Bush wil vrienden in vredesmacht PZC Eigen veiligheidsstrategie EU moet verdeelheid voorkomen Peking houdt 1,5 miljoen leerlingen thuis wegens sars Inlichtingendiensten Afghanistan bedreigen kritische journalisten Superbelegger Buffet houdt protest tegen te hoge beloningen Duitsland, Frankrijk, Rusland en VN niet welkom in naoorlogs Irak J ■iP. Vrouw geschokt na fout in tatoeagf Rellen Jamaica rond dood jongen Twintigtal verdronkenen Santa Fe Aardverschuiving Nieuw-Guinea Xtc-lab Suriname ontmanteld Aardbeving Turkije eiste 167 levens Wonder Paus verklaart vijf Spanjaarden heilig Rotsblok valt op 14 Pakistani Pakistan vraagt premier India voor kopje thee Theaterstuk sluit na aanval maandag 5 mei 2003 van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Verenigde Staten willen nog eind deze maand een zogeheten interna tionale stabilisatiemacht inzet ten in Irak. Deze troepenmacht zal volgens Amerikaanse media alleen bestaan uit circa tien le den van de 'coalitie van bereid- willigen', waaronder Neder land. De militairen zullen aan de slag gaan in een van de drie militaire zones die de VS in Irak gaan in stellen. Die zones staan onder leiding van de VS, Groot-Brit- tannië of Polen Dat laatste land leverde ongeveer tweehonderd militairen voor de oorlog in Irak en wordt daarvoor nu rijkelijk beloond. Voor de Nederlanders is een plaats voorzien bij de Britten in zuidelijk Irak. Australië, ook troepenleverancier, heeft eer der laten weten geen 'substanti ële bijdrage' te willen leveren aan een naoorlogse troepen macht. Nederland is volgens Den Haag bereid troepen te leveren voor de veiligheidsmacht, maar on der meer de financiering is nog niet rond. De gesprekken verlo pen moeizaam. Minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) verwacht de komende week echter uit dat netelige pro- van onze redactie buitenland KABOEL - Afghaanse journa listen worden door de veilig heidsdiensten gearresteerd of met de dood bedreigd als zij kri tiek oefenen op de politieke lei ders van het land. De journalisten worden daar door aangezet tot zelfcensuur, zegt de mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch. Minister van Informatie en Cul tuur Makhdoom Raheen zei van de dreigementen op de hoogte te zijn. Hij zei dat hij een klacht heeft ingediend bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken en dat de regering de persvrijheid wil beschermen. De problemen van een aantal journalisten die met bedreigingen te maken heb ben gehad zijn al naar genoegen van de journalisten opgelost, zei hij. Onderzoeker John Sifton van HRW zei in een vrijdagavond uitgegeven verklaring dat het leger, de politie en de inlichtin gendiensten meedoen aan het tot zwijgen brengen van de kri tische pers. Vooral kritiek op hoge leiders als minister van de fensie Mohammed Fahim. mi nister van Onderwijs Yunus Qanooni en Abdul Rasul Sayyaf, een machtige voormali ge mujahedeen-leider, wordt afgestraft. Het zijn meestal agenten van het Nationale In lichtingendirectoraat Ammat e Melli die de journalisten bedrei gen, uit naam van Shura e Na- zar, een coalitie van voormalige mujahedeen-partijen die na de val van de Taliban de macht in Kaboel heeft overgenomen. Sif ton vertelde dat een journalist die naar de politie was gestapt van de commissaris te horen kreeg dat hij de consequenties van zijn kritiek maar moest dra gen. De dreigementen blijven niet beperkt tot de hoofdstad, zei HRW In de oostelijke steden Jalalabad en Gardez worden journalisten die openhartig over plaatselijke veiligheids problemen publiceren eveneens bedreigd. AP bleem te komen. ,,We gaan dat oplossen", zei hij zaterdag tij dens EU-beraad in Grieken land. Overigens moet eerst duidelijk zijn welke bijdrage van Neder land wordt verlangd. Volgens de minister is daar