Polen wil Duitse rol in Irak Servische officier bekent schuld aan massamoord in Srebrenica Europa ziet af van controle reizigers uit sarsgebieden VS bewaart gegevens passagiers zeven jaar Arjan Erkel zou nog in leven zijn Gezamenlijke rol in stabilisatiemacht tijdens wederopbouw Drinken op de doden Pakistan herstelt verbindingen met vijand India Noord-Korea ontkent smokkel van heroïne Jouw nieuwe droomauto vinden vanuit je luie stoel? («i) AutoTrack.nl Moord Antwerpen niet racistisch Ontvoerden Colombia vermoord Engelse zwerfkat erft fortuin Gezin verdrinkt in waterput Arrestatie na explosie bus Vietnam Brussel lanceert plan voor verplichte test chemicaliën woensdag 7 mei 2003 AMSTERDAM - De auto riteiten in de Russische re publiek Dagestan hebben sterke aanwijzingen dat de ontvoerde coordinator Arjan Erkel van Artsen zonder Grenzen (AzG) nog in leven is. Deze aan wijzingen zijn volgens AzG 'vrij overtuigend'. ,Hoe de autoriteiten aan de aanwijzingen komen, weten wij niet", aldus een woordvoerder van AzG ..Voor ons is het een posi tief signaal. We moeten ervan uitgaan dat Arjan nog in leven is", aldus de Eerder liet AzG weten dat de ontvoerders contact hadden opgenomen met lokale autoriteiten. Dit werd echter gistermiddag ingetrokken. Erkel werd op 12 augustus door gewapende mannen ontvoerd in de hoofdstad Machatsjkala van Dage stan. Sindsdien was niets meer van hem of van zijn ontvoerders vernomen. Erkel werkte in Dagestan als algemeen coördinator. Zijn werkgever hield on der andere een handteke ningenactie waar 340.000 mensen op reageerden. Arjans vader riep begin vorige maand in Moskou de Russische regering op alles te doen om Arjan vrij te krijgen. Volgens de woordvoerder van de hulporganisatie is niet duidelijk wie de ont voerders van Erkel zijn. Ook over hun eventuele eisen is niets bekend. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken toonde zich gisteren uiterst te rughoudend over de be richtgeving. ,,Niet verifi eerbare verhalen moeten met grote voorzichtigheid behandeld worden", zei een woordvoerder. Hij wijst erop dat eerdere po sitieve uitspraken vanuit Rusland niet te achterha len waren. ANP door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse minister van Defensie Peter Struck (SPD) is 'verrast' over een Pools voorstel om gezamenlijk mili tair bij te dragen aan een stabili satiemacht voor Irak. Polen, dat zich heeft ontwikkeld tot een van Washingtons trouwste bondgenoten, is door de VS ge vraagd een leidende rol te spe len bij de opbouw van Irak. Volgens de Polen is het bestaan de. in Stettin gestationeerde Pools/Duits/Deense Navo- korps prima geschikt voor de beoogde operatie in Irak. ,,Dan hebben we een bestaande com mandostructuur", zei Strucks Poolse collega Jerzy Szmajd- zinski. In juli al zouden de mili tairen inzetbaar kunnen zijn. Maar Struck en de rood/groene regering van bondskanselier Gerhard Schroder (SPD) zitten helemaal niet op zulke voorstel len te wachten. Berlijn was sa men met Frankrijk immers fa liekant tegen de invasie in Irak. Nu Bundeswehr-soldaten leve ren aan een vredesmacht zou betekenen dat Duitsland de oorlog achteraf alsnog goed keurt. Dat kan Schroder aan zijn kiezers niet verkopen. De Bundeswehr, zo luidt het of ficiële Duitse standpunt, heeft het met missies in Afghanistan en op de Balkan al druk genoeg. Het Poolse plan werd in Schrö- ders Kanzleramt dan ook 'zon der enthousiasme' begroet. Het bezoek aan Washington van Struck, maandag, maakte dui delijk dat de ijstijd in de Ameri kaans-Duitse verhoudingen aanhoudt. Duitse commentato ren wezen erop dat de media het bezoek negeerden. Sinds Schro der in krasse bewoordingen kri tiek uitte op president George Bush is Duitsland uit het Ame rikaanse