Kookboeken: met foto's gevulde leesboeken Wandelpad Grote meisjes woensdag 7 mei 2003 Goed schoeisel is van eminent belang voor onze tred, zo weten we al lang. Het af en toe weglaten daarvan is echter ook een must. In het Duitse Neuss wordt volgende maand de eerste Europese De voeten zijn vaak sluitpost in ons gezondheidsbudget. Stom, stom, stom. Hoofdpijn Parkinson De nieuwe generatie pijnstillers, de zogeheten COX-2 rem mers, kunnen mogelijk het afsterven van hersencellen bi; de ziekte van Parkinson tegengaan. In muizen met de ziekte van Parkinson blijken COX-2 remmers een bescher mende werking te hebben op deze hersencellen, schrijft S.Przedborski (Columbia University, New York) in een persbericht van deze universiteit. Schedel Statin es Ook bij mensen met hoge bloeddruk die geen verhoogd cholesterolgehalte hebben, verminderen Statines (choles terolverlagende medicijnen) de kans op een hartaanval of beroerte. Dit constateert P. Sever (Imperial College, Lon den) in het medisch tijdschrift The Lancet op grond van een studie onder bijna 20.000 personen. Gezien de lage ab solute kans op een hartaanval of beroerte bij mensen zon der verhoogd cholesterol is het effect van de (dure) stati nes echter gering: ongeveer 3 hartinfarcten en 2 beroertes per jaar minder per 1000 mensen die Statines gaan gebrui ken. Zaadcel Zaadcellen vinden hun weg naar de eicel aan de hand van een geurspoor. Hiertoe hebben zij op hun oppervlak spe ciale ontvangers voor geurmoleculen, schrijft M. Spehr (universiteit Bochum) in het wetenschappelijk tijdschrift Science. Spehr heeft inmiddels een stof, bourgeonal gehe ten, gevonden die de zaadcellen aantrekt, en een stof, un- decanal geheten, die de zaadcellen juist afstoot. Deze stof fen zijn mogelijk te gebruiken bij respectievelijk het be vorderen dan wel het voorkomen van zwangerschappen. blote-voetenroute geopend. Door WIM DOESBORGH de kans hebben gekregen hun voeten in de natuur te kunnen uitleven. Maar je moet natuur lijk wel oppassen. We weten maar weinig van mensen die na zoveel jaar opeens op blote voeten gaan lopen. Hoe lang houden ze dat vol? Wat kun nen die voeten aan, na al die jaren in de 'beschermde' schoe nen? Ik wil graag waarschu wen: overdrijf het blote-voeten- lopen in het begin niet. Wan del voorzichtig een kwartier of zo. Als je gelijk kilometers lang gaat lopen, richt je meer scha de aan, dan dat je heil ver wacht." De Neusser orthopeed Achim Kablitz daarentegen wuift alle reserves weg. „Door het lopen op blote voeten wordt het spierstelsel van de voeten zoda nig op natuurlijke wijze ge traind, dat je dat nooit in een therapiepraktijk kunt naboot sen. Zeker doen dus!" Dat laat ste moet zelfs M. Bergsma, di rectrice van de enige school voor voetreflexologie in ons land (in Den Burg op Texel), toegeven. „Kijk, als je op tegels of planken loopt, heb je niks aan dat blote-voetenverhaal. Dat is alleen maar pijnlijk. Maar als de ondergrond waar op je loopt, goed is uitgezocht, kan zo'n natuurtocht inder daad heel heilzaam zijn." Neuss heeft intussen geen gras Foto Harry Heuts over zijn blootsvoetspad laten groeien. In de loop van mei wordt de zachte looplaag aan gebracht, zodat op 31 mei het pad officieel gebruiksklaar komt. De blootwandelaars zul len in Neuss trouwens ook toe ristisch absoluut aan hun trek ken komen. Het Barfusspfad loopt door het verrukkelijke landschap van het riviertje de Erft, ten zuiden van Neuss in het landgoed Selikum en gaat onder meer langs de 17-eeuwse Sint-Corneliuskapel, het kas teel Reuschenberg en het mu seum Insel Hombroich. Vooroordelen Maar vóór alles geldt intussen: durf die schoenen en sokken weg te laten en kom stappen in de natuur. „En dat is voor de meeste mensen al een