Het is weer knikkertijd PZC 23 Vakantie Gevaarlijk bijwerkingen antidepressiemedicijn woensdag 7 mei 2003 IMIiliVlUiflAVJIJKCil Dirk Baron knikkert nog steeds graag. Door CAROLINE GOTTGENS Er wordt al sinds mensenheugenis geknikkerd. De oude Germanen deden het al, net als de Romeinen en Egyptena- ren. Dirk Baron (85) kent het knikkeren ook nog wel van vroeger. Sterker nog: hij doet het nog steeds, leder jaar in Noordeloos, tijdens het Nationaal Knikkerkampioenschap. „Ik werkte als gemeentesecretaris en wilde weten wat de organisatie precies van plan was, dus heb ik meegedaan. Sindsdien ben ik er ieder jaar bij." Vroeger was het knikkeren eenvoudiger dan nu: „Toen wa ren de knikkers van kalk of aardewerk. Speciale waarden of regels hadden we niet echt, het ging echt om het spelletje. We groeven ook gewoon een kuiltje op het erf. Die knik kers van nu zijn trouwens mooie dingetjes. Bij knikkeren komt een hoop geluk kijken. Wij knikkerden alleen om het spel, de knikkers kreeg je dan terug." Heeft hij het kampioenschap ooit gewonnen? „Nee, vorig jaar was ik wel vier de. Dit jaar doe ik ook weer mee. Ik ga ermee door totdat ik erbij neerval!" p veel speelplei nen is de knik- kerbusiness weer in volle gang. Een steekproef onder scholen in het hele land leert dat het begin van het sei zoen meestal de lente is, maar soms ook de winter of het na jaar. Sommige scholen knap pen hun speelplaatsen op en leggen knikkerpotjes aan. Sindsdien wordt er druk ge knikkerd. Kitty van Ewijk, directrice van Adic (Anglo Dutch Import Com pany), knikkerimportbedrijf in Langbroek: „Het voorjaar is knikkerseizoen bij uitstek in Nederland, terwijl ze in Frank rijk juist 'beginnen na de zo mervakantie." Wanneer het precies begint, hangt echter af van het kind dat zijn zakje knikkers weer uit de kast haalt, niet van de kalender. „De knikkers krijgen om de zo veel tijd concurrentie van de een of andere hype, flippo's of Pokémon bijvoorbeeld. En dan nu de waterjojo's en de tolle tjes uit de chipszakken", zegt Kitty van Ewijk. „Toch blijft knikkeren altijd aanwezig op het speelplein, net als touwtje springen of elastieken." De Germanen speelden met ronde kiezels die ze vonden in rivierbeddingen en stroompjes. Veel later werden ze gemaakt door steenslijpers en potten bakkers. Lange tijd werd er nog geknikkerd met de kalken of aardewerken 'stuiters'. In de moderne techniek wordt glas omgesmolten in een oven en draaiende walsen maken van vloeibaar glas bolletjes. Er wor den zo wel 395.000 knikkers per dag gemaakt in Mexico, Taiwan, China of Japan. Kuiltje knikkeren is het popu lairste spelletje, in Noordeloos zijn er sinds 1977 kampioen schappen. Mevrouw van Baai en, voorzitter van het lcnikker- comité: „Het is begonnen als onderdeel van ons Oranjefeest, maar al gauw kon niemand het Knikkers in alle soorten en ma ten. inenten mummy's lijken er wel op, ze hebben zo'n 'oud' uiter lijk. Vandaar dus een naam als 'mummy' wat ook staat voor iets ouds." Al het brainstormen ten spijt verandert zo'n naam al snel. Een groene glazen knikker kan 'Olie-allesje' heten of 'Snot- knikker'. Wat de een dan weer ziet voor dat 'gewone' glazen kattenoog, oftewel 'Gewoon- tje', dat wordt door anderen weer een 'Tokker' genoemd, of een parachute, of een regen boog. 