Meer koopzondagen in Kapelle Actie 11 9 Speellokaal is voor school principezaak Zwarte vlaggen langs onveilige weg Nisse Provincie hecht aan archeologische waarden Voortaan BTW op afrekening zakelijk abonnement tunnel IPPY Confessionele partijen weten meerderheid niet te overtuigen Lintje voor voorleesopa Drankrijder ramt paal Zeeland trekt jonge gezinnen Geef MOEDER meer daóóóóag €7,5°r zeeuwse almanak Ballon BEVELANDEN/THOLEN woensdag 7 mei 2003 HnnrMieke van der Jagt KAPELLE - Het leek wel een preekconcours gisteravond in Kapelle. Tijdens een reprise van de raadsdiscussie over een be perkte zondagsopenstelling voor wat w inkels in Wemeldin ge. trokken vooral C. Toorenaar (CDA) en L. Kosten (SGP) alle registers open met een dictie die op de kansel niet zou misstaan. H.van Oostende (Christenunie) doceerde uit Genesis: de schep ping in zes dagen en uit Exodus: het vierde gebod. Desondanks stemde een meerderheid voor. Hun verhaal kwam erop neer dat de zevende dag in principe een rustdag moet zijn, dat veel mensen in Kapelle hebben laten blijken dat principe boven een economisch belang van enke lingen te willen stellen en vooral ook dat eerst moet worden na gedacht over de gewenste recre atieve ontwikkeling van We- meldinge. De andere partijen in de ge meenteraad hadden daar zo hun kanttekeningen bij. R. Lam- beck (PvdA) memoreerde dat Kapelle al veel eerder heeft ge kozen voor recreatieve ontwik keling in Wemeldinge. Boven dien zijn de mensen die op de zondagopenstelling aandringen niet aan het werk maar juist aan het recreeren, dus aan het rus ten. Zoveel verschil is er volgens Lambeck niet tussen de horeca- baas en de winkelier. Beide be dienen ze de recreant die in We meldinge een mooie plaats heeft gekregen Zondagsrust PGanseman (Gemeentebelang) wist ook nog wel wat af te din gen op de 'eeuwenoude verwor venheid' die de zondagrust vol gens Kosten is. „Vroeger was het in Wemeldinge één en al bedrij vigheid op alle dagen van de week. Parlevinkers, stoomflui ten, olieboeren: alles was in de weer om de binnenvaart vlotjes te doen verlopen. Bij het ver- dwijen van de sluizen hebben we geknokt om Wemeldinge een recreatieve ontwikkeling te ge ven. Ik vraag me af of de christe lijke partijen liever een tweede Hansweert hadden gehad, waar niets, maar dan ook niets voor de vroegere bedrijvigheid in de plaats is gekomen." Ook C. van Gooi (WD) vond de angst van zijn confessionele col lega's voor een 'tweede Renesse' onterecht en overdreven. „Dat hebben we toch zelf in de hand" De voorstanders wezen erop dat de verordening geen revolutio naire veranderingen ondergaat. Het was al mogelijk om op vier zondagen per jaar de winkel open te doen. Het verzoek dat er nu ligt is voor acht zondagen in het hoogseizoen meer. Over het gewicht van de bezwa ren: een paar honderd handte keningen die verzameld zijn na de kerkdiensten op Pasen, viel ook te discussiëren. De winke lier die het verzoek tot zondags openstelling heeft gedaan oogstte in Wemeldinge 120 handtekeningen tegen en het drievoud daarvan vóór zon dagsopenstelling Bij de stem- door Steffan ter Maat 's - GRAVENPOLDER - Peter Goddrie uit 's-Gravenpolder is gisteren geëerd met een voor- leeslintje. Omdat de Nationale Voorleesdag volgende week voor de tiende keer wordt ge houden, werden gisteren in heel Nederland voorleeslintjes uit gereikt. De Borselse Biblio theek droeg Peter Goddrie voor. Gisterochtend werd de 68-jari- ge voorleesopa verrast in de bi bliotheek in 's - Gravenpolder. Goddrie kreeg het lintje opge speld door wethouder A. van Opdorp van de gemeente Borse- le, vanwege zijn inzet voor peu terspeelzaal De Polderrakker tjes. Sinds januari 2000 leest hij hier elke week voor. Destijds sloot