Zand bij boothelling blijft liggen WE A Tympaanplein krijgt nieuw gezicht 13 l Sterrenkundigen turen naar stipje voor de zon Vlissingen laat drie kunstgrasvelden versneld aanleggen Veere krijgt gelijk in zaak tweede woning Waterschap ziet in klachten recreanten geen reden om op te ruimen Meldpunt voor mishandeling van ouderen Zes maanden cel wegens diefstal en autokraken Middelburg maakt zijn burgers ambassadeurs Dus U wilt geld verdienen? er\ergie Boer uit Veere beboet wegens ongeluk door slik op de weg zeeuwse almanak Overkant WALCHEREN donderdag 8 mei 2003 doorAnitaJanse ffESTKAPELLE - Het zand op dedijkbij trailerhelling Erica in Westkapelle wordt de komende jaren niet meer opgeruimd. Dit heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden duidelijk gemaakt naaraanleiding van enkele bin nengekomen klachten. Op de dijk bij de boothelling ligt in middels al een flinke laag zand. Het zand veroorzaakt onder verschillende Westkappelse vergunninghouders ergernis, omdat zij jaarlijks betalen om op de glooiing hun auto te mo gen parkeren. Zij vrezen dat ze straks door de laag zand hun au to niet meer kwijt kunnen op de dijk. jiet wordt van de zomer een heel gedoe om bij je hokje te ko men". meent J.Louwerse uit Westkapelle. Voorgaande jaren reed het gezin de auto tot kort bij het strandhuisje om zo het gesjouw met spullen te beper ken. Dat wordt dit jaar een stuk moeilijker Het gezin Louwerse stuurde een brief naar de ge meente met de vraag of het zand dit jaar nog zou worden verwij derd. In voorgaande jaren ruimde de SLUISKIL - Binnen een jaar komt er een centraal meldpunt ouderenmishandeling in Zee land. Dat werd gisteren duidelijk op een themamiddag over oude renmishandeling in Sluiskil. Op dit moment loopt er een proef project op Walcheren. Marianne Quax, projectleidster bij het Walcherse proefprojectzegt in Zeeland nog geen schrijnende gevallen te zijn tegengekomen. Landelijk wordt 5.6 procent van alle thuiswonende 65-plussers mishandeld. gemeente het zand twee a drie keer per jaar op. Omdat daar heel wat geld mee was gemoeid, had de gemeente al vaker aan gegeven daarmee te willen stop pen. Daar heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden, dat dijken en duinen beheert, nu mee inge stemd ,Het is veel beter voor de zeewering wanneer we de na tuur haar gang laten gaan. Ach ter de dijk liggen duinen; die worden sterker wanneer we het zand laten liggen", argumen teert het waterschap. Het waterschap is tevens de in stantie die de vergunningen uit geeft. „Wij geven vergunningen uit om watersporters en vissers de kans te bieden gebruik te ma ken van die dijk. Die hebben vaak een zware auto of tractor en kunnen daar best mee door het zand komen. Bovendien ligt de glooiing nog lang niet hele maal vol met zand", redeneert het schap. De vergunning is vol gens Zeeuwse Eilanden niet be doeld voor recreanten. Wel is de instantie zich bewust van het feit dat deze groep al die jaren intensief gebruik maakte van de vergunning. „Dat wisten wij wel, die mensen zullen nu van zelf afhaken en dat is niet erg." Toegankelijk De enige instantie die graag zou zien dat het zand wordt ge ruimd, is de Stichting Strand- exploitatie Walcheren. Die heeft als taak het onderhouden van stranden en toegankelijk maken van stranden voor recre anten. De exploitatiedienst is tegelijkertijd belast met het uit voeren van de administratieve rompslomp van de vergunnin gen. Dat gebeurt in opdracht van het waterschap. „Wat ons betreft wordt dat zand gewoon opgeruimd. Die dijk biedt uitkomst voor mensen die slecht ter been zijn en voor ge zinnetjes met kinderen. Wij houden de discussie met het wa terschap gaande, maar wij kun nen niet beloven dat het zand ooit nog wordt opgeruimd", al dus J. Kramer van de stichting. De terrassen op het Middelburgse Tympaanplein krijgen straks meer ruimte. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Tympaanplein in Middelburg krijgt een nieuw gezicht. Bur gemeester en wethouders hebben deze week in principe besloten geld uit te trekken voor de herinrichting. De terrassen krijgen meer ruimte en het niveauverschil verdwijnt. De opknapbeurt van het Tympaanplein maakt deel uit van de totale metamorfose van de Middelburgse binnenstad. Het volle dige plein gaat op de schop en krijgt onder meer een nieuwe fundering. Verder komen er op verzoek van de ondernemers onder grondse leidingen voor terrasverwarming en vaste parasols. Uitstraling Het Tympaanplein krijgt eenzelfde uitstra ling als bijvoorbeeld de Langeviele met veel natuursteen en bakstenen aan de randen. De herinrichting heeft volgens het college grote voordelen voor de horeca-ondeme- mers. Zij krijgen meer terrasruimte. De stoepen verdwijnen, waardoor als het ware een groot plein ontstaat, dat qua aangezicht lijkt op de Markt. Het herinrichtingsplan wordt nu voorge legd aan de ondernemers. Als die akkoord gaan, kan de gemeente in oktober beginnen met de opknapbeurt. De herinrichting kost de gemeente ruim 300.000 euro. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen trekt ruim 1,8 mil joen euro uit voor de versnelde aanleg van drie kunstgrasvel den in Oost-Souburg en Vlissin gen. De oude graszandtrai- ningsvelden worden nog dit jaar vervangen. De voetbalverenigingen in de gemeente Vlissingen vragen al geruime tijd om vervanging van de bestaande graszandtrai- ningsvelden. De belangrijkste klacht van de clubs is dat de ou de velden eigenlijk niet meer voldoen. De gemeente is jaar lijks bovendien veel geld kwijt aan onderhoud en de velden la ten nauwelijks meer water door als gevolg van het inklinken van MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 23-ja- rige inwoner van Den Bosch voor een serie autokraken, een autodiefstal en een diefstal uit een woning zes maanden gevan genisstraf opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk. De Brabander dupeerde begin dit jaar in Vlissingen tien auto bezitters door hun auto's open te breken en hieruit waardevolle spullen weg te nemen. In Goes was hij betrokken bij de diefstal van een auto. Verder had hij in Vlissingen een televisie van ruim 6000 euro meegenomen. „De tv stond al buiten Als ik had geweten dat-ie zo duur was, dan had ik het toestel niet in het water gegooid", zei hij op zit ting. Officier van Justitie H. den Hartog eiste zes maanden cel. Aan twee slachtoffers moet de man 515 euro schade vergoeden de bovenlaag. De gemeente kijkt al een tijdje naar allerlei mogelijkheden en alternatieven om de graszandtrainingsvelden te vervangen Kunstgras ligt het meest voor de hand, omdat het veel voordelen heeft ten opzichte van gewone grasvelden. Op kunstgras kan het hele jaar door worden ge voetbald, waardoor wedstrij den niet meer afgelast hoeven te worden. In overleg met de Vlissingse voetbalverenigingen is de keus gevallen op met rubber inge- strooide kunstgrasvelden. De gemeente kiest voor een speci aal gefabriceerd groen, milieu vriendelijk rubber Een goedko pere optie is gebruik te maken van hergebruikt rubber van ou de autobanden, maar dat is slecht voor het milieu. De keuze voor groen rubber betekent wel een financiële tegenvaller voor de gemeente. Per kunstgrasveld is de gemeente zestigduizend euro duurder uit. Fases De gemeente ging er aanvanke lijk vanuit dat de kunstgrasvel den in fases zouden worden aangelegd.- Vanwege klachten van de voetbalverenigingen over de huidige slechte staat van het veld 5 aan de Irislaan en de graszandtrainingsvelden op sportcomplex Baskensburg, heeft het college besloten om dit jaar drie kunstgrasvelden aan te leggen. De leverancier heeft la ten weten dat de gemeente een deel van de rekening pas in 2004 hoeft te betalen Het college heeft inmiddels op dracht gegeven aan Oranje woud om het kunstgrasveld in Oost-Souburg aan te leggen. De gemeenteraad had daarvoor al geld uitgetrokken, maar B en W vragen om een extra 85.000 eu ro. Ongeveer 25.000 euro daar van is nodig voor herstel van de bestrating van de entree van het sportpark. De twee overige vel den kosten samen 1,3 miljoen euro. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Als het aan de gemeente Middelburg ligt, wor dende inwoners van deze plaats ambassadeurs van hun eigen stad. Deze week ontvangen alle bewoners vier ansichtkaarten waarmee ze vrienden en kennis sen voor een bezoekje kunnen uitnodigen. Het is een heel persoonlijke ma nier om de stad te promoten: geef de Middelburgers een paar ansichtkaarten die ze naar vrienden en bekenden kunnen sturen. Op de ene zijde prijkt een aantal stadsgezichten van Middelburg, op de andere zijde Middelburgse evenementen met de mogelijkheid ze aan te vin ken Wethouder P. Bruinooge is enthousiast over het jongste phn. „Uiteraard ga ik de an