hele stap", bekent Detlef Fleischer van de wandelpad-organisatie in Neuss. „Blootsvoets lopen is niet vies, onhygiënisch of on gezond, zoals we wel eens te horen krijgen. Laat die voor oordelen eens varen. Een mens legt in zijn leven gemiddeld 130.000 kilometer te voet af! Is het dan zo gek om daarvan eens een paar meter gezond op blote voeten te doen? Vuile voeten kun je na afloop snel even wassen! Maar dan heeft u wel een heerlijk stukje heil zaam lopen achter de rug." Het Barfusspfad in Neuss gaat 31 mei open. Wandelingen zijn mogelijk tot oktober, ook onder leiding van een gids. Meer info en de route is te krijgen via de VW-Neuss, tel. 0049-2131- 908300, internet www.verkehrsverein-neuss.de Heilzaam voor de stress van de moderne mens maar ook meer fysiek gezien levert deze ma nier van wandelen voordelen op. Op blote voeten lopen ver sterkt spieren en gewrichten, stimuleert de bloedsomloop, is goed voor het hart en versterkt het afweersysteem in ons li chaam. Niet voor niets schrij ven heel wat orthopeden hun patiënten het lopen op blote voeten voor. Voetstand Tegelijk moeten we ook oppas sen niet te veel van onze naak te voeten te eisen, stelt podo- therapeut Rob Thijssen vast. „Zo'n actie als in Neuss is mooi", zegt hij, „Zo'n wande ling op goede, zachte onder grond, kan de juiste voetstand zeker bevorderen. Vooral kin deren kunnen daar baat bij hebben, omdat die tegenwoor dig al vroeg in allerlei schoeisel worden gestopt, zonder dat ze Lopen op blote voeten is in onze moderne samenleving een ta boe. Thuis de schoe- hen en sokken uit trekken en 's avonds een beetje rondbanjeren op het parket - dat kan nog wel. Maar buiten, dus écht buiten, blootsvoets door de omgeving stappen? Ha, nee hè! Toch wijzen steeds meer medi ci en therapeuten erop hoe ge zond het voortbewegen zonder schoeisel is. De naakte voetzo len in direct contact brengen met moeder aarde - dat levert volgens de kenners een moei lijk te overschatten heilzame werking op. Voor lichaam én geest, wel te verstaan. Sommi gen noemen het de allerbeste en in elk geval allergoedkoop ste vorm van voetreflexzone- massage. Want ga maar na: u betaalt grof geld in een praktijk voor Wandelen op blote voeten - de nieuwste toeristische bezigheid. voetmassage, waarbij u maar moet afwachten wat het ople vert, terwijl de natuur hetzelf de voor niets doet. Vinden al thans enkele deskundigen die zich hebben bemoeid met een initiatief van de Duitse stad Neuss, gelegen direct onder Düsseldorf. Die hebben meege holpen aan het uitzetten van een toeristische route bloots voetslopen (een Barfusspfad), waarop liefhebbers kilometers lang lekker zonder schoenen en sokken door een prachtig natuurgebied kunnen stappen. Steentjes, scherven en ander ongerieflijk materiaal zijn ver wijderd: een aangename laag van zand, mos, gras en andere voetvriendelijke natuurmateri- alia wordt binnenkort uitge spreid. Puur Het idee achter het blote-po- tenplan van Neuss is zo een voudig als de naakte voet zelf. Lok mensen naar de schitte rende natuur van de wandelge bieden rond deze stad en leer hen dat op naakte voeten lo pen net zo heilzaam is als een peperdure behandeling in kuuroord Bad-Zus-en-Zo. Blootsvoets door de natuur, heerlijk vrij, heerlijk puur. De podotherapeuten en orthope den die zich samen met de VW-Neus en het stadsbestuur op de lancering van het Barfus spfad hebben geworpen, wij zen eenduidig op de voordelen van wandelen op blote voeten. Voor kleine meisjes zijn grote meisjes razend interessant. Toen ik zelf nog maar een klein meis je was keek ik huizenhoog op tegen een nichtje dat vier jaar ouder was. Want dat nichtje kon lezen, toen ik de letters nog lang niet van elkaar kon onderscheiden. Dat nichtje