Actie lüB Oma Wil kan het beste voorlezen Zeeland trekt veel jonge gezinnen Ombudsman vindt klacht over te grote garage terecht Roompot neemt taken van VVV Middelburg over Edah Pril geluk «.-'«MÉ 1 Dat is gewoon zeeuwse almanak Ballon Overleg over vreugdevuur jaarwisseling in Yerseke j Acht procent Zeeuwse bevolking woont korter dan zes jaar in de provincie Advertentie ■ft wi Diverse H soorten, vanaf W M 4* Kipkluifjes^^ a naturel of gekruid, kilo 3.85 lil Pringles diverse tAorton aUUl Lel 1, tan 200 gram VL 1.19 L Moeders vinden bijna niets leuker dan bellen Altijd, overal en naar iedereen. En het liefst zonder ruis en gekraak zoals met deze Siemens. Het wordt een stuk voordeliger met de GRATIS Tell Me Netwerk-belminuten, die krijg je er nu voor niets bij. Dan kan je moeder jou voordeliger daaaaaag zeggen. 0900-8182 www.tell-me.nl Sarlini Diesel Fossil Alfex juwelier modeaccessoires langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 Toen die Middelburger thuis kwam van z'n werk, rende z'n vierjarig zoontje hem vrolijk tegemoet. In diens handje danste een paarse ballon. „Mooi hoor", zei vader be wonderend. „Waar heb je dié vandaan?" Het antwoord kwam snel: „Op kraambezoek gekre gen." Onze Middelburger stond even sprakeloos. Want voor zover hem bekend, was er in familie- noch kennis senkring een geboorte te vie ren. „Nee", hielp z'n echtgenote hem, „maar we zijn vandaag nog wel even op de week markt geweest." jgorAb van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft een klacht van een inwoner, over een te groot gebouwde garage van de buur man, onzorgvuldig afgehan deld. Dat stelt de Zeeuwse Om budsman m een uitspraak. De man maakte al in juli '98 be zwaar tegen de bouw van een zeventig vierkante meter grote garage/berging van de buur man. Uiteindelijk werd een bouwvergunning afgegeven voor een maximale oppervlakte van veertig vierkante meter. Tij dens de bouw in 2001 merkte de Vlissinger op dat er te groot werd gebouwd. De klacht was voor de gemeente aanleiding ter plekke te gaan meten. Bouw- en woningtoe zicht constateerde inderdaad een overschrijding van 4,6 vier kante meter. De achtergevel werd tien centimeter dieper ge bouwd en de zijkanten ongeveer drie tot vier centimeter. Weinig zin De gemeente erkende de fout, maar zei dat het stilleggen van de bouw of een boete opleggen weinig zin had. Daartegen kan bezwaar worden gemaakt bij de rechtbank. De rechter beoor deelt dan of de maatregelen van de gemeente opwegen tegen de gemaakte overtreding. De ge meente vreesde dat zij dan on gelijk zou krijgen. De Zeeuwse Ombudsman is het eens met de gemeente dat niet elke bouwvergunning gecon troleerd kan worden. Daarvoor heeft de gemeente te weinig bouwinspecteurs in dienst. Die handelen per jaar zeshonderd bouwaanvragen af Wel had het college van B en W op het mo ment dat de man een klacht in diende, deze ook als een klacht moeten beschouwen. De ge meente had dan gemotiveerd op papier moeten zetten, waarom de situatie gedoogd werd. De klager had dan in beroep kun nen gaan. Die mogelijkheid is hem nu ontnomen. Op andere punten stelt de Zeeuwse Ombudsman de klager in het ongelijk. De Zeeuwse Ombudsman doet de gemeente Vlissingen een aantal aanbevelingen. Het col lege moet voortaan duidelijk aangeven waar ze bij handha ving voorrang aan geeft. Dat schept duidelijkheid voor de in woners. Klachten moeten via de interne klachtenprocedure worden afgehandeld en de ge meente moet bij een verzoek tot handhaving argumenten op pa pier zetten waarom dat wel of niet gebeurt door Ron Magriée MIDDELBURG - Het recreatie- bedrijf Roompot gaat de toeris tische informatievoorziening in Middelburg verzorgen. In de Tourist Shop aan de Markt kun nen vakantiegangers voortaan voor inlichtingen en boekingen terecht. Vorige maand hield de WV in Middelburg op te bestaan. De gemeente was niet langer bereid om voor de kosten van het bu reau op te