gezichtsveld verdwe nen, concluderen zij. Strucks ontmoeting met zijn collega Donald Rumsfeld lever de dan ook weinig meer op dan de conclusie dat sprake was van 'een vriendelijke werksfeer'. Vertaald in het Duits betekent dit: we houden niet van elkaar, maar we rooien het, zo schreef de krant Der Tagesspiegel. Hulpeloos Berlijn staat er volgens Duitse commentatoren tamelijk hulpe loos bij. De oorlog in Irak was veel vlugger voorbij dan critici als Schroder aannamen. De ver wachte 'honderdduizenden do den' bleven uit en evenmin gin gen woedende moslimmassa's de straat op. Het Midden-Oos ten is niet gedestabiliseerd - in tegenstelling tot wat oorlogste genstanders aankondigden - en ook valt niet te betwisten dat de Iraakse bevolking beter af is dan onder Saddam Hoessein. Kortom: Schroder lijkt fout te hebben gegokt. Volgens Richard Holbrooke, ar chitect van het Bosnië-vredes plan en voormalig Amerikaans ambassadeur in Duitsland, is het nu aan de Amerikanen om Berlijn de hand te reiken. ,,De Duitsers hebben een fout ge maakt, maar de bondsregering hoeft niet te verklaren dat ze fout zat", zei Holbrooke in een interview. ,.We moeten naar de toekomst kijken Voor Duits land heeft het geen enkele zin om deel te nemen in een of ander anti-Amerikaans bondgenoot schap." GPD ISLAMABAD - Pakistan wil als gebaar van goede wil snel de lucht-, spoor- en busverbindin gen met aartsrivaal India her stellen. Dat maakte de Pakis taanse premier Zafarullah Jamali gisteren bekend. Verder heeft het land besloten veertig gevangen genomen In diase vissers vrij te laten en wil Pakistan de banden op het ge bied van sport aanhalen, zo maakte Jamali bekend. Ook be noemt de regering in Islamabad een ambassadeur in India. India en Pakistan lieten vorige week al weten de diplomatieke ban den volledig te willen herstel len. Beide kernmachten hebben de afgelopen drie weken voorzich tige toenaderingspogingen on dernomen. Daarmee groeit de hoop op een hernieuwde dialoog en normalisatie van de relaties tussen beide Zuid-Aziatische landen. Die raakten vorig jaar bijna in oorlog over Kashmir. Zowel India als Pakistan maakt aanspraak op het gebied. Jamali zei gisteren optimistisch te zijn over 'een goede oplossing' voor het conflict. Ook hoopt hij dat er weer een gesprek komt over de kernwapens die beide landen hebben.Ondanks de vre delievende woorden van Jamali vielen in Kashmir gisteren bij twee aanslagen en verschillende schietpartijen dertien doden en 25 gewonden. A FP MINSK - Twee Wit-Russen drinken een glas wodka, terwijl een meisje en een vrouw bloemen leggen op een kerkhof in Minsk. Ze herdachten gisteren den tijdens de officiële dodenherdenking van de orthodoxe kerk. hun overleden familiele- foto Viktor Dratsjev/AFP door Thomas Vefuss DEN HAAG - Voor het eerst heeft een Bosnisch-Servische officier, die betrokken was bij de planning van de massamoord na de val van Srebrenica, schuld bekend voor zijn rol bij de dood van duizenden moslims. Momir Nikolic erkent in een pa gina's lange, gisteren onderte kende verklaring dat na de val van de moslimenclave meer dan 7000 mensen, voornamelijk mannen, maar ook vrouwen en kinderen, zijn vermoord. Ook geeft Nikolic toe dat het doel van de operatie was om het ge bied van Srebrenica te 'zuive ren' van alle moslims. Nikolic was een van de Bos nisch-Servische officieren die op 11 juli 1995, de dag van de val, legerleider Mladic bege leidden bij een ontmoeting met Dutchbat-commandant Karre- mans in Hotel Fontana in Bra- tunac. Nikolic bracht de Neder landers terug naar hun basis in Potocari en bracht de nacht el ders door dan in Hotel Fontana. Volgens een van de theorieën van de tribunaalaanklagers hebben Mladic en de zijnen daar de daaropvolgende nacht beslo