Over het lijden en het geluk PZC Dertien muzikale acts in Terneuzen Kunst onder de hamer voor hospice Koffers vol kunst in raadhuis Zierikzee Woordenboek kunst lezers schrijven Pest Commissaris Windscherm Vrijheid Duiken Hypotheek Snuffelmarkt donderdag 8 mei 2003 door A.J. Snel De Zeeuwse dialecten, die zullen over vijfentwintig jaar nog niet verdwenen zijn, denkt Jo Jobse, gra fisch ontwerper te Oostkapelle. „Om daar een eind aan te laten komen, dan zijn we er met honderd jaar nog niet. De sfeer die door de taal wordt opge roepen, die blijven we als Zeeuwen koesteren." Vanuit die gedachtengang heeft Jobse de tekeningen gemaakt voo- het sup plement bij het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten dat dit voorjaar verscheen. Hij trad daarmee in het spoor van Jacques Prince (1927-1973) die de eerste uitgave van het woorden boek illustreerde. Jobse: „Ik ben een groot bewonderaar van Prince. Het deed me daarom goed dat de dialectenvereniging mij vroeg de tekeningen voor het supplement te maken. Ik werk altijd in opdracht en langzaamaan ben ik toe aan vrij werk. Voor mij waren deze illustraties een stap in die richting. Er waren wel voorwaarden: het moest gemaakt worden in de trant van Prince, de on derwerpen lagen tot op zekere hoogte ,st kM vVsW"- - - -iiII» r Arke, getekend door Jo Jobse vast en de tijd was heel kort. Maar toch heb ik ervan genoten dit te doen. Het gaat om dingen die heel dicht bij mij liggen, die mij direct raken. Zoals het dialect iets warms en gezelligs heeft, zo hebben de onderwerpen die ik moest tekenen ook iets heel eigens. Lijden Jo Jobse (Koudekerke, 1944) is zich er scherp van bewust dat het eigene van het land bevochten is. „De kleding, de werktuigen die op het 1 and werden ge bruikt, daar spreekt iets uit van tob ben en soms zelfs lijden. Voor mij zijn dat begrippen die zijn verbonden aan een gevoel van geluk. Zonder lijden kun je niet optimaal genieten. Je moet altijd door iets heen om een volledig Menwaegen, getekend door Jacques Prince besef te krijgen van de betekenis van dingen om je heen. Als je goed kijkt naar een werktuig als de zichtde kor te zeis, dan zie je dat het handvat is ge maakt om het in evenwicht in je hand te kunnen voelen. Dat is belangrijk voor wie met zo'n zeis hele dagen moet werken. Een prachtig voorwerp, waaraan je kunt afzien dat het is ge maakt om lang en hard te zwoegen en te zweten op het land. De eigenaar ging er zorgvuldig mee om. Alles heeft zo een zin en betekenis. Alleen maar het feit dat een kuitbroek aan de ach terkant een rood strikje heeft, wil iets zeggen dat de eigenaar rooms-katho- liek moet zijn geweest; protestanten dragen een zwarte strik." Het bestuur van de dialectenvereni ging heeft voor Jo Jobse gekozen na dat een aantal tekenaars proefteke- ningen had gemaakt waarop mensen, dieren en werktuigen te zien waren en met een combinatie van die elemen ten. Jobse leverde een prent in van het kakkestoelmeie, een kinderspel waarbij twee grotere kinderen eikaars handen vasthouden met een katte- klauw en die met hun armen en han den een schommel vormen waarin een kleiner kind kan zitten. Zijn andere proeve van bekwaamheid was de te kening van een kantploegje met een paard ervoor. De illustraties van Prince en die yan Jobse ademen, naar de bedoeling van de opdrachtgeefster, dezelfde sfeer. Niettemin, er is verschil. Jobse: „Ik vind Prince artistiek gezien sterker dan mezelf. Ik heb geprobeerd zijn manier van tekenen te benaderen, maar je hebt toch je eigen persoonlijk heid. Hij is harder in zijn stijl Mis schien was hij dat in persoonlijkheid ook wel. Ik ben meer een schilder, ook als ik grafisch werk maak. Het gaat mij altijd om de emotie. De dialecten zijn ook doortrokken van gevoel en ik vind het prachtig de taal te laten neer slaan in tekeningen. Als ik eraan werk, stel ik me voor welke pijn en welk geluk achter de voorwerpen lig gen. De illustraties gaan over dingen uit het verleden, over wat teloorgaat. Dat is heel