Coördinator vluchtelingen nodig :eeland PZC Opvoedcursus is geen schande 13 Gemeente wil beroepskracht op eiland behouden Protest tegen schouwburg Middelburg Hinder door wrakruiming Aanleg fietspad Delingsdijk Bekeuring voor plassen tegen cel Zeeland trekt jonge gezinnen Steun aan Israël lezers schrijven Duinkonijnen Werkstraf voor dreigen met pistool woensdag 7 mei 2003 dnnr Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland moet een eigen be roepskracht behouden voor de dagelijkse coördinatie van de laken. Wanneer dat wordt uit besteed aan Middelburg, zoals bedoeld, verliest de organisatie een deel van zijn slagkracht, meent wethouder A. van der Wouden (welzijn). Vluchtelingenwerk heeft het vertrek van Phop 't Hof als vas te waarde voor de beleiding van asielzoekers op het eiland aan gegrepen om de organisatie te vernieuwen. Ingegeven door een terugloop van de geld stroom en het aantal vluchtelin gen, is besloten haar functie niet meer in te vullenIn plaats daar van is een aantal taken verdeeld over de beschikbare vrijwilli gers rond het asielzoekerscen trum (AZC) in Burgh-Haamste- de. Het restant, aldus voorzitter F Arkenbout van Vluchtelin genwerk Schouwen-Duiveland én Zeeland, wordt onderge bracht bij de coördinator bij het AZC in Middelburg. Volgende week zijn daarover de afron dende gesprekken. Tegelijk wordt ook de afdeling onder één bestuur gebracht. Van der Wouden is 'niet geluk kig'met het besluit. „Zeker niet wanneer je praat over een regio met een fors asielzoekerscen trum. Wanneer je de problema tiek en ontwikkelingen die dat met zich meebrengt uit Middel burg gaat coördineren, neem je naar mijn idee een stap te ver van huis. Philomène kon je dag en nacht bellen en ze wist pre cies wie op welke manier te be naderen om een probleem aan te pakken. De nieuwe constructie maakt op mij een duidelijk min der stevige indruk." Noodopvang Voor de wethouder is deze 'te rugtrekkende beweging' aan leiding zich te bezinnen op de overeenkomst met vluchtelin genwerk omtrent toetsing van uitgeprocedureerde asielzoe kers. MIDDELBURG - De bewoners vereniging Van A tot Z, die ageert tegen de bouw van het A-theater aan de Zuidsingel in Middelburg, heeft bezwaar in gediend tegen de wijziging van het bestemmingsplan. De vereniging vindt dat zij te weinig tijd heeft gekregen om alle argumenten tegen het bouwplan goed op een rijtje te zetten. Los daarvan vindt de vereniging dat zij onvoldoende informatie heeft gekregen om goed te kunnen reageren. Teke ningen, een verklarende tekst, een financiële berekening, cij fers over parkeernormen en mi lieu-eisen ontbreken, aldus Van AtotZ. B en W van Middelburg zijn van plan om via een versnelde be- stemmingsplanwijziging de bouw van de schouwburg moge lijk te maken. Het bouwplan ligt tot vrijdag ter inzage De omwonenden vinden dat het college slecht communiceert. Pas elf dagen na het ingaan van de inzage- en bezwaartermijn op vrijdag 11 april kreeg Van A tot Z de tekeningen. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vluchtelingenwerk beoordeelt op basis van vaststaande crite ria of iemand in aanmerking komt voor noodopvang. Daarbij wordt nauw samengewerkt met de gemeente Schouwen-Duive land, waardoor het tijdelijke onderkomen meestal in de di recte omgeving kan worden ge vonden. Met name voor school gaande kinderen is dat prettiger dan een gedwongen verhuizing naar opvang elders in de provin cie of buiten Zeeland. Die kans wordt groter wanneer de ge meente een soortgelijk contract aangaat met INLLA, waarop Van der Wouden binnen de nieu we situatie zinspeelt. Het voor deel van INLIA is volgens de wethouder dat de gemeente geen ambtenaren meer hoeft in te zetten in de zoektocht naar noodopvang en zo dus geld be- paart. Arkenbout vindt de reactie van de wethouder 'een beetje aan de overtrokken kant'. Vluchtelin genwerk zou een intensievere samenwerking met INLIA voor de noodopvang juist toejuichen. Die intentie wordt binnenkort besproken in een overleg waar tevens de gemeente aan deel neemt, aldus de stichtingsvoor zitter. „Wij zijn volledig op de hoogte van de situatie van de mensen die wij begeleiden. Wat wij willen voorkomen wanneer INLIA er wordt bijgehaald voor noodopvang, is dat het hele ver haal weer opnieuw begint." Taken Ook waar het gaat om de be roepsmatige coördinatie, ziet Arkenbout geen probleem. De in Middelburg betrokken kracht zal volgens hem regel matig in Burgh-Haamstede aanwezig zijn. „Wij hebben de nieuwe situatie aan de vrijwilli ger voorgelegd en hen gevraagd welke taken ze er bij zouden kunnen doen. De taken die ver volgens overbleven, vooral een administratief gedeelte, zullen ook straks gedaan worden door een professional. Dus al het werk is in principe gedekt." Op 't Hof neemt maandag formeel afscheid van de organisatie. Ze blijft wel als vrijwilliger bij vluchtelingenwerk betrokken voor juridische zaken. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Voor het opvoeden van een jonge hond volgen veel mensen cursussen. Dat iedereen zonder enige scholing kinderen kan opvoe den, wordt meestal als vanzelf sprekend aangenomen. De praktijk is vaak anders, zo weet Ruud van den Bosch uit Scharendijke. Hij is opgeleid als trainer voor het geven van oudercursussen van het Hu manistisch Verbond en Peda gogisch Studiecentrum. In de Randstad deed hij daar al veel ervaring mee op. Hij gaat de cursus nu ook in Zeeland in troduceren. De eerste concrete afspraak daarover maakte hij gisteren met de gemeente Mid delburg. Daar verzorgt hij vanaf sep tember een oudercursus voor een groep uitkeringsgerechtig den. Elke veronderstelling dat specifiek die mensen proble men zouden hebben met op voeden, wijst hij resoluut van de hand. Hij heeft de ervaring dat communicatieproblemen tussen ouders en kinderen in alle lagen van de bevolking voorkomen. Zijn lespakket is gericht op het bieden van oplossingen. „Het gaat beslist niet om trucjes om kinderen te kunnen manipule ren", benadrukt Van den Bosch. Het lespakket is opge bouwd uit de opvoedmethode van de humanistische psycho loog Thomas Gordon in combi natie met de theorie over per soonlijke kernkwaliteiten. Hij licht toe dat ouders van zich zelf moeten weten hoe ze bij voorkeur op hun kinderen rea geren. Doen ze dat bijvoor beeld vanuit emotie of juist ra tioneel, en wat zijn de voor- en nadelen van die verschillende manieren. „Is een ouder emo tioneel en reageert een kind voornamelijk rationeel, dan kan er een probleem met com- Het gaat niet om de kwantiteit maar om de kwaliteit van het opvoeden. municeren ontstaan", zegt Van den Bosch. Die verschillen erkennen, is een eerste stap. Daarna biedt de cursus door middel van praktijkvoorbeelden, training en rollenspel handvatten om het contact tussen ouder en kind te verbeteren. Respect voor de ander en het recht op vrijheid en zelfbeschikking vormen daarbij de uitgangs punten. De cursus bestaat uit tien lesavonden van tweeën half uur. Volgens Van den Bosch heeft de behoefte aan oudercursussen te maken met de veranderde samenleving. „Vroeger kreeg je van alle kanten te horen hoe je je aan de normen en waarden moest houden. Sinds de jaren zestig is dat wat losgeslagen. Met als gevolg dat de sociale controle veel minder is gewor den. Als kind word je bijvoor beeld niet meer tot de orde geroepen door de buurman. Die houdt zijn mond in het besef dat hij zich maar beter niet met opvoeding van het kind van een ander kan be moeien." Volgens Van den Bosch dienen daarom in eerste instantie de ouders de normen en waarden binnen een gezin aan te geven. Dat kan echter weer op ver schillende manieren. Zeer au toritair in de trant van 'omdat ik het zeg' of heel los en eigen lijk alles maar aan de kinderen zelf overlatend of volgens de gulden middenweg, met dui delijke afspraken en met een foto Marijke Folkertsma luisterend oor van beide kan ten. Het vaak gehoorde verwijt dat opvoeden vooral bij twee verdieners een ondergescho ven kindje is, vindt hij 'onzin'. „Ook een ouder die de hele dag thuis is, kan fouten maken bij het opvoeden. Het gaat niet om de kwantiteit maar om de kwa liteit van het opvoeden, als er maar goede afspraken aan ten grondslag liggen en ouders hun kinderen zoveel mogelijk het goede voorbeeld geven", vindt Van den Bosch. HANS WEERT - Het scheepvaartverkeer op de Westerschglde moet rekening houden met hinder door wrakruiming. Op 10 en 11 mei wordt bij Hansweert een wrak uit de vaargeul ver wijderd en op 24 en 25 mei één bij Bath. Omdat de geul ter plaatse erg smal is, zijn er beperkingen voor schepen. Rijks waterstaat wil met name voorkomen dat zeeschepen qlk;aar daar passeren. Rijkswaterstaat begon in februari het Project Wrakoprui ming Westerschelde, waarbij 38 wrakken en obstakels uit de Westerschelde worden gehaald. Twee wrakken kunnen niet zomaar worden opgeruimd, omdat ze in een smal stuk van-de vaargeul liggen. In overleg met de Antwerpse haven is beslo ten het ruimen van deze wrakken in twee weekeinden in mei te plannen. Op 10 en 11 mei mag in de Overloop van Hansweer en op 