Zeeuwse creativiteit genoeg Keramisten Muylaert en Heijster delen harmonie en natuurtinten Provincie vraagt Zeeuwen naar mooie en lelijke plekjes Van Meer schildert vanuit gevoel Geen rijbewijs Kunstbende kunst www.edox-watches.com Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Advertentie Goes/Oosiburg. Juwelier 't Goudoppertjc (Goes. Lange Kerkstraat 48 I Oostburg. Buig Burchtstraat 8-10) Sluis. Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wljttels. Noordstraal 103 Vlissingon, Juwollor van Boven. Walstraat 90 woensdag 7 mei 2003 Werkstraf geëist tegen oplichter ARNHEM - Een 45-jarige man uit Baarland moet, als het aan het Openbaar Ministerie ligt, 240 uur werken en een voor waardelijke celstraf van acht maanden krijgen. De aanklager eiste die straf bij het Arnhemse gerechtshof, omdat de man vol gens hem in zijn vroegere woon plaats Genemuiden beleggers heeft opgelicht voor tonnen. De 45-jarige had een bedrijf waarmee het jaren goed gegaan was, maar dat in de jaren 90 in de problemen kwam. Via-via raakte de man in contact met het internationale beleggings- wereldje en hoorde van een be- leggingssysteem, dat hele hoge winsten zou opleveren en waar aan niet iedereen zomaar mocht meedoen. De man legde zelf een bedrag in, waarvan inderdaad na een tijdje wat winst op z'n re kening kwam. Ook kennissen van de belegger waren geïnte resseerd.Op bepaald moment maakten een aantal van die kennissen geld over naar de 45- jarige man, maar niet in alle ge vallen stopte die het in zo'n hoogrenderend beleggingspro ject waarover hij sprak. Hij richtte naast zijn kwakkelende bedrijf nog een bv op en stortte de inleg op rekening van die bv. In het volle vertrouwen dat hij genoeg winst zou maken om ie dereen terug te betalen, schoof hij met het geld heen en weer. Hij betaalde schulden van zijn oorspronkelijke bedrijf af, en kocht een nieuwe Mercedes. Twee keer ging het om een be drag van 600.000 gulden, een keer om 300.000 gulden en bij een kennis ging het zelfs om 750,000 Amerikaanse dollars. Volgens de advocaat-generaal m Arnhem heeft de man simpel weg andermans geld voor zijn eigen gewin gebruikt, oftewel zich aan oplichting schuldig ge maakt. Daarnaast heeft de man ook nog kennissen een valse ga rantie geboden. Hij gaf de ken nissen een garantstelling op zijn huis, maar noemde slechts een van de drie hypotheken. De man stelde zelf dat hij des tijds naïef en te overspannen was om verstandiger te zijn. De openbaar aanklager vermoedde dat hij met opzet met ander mans geld aan de haal is gegaan. Uitspraak: 20 mei. AP A door Henk Postma Het is eenzaam aan de Zeeuwse top. „Als er dan eens een sprankelende en creatieve geest tussen zit, dan is die zo weer weg", constateerde de Zeeuwse commissaris van de koningin afgelopen week mismoedig. Terwijl spraakma kend Zeeland van schrik de bolus in de thee liet vallen, maakte de jeugd zich op om de commissaris van repliek te die nen. Op het Bevrijdingsfestival in Vlis- singen demonstreerde schoolgaand Zeeland maar weer eens dat dit gewest barst van het aankomend artistiek ta lent. In het kader van De Kunstbende, de landelijke kunstwedstrijd voor jonge ren tussen dertien en negentien jaar, stonden maandag in Vlissingen meer dan tweehonderd Zeeuwse scholieren op de podia van het Bevrijdingsfestival. Ze presenteerden er meer dan zestig misschien niet allemaal sprankelende, dan toch in ieder geval creatieve acts. Muziek, dans, theater, taal, beeldende kunst, film en computerkunst, in alle categorieën kwamen hoogvliegers bo ven drijven. Uit elke discipline wordt één act afge vaardigd naar de landelijke Kunstben de-finale, op 14 