hij zich als eerste aan bij het project '50+ leest voor', een leesbevorderingsproject vanuit de bibliotheek voor de peuter speelzalen in Borsele. Met het Nationale Voorleeslintje voor Peter Goddrie werden volgens directeur Leida Grootjans van de openbare bibliotheek ook al le 19 andere '50+ voorlezers' ge- eerd. Een aantal van hen was ook in de bibliotheek aanwezig. Goddrie leest iedere week op donderdag voor. Gisteren werd hij naar de bibliotheek gelokt met de mededeling dat er iets moest gebeuren voor de Natio nale Voorleesdag. Dat hijzelf in het middelpunt zou staan, was niet bij hem opgekomen. De voorleesopa werd bij de biblio theek verrast door de peuters van De Polderrakkertjes. Nadat hij het lintje kreeg opgespeld, zongen de peuters voor hem. Ook kreeg Goddrie een kinder boek cadeau en daar las hij dan ook maar direct uit voor. „Ik ben zeer verrast, maar vooral ook zeer vereerd", zei Goddrie na af loop. „Ik vind het heel leuk om voor te lezen en het is mooi dat je daar waardering voor krijgt. Ik doe het vooral ook vanwege de spontaniteit en de geweldige re acties van de kinderen. Dat wil ik niet missen en ik ben dan ook van plan om voorlopig nog voorleesopa te blijven." door Jan van Ommen DEN HAAG - De christelijke basisschool De Rank in Borsele ml uit principe een eigen speel lokaal, ook al kunnen de leerlin gen in het belendende openbare speelzaaltje terecht. itzei A. de Vries, woordvoer der van de Vereniging Christe- iijkBasisonderwijs Borsele, gis teren bij de Raad van State. De gemeente Borsele wil echter geen geld geven voor het speel zaaltje omdat De Rank gebruik kan maken van het speellokaal van de naburige openbare school De Linde Maar de school meent dat ze desondanks principieel recht heeft op een speellokaal nu het aantal leer lingen flink is toegenomen. De school heeft intussen vijf groe pen. Borsele wil wel geld geven voor de bouw van een leslokaal voor de vijfde groep, maar een speellokaal vindt ze verspilling van onderwijsgeld. Overigens maakt De Rank al sinds 1 febru ari gebruik van de speelzaal van De Linde. Staatsraad Bijloos vroeg of dat erg veel problemen oplevert. Een woordvoerster van De Rank beaamde dat: 'Als het slecht weer is, is de lerares eerst een half uur kwijt aan het aantrekken van jassen en sjalen van de kleuters voordat ze naar het speellokaal in De Linde kunnen.' De woordvoerster van de gemeente wees er op dat er in Borsele meerdere scholen zijn die geen speellokaal hebben. Het feit dat De Rank bovendien met ruimtegebrek voor de vijfde groep kampt, wijt ze aan de be zwaren van de school tegen het besluit om alleen subsidie voor het extra leslokaal beschikbaar te stellen en niet voor het speel lokaal. De bouw van een speel lokaal kost volgens Borsele en kele tonnen. De Raad van State zal binnen enkele weken de knoop doorhakken en bepalen of De Rank alsnog recht heeft op een eigen speellokaal. Advertentie Op de kruising van de Drieweg en Gcrbernesseweg hebben actievoerders borden geplaatst. soorten, pak \i 1000 ml vanaf w Kipkluifjes naturel of gekruid, kilo J.flS Pringles diverse soorten, can 200 gram 1.79 GRATIS door Steffan ter Maat NISSE - Inwoners van Nisse hebben giste ren zwarte vlaggen geplaatst aan de Drie weg bij Nisse. Ook zijn er twee borden met de tekst 'Veilig niet praten maar doen' bij de kruising van de Drieweg en Gerbernesse- weg geplaatst. Vorige week woensdag kwam een negentienjarige inwoner van 's-Gravenpolder om het leven bij een onge val op de Drieweg Het slachtoffer fietste 's avonds om 10.00 uur over de Drieweg van Nisse naar zijn woonplaats toen hij werd aangereden door een auto. Vandaag werd het slachtoffer be graven. Zo'n zes a zeven inwoners van Nisse waren het gevaar van