PZC SINGLE 150 ALBUM ISO Gedicht is kwestie van minuten Paarden kunnen ook stress hebben top top a dE JOntE OfldEREOEKER Reisgids voor kids Militante Madonna Niet écht verrassend Broeierig woensdag 7 mei 2003 IJamai - Step Right Up (1 2.50 Cent - In Da Club (3) 3. Coldplay - Clocks (2) I. Madonna - American Life (12) 5. K3 - De 3 Biggetjes (A) 3. Will Young - You And I (5) 1. Gareth Gates - Anyone Of Us (Stupid MistakeC6) 5. Intwine - Happy? (8) 1. Scooter - Weekend! 0) Evanescence - Bring Me To Life (16) 1. Bust - Year3000(19) 2. Gareth Gates - Unchained Melo dy (23) I. Snoop Dogg - Beautiful (13) I. Di-Rect - She (-) Daniel Bedingfield - If You're Not The One (14) Simply Red - Sunrise Ml) 1. Eminem - Sing For The Moment (9) I. Sugababes - Shape HO) 3. Room 5 Ft. Oliver Cheatha - Make Luv (15) R. Kelly - Ignition (17) IBon Jovi - All About Lovin' You (-) Blue - U Make Me Wanna (24) 3. Bad Candy - Spin Around (20) t Kelly Rowland - Can't Nobody (29) J. Lopez Ft. LI Cool J - All I Have (18) Justin Timberlake - Rock Your Body(-) I. Blof Omarm (-) J. Robbie Williams - Come Undone (26) 3. Shania Twain - Ka-Ching! (22) Xander De Buisonje - Ik Zie/Hel- den (21) 1Idols - Here We Are (33) 2. Do - Heaven (28) 3. Craig David Ft. Sting - Rise Fall (39) I. Blue Ft. Elton John - Sorry Seems To Be The Hardest Wor (30) Charlotte No Doubt About It (35) 3. The Roots - The Seed £31 7. Big Brovaz OX. £37) 3. Stuart - Free (Let It Be) (27) 3. B2k Ft. P. Diddy - Bump Bump Bump (32) Christina Aquilera - Beautiful £34) 1. Mis-Teeq - Scandalous (50) 2. Pink - Family Portrait (36) 3. Meat Loaf Couldn't Have Said It Better (53) I Big Brovaz - Nu Flow (47) 3. Gebroeders Ko - Ik Heb 'N Toeter Op M'n Waterscoo (43) Girls Aloud - Sound Of The Un derground (38) I. Junkie XI Ft. Solomon Bur- Catch Up To My Step (-) 3. Celine Dion -1 Drove All Night (44) 3. Move-It! - Rhythm Of The Night (55) Queens Of The Stone Age - Go With The Flow(50) Ilse Delange - Clean Up (1) Norah Jones - Come Away With Mem Madonna - American Life (4) Jan Keizer - Going Back In Time 2 (11) Simply Red - Home (3) Coldplay - A Rush Of Blood To The Head (6) Evanescence - Fallen (35) Celine Dion - One Heart (5) Robbie Williams - Escapology (8) 50 Cent - Get Rich Or Die Trying (9) Gareth Gates - What My Heart Wants To Say (15) Rowwen Heze - Dageraad (7) Sugababes - Angels With Dirty Faces (12) Era - The Mass (33) Linkin Park - Meteora (10) Paul Mc Cartney - Back In The World (20) Trijntje Oosterhuis - Trijntje Oos terhuis (14) Blof - Blauwe Ruis (25) Kane So Glad You Made It (16) Blue - One Love (23) Justin Timberlake - Justified (18) Eminem - The Eminem Show (17) De 3 Biggetjes De Musical (21) Shania Twain - Up! (13) MacyGray- The Id (19) Macy Gray - The Trouble With Being Myself 80) Shakira Laundry Service (24) Fleetwood Mac - Say You Will (65) Christina Aguilera - Stripped (29) Scooter - The Stadium Techno Experience (99) Will Young - From Now On (26) Robbie Williams - Swing When You're Winning £31 Avril Lavigne - Let Go (27) Roxette The Pop Hits (37) Xander De Buisonje - Hemels breed (30) Janine Jansen - Janine Jansen (40) Roxette The Ballad Hits (41 Meat Loaf -1 Couldn't Have Said It Better (36) R. Kelly - Chocolate Factory (46) Pink - Missundaztood (32) Aida - De Musical (22) Bee Gees - Their Greatest Hits - The Record (43) 8 Mile - Original Soundtrack (39) Josh Groban - Josh Groban (38) Pink Floyd - Dark Side O/T Moon (30th Ann. Ed. (34) Marco Borsato Onderweg (42) Kelly Rowland - Simply Deep (48) Anouk - Graduated Fool (55) N*E»R*D - In Search Oft49) Snoop Dogg - Paid Tha Cost To Be Da Boss (58) Een gedicht schrijft hij in ongeveer twee minuten en poëzie ziet hij als iets 'lol ligs'. Volgens Stijn Waren- dorff (16) kan iedereen dich ten. „Het is absoluut niet lastig. Ik heb een hekel aan al die hoge apen die net doen alsof het een literair ver maak is ofzo." Het dichtta lent uit Middelburg won met zijn gedicht 'Ogen' de lande lijke dichtwedstrijd voor jongeren, die jaarlijks wordt georganiseerd door Stich ting Doe Maar Dicht Maar. Stijn experimenteert sinds drie jaar met gedichten. Als lid en songtekstschrijver van de band Taste had hij al wat erva ring met het schrijven van tek sten. Hij vindt dat er wel een verschil is tussen het schrijven van songteksten en gedichten. „Songteksten zijn meer gebon den aan een bepaalde thema tiek Met een gedicht heb je meer vrijheid en kun je in weinig woorden veel zeggen. Ik stel daarom ook lagere eisen aan mezelf bij het schrijven van ge dichten. Een songtekst moet ook goedgekeurd worden door de andere bandleden. Een ge dicht schrijf ik vooral voor me zelf, dat doe ik meer voor de grap." Zodra Stijn inspiratie heeft, kruipt hij achter de computer. In no-time heeft hij een gedicht op papier staan. „Wanneer ik een maal een idee heb, is het een kwestie van minuten." De jonge dichter somt de ingrediënten voor een mooi gedicht op: „Het moet eenvoudig en toch veel zeggend zijn. Daarnaast moet er een zekere climax of anti-cli max in staan." Deze wijsheid heeft hij deels op school geleerd tijdens de lessen poëzie. Daar naast luistert de scholier uit VWO 5 van de Stedelijke Scho lengemeenschap Nehallenia vaak naar kunstzinnige pro gramma's op de radio en struint hij regelmatig poëziesites op het internet af. In de gedichten wil Stijn Warendorff won de landelijke dichtwedstrijd Doe Maar Dicht Maar. foto Lex de Meester hij lezers soms wijzen op bepaalde slechte eigenschap pen. In het winnende gedicht spreekt hij op spottende toon over mensen die anderen be oordelen en veroordelen. Zelf zegt hij daarover: „Mijn gedich ten zijn ironisch met een vrolij ke ondertoon. Ik houd ervan om de lezer ergens op te wijzen, maar wel op een grappige ma nier." Het was een verrassing voor Stijn te horen dat hij bij de beste tien inzenders zat. „Ik had het totaal niet verwacht. Ik was allang vergeten dat ik een drietal gedichten had inge stuurd." Eén daarvan mag hij zaterdag 17 mei voordragen tijdens het poëziefestival in Groningen. De Middelburger is blij met de waardering, maar ziet toch een beetje tegen de voordracht op. Niet omdat hij zenuwachtig is of plankenkoorts heeft, maar om dat de gedichten zich 'niet lenen om voorgedragen te worden'. „Ik ben tegen het voordragen van gedichten, omdat de bedoe ling van het gedicht verloren gaat. Wanneer ik dicht, zet ik woorden op papier die verband met elkaar houden en die de le zer diep op zich in moet laten werken. Vaak moeten lezers een gedicht twee keer lezen om de strekking ervan te snappen. Je kunt bepaalde dingen nu een maal niet uitspreken." Stijn kan niet zeggen wanneer je een ge dicht een