PZC College presenteert bezuinigingen Walcheren herdenkt bevrijders Het mooiste reddingstation in het land Duikster in problemen bij Wemeldinge Goese Agrimarkt biedt tijdelijk podium Schade brand in groenvoederdrogerij Kortgene valt mee Gemeenteraad Middelburg moet keuzes maken uit wensenlijst voor nieuw beleid Stroomstoring kost horeca veel klandizie Brand verwoest blokhut zeeuwse almanak Bloesje WALCHEREN maandag 5 mei 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het college van B en W van Middelburg heeft een lange lijst van mogelij ke bezuinigingen gepresen teerd. De gemeente moet de broekriem aanhalen, omdat de uitkering van het Rijk dit jaar lager wordt dan in de vooraf gaande jaren. Bovendien heeft de gemeenteraad een lange lijst wensen. Die kan alleen worden uitgevoerd als er op andere din gen wordt beknibbeld. Het gemeentebestuur houdt er rekening mee dat de rijksuitke ring 2,1 miljoen euro lager wordt dan vorig jaar. Hoe hoog het bedrag echt is, wordt pas volgende maand duidelijk. Om dat verschil te kunnen opvan gen, moet jaarlijks 1,4 miljoen euro worden bezuinigd. Dat be drag wordt nog verhoogd omdat het college ook graag een aantal nieuwe plannen wil uitvoeren. Als de gemeenteraad vasthoudt aan de wensen die vorig jaar zijn neergelegd in het raadspro- gramma, moet de raad zelf aan geven waarop nog meer bezui nigd kan worden. De lijst met mogelijke bezuini gingen bevat lastenverzwarin gen, zoals verhoging van het parkeertarief, het rioolrecht, de toeristenbelasting, tarieven voor sportverenigingen en de precariobelasting voor terras sen. Verder wordt voorgesteld om een aantal zaken te schrap pen, zoals geld voor de stadsbei- aardier, verkeerseducatie en ge meentelijke abonnementen op tijdschriften. Bovendien kan er bezuinigd worden op wegenon- derhoud, onderhoud van ver keerslichten, internationale samenwerking, representatie kosten voor het college zelf, au tomatisering en personeelskos ten. Sportboulevard Het college heeft alle wensen van de gemeenteraad beoor deeld en van elk punt aangege ven hoe hoog de prioriteit is. Bo- doorNadia Berkelder ZOUTELANDE - In delen van Biggekerke, Grijpskerke en Zoutelande is zaterdagavond de stroom uitgevallen. Horecabe drijven vielen stil op het drukste moment van de dag. De storing duurde van iets voor zes uur tot acht uur. De oorzaak is nog niet bekend. De storing is ontstaan bij Grijpskerke. Energiebedrijf Delta heeft, in afwachting van de uitkomst van het onderzoek naar de oorzaak van de storing, de elektriciteit omgeleid. Bij het Beach Hotel in Zoutelan de moest flink geïmproviseerd worden. „We hebben alles moe ten grillenvertelt medewerker Peter van Dongen. „Je kunt niets, de ovens en de frituur wa ren uit. We hebben geen aardap pelen gegeven, maar brood. In de keuken stonden ze bij kaars licht te werken. Het is natuur lijk nooit leuk, maar het is ge lukt en de klanten namen het gelukkig goed op." Bij strandpaviljoen De Zeeuwse Rivièra gingen de klanten weg. „Alles werkt hier op elektrici teit", zegt medewerkster Ilse van der Schoor. „Het duurde met zo geweldig lang, maar het was wel vervelend. We werken met een computersysteem en nu moesten we ineens de be stellingen met pen en papier op nemen. De klanten die wilden eten, zijn weggegaan. Sommi gen waren een beetje boos, die hadden het idee dat het aan ons lag." Spitsuur Theo Melis van snackbar de Zeeuwsche Mop in Zoutelande moest ook klanten wegsturen. „We hebben twee uur niet kun nen verkopen. Het was zater dag, het spitsuur begon en toen was het ineens afgelopen. De frituur werkt op gas, maar is