nog niets over besloten. Berichten in enkele media over een Nederlands con tingent van zeshonderd militai ren, zeiden hem niets. De minister verwacht binnen een of twee weken duidelijkheid over een VN-resolutie, die ook het sturen van de veiligheids macht dekt. Hij is zo optimis tisch op basis van gesprekken de afgelopen week met president Bush' veiligheidsadviseur Con- doleezza Rice en zijn Britse col lega Straw. Geen mandaat Volgens onder meer The Was hington Post zien de VS voorals nog helemaal geen reden voor een VN-mandaat die de stabili satiemacht specifiek goedkeurt. Volgens minister Rumsfeld van Defensie is dat ook niet nodig. Tegenstanders van de oorlog, zoals Frankrijk, Duitsland en Rusland, spelen in de Ameri kaanse plannen ook al geen rol in de troepenmacht. Het aantreden van het multina tionale contigent van 'bevrien de staten' gaat bovendien ge paard met de terugtrekking van tienduizenden Amerikanen uit de Golfregio. Analisten in Ame rikaanse en Duitse media wij zen er op dat de plannen voor een stabilisatiemacht ambiti eus, maar riskant zijn. In grote delen van Irak is chaos nog altijd troef en er is evenmin sprake van een goed civiel be stuur. ANP/RTR/DPA/AFP Een Iraakse schooljongen in Bagdad komt, voor het eerst sinds anderhalve maand, zijn schoollokaal weer binnen. Een uit een boek gescheurd portret van de voormalige Iraakse lei der Saddam Hoessein ligt op de grond. Alle scholen in Bagdad en Basra openden zaterdag hun deuren. foto Srdjan Suki /EPA LONDEN - Een 35-jarige fan van de Britse voetballer Dat] Beckham baalt als een stekker. Ze loopt sinds enkele daw rond met de getatoueerde naam van haar idool, maar danw met een kolossale spelfout. De 'h' ontbreekt en dus staaf Beckam op de onderrug van Michelle Plummer. ,,Ik was dagenlang kapot", aldus Plummer. ,,Ik verafgo« Beckham en wilde zijn naam op mijn lichaam. Maar ditisor voorstelbaar. En als het nou nog een kleine tatoeage was." Tatoeëerder Mike ontkent alle schuld. De klant heeft de naa; zelf fout voorgeschreven op een briefje, zei hij. Zijn b« voegde daar nog aan toe dat Mike niet zo'n voetbalfan is. Dj. MONTEGO BAY - Honderden mensen hebben gisterenenza terdag in de Jamaicaanse stad Negril hun woede geuit m? het doodschieten vrijdagavond van een veertienjarige jonge door de politie. De woedende menigte vernielde gebouwé sloeg ruiten in en gooide brandbommen naar binnen bij bar ken en winkels. Vrijdagavond werd de veertienjarige Omari Wedderb® doodgeschoten door een agent. Dat gebeurde nadat een ut keiier de politie had gebeld, omdat een groepje jongerenzi* zaak met stenen bekogelde. Volgens de politie opende een agent het vuur omdat hij enz* collega's door omstanders werden belaagd en werd de jongs per abuis geraakt. Wedderburns vader beweert dat de age voor het incident in een bar had zitten drinken. AP BUENOS AIRES - Het dodental in de Argentijnse stad Saci Fe als gevolg van de catastrofale overstromingen na zware* genval is opgelopen tot minstens tweeëntwintig. De slachtoffers werden meegesleurd door het wassende wate dat hoofdzakelijk uit de rivier de Salado afkomstig is, Vorig week viel in 48 uur tijd net zoveel regen als anders in een jal- Ongeveer een kwart van de 400.000 inwoners van Santa Fe,: het noorden van het land, is direct getroffen door het natuc] geweld, meldde de lokale politie. AFP/DPA PORT MORESBY - Zeker twaalf mensen in het zuiden v Papoea-Nieuw-Guinea hebben zaterdag een aardverschu. ving niet overleefd. De modderstroom werd veroorzaakt door overvloedige* genval. Politieagenten en militairen zoeken naar overleve den in de puinhopen in de afgelegen regio. Het kan dagendi ren voordat een exact dodental is vastgesteld. RTR/ANP DEN HAAG - De Surinaamse politie heeft vrijdag methii: van een speciaal politieteam