PZC Keerpunt voor Museumhaven Zonne-energie op scholen 11 Grote verschillen in parkeertarieven a Hotelvereniging VHP verontwaardigd over sluiting La Bonette Alles kan op concours voor solo-zangers tsii m 1 yrijwilligerscontracten noodzaak om vele werk het hoofd te bieden Aangeschoten zeeuwse almanak Ballon Virus treft website gemeente Werkstraf voor fraude in echtscheiding waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 7 mei 2003 door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Vereniging Hotel Pensions (VHP) Schou- wen-Duiveland is zeer veront waardigd over de gesommeerde sluiting van Pension La Bonette in Burgh-Haamstede. Voorzit ter J. Dekker zegt het 'schanda lig' en 'triest' te vinden dat de gemeente Schouwen-Duive- land zo vlak voor het begin van het toeristenseizoen de sluiting wil afdwingen. Volgens wethouder L. Geluk- Poortvliet (ruimtelijke orde ning) is het college echter voor een 'probleem' gesteld. Het gemeentebestuur heeft aanvan kelijk het sluitingsverzoek af gewezen, maar de bezwaar- en beroepschriftencommissie ver klaarde het bezwaar van buren Van Koppen en Castelein wél gegrond. De wethouder wil ver der geen commentaar geven op deze kwestie omdat door de ei genaar van het Haamsteedse pension, C. van der Neut, kant tekeningen bij het sluitingsbe- sluit zijn gezet. „La Bonette dreigt de dupe te worden van gebrek aan beleid voor pensions stelt VHP-voor- zitter Dekker. Want planolo gisch gezien bestaan de Schou- wen-Duivelandse pensions niet. Ze worden al jaren ge doogd in afwachting van beleid en legalisering. Die situatie biedt weinig bescherming. Wanneer iemand de gemeente vraagt haar bestemmingsplan te handhaven - en dus een pen sion te verbieden - staat deze volledig in zijn recht. Want vol gens dat bestemmingsplan mag het pension er niet zijn. Eigen beleid Castelein en Van Koppen heb ben dat handhavingsverzoek in 2001 ingediend. Het college wees dat in eerste instantie af omdat het La Bonette niet als enige pension van Schouwen- Duiveland wilde laten sluiten. Het verzoek is samen met 'het ontbreken van geformuleerd beleid' voor de gemeente wél aanleiding dat eigen pensionbe- leid op te stellen. Tussentijds hebben de buren van het Haamsteedse pension bezwaar tegen het college-besluit ge maakt bij de bezwaar- en be- roepschri ftencommissie Net voor de zomer van 2002 heeft het college die beleidsre gels voor pensions definitief vastgesteld. Kort gezegd komt het erop neer dat de gedoogde pensions, die op dat moment op Schouwen-Duiveland gerund worden, daar waar dat kan wor den gelegaliseerd. Dat moet ge beuren bij de eerstvolgende herziening van een bestem mingsplan. Tot die tijd mogen er geen nieuwe pensions bijko men. „Het voornemen tot legali satie betekent dat niet handha vend zal worden opgetreden op basis van het bestemmingsplan tegen reeds bestaande pen sions", stelt het college tot slot vast. Maar La Bonette kan niet van die tijdelijke bescherming gebruik maken, omdat de pro cedure bij de bezwaarschriften commissie al gaande is. Drie maanden nadat de beleidsregels zijn vastgesteld volgt het colle ge de uitspraak van die commis sie: bezwaar gegrond. En dus moet het pension aan de Hoge Zoom dicht. Eind april krijgt Van der Neut een brief van de gemeente waarin hij wordt op gedragen de deuren van zijn pension voorgoed te sluiten. Dekker is het niet eens met dat besluit. Na zoveel jaren van ge dogen vindt de VHP-voorzitter dat de gemeente eerst met een gedegen pensionbeleid moet komen, waar zijn vereniging al jaren om vraagt. In de eerste plaats moet daar wat hem be treft in komen wat een pension nu precies is en waar het aan moet voldoen. „Want dat is het manco: wanneer spreek je van een pension?" De voorzitter heeft dan ook weinig begrip voor de huidige stappen van het college. Dekker: „Je gaat toch geen pension sluiten, zeker niet zo vlak voor het seizoen." door Sheila van Doorsselaer HULST - De tarieven voor par- keervergunningen in de Zeeuw se gemeenten lopen erg uiteen. In Sluis kunnen mensen gratis hun auto kwijt. Bewoners van de Middelburgse binnenstad zijn het duurst uit: zij betalen 45 euro per jaar. Terneuzen belast bedrijven in de binnenstad het meest. Werkgevers moeten er bijna 182 