de Drieweg waar geen apart fietspad ligt en auto's tachtig kilometer per uur mogen zo zat dat ze besloten om tot actie over te gaan. René de Dreu is woordvoerder voor het groepje inwoners van Nisse: „Het is heel erg dat er eerst een dode moet vallen voordat er daadwerkelijk iets wordt ge daan. Want dat is namelijk wat we van de gemeente Borsele vragen. Er moet iets aan de veiligheid op deze weg worden ge daan. Deze weg ligt hier al wel twintig jaar en is altijd onveilig geweest. Het is dan ook zeker het eerste ongeluk. En dat terwijl er al heel lang over een fietspad wordt gespro ken." Dat is gewoon Edah door Rolf Bosboom WAARDE - Bij ruimtelijke ont wikkelingen in Waarde moet nadrukkelijk rekening worden gehouden met mogelijke arche ologische waarden. Onder die voorwaarde keurt het provin ciebestuur het nieuwe bestem mingsplan voor het dorp goed. De gemeente Reimerswaal heeft een komplan voor vrijwel ge heel Waarde gemaakt Het plan vervangt vier verouderde bestemmingsplannen. De pro vincie aarzelde echter om goed keuring te verlenen aan het komplan. De reden is dat een deel van de kern een hoge arche ologische waarde heeft, maar dat daar in het plan geen reke ning mee is gehouden. De gemeente heeft toegezegd het manco binnen een jaar te herstellen. Verder is afgespro ken dat bij bouwaanvragen een bodemonderzoek moet worden uitgevoerd, dat er de komende twee jaar in het gebied geen on derhoud aan het rioleringsstel sel mag plaatsvinden en dat de uitbreiding van basisschool D'n Akker aan de Groene Kruis straat niet plaatsvindt vóór 2006. Het komplan legt ook de mogelijkheden vast voor nieuwbouwwoningen, zowel op diverse vrije plekken in de kern als in het uitbreidingsplan Dorpszicht. De provincie dringt aan voorrang te geven aan in- ming werden de verwachtingen bewaarheid. Acht stemmen voor en zes tegen De Meer- markt in Wemeldinge mag deze zomer op zondag boodschappen verkopen aan iedereen die geen moeite heeft om op zondag een transactie te doen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De NV Wester- scheldetunnel gaat voortaan bij de automatische incasso van het voorschot voor 'zakelijke' abonnementhouders de terug te vorderen BTW vermelden. Dat gebeurt op verzoek van tal van vaste klanten (vooral 'grootge bruikers') van de tunnel en na overleg met de fiscus. De tunnelklanten klaagden er over dat ze bij de Belasting dienst nul op het rekest kregen wanneer op hun ingediende af rekenstaten voor het tunnelge- bruik geen BTW werd vermeld Bij de online-overzichten via de website van de tunnel stond de BTW niet vermeld, op de toege stuurde prints wel. Ook bij de eerste bankafschrijving van het voorschot werd tot nu toe geen BTW vermeld, wel op de volgen de afschriften. De tunnelexploi- tant gaat nu de computerpro grammatuur aanpassen zodat op nagenoeg alle afschriften de negentien procent BTW - voor bedrijven aftrekbaar - valt af te lezen. Voorwaarden Woordvoerder I. de Moor van de NV: „Het staat vermeld in de voorwaarden, dus dat gaan we nu rechttrekken. Zowel in de ge- bruiksoverzichten als op de bankafschriften wordt voort aan de BTW vermeld. Daarmee zijn de problemen die de groot gebruikers bij de fiscus onder vonden in ieder geval opgelost." Aan een andere wens, van met name de transportonderne mersorganisaties, kan de tun nelexploitant niet tegemoet ko men. De tunneltarieven voor het vrachtverkeer zijn, volgens die organisaties, veel te hoog verge leken met die van de opgeheven veerdiensten. De organisaties kaartten de zaak al aan vóór de ingebruikname van de tunnel, half maart. Zij spraken van 'buitensporige kostenstijgin gen' voor de Zeeuws-Vlaamse transportondernemers. Hun conclusie: ook als rekening wordt gehouden met de