elektrisch beveiligd De ijs machine en de koeling vielen uit. Mijn klanten zijn naar West kapelle en Koudekerke gere den." Het is niet de eerste keer dat de stroom in zijn zaak uitvalt. „In de afgelopen tien tot twaalf jaar js het ongeveer zes keer ge beurd. In de Langstraat in Zou telande is steeds meer horeca gekomen, ik denk dat de leiding gewoon te weinig capaciteit beeft Ik denk dat de gemeente er weinig voor voelt om de Langstraat weer open te halen, want die is net opgeknapt Maar denk dat we eens om de tafel •boeten gaan zitten." venaan de lijst staan ondermeer wijkbeheer, het voorplein van het nieuwe theater, de sport boulevard, de langzaam ver- keersbrug over het kanaal, de ontwikkeling van het Sas-ter- rein en nieuwbouw voor de basisscholen 't Baken en de Be- verburch en Cederhof. Lage prioriteit hebben onder meer het wegenstructuurplan, ver keersmaatregelen op de Kaai- enroute, de herinrichting van het Molenwater, cameratoe zicht en de herhuisvesting van basisscholen in Klarenbeek. Afgaand op de lijst van het col lege, kan er in totaal structureel voor 3,1 miljoen euro worden bezuinigd. De lijst levert een eenmalige besparing op van 2,1 miljoen euro. De gemeente raadsfracties kunnen aangeven welke bezuinigingen voor hen bespreekbaar zijn. Als de frac ties uitkomen op een bedrag dat hoger is dan de 1,4 miljoen die echt noodzakelijk is, kunnen ze Reddingboot De Fint gaf gisteren, tijdens de reddingsdag van de KNMR, zijn laatste demonstratie op een open dag. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - De Fint bonkt op de golven voor het Zuiderhoofd bij Westkapelle. De reddingboot is aan zijn laatste demonstratie tijdens een open dag be zig. De reddingsbrigade in Westkapelle krijgt binnen kort een nieuw schip. Het krijgt een plaatsje in het splinternieuwe reddingstation. Afgelopen zaterdag namen bezoekers er alvast een kijkje. Eigenlijk is het gebouw pas over twee weken echt klaar. De communicatieapparatuur is er nog niet, er moeten nog wat wasbakken worden opgehangen en het gebouw moet nog helemaal worden ingericht. An der van Roijen van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) wil de naam van het nieu we gebouw nog niet prijsgeven. Die wordt pas later bekendgemaakt. De nieuwe boot, de Uli, geeft de Westkappelse red dingsbrigade meer slagkracht. Hij heeft een vermo gen van twee keer 450 pk en haalt een snelheid van 62 kilometer per uur. Hij wordt met een speciaal rups voertuig het water ingereden en is dan direct klaar voor vertrek. Als hij omslaat, komt hi] vanzelf weer overeind. Met elf meter lang is hij dik twee keer zo lang als de Fint, die het met slechts vijftig pk moet doen. „Vorige week zijn we nog naar een jacht ge weest", vertelt Van Roijen. „Dat lag met een motor storing tien mijl uit de kust. Dat is ook ongeveer ons bereik. Straks is dat onbeperkt." Als er nu een melding binnenkomt die voor de West kappelse ploeg te ver is, neemt één van de buurtsta- tions van de KNRM de klus over. De Fint vaart niet uit als de wind harder is dan kracht acht. „We zijn ook al twee keer omgeslagen. Vooral daar bij de Rassen- een zandbank voor de kust- is het gevaarlijk." De ploeg uit Westkapelle rukt nu gemiddeld twintig keer per jaar uit. De reddingsboot op Neeltje Jans wel honderd keer. Van Rooijen verwacht dat ze straks wat klussen van de Koopmansdank uit Neeltje Jans zullen overne men. Praathuisje In het nieuwe gebouw is ook ruimte gereserveerd voor een nieuw praathuisje. Nu komen de Westkappelse ouderen nog in een portocabin bij elkaar. Straks heb ben ze vanuit hun nieuwe onderkomen een