Zorgen over Kop van Noordstraat Kenners keuren 'kunstschatten Herdenking bij Pools monument Lekker nat op open dag KNRM Dethon Groen leert Vlaanderen onkruid bestrijden zonder gif Alle ingrediënten voor feest aanwezig op Meikermismarkt Vrees bestaat dat bioscoop uit Terneuzens reconstructieproject stapt zeeuwse almanak Bloesje ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 5 mei 2003 door Wout Ba rem an TERNEUZEN - Coördinatie Management Terneuzen (CMT) maakt zich ernstig zorgen over de verwezenlijking van het plan voor de Kop van de Noord- straat. Het plan, dat de bouw van een bioscoop, appartemen ten en winkels behelst, ligt er al jaren. Volgens de overkoepelen de middenstandsorganisatie vormt het een scharnierfunctie in het gemeentelijk masterplan voor de zuidelijke stadsrand. Het plein, dat onderdeel vormt van de reconstructie van de Kop van de Noordstraat, moet een schakel vormen tussen het Schuttershofgebied, de meu belboulevard aan de Kennedy- laan én het oude stadscentrum. Eén van de participanten in het project, bioscoopexploitant R. van Steen van Merrall Thea ters in Delft, verwacht niet dat dit jaar de eerste spa de grond nog ingaat. Wanneer wél, is af hankelijk van de financiële haalbaarheid van het hele pro ject. Twijfels Van Steen gaat er vooralsnog van uit dat het project verwe zenlijkt zal worden. ,,Maar ik heb de indruk dat hier en daar het draagvlak wat minder ste vig wordt Ik hoor dat bijvoor beeld de nieuwe gemeenteraad twijfels heeft. Als dat zo is - en als ook aan andere voorwaarden niet kan worden voldaan - dan zullen wij voor een bioscoop an dere wegen moeten inslaan. Hoewel ik hoop dat het huidige plan gewoon doorgaat, zijn er binnen een straal van vijfhon derd meter natuurlijk nog ande re geschikte locaties. Nee, daar over praat ik verder niet. Dat is niet aan de orde. Maar ik weet wel dat er in Terneuzen vol doende support is voor een bio scoop, dus als dit plan niet di rect haalbaar blijkt, zullen we zeker naar een locatie in de buurt kijken." Dieper wil de bioscoopexploitant niet op de Binnenschip ramt damwand TERNEUZEN - Het Franse bin nenschip Doris (1052 ton) heeft gistermiddag flinke schade ver oorzaakt aan de damwand van het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. Kort na de middag liep het schip door onbekende oorzaak uit het roer en voer met volle kracht de kant in, net ten zuiden van het eiland van Sluiskil. De schade aan de damwand wordt geschat op 70.000 euro. Het binnenschip liep zelf alleen lichte schade op aan de boeg. De Doris bleek niet lek te zijn en mag na het betalen van een borg de reis vervolgen. De Fransman was met een la ding staal onderweg van Bre men naar Gent. zaak ingaan. En dat verontrust coördinator A. Stoffels van CMT. „Uitvoering van het plan voor de Kop van de Noordstraat is van enorm belang voor de op waardering van de binnenstad van Terneuzen en het leggen van een verbinding met de zuidelij ke schil rond de binnenstad. We onderschrijven het masterplan voor dat deel van Terneuzen van harte, zij het met wat kriti sche kanttekeningen. Maar het niet doorgaan van de recon structie van het zuidelijk deel van de Noordstraat zou een ramp zijn." CMT noemde het begin april, in reactie op het masterplan, een goede zaak dat B en W van Ter neuzen de hoogste prioriteit toekennen aan een nieuwe in vulling van het Noordstraatge- bied. Het winkelapparaat zou erdoor versterkt worden. Het plan van de speciaal opgerichte VOF Bellevue (projectontwik kelaar is Delta Bouw in Middel burg) gaat uit van een bioscoop complex met vier zalen (600 stoelen) en 36 appartementen in combinatie met een klein aantal winkels. Volgens wethouder A. van Waes (ruimtelijke ordening) zou, als de planvoorbereiding verder geen problemen oplevert, over een klein jaar kunnen worden begonnen met de bouw. Daar gaat de sloop van de huidige, hier en daar verpauperde be bouwing aan vooraf. Van Waes gaat ervan uit dat het contract binnenkort kan worden gete kend. Van alternatieve plannen, bijvoorbeeld voor het bioscoop complex, weet hij niets. „En dat zou toch moeten, want als ge meente pompen we 3,45 miljoen euro in het gebied en dat is niet niks." Volgens de signalen die Stoffels en de zij nen hebben opgevangen