uit Nederland de eerste groï productieplaats van de grondstof voor xtc in Zuid-Amerii ontmanteld. Bij huiszoekingen op drie locaties in Suriname werden ze mensen, vier Surinamers en twee Nederlanders, aangehou den. Bij de huiszoekingen is zuiver mdma gevonden voort productie van ruim een half miljoen xtc-pillen. Op verzoek van de Surinaamse politie heeft het zogehete Prismateam van de politiekorpsen Haaglanden en Holland Midden enkele maanden in Nederland onderzoek in de zat verricht. Specialisten van dit team waren ook betrokken! de ontmanteling van het lab. ANP van onze redactie buitenland PEKING - De circa 1,5 miljoen scholieren in de Chinese hoofd stad Peking gaan nog tot zeker 22 mei niet naar school. Uit vrees voor een verdere versprei ding van de dodelijke longziek te sars moeten zij hun lessen voorlopig blijven volgen via de televisie of via het internet. Dat heeft het bestuur van de veertien miljoen burgers tellen de hoofdstad gisteren besloten. De kinderen zitten al vanaf 23 april thuis. In Peking zijn intussen al meer dan vijftienduizend personen in quarantaine geplaatst, buiten cle stad zeker nog eens negen duizend. Het aantal besmettin gen en ook doden neemt nog steeds toe, maar experts wijzen op een licht verbeterende trend. China voegde gisteren zeven na-, men toe aan de lijst met mensen die zijn bezweken aan sars. In totaal zijn in het land 197 men sen overleden aan het Severe Acute Respiratory Syndrome. De Duitse viroloog en sars-ex- pert Wolfgang Preiser zei afge lopen weekeinde dat de ziekte zeker nog een half jaar en moge lijk langer zal rondwaren. ,,De sleutel die moet leiden tot de op lossing ligt in China", zei hij. Preiser en andere deskundigen van de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO zijn onder meer bezorgd over berichten uit Hongkong, waar is gebleken dat sars-patiënten die beter waren verklaard, toch weer ziek wer den. Het sars-virus kan bovendien volgens nieuw onderzoek bij kamertemperatuur urenlang en mogelijk zelfs dagenlang buiten het menselijk lichaam overle ven. Die theorie van weten schappers zou verklaren hoe mensen besmet kunnen raken zonder een patiënt te hebben ge zien. Internationale wetenschappers publiceerden gisteren de eerste wetenschappelijke gegevens over de overlevingsduur van het virus op verschillende plaatsen en onder verschillende omstan digheden. Het virus overleefde in onderzoeken meer dan 24 uur op een plastic ondergrond bij kamertemperatuur. Daaruit blijkt dat besmetting kan plaatsvinden via een deurklink, een tafelblad of een ander voor werp. In diarree van sars-zieke overleefde het virus meer ca: vier dagen. Dat kan verklaia hoe het virus zich door complet; flatgebouwen met een gebrek kige riolering heeft kunnen ver spreiden. AFP/DPA/RTR BINGÖL - De Turkse autorite] ten hebben het definitieve dej dental van de aardbeving diedj zuidoostelijke provincie Binge vorige week trof, vastgesteld» 167. De reddingswerkzaamheda werden gisterochtend beé;:j digd en er is een begin gemaal aan het ruimen van het puin J Onder de slachtoffers bevind» zich 84 schoolkinderen die!1 hun slaap werden verrast dol de beving. Uit de puinhopenvah de slaapzaal, waar ongeval" tweehonderd kinderen diefauj le nacht lagen te slapen, weica alleen nog maar lichamen iT haald. Gistermiddag borgen® reddingswerkers het laatste le venloze lichaam. De laatste ked dat een kind levend in de puiij hopen werd aangetroffen. op vrijdagmorgen. Volgensraj'; dingswerkers hebben de 14 jongens die gered konden wal den, hun leven te danken aa- stalen stapelbedden en kasten I De autoriteiten hebben tot toe zesduizend tenten naar ij rampgebied gebracht. Merg durven nog steeds hun huize niet in. Ook drie dagen na de:- ving wordt het gebied nog ge"- geld opgeschrikt door naschoi ken. DPA