ten tot de massamoord. Die stel ling wordt onderbouwd door de bekentenis van Nikolic: toen hij de volgende ochtend vroeg bij Hotel Fontana kwam, kreeg hij van een andere Bosnisch-Servi sche officier de opdracht de moord te organiseren op de dui zend a tweeduizend mannen die tussen de tienduizenden wou wen zaten bij de Nederlandse basis. Terwijl de moordplannen al wa ren beraamd, strooiden de Ser- van onze redactie buitenland PEKING - De Europese Unie is nog niet van plan reizigers te controleren die uit streken ko- jnen waar de longziekte sars heerst. De ministers van Volks gezondheid van de unie hebben gisteren in Brussel wel voorstel len in die richting besproken. Ze vonden het effect echter nega tief. Volgens de Wereldgezondheids organisatie (WHO) zijn er voor al strenge controles nodig in ge bieden waar de ziekte heerst. Vooral in China verspreidt de longziekte zich steeds verder. Het virus rukt vanuit de steden °P naar omliggende gebieden. Ruim 4400 Chinezen zijn met het virus besmet en meer dan tweehonderd mensen overleden er intussen aan. In de Volksre publiek zijn meer dan 16.000 mensen in quarantaine ge plaatst. De laatste quarantainemaatre gel betrof volgens de BBC de stad Nanking waar 10.000 men sen zijn afgezonderd in de hoop dat het virus zich niet verder verspreidt. De verontwaardi ging in Nanking is groot, omdat er maar vier sars-gevallen in de miljoenenstad zijn opgedoken. Berichten die doorsijpelen uit China geven aan dat er angst voor sars heerst. Tegelijkertijd groeit het verzet rijst tegen de draconische maatregelen van de overheden. Zo is in de provincie Henan een quarantainecentrum aangevallen en geplunderd door woedende dorpelingen. Zij vreesden dat het centrum de ziekte naar hun streek zou bren gen. Het was zeker de derde aanval in twee weken tijd. Op retour Wereldwijd is nog immer ondui delijk of het sarsvirus op zijn re tour is. In Canada en Vietnam lijkt dat wel het geval te zijn. WHO-secretaris-generaal, Gro Harlem Brundtland, zei giste ren in Brussel dat er nog steeds geen wetenschappelijk beeld is over ziekte en dat het hoogte punt in China nog steeds niet is bereikt. DPA/ANP/RTR viërs de Nederlanders zand in de ogen, door op 12 juli verder te onderhandelen en door enkele mannen met de vrouwen en kin- SEOUL - Noord-Korea heeft gisteren ontkend dat zijn rege ring achter een heroïnetrans- port zit, waarvan Australië Pyongyang beschuldigt. De Australische politie vond vorige maand op een Noord- Koreaans vrachtschip 50 kilo heroïne. Volgens Noord-Korea maakt de beschuldiging deel uit van een door de Verenigde Staten gelei de 'lastercampagne' om druk uit te oefenen op het stalinistische bewind in verband met de nu cleaire crisis. „We kunnen al leen onze verbazing en teleur stelling uiten over het feit dat Australië de zaak in verband brengt met de regering van de Democratische Volksrepubliek Korea (Noord-Korea) en inspeelt op de Amerikaanse be wering". aldus het Noord-Kore- aanse ministerie van Buiten landse Zaken. RTR deren te laten vertrekken in de eerste bussen. Volgens Nikolic was dat slechts een 'propagan- da-oefening', bedoeld voor de Nederlanders en de tv-came- ra's. De moslimmannen werden verderop weer uit de bussen ge haald, voordat zij veilig gebied bereikten. In het vervolg werd tussen Bos nisch-Servische functionaris sen op vergaderingen openlijk gesproken over de massamoord, aldus Nikolic. Hij was later be trokken bij pogingen bewijsma teriaal weg te moffelen en uit handen van het tribunaal te houden. De eei'ste schuldbekentenis van een bij de slachting betrokken Serviër was reden tot vreugde bij de enige Srebrenica-overle- vende die het tribunaal dage lijks als journalist volgt. Emir Suljagic van het Bosnische Advertentie