Mosselhandel schaft seizoen af Een jaar na dood Fortuyn rest slechts verwondering Geen eten, geen vrijheid Advocaat beticht van ophitsing in zaak Van der G. m» 1? wGLASHANDEL MELIESTE uw partner in glas! Yersekse bedrijven willen hele jaar door blijven leveren Nieuwe minister in demissionaire regering België ANC-veteraan Walter Sisulu I overleden (90). Zinderend slot Ylissings Bevrijdingsfestival Nederland laks met EU-richtlijnen Israël wijst voorstellen af Boeren vrezen vrije markt De Bruijn is allrounder aan de tafel Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- -J I 16° NW 4 Verbetering De komende dagen verbetering met zonni ge perioden en droog weer. Matige noord westenwind, maxima rond de 16 graden. 246e jaargang no. 107 dinsdag 6 mei 2003 los nummer 1,10 SHOWROOM: LIVINGSTONEWEG 20 GOES TEL 0113 - 22 78 54 WWW.MELIESTEGLAS.NL doorSteffan ter Maat en Raymond de Frel YERSEKE - Een aantal mosselhandelaren in Yers- eke wil het hele jaar door mosselen gaan aanbieden. De ceremonie van de ope ning en de sluiting van het mosselseizoen lijkt hier mee ook van de baan. Hoeveel handelaren ook daad werkelijk het hele jaar door mosselen zullen aanbieden, staat niet definitief vast. Een van de grotere aanbieders, Prin- se Dingemanszet deze stap in ieder geval. „De vraag naar de mosselen bestaat eigenlijk het hele jaar", zegt commercieel di recteur E. Foudraine. „Wij zijn een commercieel bedrijf, dus proberen we in te gaan op wat de markt van ons vraagt. We willen nu dus het hele jaar door leve ren. Ook van begin april tot half juli, wanneer de mosselverkoop normaal gesproken stil ligt." Prinse Dingemans zal nastre ven om het hele jaar ook Zeeuw semosselen te blijven verkopen. Foudraine: „We kunnen niet zeggen of dat lukt, maar we zul len het in ieder geval proberen. Vooralsnog hebben we een rede lijke voorraad en moeten we een heel eind kunnen komen. Het zou kunnen dat we eind junibe gin juli geen Zeeuwse mosselen kunnen leveren, maar zoals we het nu inschatten hoeft dit niet langer dan drie weken te duren. We zullen dan mosselen uit het buitenland laten komen. Hier bij moet je denken aan landen BRUSSEL - De Belgische rege ring, die demissionair is in af wachting van de verkiezingen op 18 mei, krijgt een nieuwe Franstalige minister om het 'taalevenwicht' te herstellen. Yvan Ylieff (Parti Socialiste), regeringscommissaris voor We tenschapsbeleid, vult het gat dat was ontstaan na het vertrek van Isabelle Durant (Ecolo). Hoewel de verkiezingen al over enkele weken plaatsvinden, is een snelle opvulling van de va cature noodzakelijk. Een Belgi sche regering die niet voldoet aan bij wet vastgelegde verhou dingen tussen Nederlands- en Franstaligen, mag geen beslui ten nemen. Durant stapte op na een hevige ruzie dit weekeinde over nacht vluchten, De Franstalige Du rant weigerde de nachtelijke vliegroutes aan te passen zodat vliegtuigen soms over Brussel vliegen in plaats van over Vlaanderen. De Belgische pre mier Verhofstadt heeft geen zin om na de verkiezingen opnieuw een regering te vormen met de groene partijen. Hij zei dat gis teren op de Vlaamse radio. ANP als Denemarken, Noorwegen of Frankrijk." Secretaris J. Holstein van de Vereniging Mosselhandel ziet een vervaging van de seizoens- grenzen: „De handelaar bekijkt per jaar wanneer hij zijn laatste levering kan doen en sommige handelaren zijn in staat om het hele jaar door te leveren. Hoe veel dat precies zijn weet je van- tevoren niet, maar het is duide lijk dat er geen echte stop meer zal zijn." Volgens Holstein verdwijnt hiermee ook de officiële start van het mosselseizoen, waarbij complete karavaans op de eer ste mosseldag uitrijden om de verse mosselen in den lande, maar ook over de grens, te ver spreiden. „De aandacht voor nieuwe aanvoer van mosselen zal minder op dé eerste dag zijn geconcentreerd, maar over meerdere weken worden uitge smeerd. En dat is maar goed ook, want we brachten onszelf hiermee in de problemen. Met alle aandacht die we voor de eerste mosselen vroegen - en dus voor de seizoensopening - cre- eerden we een vraag die we hele maal niet aankonden en kreeg een klant bijvoorbeeld maar dertig procent van wat hij had besteld. Dat probleem wordt opgelost zodra we ons minder op één datum richten." Philippine Frans Vermeirssen van mossel restaurant De Oude Haven in Philippine is helemaal niet blij met de recente ontwikkelingen. „En met mij alle mosselrestau- rantshouders in Philippine. We hebben gezamenlijk besloten om hieraan niet toe te geven. Het mosselseizoen start in juli en stopt rond Pasen", aldus Ver meirssen. De