zou Merral Theaters uitkijken naar een noordelijker gelegen locatie. Vestiging daar, achter de Noordstraat, zou financieel aantrekkelijker zijn. De bios coopexploitant zou al verken nende besprekingen hebben Scouts leggen bloemen bij het Poolse monument in Axel. door Wout Bareman AXEL - Vele honderden mensen heb ben gisteravond in Zeeuws-Vlaande- ren deelgenomen aan de dodenherden king. Er werden kransen gelegd bij mo numenten, in toespraken werd terug gegrepen naar het leed dat de bevolking in de oorlogsjaren trof en er werden twee minuten stilte in acht genomen. In Axel werd op twee plaatsen her dacht, op de Poolse begraafplaats aan de Westsingel en, na een bijeenkomst op het voormalige stadhuis en een stille tocht bij het Pools monument in de Zee straat/Oranjestraat. Daar werd door een muzikant van de muziekvereniging EMM the Last Post gespeeld. Wethou der A. van Waes van Terneuzen, de Poolse ambassadeur en vertegenwoor digers van verschillende instellingen legden vervolgens een krans aan de voet van het monument. EMM begeleidde de kranslegging met koraalmuziek. Ver volgens ontstak Van Waes het bevrij dingsvuur. Na het spelen van twee coupletten van het Wilhelmus en het Poolse volkslied, vertrokken de tientallen aanwezigen naar de Nederlands-Hervormde kerk foto Peter Nicolai voor een herdenkingsdienst. Leden van de Nationale Reserve hielden de wacht bij het monument. Ook scouting Axel werkte mee. Er werden gisteravond soortgelijke herdenkingen gehouden in Terneuzen, Sas van Gent, Hoek, Biervliet, Zaamslag, Hulst, Kloosterzande, Graauw, Breskens, Oostburg, Aarden burg en Hoofdplaat. De zitplaatsen op het schip van de KNRM zijn niet helemaal droog, maar dat deert de passagiers niet. foto Wim Kooyman door Wilma Valk BRESKENS - Een stevige bries vormde zaterdag ideaal weer voor de open dag voor de KNRM in Breskens. Ongeacht de wind bleek het weer uitstekend geschikt voor tochtjes met reddingboten, zo wel in Breskens als in Cadzand- Bad In beide plaatsen waren de opstappers van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) aanwezig om demonstraties te geven en vaar tochtjes te verzorgen. De Zeemanshoop in Breskens beschikt over veertig zwemves ten en evenzoveel passagiers mochten aan boord voor een tochtje langs de kust; „Meer op varenden kunnen we uit oog van veiligheid niet meenemen," ver telt H. de Lobel, schipper van de Zeemanshoop. „Het was prach tig om te varen bij een stevige wind, nabij de vuurtoren aan de Nieuwe Sluis sloegen de golven over de stuurhut. De mensen waren allemaal lekker nat, maar ze vonden het prachtig. Demonstraties op zee waren uit veiligheidsoverwegingen nu uit den boze, maar de straffe wind maakte dit weer goed." In Breskens kreeg de open dag helaas een vervelend staartje: de KNRM moest onverwacht echt aan de slag. Een gewonde zee man op een zeeschip voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen maakte een eind aan het evene ment, tientallen wachtenden te leurgesteld achterlatend op de kade De man is door de Zee manshoop afgeleverd bij een ''ziekenhuis in Vlissingen. door Edy de Witte HEIKANT - Je weet maar nooit wat je allemaal in huis hebt. Bij het opruimen van zolders ko men wel eens waardevolle spul len naar boven. Aan de andere kant, een echte Rembrandt of Van Gogh zit daar zelden tus sen. Misschien toch met een sprank je hoop kwamen zaterdag mid dag ruim driehonderd mensen naar Heikant. Ze willen graag weten wat de waarde is van de 'kunstschatten' die ze onlangs hebben opgedoken of die al ja ren in de kast liggen of op de schoorsteen staan. In de manege in Heikant krijgen ze de kans om hun potjes, kruiken, horloges, sieraden, beeldjes, munten, tegeltjes, schilderijen en andere kunst voorwerpen op hun waarde te laten schatten. Wie weet is een koopje een goede zet geweest, of is er juist een kat in de zak ge kocht, Ter gelegenheid van haar hon derdste verjaardag haalt de plaatselijke Rabobank zes taxateurs van het Avro-televi- sieprogramma Tussen Kunst Kitsch, inclusief presentator Cees van Drongelen naar Hei kant. De taxateurs hebben naast een brede kennis alle zes eigen een specialisme F. Kats uit Rotterdam is gespecialiseerd in antiek, uurwerken en instru menten zoals zonnewijzers, sex