24 en 25 mei in de Bocht van Bath niet worden gevist, gezeild, ge baggerd en gemeten. Exacte informatie over uitvoering van het werk en de scheepvaartbegeleiding worden door de Scheepvaartdienst Westerschelde gemeld via Berichten aan de Schelde Scheepvaart (BASS) en de marifoon. SEROOSKERKE (S) - In opdracht van de provincie is begon nen met de aanleg van een fietspad langs de Delingsdijk: De drie meter brede, geasfalteerde route komt te liggen tussen het kruispunt van de Serooskerkseweg (N59) en de Zwaard- weg. In verband met de werkzaamheden is dit stuk momen teel tot half juli voor fietsers afgesloten er. geldt een ornïei- dingsroute via Serooskerke, de Ridderweg, Hogeweg en Elkerzeescheweg. Het autoverkeer kan wel gewoon gebruik blijven maken van de Delingsdijk. Voor realisatie van het fietspad moet ruim zestigduizend kubieke meter grond wor den verzet. Tegelijkertijd wordt er een afgebakende parkeer- strook aangebracht voor auto's van vogelaars die in de Prunje willen turen. De aanleg vergt een investering van meer dan negenhonderduizend euro, waarvan de helft voor rekening komt van de provincie Zeeland. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en visserij (LNV) draagt 25 procent bij en de resterende 25 procent komt uit een speciale subsidiere geling. Het pad wordt voor de zomervakantie opgeleverd. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een zestienjarige jongen uit Middelburg bekeurd voor wildplassen. De man stond op het Bellamypark in Vlis- singen tegen een telefooncel te plassen. Hij kreeg een boete van 46 euro. MIDDELBURG - Van alle nieuwe inwoners in Zeeland is bij na de helft rond de dertig. Vaak wordt aangenomen dat de provincie vooral gepensioneerden aantrekt, maar dat is niet juist. Die groep vormt slechts twintig procent van het totale aantal nieuwe inwoners. Acht procent van alle inwoners van Zeeland woont hier korter dan zes jaar. Dat blijkt uit een on derzoek van bureau Interview NSS onder duizend nieuwe in woners Dvan den Bout van Scoop maakte die cijfers gisteren bekend tijdens een symposium over de Middelburgse nieuw- bou wwij k de Veerse Poort, dat werd gehouden in het stadhuis. In die wijk is het aandeel van nieuwkomers nog groter dan in de rest van de provincie. Meer dan een kwart van de bewoners van de Veerse Poort komt van buiten Zeeland, 64 procent van Walcheren, 8 procent uit de rest van Zeeland en 1 procent uit het buitenland. SEROOSKERKE (W)- De Zeeuwse Stichting Steun aan Israël houdt dinsdag een ver koopdag van Israëlische pro ducten. De opbrengst is bedoeld voor opvang van joodse en Ara bische kinderen. De verkoping wordt gehouden van 10.00 tot 20.30 uur bij M. van der Meulen, Zandput 17a in Serooskerke. Advertentie Deze rubriek is uitsluitend be stemd voor reacties op in de PZC verschenen redactionele berich ten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedich ten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdra gen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie be houdt zich het recht voor inzen dingen te bekorten. Over gewei gerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Het is geweldig, dat twee boom stompen bij de ingang van het dorp Renesse zijn omgetoverd tot mooie konijnen. Dat de in woners duinkonijnen worden genoemd, is minder geweldig. Vanouds waren de inwoners van Haamstede de 'duunknienen' en wij willen uiteraard niet op één hoop geveegd worden met 'die van Aemstie'. De inwoners van Renesse en Scharendijke waren 'zandloapers'. Onbewust was het dus van het gemeentebe stuur een goeie greep om de ko ninklijke onderscheidingen voor Scharendijkers en Renes- senaren dit jaar samen te voe gen. Verdere gegevens hierover zijn te vinden in het boekje Schouwen-Duiveland en de oorsprong van haar plaatsna men (blz. 42 en 43) van Huib Uil en Frans Beekman. Hoewel de kunstzinnige konijnen nu waar schijnlijk enigszins bijdragen aan geschiedvervalsing, willen we ze toch wel houdenIk spreek gelijk maar de hoop uit dat ze niet ten prooi vallen aan vanda lisme of myxomatose. Henk Blom Kromme Reke 12 Renesse MIDDELBURG - Een 23- jarige Westkapellaar gaf gisteren op de zitting van de politierechter toe een man een pistool in de mond te hebben geduwd. Officier van Justitie R. Jeuken eiste 150 uur werkstraf en twee maan den voorwaardelijke ge vangenisstraf. Daarnaast .paste volgens hem een leerstraf alcoholdelin- quentie van 28 uur. Poli tierechter G. Nomes nam de eis van de officier over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33