Real komt inzinking net te boven Top volley bal staat er nog steeds NOCNSF hanteert strakke regels Slot schiet NAC langs Zwolle Barcelona kan salaris van Kluivert halveren 19 Laat doelpunt Roberto Carlos geeft Spaanse kampioen kleine marge Bestuurders Utrecht leggen functies neer Heusdens en Georgiev op kop Jan Timman blijft verliezen MVV-ers moeten auto inleveren Verlies volleyballers tegen België Celstraf oud-wereldkampioen Pate Vaughan nieuwe captain Engeland Beckham is bestbetaalde voetballer woensdag 7 mei 2003 wan onze sportredactie PAPENDAL - NOCNSF legt een zware boete op aan spor ters die zich tijdens de Olympi sche Spelen van volgend jaar in Athene niet aan de afspraken houden. De nationale sportkoepel ver plicht potentiële deelnemers voor 1 juli een overeenkomst te tekenen waarin de regels met betrekking tot onder meer do ping. kleding en commerciële activiteiten zijn vastgelegd. Een overtreding kan worden bestraft met uitsluiting van deelname aan de Olympische Spelen en een boete van maxi maal 50.000 euro. De overeenkomst is een voort zetting van de afspraken die met olympische atleten zijn ge maakt voor Atlanta 1996 en Sydney 2000. Marcel Sturken- boom, directeur topsport van NOCNSF, benadrukt dat de tijden snel zijn veranderd. „Door de verzakelijking en het woelige veld waarin wij opere ren wordt meer gewicht ge hecht aan de invulling en de naleving van de overeen komst." Een terugkerend knelpunt vormt het portretrecht van de atleten dat gedurende de Olympische Spelen (13-29 au gustus 2004) exclusief eigen dom is van het Internationaal Olympisch Comité, de natio nale comités en haar sponsors. Een privé-sponsor of bonds- sponsor mag zich tijdens het evenement niet associëren met een atleet of een team. Die IOC- bepaling leverde tijdens de Olympische Winterspelen van vorig jaar in Salt Lake City grote problemen op met schaatssponsor Aegon. Stur- kenboom: „Wij gaan goede voorlichting geven aan de grote groep belanghebbenden om misverstanden te voorko men." NOCNSF heeft het premiestel sel voor de medaillewinnaars aangepast ten voordele van de teamsporters. Individuele sporters krijgen in Athene 25.000 euro voor goud (2275 euro minder dan in 2000), 12.500 euro voor zilver (680 eu ro minder) en 10.000 euro voor brons (900 euro meer). De ach teruitgang in beloning voor winnaars van gouden en zilve ren medailles is groter als ook de inflatiecorrectie wordt mee gewogen. Teamsporters krij gen per individu 10.000, 7.000 en 4 000 euro voor goud, zilver en brons. GPD Hnnr Henri van der Steen MADRID - Eén enkel rotmo- racnt kan een ploeg verlammen cn de finale van de Champions League kosten. Andersom kan ook. De lucky goal van Juven- tus, gisteravond kort voor rust tegen Real Madrid, leek de tweede helft en de uitslag te be palen. En wellicht ook de fina list. Maar het ging nog net goed voor de Spaanse gastheren, die toch met 2-1 wonnen. Een tijdlang leek het erop dat Real Madrid ten gronde zou gaan aan een ongelukkig tegen doelpunt, met de daarbij horen de mentale inzinking. De thuis club ontsnapte, ruim een kwartier voor tijd, dankzij een schot van Roberto Carlos, die uit een corner van Zidane scoor de. De grensrechter vlagde voor meervoudig buitenspel, maar vertelde de hem consulterende scheidsrechter dat hij te snel was geweest; van strafbaar off side was geen sprake. Baltovenaars Real Madrid zien is doorgaans hetzelfde als genieten van ware voetbaltechniek. De ploeg lijkt soms louter