Kritiek laat hotelhouders koud Gentse gewond bij duikongeval Muskens zet toekomst kerk centraal Jeugdbrandweer moet flink oefenen Eeuwelinge zweert bij boerengoed Klanten horeca lopen weg na stroomstoring Tasjesroof in Terneuzen Meisje gewond bij aanrijding Gepakt met xtc en wiet Drankrijders lopen tegen de lamp Inbreker neemt sigaretten mee Straf voor baldadigheid Geconstateerde veiligheidsmanco's zouden komen door overdaad aan regels Informatiedag ~€40,i Fietsdag met culinair tintje TERNEUZEN - Een 65-jarige vrouw uit Terneuzen is zater dagmiddag rond drie uur in haar woonplaats het slachtoffer geworden van een tasjesroof. De vrouw liep over de Oostkant toen zij werd ingehaald door een scooter met twee personen In het voorbijrijden griste de passagier de tas uit haar handen waarop de vrouw ten val kwam. Een getuige van de tasjesroof zette per auto de achtervolging in en zag kans op de Churchill- laan de scooter klem te rijden. De bijrijder ging er vandoor, de bestuurder, een 16-jarige Terneuzenaar, werd aangehouden en overgedragen aan de politie. TERNEUZEN - Een 16-jarig meisje uit Terneuzen is vrijdag avond gewond geraakt toen de auto waar zij in zat, rond kwart over zeven betrokken raakte bij een aanrijding op de kruising van de Hoofdweg en de Mr. F.J. Haarman weg in haar woonplaats. De 33-jarige Terneuzense bestuurder van een vrachtwagen verleende op de kruising geen voorrang aan de auto waarin het meisje zat, waarop een botsing volgde. Het meisje en de 20-jarige man uit de gemeente Hulst, die de personenauto be stuurde, werden ter controle naar ziekenhuis de Honte in Ter- neuzen gebracht. Het meisje bleek een zware kneuzing aan haar knie te hebben De auto raakte vernield, de vrachtauto was licht beschadigd. TERNEUZEN - De politie heeft zaterdagmiddag op de Am- berboomstraat in Terneuzen een 23-jarige automobilist uit België aangehouden voor het rijden zonder rijbewijs. De man bleek ook in de auto te rijden zonder toestemming van de eige naar Bij fouillering bleek de man bovendien in het bezit te zijn van vijftig xtc-pillen en twee gram hennep, welke in be slag werden genomen. De man werd in verzekering gesteld. PHILIPPINE - De politie heeft tussen zaterdagavond half elf en gisterochtend vijf uur in Zeeuws-Vlaanderen op diverse locaties alcoholcontroles gehouden, waarbij in totaal veertig blaastesten werden afgenomen. Op de Zandstraat in Philip pine moesten 32 bestuurders een blaastest afleggen. Hierbij werd tegen vier bestuurders proces-verbaal opgemaakt; van een 46-jarige automobiliste uit Terneuzen werd het rijbewijs ingenomen. Op de Oranjestraat in Axel moesten acht be stuurders blazen. Hier hadden drie bestuurders te veel ge dronken. TERNEUZEN - Een inbreker heeft in de nacht van zaterdag op zondag uit een woning aan de De Jongestraat in Terneuzen een portemonnee met daarin een tiental euro's en diverse pas jes weggenomen, alsmede twee pakjes sigaretten. TERNEUZEN - Drie jongens van veertien en vijftien jaar uit Terneuzen zijn zaterdagavond rond kwart over acht in hun woonplaats aangehouden voor baldadigheid. De jongens wa ren aan de Oude Vaart op het dak en een vuilcontainer van een verenigingsgebouw aan het lopen en springen. Ze worden alle drie doorgestuurd naar bureau Halt. maandag 5 mei 2003 van onze regioredactie TERNEUZEN - Zeeuwse hotel houders reageren laconiek op de uitkomst van het Hotel Continu Onderzoek. Daaruit blijkt dat de veiligheid in de hotels in Ne derland te wensen overlaat. Een kwart van de hotels heeft geen calaniiteitsplan en 