negen restaurant houders vinden dat zij onge loofwaardig overkomen als zij ook buiten het seizoen mosselen verkopen. Vermeirssen: „Op zo'n manier kan je niet achter je product staan. Een mossel is een natuurproduct en wij doen geen concessies aan de kwaliteit." JOHANNESBURG - Een van de beroemdste anti-Apartheids- strijders van het ANC in Zuid- Afrika, Walter Sisulu, is overle den. Het Afrikaans Nationaal Congres van Nelson Mandela maakte dat bekend. Sisulu is negentig jaar geworden. AFP Brainpower besloot gisteravond het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. door Ron Magnée VLISSINGEN - Muziekliefhebbers stonden gisteravond voor een lastige keuze: naar Brainpower gaan, die met een opmerkelijk geoliede band het Bel- lamypark plat speelde, of toch Michel de Hey, die zo'n tweeduizend danslief hebbers trakteerde op een zinderende slotfinale? Even daarvoor had DJ Mar- cella het publiek opgewarmd met een aanstekelijk ratjetoe aan muziekvor men. Het was voor oudgediende De Hey eenvoudig de dansliefhebbers in het Dijkthealer massaal aan het swingen te krijgen. Nog geen tweehonderd meter verderop was het de hiphopper die met een trefzekere band en met volle over gave dik vijfduizend man bespeelde. Brainpower en De Hey vormden de af sluiting van een lange dag van optre dens. Rond half twee 's middags beet cabere- tier Dolf Jansen het spits af. Daarna volgde zes zeer diverse optredens: van de rauwe punkrock van The Riplets tot en met de tradioneel Afrikaanse klan ken van Malick Pathé Sow Le Welne- re uit Senegal. Vooral tijdens de mid dagoptredens kampte het festival met foto Ruben Oreel druilerig weer. De politie meldde 's avonds enkele voorvallen. Zo waren er enkele kleine vechtpartijtjes waarbij een mes in beslag werd genomen. Daarnaast werden enkele caféhouders aangesproken op het feit dat ze bier in glazen in plaats van plastic bekers ver kochten. pagina 13: Bevrijdingsfestival door Carine Neefjes DEN HAAG - Onder het motto 'vrij heid is niet te koop' is de bevrijding van de Duitse bezetting in de Tweede Wereldoorlog gisteren uitgebreid ge vierd met herdenkingen, concerten en festivals. „Je kimt geen vrijheid vieren als er sprake is van angst of een gebrek aan voedsel. Vrijheid op een lege maag gedijt niet", zo sprak minister-presi dent Balkenende bij de start van de nationale viering van 5 mei in de Sint Bavokerk in Haarlem. Premier Balkenende refereerde aan een toespraak van de Amerikaanse president Roosevelt tijdens de Twee de Wereldoorlog over de Vier Vrijhe den. Hij stelde daarbij de vrijheid van meningsuiting en godsdienst op een lijn met leven zonder angst en met voldoende eten. De premier on derschreef dit principe en benadruk te dat „in Nederland, daar waar mo gelijk, de zwakkeren in de samenle ving moeten worden ontzien. Traditiegetrouw bezocht prins Bern- hard (91) de herdenking in Wagenin- gen. De prins was 58 jaar geleden ook zelf aanwezig bij de capitulatie in ho tel De Wereld in Wageningen. Bern- hard nam het défilé af, waarbij dit jaar een recordaantal van maar liefst 4000 veteranen aanwezig waren. De 91-jarige prins maakte een kwieke indruk, hij bleef gedurende de hele ceremonie staan, lachte naar oude bekenden, salueerde losjes en stak de duim omhoog naar zijn oude mak kers. De nationale viering van bevrij dingsdag werd gisteravond in aan wezigheid van koningin Beatrix en premier Balkenende afgesloten met het 5-mei concert in Amsterdam. Op en rond de Amstel was het optreden van het Radio Symfonie Orkest on der leiding van dirigent Eri Klas. GPD Prins Bernhard toont in Wageningen zijn waardering tijdens het défilé van veteranen op het 5 Mei Plein. foto Jasper Juinen/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Een jaar na de dood van Pim Fortuyn over heerst bij zijn aanhangers te leurstelling, en bij de anderen verwondering over hoe snel de Nederlandse politiek weer is overgegaan tot de orde van de dag. Op de dag dat de dood van de charismatische politicus wordt herdacht houden CDA, WD en D66 de kiezen stijf op elkaar over de kabinetsformatie. Waar alle politici zich na diens dood achter Fortuyns oproep schaar den om de achterkamertjes te mijden, overheerst nu cle zwijg zaamheid. Maar ook elders zijn de politie ke mores weerbarstig. Getuige ook de kritiek op die LPF-mi- nisters die indachtig hun grote leermeester wél aangaven waar ze naartoe wilden. De proefbal lonnetjes van LPF-politici als Herman Heinsbroek en Hil- brand Nawijn zijn met grof ge schut neergehaald. Taboes op criminele jonge Ma rokkanen, doodstraf en de maximumsnelheid