PROVI 11 11 IE IE Eil JfS E C 11 IÉ 1 Kabeljauwvangst aan banden PZC PZC Honderden biggen gedood bij ongeval Nog steeds veel emotie om Pim Afpersers schieten lukraak op huizen Zeeuwse gemeenten maken preventief fouilleren mogelijk 20° |iou Zeeland barst van het jonge talent 15 Beperkingen zijn onderdeel van herstelplan Fischler 0800 - 0231 231 (GRATIS) Kabinetsformatie komt op stoom Wonen in de PSD-kantine Real wint nipt van Juventus Hiiimmiiilïintl 1 4 '"IfP Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- NO 3 Zon Zonnig. Matige wind uit het noordoosten, kracht 3 En het wordt warm met 19 tot 20 graden. 246e jaargang no. 108 woensdag 7 mei 2003 los nummer 1,10 door Hans Gertsen BRUSSEL - Als het aan de Europese Unie ligt, wordt de kabeljauwvangst in grote delen van de Noord zee de komende jaren ver der aan banden gelegd. De kabeljauwstand is vol gens Eurocommissaris Fischler (Landbouw en Visserij) zo dramatisch ge daald dat harde maatre gelen onvermijdelijk zijn. „Een duurzamere visserij is de enige optie", aldus Fischler. Fischler kondigde gisteren voor de komende jaren lagere vangstquota aan, beperkingen van de visserij en scherper toe zicht op de naleving van afspra ken en quota. Die maatregelen maken deel uit van een lange termijn herstelplan voor de ka beljauw. Voor andere bedreigde vissoorten als heek, tong, schel vis en langoustine zullen verge lijkbare plannen worden ont wikkeld. De verschillende maatregelen zijn op zich niet nieuw. Wel nieuw is dat de Europese Com missie ze nu heeft afgekondigd in het kader van een lange ter mijn herstelplan. Doel van dat plan is de kabel- jauwstand weer terug te bren gen binnen 'biologisch veilige grenzen'. Daar is volgens des kundigen tenminste 5 tot 10 jaar voor nodig. Ondanks de maatregelen die de afgelopen twee jaar al zijn geno men, is de kabeljauwstand in de Noordzee, het Skagerrak en het oostelijk deel van het Kanaal verder gedaald, zo blijkt uit re cent onderzoek. Eind 2002 bedroeg het bestand in dit gebied zo'n 38.000 ton, terwijl het minimumniveau in dit gebied volgens wetenschap pers 70.000 ton zou moeten zijn. Het herstelplan voor de kabel jauw streeft naar een bestand van tenminste 150.000 ton in 2014. Wat de maatregel concreet gaan betekenen voor de Nederlandse visserij, is nog niet duidelijk. Wat wel vast staat is dat het een verdere verkleining van de vloot onvermijdelijk is. Formule Fischler wil de verlaagde quota over de verschillende landen verdelen via een formule waar bij het aantal visdagen wordt vermenigvuldigd met het mo torvermogen van een vaartuig. Dat levert zogenoemde 'kilo- Ongeregeldheden in Haagse wijk DEN HAAG - De Molenwijk in Den Haag is gisteravond het to neel geweest van ongeregeldhe den. Honderden mensen keer den zich tegen politieagenten die afkwamen op een melding over een vechtpartij. Een agent raakte lichtgewond. De politie verrichtte verscheidene arres taties. De problemen in de Molenwijk ontstonden kort na negen uur. Agenten wilden een man arres teren die met een hakbijl zwaai de. Daarop keerden omstanders zich tegen hen. De groep groeide uit tot enkele honderden men sen. De politie dirigeerde perso neel uit andere delen van de stad naar de wijk. Na ongeveer een uur keerde de rust terug. GPD ZWOLLE - De politie heeft twee mannen uit Zwolle aange houden op verdenking van po gingtot afpersing van Ahold en pogingen tot moord. Het duo eiste miljoenen van het super marktconcern. Om hun eis kracht bij te zetten, schoten de twee op willekeurig gekozen woningen en een filiaal van Albert Heijn in Zwolle. De mannen, 29 en 32 jaar oud, heb ben bekend. Politie en justitie meldden gis teren dat de verdachten in de nacht van zaterdag op zondag zijn opgepakt. Justitie verdenkt hen van pogingen tot moord dan wel doodslag, afpersing en van verboden wapenbezit. Op 16 april schoten de mannen op drie woningen in Deventer. Op 21 en 22 april namen ze de achterkant van een filiaal van Albert Heijn in Zwolle onder vuur Op 22 april is er geschoten op een woning in Zwolle en op 27 april op een inMeppel. Bij het laatste