Adveitentie De autosite voor heel Nederland ANTWERPEN - De moord op de Antwerpse Marokkaan Mo- hamed Achrak, die vorig jaar november leidde tot rellen in de wijk Borgerhout, was niet ingegeven door racisme. Volgens de raadkamer van de rechtbank in Antwerpen is de dader, een 66-jarige man, geestelijk gestoord. Daarom heeft de raadkamer, die in dit soort kwesties het laat ste woord heeft, gisteren besloten om de móordenaar niet naar de rechter te verwijzen. Hij krijgt alleen een soort tbs. Een antiracismeclub had zich gevoegd in het proces. Volgens de rechter was dat wel begrijpelijk, maar is nu duidelijk ge worden dat de verdachte - een buurman van het slachtoffer - niet wilde aanzetten tot vreemdelingenhaat. ANP BOGOTA - Linkse Colombiaanse rebellen van de Fare hebben een provinciaal gouverneur en een ex-minister van Defensie om het leven gebracht. Volgens een militaire bron in de hoofdstad Bogota werden beide mannen ontvoerd op 21 april vorig jaar nabij de stad Medellin. De twee liepen toen mee in een vredesmars. Ook acht militairen die destijds in handen vielen van de rebellen zijn gedood. Colombiaanse strijdkrachten hebben alle tien de lichamen gevonden. Volgens sommige Colombiaanse media zijn de ontvoerden maandag gedood. ANP/AFP/EFE LONDEN - De zwarte zwerfkat Tinker erft een Londense vil la ter waarde van een half miljoen euro. Bovendien wordt de kat onderhouden door een eigen fonds van 150.000 euro. Een kinderloze 89-jarige weduwe heeft hem deze erfenis nagela ten, zo meldde gisteren de Britse krant The Times. De kat mag beschikken over het geld op voorwaarde dat hij in het huis blijft wonen. Indien de kat uit zwerven gaat, wordt het fonds opgeheven en krijgen de buren het huis. Sinds de dood van de weduwe heeft de kat twee zwerfkatten als logee gekregen in de drie slaapkamers van het huis. De nieuwe huis genoten heten Lucy en Stardust. ANP PASSAU - In het Duitse Beieren is maandagavond een volle dig gezin omgekomen in de waterzuiveringsinstallatie van hun huis. Volgens het politierapport viel een twintig maanden oude jongen in de 75 centimeter brede put waaruit zijn ouders wa ter pompten. In een poging het kind het redden, verdronken de 47-jarige vader en zijn vijf jaar jongere vrouw. De moeder van de man vond diezelfde avond de waterput open. Samen met haar andere zoon vond ze de verdronken vrouw. Toen brandweerlieden de drie meter diepe put leeg pompten, troffen ze op de bodem vader en kind aan. DPA TOKIO - De Vietnamese politie heeft een man aangehouden in verband met de explosie van vrijdag in een bus. Die kostte 25 passagiers het leven en ruim zestig mensen raakten ge wond. Dat meldde gisteren de Vietnamese krant Lao Dong. De 46-jarige verdachte werd gearresteerd nadat in zijn wo ning honderden kilo's kruit en ander explosief materiaal wa ren gevonden. Hij had die samen met zijn vrouw jarenlang verzameld. Zijn vrouw zou in de bus explosief materiaal bij zich hebben gehad, toen dat per ongeluk ontplofte Zij over leed twee dagen later aan haar verwondingenANP weekblad Dam ..Ik hoef niets meer te bewijzen. Niemand zal meer kunnen zeggen dat de moslims elkaar vermoord heb ben", zei Suljagic. De schuldbekentenis was on derdeel van een deal tussen ver dediging en aanklagers, in ruil voor strafvermindering en het laten vallen van de zwaarste aanklacht, genocide (volken- moord). Nikolic moest zijn schuldbekentenis gistermiddag herhalen. De 'deal' wordt pas rechtsgeldig als hij ook monde ling voor de rechters is gedaan en deze hem accepteren. De rechters staken er echter een stokje voor. Zij waren ontevre den met tal van formele aspec ten van de deal en vroegen de partijen hun huiswerk over te doen. Naar verwachting komt er dan over enkele dagen een nieuwe