te bestaan uit bal tovenaars. Gisteravond niet. Morientes, die in de spits het wonderkind Raul verving, bleek niet mee te kunnen. Eén keer was hij positief in beeld, bij een één-twee met Ronaldo, die de bal meenam en heel typisch, UTRECHT - Het bestuur en de raad van commissarissen van FC Utrecht hebben gisteren hun functies neergelegd. De com missarissen van Stadion Gal genwaard, de accommodatie van de voetbalclub, zijn even eens teruggetreden. Allen heb ben dit gedaan vooruitlopend op de presentatie van het plan dat de financiële problemen bij de bekerfinalist moet oplossen. De gemeente Utrecht presen teert het reddingsplan vandaag. De afgelopen maanden hebben bestuur, commissarissen, de di rectie, adviseurs en gemeente Utrecht plus een aantal private partijen gewerkt een een inte grale en structurele oplossing bij de club in financiële proble men. FC Utrecht .stevent af op een tekort van 21 miljoen euro. Supporters hielden het bestuur verant woordelij k voor het enor me tekort. Ze drongen aan op het vertrek van de clubleiding. Interim-bestuurders Martin Sturkenboom en Peter Spieren burgwilden echter tot een geza menlijke oplossing komen Die lijkt in de vorm van een red dingsplan te zijn gevonden. Het bestuur en de raad van commis sarissen namen gisteren alsnog hun verantwoordelijkheid en traden af. Interim-bestuurders Sturkenboom en Spierenburg en de gemeente Utrecht wilden gisteren geen mededelingen doen over de inhoud van het reddingsplan. Geen partij In het verleden hebben zich twee kopers voor stadion Nieuw-Galgen waard gemeld. Vastgoedbelegger Evert Kroon beweerde dat hij 20 miljoen euro voor het onderkomen van FC Utrecht over had. „Ik kan u niets vertellén, maar hij is geen partij", aldus interim-bestuur der Sturkenboom. „Ik ga er wel vanuit dat het goed komt met de dub. Maar dat is ook geen nieuws Dat roep ik namelijk al sinds mijn aantreden vorig jaar november Het Amsterdamse onroerend- goedbedrijf Nedstede toonde eveneens interesse voor de aan koop van Nieuw-Galgen waard, gemeente Utrecht onder- J De wachtend op de keeper, tegen het net duwde: 1-0. Later anticipeerde Morientes echter iets te laat op een fabel achtig mooi, met links gespeeld steekballetje van Ronaldo. Het werd geen 2-0 en een minuut la ter was het 1-1. Die goal kwam uit de lucht vallen en was een lucky. Een schot van Del Piero kwam via Salgado voor de voe ten van Trezeguet, die zijn blun der uit de zevende minuut - vrije schietkans - makkelijk kon goedmaken. Man of the Match was en bleef Zidedine Zidane. De Fransman pakte uit met een schitterende vrije trap - mooi gepakt door Buffon - en ongekende staaltjes van techniek, inclusief zijn be kende Vanenburg-shuffle (rech tervoet op de bal, lichaam in draaien, bal met linkerzool meenemen) en helaas ook met een misselijke duik in het straf schopgebied van Juventus om een strafschop te versieren. Het had hem geel moeten opleveren, maar geel was er alleen voor Ita lianen. Steeds terecht overi gens. Real had dus de pech van een relatief ongelukkige tegen- goal en de pech, dat vrijwel alle voorzetten door het natte veld en de natte bal precisie misten. Meteen na rust was er de pech van het uitvallen van de gebles seerde Ronaldo. Juventus speelde zoals ver wacht. De Italiaanse record kampioen heeft in Thuram, Nedved, Del Piero en Trezeguet aantrekkelijke spelers, maar het beeld wordt bepaald door de wil om vooral de tegenstander niet aan het voetballen te laten. Dat kan de ploeg als geen ander. En uit bij Real wegkomen met een kleine nederlaag én de we tenschap dat 1-0 genoeg is voor de finale, zal de Italianen tot te vredenheid stemmen. Real Madrid (Spa) - Juventus (Ita) 2-1 (1-1). 