gedicht kunt noemen. „Een gedicht is een vet-wazig iets. Het is maar net welke voor waarden je er zelf aan stelt." Hij hoopt dat er in de toekomst meer jeugdig dichttalent in Ne derland op zal staan. „Je moet vooral niet denken dat je niet kunt dichten, je moet gewoon beginnen. Ik ben van mening dat iedereen een gedichtje kan schrijven." Margritta van den Berge De gedichten van Stijn Waren dorff kun je lezen op www. swgedichten.ontheweb.nl. Ogen ogen laten me niet alleen ze kijken. ze verdoven ik ben van steen tot waar ze reiken. en laten mij geloven dat wat ik meen toch dom zal lijken. Een paard kan ongelukkig zijn, diep ongelukkig zelfs. Paardenliefhebbers weten dat een paard in zulke situaties af wijkend gedrag kan vertonen. Voorkomen is beter dan genezen, vindt de Raad voor Dierenaangelegenheden en heeft daarom een brochure voor beginnende paardenliefhebbers uitgebracht. „De brochure Zorg voor je Paard is vooral gericht op jon geren, met name op meisjes van zestien die voor het eerst een paard gaan verzorgen vertelt secretaris Ingeborg de Wolf van de Raad voor Dierenaangele genheden. „Het is namelijk niet zo dat ruiters willens en wetens hun dier tekort doen, maar veel verkeerde dingen gebeuren uit onwetendheid. Daarom is deze brochure heel handig. In de uitgebreide toelichting worden veel aspecten van de hobbypaardenhouderij bespro ken. Neem bijvoorbeeld een te krappe huisvesting waardoor een paard niet lekker in zijn vel zit. In ons land houden circa een half miljoen mensen zich met het paard bezig. Ongeveer een kwart doet dit in wedstrijd verband, de rest is puur voor de recreatie met de dieren bezig. Nog eens een half miljoen mensen is in passieve zin bij de paardensport betrokken. Exacte cijfers van het aantal probleemgevallen zijn niet bekend, maar er zijn wel schattingen gedaan in weten schappelijke publicaties. Hierin wordt gesproken van zeven tot dertig procent van de 'hobbypaarden' die afwijkend gedrag vertonen. De belang rijkste stalondeugden zijn kribbenbijten, luchtzuigen en weven. Bij kribbenbijten klemt het paard zijn snijtanden op een voorwerp, zuigt lucht naar bin nen en maakt daarbij telkens een knorrend geluid. Een aan het kribbenbijten gerelateerde vorm is het luchtzuigen, zonder aanhaking op een object. Weven is het dwangmatig heen en weer bewegen van hals en hoofd waarbij het gewicht telkens van het ene op het andere voorbeen wordt verplaatst. De afwijkingen kunnen tot ge volg hebben dat een 'stress- paard' gevoeliger is voor ziek ten en storingen in de spijsverte ring. Maarzekerzo belangrijkis dat het dier gewoon niet lekker in z'n vel zit en eigenlijk naar de psychiater zou moeten. Hoewel, afleren van het afwijkende ge drag is onbegonnen werk. Door een paard voldoende beweging te geven, speeltjes, voer waar 'ie lekker lang mee bezig is en der gelijke ingrepen kan het leed al leen worden verzacht. Het is dan ook duizend maal be ter om de stress bij het paard voor te zijn. De eerste levensja ren zijn hierbij van cruciaal be lang. Een ruimere stal kan bij voorbeeld al wonderen doen. Hennie Talens De brochure kan worden be steld op internet: www.rda.nl. tjUd. \JW\. -&H. Cn CUtovXclu/L. Uit hoeveel schroefjes bestaat de Eiffeltoren? Wat eten Franse kinderen als ontbijt? En waarom gingen Franse keizers nooit alleen naar het toilet? De