splussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen oorcarapatienten; tRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- "00 uur Biljartcompetitie senioren; Gtmeentehuis, 19.30 uur: Commissie- •trgadering Wonen en Milieu; VERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur Rondvaart Oosterschelde. VERSEKE - De Krukeltoer wordt dit jaar voor de achtste keer gehouden. D" jaar gaat de toertocht voor motorrijders door Zeeuws- paanderen. Er kan worden ge kozen tussen een korte tocht van 170 kilometer of een langere tocht van 200 kilometer De opbrengst komt dit jaar ten ?oede aan het Roland McDo- aaldhuis. De toertocht start bij partycen trum De Zaete in Yerseke en be gint om 9.30 uur. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 aa goes ittj T Tel (0113) 273000 Fax; (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Miekevander Jagt RobPaardekam Steffan ter Maat centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380AAVÜSSINGEN Jet (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 c-mail: redactie@pzc.nl internet www;pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Anita Janse MIDDELBURG - Bij Volkssterrenwacht Philippus Lans bergen aan de Herengracht in Middelburg was het gister ochtend een komen en gaan van bezoekers. Voor de deur van de sterrenwacht stonden verschillende telescopen opgesteld want in het heelal vond een bijzonder ver schijnsel plaats. Voorbijgangers en belangstellenden tuurden uren naar de kleine donkere stip voor de zon: de Mercuriusovergang. Bij een Mercuriusovergang trekt de planeet voor de zon langs. Een Mercuriusovergang komt gemiddeld veertien keer per eeuw voor, maar is niet alti j d vanuit Nederland te zien. De laatste keer dat het verschijnsel in Nederland te zien was, is dertig jaar geleden. Sterrenkundigen vanuit heel Zeeland lieten de gebeurte nis gisteren niet aan zich voorbijgaan Mensen die het he melverschijnsel met een eclipsbril probeerden te volgen kwamen bedrogen uit. De overgang kon alleen door mid del van telescopen met zonnefüters vanaf de aarde wor den gevolgd. Ook in dat geval was slechts een heel kleine donkere stip voor een reusachtige witte zon zichtbaar. De overgang begon om 7.11 uur en duurde tot 12.30 uur Vanaf 8.30 uur konden belangstellenden op de Heren gracht een blik werpen door een telescoop. Zo'n vijftig man kwam op het spektakel af „We hadden echt ontzet tend veel geluk met het weer. Als het bewolkt is, zie je niets", zegt Jan Koeman van de sterrenwacht Koeman legt uit dat Mercurius de kleinste planeet uit het heelal is en degene die het dichtst bij de zon staat ,,Ik stond vanochtend vroeg al bij de Westerschelde om deze gebeurtenis vanaf het allereerste begin te fotografe ren Dit is de eerste Mercuriusovergang in mijn leven", al dus Koeman. De foto's van de overgang zijn op de website www.lansbergen.net te zien. In 2016 kan met een beetje geluk weer een Mercuriusovergang in het echt worden waargenomen. door Ron Magnée MIDDELB URG - Als het aan de gemeente Middelburg ligt, wor den de inwoners van deze plaats ambassadeurs van hun eigen stad. Deze week ontvangen alle bewoners vier ansichtkaarten waarmee ze vrienden en kennis sen voor een bezoekje kunnen uitnodigen. Het is een heel persoonlijke ma nier om de stad te promoten: geef de Middelburgers een paar ansichtkaarten die ze naar vrienden en bekenden kunnen sturen Op de ene zijde prijkt een aantal stadsgezichten van Middelburg, op de andere zijde Middelburgse evenementen met de mogelijkheid ze aan te vin ken. Wethouder P. Bruinooge is enthousiast over het jongste plan. „Uiteraard ga ik de an sichtkaarten opsturen, naar Renkum denk ik." In deze Gel derse gemeente wordt Bruinoo ge 1 juni tot burgemeester be noemd. De kaartenactie is onderdeel van de nieuwe promotiecam pagne Feesten van Beleving. Met deze actie