euro per jaar neertel len voor een parkeerplaats in de binnenstad. Behalve de tarieven verschillen ook de regelingen per stad. Hulst kent slechts twee vergun ningsoorten: voor bewoners (negen euro) en voor bedrijven (45 euro). In Terneuzen betalen particulieren 18 euro per jaar en voor bedrijven gelden twee ta rieven. Ze kunnen 181,50 euro per jaar betalen voor een onbe perkte vergunning, of een ver gunning voor een vaste werkdag a 18 euro Wil een werknemer op twee vaste dagen zijn auto in de binnenstad kwijt, dan verdub belt het bedrag. Binnenstadbe woners met een par keervergun ning kunnen voor bezoekers een dag- (2,50 euro) of weekvergun- ning (4,50 euro) aanvragen In Sluis kan iedereen voorlopig gratis parkeren, maar daar komt wellicht verandering in. Buiten Zeeuws-Vlaanderen gaan de tarieven fors omhoog Goes rekent twintig euro voor een bewonersvergunning, Schouwen-Duiveland zit daar tachtig eurocent boven, Vlissin- gen vraagt 34,03 euro en Mid delburg 45 euro. Per woning worden in de meeste gemeenten maximaal twee vergunningen uitgegeven. Voor bedrijven ge vestigd in de binnensteden of bedrijven regelmatig in de bin nensteden moeten zijn, gelden buiten Zeeuws-Vlaanderen al lerhande regels en tarieven. Goes verstrekt maximaal drie vergunningen per bedrijf. De eerste kost 120 euro per jaar, de tweede 180 euro en de derde 300 euro. Ook de medische diensten moeten dokken: 120 euro per jaar. Vlissingen hanteert dezelf de tarieven voor bewoners en bedrijven, maar heeft tevens een parkeermeter-abonnement. Voor 462,84 euro kan de auto een jaar lang bij elke parkeer- meter worden gezet Werkvergunningen Ook zijn er werkvergunningen voor bedrijven buiten de bin nenstad; 3,40 euro voor een dag, 9,08 euro voor een week en 265 euro per jaar. In enkele gemeenten zijn de fo rensenvergunning en de bezoe kerskraskaart in zwang. Voor marktkooplieden geldt weer een heel ander tarief. Uit na vraag blijkt dat ambtenaren op de verschillende gemeentehui zen soms door de bomen het bos niet meer zien. VLISSINGEN - Een 33-jarige man uit Vlissingen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee boetes gekregen. De man liep rond half twee, on dersteund door twee vrienden, in de Walstraat. Onderweg sloeg hij op de ruiten die hij tegen kwam. Toen de Vlissinger werd aangesproken door een agent, viel hij over de fiets van de agent. De man kreeg twee boe tes: voor openbare dronken schap en voor baldadigheid. Toen die Middelburger thuis kwamvanz'n werk, rendez'n vierjarig zoontje hem vrolijk tegemoet In diens handje danste een paarse ballon. „Mooi hoor", zei vader be wonderend. Waar heb je dié vandaan?" Het antwoord kwam snel: „Op kraambezoek gekre gen." Onze Middelburger stond even sprakeloos. Want voor zover hem bekend, was er in familie- noch kennis senkring een geboorte te vie ren. „Nee", hielp z'n echtgenote hem, „maar ive zijn vandaag nog wel even op de week markt geweest." MIDDELBURG - Politierechter G. Nomes heeft gisteren een 38- jarige Middelburger voor het plegen van valsheid in geschrif te conform de eis veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De man had de belastingaangif te over het jaar 2000 vervalst door over zijn naam de per soonsgegevens van zijn ex- vrouw te plakken en van het op- gaveformulier een kopie te ma ken. Daarbij was het zijn bedoe ling het alimentatiebedrag te verminderen. Het een en ander was het gevolg van een sinds 1995 slepende echtscheidings procedure. Er was toen sprake van een aanzienlijke schulden last. Daarnaast waren er pro blemen over de omgangsrege ling van hun kind.De politie rechter tilde vooral zwaar aan het feit dat de (valse) stukken in het kader van de echtschei dingsprocedure waren inge bracht bij het Gerechtshof in Den Haag. De haven met links de Vissersdijk waar de historische scheepswerf komt. foto Marijke Folkertsma ZIERIKZEE - De website van de gemeente Schouwen-Duive land heeft sinds maandagmid dag twee uur ruim 24 uur plat gelegen. Ook gisteren overdag konden bezoekers het digitale gemeen tehuis niet in. Het probleem zit bij de server, die de website in de lucht houdt. De gemeente heeft een eigen server bij Zeelandnet, maar in die server heeft vorige week een virus huisgehouden. Het