juni in het Utrechtse Vredenburg. De afgelopen twaalf jaar leerde de ervaring dat daar bijna altijd wel een Zeeuwse winnaar tussen schuilt. „We zijn één van de dunst be volkte provincies. Toch vallen we bijna jaarlijks landelijk in de prijzen", zegt de Zeeuwse Kunstbende-woordvoer der Hubert Leeman. Volgens hem schuilt het succes voor een belangrijk deel in het goede culturele klimaat op een aantal Zeeuwse scholen. Dit jaar kwamen die kwaliteit en die di versiteit vooral tot uiting in de catego rie muziek. Die trok ook veruit de mees te deelnemers: 22 bands, duo's en solo muzikanten, uiteenlopend van heftige gitaarmuziek en rap tot elektronische experimenteren. Jurylid Robbert van Hof ten, in het dagelijks leven program meur van het Goese podium 't Beest, zag een groot aantal bands van 'verras send hoge kwaliteit'. „Ik heb sowieso een aantal artiesten gezien die ik ga bel len vooreen optreden in 't Beest. Er wa ren bands bij die al goed en origineel ge noeg zijn om er voor het publiek een lekker feestje van te maken. Indruk Volgens Van Hoften was het voor de jury best moeilijk om winnaars aan te wij zen. Yoeri Luteijn uit Driewegen maak- Opvallend veel popgroepen grepen de kans om op het Kunstbende podium voor een groot publiek te spelen, zoals de Hulster band NGN. foto Ruben Oreel door Emile Calon MIDDELBURG - De provincie gaat een brede discussie aan met inwoners, instellingen en over heden over de aantrekkelijk heid van de Zeeuwse omgeving en de beleving ervan. Als start van deze discussie roept de pro vincie inwoners en fotografen op mee te doen aan een fotowed strijd. De informatie die ze zo hoopt te krijgen, vormt een be langrijke bron voor het opstel len van een definitieve beleids nota waarin de beeldkwaliteit wordt vastgelegd. De fotowedstrijd gaat 21 mei van start en de foto's moeten ui terlijk 30 juni ingeleverd zijn. De deelnemers wordt gevraagd twee foto's te maken van loca ties in Zeeland: een van een plek die ze erg mooi vinden, de ande re van een die ze ronduit lelijk vinden. Ook moeten ze beschrij ven waarom ze die bewuste plekken mooi en lelijk zijn. Uit alle inzendingen worden per regio maximaal veertig foto's geselecteerd. Die worden ver volgens in de tweede helft van september tentoongesteld op zes verschillende locaties in West- en Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Walcheren, Schouwen- Duiveland, Tholen, de Bevelan- den en Walcheren. De foto's van de beroepsfotografen worden allemaal geëxposeerd. Rondvlucht Uit die veertig foto's van inwo ners worden per regio de twee meest aansprekende geselec teerd door de bezoekers van ten toonstellingen Die twaalf in zenders worden beloond met een rondvlucht boven Zeeland. De beroepsfotografen dingen niet mee naar die rondvluchten In oktober en november houdt de provincie discussiebijeen komsten voor gemeenten en maatschappelijke organisaties om te praten over de beeldkwa liteit van Zeeland. Daarna gaat de provincie aan de slag met alle gegevens om een definitieve no ta vast te stellen. Zeeland mooi houden, nog mooier maken, iedereen daarbij betrekken en samenwerken is de leidraad in de voorlopige no ta die in februari naar buiten werd gebracht. Sinds dat ver schijnen is er al flink wat gedis cuteerd over de inhoud. Gede puteerde Staten vinden echter dat de discussie verder verbreed moet worden cm zo nog meer re acties uit de samenleving los te krijgen. Meer informatie over de foto wedstrijd is te vinden op de web site www.zeeland.nl/beeldkwali- teit. NIEUWDORP - Een 43-jarige automobilist uit de gemeente Borsele botste gisternacht op de Schippersweg in Nieuwdorp te gen een