tanten en kompassen. Met een loep en een paar naslagwerken op tafel roept hij de eerste klan ten bij zich. Cees en Ria uit Sint - Jansteen pakken voorzichtig een klokje uit dat ze bij een anti quair in Engeland gekocht hebben. Aankoopprijs: zo'n duizend euro. „Ziet er goed ver zorgd uit", is het eerste oordeel van Kats. De kenner vervolgt. „Het klokje dateert uit het eind van de 19e eeuw. Het is geïnspi reerd op de Lodewijk-XVI-stijl, weer zo'n honderd jaar daar voor. Guirlandes en op het voor ornament zijn typische stijlken merken. Een leuk stukje nog goed werkend antiek, dat zijn geld zeker waard is." Kats krijgt ook heel wat zakhor loges aangeboden „Die zijn meestal niet zeldzaam. Veel mensen hebben er wel ergens één in de la liggen. Ik geef ze meestal de tip om er iets meer van te maken en het horloge uit de anonimiteit te halen door er eigenhandig een briefje bij te schrijven Wat triviale dingen gevoerd met een aannemingsbe drijf in Terneuzen. Van Steen. „Nee, ik zeg helemaal niets. Ik heb nog steeds alle vertrouwen in het plan voor de Kop van de Noordstraat. Maar is daar niet voldoende draagvlak voor, dan kijken we naar een andere vesti gingsplaats, inderdaad vlakbij. De bioscoopbranche is één van de weinige branches die het mo menteel goed gaat. Beleggers zijn zeer geïnteresseerd en die kans moeten we niet voorbij la ten gaan." door Wout Bareman TERNEUZEN - Dethon Groen in Terneuzen gaat samen met het adviesbureau Econet Oost- Vlaanderen medewerkers van de gemeenten in de Vlaamse grensstreek opleiden tot milieu vriendelijke onkruidbestrij ders. Het gaat om een Euregio- project dat zich vooral richt op mensen in de sociale werkvoor ziening. In Vlaanderen is bij de creet het gebruik van pesticiden vanaf 2004 verboden. De Vla mingen doen daarom een beroep op de knowhow van Dethon Groen. Via een promotiecampagne wordt gepoogd ook andere ge meenten in het werkgebied van de Euregio (Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen) te informe ren over de mogelijkheid over te schakelen op gifvrije onkruid- bestrijding. Het lesprogramma is ook voor hen beschikbaar. Voor het project is 123.156 euro uitgetrokken. Directeur E. van den Bergen van Dethon Groen: „Het alter natief voor het gebruik van che mische middelen is het procédé van branden en borstelen. We hebben daarover flink wat ken nis in huis. In 1995 zijn we ge start in Hulst en inmiddels pas sen we de methode ook toe in een deel van Terneuzen. We betrek ken nu ook de nieuwe gemeente Sluis erbij en gaan dus ook de grens over Convenant In de deelnemende gemeenten wordt een proefgebied van één hectare aangeduid, waarvoor een bestek wordt gemaakt. Ver volgens wordt het werk uitge voerd. Volgens Van den Bergen poogt de provincie Zeeland al geruime tijd alle gemeenten via een convenant te bewegen tot gifvrije onkruidbestrijding „Er is nog een aantal gemeenten dat vasthoudt aan de conventionele aanpak; die moeten we met die promotiecampagne over de streep proberen te trekken." Medewerkers van Dethon Groen verzorgen het lespro gramma Dethon maakt daar voor tien mensen vrij. Het is de bedoeling dat in het kader van het project in de grens streek zeker vijftig mensen aan werk worden geholpen. De thon Groen biedt momenteel werk aan 175 mensen. Het project gaat in het najaar van start. De stuurgroep van de Euregio Scheldemond heeft eind vorige week ook 360.147 euro beschik baar gesteld voor watermana gement. Zes agrarische bedrij ven in Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen gaan daarmee ex perimenteren en dienen als voorbeeld voor 45 andere be drijven. Het belangrijkste doel is verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater en de vermindering van het grondwa tergebruik in de Euregio. Het Vlaams Landbouw Investe ringsfonds, het Europees Fonds voor de Regionale Ontwikke ling en de provincies financie ren het project. Het is de bedoe ling dat de zes deelnemende bedrijven aantonen dat 'een praktische, duurzame en toe komstgerichte' aanpak vruch ten afwerpt. Voor een nieuwe kustfietsroute van Blankenberge tot Westka- pelle (Walcheren) trekt de Eu regio 924 018 euro uit. De fiets route sluit aan op de eerder uitgestippelde route vanaf De Panne tot Knokke-Heist. Na de