vertelde over de dansles. Over foxtrots, maar ook over stille dansen, cheek-to-cheek, hip-to-hip. Dat nichtje droeg prachtige kanten bh's, toen ik nog zo plat was als een dubbeltje en watten onder mijn hemd propte om het allemaal toch wat te la ten lijken. Dat nichtje pende dagboeken vol over liefde en verliefd zijn, toen ik bij elke jongen die ik zag rood kleurde tot in mijn nek. Dat nichtje had een vriendje op een brommer, dat ze meebracht als ze bij ons kwam oppassen. En ik maar den ken dat ik die twee een plezier deed door zo lang mogelijk op te blijven, terwijl ze natuurlijk veel liever had den dat ik m'n bed opzocht. Maar ik bleef zitten en wachtte rustig op de bank als ZIJ buiten afscheid ging ne men van HEM - wat een eeuwigheid duurde. Mijn kleine meisjes hebben ook zo'n groot meisje, dat ze razend interes sant vinden. Ze woont naast ons en ze was nog maar een kleuter toen Oud ste werd geboren. Maar die baby van toen is inmiddels een meisje van zeven. En die kleuter van toen is nu een tiener, die met dik ke boekentassen op de bagagedrager naar de middelbare school fietst. En dat meisje van zeven - maar ook haar zusjes van vijf en van drie - kij ken huizenhoog op tegen buurmeisje van twaalf. Want buurmeisje kent allerlei leuke spelletjes op Internet. Buurmeisje weet alles van de laatste Door Susanne Groeneveld redacteur en moeder ran drie dochters mode, de nieuwste hits, de nieuwste sterren. Buurmeisje kan heel hoog springen op de trampoline. Buurmeisje ruimt haar slaapkamer weieens rigoureus op en staat dan met 'allemaal leuke spulletjes' voor de deur. Buurmeisje houdt haar veijaardags- feestjes 's avonds. En niet in de ka mer, maar in de garage. En de gasten moeten niet op stoelen zitten, maar op oude matrassen. ('Mam, als ik twaalf ben, vier ik mijn kinderfeestjes dan ook zó?') En als het zo ver is, glu ren mijn dochters stiekem door het dakraam. Buurmeisje heeft sinds kort ook een eigen website. ('O, mam, die zou ik ook wel een willen.') Als buurmeisje aanbelt, rennen drie kleine meisjes naar de voordeur en wordt er geruzied over wie er mag opendoen en wie met haar mag spe len. Ze hangen aan haar lippen. Moeders houden hun kleine meisjes het liefst zo lang mogelijk klein, maar kleine meisjes worden het liefst zo snel mogelijk groot. Ik hoef maar aan mezelf te denken en aan mijn dro men over kanten bh's, spannende dansen en vriendjes op brommers. 'Mam, hoeveel nachten moet ik nog slapen voordat ik groot ben?', vroeg Oudste mij onlangs. 'Nog dui-zen- den', stelde ik tevreden vast. Ze zucht te diep. 'Als ik dót maar volhoud.' Door ELLEN VAN DER HART De euro heeft alles duurder ge maakt. Wie heeft deze kreet de afgelopen twee jaren niet ge hoord? Mensen blijven (langer) weg uit de winkels, er schijnt minder snel nieuwe appara tuur aangeschaft te worden, maar met name de horeca heeft er onder te lijden. Prijs verhogingen van vijftig pro cent worden gesignaleerd. Uit eten gaan is (te) prijzig gewor den. Als alternatief kiest men met gezelschap eerder voor een luxe etentje thuis. De kookboekenuitgevers zijn hier op ingesprongen. De win kelschappen komen steeds vol ler te liggen met nieuwe ge bundelde recepten. De ene bundel nog mooier dan de an dere. Met geweldige foto's, met leuke anekdotes en fraaie re cepten voor een dineetje thuis. Recepten die door iedereen te maken zijn. De kookboeken zijn eigenlijk leesboeken ge worden waarin stapsgewijs wordt uitgelegd hoe een ge recht bereid moet worden. Door de achtergrondinformatie en citaten vergeet je bijna dat je een kookboek in je hand hebt. Eten voor je plezier Koken voor anderen en ande ren voor jou laten koken horen bij de vreugden van het leven. stelt kookboekenschrijfster Maxine Clark in De