Veren dichtgelast voor vertrek OR vraagt Van Gelder om opheldering over interview Hogeschool zet fors in op duurzaamheid WCT is niet vanzelfsprekend een goudmijn 17 Water conferentie in Middelburg gaat niet door Drie schepen ondernemen binnen twee weken reis naar Italië Acties in havens van de baan De Kok voorzitter havenschap Twee jaar voor drugsdealer Middelburg wil subsidie terug Milde straf voor Vlissinger Proces-verbaal voor belediging Overvaller snel opgepakt Van Loon (CDA) terug in Kamer donderdag 8 mei 2003 Hnnf Ben Jansen i MIDDELBURG - De interna- 1 ijonalo conferentie over de 1 aanpak van crisissituaties met water die vandaag en morgen 1 i„ Middelburg zou worden ge- i houden, gaat niet door. Binnen enkele weken valt een beslissing over vervangende I data in het najaar. Mogelijk wordt dan besloten de confe rentie niet in Middelburg maar in Amsterdam te houden. Het congres, bedoeld voor we tenschappers, bestuurders, ambtenaren en anderen die met watermanagement te ma ken hebben, zou in Zeeland plaatshebben als een van de ac tiviteiten in het kader van de herdenking van de overstro mingsramp van 1953. Het ant woord van Nederland op die ramp was het Deltaplan. Op de conferentie zou worden ge sproken over de aanpak van watervervuiling en klimaat veranderingen. Andere thema's waren de risi co's die steeds grootschaligere waterbouwkundige werken met zich meebrengen en de kans op terroristische aansla gen op dammen, dijken, havens en drinkwatervoorziening. Gedurende twee dagen zouden deze onderwerpen worden be sproken. Aansluitend stond een dag met excursies op het programma. Kort voor het begin van de oor log in Irak is besloten het con gres uit te stellen omdat een groot aantal luchtvaartmaat schappijen vluchten had ge schrapt Later bleek dat in Middelburg en directe omge ving te weinig hotelkamers meer beschikbaar waren om de conferentie toch op de oor spronkelijke data door te laten gaan. Nu wordt gedacht aan een één- daagse conferentie met even tueel aansluitend een excursie dag begin november. Plaats van handeling wordt dan waarschijnlijk Amsterdam, [frioor Ben Jansen tVLISSINGEN - Over een a twee «eken kan Zeeland de veerbo ten Prinses Christina, Prins Wil- lera-Alexander en Prinses Juli ana uitwuiven. De drie schepen «orden nu in gereedheid ge bracht voor de overtocht naar de Middellandse Zee, waar ze in de Straat van Messina tussen het Italiaanse vasteland en Sici lië gaan varen. De deuren van de rijdekken. ramen en andere openingen worden voor de reis Daar Zuid-Europa tijdelijk dichtgelast. De Christina, Willem-Alexan der en Juliana zijn verkocht aan de Italiaanse rederij Amadeus SpA Scheepsagenschap Global Star Shipping in Vlissingen- Oost, dat de belangen van Ama deus behartigt, verwacht de -aanpassing van de schepen eind volgende week is voltooid. Bij het bedrijf dat de werkzaamhe den uitvoert, VDS Staal- en Ma chinebouw in Middelburg, wordt verondersteld dat het karwei nog wel een week langer in beslag kan nemen. Zeewaardig Classificatiebureau Veritas heeft vastgesteld aan welke ei sen de drie voormalige veerbo ten van de Provinciale Stoom- jbootdiensten moeten voldoen om zeewaardig te zijn voor de reis naar de Middellandse Zee. [Tot ongeveer vijf meter boven de waterlijn worden de rompen 'waterdicht gemaakt. Dat bete kent dat stalen luiken worden gelast voor de ruiten van de be- TERNEUZEN - Nieuwe acties in de Europese havens lijken voorlopig van de baan. De dis cussie over de nieuwe Haven richtlijn, die liberalisering van het werk in de haven moet be werkstelligen, baart de Europe se Commissie zoveel zorgen dat beslissingen tot het najaar wor den uitgesteld. Griekenland, de huidige voor atter van de Europese Unie, paagt zich er niet aan en schuift Be kwestie door naar Italië, dat fa de tweede helft van dit jaar iet voorzitterschap bekleedt, pe discussie over de liberalise ring van het werk in de haven Jeidde vorig najaar en begin dit jaar tot felle acties in de West- Éuropese havens Havenarbei- Üers waren bang dat scheepsbe- faanmngen of door de reder in gehuurde arbeidskrachten hun werk zouden