23. Ronuldo 1-0, 45. Treze guet 1-1, 73, Carlos 2-1. Scheids rechter: Hauge (Noo). Gele kaart: Birindelli, luliano, Zambrotta, Con té, Ferrara (Juventus). Aantal toe schouwers: 75.000. GPD Alessandro Del Piero (links) controleert de bal terwijl hij fel op de huid wordt gezeten door Real-verdediger Ivan Hclguera. foto Paul White/AP van onze sportredactie BREDA - Het niet bepaald ver wende Bredase publiek had gis teravond eindelijk weer iets te vieren. NAC won voor het eerst sinds twee maanden een duel. FC Zwolle was het slachtoffer en werd geveld door een oud speler. Arne Slot scoorde beide treffers: 2-0. Trainer Henk ten Cate koos te gen Zwolle voor een verrassen- de aanvalsvariant. Schenning begon als spits, PSV-huurling Colin nam zijn plaats centraal achterin in. Ten Cate moest wat: zijn aanvallers produceerden tegen Vitesse de eerste treffer na 558 minuten doelpuntloos voet bal. NAC begon furieus en leidde al na twee minuten door een doel punt van Slot. De voormalig Zwolle-speler scoorde op aan geven van Bobson terwijl de ogen gericht waren op storm ram Schenning, die niet veel la ter uit de draai net naast schoot. Zwolle ging op jacht naar de ge lijkmaker en zag Promes en Lim-Duan goede kansen mis sen. In de tweede helft viel er aan vankelijk weinig te genieten, maar een kinderhand is in Bre da tegenwoordig gauw gevuld. De wave ging door het stadion, terwijl de thuisclub bleef breien voor het doel van Van der Werff zocht ook de haalbaarheid van e k°°P van Nieuw-Galgen- waard Binnen de gemeente raad wilde lang niet iedereen veel geld in een noodlijdende voetbalclub steken. Twee jaar geleden schonk het stadsbe stuur het stadion nog voor een oalveeuro aan FC Utrecht. ANP Het Nederlands mannenvolleybalteam probeert vanaf vrijdag, bij een kwalifica tietoernooi in Macedonië, een ticket voor het Europees kampioenschap in septem ber in Duitsland af te dwingen. Alsof er dit voorjaar niet heel veel is gebeurd: TVN ging failliet, er werd een spoor van schulden achtergelaten en talloze spelers en be geleiders kunnen naar hun salaris fluiten. Maar toch is er hoop. door Vincent Ronnes UDEN - De stekker moest eruit. Spe lers en coaches zeiden op de derde dag van dit jaar dat ze geen vertrouwen meer hadden in bestuur en directie van Top Volleybal Nederland (TVN). Toen was het snel gebeurd. Door het faillisse ment van de stichting werd in totaal voor 2,5 miljoen euro aan rekeningen en salarissen niet betaald. Maar kon enke le maanden later wel, met steun van de volleybalbond en NOCNSF. de oprich ting van een nieuwe stichting worden aangekondigd. „Ik ben ervan overtuigd dat het anders echt afgelopen was geweest met het topvolleybal in Nederland", zegt tech nisch coördinator Toon van der Burgt. De assistent-bondscoach van het gou den volleybalteam van de Spelen van 1996 in Atlanta was ook bij de failliete stichting de man die de technische eindverantwoordelijkheid droeg. Nu de teams onder de nieuwe vlag al weer aan het trainen zijn en de mannen- ploeg van coach Bert Goedkoop met het EK-kwalificatietoernooi voor de eerste belangrijke opdracht staat, constateert Van der Burgt dat er geen andere weg was. „De buitenwacht geloofde er al veel langer niet meer in, maar ook bin nen de organisatie