computervirus heeft geen gevolgen voor het interne com putersysteem van de gemeente, waarmee ook de klanten aan de balies geholpen worden. Advertentie Diverse soorten, pak 1000 ml Êk vanaf 45 Kipkluifjes naturel of gekruid, kilo 445 Pringles diverse soorten, can 200 gram 1.79 Aanbiedingen geldig Dat is gewoon Edah Advertentie door All Pankow ZIERIKZEE - Zangwedstrijden en songfestivals zijn populair. De Commissie Koorzang Schouwen-Duiveland speelt daarop in met een regionaal concours voor amateurzangers. De commissie doet dit in samen werking met de Zeeuwse Mu ziekschool in Zierikzee en enke le Schouwse musici. Het concours wordt dit najaar in twee ronden gehouden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. De organisatie is in handen van de speciaal opgerichte werk groep 'Zierikzee Vocaal'. Vol gens voorzitter Cor van Eek van de Commissie Koorzang wordt het anders dan 'Idols', maar is het concours wel breed van op zet. „Zierikzee Vocaal zoekt mensen zowel uit de lichte als klassieke muziek. Iedereen mag meedoen, van kinderen tot een kwartet van het ouderenzang- koor." De eerste ronde van het regiona le zangconcours wordt gehou den tijdens de Open Monumen tendag op zaterdag 13 septem ber. De Nieuwe Kerk zal de ge hele dag voor het publiek toe gankelijk zijn. In deze voorron de mogen de solisten of ensem bles zich met twee liederen aan de jury presenteren. Die jury wordt gevormd door regio-di recteur Ellengard Jense van de Zeeuwse Muziekschool, zange res Liesbeth Franken, opname technicus Wolfert Jumelet van Studio 2 en een zangpedagoog en zangsolist van buiten de re gio. De jury zal aan het einde van de dag bepalen wie er doorgaan naar de eindronde. De eindron de staat gepland op zaterdag avond 18 oktober ook in de Nieuwe Kerk. Aria's Volgens Van Eek gelden er geen eisen voor deelname. „Van een voudige liederen tot aria's. Alles is mogelijk in allerlei stijlen." De deelnemers mogen hun eigen begeleider meenemen die orgel of piano speelt, maar ze kunnen ook een beroep doen op de aan wezige begeleiders Marco van 't Hoff en Mar van der Veer. Met hen kan ook een afspraak wor den gemaakt om in de zomer een keer te repeteren. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Cor van Eek: 0111-415947. Moeders vinden bijna niets leuker dan bellen. Altijd, overal en naar iedereen. En het liefst zonder ruis en gekraak zoals met deze Siemens. Het wordt een stuk voordeliger met de GRATIS Tell Me Netwerk-belminuten, die krijg je er nu voor niets bij. Dan kan je moeder jou voordeliger daaaaaag zeggen, voor net adres bel 0900-8182 www.tetl-me.nl lifruS** CmmruiceriyUuMI door Famke van Loon ZIERIKZEE - Negen basisscholen op Schouwen-Duiveland kunnen meedoen aan het project 'Zon op School'. De scholen krijgen een set zonnepanelen en een lespak ket over duurzame energie. Het college wil ter ondersteuning van het project 4500 euro reserveren. Het promoten van het gebruik van zonne- energie en kinderen op jonge leeftijd kennis laten maken met duurzame energie. Dat is het doel van het project 'Zon op School' van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling, het Consulentschap Natuur- en Mi lieueducatie en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland. Met financiële steun van nutsbedrijf Delta kunnen op negentig scho len in de hele provincie zonnepanelen ge plaatst worden. Zitten die op de daken van de scholen, dan wordt het project in één klap de grootste zonne-energie centrale van Zee land. Op Schouwen-Duiveland kunnen negen basisscholen meedoen aan het Zeeuwse project. Inmiddels hebben drie scholen zich hiervoor aangemeld: openbare basisschool De Meerpaal en gereformeerde basisschool Ds Pieter van Dijkeschool in Bruinisse en rooms katholieke basisschool Sint Willi - brordus in Zierikzee. Zij zullen zelf een deel van de installatiekosten van de zonnepane len voor hun rekening nemen. Maar ook de gemeente is gevraagd per school vijfhon derd euro te subsidiëren. Het college van Schouwen-Duiveland wil het project graag steunen. Vooral vanwege het educatief karakter ervan. Kinderen le ren wat duurzame energie is en kunnen bij voorbeeld op een bord zien hoeveel energie hun zonnepanelen opleveren. Daarnaast krijgt de