overnemen. Het zou de veiligheid van het werk in de havens aantasten, vonden ''de vakbonden. faNederland kwamen vooral de 'uwse havenarbeiders erkzaam bij Verbrugge Ter- inals in Terneuzen en Vlissin- gen en bij de NV Haven van Vlis- 'gen) in actie Honderden uwse dokwerkers blokkeer- en de toegang tot de havenbe- lrijven. Jn Amsterdam en Rotterdam leek de actiebereidheid min- groot. Hoewel het haven- •hap Zeeland Seaports en de '""tie van de NV Haven van lissingen en Verbrugge Termi- üspositief reageerden, haalde j60 P0ging van FNV Bondgeno ten om door middel van een spe ciale havenwet de positie van de Nederlandse havenarbeiders gte stellen het niet. ddels onderzoekt een spe ciale werkgroep mogelijkheden om de transportministers, ver enigd in de Transportraad, te jerzoenen met het dwarsliggen- jfaEuroparlement. De verwach ting is dat de partijen elkaar op j n vroegst eind juni zullen tref fan, waarmee de kwestie over de vakantie wordt getild. In Brus sel wordt nu al aangenomen dat e' als voorzitter, de zaak ferder op z'n beloop zal laten, ie conclusie trekken ook de elgische vakbonden, die zich net afgelopen jaar uiterst mili- jant opstelden. Ze zijn uiterst r vre(ien over de huidige stand fjf zaken- maar verbazen zich, g volgens een woordvoerster, over J "e te rughoudendheid bij de Ne derlandse vakbonden. nedenrijdekken om te voorko men dat die bij zware zeegang worden ingedrukt. Ook de deuren van de rij dekken zowel de grote voor auto's als de kleine aan weerszijden ervan voor fietsers en bromfietsers, worden dichtgelast Achter de grote deuren komt bovendien een stalen hulpconstructie om ze stijver te maken. Om de vanaf de kade in de Vlissingse Binnen haven vlot te kunnen werken, heeft VDS een aantal hoogwer kers gehuurd. De aanpassingen worden zoda nig uitgevoerd dat zo min moge lijk schade ontstaat wanneer ze binnenkort in Italië weer onge daan worden gemaakt. Aan enig schilderwerk valt dan echter niet te voorkomen. De Christina, Willem-Alexan- der en Juliana vertrekken geza menlijk uit Vlissingen en varen in konvooi naar Italië. Amadeus zet op elk schip een bemanning van tien personen. Salons De salons van de schepen wor den provisorisch ingericht als onderkomen voor de tocht, die ongeveer een week in beslag zal nemen. Amadeus wil de schepen begin juli op hun nieuwe traject in ge bruik stellen. Werknemers van de Italiaanse reder hebben de afgelopen we ken al de eerste stappen gezet om van de veerboten hun sche pen te maken. Zo is aan de kopse kant de naam van de boten on leesbaar gemaakt. Dat viel nog niet mee, want de namen zijn er in reliëf op aangebracht. Ama deus heeft zich daarom voors hands maar beperkt tot het zwart maken van letters en ach tergrond Dat gebeurt ook, maar dan met witte verf, met de na men op de zijwanden van de schepen. De provincie Zeeland heeft bij de verkoop bedongen dat het wapen van de provincie dat op beide zijden van de veerboten prijkt, nog zal worden verwij derd. Dat hoort in Zeeland. De drie schepen liggen nog hooguit twee weken in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Bankiers zijn van huis uit voorzichtig. Maar de Zeeuwse economie opstuwen in de vaart der volkeren zonder risico's te lopen gaat niet. Toch is het de vraag of Zeeland na de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT) in een berg geld kan zwemmen zoals Dagobert Duck. Want de discussie over de aanleg ging nauwelijks écht over de risico's. En die zijn er nogal wat, vindt Arjen van Klink die de bankiers van Rabo bank Nederland adviseert over haveneconomie. Zijn lezing gisteravond in het Vlissingse Arsenaal Theater be gon positief. Europeanen con sumeren steeds meer en laten vaker de spullen produceren in Azië. De goedkoopste manier om al die kleding, stereoappa ratuur, spelcomputers en auto's hierheen te vervoeren is per con tainer. „Het vervoer van een container van Shanghai naar Rotterdam is goedkoper, dan van het binnenland van China naar Shanghai", weet Van Klink. De verwachting is dat de contai- nermarkt tot 2015 verdubbelt. Havenbaronnen is dat niet ont gaan en trekken geld uit om