bleven over eind, Fortuyns voorkeur om werkelijk alles bespreekbaar te maken ten spijt. Ondertussen eigenen steeds meer partijen zich de weinige veranderingen toe die wél zicht baar zijn. „Het land teruggeven aan de burgers", heet het door Fortuyn bedachte motto waaronder het CDA nu de strijd aangaat met bureaucratie en regelzucht. Vei ligheid staat nummer één bij Al le partijen. En zelfs CDA en WD blijken nu niet ongevoelig voor de opvattingen over be stuurlijke vernieuwing, die For- tuyn ooit alleen met D66 deelde Het steekt alleen wat bleekjes af bij de volkswoede die Fortuyns dood een jaar geleden leek te veroorzaken. Natüürlijk moet er wat veranderen, riepen de ge vestigde politieke partijen toen, al wisten ze nog steeds niet hele maal watDie onzekerheid vond zijn weerslag in het onbestemde politieke klimaat van het afge lopen jaar. Vervreemding Saai was het niet, maar het is de vraag of Fortuyn dat bedoelde, toen hij zei dat de ramen open moesten op het Binnenhof. De opschudding die de moord op de lijsttrekker veroorzaakte, is be- Lange tijd behoorde Nederland tot de EU-landen die het snelst Europese richtlijnen omzetten in nationale wetten. Vo rig jaar gooide 'Den Haag' er echter met de pet naar. Het vrije verkeer van personen, goederen en kapitaal worden daardoor gehinderd, zo constateert Eurocommissa ris Bolkenstein (Interne Markt) Israël is niet ingegaan op voorstellen die Syrië on langs deed om weer over vrede te praten, zo meldde gisteren de Israëlische krant Maariv. Premier Sharon (foto) weigerde in te gaan op de avances, om dat hij de motie ven van Damas- cus wantrouwde. De boeren zitten niet te wachten op het vrijgeven van de markt, kreeg CD A-Europarlementariër Maat gisteren van de Goese ZLTO te horen. Liberalisering van de Europe se landbouw is slecht voor de boeren in Europa én in ontwikkelingslanden. Zijn vroegere trainer merkte onlangs op dat hij veel heeft bijgeleerd. Jean-Paul de Bruijn, de aUrounder uit Hulst, is hard op weg om de inter nationale biljarttop te be stormen. Hij is een kei in het bandstoten en doet nu ook in het driebanden voor weinigen meer onder. „Ik heb Dick Jas pers in het vi- zier." varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15 en 17, sport: 19 en 20; buitengebied: 21,23 en 24. door Marloes de Koning DEN HAAG - Het gerechtshof dat het hoger beroep tegen Van der G. behandelt noemt het 'niet professioneel' en 'ophitsing' dat advocaat Hiddema het proces verbaal uit de zaak tegen Van der G. in de openbaarheid heeft gebracht. Hiddema, die voor de familie van de vermoorde Pim Fortuyn optreedt, zegt dat hij dit doet om het hoger beroep te beïnvloe den. In een interview met het dagblad Trouw van gisteren ci teert Hiddema uit de bekentenis die Van der G. in november af legde. Hiddema kreeg dit proces verbaal in handen na een kort geding dat hij namens de familie Fortuyn aanspande Hij beloof de de rechter destijds dat hij het stuk alleen met de familie van Fortuyn zou delen. Hiddema vindt dat deze belofte niet meer geldt nu de zaak in alle open baarheid behandeld is. Hij vindt het vonnis van de recht bank, die Van der G. tot achttien jaar veroordeelde, 'onverdraag lijk voor de nabestaanden' en ziet het hoger beroep als 'onze laatste kans'. Volgens Hiddema maakte de rechter een beoorde lingsfout door Van der G.'s verklaring te geloven dat hij Fortuyn neerschoot om de 'ver drukten in de samenleving te beschermen.' Het is erg jammer dat hij dit doet, want het vertroebelt de sfeer", reageerde advocaat-ge neraal Schaar van het gerechts hof, op de actie van Hiddema. Of het lekken strafbaar is, is nog niet duidelijk. De advocaten van Van der G. wilden niet reageren. GPD koeld. Wat rest is een gevoel van vervreemding over de aan hys terie grenzende reacties toen tertijd. De man die toen zei dat het was alsof hij een kind verlo ren had, kan nu rekenen op deernis. Uit een enquête vorige week bleek dat de helft van de Neder landers denkt dat Fortuyns be langrijkste doel was om de poli tiek wakker te schudden. Als dat waar is dan is hij daarin ge slaagd, zij het tijdelijk. Mis schien dat het met betere pleit bezorgers dan de LPF-fractie anders was gegaan. Maar nu zijn de barsten in de Haagse kaasstolp geheeld en schurken de bewoners gemoedelijk tegen elkaar aan. Fortuyns roep om vernieuwing is uitgewerkt. GPD voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer. l handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 r noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) i noteert1 u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1