'Bonk' is wel een vrij algemene naam voor de grote knikkers, maar sinds die ook in maat gaan variëren, kunnen ze be staan uit bijvoorbeeld een 'Pa- paBonk'(groot) of zelfs 'Opa- Bonk'(groter). Ook bestaat er een 'Discoglitterbonk'. Het Glasmuseum in Hooge- veen, waar knikkers gemaakt worden, deed onderzoek naar knikkernamen: wat in Gronin gen een 'Spetter' wordt ge noemd, heet in Friesland een 'Oliekieviet' en in Drenthe een 'Eierdop', in Overijssel een 'Spikkel', in Gelderland een 'Carnaval' en in Utrecht een 'Kieviets-ei', om maar iets te noemen. Glasblazer Cees van Olst: „We hebben de twaalf kleinste basisscholen in Neder land aangeschreven en ge vraagd met knikkers langs opa's en oma's in bejaarden huizen te gaan en te vragen hoe zij die noemden. Zo kregen we een aantal generaties op een rij. Daar kwamen dus heel uiteenlopende verhalen uit." Welke knikkers het populairst zijn? Bij Adic merken ze dat de 'Rooster' het goed doet, en da's toevallig ook een wat duurdere knikker. Die wordt trouwens nu alweer bijvoorbeeld 'vuur- knikker' genoemd. Wie ermee begint, valt moeilijk te achterhalen, maar ieder jaar wordt het wel een keer knikkertijd, meestal in de lente. Dan worden de discoglitterbonken, vlinders en slangen weer tevoorschijn gehaald. knikkeren meer missen. Bij de wedstrijd kuiltje-knikkeren spelen we op speciale banen. Je schuift de knikker vooruit met de wijsvinger: 'pieken' (schie ten met duim en wijsvingers) mag niet, want iedereen ver dient gelijke kansen. We spe len met z'n tweeën, wie de knikkers als eerste in het potje heeft, wint." Op scholen is kuiltje-knikkeren het populairste spel. Maar op het plein gelden extra spelre gels: je doet 'voor de echt' of 'niet voor de echt'fmet hou- wes' of 'zonder houwes'), wie wint, mag naargelang de regels de knikkers wel of niet hou den. 'Met iets' of 'zonder iets' wil zeggen: met of zonder re gels (je mag bijvoorbeeld ook je voet gebruiken bij 'met iets'). Deze regels verschillen name lijk óók overal. Met gelijke waarden spelen is wel een vrij •algemene regel. De ouderwetse kattenoogjes zijn nog steeds niet veel waard (ook wel één- tellers) een 'slang' (octopus) en een 'vlinder' wel. De knikkernamen verschillen per school of straat. Er komen ook nog steeds nieuwe bij, zo als de Dragonflies, Roosters, Jungles, Meteors en Mummy's. Bij Adic verzinnen ze de na men in eerste instantie zelf: „Dan zitten we rond de koffie te brainstormen. Een blauwwit te met een diamantglans kreeg de naam 'ijsbeer', bijvoor beeld." De mummy dankt zijn naam aan en stuk nostalgie. Kitty van Ewijk: „Vroeger heb ik nog ge knikkerd met knikkers van kalk, de kalke-dotten. De ce- Knikkeren op het schoolplein. Foto's Roland de Bruin Gaatjestrend De herleving van bepaalde mo destijlen kan soms nog wel eens voor een kleine verrassing zor gen. Zo dachten we de jaren tachtig gauw weer te kunnen uitbannen in de retrotrend, maar bepaalde dingen zijn toch blijven hangen. Waaronder de netkousen en visnet-truitjes. Madonna stal er ooit de show mee, en nu hangen ze in alle kleuren en soorten in de win kels. Bang voor een doorkijk? Ach, tegenwoordig mag lingerie ook als bovenkleding gezien worden. Wat ook kan: een Netwerken is weer heie hemdje eronder, zoals bij Street maal in. One. Replay maakte ook een heel mooi truitje waar de gaten op tactische plaatsen waren weggelaten. En je kunt er natuurlijk ook nog iet óver dra gen. Groen De nieuwe herengeur van Montana is geheel in stijl van de lente: frisgroen. Als we de makers mogen geloven gaat het hier om een nieuw soort inzicht: naar het beroemde mup- petlied van Kermit, 'It ain't easy being green" wil men met deze geur het tegenovergestelde bewijzen. 'Green' is name lijk een wijze van expressie, voor de creatieve man, vrije ideeën en nieuwe vibraties. Dat is niet gebaseerd op de uit spraak 'Groen als gras', maar op de frisse in vloed van de wind. Dit alles in navolging van het succes van de vrouwen- geur 'Blu'. Green ruikt naar sandelhout, musk, kaneelbast, lcorianderolie en lavendel. Gaan de vrouwen voor de super hoge hakken, de ballerina's spit se en bolle neuzen, en/of kleur, bij mannen blijft het op zijn hoogst bij beige en puntig. Ja, ook de man heeft de spitse neus ontdekt en daar wordt voorlopig niet van af geweken. Zo zien we in de nieuwe collecties van Avang en van Lier. Instappers, suède of vetermodel, ze hebben allemaal die typische vorm. Dat doet het natuurlijk altijd goed: onder jeans of een pak. Ter af wisseling heeft Avang de 'Don kervoorts' sportieve schoenen gebaseerd op de Nederlandse ra cewagens. Van Lier heeft de 'Dri ver' een instapper in suède of kalfsleer. 