draaien. Het gevolg was dat veel toeristen aanklop ten bij de bodes van het gemeen tehuis voor een rondwandeling Daarnaast kwamen al langer vakantiegangers bij de Tourist Shop in Middelburg langs voor toeristische informatie. Deze winkel verkoopt toeristische ar tikelen, maar is geen officiële WV. Statistieken Voortaan zal Tourist Shop de 'winkeltaken' van de voormali ge WV in Middelburg op zich nemen. Daarnaast zullen de rondwandelingen in de stad en het stadhuis vanuit de Tourist Shop worden gecoördineerd. Een ander onderdeel van de voormalige WV, het verzame len van toeristische statistie ken, neemt de gemeente op zich De exploitatie van de beklim mingen van de Lange Jan is al eerder overgedragen aan Minia tuur Walcheren. De Tourist Shop is onderdeel van het recreatiebedrijf Room pot, de grootste aanbieder van vakantieaccommodaties in Zeeland. Volgens directeur H. van Koeveringe van Room pot is er geen risico op gedwon gen winkelnering: dat vakan tiegangers die via de Tourist Shop meteen doorgestuurd worden naar een huisje van Roompot. Het bedrijf heeft geen onderkomens in Middelburg en als er al boekingen worden ver richt, gaat het om hotels voor één of twee nachten, zet Van Koeveringe. „En daar zijn we niet op geaccommodeerd." Gunstig Volgens de directeur is het wel gunstig dat Roompot eerder op de hoogte is van toeristische in formatie. Veel vakantiegangers die in een huisje van Roompot verblijven, bezoeken doorgaans minimaal één keer tijdens hun verblijf de provinciehoofdstad. Daarnaast gaat het bedrijf in Nederland, België en Duitsland Middelburg als een toeristische bestemming promoten. Van Koeveringe: „Het is dus ook nog een sales opportunity." Het belang van Middelburg is volgens wethouder P. Bruinooge dat de gemeente voor minder geld een volwaardig toeristisch loket heeft. De voormalige WV kostte de gemeente op jaarbasis zo'n 140.000 euro; geld dat de gemeente beter kan besteden, aldus Bruinooge. Daarnaast verwacht de wethouder dat de dienstverlening aan de vakan tiegangers aanzienlijk zal ver beteren. Volgens Bruinooge moet dit tot uitdrukking komen in het aantal geboekte rondr wandelingen. Een jaar De samenwerking tussen de ge meente en de Tourist Shop duurt voorlopig tot het eind van dit jaar. De partijen gaan maan delijks de nieuwe samenwer king bespreken. Aan het eind van dit jaar bekijken de partijen of de Tourist Shop de perma nente informatievoorziener wordt. YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal wil met jongeren uit Yerseke gaan praten over een geschikte locatie voor een vreugdevuur tijdens de jaarwis seling. Het is de bedoeling dat gesprek in het najaar te voeren. Om problemen zo veel mogelijk te voorkomen, wees de gemeen te bij de jongste jaarwisseling plaatsen aan waar vreugdevu ren mochten worden gehouden. De locatie in Yerseke, op de kruising van de Langeville, de Julianastraat en de Vierstraat, viel slecht bij omwonenden. Die zou te dicht bij de woningen lig gen. In overleg met de jongeren wil de gemeente daarom kijken naar een andere plek Twee winkeliers uit Yerseke die enkele jaren geleden schade opliepen door vreugdevuren, krijgen een vergoeding van de gemeente. Het college van burgemeester en wethouders besloot daar gis teren toe. De gemeenteraad had eerder al op een schadevergoe ding voor de winkeliers aange drongen. Het gaat om een be drag van enkele duizenden eu ro's. Rust en ruimte Als belangrijkste reden om naar Zeeland te komen, noemt de helft van de ondervraagden een sociale reden. Ze hebben hier bijvoorbeeld vrienden of fami- f he wonen. Een kwart verhuist naar de provincie vanwege HEIKANT - Pril geluk in een weilandje op de kruising van de Magdalenastraat en Ellestraat in Heikant, waar twee veulentjes te bewonderen zijn. Een jong trekpaardje van een paar dagen oud en eentje niet ouder dan een paar weken. De jongste is niet bij moeder weg te slaan. foto Wim Kooyman