triest. Maar tegelijkertijd is het heel waardevol dat mensen via het woordenboek verbinding kunnen krijgen met het verleden. Het gaat over dingen die niet meer terugko men, maar door ze de tekenen, kun je mensen toch de ogen openen." Affiniteit De affiniteit die Jobse heeft met het Zeeuwse land strookt met zijn af komst. „Mijn vader was aanvankelijk paar denknecht en later vrachtwagen chauffeur. Ik ben opgegroeid op het Walcherse platteland. Tot mijn tiende jaar in Koudekerke, Nieuwland en Serooskerke; daarna in Veere, wat ik als een verademing heb ervaren. Het leven was in Veere minder star. Je had er ruimte. Ik heb zelf nooit zwaar werk op het land gedaan, maar blijk baar beschik ik toch over nogal wat adrenaline. Ik zoek graag mijn gren zen op in de sport; de Elfstedentocht. Naar mijn gevoel houdt die hang naar lichamelijke inspanning verband met de manier waarop ik via werktuigen en gereedschappen kijk naar het har de bestaan van de mensen die op het land werkten. Het fysieke is in allebei de gevallen van groot belang. Je moet door iets heen om beloond te worden, om geluk te ervaren." Het copyright op de tekeningen berust bij de Zeeuivsche Vereeniging voor Dialecton derzoek. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De aanleiding voor een festijn op de Terneu- zense Markt is het 'open huis' van audiozaak Echo Audio, niaar het is de bedoeling het fes tival een jaarlijks karakter te geven. Danny Dieleman nam samen met zijn broer Johnny de zaak over; een prima reden om morgen en zaterdag dertien re gionale muzikale acts te presen teren. Dieleman denkt aan een jaar lijks evenement in de vorm van een open podium. Morgenavond om zes uur trapt de Terneuzense Luutgarde Verbiest het festival af met zang en pianospel. Daar na verzorgt de dertien jarige Jes se de Graaf een korte drumact. Zanger/gitarist Paul Hattink trakteert het publiek op popu laire bluesnummers. Daarna is het de beurt aan de Terneuzense surfband Dr. Reverb. De avond wordt afge sloten door DJ Peter Dees, die drum-'n'-bass zal draaien. Za terdag begint het programma om 13.45 uur met de jonkies van het West-Zeeuws-Vlaamse Ra- kelinx. Zangeres Merel Ingels en consorten brengen populaire rockcovers. Vervolgens bestijgt Terneuzenaar Klaas Jan Terp stra alias Mushamanica de bühne. Zanger/gitarist Terpstra bracht onlangs zijn eerste cd uit, getiteld Remember the beauti ful days. De band Brokkedull speelt in de namiddag songs van onder anderen Eric Clapton en Creedence Clearwater Revival. Het Zeeuws-Vlaamse duo Ste fan en Ellen brengt vervolgens liedjes in uiteenlopende stijlen In de avonduren is het tijd voor ruiger werk. De Terneuzense band Burial brengt onvervalste death metal en de eveneens uit Terneuzen afkomstige metal- band Roaster houdt ook al van het stevigere gitaarwerk. In de show van de LJ Karma Road show staat audiovisuele projec tie centraal. DJ Evo (voorheen DJ Evol) sluit het festijn af. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De reizende zo- mertentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring doet van zaterdag 17 mei tot en met dins dag 3 juni Zierikzee aan. De door twintig beeldende kunste naars samengestelde koffers Staan dan opgesteld in het ge meentehuis in Zierikzee. Wethouder A van der Wouden verricht vrijdagmiddag 16 mei om 15.00 uur de officiële ope ning. Het kofferproject is opge zet ter viering van het 45-jarig bestaan van de Zeeuwse Kunst kring. De tentoonstelling wordt gedurende het voorjaar en de zomer op zes verschillende loca ties in de provincie gehouden. De primeur was vorige week toebedeeld aan Tholen. Op Schouwen-Duiveland zijn de koffers een wat langere periode te bekijken. Er neemt ook een groot aantal kunstenaars die in deze gemeente wonen deel aan dit project: Els van Baarle, Tes sa Braat, Anne Breel, Miems van Citters, Saskia Eggink, Marijke Folkertsma, Marja de Lange, Rijnhard Schregardus, Fransje van der Swan en Christel Wij- land. De zomerexpositie biedt dank zij de zeer verschillend