zitting. ANP door Corde Horde BRUSSEL - De Europese Com missie komt vandaag met een van de meest omstreden voor stellen van de afgelopen tijd: de verplichting oin alle chemische stoffen die in de handel zijn, te testen op kosten van de indu strie. Om de branche niet al te zeer op kosten te jagen, staat de com missie wel een reeks uitzonde ringen toe. De chemische indu strie moet sinds 1981 voor alle nieuwe substanties een rapport kunnen overleggen. De meeste stoffen (ongeveer 90 procent) die in omloop zijn, stammen echter van voor die tijd. De nieuwe richtlijn geldt voor alle denkbare chemicaliën, va riërend van ingrediënten van shampoo tot insecticides. De in dustrie vindt dat veel te ver gaan en wijst op de buitenspori ge kosten. Volgens een bron bij de Europe se Commissie, gisteren, hoeven in het nieuwste voorstel niet alle 'oude' stoffen minutieus te wor den onderzocht. Voor sommige categorieën is geen test nodig, maar volstaat een registratie. Stoffen die alleen als tussenpro- duct worden gebruikt en niet in het eindproduct, zijn ook uitge zonderd. Het voorstel van de commissie draagt een voorlopig karakter. Belanghebbenden kunnen de komende tijd commentaar leve ren. Dan pas volgt een definitief voorstel, waar europarlement en Europese ministers over moeten beslissen. Nederland zit niet te wachten op het verplicht analyseren van alle chemicaliën. Een woord voerder van het ministerie van Milieu zegt dat Den Haag pro beert andere EU-lidstaten te overtuigen van een alternatief, waarbij alleen schadelijke stof fen moeten worden getest. „Dit voorstel gaat industrie en over heden veel tijd en geld kosten", aldus de zegsman. ANP door Hetty van Rooij BRLJSSEL - De Verenigde Sta ten vinden zeven jaar een 'rede lijke termijn' om persoonlijke gegevens van luchtvaartpassa giers te bewaren. Creditcard nummers, medische gegevens, woon- of verblijfplaats in de VS, telefoonnummers en voedsel- voorkeuren blijven al die tijd beschikbaar voor de Ameri kaanse inlichtingen- en opspo ringsdiensten. In navolging van de VS eist Ca nada binnenkort ook dat lucht vaartmaatschappijen de gegevens van passagiers be schikbaar stellen. Dat bleek gis teren tijdens een hoorzitting in het europarlement, waar Ame rikaanse ambtenaren tever geefs probeerden de onrust in Europa over het opslaan van privacy-gevoelige gegevens weg te poetsen Volgens Johan na Boogerd (D66) is het hoog tijd dat de kwestie op politiek ni veau tussen de EU en de VS aan de orde komt. „Het kan niet zo zijn dat leden van het Europees Parlement afgescheept worden met vage antwoorden van Ame rikaanse ambtenaren", zei zij. Het europarlement is zeer onge rust over de overeenkomst tus sen de EU en de VS, waardoor luchtvaartmaatschappijen ge dwongen worden gedetailleerde gegevens over hun passagiers te verstrekken aan de Amerikaan se douane. Doen ze dat niet, dan krijgen ze een boete of dreigen ze hun landingsrechten te ver liezen. Volgens Douglas Brow ning, hoofd van de Amerikaanse douane en grensbescherming, geven veel maatschappijen al jarenlang vrijwillig zulke infor matie 'om hun passagiers zo snel mogelijk door de douane te krij - gen'. Volgens hem is voor 99,5 procent van de luchtvaartpas sagiers geen onderzoek nodig. Het Amerikaanse uitgangspunt dat deze overeenkomst belang rijk is in de strijd tegen het ter rorisme en dus ook voor Europa van belang zou zijn kon de par lementariërs gisteren niet over tuigen. „De Amerikanen en de Europeanen hebben totaal ver schillende ideeën", zei Kathalij- ne Buitenweg (Groenlinks). „Zij denken dat je een gevoel van veiligheid schept als je iedereen in de gaten houdt. Ik ben ervan overtuigd dat het tegenoverge stelde waar is." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5