Unilever laat Indiase jeugd katoen plukken PZC PZC vermoedt hetze Boonstra van justitie Universiteiten willen af van havo-leerling Voor oproer Kloosterhaar broeide het al geruime tijd Bedrijf erkent betrokkenheid kinderarbeid Topcrimineel verdacht van bankoverval Rooftocht tijdens weekeindeverlof Dierenactiviste in Venlo opgepakt Lichaamsdelen in Twentekanaal Vliegtuigpassagiers onwel Film Tussenland wint prijs 5 mei 1953 Eerste rolstoeltram ter wereld CDA, VVD en D66 streven naar beknopt akkoord maandag 5 mei 2003 Hnor Frans Bothof ROTTERDAM - Het was- en voedingsmiddelenconcern Uni lever is door een aantal niet- gouvernementele organisaties (ngo's) beschuldigd van het la ten werken van kinderen. Het gaat om ruim 20.000 kinderen in de leeftijd van zes tot veertien jaar in de Indiase deelstaat An- dra Pradesh. Zij verrichten zware en langdu rige arbeid bij boeren die ka toenzaden produceren voor een bedrijf, Paras Extra Growth Seed, waar een dochter van Unilever, Hindustan Lever, een belang in heeft van 26 procent. Dit beweert Gerard Oonk, coör dinator van de Landelijke India Werkgroep. Hij heeft zaterdag bevestigd een brief te hebben gestuurd naar bestuursvoorzit ter Anthony Burgmans om de kwestie te bespreken. Unilever erkent de wantoestan den. „Met die situatie in Andra Pradesh zijn we niet gelukkig", aldus een woordvoerster van de Brits-Nederlandse multinatio nal. Ze zegt dat het concern sa men met de ngo's initiatieven wil ontwikkelen die zo snel mo gelijk een einde moeten maken aan kinderarbeid. Betalen De oproep van de Landelijke In dia Werkgroep, die zich inzet voor de kansarmen in India, wordt ondersteund door Am nesty International, de vakcen trale FNV, de ontwikkelingsor ganisatie Novib en de Indiase MV Foundation. Volgens Oonk is het van groot belang dat Paras Extra Growth Seed de boeren meer gaat betalen voor katoenzaden, zo dat zij volwassenen in plaats van kinderen in dienst kunnen nemen. Oonk zegt de kinderarbeid vo rig jaar februari reeds aan de kaak te hebben gesteld. „On danks toezeggingen is er daarna niets gebeurd." De woordvoer ster van Unilever wijt dit aan de verschillende lagen en ketens en het feit dat het concern het in het betreffende bedrijf niet voor het zeggen heeft. In Andra Pradesh zijn volgens MV Foundation miljoenen kin deren die werken in plaats van naar school gaan. Alleen de katoenproductie telt al ruim 250.000 kinderen ANP door Emmanuel Naaijkens TILBURG - De universitei ten willen voorkomen dat leerlingen met een havo-di ploma, nog langer via een omweg een wetenschappelij ke opleiding volgen. Het gros van deze studenten haakt het eerste jaar alweer af, omdat de studie te hoog is gegrepen. Dat schrijven de universitei ten in een brief aan demissio nair staatssecretaris Nijs van Onderwijs. Volgens de wet hebben alleen leerlingen met een vwo-di- ploma rechtstreeks toegang tot het wetenschappelijk on derwijs. Havisten die een propedeuse-diploma in het hbo hebben gehaald, hebben echter ook het recht om zich in te schrijven voor een uni versitaire studie. Steeds meer havisten blijken die route te volgen. In 1990 waren dat er volgens het CBS duizend, vorig jaar is hun aantal gestegen naar 2100 (ruim zes procent van alle eerstejaars). De universiteiten is deze sluiproute een doorn in het oog. Voor veel havisten blijkt een wetenschappelijke op leiding te zwaar. Omdat de universiteiten financieel worden afgerekend op de prestaties van hun studen ten, kosten de falende havis ten handenvol geld. Overigens willen de univer siteiten de deur niet hele maal dichtgooien voor ha visten. Als studenten met een hbo-propedeuse bijvoor beeld slagen voor een toela tingstest moeten ze alsnog op de universiteit aan de slag kunnen. GPD ROTTERDAM - Een Rotterdamse gedetineerde op weekein deverlof is zaterdagnacht zwaargewond geraakt bij een ver keersongeval, nadat hij binnen korte tijd een waslijst aan misdrijven had begaan. De 22-jarige man reed volgens de politie in een auto die zater dagavond was gestolen in Rotterdam. Rond elf uur 's avonds werd de wagen gesignaleerd bij een inbraak. Om een uur 's nachts stopte de man samen met een 28-jarige Rotterdam mer bij een benzinestation