waren er te veel mensen al te vaak teleurgesteld. Ge wekte verwachtingen werden keer op keer niet waargemaakt." Toon van der Burgt waakt ervoor om zich aan te sluiten bij de vele critici die de TVN-directeuren Smulders en Til- mans de schuld geven van de catastrofe. Het uitblijven van een stevige sponsor was een element, het niet ingrijpen van het bestuur een ander. De schulden wa ren te hoog opgelopen Leveranciers, zaaleigenaren en andere ondernemers moesten hun verlies slik ken. Voor Van der Burgt en andere be trokkenen lag er de onprettige klus om coaches en volleyballers over te halen om zonder een enkele vorm van inko mensgarantie toch te tekenen voor een nieuw interlandseizoen. En dat terwijl de meeste spelers en begeleiders nog vergoedingen en salarissen over vele maanden tegoed hadden. Ze deden het zonder uitzondering, maar niet allemaal even enthousiast. „Natuurlijk niet", zegt Toon van der Burgt. „Maar het lukte omdat we con sequent bleven. Interim-manager Bas Vos stelde zich keihard op, hij heeft geen enkele rekening van voor 5 febru ari betaald." Ook de vedetten als Schuil, Görtzen en Nummerdor staan deze zomer weer ten dienste van het Nederlands team, zon der dat ze financiële garanties hebben gekregen. Van der Burgt: „Wat dat be treft is het geweldig gegaan. Maar die jongens weten ook wel hoe het in elkaar steekt. Er is geen alternatief voor het Nederlands team. Een ander podium waarop ze zich kunnen laten zien is er niet. Ik heb ze altijd proberen duidelijk te maken: als je afscheid neemt van het nationale team, dan moet je dat doen om een reden die met volleybal te ma ken heeft Zoals Bas van de Goor heeft gedaan. Die zei: ik heb internationaal alles gewonnen wat er te winnen viel. Ik houd het voor gezien." Minimumloon De volleyballers die er vorig jaar in de finale van de World League bij waren, hebben de A-status en krijgen daarom een minimumloon van NOCNSF Be halve de toppers die al een inkomen hebben dat boven de 30.000 euro ligt. Dankzij de bond, de nationale sport koepel en alle overgestapte subsponso ren heeft Pro-Volley nu de beschikking over een budget van 1,3 miljoen euro. „Als je daar structureel de helft bij zou kunnen doen, dan heb je het voor el kaar", weet de technisch coördinator. „Dan kun je met alle teams vijf maan den lang een volledig trainingspro gramma draaien en kan het talenten team twaalf maanden vooruit." Omdat de bond nu veel logistieke en or ganisatorische zaken voor zijn reke ning neemt kunnen de nationale teams volgens Van der Burgt een perfect pro gramma draaien. En krijgen de spelers straks misschien zelfs nog een mini mumsalaris uitgekeerd. Aan de Oranje-mannen nu de taak om eerst en vooral hun sportieve bestaans recht te bewijzen. Via het EK loopt ook de kortste weg naar de Olympische Spelen van 2004 in Athene Tot het team dat komend weekeinde EK-kwa- lificatie moet afdwingen in Macedonië, behoren ook weer enkele opvallende jonge spelers. Toon van der Burgt: „Dat is toch de verdienste van TVN geweest. Men heeft geïnvesteerd in het talenten- team, ondanks alles. Het heeft TVN misschien wel de kop gekostmaar zon der dat talententeam hadden jongens als Bontje, Paulides en Freriks er niet gestaan. Ondanks alles wat er is ge beurd, staat het topvolleybal er nog steeds." GPD ZWARTSLUIS - Ron Heusdens en de Russische wereldkam pioen Alexander Georgiev zijn met zes punten de leiders bij het WK dammen in Zwartsluis. De Nederlander won gisteren in de