al die containerschepen hun ha vens binnen te loodsen. De ko mende jaren bouwen ze contai nerkades als huizen. Nu is er in de havens in Neder land, België, Duitsland en Ver enigd Koninkrijk plaats voor zo'n 35 tot 40 miljoen contai ners. In de plannen komt daar plek voor 27 miljoen stalen boxen bij. Vlissingen blaast met 2,5 miljoen containers op de WCT zijn toontje mee. Koek en ei dus met die containerkade. Mooi niet, waarschuwt Van Klink. Wars als hij is van risi co's, huivert hij bij de gedachte veel beren op de WCT-weg tegen te komen. „De terminal is een middel, geen doel Wat wil je met die terminal en met de ha vens? De provincie heeft er geen visie op." Ook de samenwerking met Rot terdam in de Exploitatie Maat schappij Schelde Maas (om de WCT te ontwikkelen) doet Van Klink een rilling over de rug lo pen. „Wie zegt dat het een goed huwelijk blijft tussen Rotter dam en Zeeland Seaports? Rot terdam gaat zelf ook investeren in containerkades. Wat is hun zeggenschap in Zeeland? Wat willen ze ermee?" Dat Hesse-Noord Natie de regie voert, bevalt de haveneconoom ook al niet. „Wat heeft Hesse- Noord Natie beloofd om de ex clusiviteit te krijgen? Het be drijf heeft op de Antwerpse lin- door Maurits Sep MIDDELBURG - Commissaris van de koningin VV. van Gelder is door de ondernemingsraad van de provincie gevraagd ophelde ring te verschaffen over zijn uit spraken over de kwaliteit van het Zeeuwse ambtenarenkorps. „De uitlatingen zijn op z'n minst ongelukkig", zegt voor zitter W. Barkhuijsen. Onder provincie-ambtenaren is uiteenlopend gereageerd op een interview met Van Gelder, waarin hij stelt dat een grotere provincie over betere ambtena ren beschikt dan een kleinere. Volgens de commissaris is het moeilijk sprankelende en crea tieve geesten te vinden die naar Zeeland willen komen, of om die hier te houden. Bij een aantal mensen hebben die uitspraken wrevel gewekt, zegt or-voorzitter Barkhuijsen, ambtenaar op de afdeling mi lieuhygiëne. „Zij vinden dat het oiet kan wat Van Gelder heeft Commissaris W. van Gelder. gedaan. Anderen lachen erom en vinden het 'typisch Van Gel der'. Maar er zijn er ook die vin den dat er een kern van waar heid in zijn uitlatingen zit." Barkhuijsen bekent dat de eer ste reactie van de onderne mingsraad er ook één was van onvrede, in de trand van 'wat een rare uitspraken'. Daarom heeft de OR aan Van Gelder ge vraagd om aanstaande maan dag een toelichting te geven. „Daarna kunnen we naar bui ten toe altijd nog met zware brieven komen", merkt hij op. Van Gelder heeft gisteren intern al gereageerd op de ontstane commotie. „Ik heb op het intra net van de provincie twee din gen laten zetten. Allereerst het volledige interview in het tij schrift B&G van de Bank Ne derlandse Gemeenten en de Vereniging Nederlandse Ge meenten. Want de meeste reac ties hadden vooral te maken met het verhaal in de PZC over dat interview en eigenlijk zelfs al leen met de kop erboven. Ik vind dat mensen kennis moeten kun nen nemen van de volledige tekst van het oorspronkelijke interview." Verder heeft Van Gelder een paar passages uit het verhaal nader toegelicht. Bijvoorbeeld de vergelijking met Noord-Hol land: „Men raakt in Zeeland wel eens geïrriteerd als ik die maak, maar ik heb daar gewerkt dus daarom kan ik het daar ook mee vergelijken." En de relatie tus sen de omvang van de organisa tie en de kwaliteit van de amb tenaren „Men moet de zaak niet omdraaien. Het is niet zo dat als ik zeg dat een grotere organisa tie meer mogelijkheden heeft en betere ambtenaren, dat een kleine organisatie dan automa tisch slecht is." Weergave De commissaris van de konin gin heeft het interview gelezen voordat het werd gepubliceerd. Hij stond en staat nog steeds achter zijn uitspraken. „Het is een objectieve weergave. Wel vind ik dat de nadelen van de omvang van de provincie Zee land erg dominant aanwezig zijn. We hebben anderhalf uur gesproken over alle voor- en na delen Als je het artikel ziet, vind ik weinig terug van die voordelen. De grote betrokken heid van mensen bij de samenle ving komt bijvoorbeeld nauwe lijks aan bod." TERNEUZEN - Gedeputeerde G. de Kok is gisteren door het algemeen bestuur van het havenschap Zeeland Seaports be noemd tot voorzitter. Zijn collega-gedeputeerde J. Suurmond is lid van het algemeen bestuur geworden. Zij volgen respec tievelijk D. Bruinooge en J. Hennekeij op. De gemeente Ter- neuzen werd gisteren voor het laatst vertegenwoordigd door burgemeester R Barbé, die jarenlang voorzitter en plaatsver vangend voorzitter was. Barbé neemt op vrijdag 23 mei af scheid als burgemeester. In het havenschapsbestuur wordt hij vervangen door wethouder J. van Schaik. Eerder al nam wet houder A van Waes van Terneuzen plaats in het havenschaps bestuur Het algemeen bestuur maakte nauwelijks woorden vuil aan de bestuurswisseling. Gewoontegetrouw duurde de vergadering niet meer dan een minuut of vijf. Voor en na de vergadering werden, achter gesloten deuren, échte zaken ge daan. Ook dat is zo langzamerhand traditie MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Bergen op Zoom is gisteren in Middelburg voor de handel in harddrugs veroor deeld tot twee jaar cel. De rechtbank achtte bewezen dat de man de laatste twee jaar in cocaïne, xtc en amfetamine heeft gehandeld Vooral in Zeeland had hij een klantenkring opge bouwd. De Brabander verkocht in die periode xtc en coke aan jongeren in Yerseke, Kruiningen en Goes. Ook heeft de dealer harddrugs uitgevoerd naar België De officier van justitie zal tezijnertijd een ontnemingsprocedure instellen tegen de man, die nooit eerder voor opiumdelicten was veroordeeld. MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middel burg willen 13 000 euro terug van de Werkgroep Herbestem ming Historische Grafzerken uit Arnemuiden. Het college had die subsidie vorig jaar juni gegeven als bijdrage in de res tauratie van de grafstenen. De werkgroep, die de zestiende en zeventiende-eeuwse grafzerken een nieuw plek wilde ge ven bij de kerk, gooide het bijltje er vorige maand bij neer De kerkvoogdij, eigenaar van de grafzerken, sprak een veto uit over de herplaatsing bij de kerk. Nu de zerken niet worden herplaatst, wil het college de 13.000 euro terug. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor twee geweldsdelicten en dealen in harddrugs veroordeeld tot 240 uur werkstraf, zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 26 uur leerstraf agressiere gulatie en 1000 euro boete. De rechtbank hield in de (milde) uitspraak rekening met het blanco strafblad en de verbeterde maatschappelijke positie van de Vlissinger. De man maakte vorig jaar zomer deel uit van een groep jongeren die een flat bewoner in Vlissingen gewelddadig aanpakten. De rechtbank zag de terreuractie als een poging tot zware mishandeling In de strafmaat werd ook een mishandeling van een vrouw en het dealen in cocaïne over een half jaar opgenomen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 31-jarige man uit Vlissingen aangehouden voor belediging. Toen de man een bon kreeg voor geluidsover last, schold hij de agenten uit. Die namen hem vervolgens mee naar het politiebureau, waar hij opnieuw personeel beledig de. Ook hiervoor kreeg hij een proces-verbaal. keroever voldoende ruimte voor containeractiviteiten. Hooguit is Vlissingen een uitwijkplaats vanwege de diepgang van de Westerschelde. Maar het kan best zijn dat het bedrijf de WCT gebruikt om concurrenten bui ten de deur van Antwerpen te houden. En na de aanleg denkt van; laat maar leeg staan." De haveneconomoom heeft dan ook één advies. „Provincie, werk aan een visie. Want wil je al het werk dat de WCT aantrekt een plek geven, dan ontkom je niet aan uitbreiding van het Sloegebied en de infrastructuur. Alleen met de aanleg van die ka de ben je er niet." TERNEUZEN - Nog geen half uur na het plegen van een over val is gisteren rond het middag uur in Terneuzen een verdachte opgepakt. Om kwart voor twaalf was de overvaller een winkel in de Noordstraat binnengegaan. Hij pakte de caissière beet en dwong haar de kassa te openen. Hierna liep hij met een onbe kend bedrag de winkel uit. Om tien over twaalf werd, op aan wijzing van enkele jeugdige personen, door de politie