45 procent van de hotels die wel over zo'n plan beschikken houdt nooit een brandoefening. Twintig procent doet ook niets aan on derzoek naar de aanwezigheid van de legionellabacterie. Het onderzoek is uitgevoerd door de branchegroep Horeca, Recreatie Cultuur van ac countants- en consultancybu reau Deloitte Touche en het vakblad voor het hotelwezen Hospitality Management. Be langrijkste conclusie van het onderzoek: meer dan de helft van de hotels in Nederland is met voorbereid op brand. Horeca-adviseur Mark Tamsma van het onderzoeksbureau: „Personeel moet kunnen antici peren op mogelijke calamitei ten. Dan nog blijkt in de realiteit dat de situatie anders is dan voorzien. Minimaal eenmaal per jaar oefenen is wel het min ste. Waarom de regels niet wor den nageleefd? Misschien is het te duur. Voor liefst eenderde kost het naleven van striktere regels meer dan 15 procent van de omzet." Directeur Jeu Claes van Koninklijke Horeca Neder land noemt het onderzoek alles- OOSTBURG - De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaande ren houdt dinsdag 13 mei in cul tureel centrum Den Hoekzak in Oostburg een informatiemid dag over het persoonsgebonden budget. Dat is een som geld waarmee mensen die voor langere tijd (thuis)hulp nodig hebben zelf kunnen regelen wie er komt hel pen en op welk tijdstip dat ge beurt. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. behalve wetenschappelijk. Het is volgens hem een belrondje ge weest. ,,Als 25 procent geen ca lamiteitenplan heeft, betekent dit dat driekwart het wel heeft. Hetzelfde geldt voor de controle op legionella." Peter Faas van Hotel Noordzee in Cadzand stelt vast dat de ho telhouders de laatste jaren enorm veel regels op zich af heb ben zien komen. „Wij hebben hier voldoende personeel rond lopen, maar ik weet zeker dat kleinere bedrijven er de dupe van worden. Wij moeten niet al leen voor de brandweer en het milieu in orde zijn, maar ook voor de verzekering. Anders ko men we in de problemen.Er is geen bedrijf waar echt alles in orde is. Daarvoor veranderen de regels te snel. Wij kunnen alleen ons best doen." Tegenstrijdig Ook René de Milliano van De Blanke Top in Cadzand klaagt over de enorme regelgeving. „En de regels zijn vaak nog te genstrijdig ook. Zo hebben we een legionellabeheersplan dat vorig jaar nog is gecontroleerd en aangepast. Vorige week ver telde iemand van Deltan ons on ze terugslagkleppen overbodig waren en dat de halfjaarlijkse controle ook niet nodig was. De overheid moet eindelijk eens duidelijkheid scheppen. Na tuurlijk hebben we een calami teitenplan. Mocht er ooit iets gebeuren, dan zijn we zelf alert genoeg om eerst onze gasten en ons personeel in veiligheid te brengen vóór we gaan blussen." Patrick van der Linde van hotel Het Wapen van Breskens in Breskens begrijpt nauwelijks nog iets van de regelgeving. „Natuurlijk hebben wij een ca lamiteitenplan. Maar of alles aan de regels voldoet... De nieu we gemeente Sluis stelt nu weer andere voorwaarden dan de vroegere gemeente Oostburg. Ik heb geen personeel en run de zaak samen met mijn vrouw. Wij gaan echt niet elke maand het ontruimingsplan oefenen. We weten hoe het moet in onze zaak en verder voldoen we aan alle ei sen." Bisschop M. Muskens was een van de sprekers tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van het bisdom Breda, gisteren in de Willibror- dusbasiliek in Hulst. foto Wim Kooyman door Wout Bareman HULST - Bisschop M. Muskens van Breda heeft gisteren in de basiliek van de Heilige Willibrordus in Hulst het startsein