SEOUL - Noord-KoreaaiK kranten maakten zaterdag op melding van een 'wonde? dat geschiedde bij een werk»' zoek van president Kim Jong-1 Toen de grote leider een brieksterrein in de stad Haz hung bezocht, hield het pro£j op met regenen En toen hij'ri vertrok, betrok de lucht en -u gon het te plenzen. AFP MADRID - Paus Johannes Paulus II, gezien vanaf de kroon van de maagd Maria in Madrids centrale plein Plaza de Colón, heeft gisteren Spanje opgeroepen trouw te blijven aan zijn christelijke wortels. De rooms-katholieke kerkleider verklaarde tijdens een mis in de Spaanse hoofdstad Madrid vijf Spanjaarden heilig. Volgens hem zouden Spanjaarden zich in hun dagelijks leven door hen moeten laten inspireren. Tijdens de mis verklaarde de paus drie nonnen heilig: Genoveva Torres (1870-1956), Mara vil las de Jesus (1891-1974) en Angela de la Cruz (1846-1932). Ze waren de grondleggers van di verse religieuze ordes en kloostergemeen schappen die zich inzetten voor de armen. Ook de jezuïet Jose Maria Rubio (1864-1929) en de priester Pedro Poveda Castroverde (1874-1936) werden heiligverklaard. De laat ste was de oprichter van de lekenbeweging In- stitución Teresiana, die in 1936 tijdens de Spaanse Burgeroorlog door de Republikeinen ter dood werd gebracht. Het was de vijfde keer dat de paus een bezoek bracht aan Spanje. foto Christophe Simon/AFP door Heieen Paalvast KASTELLORIZO - De Europe se Unie gaat naar Amerikaans voorbeeld een veiligheidsstra tegie op poten zetten om een herhaling van de interne ver deelheid rond Irak te proberen te voorkomen. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben daar dit weekeinde op Griekse bodem een aanzet toe gegeven. De Irak-crisis heeft diepe spo ren nagelaten in de unie De me ningsverschillen liepen hoog op tussen het anti-oorlogskamp, met Frankrijk, Duitsland en België aan de ene kant en vooral de pro-Amerikaanse Britten anderzijds. Als klap op de vuurpijl presen teerde het 'afwijzingsfront' vo rige week voorstellen voor een Europese defensie, die in het an dere kamp niet in goede aarde vielen. Dat gold vooral voor plannen voor een eigen hoofd kwartier voor EU-operaties, los van de Navo. De verwachte bot sing tijdens een informeel sa menzijn van de ministers van Buitenlandse Zaken op Rhodos en het eilandje Kastellorizo, op twee uur varen, bleef echter uit. Volgens minister De Hoop Scheffer zijn er nog steeds span ningen tussen de twee 'denklij nen' en zijn de verschillen in op vatting 'niet weggepoetst', maar was er 'brede overeen stemming' dat de EU op de toer moet gaan van de Verenigde Staten met hun nationale vei ligheidsstrategie. Zo gaf de Duitse minister Fi scher daar ook hoog van op. De Hoop Scheffer zei hem naar ei gen zeggen wel dat de 'grote drie' het dan ook over funda mentele zaken met elkaar eens moeten zijn. „Anders is er geen Europese buitenlandse politiek. Die wordt niet in Den Haag of Kopenhagen gemaakt." Als de unie het niet eens wordt, 'nemen de VS ons niet serieus', waarschuwde De Hoop Schef fer verder. De minister signa leerde al een afnemende belang stelling bij de Amerikaanse regering voor de EU. „Wij stra len onvoldoende eensgezind heid uit", is de reden die hij daarvoor aanvoerde. Snel EU-buitenlandcoördinator So- lana werkt nu de plannen verder uit en zal voorstellen doen voor de top van regeringsleiders in Thessaloniki op 20 en 21 juni. ..Dat lijkt me erg snel", zei De Hoop Scheffer. ..Wantzo'n nieu we doctrine richt zich ook op de strijd tegen bijvoorbeeld mas savernietigingswapens en de verspreiding daarvan." ANP door Alex Bogers DEN HAAG - De Amerikaanse superbelegger en op één na rijk ste man op aarde, Warren Buffet, probeert een protest te organiseren tegen té hoge belo ningen voor bestuurders van beursgenoteerde bedrijven. Op de