Militairen Nederland naar Irak 39! PZt Van het Binnenhof geen nieuws 00 Perry's actiepakker! m Inventarisatieteam moet bijdrage aan stabilisatiemacht onderzoeken Herbegrafenis op Schokland Z-Vlamingen verdacht van drugshandel Benali krijgt Libris Prijs Columbia Columbia Range Finder Capri Voorlopig geen rookvrije werkplekken in horeca Gouden koepel geplaatst Donner neemt onrust Kamer weg Verlies voor Dow Veren over twee weken weg Klaas Boot (75) overleden Spoor in onderzoek bouwfraude België leidt naar Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- lew Eerst zon Eerst veel zon, maar vanmiddag ook wol kenvelden. Maximumtemperatuur rond 18graden bij een westelijk windje. 246e jaargang no. 109 donderdag 8 mei 2003 [os nummer 1,10 .nnnnzfi redactie buitenland den HAAG - Een team van vijf Nederlandse mili- lairen vertrekt binnenkort naar zuid- Irak om daar de mogelijkheden te onder zoeken van een Neder- ,„„Jse bijdrage aan de stabilisatiemacht in Irak. Dat zei gisteren een «oordvoerder van minis ter Kamp van Defensie. Irak. Polen, Duitsland en Dene marken hebben in Navo-ver- band een gezamenlijk leger corps opgericht, maar dat zal niet worden ingezet in Irak, al dus een Duitse regeringswoord voerder. De Amerikanen hebben in Irak een mobiel laboratorium ont dekt dat het verdreven Iraakse regime mogelijk gebruikte voor de productie van biologische wapens. Dat maakte een func tionaris van het Amerikaanse ministerie van Defensie giste ren bekend. Amerikaanse troepen ontdek ten de in militaire kleuren be schilderde oplegger medio april bij Mosul in noord-Irak. Vol gens de militaire inlichtingen dienst concludeerden Ameri kaanse en Britse deskundigen dat het laboratorium moet heb ben gefungeerd als 'mobiele productiefaciliteit' voor biolo gische wapens. Overigens zullen VS een aantal economische sancties tegen Irak opheffen, zo maakte minis ter Snow van Financiën giste ren bekend. Het opheffen van een deel van de sancties, die sinds 2 augustus 1990 gelden, moet helpen bij de wederop bouw van Irak en bij de humani taire hulpoperaties in het land- .Een geluidsbandje met daarop een toespraak die is toegeschre ven aan Saddam Hoessein, is in Bagdad aan medewerkers van de Australische krant Sydney Morning Herald gegeven. De hoofdredactie van de krant deelde mee dat het bandje ten overstaan van enkele tientallen Iraki's, onder wie een rechter en een rechtsgeleerde, is afge speeld. Het merendeel van de luisteraars vermoedde dat de man op de band inderdaad Sad dam was. De Wereldgezondheidsorgani satie vreest intussen een grote uitbraak van cholera in zuid- Irak De ziekte komt daar al ge regeld voor, maar de afgelopen dagen is het aantal gevallen flink gestegen, aldus de BBC ANP/AFP/AP/RTR/DPA Het zogeheten inventarisatie team zal mogelijk eind deze weekal vertrekken naar het deel van Irak waar de Britten ver- moedelijk het commando krij- m gen over de stabilisatiemacht. Dat is het zuiden van Irak, waar ook de stad Basra ligt. Het kabinet heeft de informatie nodig om een verantwoord be sluit te kunnen nemen. Ver- !p wacht wordt dat het kabinet op 16 mei een definitief besluit neemt. Daarna moet de Tweede Kamer nog instemmen met de uitzending. De Nederlandse bijdrage voor een half jaar aan de stabilisatie- macht zal vermoedelijk bestaan uit 600 mariniers en verder ge nisten en ondersteunende een beden Apache-helikopters kunnen worden ingezet voor verkenningstaken in Irak. De Duitse regering wees giste ren het voorstel van Polen af om samen met Denemarken deel te nemen aan een vredesmissie in Duitsland was fel tegen de Ame- rikaans-Britse oorlog tegen MIDDELBURG - De politie in Zeeland is op het spoor geko- •1 men van een internationale ,1 drugshandel. i Er zijn enkele Zeeuws-Vlamin gen en een agent van het politie- korps Gelderland-Midden aa- gehouden Het OM in Middelburg en de po litie wensten gisteren, 'in het be lang van het onderzoek', geen nadere mededelingen te doen. AMSTERDAM - De tiende Li bris Literatuurprijs is voor Ab- delkader Benali en zijn boek De igverwachte. Dat maakte voorzitter Jeltje van Nieu- ffenhoven gisteravond bekend. |i£en bonte stoet Marokkaanse ffl Nederlandse toekomstige fa te inilieleden van deze ruimharti- ,;a geverteller trekt voorbij, in een stroom van verhalen, voorval- 41®- anekdotes en komische scè- 's nes die Benali