op de Scheldeboulevard een 25-jarige Terneuzenaar aan. OSSENISSE - CDA' er Myra van Loon uit Ossenisse maakt haar rentree in de Tweede Ka mer. Ze volgt Theo Meijer op die voorzitter wordt van de akker bouwproductschappen. Van Loon stond op nummer 47 van de kandidatenlijst en leek net buiten de boot te vallen. Tij dens de verkiezingen kreeg ze 965 voorkeurstemmen. Ze gaat zich daar hardmaken voor de tunnel onder het kanaal bij Sluiskil en de invoering van een fiets-voetveer in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. door Henk Postma VLISSINGEN - Als het Zeeuws provinciebestuur er niet in slaagt zich met mensen van ni veau te omringen, dan komt dat niet doordat Zeeland zo dun is bevolkt, maar dan ligt dat aan het beleid. „Kleine organisaties kunnen best goede mensen aan trekken. Juist bij kleinschalig heid komen die beter tot hun recht." Met die schimpscheut aan het adres van de Zeeuwse commis saris van de koningin, bekrach tigde topman J. B. Mandos van de Hogeschool Zeeland woens dagmiddag de officiële installa tie van dr Anja de Groene tot lector duurzaamheid. De Zeeuwse hogeschool, één van de kleinere in het land, beroemt zich er op een voortrek kersrol te spelen bij de introduc tie van duurzaamheidsvraag stukken in het onderwijs. Tweeënhalf jaar geleden al, nog voordat er subsidies voor waren veilig gesteld, stelde de hoge school daar een lectoraat voor in. Sindsdien kwamen, onder de hoede van dr. Anja de Groene, al vier spraakmakende voorbeeld projecten van de grond. Ter bekroning van dat alles hield de Hogeschool Zeeland gistermiddag onder tromgerof fel een nieuw initiatief ten doop: de oprichting van een Centrum voor Duurzaamheid en Water: een kennis- en onderzoeksinsti tuut dat zich richt op duur zaamheidsvraagstukken op het gebied van energie, water en management. Het wordt geves tigd in een apart gebouw aan de Vlissingse binnenhaven, en krijgt een eigen naam: Spring. Binnen dat centrum zullen ook twee andere lectoraten een rol gaan spelen: één voor onder gronds ruimtegebruik en één voor veiligheid. Voortrekker De hogeschool manifesteerde zich al als landelijk voortrekker door in alle opleidingen een les programma op te nemen dat studenten van duurzaamheids vraagstukken bewust maakt Deze hele week zijn zo'n 550 eerstejaarsstudenten, afkom stig van 16 verschillende oplei dingen, met duurzaamheids vraagstukken in de weer. Zo maken ze, verdeeld in groepen waarin uiteenlopende vakdisci plines zijn vertegenwoordigd, duurzaamheidsanalyses voor een dertigtal Zeeuwse bedrijven en instelllingen. De hogeschool timmerde eerder al wereldwijd aan de weg als or ganisator van het Youth World Water Forum en initiator van het Youth Water Action Team, dat inmiddels workshops orga niseerde in China, Mexico, Zuid-Afrika en Egypte. Samen met de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders wordt een ander project, Het Duurza me Schip, uitgevoerd. Dat moet tot economisch haalbare oplos singen leiden voor veiliger en m i 1 ieu vriendel i j ker va ren Ambitieuze plannen Met het landelijk InnovatieNet- werk Groene Ruimte en Agro- cluster startte de hogeschool het project Duurzame Dynamische Delta Zeeland Daarbinnen werken Zeeuwse jongeren aan ambitieuze plannen die reke ning houden met het eigen ka rakter van de provincie. In haar inaugurele rede hekelde drs. De Groene het ontbreken van een taak voor het onderwijs in het Nationaal Milieubeleids plan. Juist de betrokkenheid van het onderwijs, en daarmee van de jongeren, is volgens haar nodig om tot fundamentele ver anderingen te komen die nodig zijn om een halt toe te roepen aan de roofbouw op mens, mi lieu en natuurlijke hulpmidde len, en de wereld ook voor toe komstige generaties leefbaar te houden. De Nederlandse overheid, zo stelde ze, zou de hogescholen moeten verplichten om duur zaamheid tot een vast onderdeel te maken van alle lesprogram ma's. Advertentie MUZIEK EN DANS DOOR TIEN MONNIKEN UIT TIBET vrijdag 16 mei 20.30 uur DE PAREL DOMBURG Toegang 12 Donateur Nieuwe Muziek 8 Reserveren: 0118-623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17