lantaarnpaal en kwam in een sloot tot stilstand. De man had 4,3 keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij bleek bovendien al veertien jaar zonder rijbewijs te rijden. te indruk door in z'n eentje met drums en tape een hele band neer te zetten. Hij ging naar huis met de eerste prijs, die goed is voor deelname aan de landelij ke finale. Maar er waren veel meer deelne mers die daar geen slecht figuur zouden hebben geslagen, oordeelt jurylid Van Hoften. Zoals het Heikantse rap-duo Huff met hun 'bijzonder aanstekelijke show'. Of neem de winnaar van de derde prijs: de Middelburgse rockgroep Taste. „Een ontzettende verrassing", zegt Van Hof ten, „Zag er al heel professioneel uit,. Origineel ook, met tweestemmig gi- taarwerk. Ik weet dat dat heel moeilijk is." Ook bij de bands die buiten de prij zen vielen, waren er die volgens de Goe se muziekprogrammeur al behoorlijk podiumrijp zijn, zoals de punkband Fa- ked Grove, de rapformatie Ultimatorz en de techno van Adrenopulse. Het aantal deelnemers aan de Kunst bende loopt de laatste jaren iets terug. „We moeten steeds meer concurreren met commerciële initiatieven Tegen massaverschijnselen als Idols kunnen we niet op", zegt Leeman. „Jongeren hebben het ook steeds drukker. Daar komt nog bij dat het vak culturele en kunstzinnige vorming dé laatste jaren op alle scholen verplichte kost is. Op zich een goede zaak. Maar het ontneemt sommige jongeren de lust om er in de vrije tijd ook mee aan de slag te gaan." Dat de belangstelling wat terugloopt, heeft ook een positieve kant: er komt meer kwaliteit bovendrijven. Degenen die nog wel meedoen, blijken extra cre atief. ..Het zijn toch vaak de scholieren die niet meegaan met de grote meute. Je ziet daardoor meer eigenheid, en een grotere originaliteit." Al met al stond niemand van de Kunstbende-deelne mers eenzaam aan de top. Integendeel: met name de muziek, dans en theater- acts trokken bomvolle zalen en pleinen De topdrie in de diverse categoriën: Muziek: 1. Youran Luteijn, drums tape uit Driewegen; 2. Sander Blommaert en Ruben Nijssen, rapduo uit Heikant; 3. Taste, rockgroep uit Middelburg. Dans: 1Balletduo Odette Sorber Ellen Bel de uit Goes; 2. dancegroep Naomi En gels, Mirjam de Swart, Caressa Fooy en Sindy Aerssens uit Middelburg; 3. dan seres Evi Verschelling uit Zaamslag Theater: 1. Roald Jansen uit Goes; 2. theater groep De Drang uit Goes; 3. Samantha Nelstein, Laura van der Weyde Silvia Eijke uit Goes. Taal: 1. Lisanne Douma uit Middelburg; 2. Anna de Bruijckere uit Middelburg; 3. Aaron Oostdijk uit Kruiningen Expo: 1. Anne Vader uit Middelburg; 2. Gera Baas uit Vlissingen; 3. Sabrina Hoon- dert uit Wolphaartsdijk Film en computerkunst: 1. Vincent van Willegen c.s uit Kapelle; Max en Wessel Leijer uit Vlissingen; 3. Willem Dieleman en Remco Tramper uit Middelburg. doorSelma Osman MIDDELBURG - Schilderes Ank van Meer zet haar emoties op het doek. Zelden maakt ze vooraf een schets. Wat zich in haar hoofd afspeelt, vloeit uit haar pen seel. Mensfiguren krijgen geen gezicht. Haar schilderijen zijn geen realiteit. Ze beelden uit wat twee mensen in relatie tot elkaar voelen en beleven. „Ik kruip als het ware in één van hen." De Halsterse kunstenares speelt graag met kleur. Ze exposeert tot eind mei schil derijen in de Middelburgse Galerie T. Wat opvalt is de kleur blauw, in alle schake ringen zoals je ze in een Griekse zee terug vindt. Van Meer heeft er niet direct een verklaring voor. „Ik probeer wel met an dere kleuren te beginnen, maar als het werk dan af is. is het toch weer blauw.Ze werkt het liefst aan twee doeken tegelijk. Dat maakt het makkelijker