worden alle eve nementen die tussen 16 mei en 22 juni in Middelburg plaats vinden, gezamenlijk onder de aandacht gebracht „Tot dus verre werden alle evenementen apart gepromoot", legt wethou der Bruinooge uit. „We besloten daarom de krachten te bunde len." Naast de gemeente en de evenementenorganisaties heeft ook de Vereniging van Onderne mers Middelburg (VOM) haar medewerking toegezegd Over heel Zeeland wordt deze week een programmaboekje met activiteiten verspreid. De brochure heeft een oplage van meer dan honderdduizend stuks en komt te liggen op plaatsen waar veel toeristen komen zoals de VW's, de Roompot, cam pings en hotels. Met de Feesten van Beleving worden de jaarlijks terugkeren de activiteiten bedoeld als het Jazzfestival, Smaek van Zee landde braderie en de defensie- dagen aan de Loskade. Ook de maandelijkse Kunst- en Cul tuurroute valt onder deze noe mer Daarnaast zijn er inciden tele evenementen die in het voorjaar worden gehouden als het straattheaterfestival of Gein op 't plein van het televi sieprogramma Ter land, ter zee en in de lucht. Volgens Bruinooge zijn er nog twee redenen om de stad te pro moten. De herinrichting van de Middelburgse binnenstad is bij na afgerond. Bovendien heeft Zeeuws- Vlaanderen een rechtstreekse toegang tot Middelburg sinds de opening van de Westerschelde- tunnel. Reden genoeg om de stad te promoten, aldus de wet houder. Advertentie PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG Lange Geere 24 Segeersstraat 10 0118-634184 0118-613401 fot KORTING op alle geuren SLUISKIL - Binnen een jaar komt er een centraal meldpunt ouderenmishandeling in Zeeland. Dat werd gisteren duide lijk op een themamiddag over ouderenmishandeling in Sluiskil Op dit moment loopt er een proefproject op Walche ren „Maar ouderenmishandeling komt ook in de rest van Zeeland voor", zegt Marianne Quax, projectleidster bij het Walcherse proefproject Ouderenmis(be)handeling. „In Zee land ben ik echter nog geen schrijnende mishandelingen van ouderen tegengekomen. Het gaat hier meer om ontspoorde zorg." Landelijk wordt 5,6 procent van alle thuiswonende 65-plus- sers mishandeld Quax: „Ik spreek liever van mis(be)hande- ling door mantelzorgers, mensen die zonder ervoor betaald te worden voor een ander zorgen. Lichamelijke mishandeling komt gelukkig niet zoveel voor. Je moet echter ook denken aan psychische mishandeling, financiële uitbuiting en ver waarlozing van ouderen Maar verkeerde verzorging of het onthouden van zorg zijn ook vormen van mishandeling." MIDDELBURG - Een 16-jarige inwoonster van Middelburg is gistermiddag rond twaalf uur in Vlissingen aangehouden wegens winkeldiefstal De Middelburgse wilde een winkel in de Walstraat uitlopen met 140 euro aan gestolen kleiding. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 39-jarige man uit Oost-Souburg voor het plegen van wo ninginbraken een jaar gevangenisstraf opgelegd. De Soubur ger had in december vorig jaar en begin dit jaar in zijn woon plaats op vier plaatsen ingebroken. Een keer bleef het bij een poging. De man, die al jaren verslaafd is aan harddrugs, had eerder de woninginbraken ontkend, maar het bewijs was in zijn nadeel. Opvallend was verder dat er in die periode 37 ge dupeerden aangifte deden van woninginbraken. Na de aan houding van de Souburger, die een fors strafblad heeft aan vermogensdelicten, werd het rustiger Aan de Nederlandse staat moet hij 795 euro - de opbrengst van de diefstallen - te rugbetalen MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank veroordeelde gisteren een 21-jarige Vlissinger voor een fors aantal delicten tot twintig maanden gevangen isstraf plus vijf maanden voor- waardelijk De man werd schuldig bevonden aan een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, diefstal met geweld, afpersing, mishandeling, verduistering en handel