ingebruikname van het fiets- voetveer tussen Breskens en Vlissingen werd besloten de route door te trekken naar het bezoekerscentrum Het Polder huis in Westkapelle. Tussen Het Zwin en Breskens moet het vrij- liggende fietspad overigens nog worden voltooid De grondver werving is in volle gang. De Eu regio trekt ook tonnen uit voor de aanpassing en inrichting van vijf bezoekerscentra op de rou te Eén van de centra die voor subsidiëring in aanmerking ko men, is Euregiotuinen in Oost- burg. door Edy de Witte KOEWACHT - „Als het mooi weer is, er veel kramen staan en het publiek de weg naar Koe wacht weet te vinden, zijn we pas blij. Dan wordt de Meiker mismarkt een echt feest. En al deze ingrediënten voor het wel slagen van het grensoverschrij dend festijn zijn vandaag aan wezig". Voorzitter P. Apers van de organiserende werkgroep was gistermorgen bij de officiële opening al in zijn nopjes. Als F. van Gaeveren, gedepu teerde in het provinciebestuur van Belgisch Oost-Vlaanderen, rond elf uur twee trossen bal lonnen in de Nederlandse en Belgische driekleur oplaat, loopt er al flink wat volk over het marktterrein, 's Middags kon men in het grensdorp als het ware over de koppen lopen. Al lang voor de intrede van de euro wisten Nederlandse en Belgische kooplieden de handen in een te slaan voor dit evene ment. De destijds gekozen for mule is nog steeds een succes. De promotie als een uitje voor het hele gezin slaat aan. Want ook voor de jongste kinderen was er het nodige vermaak. In een lint van zo'n anderhalve kilometer stonden in de Nieuwstraat en de in het verlengde liggende Berg straat aan de Belgische kant ruim tweehonderd kramen op gesteld en werden vele activitei ten gehouden. Traditiegetrouw deden de ver kopers van planten en bloemen weer goede zaken. Ook de ver kopers van zonnebrillen en zo mers getinte kleding hadden het druk. Sommige handelaren wa ren in een mum van tijd door hun voorraad heen. Een grote groep standwerkers bracht met een ludieke, vlotte babbel een grote variëteit producten aan de man. Jaap Brouwer, verkoper van verbanddozen, werd door een jury uitgeroepen tot win naar van het standwerkerscon cours. De geplande kleindierenshow moest in verband met het ver- voersverbod voor kleinvee bij onze zuiderburen geschrapt worden. Voor de liefhebbers was er wel een tentoonstelling van oude landbouwvoertuigen, -gereedschappen en tractoren Diegenen die Koewacht altijd al vanuit de lucht hebben willen bewonderen, konden meevlie gen met een helikopter Lintje voor pater in Colombia SINT-JANSTEEN - Ook de uil Sint-Jansteen afkomstige pater Cyriel Swinne is dit jaar onder scheiden tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Swinne ver blijft al ruim 25 jaar in Colom bia. Hier verricht hij met zijn medewerkers missiewerk in de havenstad Barranquilia. Werkgroepen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen houden in hun regio ook geregeld acties waarvan de opbrengst bestemd is voor het werk van Cyriel Swinne. De versierselen wei-den de 57-jari- ge pater in Bogota opgespeld door de Nederlandse ambassa deur in Colombia. Volgens fami lieleden uit Clinge was de pater zeer vereerd met zijn onder scheiding. Presentator Cees van Drongelen bekijkt een kan die een bezoeker heeft meegebracht. foto Wim Kooyman over de vorige bezitter maken het dan voor de erfgenamen echt tot een familiestuk met nog meer emotionele waarde. Johan uit Nieuw-Namen kijkt wel even verbaasd op als hij hoort dat een vaas die al zeventig jaar bij zijn moeder op de kast staat, nu ruim duizend euro waard is. „Het was toentertijd de tweede prijs in een klein loterijtje. Leuk meegenomen toch?" Twee zusjes in Middelburg hebben de gewoonte om maandelijks bij elkaar te ko men om bij een kopje koffie lekker bij te kletsen. „En wat zeg je hiervan?", sprak de op bezoek komende zus, terwijl ze haar jas uit trok om haar bloesje te kun nen showen. „Oh, ben je naar het Leger des Heils geweest? reageerde de ander. Hoe weet jij dat?", deed de i showende zus verrast. Nogal simpel", legde de an der uit. „Ik heb dat bloesje zelf gemaakt. Maar omdat j het te klein was, heb ik het in een zak gestopt en naar het J Leger gebracht."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35