Kabinet staat in de steigers Dom kind hoogopgeleide beter af dan slim kind laagopgeleide Raad van State herziet werkwijze na vonnis Europees Hof Onderhandelingen tussen CDA, VVD en D66 vorderen gestaag Margarita naar rijksrecherche Aanpak overlast Hoorn/Enkhuizen Boete voor lekken naam Volkert Stof de oorlog verklaard op Wereld Astma Dag 14 jaar voor moord bij hondenclub Boefje bij Laurel Hardy-meeting Zeilboot van milieuvriendelijk hout Vonnis Janmaat gehandhaafd Universiteit mag havist niet zomaar weigeren laserverklikker vervolgen i Moeder krijgt zes jaar cel voor doden 15-jarige zoon woensdag 7 mei 2003 i doorFons Kockelmans f pn Jaap Folkerts DEN HAAG - CDA, VVD en 066 schieten al flink op bij het maken van een regeerakkoord. Gisteren werden zij het op hoofdlijnen eens over belangrij kebeleidsterreinen als zorg, on derwijs, veiligheid en bestuur lijkevernieuwing. Ook het invullen van het bezui- mgingslijstje van 15 miljard eu ro - nodig om het overheidste kort de komende vier j aar weg te j iwerken - vordert gestaag. Vol- i DEN HAAG - Prinses Margari ta en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn geven deze week bij de rijksrecherche een uitvoe rige toelichting op de aangifte die ze in maart deden tegen voormalig premier Kok en de ex-ministers De Vries (Binnen- 'f landse Zaken) en Zalm (Finan- 1 din). Dat meldde gisteren een woord- voerder van het Openbaar Mi- mstene Het paar beschuldigt de vroegere bewindslieden van valsheid in geschrifte, schen- ding van het ambtsgeheim, op lichting en ambtsdwang. Giste ren, vandaag en morgen hebben ze de tijd om hun aangifte nader toe te lichten. Het is overigens nog onduidelijk me bevoegd is om te beoordelen of er vervolging moet worden ingesteld in de zaak. Dat kan het OM zijn. maar mogelijk ook de Hoge Raad, het hoogste rechts collegevan Nederland. De woordvoerder van het OM benadrukt nog eens dat de ge sprekken tussen prinses Marga rita en haar man niet het begin zijn van een strafrechtelijk on- derzoek. „Ze krijgen gewoon de gelegen heid om een nadere toelichting te geven op hun aangifte, iets dat veel vaker gebeurt", aldus dezegsman. ANP Jlflwv; UTRECHT - De NS en de politie H .pakken de overlast door jonge- ir ren op het traject Hoorn-Enk- lï huizen aan. Er rijdt een extra - controleploeg van zes man mee 12' op de treinen. ANP ;s van onze redactie binnenland j; LEEUWARDEN - Het Open- j. baar Ministerie in Leeuwarden ij mag mensen vervolgen die in hun auto gebruik maken van op lasertechniek gebaseerde appa ratuur. Het Leeuwarder ge- rechtshof heeft het OM in Leeu warden in hoger beroep hierin ontvankelijk verklaard. mVorig jaar november sprak de rechtbank in Leeuwarden nog uit dat het OM ten onrechte zes- tien automobilisten wegens ge- bruik van een 'laserverklikker' [had vervolgd. Daarop ging het OM in hoger beroep. De kwestie wordt nu door het gerechtshof gens diverse ingewijden zijn de drie partijen het al eens over een bedrag van ongeveer 12 miljard euro. Naar verwachting kan in de loop van de volgende week de concepttekst van het regeerak koord aan de drie fracties wor den voorgelegd. Een aantal bewindslieden uit Balkenende-1 heeft al laten we ten graag te willen terugkeren, terwijl ook van WD-leider Gerrit Zalm bekend is dat hij een nieuw ministerschap over weegt. Vast staat in ieder geval dat CDA-leider Jan Peter Bal kenende premier wordt. Zeer voor de hand ligt dat ook de CDA'ers Jaap de Hoop Scheffer terugverwezen naar de recht bank, die de zaken nu inhoude lijk moet beoordelen. Het Hof overwoog onder meer dat vervolging door Justitie in het algemeen niet ter beoorde ling van de rechter staat. Slechts in bijzondere gevallen kan het OM niet-ontvankelijk worden verklaard, zo blijkt uit een arrest van de Hoge Raad uit 2000. Een zo ver gaande sanctie kan slechts volgen indien er sprake is van ernstige inbreuk op de beginselen van een goede procesgang Volgens het Leeu warder Hof is in deze kwesties echter niet van onrechtmatig optreden door de politie geble ken. GPD (Buitenlandse Zaken) en Maria van der Hoeven (Onderwijs) op hun post blijven. Piet Hein Don- ner blijft waarschijnlijk minis tervan Justitie. De terugkeer van Aart Jan de Geus (Sociale Zaken) staat nog niet helemaal vast. De Geus kondigde aan een 'ontkoppe