schitte rend uitzicht over de monding van de Westerschelde. Van Roijen is duidelijk trots op het onderkomen, dat hij overigens als aannemer zelf heeft gebouwd. Het is groter dan het vorige en voorzien van allerlei snufjes. Er komt bijvoorbeeld een droogruimte voor de overle- vingspakken. „We hebben hier het mooiste redding station van Nederland", constateert hij tevreden. door Nadia Berkelder en Ab van der Sluis MIDDELBURG - Op een groot aantal plaatsen op Walcheren zijn het afgelopen weekeinde de gevallenen in de Tweede We reldoorlog herdacht. Honder den mensen woonden gister avond de dodenherdenking op het Abdijplein in Middelburg bij. Zaterdag vond een speciale herdenking plaats in de zee vaartschool in Vlissingen. „Vanavond herdenken wij onze doden alsof het gisteren is ge beurd", zei burgemeester K. Schouwenaar van Middel burg. „Houden wij hun geest le vend, opdat het morgen niet op nieuw te laat is. Want van hen die wij nu gedenken, waarderen en respecteren, van hen kregen wij alle vrijheid. Behalve die om haar prijs te geven. Daarom is het goed om te blijven herden ken." Twee leerlingen van de CSW la zen een gedicht voor. Linde Kirchgaesser las Herinnering van N. van de Sande: „Elk jaar eraan denken Twee minuten, heeft dat zin? Even stilstaan bij wat geweest is Het is niet veel maar een begin. Zeevaartschool In het maritiem instituut De Ruyter werden zaterdag alle oud-studenten herdacht die zijn overleden tijdens hun studie of tijdens het uitoefenen van hun beroep. In een overvolle hal van de zeevaartschool aan de boule vard werden kransen gelegd na mens de Hogeschool Zeeland en het ROC, de gemeente Vlissin- Honderden mensen lopen langs de kransen op het Abdijplein in Middelburg. foto Ruben Oreel gen en de vereniging van oud leerlingen. J. Mandos, voorzit ter van het bestuur van de HZ, noemde de herdenking 'een hoogtepunt' van het jubileum jaar van de zeevaartschool. „We herdenken al onze leerlin gen, oud-leerlingen, docenten en afgestudeerden die tijdens hun studie, of daarna, het leven hebben gelaten, vaak onder bij zondere omstandigheden. Die horen bij ons en dus ook bij ons honderdjarige bestaan." De zeevaartschool heeft als taak om het onderwijs te verbeteren, zodat de scheepvaart nog veili ger wordt, zei Mandos tegen de nabestaanden. „Dat neemt niet weg dat risico's altijd blijven be staan U als geen ander weet wat het betekent als het toch onver hoopt mis gaat." Bedrijfsongevallen „De zee geeft en de zee neemt", zei J. Robol van de Mission to Seafarers. „Dat is altijd zo ge weest. Niet alleen gevaren van de natuur, maar ook bedrijfson gevallen eisen levens aan boord." Hij vertelde over de angst van zeelui voor een onge luk Een zeeman liet ooit een briefje bij de Mission achter toen zijn schip met averij toch was vertrokken. „Ik ben begon nen aan een dodemansvaart", stond erop. Herdenken is waar devol, vond Robol.,De zee geeft en neemt, maar onze herinne ring kan zij ons niet ontnemen." De kerk in Oostkapelle was te klein om iedere belangstellende een zitplaats te geven. Een aan tal mensen bleef noodgedwon gen buiten staan. R Bouwens, die een welkomstwoord hield, toonde zich verheugd door de enorme belangstelling. „Het tijdperk '40-'45 kent de na-oor- logse generatie slechts uit de ge- schiedenisboekj es of door de ve le oorlogsfilms op tv. Laten we hopen dat de volgende genera ties deze dag in ere zullen hou den als een dag van bezinning van wat was en wat nooit meer wezen mag." Hij noemde het be moedigend dat veel jonge inwo ners van Oostkapelle aanwezig waren in de kerk. Wethouder W. van Tatenhove