even afstand te nemen. Ze is bang dat anders het gevoel wegraakt. „Als ik maar door zou gaan, zou het werk te realistisch worden." Inspiratiebronnen blijven zich aandie nen. Is het niet het leven zelf, dan is het wel een fraai gedicht of een ontroerend ballet. Zeegodin Thetis uit de Griekse mytholo gie bracht haar op de geschiedenis tussen mens en water. „Vroeger moesten ze strij den om de zee te overwinnen. Nu zijn we zover dat de zee ons om hulp vraagt om te zorgen dat zij het redt." Reacties De schilderijenreeks in Middelburg is ontstaan uit een gebeurtenis die Van Meer vorig jaar diep heeft geraakt. Titels als Weten zonder woorden, Warmte, Mensje- meisje en Vertrouwd slaan op de reacties uit haar omgeving. „Ik heb geprobeerd weer te geven hoe de relatie is met ver schillende mensen. Bij de één vind je warmte, bij de ander troost." In een periode van verdriet zelf weer een wegzoeken, omschrijft haar gevoel bij de ze serie misschien wel het meest. „Maar dat klinkt zo zwaar," Van Meer wil geen zware schilderes zijn. Vrolijk werk hangt crook. Want na die sombere periode werd het weer lente en is de zomer in aantocht. Twee doeken tonen op meer dan ware pootte vrouwenfiguren in zwierige jur ken. Ze vormen de helft van een vierluik waaraan Van Meer nu werkt. Vrouwen in diverse fasen in hun leven. Van Meer ziet er haar dochter en schoondochter in te rug. Lente staat voor het prille en Zomer voor een vrouw die in volle wasdom is. Over een tijdje gaat Van Meer aan de slag met Herfst. Dit doek zou geïnspireerd kunnen zijn op haar eigen leven. „Een vrouw die al wat verder is in het leven, waarvan het gezin is uitgevlogen en die meer tijd krijgt voor zichzelf. Het schilderij Lente van Ank van Meer, met op de voorgrond sculptuur De Witte Draak van Annie Andriessen. foto Ruben Oreel In Galerie T is het werk van Ank van Meer gecombineerd met dat van de Belgische beeldhouwster Annie Andriessen. Zij maakt hardstenen beelden van vrouwe lijk naakt. Minderman In de kelder is werk te zien van De Haagse Etsclub met deze maand aandacht voor Willem Minderman (1910-1985). Hij was een meester in stillevens met een enorm gevoel voor kwaliteit. „Heel streng voor zijn leerlingen aan de academie, maar gek genoeg toch ook weer onzeker naar zich zelf toe", zegt galeriehoudster Lia Hector De expositie toont niet alleen zijn werk, etsen en schilderijen, maar ook foto's uit zijn kleurrijke leven. Zo is hij te zien met Paul Citroen en Karei Appel en met Simon Koene en Han van Hagen Kleindochter Fleur Duif stelde haar privécollectie be schikbaar voor de expositie. In korte stukjes tekst, geschreven door mensen die hem van nabij hebben meegemaakt, leert de bezoeker de persoon Minderman ken nen. Interessant is een tekening met ge zicht op Veere. Minderman schilderde het in 1949, waarschijnlijk vanuit de tuin van kunstenaar Dirk van Gelder, die 25 jaarin Veere heeft gewoond. Expositie: schilderijen van Ank van Meer, beel den van Annie Andriessen en schilderijen, et sen en foto's van Willem Minderman t/m 24 mei in Galerie T in Middelburg Open do t/m za van 11.00-16.00 uur en eerste zondag van de maand van 13.00-17.00 uur. door Anita Tournois TERNEUZEN - Belangrijke kenmerken voor de handgevormde keramische vazen van Tilly Heijster en de schalen, dozen en tempels van Rob Muylaert zijn harmonie, een bepaalde ingetogenheid en het gebruik maken van natuurlijke tinten. Beide kun stenaars kozen pas in latere instantie voor keramiek. Hun werk, opgesteld in glazen vi trines, is te zien in de hal en de passerelle van het Stadhuis in Terneuzen. De gereserveerdheid en het serene in het werk van