ling' van uitkeringen en lonen in de marktsector niet te zullen meemaken en een dergelijke maatregel wordt in het regeer akkoord niet uitgesloten Ook over een nieuw minister schap van CDA'erCees Veerman op Landbouw bestaan nog twij fels. Hij kreeg heeft nogal wat kritiek op zijn aanpak van de door Saskia Gaster NIJMEGEN - Het maakt voor de leerprestaties van een kind niet veel uit of een school nou wit, grijs of zwart is. De ver wachting die een docent heeft van een leerling, speelt een veel grotere rol. Dat blijkt uit onderzoek dat on derwijssocioloog P. Jungbluth van het Nijmeegse onderzoeks instituut ITS deze week presen teert op de Onderwijs Research Dagen in Kerkrade. Het ITS ondervroeg 64 docenten van groep zes en acht, op 45 ex treem kansrijke of kansarme scholen Docenten stellen hun eisen over wat kinderen moeten leren bij op basis van de ver wachtingen die ze van die leer- van onze redactie binnenland ARNHEM - De Bunnikse moe der die in november 2001 haar 15-jarige zoon Rutger heeft ver moord, is gistermiddag in hoger beroep veroordeeld tot zes jaar cel. De straf is aanzienlijk lager dan de acht jaar cel en tbs met dwangverpleging, die de Utrechtse rechtbank de moeder eerder oplegde. Hoewel ge dragsdeskundigen van het Pie- terBaan Centrum geen tbs advi seerden, vond de Utrechtse rechtbank de dwangverpleging noodzakelijk. Het hof in Arn hem besliste gistermiddag als nog anders. De 37-jarige vrouw had in eer ste instantie haar zoon proberen te vergiftigen met het anti-al- lergiemiddel Claritine. Zestig pillen mengde ze door zijn yog hurt Toen dat niet afdoende vogelpest. Het CDA maakt ver der goede kans op VROM. De huidige staatssecretaris op dat departement, Pieter van Geel, is dan de belangrijkste gegadigde. Hoeveel ministers het CDA krijgt hangt af van de zetelver deling. De WD is voorstander van 8-6-2 (voor respectievelijk CDA, WD en D66), terwijl het CDA 7-5-2 evenwichtiger vindt. Wordt het 8-6-2 - en daar ziet het toch wel naar uit - dan sleept het CDA vermoedelijk Ontwikkelingssamenwerking binnen. De logische kandidaat hiervoor is de huidige staatsse cretaris Agnes van Ardenne. Bij de WD keert Zalm waar- lingen hebben. Maar die ver wachtingenzijn meer gebaseerd op de achtergrond van het kind, dan op de mogelijkheden van het kind, aldus Jungbluth. Uit de antwoorden van de do centen bleek dat ze op een hoger niveau lesgeven aan domme kinderen van hoog opgeleide moeders, dan aan slimme kin deren van laag opgeleide moe ders. Volgens Jungbluth ver klaart dit meer dan 50 procent van de verschillen in leerpresta ties. Een leerkracht behandelt bijvoorbeeld minder breuken, procenten of voltooid deelwoor den bij een kind met een laag op geleide moeder. Die vrijheid hebben docenten tegenwoordig, dat heet interne differentiatie Het resultaat is dat kansarme groepen op die manier aan heel werkte, drukte ze hem de avond daarna een kussen op zijn ge zicht. De middelbare scholier stierf in zijn eigen bed. Uit rapportage is gebleken dat de vrouw niet snel in herhaling zal vallen. Dat is ook een van de redenen dat het hof geen tbs heeft opgelegd: ze zou geen groot gevaar vormen voor de sa menleving Ook het Openbaar Ministerie vond tbs niet nodig. De dood van Rutger was volgens zijn moeder absoluut noodza kelijk. Ze wilde zelf dood en daarom moest eerst haar zoon sterven. „Ik kon hem niet alleen achter laten Dit was het beste voor hem. Ik heb het gevoel dat hij nu gelukkig is", verklaarde de vrouw twee weken geleden tijdens de zitting. Ze wil zelf nog steeds het liefste dood. Onder meer om bij haar zoon te zijn. Aan de andere kant ziet ze ook de noodzaak van een behande ling. GPD schijnlijk terug op Financiën, waar hij tijdens de twee paarse kabinetten zo succesvol was Hij krijgt dan CDA'er Wijn als staatssecretaris, denken diverse bronnen. De huidige minister van Financiën, Zalms partijge noot Hans Hoogervorst, kan naar verwachting doorschuiven naar Volksgezondheid. WD'er Johan Remkes zou op Binnenlandse Zaken blijven. Ook WD'er Henk Kamp blijft deel uitmaken van het kabinet, denken ingewijden. De alom ge waardeerde Kamp zou op De fensie terecht kunnen komen, waar hij na het aftreden van partijgenoot Korthals al tijde- veel zaken nooit toekomen. Een verkeerde inschatting van do centen zorgt er