van Veere zei het belangrijk te vinden dat mensen de ver schrikkingen van de Tweede Wereldoorlog blijven herden ken. „We kunnen dat onze jon geren niet genoeg doorgeven." Hij dankte de bevrijders die het grootste offer brachten om de vrijheid (de 'bestaanszeker heid') terug te brengen in Ne derland. „Aan hen danken we onze welvaart. Laten we dat nooit vergeten." Van Tatenhove noemde het wrang dat reclame spots Nederlanders willen doen geloven dat vrijheid te koop is. De Veerse wethouder zei dat echte vrijheid nooit te koop is. „We moeten ons blijven inzet ten. Dat zijn we aan onze bevrij ders verplicht." Na de herden king in de kerk, volgden twee minuten stilte op het gras bij het Monument voor onze gevalle nen. Vertegenwoordigers van het voormalig verzet, het Comi té 4 en 5 mei, de Oranjevereni ging en schoolkinderen legden vervolgens kransen en bloemen bij het gedenkteken. het college tegelijkertijd vertel len wat er van dat extra bedrag wel gedaan moet worden. De mogelijke bezuinigingen wor den op 13 mei besproken in de commissie algemeen be stuur. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Een 44-jarige duikster uit Gent is gisteren bij Wemeldinge in problemen ge komen. De vrouw is bewuste loos uit het water gehaald. Haar toestand is volgens de politie zorgwekkend. Het duikongeval gebeurde gis termiddag rond half een. Bij een groepsduik in de Oosterschelde, ter hoogte van de Steldijk bij Wemeldinge, bleek dat een van de deelnemers vermist werd. Daarop werd alarm geslagen. Toen de duikgroep van de Goese brandweer arriveerde, hadden mededuikers de vrouw al boven water gekregen. De duikster, die bewusteloos was, werd aan de rand van het water direct gereanimeerd door het ambulancepersoneel. Toen haar situatie stabiel was, is zij overgebracht naar het zieken huis in Goes. Gezien de ernst van haar situatie is de vrouw in de loop van de middag naar het Universitair Ziekenhuis Ant werpen vervoerd. Een woord voerdervan het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) omschreef haar toestand giste ren aan het eind van de middag als 'kritiek'. Over de oorzaak van het onge val bestaat volgens de KLPD nog geen duidelijkheid. De wa- terpolitie in Hansweert doet daar onderzoek naar en heeft daarvoor de duikapparatuur van de vrouw in beslag geno men. Ook worden getuigen gehoord. Bekend is dat bij de duik een instructeur aanwezig was. Belgen In de Oosterschelde doen zich geregeld duikongevallen voor. niet zelden met dodelijke af loop. Twee weken geleden nog kwam bij Stavenisse een 41-ja- rige Belg om het leven. Bij veel ongelukken in de Oosterschelde zijn Belgen betrokken. Dat komt deels doordat zij een groot aandeel hebben in het aantal duikers. Daarnaast speelt een rol dat Belgische duikers op gro tere diepten hun brevetten moe ten halen dan Nederlandse. door Rolf Bosboom GOES - De Goese supermarkt Agrimarkt biedt clubs en ver enigingen de komende maan den een gratis podium. Zij stelt het naastgelegen gebouw ter be schikking, zodat niet-commer- ciële organisaties er zich aan een breed publick kunnen pre senteren. Agrimarkt is eigenaar gewor den van de vroegere Toyota-ga- rage De Jonge aan de Van Her- tumweg. Aangezien de ruimte in elk geval tot september niet wordt gebruikt, stelt Agrimarkt die na enkele bouwkundige aanpassingen zonder verdere kosten ter beschikking aan clubs en verenigingen. „Een paar jaar geleden, toen we 25 jaar bestonden, hebben we daarmee goede ervaringen op gedaan", zegt winkelmanager J. Baaijens. „We hebben toen de Zeelandhallen afgehuurd, waar we bijna tweehonderd vereni gingen over