inge richte koffers een gevarieerde aanblik. Miems van Citters ge bruikt de koffer als voetstuk voor een aantal sculpturen. An ne Breel stelde een koffer samen die tot de rand toe is gevuld met rubberen pumps als symbool voor verre reizen. Bij de schilderijen van Rijnhard Schregardus dient de koffer ook als basis waarop de kunstwer ken een plek krijgen. Tessa Braat vulde haar koffer met schalen en vazen. Veel meer van haar werk is vanaf diezelfde vrijdagmiddag te zien in de Vierschaar van het monumen tale stadhuis in Zierikzee. Wet houder Van der Wouden opent op 16 mei om 16.30 uur in de Vierschaar een oeuvre-tentoon- stelling van de keramiste. Tentoonstelling in de Vierschaar, t/m 15 juni te bezichtigen op werk dagen van 10.00 tot 17.00 uur en op zondagen van 12.00 tot 17.00 uur. Eén van de werken die onder de hamer komen is Sprongmen van Paul en Menno de Nooijer. door Selma Osman GOES - Met een kunstveiling in de Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes hoopt de Rotary Club Goes zaterdag 31 mei een flink bedrag voor hos pice Het Clarahofje bijeen te brengen. Werk van veertig Zeeuwse kunstenaars wordt bij inschrijving of door veiling verkocht. Van de opbrengst is dertig procent bestemd voor het stervenshuis in Hansweert, de rest gaat naar de makers. Kunstenaars die hun sporen al ruimschoots hebben verdiend, zetten zich spontaan in voor het goede doelDe rotary heeft ook een stel 'jonge honden' uit genodigd die als het Goese kunstenaarscollectief G2A aan de weg timmeren. Hon derdenzes werken komen on der de hamer van veilingmees ter P. Frantzen. Zij geven samen een mooi beeld van de hedendaagse Zeeuwse kunst. Er is werk voor aan de muur (schilderijen, etsen, penteke ningen en foto's) maar ook voor op tafel of vloer (glas, ke ramiek, driedimensionaal werk) en voor aan het lijf (sie raden). Onder de kunstenaars zijn be kende namen als Reynier de Muynck, Paul Bartels, Eric Brandts, Juul Kortekaas, Tes sa Braat, Ineke Otte en Paul en Menno de Nooijer De werken gaan voor bedragen tussen de 100 en 17.000 euro van de hand Om een zo breed moge- li j k publ iek aan te spreken is er veel werk onder de duizend euro. „De veiling is een mooie gelegenheid om een kunstcol lectie te beginnen of uit te brei den", vindt rotary lid W. 't Hooft uit Middelburg. Zij was ruim een jaar betrokken bij de voorbereidingen. Onder de pronkstukken van de veiling is een aquarel van Johnny Beerens uit Breskens. Ver dronken land 2 is een bijna fo tografische voorstelling van een drooggevallen zeebodem die Beerens speciaal voor de veiling heeft gemaakt. Hij siert de voorkant van de cata logus. Ook de Goese edelsmid Mare de Regt liet zich inspire ren door het goede doel. Hij smeedde voor de gelegenheid een gouden hanger met agaat, getiteld Modesty. Broosheid Het is voor het eerst dat de Rotary Goes een dergelijke grote veiling organiseert. Maar als het een succes wordt, krijgt het initiatief zeker een vervolg, voorspelt 't Hooft. „Tot onze grote vreugde heb ben de kunstenaars heel en thousiast gereageerd." Het goede doel stond van meet af aan vast. „Het hospice wil ver huizen naar de regio Goes. Daar is veel geld voor nodig. Vanuit de algemene gedachte van de rotary om goede doelen te steunen, kun je bijna geen mooier doel verzinnen dan dit", meent 't Hooft. In het hos pice brengen ernstig zieke mensen hun laatste le vensmaanden door. Het Clara hofje in Wemeldinge draait op veel vrijwilligers en met wei nig financiële middelen. „De broosheid van het bestaan en de broosheid van kunst heb ben samen een heel mooie rela tie", besluit 't Hooft. Kunstveiling in de Wandelkerk van de Grote of Maria Magdalen- akerk in Goes, zaterdag 31 mei vanaf 15.00 uur. Kijkers zijn wel kom vanaf 10.00 uur. Vrijdag 30 mei van 17.00 tot 19 00 uur voor- bezichtiging waarbij ingeschreven kan worden op de tentoongestelde kunstwerken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vertth nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactiet beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen word» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D« dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Commissaris van de Konina drs. W.T. van Gelder vindt grote provincies over ng sprankelende en creatieve tenaren beschikken dan dep- vincie Zeeland. Hij concludes dit op basis van het getal: grrj organisaties zijn per definh rijker aan intellect en daal kracht; hoe groter een organs 2 tie hoe beter dus. Waar de h» Van Gelder dit simplisme ni daan haalt, is mij een raad» Meermalen is gebleken datgm te organisaties, zowel in publieke als private sect, trekken vertonen van onbe stuurbaarheid en oncontroleer baarheid. Een voorbeeld is Ceteco-affaire: onwettige e kostbare speculatie door amb tenaren en bestuurders met gt meenschapsgeld, jarenlang opgemerkt. Dader: de groo.. provincie van Nederland, Zuid Holland. Een 'creatief voordeè van kleine organisaties is, di zij geen last hebben van smo rende bureaucratie. Aldus heei het kleine Zeeland op gebiede als infrastructuur, economk milieu en landschapsontwikfe ling veel bereikt. Natuurlij staat dit niet louter op het cont van ambtelijke creativiteit Hi is het resultaat van samenwe king tussen bestuurders die wt ten wat ze willen en gemotivea de medewerkers. Hieraan gai de heer Van Gelder - onterecht geheel voorbij. Provinciesem taris mr. drs. L.J.M. Verdultaoi nog een merkwaardige duit de zak: de maatschappelijkedi te (wat dat ook moge zijn)is: Zeeland qua omvang kieuw dan elders. Hij voelt zich 'intel lectueel alleen'. Het ambteliji apparaat van de provincie Zet land telt zo'n 600 mensen. Zou den er echt niet een paar zijndi de eenzaamheid van de het Verduit kunnen verdrijven Misschien helpt het als hij ge woon in Zeeland komt wonen. Sjaak van der Link Paauwenburgweg 11 Vlissingt Ik zou willen reageren op uwar tikel Windscherm van glas e: staal (01-05). Of het mooi is laa ik buiten beschouwing maar di ruim 3,1 miljoen euro zijn toci echt te bar. Voor dat geldhadde de mensen liever één groot bus hokje met in de winter veraar ming, maar toch zeker met et toiletruimte, net als bij d spoorwegen de wachtkamers J. C. Panneri Handboogstraat 1' IJzendijh Opnieuw worden we geconfron teerd met de massavernietiging van miljoenen onschuldige weerloze dieren. Na de varkens pest en de mkz-crisis is nu het pluimvee de dupe van de ver schrikkingen van een ruiming. Het leven van een bio-indu- strie-dier is één brok ellende, zoals Hans Bouma het zo tref fend weet te beschrijven in zijn gedicht Lente: 'Al die miljoenen en miljoenen dieren gekooid en berooid op weg naar de nood. Nooit zien ze het licht, ruiken ze de lucht en voelen ze de grond, nooit zullen ze weten wat leven is!Zoals wij mensen met dieren omgaan, kan gewoon niet. Bees ten worden zonder pardon uit gebuit. We moeten ons schamen over de barbaarse manier waar op we in dit zogenaamd 'be schaafd tijdperk' dieren mis handelen. Toch zijn gelukkig veel mensen ervan overtuigd dat het anders kan en moet! Als consument zijn we met z'n allen in staat de bio-industrie en de uitbuiting van het dier een halt toe te roepen door minder vlees te eten en diervriendelijke pro ducten zoals biologisch- en scharrelvlees te kopen. Loura Bosselaar Schubertlaan 5, Vlissingen Dezer dagen worden we meer dan anders geconfronteerd met het woord vrijheid. Het fs dan ook niet vreemd dat politieke partijen deze uitdrukking gaar ne gebruiken voor hun zienswij ze op de politiek. En er wordt meestal aan toegevoegd: dat is democratie. Maar vrijheid kan ook negatief uitgelegd worden zoals ik zal proberen uit te leg gen. Als men er van uitgaat dat vrijheid betekent dat er minder geregeld moet worden uit Den Haag en dat er meer vrijheid van handel en wandel moet komen voor de burgers, dan kan dat een heel andere betekenis krijgen. Bijvoorbeeld: de euro werd in gevoerd onder de formule 2.30371, dus kapitaal, uitkerin gen, loon en dergelijke werden aangepast aan deze formule, wat