school een lespakket over duurza me energie. „Het is goed om mensen bewust te maken van duurzaamheid", vindt wethouder L. Geluk-Poortvliet (milieu zaken). Een twee de voordeel van het project noemt het colle ge de energie-besparing die de zonnepane len opleveren. Om het Zon op School-project te kunnen steunen wil het college 1500 euro gebrui ken, dat aanvankelijk bedoeld was voor de 2003-actie 'zonneboilers voor huishou dens'. Om zes andere scholen, die zich mis schien later nog aanmelden, op te kunnen ondersteunen wil het college tevens 3000 euro reserveren van het geld dat overblijft op de jaarrekening van 2002. Want, bena drukt Gejuk, dat geld is er 'nu niet' Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De Museumha ven in Zierikzee staat voor een keerpunt in zijn bestaan. Einde lijk kunnen de komende periode wensen vervuld worden waar al jaren over wordt gesproken. Het gaat om de vestiging van de Stads Commercie Werf in de loormalige houtloodsen aan de Vissersdijk en de omvangrijke restauraties van de hoogaars ARM 17 en de veerboot De Zuidvliet. Het is alleen nog even wachten op de subsidiebeschik king vanuit de Euregio. Voorzit ter P. Huijbrecht verwacht die binnen een maand te ontvan- gen. Hij en pr-medewerker D. Slie- ker schetsen de omvangrijke taken die op de Stichting Muse umhaven afkomen. Ze signale ren de behoefte aan veertig full- time-arbeidsplaatsen voor verbouwing en restauraties met 1 daarbij nog de boottochten voor I de Slavenkas. Dat trekt een zware wissel op een vrijwilli- l gersorganisatie. Ze winden er 1 geen doekjes om. Het aantal van i ruim vijftig vrijwilligers is I mooi, maar de inzet moet conse quenter geleverd worden. Vol gens Huijbrecht werkt het niet als iemand eens een middagje de verfkwast hanteert en dan weer weken niks meer van zich laat horen. Afspraken daarover gaan beter geregeld en vastge- Advertentie legd worden in vrijwilligers- overeenkomsten. Die contrac ten zijn ook vereist om arbeidsrisico's en claims af te dekken. Specifieke aandacht verdient daarnaast het sociale aspect. De Stichting Museumhaven is be reid ruimte te bieden aan men sen die om wat voor reden dan ook geen baan kunnen verwer ven op de reguliere arbeids markt. Meewerken in de Muse umhaven kan sommigen van hen een zinvolle dagbesteding bieden. Ook dit onderdeel echter vergt extra inzet binnen de organisa tie. Huijbrecht zou graag een vrijwilliger binnen halen met deskundigheid op het gebied van maatschappelijk werk. Hij doelt op iemand die kan bemid delen tussen Museumhaven en begeleidende instanties voor ar- beidsreactivering. Andere belangrijke functies zijn die van projectleider voor de twee grote scheepsrestaura- ties. De Euregio stelt als subsidie voorwaarden strenge termijnen waarbinnen het werk af moet zijn. Voor de ARM 17 staan der tig maanden, De Zuidvliet moet binnen twee jaar zijn opge knapt. Reële termijnen, als er maar gestaag kan worden door gewerkt, volgens Huijbrecht. Voor de restauratie van het staalwerk gaat de oude veer boot voor een jaar naar scheepswerf Van Duivendijk in Bruinisse. Daar mogen ook vrij willigers van de Museumhaven worden ingezet. Het tweede deel van het werk aan De Zuidvliet gebeurt daarna in het water voor de Stads Commercie Werf in Zierikzee. De eerste aanzet tot de Zierik- zeese Museumhaven werd al in 1990 gegeven. „Eerlijk gezegd heb ik weieens het gevoel dat ik veel mensen tegen hun zin aan het zalig maken ben", erkent de voorzitter. Hij benadrukt dat niet een groepje vrij willige be stuursleden de Museumhaven heeft bedacht, maar dat die uit het brein van het toenmalig ge meentebestuur is ontsproten. Mensen die daar toen voor wer den aangezocht, toonden zich bereid die kar te gaan trekken Het bleek in de praktijk moeilij ker dan ingeschat. „Men was er niet met een steiger neerleggen in de veronderstelling dat de ou de schepen dan vanzelf zouden komen", zegt Huijbrecht in de wetenschap nu wat er allemaal wel voor komt kijken. Hij wil zich daar nog steeds voor inzet ten, maar graag met medewer king van het gemeentebestuur. De herleving van theatercom plex Mondragon bijvoorbeeld zou ook het belang van de Muse umhaven zeer dienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31