knusse keu ken. Als ondertitel heeft het boek dan ook 'eten voor je ple zier'. Via leuke inleidingstek sten (helaas af en toe slecht leesbaar door een te grijze ach tergrond) en wetenswaardig- heidjes kondigt ze haar ver wenrecepten aan. De hoofd stukken zijn verdeeld in 'ont bijt op bed', 'van het dienblad', 'op het haardkleed', 'aan tafel', 'op de bank' en 'weer naar bed'. Gerechten als gewoon de allerlekkerste bacon-sandwich. Tootie's pannenkoekjes, besui kerde ronde moppen, Thaise groene kipcurry met kokosrijst met basilicum en groene gar- nalenlaksa nodigen uit tot het koken. Ook uit Engeland komt het kookboek Echt te gekke pasta, 'het ultieme boek voor pasta liefhebbers'. Schrijfster Ursula Ferrigno keert nog regelmatig naar haar Italiaanse geboorte grond terug om er kookcursus sen te geven. Na een uitleg over pasta (hoe te maken, te koken en te eten) komen re cepten die onderverdeeld zijn in de hoofdstukken 'soepen', 'de snelle maaltijden', 'voor ie dere dag', 'licht gezond', 'vooraf bereid' en 'impone rend'. Bij elk gerecht wordt als extraatje eerst de Italiaanse naam gegeven, dan volgt de Nederlandse titel. Na wat ach tergrondinformatie wordt de bereiding van het gerecht stapsgewijs uitgelegd. Een aan tal basisrecepten wordt boven dien gevolgd door suggesties voor andere ingrediënten: een asperges-variatie van pesto. Ook zijn er makkelijke recep ten zoals de vliegensvlug voor af te bereiden pasta in perka mentpapier met tonijn, toma ten en aardappelen. Impone ren kan met pastabonbons ge vuld met wilde paddestoelen en ricotta. Ijskoud Na de pasta of het verwenge recht doet een ijsje als nage recht het goed. Maar gewoon de bak op tafel zetten is er niet meer bij. Meer dan 150 on weerstaanbare, ijskoude lek kernijen geven Joanna Farrow en Sara Lewis in hun boek Ijs en ijsdesserts. In de eerste tien pagi na's wordt de wereld van het ijs nader toegelicht. Ijs maken is volgens de schrijfsters ver bluffend eenvoudig en leuk om te doen. Vervolgens leggen ze in zo'n 42 pagina's het procédé van ijs maken en ijssmaken uit. Op de kleurrijke bladzijdes wordt stapsgewijs met duidelij ke foto's recepten voor ijstaar ten. ijsdranken, vetarm ijs, ver fijnde of warme ijsdesserts ge geven. Foto's uit het kookboek IJS en ijsdesserts: een klassiek ijsje van pure chocolade en cranberrysorbetijs in kanten pan nenkoekjes De knusse keuken van Maxine Clark. €14,95 ISBN 90 5920 120 5 Echt te gekke pasta van Ursula Fer- rigno. €22,50 ISBN 90 5956 00S* Us en ijsdesserts van Joanna Fanc'l en Sara Lewis. €18,95 ISBN 90 5920 0454 Onbehandelbare hoofd pijn is vaak toch te be handelen, stelt R. Lipton (Albert Einstein College of Medicine, New York) in het vakblad Neuro logy. De belangrijkste re denen van het aanvanke lijk falen van de behan deling zijn een verkeerde of onvolledige diagnose, onvoldoende rekening houden met het gebruik van medicijnen, met na me vrij verkrijgbare mid delen, of juist verkeerd gebruik van voorgeschre ven medicijnen. Volgens Lipton is er in de meeste gevallen van hoofdpijn uiteindelijk wel een lichamelijk oorzaak te vinden. Het vroegtijdig vergroeien van de schedelbotten, waar door de groei van de hersenen wordt verhinderd, is het ge volg van een verstoorde aanmaak van het eiwit noggine. Dit eiwit voorkomt de aanmaak van bot aan de randen van de losse schedelbotten, schrijft S. Warren (Stanford University School of Medicine, Stanford) in het wetenschappelijk tijdschrift Nature. Door de aanmaak van noggine tijdig te sti muleren kan mogelijk het vroegtijdig ver groeien van de sche delbotten worden voorkomen. Dit zoude tot nu toe gebruikte (moeilijke en riskant) operatie overbodig kunnen maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22