gegeven voor een discussie over de toekomst van de kerk in Nederland. Hij deed dat tijdens de eucharistieviering, die in het teken stond van het 150-jarig be staan van het bisdom Breda. De bisschop reikte tijdens de viering symbolisch kleine lichtboeien uit, die bij de gedachtenwisse- ling de weg markeren. De basiliek was vol, maar niet afgeladen. Zo'n achthonderd rooms-katholieken, on der wie vertegenwoordigers van parochies uit heel het dekenaat Zeeland, woonden de kerkdienst bij. Die werd muzikaal omlijst door een gelegenheidskoor van tweehon derd mensen, gerekruteerd uit de parochies in de Kanaalzone en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren en door de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst Diaken W. Tobé van het pastoresteam Oost- Zeeuws-Vlaanderen over de boodschap die bisschop Muskens de parochianen meegaf: „De Zeeuwse katholieke kerk grijpt het 150-jarig jubileum aan om haar zorgen uit te spreken over de toekomst van de kerk. Bestaat die over 25 jaar nog wel? We willen dat de parochies zich op die vraag bezinnen. Daarom hebben we alle geloofsgemeen schappen uit Zeeland uitgenodigd voor de viering. Ze hebben allemaal een zending meegekregen." Ter inspiratie was er na af loop van de dienst een presentatie van inte ressante kerkelijke projecten in Zeeland en werd verduidelijkt aan welke goede doelen de kerkelijke giften worden besteed. In de dienst ging niet alleen bisschop Mus kens voor. Ook bisschop A. Luysterman van Gent, vicaris A. Vanneste van het bisdom Brugge en deken P. van Hecke van Zeeland droegen hun steentje bij. Volgens Muskens sprak zijn bisdom daarmee dankbaarheid uit voor 'de goede zorgen' die de Belgische bisdommen in zijn huidige 'werkgebied' le verden vóór de oprichting van het bisdom van Breda. Dat deden trouwens ook de bis schoppen van Luik en Antwerpen. Die ne men deel aan de laatste eucharistieviering in het teken van het jubileum, op 25 mei in Bergen op Zoom. Aan de vooravond van het pinksterfeest wordt de jubileumviering landelijk afgesloten in Utrecht.Dan spreekt oud-premier R. Lubbers VOORDELIG DOOR DE APK KEURING Advertentie APK KEUPING VOOR SLECHTS Voor e«n or>oftionkeli|ke APK Keuring von uw oulo ben! - J u bi| Profile Tyrecentcr oon bet |ui$ie odrei Bij Profile f ji Tyrecenter kunt u olh|d gebed vrijblijvend uw outo loten controleren Hiermee bespoort u oonzienlijk op uw ;l onderhoudsbeurten PROFILE KOLE - LUCTOR Anna Brik-Schouwenaar, honderd jaar en nog redelijk ge zond. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom KAPELLE - Ze moet er niet aan denken om een gewone jurk te dragen. Anna Brik- Schouwenaar, die gisteren haar honderdste verjaardag vierde, zweert bij haar boe rengoed. Het personeel van zorgcentrum Cederhof in Kapelle, waar ze sinds tien jaar woont, neemt het extra werk dat de klederdracht met zich meebrengt graag voor lief. Mevrouw Brik heeft vrijwel haar hele leven in Wemeldin- ge gewoond, aan de Noorde lijke Achterweg. Haar echt genoot, die in 1972 overleed, was werkzaam bij een fruit kweker en gezamenlijk fun geerden ze ook als koster van de Vrije Evangelische Ge meente. Ze kregen twee dochters en inmiddels is de familie uitgebreid met zes kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Hoewel de ouderdom niet zonder gebreken is gekomen, is de honderdjarige nog rela tief gezond. Vorige week nog ging ze graag mee met de Lentetocht. de jaarlijkse rondrit die Cederhof organi seert. Eind vorig jaar maakte ze zonder problemen een uit stapje naar de kerstmarkt in