Muylaert is niet zo verwonderlijk, daar deze kunstenaar uit Silvolde zijn in spiratie vindt in de Japanse cultuur. Na zijn studie handvaardigheid aan de kunstaca demie, waar hij zich toelegt op beeldhou wen en het maken van kleine bronsfiguren, gaat hij in eerste instantie aan de slag als leraar Enkele jaren na zijn studie start hij met pottenbakken en keramiek, uit fascina tie voor het ambachtelijke. In 1987 volgt hij een workshop van vijf weken in Japan om zich in deze discipline te bekwamen De keuze voor dit land kwam deels voort uit het feit dat al gedurende twee generaties Chinese en Japanse keramisten deel uit maakten van de familie. Deze kennisma king met de Oosterse keramiektraditie is van invloed op zijn definitieve keuze voor deze richting. Enkele jaren daarna werkt hij nog eens zeven weken in Japan, maar dan alleen. Beide periodes hebben een sterke in vloed op zijn visie en techniek en drukken voorgoed hun stempel op zijn werk. In dit werk, zowel op de schijf vervaardigd als handgevormd, combineert hij dan ook beide culturen. Vormgeving en kleurge bruikzijn Oosters, maar het basismateriaal, de klei, komt uit het Westen en is een menge ling van ijzerhoudende West-Europese klei en lokale baksteenklei. De glazuurtint is ook gebaseerd op ijzer. Gekleurde glazuren worden slechts gebruikt voor kleinere deco raties, waarvan de motieven onder meer ontleend worden aan de kalligrafie, grotte keningen en familiewapens. Boeddha's Recent werk is een serie dozen in kubus vorm. Aan de vier zijkanten zitten vensters waarbinnen een motief is geplaatst. Zo is er bijvoorbeeld een doos met in de vensters vier boeddha's waarvan twee met vleugels. Ook een tempel met pagodevorm, aan de binnenkant bekleed met Oosterse stof, wordt ingenomen door een boeddhabeeld. Fraai zijn de schalen, meestal vierkant van vorm en op een voet. Hane Uchi wa is zo'n schaal met in het midden de vorm van een bloem, waarbinnen dan weer een driedelig bladmotief in de kleuren bruin en ecru. Een andere schaal is opgebouwd uit over el kaar vallende bloembladen. Het overlap pen van kleivlakken vormt een ander raak vlak tussen de beide kunstenaars, naast het sobere en harmonieuze kleurgebruik, dat verkregen wordt door het tot zijn recht laten komen van de natuurlijke kleitinten. Dit Een pagode met daarin een boeddhafiguur, een werk van Rob Muylaert. foto Wim Kooyman overlappen typeert in grote mate het werk van Heijster Haar keramische werkstuk ken, smalle sierlijke vaasvormen, zijn handmatig opgebouwd, uit plakken en rol len en verschillende soorten klei met of zon der structuur. De tentoongestelde serie saatkapsel, sprokkeling, mond en recht hoek is gemaakt van gerecyclede klei, wat zorgt voor verrassende effecten. De vaas- vormen zijn meestal ongeglazuurd aan de buitenkant. Gladde en ruwere delen liggen boven elkaar in zachte tinten als roest en blauw, met soms een gevlamde band, waar door een speels, maar toch rustig effect ont staat De binnenkant is wel geglazuurd, net als fij ne decoraties, zoals het laten overlopen van de binnenkant over de randen, die meestal gekarteld of gegolfd zijn. Das Blaue Wunder is een dergelijke vaasvorm met aan de bui tenkant een reliëfvorm van geometrische motieven met vierkante, rechthoekige en driehoekige vlakjes. Heijster volgde haar opleiding aan de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam en studeerde af in grafiek, houtobjec ten en schilderijen. Ook zij koos pas later voor de keramiek. Tentoonstelling tot eind mei in hal en passerelle van het Gemeentehuis in Terneuzen Open ma t/m vr^van 9.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15