vierde ronde van Boezinksi uit Litouwen en Georgiev van Erdenebileg uit Mongolië. Verder wonnen alleen Koyf- man en Ndjofang hun partijen. Maandag stonden nog acht man op kop. Sijbrands, Clerc, Thijssen en Jansen speelden re mise tegen respectievelijk Samb, Gantwarg, Valneris en Ba. Thijssen heeft vier punten, de andere Nederlanders vijf. Al leen Andall uit Grenada is nog zonder punten. ANP KOPENHAGEN - Jan Timman heeft gisteren tijdens een in ternationaal schaaktoernooi in Kopenhagen zijn vierde ne derlaag geleden. De Amsterdammer verloor van de Deen Pe ter Heine Nielsen. Timman staat nu voorlaatste met 2 punten. Ivantsjoek uit Oekraïne leidt met 5,5 punten. ANP MAASTRICHT - De spelers, trainers en het management van MW moeten hun lease-auto's inleveren. Met hel oog op de precaire financiële situatie van de club heeft BMW Nederland bij MW bedongen dat zaterdag alle auto's worden opge haald. De betrokkenen zijn door manager Franssen van MW op de hoogte gesteld. MW kampt al maanden met ernstige li quiditeitsproblemen. De in totaal veertig spelers, trainers en medewerkers hebben in maart en april geen salaris ontvan gen. De club heeft snel 1,5 miljoen euro nodig om een faillisse ment af te wenden. ANP BREE - De Nederlandse volleyballers hebben in Bree de eer ste van de twee oefenwedstrijden in en tegen België verloren. De ploeg van Bert Goedkoop ging met 3-0 (25-23 25-23 25-22) onderuit tegen de Belgen die onder leiding staan van Appie Krijnsen. De wedstrijd, waarin Nederland een weinig scherpe indruk maakte, was het voorlaatste duel in de voorbereiding op het EK-kwalificatietoernooi in Macedonië. In de tweede fase moet Oranje vanaf vrijdag in de groep met Spanje, Slove nië en het gastland een ticket voor de Europese titelstrijd in september proberen af te dwingen. ANP MELBOURNE - Oud-wereldkampioen op de baan Stephen Pate is gisteren door een rechtbank in Melbourne tot twintig maanden celstraf veroordeeld. De oud-wielrenner (39) werd veroordeeld wegens mishandeling van zijn vrouw. Pate was een dominante baanrenner in de jaren tachtig en negentig. In 1988 veroverde hij de wereldtitel sprint. In 2000 werd de Au straliër niet geselecteerd voor de olympische wielerploeg voor Sydney. Daardoor raakte hij aan de drank. In november werd hij voor de eerste keer gearresteerd. RTR LONDEN - Michael Vaughan is gisteren in Londen benoemd tot captain van het Engelse cricketelftal in eendaagsewed- strijden. Hij volgt Nasser Hussain op, die na het teleurstellend verlopen wereldkampioenschap in Zuid-Afrika terugtrad. Engeland kwam op het WK niet door de eerste ronde. Hussain blijft wel captain in testmatches. RTR en Marco Roelofsen met een knappe lob Zwolle bijna naast NAC schoot. Pas in het slot- kwartier creëerde NAC zich weer een aantal kansen. Pen- ders en Bobson slaagden er niet in te scoren, Slot lukte dat uit eindelijk in de 78e minuut wel: 2-0. NAC Breda - FC Zwolle 2-0 (1-0). 2. Slot 1-0, 78. Slot 2-0. Scheidsrech ter Luinge. Gele kaart: Doesburg (FC Zwolle). Aantal toeschouwers: 10 992. ANP van onze sportredactie BARCELONA - Het contract van Patrick Kluivert met FC Barelona loopt in de zomer van 2005 af. Over zijn toekomst bij de Catalaanse club wordt echter in de komende dagen beslist. Op 15 mei loopt de deadline af waarin de Spaanse club het sa laris van Kluivert kan halveren; van naar verluidt 6 miljoen naar 3 miljoen euro per jaar. Als te genprestatie wordt de transfer som van Kluivert contractueel