Halsteren. De honderdste verjaardag werd gisteren gevierd met een drukbezochte receptie op Klein Stelle in Wemeldinge, de camping van haar klein zoon Bram Voor de medebe woners van Cederhof is er morgen een feestelijke bij eenkomst. doorNadia Berkelder ZOUTELANDE - In delen van Biggekerke, Grijpskerke en Zoutelande is zaterdagavond de stroom uitgevallen. Horecabe drijven vielen stil op het drukste moment van de dag. De storing duurde van iets voor zes uur tot acht uur. De oorzaak is nog niet bekend. De storing is ontstaan bij Gnjpskerke. Energiebedrijf Delta heeft, in afwachting van de uitkomst van het onderzoek naar de oorzaak van de storing, de elektriciteit omgeleid. Bij het Beach Hotel in Zoutelan de moest flink geïmproviseerd worden. „We hebben alles moe ten grillen", vertelt medewerker Peter van Dongen. „Je kunt niets, de ovens en de frituur wa ren uit. We hebben geen aardap pelen gegeven, maar brood. In de keuken stonden ze bij kaars licht te werken. Het is natuur lijk nooit leuk, maar het is ge lukt en de klanten namen het gelukkig goed op." Bij strandpaviljoen De Zeeuwse Rivièra gingen de klanten weg. „Alles werkt hier op elektrici teit". zegt medewerkster Ilse van der Schoor. „Het duurde niet zo geweldig lang, maar het was wel vervelend. We werken met een computersysteem en nu moesten we ineens de bestellin gen met pen en papier opnemen. De klanten die wilden eten, zijn weggegaan. Sommigen waren een beetje boos, die hadden het idee dat het aan ons lag." Spitsuur Theo Melis van snackbar de Zeeuwsche Mop in Zoutelande moest ook klanten wegsturen. „We hebben twee uur niet kun nen verkopen. Het spitsuur be gon en toen was het ineens afge lopen. De frituur werkt op gas, maar is elektrisch beveiligd. De ijsmachine en de koeling zijn uitgevallen. Klanten zijn naar Westkapelle en Koudekerke ge reden. We stonden met het per soneel een beetje te kijken. Op een gegeven moment zijn we maar gaan kaarten." door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Een 44-jarige duikster uit Gent is gisteren bij Wemeldinge in problemen ge komen. De vrouw is bewuste loos uit het water gehaald. Haar toestand is volgens de politie zorgwekkend. Het duikongeval gebeurde gis termiddag rond half een. Bij een groepsduik in de Oosterschelde, ter hoogte van de Steldijk bij Wemeldinge, bleek dat een van de deelnemers werd vermist. Daarop werd alarm geslagen Toen de duikgroep van de Goese brandweer arriveerde, hadden mededuikers de vrouw al boven water gekregen. De bewusteloze duikster werd aan de rand van het water direct gereanimeerd door het ambu lancepersoneel. Toen haar situ atie stabiel was, is zij overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Gezien cle ernst van haar situatie is de vrouw in de loop van de middag naar het Univer sitair Ziekenhuis Antwerpen vervoerd. Een woordvoerder van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) omschreef haar toestand gisteren aan het eind van de middag als 'kritiek'. Over de oorzaak van het onge val bestaat volgens de KLPD nog geen duidelijkheid. De wa- terpolitie in Hansweert doet daar onderzoek naar en heeft daarvoor de duikapparatuur van de vrouw in beslag geno men. Ook worden getuigen ge hoord. Bekend is dat bij de duik een instructeur aanwezig was. Diepten In de Oosterschelde doen zich geregeld duikongevallen voor, niet zelden met dodelijke af loop. Twee weken geleden nog kwam bij Stavenisse een 41-ja- rige Belg om het leven. Bij veel ongelukken in de Oosterschelde zijn Belgen betrokken. Dat komt deels doordat zij een groot aandeel hebben in het aantal duikers. Daarnaast speelt een rol dat Belgische duikers op gro tere diepten hun brevetten moe ten halen dan Nederlandse Jeugdige spuitgasten van het Goese team nemen voorzichtig poolshoogte in het 'brandende' gebouw. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BRUINISSE - De junioren- teams van Woensdrecht, Goes en Moerdijk zijn zaterdag als de beste drie geëindigd bij de pro vinciale jeugdbrandweerwed- strijden in Bruinisse. Zij mogen dankzij deze prestatie zaterdag 21 juni meedoen aan de gewes telijke kampioenschappen in Burgh-Haamstede. Dat geldt ook voor de aspirantenteams van Moerdijk en Woensdrecht, die zaterdag als de twee best presterende groepen in hun klasse uit de bus kwamen. Overigens waren de juryleden over de gehele linie genomen wat teleurgesteld over de pres- taties tijdens de provinciale wedstrijden. Leider Chr. Hartoog van de jeugdbrand weer Bruinisse die als gastheer optrad, kon zich dat goed voor stellen. Volgens hem werden de opdrachten wel met veel en thousiasme uitgevoerd, maar werden er globaal genomen ook behoorlijk wat fouten gemaakt en slordigheden begaan. Vol gens Hartoog staan de jeugd- brandweergroepen voor de uit daging zich op korte termijn beter te bekwamen en dus in tensief te oefenen. Aan de provinciale wedstrijden deden twaalf juniorengroepen en negen aspirantenteams mee. De jeugdbrandweer Bruinisse trad op als gastheer. Dat ge beurde in het kader van het 25- jarig bestaan van deze groep. De jeugdige Bruse brandweerlie- den mochten zelf niet meedoen aan deze wedstrijden, maar HULST - Onder het motto 'culi nair genieten van de regio' gaan zaterdag 10 mei in Zeeuws- Vlaanderen honderden fietsers op pad voor de landelijke fiets dag. Onderweg kunnen de deelne mers kennis maken met diverse streekgerechten. De routes zijn hadden wel een taak tijdens de drukbezochte wedstrijddag. Die taken varieerden van koffie rondbrengen tot het assisteren van de juryleden. Volgens Hartoog vergt zo'n eve nement geld en vooral veel tijd en inzet Het opbouwen van de hindernisbaan voor de junioren op het gezamenlijk schoolplein van openbare en bijzondere ba sisschool vergt weinig hoofd brekens. De opdrachten daar voor liggen voor twee jaar vast en zijn opgesteld door het lan delijk wedstrijdcomité in sa- verkrijgbaar bij de VW-kanto- ren en op de dag zelf tussen 9.00 en 13.00 uur bij de startpunten In Oost-Zeeuws-Vlaanderen is het startpunt bij bierbrouwerij de Halve Maan in Hulst. De deelnemers in midden-Zeeuws- Vlaanderen kunnen van start gaan bij de VW Sas van Gent en de Watertoren in Axel. menwerking met het netwerk jeugdbrandweer. Bovendien worden de materialen ervoor beschikbaar gesteld door de overkoepelende organisatie. Anders ligt dat met de opdracht voor de aspiranten. Die mag de ontvangende groep zelf beden ken. Er was een brand in jeugds oos De Pul in scène gezet. Het vuur daar was ontstaan in de keuken beneden en had zich vervolgens een weg gebaand naar de boven gelegen ruimte voor decv-installatie. „Een pit tige opdracht waarbij veel groe pen tegen problemen opliepen en wat fouten maakten", con stateert Hartoog. Wethouder A van der Wouden maakte aan het einde van de middag de prijswinnaars be kend. Hij liet tevens weten bin nen het gemeentelijk jeugdbe leid nog een potje met 3000 euro te hebben gevonden. Dat bedrag stelt hij beschikbaar aan de jeugdbrandweerteams op Schouwen-Duiveland voor de aanschaf van zogeheten uitruk- tenues.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37