'Sleek Look' van Avang. Herenschoen Haar zorg Haar blijft een veel besproken onderwerp: niet voor niets zegt een Japans gezegde: Een vrouw's haar is haar leven. Geen glans, geen stevigheid en geen volume zijn veelge hoorde klachten, zeggen ze bij Kanebo. 'Glans en stevig heid' zijn dan ook de principes van hun nieuwe haarverzor- ginglijn. Pearl Essence en Shine-up zijn de ingrediënten die in ieder geval voor de gezonde glans moeten zorgen, zoals in de Volumising Shampoo. Moisturizing Shampoo bevat Ginseng extract. Deep Cleansing Shampoo verzorgt je hoofdhuid met Inchinko-extract. Balancing Hair conditioner en Quick Hairconditioner. hebben als hoofdingrediënt Roy al Jelly, dat het haar voedt. Het Intensive Hair Mask herstelt zwaar beschadigd haar met verschillende oosterse kruiden extracten. „Kunt u me adviseren over de vaccinaties die ik nodig heb als we op vakantie naar Zuid-Afrika gaan?", vraagt Marianne tijdens het telefonisch spreekuur. Het is een veelgehoorde vraag. We verzorgen zelf vac cinaties, of sturen mensen door naar de GG&GD. Het valt weliswaar niet onder de basistaken van de huis arts, maar het maakt het werk ook wel gezellig. Naast de reizigers hebben we de achterblijvers. Me vrouw Van der Kley is al jaren niet meer buiten ge weest, heeft ook nauwelijks familie over. Haar neef tracht wat mantelzorg te geven, maar is ook zelf een drukbezet man. Vanuit de praktijk houden we een oogje in het zeil, te meer daar ze de laatste tijd nogal kwakkelt. Mijn praktijkverpleegkundige coördineert de zorg aan huis en met de reguliere thuiszorg is een goede regeling getroffen. Maar ook binnen de thuis- zorg gaan de verzorgenden in de zomer op vakantie. „Ik heb aan de neef van mevrouw Van der Kley ge vraagd of hij ons wil machtigen namens zijn tante ex tra thuiszorg in te zetten, zo nodig op particuliere ba sis", zegt ze. Gelukkig, dat kunnen we regelen. Me vrouw Van der Kley heeft al haar bankzaken aan de neef uitbesteed. Het leek hem beter als ze zelf geen geld meer in huis had. Dat geeft nu een probleem. De verzorgende belt me dat er niets meer in huis is, be halve een paar droge beschuiten. Wat te doen? We kunnen haar niet laten verhongeren, besluiten bood schappen te doen en de rekening later bij meneer in te dienen. Via particuliere thuiszorg vinden we een oplossing voor de uren waarin we hulp willen inzet ten. Dit probleem lijkt opgelost. Maar al snel word ik weer gebeld: mevrouw Krans heeft de zeven maaltijden van Tafeltje dek je in één keer koud en wel naar binnen gewerkt. Ze woont nog zelfstandig, in afwachting van plaatsing in een psy chogeriatrisch verpleeghuis. Ook bij haar doet de thuiszorg deze weken goud werk. Komen trouw elke dag om te helpen met de medicatie, kijken of de hond naar buiten moet en warmen het eten op. Uit bezuiniging worden de maaltijden nu allemaal tege lijk afgeleverd. Dat dat wel eens tot misverstanden leidt, blijkt nu wel. Haar verzorgster bestelt nieuwe maaltijden, maar laat ze nu bij haar huisadres afleve ren. „Ik neem ze maar mee als ik naar haar toe ga", zegt ze. Petje af, weer een extra taak, zonder gemop per. De zoon van mevrouw Krans woont in Spanje. Is Ne derland uit na zijn pensioen. „Als het misloopt leunt u me altijd bellen", zei hij toen hij een paar maanden geleden voor de deur stond om even te informeren naar zijn moeder. „Ik zal u mijn mobiele nummer ge ven, zo blijf ik bereikbaar". Is dit nog mantelzorg, of