in cocaïne. De strafbare feiten vonden vorig jaar plaats in de Vlissingse drugsscene Zo was de Vlissinger betrokken bij een 'ripdeal' in de Bonedijkestraat. De ontnemingsvordering van justitie werd door de rechtbank toegewezen, zodat de man 9000 euro aan de Nederlandse Staat moet betalen. OOSTERLAND - Op de N59 bij Oosterland heeft zich giste ren een aanrijding voorgedaan. Omstreeks 17.00 uur reed een 23-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive- land over de parkeerplaats bij het benzinestation. Hij ver leende op de kruising met de N59 geen voorrang aan een voor hem van rechts komende negentienjarige bestuurder uit de zelfde gemeente. Bij de aanrijding raakten beide voertuigen beschadigd. door Miriam van den Broek den doorgevoerd via een veror dening; dat moet gebeuren via MIDDELBURG - De gemeente een wijziging van het bestem- Veere heeft terecht geëist dat de mingsplan, stelde de advocaat. Doniburgse woning van familie Een dergelijke verordening mag Bessem uit Aardenburg voort- wel worden toegepast om het aan permanent wordt bewoond, gebruik van permanente wo- De familie stapte vorige week ningen als recreatiewoningen naar de bestuursrechter in Mid- tegen te gaan. delburg om het besluit van de Maar de woning van familie gemeente te laten schorsen. Het Bessem heeft volgens de advo- verzoek is gisteren door de rech- caat nooit expliciet de bestem- ter afgewezen. ming permanente woning ge kregen De advocaat van de familie, De afgevaardigde van de ge- C. Adriaansens, zei vorige week meente Veere zei tijdens de zit- tijdens de zitting van de be- ting dat de verordening rechts- stuursrechter dat de gemeente geldig is. Wat de redenen van de Veere een grote fout had ge- rechter zijn om het verzoek van maakt de familie af te wijzen, is nog De gemeente heeft aan de hand niet bekend. De argumentatie vaneengebruiksverordeningde wordt over een week of twee bestemming van het pand ver- naar de betrokkenen gestuurd anderd van een recreatieve wo- Advocaat Adriaansens kon gis- ning in een permanente woning, teren niet reageren op de uit- Zo'n verandering kan niet wor- spraak. door Miriam van den Broek psycholoog omdat ik het onge luk niet kan verwerken. Ik ben MIDDELBURG - Een 23-jarige daardoor mijn baan kwijt ge- man uit Colijnsplaat is gisteren raakt en zit inmiddels al ander door de kantonrechter in Mid- half jaar thuis Door de klap is delburg veroordeeld omdat hij, mijn onbehandelbare spierziek- zoals dat formeel heet, het ver- te erger geworden." keer in gevaar heeft gebracht. Zowel de officier van justitie als Tijdens het rijden was er een de rechter hielden rekening met flesje onder het rempedaal ge- de situatie waarin de inwoner rold. De man kon niet meer rem- Van Colijnsplaat is beland. „Ge- men en kreeg een eenzijdig on- zien de persoonlijke omstandig- geluk. De rechter heeft de man heden van meneer wil ik hem geen straf opgelegd. schuldig verklaren zonder dat er een straf wordt opgelegd. Hij Het voorval gebeurde op 16 ja- zit al genoeg in de penarie", zei nuari 2002 op de Oostwestweg officier van justitie J Zonder- op Noord-Beveland. Bij een van Kantonrechter M. Klaren - kruising wilde de man uit Co- beek was het daarmee eens. Wel lijnsplaat afslaan. Toen merkte benadrukte hij dat een automo- hij dat hij niet kon remmen bilist niet alleen verantwoorde- „Ik weet niet hoe dat flesje on- lijk is voor zijn rijstijl, maar ook der het pedaal kwam", zei de voor de veiligheid van de auto. man gisteren. „Het was mijn au to niet. Bij het instappen heb ik niets op de grond zien liggen Zang ÊH Illll/Jok Het flesje moet van achteren zijn gekomen. Ook dat heb ik KAMPERLAND - Zingend Ge niet gezien of gemerkt. Ik zie tuigen houdt morgen een zang- niet in hoe ik het had kunnen en muziekavond in kerk De Ark voorkomen. Het had u ook kun- in Kamperland. Tijdens