incident is een 73-jarige vrouw geraakt in een arm. Zij keek op dat moment televisie in de kamer van haar woning. De bewoners van de beschoten hui zen hadden volgens de politie geen band met Ahold. Tijdens het onderzoek was er contact met het duo, eerst via een advertentie van de politie, later telefonisch. Dat leidde tot de aanhouding van de Zwolle naren. De eerste eis om losgeld kwam 3 april binnen bij Ahold Zaandam. Door deze brief werd een link gelegd met de Overijsselse hoofdstad, onder meer door het poststempelOok de plaats waarop het geld over handigd moest worden, wees in de richting van Zwolle ANP door Raymond de Frel HOEK - Een ongeluk met een veewagen op de rotonde van rijksweg N61 bij Hoek is gister ochtend zo'n driehonderd var kens fataal geworden. De 39-ja- rige vrachtwagenchauffeur uit het Brabantse Reusel raakte lichtgewond. Het ongeluk gebeurde rond 9 45 uur. De vrachtauto was, geladen met ruim zeshonderd biggen, op weg van Reusel naar varkens houderij Lavi aan de Langeweg in Ossenisse. Komend uit de Westerscheldetunnel zette de chauffeur koers richting de brug bij Sluiskil. Zijn voertuig sloeg halverwege de rotonde om De precieze oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De lichtgewonde chauffeur keerde na behandeling in het ziekenhuis terug op de plaats van het ongeval. Ook hij kon slechts gissen naar de oorzaak: „Ik vermoed dat er door een technisch mankement te veel dieren aan één kant van de wa gen zijn gekomen." Kleppen Politie, brandweer en bedrijfs leider L. Castelijns van Lavi waren snel ter plaatse. „Toen ik aankwam, zaten vrijwel alle dieren nog in de wagen. Ik heb gezegd dat de kleppen van de wagen aan de bovenkant open konden. Als je nooit met zo'n auto te maken hebt, weet je dit natuurlijk niet. Deze dieren zijn acht a tien weken oud. Bij ons moesten ze groot worden", al dus de flink geschrokken be drijfsleider. Drie biggen ontsnapten na de klap uit de vrachtauto, maar werden weer vrij snel gevangen. De nog levende dieren werden met behulp van hekken in de berm bij elkaar gehouden. Rond half drie werden deze biggen alsnog naar Ossenisse gebracht De dode dieren zijn afgevoerd naar een destructiebedrijf in het Brabantse Son. De politie sloot foto Wim Kooyman de rijksweg N61 tussen Hoek en de brug bij Sluiskil tot 15 30 uur in beide richtingen af. Het ver keer werd omgeleid via de Ter- neuzense sluizen. Advertentie van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Wel tranen en knuffels, maar geen mensen massa's. Op verschillende plaatsen in Nederland is giste ren de vermoorde politicus Pim Fortuyn herdacht. De bijeen komsten brachten niet vele dui zenden op de been zoals een jaar eerder, maar Fortuyn maakt bij diegenen die wel kwamen, nog steeds heftige gevoelens los. Vooral in Rotterdam, de woon plaats van Fortuyn en de stad waar hij zijn eerste politieke successen boekte, stonden men sen stil bij de sterfdag van hun held. De Vrienden van Pim For tuyn, die vonden dat de dag in het teken moest staan van waa|^ digheid en respect, hielden een herdenkings- en bezinnings- tocht Ruim duizend aanhangers lie pen van Diergaarde Blijdorp naar de Korte Hoogstraat waar een beeld van Fortuyn werd onthuld Een 'harde kern' van de vrien den bracht voor de tocht in Rot terdam begon eerder op de dag nog een bezoek aan het Media park in Hilversum waar Volkert Advertentie) van der G. een jaar geleden de politicus neerschoot, de Keu kenhof in Lisse waar een tulp werd vernoemd naar Fortuy n en de begraafplaats Westerveld in Driehuis waar hij enkele maan den lag begraven. De deelnemers aan de stoet droegen van alles met zich mee. Zo hadden ze witte ballonnen, speciale Fortuyn-vlaggen, pos ters, bloemen, hartjes en colla ges bij zich. Na afloop van de tocht werd te genover Het Schielandshuis, het Historisch Museum het beeld van Fortuyn onthuld. Burgemeester Opstelten ver richtte de officiële onthulling in het bijzijn van Fortuyns familie en vrienden en belangstellen den. „Dit monument herinnert ons aan Pim Fortuyn en aan ons verdriet om zijn dood. Maar het herinnert ons