de gelegenheid wJ Beven tussen neus en lippen wit ('00r de veelkleurige samenle- iM *ing van Rotterdam vlijm en Scherp weer te geven", aldus de jrtj JUty Behalve De Langverwach- (Ris tewaren onder meer Gstaad 95- 98 van Marek van der Jagt en lokwerda's kind van Oek de 'ong genomineerd ANP SCHOKLAND - Leden van het Schokkerkoor lopen met de stoffelijke resten van een eilandbewoner naar zijn laatste rustplaats op het werelderfgoed Schokland (ge meente Noordoostpolder). De resten van 147 mensen zijn in 1940 in de 14de-eeuwse kerk op Schokland opgegra ven voor wetenschappelijk onderzoek. Het Academisch Medisch Centrum in Amster dam bewaarde de botten, waar ze na stukgelopen onderzoek in de vergetelheid raak ten. De Schokkervereninging kwam de beenderen vijftien jaar geleden op het spoor. De meeste stoffelijke overschotten zijn in december begraven in de nieuwe grafkel ders. Gisteren was de uitvaart van de laatste teruggevonden Schoklander. foto Olaf Kraak/ANP Advertentie Afslankpil RE 720 eindelijk verkrijgbaar! Onlangs werd een voe dingssupplement ont wikkeld, aangeboden in tabletvorm, dat zou hel pen bij het afslanken. Dit nieuwe product is vanaf vandaag uitsluitend in de apotheek zonder recept verkrijgbaar onder de naam RE 720. CONSTELL 030-24731 18 KAG-NR. 441-0103-0003 door Frouke Houtman en Hans van Soest DEN HAAG - 'De formatie ver loopt goed en vlot.' 'We zijn de zaken op een rij aan het zetten.' 'We naderen elkaar flink.' Na afloop van de formatiegesprek- ken tussen CDA, WD en D66 houden Balkenende, Zalm en Dittrich hun kaken stevig op el kaar als hun iets inhoudelijks wordt gevraagd. Waar Balkenende en PvdA-lei- der Bos destijds in elk geval nog de indruk wilden wekken dat ze wat te melden hadden, doen de huidige onderhandelaars daar niet eens meer de moeite voor. Wat is dat eigenlijk: elkaar flink naderen? ,,Nou gewoon, we merken dat er geen hele grote struikelblokken meer zijn zegt D66-kamerlid Bakker, secon dant van Dittrich aan de onder handelingstafel Heel veel meer concreets is er volgens hem ook nog niet te mel den. ,,Over de hoofdlijnen zijn we het eens, die zijn vorige week ook naar buiten gebracht in het rapport van de informateurs: het streven naar begrotings evenwicht, de omvang van de bezuinigingen en het voorne men om burgemeestersverkie zingen in te voeren. Maar we zijn tijdens de gesprekken niet bezig om al die doelstellingen tot in detail in te vullen. Dat la ten we aan het nieuwe kabinet over, zodat de Tweede Kamer nog een zelfstandige positie houdt ten opzichte van de rege ring. In het regeerakkoord ge ven we alleen de richting aan die het kabinet moet nemen." Politicoloog Van Kersbergen van de Katholieke Universiteit Nijmegen vindt het 'volstrekt begrijpelijk' dat de onderhan delaars niet het achterste van hun tong laten zien. Volgens hem gaat dat in de Nederlandse politiek al sinds 1917 zo. Zolang de formatie duurt, laten de be trokkenen zich slechts uit in al gemeenheden als 'de sfeer is goed' en 'we maken vorderin gen'. ,,Nu iedereen het steeds over 'nieuwe politiek' heeft, lijkt het ineens bijzonder dat ze zo gesloten naar buiten treden Het zou allemaal nieuw en open moeten worden. D66 hield in het verleden ook al eens een plei dooi voor meer openheid. Nou dat hielp niet; er kwam daarna onmiddellijk een wekenlange radiostilte rond de formatie." En dat is logisch, vindt Van Kersbergen, want 'met ketel muziek valt niet te onderhande len'. „Als je een compromis naar buiten brengt, is er altijd wel een groep voor wie dat slecht uitpakt." Daarnaast is zwijgen volgens de hoogleraar gepast, omdat er wordt onderhandeld over het totaalpakket en niet over losse onderdelen. „Pas als het regeerakkoord er in z'n geheel ligt en de Tweede Ka mer er een oordeel over mag vel len, vindt de echte afrekening plaats. Ik zie dat zogenoemde democratisch tekort dus niet zo." GPD Advertentie SportswearCompanys sneldrogend I maten: S-XL in lichtgrijs, donkerblauw en rood 1^233 van nngf 1» voor JKJi iWww.perrysport.nl ROTTERDAM - Aartspriester Grigoriy Krasnotzvetoz staat bij de Russisch Orthodoxe kerk in Rotterdam, waar gisteren een gouden koepel is geplaatst. De koepel, gebouwd en afgewerkt in de Russi sche stad Sint Petersburg. staat op de eerste kerk die in deze origi nele vorm in Nederland in aanbouw is. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De horeca hoeft er volgend jaar nog niet voor te zorgen dat het personeel in een rookvrije omgeving kan wer ken. In andere bedrijven hebben werknemers per 1 januari 2004 wettelijk recht op een rookvrije werkplek. Voorlopig kunnen bezoekers van cafés en restaurants dus nog blijven roken. Staatssecretaris Ross van Volksgezondheid maakte echter in een brief aan de Tweede Kamer wel duidelijk dat de uitzonderingspositie van de horeca tijdelijk is. Hoe lang de sector respijt krijgt, is nog niet duidelijk Koninklijk Horeca Nederland (KHN) is niet onverdeeld en thousiast. „We zijn metontevre- Volgens minister Donner van Justitie wijkt het nieuwe ver drag met de VS over uitlevering van verdachten nauwelijks af van de al bestaande overeenkomst. De Kamer toonde zich gisteren ongerust over de Amerikaanse rechts gang. Hoe groot de verliezen zijn is nog niet bekend, maar het is ze ker dat Dow Benelux de bedrijfsresultaten over 2002 in rode cijfers zal schrijven Dow heeft voor het tweede ach tereenvolgende jaar te maken met een forse daling van de winstmarges. Nog hooguit twee weken en drie PSD-boten vertrekken naar Italië. De boten worden nu in Vlissingen 'dichtgelast' om zeewaardig genoeg te zijn voor de reis naar Sici lië. De Nederlandse turn- kampioen van 1949 tot 1958, Klaas Boot, is giste ren op 75-jarige leeftijd overleden. Drie keer - in 1948, 1952 en 1956 - liep hij om uiteenlopende re denen de Olympische Spelen mis. Als commen tator maakte hij dat later ruim- Jr T schoots goed. varia: 2; binnenland 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 8 en 9; radio en televisie: 11, zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; kunst: 25,26 en 27; uit: 28,29 en 30 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Openbaar Ministerie in Gent heeft een dossier aan het Nederlandse OM gegeven, waarin aanwijzin gen worden aangedragen voor verboden vooroverleg van aan nemers. Dat is gebeurd in het kader van een groot onderzoek naar bouwfraude in België. Een belangrijk deel van het dos sier gaat over aanbestedingen van Rijkswaterstaat in Zeeland. Het gaat onder meer om onder houdswerk aan het Schelde- Rijnkanaal, de Oesterdam, de Bocht van Bath, de bouw van beschermende constructies bij kanaalbruggen in Sas van Gent en Terneuzen, onderhoud van het kanaal Gent-Terneuzen én van de zeewering bij Terneuzen Daarbij waren onder meer de aannemers Kraaijeveld en Van den Herik, beiden uit Sliedrecht betrokken Volgens NRC Han delsblad is dit boven water ge komen bij een huiszoeking bij een Belgische aannemer. De Belgische justitie wil 34 direc tieleden van Belgische bedrij ven, onder wie twee Nederlan ders, vervolgen wegens valsheid in geschrifte, oplichting en con- currentiebelemmering. Er zou den rond minstens 52 projecten afspraken zijn gemaakt. J. Geluk van Rijkswaterstaat Zeeland heeft niet de indruk dat zijn dienst voor 'enorme bedra gen is getild'. „Ik zeg niet dat er niets aan de hand is, maar het zal waarschijnlijk om niet meer dan enkele procenten gaan. Ik geef toe dat het nog aardig in de papieren kan lopen. Maar wij hebben deskundige mensen in dienst, die heel goed op de hoog te zijn van de marktsituatie. We laten ons geen oor aannaaien." (Advertentie) den dat voor ons een uitzonde ring wordt gemaakt, maar voor hoelang? Veel klanten zullen thuisblijven als de horeca rook vrij wordt verklaard en dat zal tot faillissementen en ontslagen leiden", aldus een woordvoer der. Ook in enkele andere gevallen zullen mensen niet altijd in een rookvrije omgeving kunnen werken, Dat geldt voor werkne mers die bij mensen thuis ko men, zoals huishoudelijke hul pen of kraamhulpen voorlopig voor een jaar. De overheid wil ook de hele sportsector, inclusief sportkan tines, rookvrij maken Voor bin nensportaccommodaties die worden beheerd door de over heid of door gesubsidieerde instellingen, geldt al een rook verbod sinds 1990. ANP naam: voorletters straat: postcode plaats telefoon: Jp) noteert u mij voor een proefabonnement van rn/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) email' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 w noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). u per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel met nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1