de nen overkomen." avond is muziek te horen van De man heeft aan het ongeluk Tom Parker Daarnaast treden veel ellende over gehouden. „Ik de Bergmuzikanten uit Goes op. sta onder behandeling van een De avond begint om 19.30 uur. donderdag 8 mei 2003 ■w,f Patrick de Block ^GRAVENPOLDER - Het con- cpt-masterplan 's-Gravenpol- ijer stuit enkele bewoners van de Nazarethstraat flink tegen de borst. Vooral de manier «aarop het plan aan de bevol- king wordt gepresenteerd valt niet in goede aarde. De gemeente Borsele heeft het u& dee om in het gebied Anden- fc« diek, waar de Nazarethstraat onderdeel van is, een woonwijk seontwikkelen. De twee scholen die in het gebied liggen, christe- ipke basisschool De Rank en openbare basisschool De Lin den, zouden samen met de ten nisbanen en de scouting moeten verdwijnen De twee scholen, een peuter speelzaal en kinderopvang ko- ien in de vorm van een brede school ten zuidwesten van sporthal De Zwake te liggen. De :ènnisvereniging en de scouting worden verplaatst richting de Zaaldijk, in het noordoosten van's-Gravenpolder. N'aar schatting bedragen de kosten die het project uiteinde- kik met zich meebrengen zo'n vier miljoen euro. Het geld daarvoor moet nog worden ge vonden. Perenbomen Inhetplan bestaat de mogelijk heid dat de Nazarethstraat wordt doorgetrokken over de grond van de familie Jongepier. Zij zijn drie jaar geleden in dot 's-Gravenpolder komen wonen 11en hebben in de desbetreffende straat een klein huis gekocht dat rem de loop van de jaren heb ben uitgebreid. Verder heeft de familie 1620 vierkante meter grond bij het huis. Daarop stonden 168 pe renbomen. Dit aantal heeft de familie teruggebracht naar 20 stuks. „Ik vind het niet erg dat het plan er ligt, maar het gaat wel over onze grond en daar hebben we de afgelopen drie jaar toch hard aan gewerkt", zegt I Jongepier. „Het ergste van alles vind ik nog dat de ge- neente nooit wat van zich heeft laten horen." Volgens sommige bewoners van de Nazarethstraat kwam het masterplan voor Andendiek uit de lucht vallen. foto Willem M leras Jongepier nam vorig jaar con tact op met de gemeente over een lekkage. De ambtenaar die ze aan de lijn kreeg vertelde haar dat de reparatie van de lek kage wel enige tijd op zich kon laten wachten, aangezien er een plan bestond voor inbreiding van 's-Gravenpolder. „Ik ben gewoonweg niet op een nette manier op de hoogte gebracht van het plan." Volgens Jonge pier was in het begin een groot gedeelte van de Nazarethstraat tegen het plan. „Omdat de ge meente uiteindelijk heeft be loofd om de straat op te knappen en de riolering te ver nieuwen, draaien veel mensen bij en dan sta je toch weer alleen in je protest." De gemeente Borsele spreekt het hele verhaal tegen. „We heb ben gesprekken gevoerd met de hele straat", benadrukt een woordvoerster van de gemeen te. „Dus ook met de familie Jongepier." Tijdens deze ge sprekken heeft de gemeente ge sproken over de mogelijke ge volgen die het plan zou kunnen hebben voor de familie Jonge pier. „Daarnaast hebben we brieven de deur uitgedaan", zegt de woordvoerster. Het verhaal van de riolering klopt volgens de gemeente woordvoerster niet helemaal. „Tijdens de gesprekken met de hele straat hebben we het ook gehad over de riolering. Die wil den we gelijk vernieuwen als het nieuwe project daar van start zou gaan. Een heleboel mensen waren daar tegen en hadden het liever direct. Afgelopen week is dan ook een begin gemaakt met de vernieuwing van het riool stelsel." Voor mensen die nog informatie over het project willen hebben, houdt de gemeente een informa tieavond. Deze begint van avond om 19.30 uur in het dorpshuis van 's-Gravenpolder. ■KSSW/cfWMCtfr pWLlPPUs LANSBERG** Zo'n vijftig mensen namen gisterochtend een kijkje door de telescopen bij de sterrenwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35