volgens Jung bluth voor dat er vier keer een rukje aan het stuur wordt gege ven in dezelfde richting. ,,Dat begint als de docent inschat hoe slim de leerling is, als hij be denkt wat het gaat worden met die leerling, als hij zijn aanbod aanpast aan datgene dat hij denkt dat de leerling kan leren en bij de interpretatie van de ci- toscore voor het advies voor de vervolgopleiding. Als twee leer lingen dezelfde score hebben, krijgt het kind uit een kansrijk gezin net een hoger advies." Kruis Jungbluth wil de docenten niet aan het kruis nagelen. Maar hij hoopt wel dat docenten open staan voor de kritiek en zich niet lijk de scepter zwaait. Voor het ministerschap van Verkeer is te denken aan WD'er Melanie Schultz van Haegen. de huidige staatssecretaris op dat departe ment. Kroonjuwelen D66 kan hopen op Economische Zaken, waarvoor ING-topman en voormalig VNO-NCW-voor- zitter Rinnooy Kan wordt ge tipt, of anders voormalig minis ter van Grotestedenbeleid Ro gervan Boxtel. Vooroud-partij leider De Graaf zou gedacht worden aan een nieuw minister schap van Bestuurlijke Vernieu wing en Deregulering. ANP louter aangevallen voelen. Bin nenkort gaat hij met de scholen om de tafel zitten die aan het on derzoek hebben meegedaan. Volgens de onderwijssocioloog is het niet een kwestie van geld. maar zouden docenten en schooldirecties een mentali teitswijziging moeten bewerk stelligen. Verder pleit hij voor prestatievergelijkingen van scholen en docenten. „Je moet minimaal bereiken wat een ken nelijk handiger collega met een vergelijkbare groep leerlingen bereikt." Overigens is Jungbluth niet van mening dat de segregatie van scholen maar door moet gaan. „Dat leidt weer tot veel andere, ernstige sores Maar voor de in dividuele leerprestaties is het minder belangrijk dan ver wacht." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Universiteiten mogen studenten met een havo vooropleiding die na hun hbo- propedeuse willen overstappen niet zonder meer weigeren, vindt staatssecretaris Nijs (On derwijs). Wel mogen ze deze stu denten een toelatingstest afne men. Universiteiten klagen dat stu denten die havo hebben gedaan te weinig inhoud hebben. Ze ha ken vaak al snel af in het weten schappelijk onderwijs en dat kost universiteiten duiten. Hoe meer studenten afstuderen, hoe meer geld een universiteit krijgt van de overheid. Zes op de tien studenten met havo en een jaar hbo op zak heeft na drie jaar nog niet de propedeuse op de universiteit, aldus een woordvoerster van de VSNU. Dat drukt het zogeheten door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De Raad van Sta te past zijn werkwijze aan na een uitspraak van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) in Straatsburg. De Raad wil dat leden die advies hebben uitgebracht over een wetsontwerp, zich niet later, als bestuursrechter, over die wet mogen uitspreken. Zo wil de Raad de onafhankelijkheid van de rechtspraak beter waarbor gen. Het EHRM in Straatsburg sprak zich gisteren uit over een zaak die al in 1998 was aangespan nen. Het ging om bezwaren van omwonenden en bedrijven te gen de aanleg en route van de Betuwelijn, het zogeheten Tra- cébesluit. De afdeling Bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag, het hoogste be stuursrechtorgaan, had die be zwaren verworpen. Eerder had de Raad, in de hoedanigheid van wetsadviseur, een advies uitge bracht over de Tracéwet, die de inspraakmogelijkheden voor dit soort projecten beperkt. De studierendement. In een brief drongen de universiteiten vorig week aan op een wettelijke ver bod van deze studeerroute Volgens Nijs kun je niet alle stu denten met een havo-diploma over één kam scheren. Voor haar staat voorop dat wie wel ge schikt is, aan een universitaire studie moet kunnen beginnen. Een vwo-diploma garandeert in elk geval toelating tot de uni versiteit. Mensen die een andere voorop leiding hebben, moeten volgens Nijs kunnen aantonen dat ze ge schikt zijn. Universiteiten mo gen hen daartoe een test afne men. De universiteiten verklaarden gisteren niet ontevreden te zijn over het standpunt van Nijs Zij willen af van de verplichting en de vanzelfsprekendheid waar mee studenten na een hbo- prodedeuse moeten worden toe gelaten. ANP actievoerders stapten vervol gens naar het Europees Hof met de