de vloer kregen." Wat Baaijens betreft is vrijwel alles mogelijk in de nu beschik bare ruimte, variërend van rom melmarkten tot muziekoptre- dens en van demonstraties tot voorlichtingsactiviteiten. Voor waarde is wel dat de organisatie niet commercieel of politiek ge tint mag zijn. Verder dienen de clubs zelf te zorgen voor de aankleding van de ruimte en voor het opruimen achteraf. Agrimarkt zorgt, des gewenst, voor water en stroom. door Rolf Bosboom KORTGENE - De brandweer is tot zaterdagochtend vroeg bezig geweest met het blussen van de grote brand bij de groenvoeder drogerij in Kortgene. In de loop van de dag moest de brandweer nog twee keer terugkomen voor nabluswerkzaamheden. De brand bij de drogerij aan de Kortgeenseweg, vermoedelijk het gevolg van een bliksemin slag, werd vrijdagavond rond half negen ontdekt. Het vuur, dat voor grote rookontwikke ling zorgde, bleek zich te bevin den in het dak van de enorme loods. De ladderwagen van het Goese korps moest ter plaatse komen om gaten in het dak te slaan, zodat de brand kon wor den bestreden. De brandweer moest ook veel moeite doen om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar de aangrenzende loods. Een groot probleem was dat er bo venin transportbanden tussen de loodsen lopen, waarlangs de brand zich gemakkelijk zou kunnen verspreiden. Toch wist de brandweer de brand beperkt te houden tot de ene loods. Hoopjes stof Rond één uur 's nachts was de brand volledig onder controle. Om vijf uur 's ochtends werden de bluswerkzaamheden afge rond. Zes uur later was een deel van het Noord-Bevelandse korps opnieuw ter plaatse, om dat er nog hoopjes stof lagen te gloeien in hoekjes van do dak constructie. Mede door de harde wind dreigde het vuur daardoor weer op te laaien. De totale schade valt, gezien de omvang van de brand, nog mee. Delen van de dakcon structie zijn aangetast. Eige naar Th. Timmerman kon zater dagochtend echter tot zijn op luchting zelf vaststellen dat het niet zo-als gedacht om de spanten gaat, maar om vier ha- nebalken die zijn verbrand. Daardoor is de kans groot dat het dak hersteld kan worden en niet volledig hoeft te worden vervangen. De loods was verder leeg, omdat het buiten het seizoen is. Wel stond het rijdend materieel in de loods geparkeerd. Het personeel van het bedrijf wist de kostbare machines vrijdagavond echter op tijd naar buiten te rijden, zo dat die gespaard bleven. Er was sprake van een gering as- bestrisico, aangezien de schade lijke stof in het dak van de loods is verwerkt. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beve land heeft daarom, uit voorzorg, opdracht gegeven voor een on derzoek van het aangrenzende gebied, om na te gaan of daar asbestdeeltjes zijn neergeko- SINT-LAURENS - Een blokhut bij een woning aan de Van Bors- selenlaan in Sint-Laurens is gisterochtend vroeg door brand verwoest, De naastliggende wo ning raakte bij de brand bescha digd. De brandweer schat het schadebedrag op 10 000 euro De politie onderzoekt de oor zaak van de brand. Tioee zusjes in Middelburg hebben de gewoonte om maandelijks bij elkaar te komen om bij een kopje koffie lekker bij te klet sen. „En wat zeg je hiervan?", sprak de op bezoek komende zus, terwijl ze haar jas uit trok om haar bloesje te kun nen showen. „Oh, ben je naar het Leger des Heils geweest?", reageer de de ander. „Hoe weet jij dat?", deed de showende zus verrast. „Nogal simpel", legde de an der uit. „Ik heb dat bloesje zelf gemaakt. Maar omdat het te klein was, heb ik het in een zak gestopt en naar het Leger gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9