ook aan onze ei gen verantwoordelijkheid voor de opbouw van het nieuwe Rot terdam", zei Opstelten. Afsluitend was er in de H.H. Laurentius en Elisabeth kerk aan de Mathenesserlaan een herdenkingsconcert. Ook het radioprogramma van 3FM-diskjockey Ruud de Wild stond gistermiddag in het teken van de moord. Samen met colle ga's en luisteraars praatte De Wild over wat er een jaar gele lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen wattdagen' op. De Commissie gaat in de toekomst vaststellen hoeveel 'kilowattdagen' elke lidstaat voor de kabeljauw vangst krijgt. De verdeling per vaartuig is een kwestie van de lidstaten. De maatregelen worden pas vol gend jaar van kracht omdat het plan nog moet worden goedge keurd door de Visserijraad (de visserijministers van de lidsta ten) en door het Europees parle ment. GPD Er zit vaart in de kabi netsformatie. Niet alleen werden de beoogde coali tiepartijen CDA, WD en D66 het gisteren op hoofdlijnen eens over be leidsterreinen als zorg, onderwijs, veiligheid en bestuurlijke vernieuwing. Ook gonzen op het Bin nenhof al de na- men rond voor de kabinetsposten. De eigenares van de voormalige PSD-kantine aan de al even voormalige veerhaven in Kruiningen, wil in haar pand gaan wonen. Nu de boot verdwenen is, heeft J Moulen burgemeester en wethouders van Reimerswaal ge vraagd bewoning planologisch mogelijk te maken. Real Madrid heeft gisteravond het eerste duel in de halve fi nale van de Champions League tegen Juventus met 2-1 ge wonnen. Ronaldo schoot Real naar 1-0, de Fransman Treze- guet maakte pal voor rust gelijk Halverwege de tweede helft scoorde Roberto Carlos de winnende treffer voor de thuisploeg varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 13, 15 en 17; sport: 18 en 19; trends: 21,22 en 23; jong: 24 den gebeurde. Hij stond vlak naast de politicus toen deze werd neergeschoten. Kabinetsformatie De onderhandelaars in de kabi netsformatie, Balkenende (CDA), Zalm (WD) en Dittrich (D66) onderbraken even na 18 uur, het tijdstip van de moord, hun beraadslagingen om For tuyn te herdenken. Ook in België stonden mensen stil bij Fortuyns sterfdag. Leden van het extreemrechtse Vlaams Blok hielden aan de Belgisch- Nederlandse grens bij Baarle- Hertog een herdenkingsbijeen komst. ANP door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De gemeen ten in Zeeland willen preventief fouilleren toestaan. Burgemees ter en wethouders van Middel burg hebben gisteren besloten de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) hiervoor aan te passen. De gemeenteraad moet het plan nog goedkeuren. Aanleiding voor dit besluit is de schietpartij die eind vorig jaar plaats vond in discotheek The Nighttrain. Burgemeester K. Schouwenaar. „Na de schiet partij in The Nighttrain is ge zegd: je moet The Nighttrain niet sluiten, maar er moet ge fouilleerd worden. Dat willen we straks ook echt gaan doen. Door een wetswijziging ont stond vorig jaar de mogelijk heid om preventief fouilleren op te nemen in de plaatselijke ver ordening. Op advies van de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten zijn Zeeuwse gemeenten be zig die APV aan te passen. De burgemeester krijgt na aan passing van de APV de moge lijkheid een veiligheidsrisico gebied aan te wijzen. Zo'n gebied mag uitsluitend worden aangewezen als de openbare or de wordt verstoord door de aan wezigheid van wapens of als er 'ernstig gevreesd wordt vooreen ordeverstoring'. Een gebied kan hooguit twaalf weken gere gistreerd staan als risicogebied. In het risicogebied mag er op wapens en munitie gecontro leerd worden in vervoersmidde len en in de kleding die mensen dragen. Deze controles mogen uitsluitend worden uitgevoerd op bevel van de officier van jus titie. (Advertentie) straat postcode: plaats: telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v i 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- Mensen kijken in Rotterdam vanaf een balkon naar naar het zojuist onthulde borstbeeld van Pim For tuyn. foto Robin Utrecht/ANP 713214M000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1