klacht dat de Raad door deze dubbelrol niet als onafhankelij ke en onpartijdige rechtbank kan worden gezien. Het Hof verwierp deze klacht gisteren, voorzover het de con crete kwestie rond de Betuwe lijn betreft. Volgens het Hof zijn de (algemene) Tracéwet, waar op het advies betrekking haden het (concrete) Tracébesluit, waarover de bestuursrechter zich uitsprak, niet 'één en de zelfde zaak of beslissing'. De onafhankelijkheid is daardoor niet in het geding. Overigens waren vijf van de twaalf rech ters het hier niet mee eens. On der hen ook de Nederlandse W Thomassen, die vindt dat de scheiding tussen advies en rechtspraak niet scherp genoeg is geweest. Het Europees Hof heeft in alge mene zin wel twijfels over de on- afhankelijkheid van de Raad van State Nog steeds is het mo gelijk dat een staatsraad die (mede) advies heeft uitgebracht over een wet, zich later als be stuursrechter over diezelfde wet uitspreekt. GPD t*QHV HE. VER. U» Jobspotting. Elke (zater)dag in deze krant. ARNHEM - Oud-wethouder J. Bogers van Wageningen moet een boete van 500 euro betalen omdat hij op 6 mei vorig jaar de naam van Volkert van der G. liet uitlekken. Bogers kreeg op de avond van de moord op Fortuyn een ver trouwelijk telefoontje van burgemeester Sala, waarin die Bo gers inlichtte over de aanhouding van Van der G., oud-inwo ner van Wageningen. Sala vreesde voor rellen. Bogers belde daarop S. van der Wouw, voorzitter van de Vereniging Milieu offensief, waar Van der G. werkzaam was. Van der Wouw ging vervolgens rondbellen, waardoor de naam van de verdachte ging rondzingen Het onderzoek naar de moord had ernstige schade kunnen op lopen Dat dat niet is gebeurd, doet niets af aan de overtre ding, aldus de rechter Hij veroordeelde Bogers gisteren we gens schending van het ambtsgeheim. ANP DEN BOSCH - Een 45-jarige man uit Heesch is gisteren door de rechtbank in Den Bosch wegens moord veroordeeld tot veertien jaar cel. De man schoot op 12 januari op de nieuw jaarsreceptie van een hondensportvereniging in Oss de 38-ja- nge H. van de Haterd uit die plaats dood. De man is ook veroordeeld voor poging tot moord op andere aanwezigen. Na eerst tweemaal op Van de Haterd te hebben geschoten doorzeefde hij het clubhonk van buitenaf met twaalf kogels, terwijl zich binnen nog mensen bevonden. Volgens getuigen ging de ruzie over een jong hondje, maar de veroordeelde ontkent dat. ANP ALPHEN AAN DEN RIJN - Het internationale Laurel Har dy genootschap Sons of the Desert houdt van 6 tot 9 juni een conventie over het legendarische filmduo Stan Laurel en Oli ver Hardy in Nederland, nu in Alphen aan den Rijn De ongeveer 150 deelnemers komen uit Engeland, Duitsland, België, Zwitserland, Amerika en Nederland Voorts zal Jean Darling aanwezig zijn, die in de periode 1929/1930 als één van de kindsterretjes van Our Gang (De Boefjes) in de studio van Hal Roach met Laurel en Hardy heeft samengewerkt. ANP WORKUM - De eerste boot van volledig milieuvriendelijk hout rolt in juni van de band in Workum Dat is gisteren be kendgemaakt door ontwerper O. van Meer. Voor de bouw van het acht meter lange zeilschip wordt onder andere zoge naamd FSC-hout uit de bossen rond paleis Het Loo gebruikt. De zeilboot is de eerste boot ter wereld die volledig van mi lieuvriendelijk hout is gemaakt. De Nationale Postcodelote rij gaat het schip als prijs weggeven ANP DEN HAAG - De Hoge Raad heeft gisteren een vonnis tegen de voormalige leider Janmaat van de Centrumdemocraten gehandhaafd. W. Schuurman, de weduwe van Janmaat, had gevraagd om herziening van de uitspraak van het gerechtshof in Arnhem van 1997 en van het arrest van de Hoge Raad in 1999. Het hof veroordeelde Janmaat voor discriminatie wegens uitspraken die hij in 1996 deed tijdens een betoging in Zwolle. Hij kreeg een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een boete van 7500 gulden De Hoge Raad onderschrijft de uitspraak van het hof. ANP AMSTERDAM - Kinderen van de Jan Woudsmaschool in Amsterdam helpen met het reinigen van hun school. Op Wereld Astma Dag sloeg gisteren een schoonmaakbedrijf de handen ineen met de leerlingen om kinderen met ademhalingsproblemen een betere stofarme leefomgeving te bieden. foto Juan Vrijdag/ANP Ij I 11*11 1 (Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3