door Melita Lanting RITTHEM - Oma Wil is een kei van een voorlees-oma. Me vrouw W. Roelse - zoals oma Wil officieel heet - kreeg daarom gistermiddag het nationale voorleeslintje. Het lintje is een initiatief van de Nationale Voorleesdag in zijn lessen veel aandacht aan leesbevordering en is daarom onderscheiden. Het voorleeslintje is een eenma lige actie van de Nationale Voorleesdag in het kader van hun 10-jarig jubileum. In heel Nederland zijn negentig lintjes uitgereikt. foto Lex de Meester WALCHEREN woensdag 7 mei 2003 jnnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - Van alle nieu we inwoners in Zeeland is bijna de helft rond de dertig. Vaak wordt aangenomen dat de pro vincie vooral gepensioneerden aantrekt, maar dat is niet juist. Die groep vormt slechts twintig procent van het totale aantal nieuwe inwoners. Acht procent van alle inwoners van Zeeland woont hier korter dan zes jaar. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Interview NSS onder duizend nieuwe inwoners. D van den Bout van Scoop maakte die cijfers gisteren be kend tijdens een symposium over de Middelburgse nieuw bouwwijk de Veerse Poort, dat werd gehouden in het stadhuis. In die wijk is het aandeel van nieuwkomers nog groter dan in de rest van de provincie. Meer dan een kwart van de bewoners van de Veerse Poort komt van buiten Zeeland, 64 procent van Walcheren, 8 procent uit de rest van Zeeland en 1 procent uit het buitenland. „Het beleid is tot nu toe gericht op de instroom van vijftig-plus- sers", zei Van den Bout. „Er j wordt onvoldoende geantici peerd op die groep van rond de dertig." Die groep is vaak hoger opge leid, is zeer mobiel en heeft kin deren. „Zeeland is zonder twij- jj fel in trek. Interview heeft dui- I! zend nieuwkomers onder- 1 vraagd die in de afgelopen zes jaar in Zeeland zijn komen wo nen. Dat is inmiddels acht pro cent van de Zeeuwse bevol- king." De groep nieuwkomers is gemiddeld zes jaar jonger dan de gemiddelde autochtone Zeeuw. werk of studie. Een kwart noemt de woonomgeving als be langrijkste drijfveer. Die men sen komen voor rust en ruimte. „Het strand wordt altijd ge noemd", aldus Van den Bout. Verder is de relatief lage huizen prijs een belangrijke reden om naar Zeeland te verhuizen. Het symposium koppelde het succes van de Veerse Poort aan de imagocampagne voor Zee land. Ten onrechte, vond Van den Bout. „De start van het ont werp van de Veerse Poort is van een andere datum dan die cam pagne Volgens de Middelburg se burgemeester K. Schouwe- naar, die zelf in de wij k woont, is de Veerse Poort wel een goed voorbeeld van datgene wat mensen aantrekt in de provin cie. „Het is een stad en een dorp ineen. Het ligt aan de buiten kant van de stad, aan de andere kant is het maar zeven minuten fietsen naar het centrum. Ieder een zegt elkaar nog goedendag. Kom daar maar eens om in de Randstad." Mevrouw Roelse is sinds zeven jaar bijna dagelijks te vinden in basisschool De Rietheim in Rit- them. Ze leest de kleuters voor, gaat met ze naar de bibliobus en is twee keer in de week over- blijf-oma. Vooral haar bemoeie nis met het voorlezen van de kleuters was voor de Zeeuwse Bibliotheek reden om haar voor te dragen voor een voorleeslint je. Mevrouw Roelse was zeer ver rast en had niets door toen ze gistermiddag de school in wan delde. „Mijn man zei dat ik een vergadering had en dat ik mijn nette kleren aan moest. Ik snap te dat niet maar ik mocht niet verder vragen." In de hal zaten alle kinderen op haar te wach ten en zichtbaar ontroerd nam oma Wil haar lintje in ont vangst. „Ik ben hier heel blij mee", vertelde ze aan de kinde ren. „Maar eigenlijk is het lintje ook een beetje voor jullie want dankzij jullie heb ik het gekre gen." T. Rietveld van de basisschool De Cederhof kreeg gisteroch tend ook een lintje. Hij besteedt Mevrouw W. Roelse met haar lintje en oorkonde. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11