sichtkaarten opsturen, naar Renkum denk ik." In deze Gel derse gemeente wordt Bruinoo ge 1 juni tot burgemeester be noemd. De kaartenactie is onderdeel van de nieuwe promotiecam pagne Feesten van Beleving. Met deze actie worden alle eve nementen die tussen 16 mei en 22 juni in Middelburg plaats vinden, gezamenlijk onder de aandacht gebracht. „Tot dus verre werden alle evenementen apart gepromoot", legt wethou derBruinooge uit. „We besloten daarom de krachten te bunde len." Naast de gemeente en de evenementenorganisaties heeft ook de Vereniging van Onderne mers Middelburg (VOM) haar medewerking toegezegd. Over heel Zeeland wordt deze week een programmaboekje met activiteiten verspreid. De brochure heeft een oplage van meer dan honderdduizend stuks en komt te liggen op plaatsen waar veel toeristen komen zoals de VW's, de Roompot, cam pings en hotels. Met de Feesten van Beleving worden de jaarlijks terugkeren de activiteiten bedoeld als het Jazzfestival, Smaek van Zee land de braderie en de defensie- dagen aan de Loskade. Ook de maandelijkse Kunst- en Cul tuurroute valt onder deze noe mer. Daarnaast zijn er inciden tele evenementen die in het voorjaar worden gehouden als het straattheaterfestival of Gein op 't plein van het televi sieprogramma Ter land, ter zee en in de lucht. Volgens Bruinooge zijn er nog twee redenen om de stad te pro moten. De herinrichting van de Middelburgse binnenstad is bij na afgerond. Bovendien heeft Zeeuws-Vlaanderen een recht streekse toegang tot Middel burg sinds de opening van de Westerscheldetunnel. Reden ge noeg om de stad te promoten, al dus de wethouder. Advertentie Nu tot 10% korting óp "'■n meerlarencontractl ENECO Energie begrijpt dat u als onder nemer graag de touwtjes in handen heeft. Bel gratis onze Klantendesk Zakelijk 0800 - 1 555 voor de actievoorwaarden ENECO Energie, Mijn energie. MIDDELBURG - Een agrari sche maatschap uit Veere had in oktober 2001 het slik op de Een- drachtsweg in Middelburg moe ten wegspuiten. De kantonrech ter in Middelburg heeft de maatschap gisteren veroordeeld tot 500 euro boete waarvan 250 euro voorwaardelijk. Een automobilist raakte op 19 oktober 2001 de macht over zijn stuur kwijt doordat er in de bocht van de Eendrachtsweg een dikke laag nat slik op de weg lag. Het slikspoor lag ter hoogte van de toerit naar de akker van de maatschap. Volgens het poli tierapport stond er geen waar schuwingsbord aan de kant van de weg. Een agrariër is verplicht zo'n bord te plaatsen als hij niet direct in de gelegenheid is het slik op te ruimen. „Het is heel vervelend dat dit gebeurd is", zei de eigenaar van het agrarisch bedrijf bij de rechtbank. „Maar wij zijn niet als enige aansprakelijk. Het was twee weken lang droog geweest en over een lengte van negen ki lometer lag er slik op de weg van allerlei verschillende boeren. Alleen wij zijn er voor gepakt. Dat vind ik een behoorlijk opge blazen situatie. Wij hoorden pas een week later dat er een onge luk was gebeurd." Loonwerker Daarnaast zei de agrariër dat de gladheid was ontstaan door een samenloop van omstandighe den. „Het was droog weer die dag. Ineens werden we overval len door een regenbui. Wij zijn toen van het land gegaan. Op dat moment lag er nog niet veel. De loonwerker die met de rooi- machine bij ons aan de slag was, is als laatste van het land ge gaan." Officier van justitie J. Zonder van vond het verweer over de loonwerker geen excuus. „De maatschap blijft verantwoor delijk. U zegt dat de zaak opge blazen is en dat er ook andere boeren verantwoordelijk voor zijn, maar u bent opgespoord. De anderen ontspringen in dit geval de dans. Elk jaar gebeuren er in het Zeeuwse ongelukken hierdoor, Het wordt de hoogste tijd dat de boeren de koppen bij elkaar steken en adequate maatregelen treffen." Rechter M. Klarenbeek noemde de situatie een 'ernstig geval van vervuiling en nalatigheid' en nam de eis van de officier van justitie over. Zo'n vijftig mensen namen gisterochtend een kijkje door de telescopen bij de sterrenwacht. door Anita Janse MIDDELBURG - Bij Volksster renwacht Philippus Lansber gen aan de Herengracht in Mid delburg was het gisterochtend een komen en gaan van bezoe kers. Voor de deur van de ster renwacht stonden verschillende telescopen opgesteld want in het heelal vond een bijzonder verschijnsel plaats. Voorbijgan gers en belangstellenden tuur den