is hier sprake van het af schuiven van de morele plicht om je moeder op haar oude dag te ondersteunen? We twijfelen wel eens of we moeten bellen, maar dat blijft een moeilijke be slissing. Op bezoek in het verzorgingshuis kom ik bij me vrouw Van Aalderen. „Heerlijk, dat u komt", zegt ze. „Mijn zoon is net de deur uit, hij is een weekje over. Jammer, dat u hem misloopt." Mevrouw Van Aalde ren controleer ik regelmatig voor haar suikerziekte. Haar twee kinderen wonen beiden in het buitenland, maar sinds de dood van haar man komen ze elke va kantie naar Nederland om dan juist hun moeder te bezoeken. Haar zoon belt me regelmatig zelf op om te horen of alles goed gaat. Zo blij zie ik haar niet vaak. De steun van haar kinderen is voor haar en mij onmisbaar. Door WILL GERRITSEN Het antidepressiemedicijn Ef- exor kan bij mensen die daar voor gevoelig zijn ernstige longklachten gecombi neerd met een hart- aandoening veroor zaken. Deze bij werkingen waren tot dusver niet be kend. Een 21-jarige pa tiënte uit Limburg die het medicijn slikte, kreeg deze klachten en moest na het onderkennen van de ziekteoorzaak een jaar lang revalideren. Ook bij een 62-jarige Engelsman is het schadelijke effect waargeno men. Onderzoekers van het Acade misch Ziekenhuis Maastricht (AZM) en het Royal Brompton Hospital in Londen hebben het verband tussen het ge bruik van het middel en de bijwerkingen ontdekt en hier over gepubliceerd in het me disch vakblad American Jour nal of Respiratory Critical Care Medicine. De gevaarlijke bij werking is bij het Nederlands Bijwerkingen Centrum Lareb gerapporteerd. Efexor is een populair antide- pressiemiddel dat in Neder land op het antidepressivum Paroxetine na het meest wordt voorgeschreven. Volgens longarts M. Drent van het AZM komen de ontdekte bijwerkingen van Efexor vaker Jm. voor, maar worden ze niet al tijd herkend. Ze stelt dat met name de mensen bij wie de af braak van bepaalde medicij nen traag verloopt extra ge voelig zijn. „Sommige mensen hebben hiervoor een erfelijke aanleg. Hun lever heeft meer tijd nodig om bijvoorbeeld me dicijnen en andere lichaams- vreemde stoffen af te breken. Voor deze groep zou de dose ring verminderd moeten wor den." Dit geldt eens te meer voor patiënten met een traag 'afbraakmechanisme' die meerdere medicijnen tegelijk slikken. De Limburgse patiënte werd met een onverklaarbare zoge heten interstitiële pneumonia, een longontsteking waarbij vi russen of bacteriën geen rol spelen, en mysterieuze hart klachten in het AZM opgeno men. Drent: „Haar longen wa ren ernstig aangetast en de pompfunctie van het hart was aanzienlijk verslechterd." Na lang speuren naar de ziek teoorzaak bleek de boosdoe ner in het nachtkastje van de vrouw te liggen, een doosje Ef exor. „Wij wisten niet dat ze het middel gebruikte. Haar huisarts had het haar voorge schreven en ze had het in ei gen beheer", aldus Drent. Na dat de vrouw met het antide- pressiemiddel stopte, knapte ze zienderogen op. Drent benadrukt dat de inci denten aantonen „dat medicij nen in het algemeen ziekten kunnen veroorzaken, of het nu om middelen voor hoge bloeddruk, diabetes of depres sies gaat." Door mo derne technieken zijn medici beter dan vroeger in staat om gevaar lijke bijwerkin gen aan te to nen. Volgens de Maastrichtse long arts worden momenteel testen ontwikkeld waarbij art sen al tevoren kunnen vast stellen of de betrokken patiënt gevoelig is voor bijwerkingen. „In de toekomst zullen derge lijke effecten dan in toene mende mate kunnen worden voorkomen." Een woordvoerder van Efexor- producent Wyeth laat weten dat het de nodige tijd zal du ren alvorens het bedrijf de pu blicatie van Drent heeft geana lyseerd. „Wij houden zorgvul dig alle bijwerkingen bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23