teruggebracht van 36 miljoen euro naar 1,8 miljoen euro. Met het lage prijskaartje om de nek is er bij elke Europese top club plaats voor de aanvaller. Kluivert zelf wil bij FC Barcelo na blijven. Geruchten over een mogelijke transfer naar Man chester United wijst hij van de hand. „Ongefundeerd", zegt de 26-jarige spits op de webiste van FC Barcelona „Ik heb altijd gezegd dat ik bij Barcelona wil blijven. Ik word er een beetje moe van dat telkens te moeten herhalen Over zijn toekomst is Kluivert nog niet benaderd door de club leiding. „De deadline is 15 mei. Als de club wil praten, okay. Ik wacht af." Kluivert wordt met Manchester United in verband gebracht omdat de Engelse kampioen op zoek naar verster king is voor de aanval Manager Ferguson zoekt een spits die met Van Nistelrooij een tandem kan vormen. Volgens Engelse kran ten heeft Van Nistelrooij de naam Kluivert laten vallen. Schuldenlast Barcelona zou de transfersom voor Kluivert goed kunnen ge bruiken, want interim-voorzit ter EnricReyna maakte gisteren bij zijn vertrek bekend dat de club een schuldenlast van 98 miljoen euro heeft. Alleen dit seizoen al maakt de Catalaanse grootmacht een recordverlies van 55 miljoen euro. Barcelona loopt bovendien ge vaar het volgende seizoen geen Europees voetbal te spelen. Dat zou voor het eerst zijn sedert de invoering van de Europese be kertoernooien. In de competitie heeft de club nog uitzicht op plaatsing voor het Uefa Cup toernooi. Uit voorzorg heeft het bestuur de club ingeschreven voor de intertotocompetitie, de achterdeur naar Europees voet bal. Reyna heeft een testament ach tergelaten waarin hij pleit voor een herstart. In zijn optiek zal FC Barcelona spelers en onroe rend goed dienen te verkopen om de schuld af te lossen. De in komsten uit satelliettelevisie liggen tot medio 2005 vast: 60 miljoen euro per jaar. De Spaan se bond becijfert de waarde van de spelers van FC Barcelona op 240 miljoen euro. Tot 15 juni, de dag waarop de so- cios een nieuwe voorzitter kie zen, zal de club worden geleid door een zakenkabinet. Nieuwe spelers worden voordien niet aangetrokken, aflopende con tracten zoals van Frank de Boei en Phillip Cocu niet verlengd Pas na de verkiezingen zal FC Barcelona de onderhandelingen met spelers openen. De con tractverlenging van trainer An tic wordt pas van kracht als het nieuwe bestuur zijn fiat geeft. DPA/AFP PARIJS - David Beckham is met het jaarsalaris van 15 miljoen euro de bestbe taalde voetballer van de wereld. Dat staat in een gisteren in Parijs gepubli ceerd onderzoek van France Football. Tot de toptwintig van de wereld behoort geen Ne derlandse voetballer. Wel staan er vier spelers van Real Madrid en Interna- zionale in en drie van Manchester United. De lijst van de twintig betaal de spelers is: 1. Beckham (Manchester United) 15 mil joen euro, 2. Zidane (Real Ma drid) 14:3. Ronaldo (Real Ma drid) 11,7; 4 Rio Ferdinand (Manchester United) 9,625. Del Piero (Juventus) 9,55; 6. Nakata (Parma) 9,36; 7 Raul (Real Madrid) 9,3; 8. Vieri (In- ternazionale) 9,289. Owen (Liverpool) 8.9; 10 Keane (Manchester United) 8,65; 11. Figo (Real Madrid8,6. 12. Batistuta (Internazionale) 8.6; 13. Campbell (Arsenal) 8,1; 14 Kahn (Bayern Mün- chen) 7,65; 15. Rccoba (Inter nazionale) 7.6; 16. Totti (AS Roma) 7,3; 17. Rivaldo (AC Milan) 7,2. 18. Henry (Arse nal) 6,2; 19. Cannavaro (In ternazionale) 6,08:20. Maldt ni (AC Milan) 6. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19