langs de A16 om te tanken. Toen de twee zonder te betalen wegreden, zette de politie de achter volging in. De 22-jarige bestuurder weigerde te stoppen en reed met hoge snelheid bij de afrit Zevenbergschenhoek de snelweg af. Vlak daarna botste hij tegen een boom. Beide inzittenden raakten daarbij zwaargewond. ANP VENLO - De politie heeft zaterdagmiddag een 36-jarige Bel gische dierenactiviste gearresteerd. Zij blokkeerde samen met tien andere actievoerders de toegang tot een filiaal van Kentucky Fried Chicken (KFC) in Venlo. Ze protesteerden omdat de Amerikaanse restaurantketen kuikens uit de bio- industrie in het eten zou verwerken. De actievoerster weigerde, na sommatie daartoe door de poli tie, het terrein van KFC te verlaten. ANP HENGELO - In een jachthaven van het Twentekanaal ter hoogte van Hengelo zijn zaterdag lichaamsdelen gevonden. De politie vermoedt dat de lichaamsdelen afkomstig zijn van een twintigjarige Angolese asielzoeker uit Hengelo. Een week geleden werden op vrijwel dezelfde locatie ook li chaamsdelen gevonden. Onderzoek wees uit dat het om stof felijke resten van de asielzoeker ging. Volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. Vermoedelijk is de vluchteling in het water gevallen en verdronkenHet stoffelijk overschot is ver moedelijk in aanraking gekomen met een scheepsschroef. ANP SCHIPHOL - Een toestel van de Ierse maatschappij Aer Lin- gus heeft gisteren op Schiphol een tussenstop gemaakt, nadat een aantal passagiers onwel was geworden. In de ruimte van de handbagage begonnen giftige stoffen te lekken, waardoor vier mensen last kregen van hun keel. De pi loot op de vlucht van Wenen naar Dublin besloot daarop het toestel in Amsterdam aan de grond te zetten. De onwel geworden passagiers zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Amsterdam. Volgens een woord voerder is hun situatie niet ernstig. ANP BRUSSEL - De Nederlandse film Tussenland van regisseuse Eugenie Jansen heeft zaterdagavond op het Europees Film festival van Brussel een prijs gewonnen. De rolprent kreeg de Canvas TV Prijs voor beste film. Dat heeft de organisatie van het filmfestival bekendgemaakt. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 euro verbonden. Tussenland gaat over de ontmoeting tussen de jonge Soeda- nese vluchteling Majok en een tachtigjarige Indië-veteraan. De film won vorig jaar februari al een Tiger Award van het In ternational Film Festival Rotterdam. ANP MONUMENT - Voorafgaand aan de dodenherdenking op de Grebbeberg is het bijna vol tooide legermonument aldaar overgedragen aan de Staat der Nederlanden. Gedurende tien minuten luidde de grote klok in de zeven meter hoge ge denknaald. Op de rand van de klok staat geschreven: 'Ik luid voor hem die viel'. HAMSTEREN - Zweedse huisvrouwen staan in rijen voor de winkels uit angst voor een voedseltekort, als gevolg van aanhoudende arbeidscon flicten in de bakkerijen, slach terijen, gistfabriek, margari ne- en conservenindustrie. Volgens de Zweedse regering is er geen reden tot paniek en is er nog voldoende gist en meel voor de komende tijd. Ook zal de regering overgaan tot het importeren van het een en an der. HOEFIJZER - De weg Goes- Bergen op Zoom wordt mor gen weer opengesteld, zodat het grootste deel van Zeeland uit zijn isolement van na de watersnoodramp is bevrijd. Alleen de veren over de Wes- terschelde zijn nog met hervat. Maar de Zeeuws-Vlamingen hebben inmiddels ontdekt dat. rijden via Antwerpen weinig extra tijd en geld kost. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzcnl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 lot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@p/c nl Bezorgklachten: 0300-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags lot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00 per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail. Iezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Poslbank 35.93.00 Advertenties Alle adverteniie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig ae Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor hel Advertent.ewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrgdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Fax (0118) 470 ICO Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel, (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0118)484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax. (0114)372771 Internetwww pzc. nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeveni Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben w>i opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt voor onze ducten van de titels en de we-kmaatscnaoptjen van Wegener ol doe ons zorgvuldig gcseiecteerde derden Als u oo deze informatie geen ou-s stelt dan kunt a a-t sehnt» |k meiden t>:j PZC atdeimg lezersservice. Postbus 3Z29 480C MB Breda Behoort tot IDGQGnGr www.edox-watches.com Advertentie Goes/Oostburg. Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg Burchtstraat 8-10) SUs Juwelier Dijkstra. Zutddijkstraat 4 Terneuzen. Juwelier W.|Hels, Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven. Walslraat 90 Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. EINDHOVEN - De politie in Eindhoven ziet de Duitse crimi- neel Thomas Wolf als hoofdver dachte van de overval op een ABN Amro-filiaal in Eindho- ven. Het signalement en de manier waarop de overval is gepleegd, komen sterk overeen met de werkwijze van de Duitser. Dat heeft een woordvoerder van de r politie zaterdag gezegd, r Op 28 april werd aan het eind van de middag een ABN Amro- j filiaal aan de Vestdijk in Eind- I hoven overvallen. Volgens de poütie was de overval prof essio- neel en goed gepland. De Eindhovense politie werkt bij de opsporing van de ver dachte samen met het Duitse Landeskriminalamt van Ham burg. dat al drie jaar op zoek is naar de overvaller. De in Düs- seldorf geboren Wolf wordt sinds april 2000 gezocht door de Duitse politie. Toen overviel hij een filiaal van de Commerzbank in Hamburg. 1 Wolf, die vloeiend engels spreekt, gaf zich toen uit voor een Brit. Hij had ook een Brits paspoort, meldde de Duitse jus- titie. Daarnaast maakt hij gebruik van zeker tien verschil- I lende alibi's waaronder Gather- coleen Krohn.ANP DEN HAAG - CDA, VVD en D66 werken in een stevig tempo toe naar 'een beknopt regeerak koord', waarin ze zich vooral op hoofdlijnen vastleggen voor de komende vier jaar. media gelekt'. Door het lekken bleef de zaak de aandacht trek ken en ontstond er bij het pu bliek het idee dat Boonstra een 'graaier' was. Boonstra wil niet zeggen wie hij concreet verdenkt van de lekka ge. Hij noemt geen namen. De inmiddels gepensioneerde Boonstra stelt dat het lek of bij het Openbaar Ministerie (OM) moet zitten, of bij de toezicht houder op de financiële mark ten AFM of bij de Economische Controle Dienst, alledrie be trokkenen in het onderzoek te gen hem. Ook het tijdstip waarop het on derzoek naar zij n handel in aan delen Endemol bekend werd ge maakt, steunt Boonstra in zijn gedachte overeen tegen hem ge richte hetze. Het OM kwam met de zaak naar buiten op de dag van zijn afscheidsfeest als di rectievoorzitter van Philips. Al le aandacht was die dag al op hem gericht. Honderden vrien den, collegabestuurders en be kende Nederlanders werden daardoor getrakteerd op een volgens Boonstra 'afschuwelij ke avond'. Volgens Boonstra was er maar één reden hem voor de rechter te slepen. „Het kwam de AFM (de huidige STE) goed uit dat uitge rekend de president-directeur van Philips kon worden ver dacht van handel met voorken nis. De AFM wilde bepaalde normen voor de handel in aan- van onze redactie binnenland terhaar zae dat ziin fiets werd de wonine aaneeho van onze redactie binnenland KLOOSTERHAAR - Kloos terhaar in Overijssel likte za terdag zijn wonden. De avond ervoor ontstond een oproer nadat een inwoner overleed na een vechtpartij met een dorpsgenoot. Voor de dorps bewoners was de man het zo veelste slachtoffer van een asociaal gezin dat de buurt volgens hen al jaren terrori seert. Sinds anderhalf jaar woont een vrouw met haar kinderen in een woning in Klooster haar, een dorp met circa vijf tienhonderd inwoners. Vol gens bewoners van het dorp terroriseren de vrouw en haar vele bezoekers de buurt. Vol gens hen werd de buurtsuper geplunderd en werden dorpe lingen met de dood bedreigd. Aangiftes bij de politie en handtekeningenacties om het gezin uit de woning te krijgen, hadden geen resultaat. Vrijdagavond barstte de bom. Een 56-jarige man uit Kloos terhaar zag dat zijn fiets werd gestolen door een 31-jarige man die regelmatig het huis van de vrouw bezoekt. Hij ging verhaal halen en er ont stond een vechtpartij. Voor het huis van de vrouw zakte de eigenaar van de fiets in elkaar als gevolg van een hartaanval. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De 31-jarige man werd door de politie aange houden op verdenking van diefstal en van mishandeling met de dood tot gevolg. De dood van de dorpsgenoot ging als een lopend vuurtje door Kloosterhaar. Boze in woners trokken op naar de woning waar de verdachte op dat moment was. „Ze wilden nu eindelijk een einde maken aan de overlast", vertelt een van de eigenaren van café De Kleinhaar. Honderden dorpe lingen belaagden het huis. De gestolen fiets waar het alle maal om begonnen was. werd door de ruiten gegooid. In het huis was de vrouw aan wezig met een aantal kinde ren. De 31-jarige man werd in de woning aangehouden door agenten. „Als ze hem in han den hadden gekregen, was hij gevierendeeld", denkt de ca fé-eigenaar. Zestig man mo biele eenheid moest worden ingezet om de rust te laten te rugkeren. Een 46-jarige inwo ner van het naburige Wester- haar-Vriezenveensewijk werd gearresteerd, omdat hij een bevel van de ME niet had op gevolgd. Rond middernacht keerde de rust terug. Het huis is ontruimd en er zijn planken voor de ramen getimmerd om te voorkomen dat dorpelingen hun woede koelen op de wo ning. Burgemeester W. Meulman heeft vorig jaarna een gesprek met buurtbewoners meerdere instanties gevraagd iets aan de situatie te doen, maar het gezin kon niet zomaar uit huis worden gezet. Ook de politie stelt dat ze alles heeft gedaan wat binnen haar mogelijkhe den lag. „Je kunt ze moeilijk verbannen naar een onbe woond eiland", zegt een woordvoerder. ANP 'Over twee a drie weken' zou het nieuwe kabinet al op het paleis bordes kunnen worden gefoto grafeerd, melden welingelichte bronnen rond de onderhande laars. Voor het eerst staken Jan Peter Balkenende (CDA), Gerrit Zalm (WD) en Boris Dittrich (D66) eergisteren op een zaterdag de koppen bij elkaar om samen met de informateurs nader tot el kaar te komen. Maar dat heeft ook te maken met het feit dat er vandaag niet wordt onderhan deld, vanwege Bevrijdingsdag. Zalm zei na afloop dat ze 'wat verder' waren gekomen. Dit trich beaamde dat in soortgelij ke bewoordingen. Balkenende toonde zich enthousiaster: „Er heerst duidelijk een sfeer dat we de kar samen willen trekken." Hij voegde eraan toe dat er 'een flink tempo' in zit. GPD AMSTERDAM - Rolstoeltennisster en ambassadeur voor de Red Crosser voor 2003, Esther Vergeer, maakt zaterdag met de Red Crosser een toeristische rondrit door Amsterdam. De hoofdstad heeft als eerste stad ter wereld een aangepaste tram, waarmee chronisch zieken en gehandicapten een rondrit kunnen maken. De Red Crosser is geschikt gemaakt voor rolstoelen en voorzien van lift, invalidentoilet en airco. foto Koen Suyk/ANP door Alex Bogers DEN HAAG - De van handel met voorkennis in aandelen vrijgesproken Cor Boonstra denkt dat doelbewust is gepro beerd om zijn imago te besmeu ren en zijn rechtszaak te beïn vloeden. Volgens de oud-topman van Philips is meerdere keren tij dens onderzoek naar zijn beleg gingen in Endemol 'op zorgvul dige wijze bewijslast naar de delen doorgevoerd krijgen.Het OM reageert verbolgen op de suggesties van Boonstra. „Wat een onzin, wij lekken geen in formatie naar de media. Dit is een slag in de lucht", reageert een woordvoerder. De STE zegt in een eerste reactie geen com mentaar te willen geven. Een STE-woordvoerder wijst erop dat de autoriteit een strikte ge heimhoudingsplicht heeft. Boonstra werd afgelopen vrij dag vrijgesproken van handel met voorkennis. Hij werd ervan verdacht voorwetenschap ge bruikt te hebben bij de aankoop van een pakket aandelen van amusementsconcern Endemol in 2000. Wel kreeg hij van de rechter een boete van 135.000 euro opgelegd voor het verzwij gen van transacties in aandelen Ahold GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3