aandeelhoudersvergade ring van zijn beleggingsbedrijf Berkshire Hathaway, riep hij dit weekeinde andere investeer ders op om te protesteren tegen de scheefgroei in de inkomens. Buffet denkt dat sommige be stuurders totaal niet betrokken zijn bij het bedrijf waar zij lei ding aan geven. „Ze willen al leen maar zoveel mogelijk ver dienen. Daardoor zijn er in de afgelopen vijf jaar meer be stuurders overbetaald dan in de honderd jaar daarvoor", aldus Buffet op de bijeenkomst. Het gevolg hiervan is dat er een te groot verschil is ontstaan tus sen de beloning van de top van het bedrijf en de gewone werk nemers. Maar daardoor zit er ook ruis in de verstandhouding tussen bestuurders en beleg gers, terwijl de laatsten uitein- ISLAMABAD - Zeker veertien mensen zijn om het leven geko men toen een groot rotsblok bo venop hen viel in het bergachti ge noorden van Pakistan Overvloedige regenval en een aardverschuiving hadden het rotsblok in beweging ge- bracht.ANP delijk toch voor het kapitaal van de onderneming zorgen. De inmiddels 72-jarige Buffet roert zich de laatste jaren vaker over de inhalige mentaliteit van de bestuurders van bedrijven. Buffet geeft zelf het goede voorbeeld met een relatief be scheiden jaarsalaris van hon derdduizend dollar. Zijn totale inkomen in 2002 bedroeg drie ton. Buffet heeft een salaris ook niet echt nodig Zijn vermogen, vergaard met beleggingen in de afgelopen decennia, bedraagt ongeveer dertig miljard dollar Alleen Bill Gates van Microsoft is rijker. Voor zijn 'karige' salaris maakt hij zijn eigen aandeelhouders wel zeer tevreden. Berkshire Hathaway boekte in het eerste kwartaal van dit jaar een be drijfsresultaat van 1,7 miljard dollar, een verdubbeling ten op zichte van het eerste kwartaal van 2002 Eerder maakte Berk shire bekend dat de winst per aandeel over 2002 436 procent is gestegen tot 2795 dollar. Warren Buffet heeft veel be wonderaars onder zijn aandeel houders. Hij wordt ook wel het 'orakel van Omaha' (hoofdstad van de Amerikaanse staat Ne braska waar Berkshire Hatha way is gevestigd) genoemd van wege de goede uitpak van zijn investeringen en zijn uitspra ken over de economie. Zijn vol gelingen van het eerste uur heb ben veel geld verdiend aan zijn beleggingen. Een investering in Berkshire Hathaway van tien duizend dollar in 1965 zou nu vijftig miljoen dollar opleveren Bekend zijn Buffets investerin gen in Gilette, American Ex press en Coca Cola. GPD ISLAMABAD - De Indiase pre mier Atal Behari Vajpayee heeft zaterdag een formele uitnodi ging ontvangen van zijn Pakis taanse collega Zafarullah Jamali om naar Islamabad te komen. Volgens Pakistaanse televisie zenders werd de uitnodiging overhandigd aan de hoogste di plomaat in Islamabad. De uit nodiging volgt op een telefoon gesprek tussen de premiers, afgelopen maandag, en uitspra ken van Vajpayee een paar da gen later dat de diplomatieke betrekkingen tussen India en Pakistan volledig worden her steld. Pakistan heeft eveneens beslo ten de diplomatieke banden te herstellen, meldde een anonie me zegsman gisteren. Een offi ciële mededeling daarover zou binnen enkele dagen volgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well heeft zaterdag gebeld met zijn Indiase collega Yashwant Sinha. Volgens India was Po well blij met het Indiase initia tief. Pakistan heeft de Ameri kaanse bewindsman gezegd snel met maatregelen te komen om de betrekkingen met India te verbeteren. AFP/RTR PARIJS - Een satirisch theater stuk over de Amerikaanse presi dent George Bush is in een Parijs theater van de planken gehaald, nadat de regisseur was aangevallen. Attilio Maggiulli, die ook het script voor 'George W. Bush of Gods treurige cowboy' schreef, werd door twee aanvallers in het gezicht gesneden. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4