terug- vorderbaarheid van de BTW liggen de tunneltarieven voor vrachtauto's in de verschillende categorieën 54 tot 105 procent hoger dan die van de veren. Marges Gedeputeerde Staten hebben, als aandeelhouder van de tun nel, de organisaties al direct laten weten dat de omstandig heden tussen tunnel en veren nauwelijks vergelijkbaar zijn (de tunnel is immers 24 uur per dag beschikbaar) én dat nu ge hanteerde tarieven ruimschoots binnen de marges blijven die in de Tunnelwet zijn vastgelegd. WEMELDINGE - Een 20- jarige automobilist uit Strijen botste gisternacht op de Westelijke Kanaal- weg in Wemeldinge tegen een betonnen paal, waar door zijn auto zware scha de opliep. De bestuurder had 2,6 keer de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. Advertentie Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel 0118-674102 MIDDELBURG - Van alle nieu we inwoners in Zeeland is bijna de helft rond de dertig. Vaak wordt aangenomen dat de pro vincie vooral gepensioneerden aantrekt, maar dat is niet juist. Die groep vormt slechts twintig procent van het totale aantal nieuwe inwoners. Acht procent van alle inwoners van Zeeland woont hier korter dan zes jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Interview NSS onder duizend nieuwe inwoners. D. van den Bout van Scoop maakte die cijfers gisteren be kend. In de wijk de Veerse Poort is het aandeel van nieuwkomers nog groter dan in de rest van de provincie. Meer dan een kwart van de bewoners van die wijk komt van buiten Zeeland, 64 procent van Walcheren, 8 pro cent uit de rest van Zeeland en 1 procent uit het buitenland. Advertentie foto Dirk-Jan Gjeltema De woordvoerder is van mening dat de vei ligheid in de loop der jaren steeds verder is afgenomen omdat er steeds meer verkeer op de Drieweg is. Met de komst van de Wester- scheldetunnel zou de verkeersintensiteit en daarmee de onveiligheid verder zijn toege nomen. De inwoners willen dan ook dat er nu iets gebeurd. De veiligheid gaat voor, ook al is de maatregel nog zo drastisch. De Dreu: „Onze voorkeur gaat natuurlijk uit naar een fietspad Maar als dit om een of ander reden niet blijkt te kunnen, dan moet er maar iets anders gebeuren. Desnoods sluit je de weg af voor fietsers, of voor mijn part voorde au to's. Als de gemeente maar met een oplos sing komt. GRATIS j heitegoed Moeders vinden bijna niets leuker dan bellen. Altijd, overal en naar iedereen. En het liefst zonder ruls en gekraak zoals met deze Siemens. Het wordt een stuk voordeliger met de GRATIS Tell Me Netwerk-belminuten, die krijg je er nu voor niets bij. Dan kan je moeder jou voordeliger daaóaaóg zeggen. 0900-8182 www.tell-me.nl t e ii m breidingslocaties en pas in een later stadium de eerste fase van Dorpszicht verder te ontwikke len. Tegen het komplan was bij de provincie bezwaar gemaakt door bewoners van een perceel aan Parkzicht. Zij willen daar de mogelijkheid hebben groen te, fruit, kleding en schoeisel te verkopen. De provincie wijst het bezwaar af, omdat zowel het bestaande als het nieuwe be stemmingsplan geen detailhan del toestaat op die plek Toen die Middelburger thuis kwamvanz'nwerk, rendez'n vierjarig zoontje hem vrolijk tegemoet. In diens handje danste een paarse ballon. „Mooi hoor", zei vader be wonderend. Waar heb je dié vandaan?" Het antwoord kwam snel: „Op kraambezoek gekre gen." Onze Middelburger stond even sprakeloos. Want voor zover hem bekend, was er in familie- noch kennis senkring een geboorte te vie ren. „Nee", hielp z'n echtgenote hem, „maar we zijn vandaag nog wel even op de week markt geweest." Voorleesopa Peter Goddrie laat vol trots zijn lintje zien aan de kinderen die hij wekelijks voorleest. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27