juist was. Maar nu komt de vrijheid van alle bedrijven, win kels en noem maar op, die de prijzen ook met dezelfde formu le moeten omrekenen. En dan blijkt ineens dat dit niet zo nauw komt. Dan blijkt ineens dat de consument op zijn zachtst gezegd belazerd wordt en dat deze burgers geen vrij heid hebben om daar wat tegen te doen. In de zeventiger jaren werd dit direct door de econo mische dienst gecorrigeerd als daar excessen ontstonden. En wat gebeurt er nu: niets. Daar mee bedoel ik dat vrijheid niet in alle opzichten zaligmakend is. Zou deze vrijheid ook beteke nen dat iedereen maar kan doen waar hij of zij zin in heeft? Door rood rijden, rechts inhalen, zon der bel of zonder verlichting op de fiets rijden zou daar een be wijs van kunnen zijn. Vrijheid kan niet altijd vrijheid zijn. J. Hoogstrate K. Doormanstraat 14 Goes In het artikel van 5 mei wordt verondersteld dat er relatief veel ongevallen gebeuren met Belgische duikers, omdat ze in grote getallen hier komen dui ken. Ook dat ze voor hun brevet tering op grotere dieptes moeten duiken. Het is inderdaad wel frappant dat er veel Belgische duikslachtoffers zijn, maar zijn ze niet ietwat onvoorzichtig? Het is algemeen bekend dat al cohol voor en na de duik ten strengste wordt afgeraden Ook is bekend dat Belgische duikers regelmatig extreem diepe dui ken van rond de 30 meter ma ken. Op dergelijke dieptes is er vaak weinig of niets te zien, voor de kick misschien? Op zich geen probleem, als je maar heel goed in de gaten houdt, dat je op der gelijke dieptes veel meer lucht verbruikt en dat je nog een vei ligheidsstop op 5 meter moet maken. Vaak komen ze dan in de problemen omdat hun lucht op is, en dat heeft al een aantal dui kers het leven gekost. Een diep- duik hoeft geen probleem te zijn, als je je gezond verstand maar gebruikt. Maak met je buddy goede afspraken m.b.t. de maximale diepte en geef re gelmatig de luchtvoorraad aan elkaar door, keer bij 100 bar te rug zodat je genoeg lucht hebt om je veiligheidsstop te maken en met 5 0 bar boven water te ko men. Bij Padi is het met een OWD-certificaat absoluut ta boe om stromingsduiken te ma ken, dit mag pas na het behalen van het Advance-certificaat. Misschien een tip voor de Belgi sche instructeurs: ga lekker met je cursisten in het Grevelingen- meer duiken. Ingrid Roelse Primulalaan 19 Vlissingen 'Mensen zitten met grote schu! den, terwijl de huizenprijzen te ruglopen', meldt de PZC (06-05). Dit niet prettige bench zou in elk geval elke gemeenti die verdere verhoging van on roerendgoedbelasting oven weegt moeten waarschuwt Het lijkt nodig de lievelingskoe die zo prettig en redelijk pro q bleemloos melk produceer W( volstrekte rust te gunnen. Ee: afschaffen van de WOZ lijkt on mogelijk. Wat wel mogeliji moet zijn is van de WOZ-in komsten bijvoorbeeld tie procent reserveren om bij exe cutieverkoop aantoonbare te genvallende opbrengst te com penseren Voorbeeld: WOZ taxatie €200.000. Opbreng woning bij gedwongen verkocf 190.000. Gemeente restifr eert uit de 'WOZ-stroppenpo: 5000. Bijkomend voorde* voor zowel overheid als burger is: wetend dat te hoge taxatie mogelij k tot restitutie zal leide zullen goede taxateurs no zorgvuldiger werken dan z thans al doen. ImeDekkt Den Omloopl 's-Heer Hendrikskindert CLINGE - In en om gemeeD schapscentrum Malpertuus Clinge wordt op Hemelvaarts dag (donderdag 29 mei) een gr» te snuffelmarkt gehouden. Zowel binnen als buiten staa: minstens zestig kramen opgt steld waar allerhande spulle worden verkocht. Van snaci tot tuinbeelden en van klecb tot oude klokken De snuf» markt is voor het tweede ja* opgezet door de Clingse henge. sportvereniging De Schel® leut. De markt is van 9.00 W 16.00 uur te bezoeken. Rommelmarkt MIDDELBURG - Evangel» meente De Wijngaard houdt» terdag van 10.00 tot 16.00 u- een rommelmarkt op de Graas- beurs in Middelburg Er zijn o« postzegels en prentbriefkaart* te koop De opbrengst gaatn» de zending

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34