uren naar de kleine donkere stip voor de zon: de Mercurius- overgang. Bij een Mercuriusovergang trekt de planeet voor de zon langs. Een Mercuriusovergang komt gemiddeld veertien keer per eeuw voor, maar is niet al tijd vanuit Nederland te zien. De laatste keer dat het ver schijnsel in Nederland te zien was, is dertig jaar geleden Sterrenkundigen vanuit heel Zeeland lieten de gebeurtenis gisteren niet aan zich voorbij gaan Mensen die het hemelver schijnsel met een eclipsbril pro beerden te volgen kwamen bedrogen uit De overgang kon alleen door middel van telesco pen met zonnefilters vanaf de aarde worden gevolgd. Ook in dat geval was slechts een heel kleine donkere stip voor een reusachtige witte zon zichtbaar. De overgang begon om 7 11 uur en duurde tot 12.30 uur. Vanaf 8.30 uur konden belangstellen den op de Herengracht een blik werpen dooreen telescoop. Zo'n vijftig man kwam op het spekta kel af. „We hadden echt ontzet tend veel geluk met het weer. Als het bewolkt is, zie je niets", zegt Jan Koeman van de sterren wacht. Koeman legt uit dat Mercurius de kleinste planeet uit het heelal is en degene die het dichtst bij de zon staat. „Ik stond vanochtend vroeg al bij de Westerschelde om deze gebeurtenis vanaf het allereer ste begin te fotograferen. Dit is de eerste Mercuriusovergang in mijn leven", aldus Koeman. De foto's van de overgang zijn op de website www.lansbergen.net te zien. In 2016 kan met een beetje geluk weer een Mercuriusover gang in het echt worden waar genomen. Advertentie ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND WEA Zeeland, vestiging Goes, gaat verhuizen naar De Stadspoort te Goes. Hierdoor is bovengenoemde vestiging op donderdag 8 en vrijdag 9 mei a.s. niet bereikbaar Wii vragen hiervoor uw begrip. Maandag 12 mei a.s. zijn wij u weer van dienst vanaf ons nieuwe adres. Piet Heinstraat 11,4461 LK Goes (postbusnummer ongewijzigd) Telefoon: 0113-25 63 00 Fax: 0113-25 63 10 door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeente Veere heeft terecht geëist dat de Doinburgse woning van familie Bessem uit Aardenburg voort aan permanent wordt bewoond. De familie stapte vorige week naar de bestuursrechter in Mid delburg om het besluit van de gemeente te laten schorsen. Het verzoek is gisteren door de rech ter afgewezen. De advocaat van de familie, C. Adriaansens, zei vorige week tijdens de zitting van de be stuursrechter dat de gemeente Veere een grote fout had ge maakt. De gemeente heeft aan de hand van een gebruiksverordening de bestemming van het pand ver anderd van een recreatieve wo ning in een permanente woning. Zo'n verandering kan niet wor den doorgevoerd via een veror dening; dat moet gebeuren via een wijziging van het bestem mingsplan, stelde de advocaat Een dergelijke verordening mag wel worden toegepast om het gebruik van permanente wo ningen als recreatiewoningen tegen te gaan. Maar de woning van familie Bessem heeft volgens de advo caat nooit expliciet de bestem ming permanente woning ge kregen. De afgevaardigde van de ge meente Veere zei tijdens de zit ting dat de verordening rechts geldig is. Wat de redenen van de rechter zijn om het verzoek van de familie af te wijzen, is nog niet bekend. De argumentatie wordt over een week of twee naar de betrokkenen gestuurd. Advocaat Adriaansens kon gis teren niet reageren op de uit spraak. Advertentie Weken van het reisboek t/m 27 mei Cadeau bij aankoop van 12,50 aan Nederlandstalige boeken Weg in de wereld Icestips bij 100 bestemmingen vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu asperges, (naar keuze vegetarisch) 11,50 9,00) -zaterdag 10 mei 15.00-16.30 uur Paul Ingenhousz jaz'zmclodiccn Directiekamer Sarika Goth de DRVK Winkel in Woord Brasserie KERY Beeld Geluid Het seizoen van de toeristen is weer aangebroken. En, zo als eerder gemeld, die vakan tiegangers hebben nog wel eens moeite met het idee dat de PSD hen niet langer naar de overzijde van de Wester schelde brengt Zo kwam er onlangs een Vlaams gezin in een snackbar nabij de afvaart richting Breskens informeren of de veerboot nog beschikbaar was om hun automobiel over te zetten. Nee, kregen de Belgische be zoekers te horen, het auto- veer verlaat de Vlissingse ka de niet meer „Aha", zo begon de volgende vraag, „maar vaart hij nog wel vanaf de andere kant?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13