kinderreisgids KidsKompas Parijs geeft antwoord op al dit soort vragen en staat boordevol praktische informatie over kindvriendelijke hotels, de leukste attracties, restaurants, winkels en parken. In 'kidstaal' staan allerlei interessante weetjes beschreven over Parijs en de inwoners van de Franse hoofdstad. Handig en erg leuk om te lezenKidsKom pas Parijs verschijnt in het ka der van de Weken van het Reisboek en is verkrijgbaar bij de boekhandel of via de website van KidsKompas: www.kidskompas.nl. Meer informatie kun je vinden op www.cheekymonkeys.nl. Oogde mevrouw Ciccone- Ritchie op haar vorige cd nog als een plattelandsmeisje, voor haar tiende cd American Life heeft ze een militante looit aangenomen. Na 'Ray OfLigfc; is Madonna ook artistiek gezie volledig geaccepteerd. Met de disco van American Life slaagt ze er niet in dat meesterwerkte overtreffen. Deze nieuwe cd heeft na 'Music' zelfs wel wat weg van een herhalingsoefe ning. Eén op niveau, maar het zijn dezelfde akoestische gi taartjes die door producer Mir- was Ahmadzai vakkundig over de droge beats en andere elek tronische en futuristische ge luidjes zijn gelegd. Op de beste momenten werkt het onweer staanbaar, is het popmuziek van de bovenste plank, zoals in het ijzersterke 'Love Profusion Het is met de titelsong en het fraaie liefdesliedje 'Nothing Fails' het beste dat de opvallend openhartige en altijd coole tan te Madonna ditmaal biedt Peter van der Heide Madonna: American Life (Maverick/Warner), speelduur: 49.39 min. Was saxofoniste Candy Dulfer ooit een betrekke lijk eigenzinnige muzi kante, op haar nieuwe plaat Right In My Soul is het experiment verte zoeken. De overgeproduceerde mix van triphop, R&B en drum-'n-bass is modern en toe gankelijk, maar geen moment écht verrassend. Nieuw is dat Dulfer zelf een groot gedeelte van de zangpartijen voor haar rekening neemt. Dat doet ze naar behoren, al hebben de producers George Stewart en John Kingsley Hall veel zang partijen door en over elkaar heen gemixt. Merkwaardigis dat de saxofoonbijdragen van Dulfer soms ver naar de achter grond zijn gedrukt. Alsof ze ze liever helemaal achterwege had gelaten. Dat was voor de afwis seling prima geweest; de voor spelbare riedels zijn af en toe ergerniswekkend. Martin Groenewold Candy Dulfer: Right In My Soul (Eagle), speelduur: 65.22 min. Eén van de opvallendste stemgeluiden in de heden daagse soul behoort toe aan Ma cy Gray. De kleine zwarte zan geres krast, kraait en piept dat het een aard heeft en haalt de hoge regionen vaak nét niet. Het heeft iets schattigs, maar het past ook perfect bij haar broeie rige muziek. The Trouble With Being Myself is Grays derde prachtplaat op rij De single 'When I See You', ook opgedo ken in een commercial, swingt geweldig. 'If It Ain't The Mo ney', met gastvocalen van Pha- roahe Monch en Beck, zo moge lijk nog meer. In prachtige ballads laat ze zich van haar kwetsbare kant zien. Macy Gray verleidt, ontroert en amu seert, maar is bovenal zichzelf- Rob Broerf Macy Gray: The Trouble With Being Myself (Epic/Sony), speelduur: 49.03 min. Twee jongeren nemen een kijkje in de Koninklijke stallen. Dit paard van de koningin heeft vast genoeg bewegingsruimte en zal niet snel last hebben van stress. foto Harmen de Jong/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24