Kritiek op veiligheid in hotels PZC Jeugdbrandweer moet flink oefenen Muskens zet toekomst kerk centraal Dethon Groen leert Vlamingen gifloos onkruid bestrijden Eeuwelinge zweert bij boerengoed 11 Zeeuwse ondernemers reageren verdeeld op uitkomsten onderzoek Aanhouding na steekpartij Dronken man aangehouden Uitgaansgeweld in Vlissingen Brand in container Man gewond na eenzijdig ongeval Boter in de sloot Informatie over whiplash Gewonden bij botsing Actief weekend in De Pul swb maandag 5 mei 2003 "ri van onze regioredactie TERNEUZEN - Zeeuwse hotel houders reageren uiteenlopend 1 op de uitkomsten van het Hotel I Continu Onderzoek. Daaruit t blijkt dat de veiligheid inde ho- 3 Iels in Nederland te wensen I overlaat. Een kwart van de ho- i Iels heeft geen calamiteitsplan en 45 procent van de hotels die wel over zo'n plan beschikken houdt nooit een brandoefening. Twintig procent doet ook niets aan onderzoek naar de aanwe- I zigheid van de legionellabacte- Het onderzoek is uitgevoerd door de branchegroep Horeca, Recreatie Cultuur van ac countants- en consultancybu reau Deloitte Touche en het vakblad voor het hotelwezen Hospitality Management. Be langrijkste conclusie van het onderzoek: meer dan de helft van de hotels in Nederland is met voorbereid op brand. H van den Tol van het Badmotel Westkapelle is bestuurslid van de afdelingen Zeeland en Veere van de Koninklijke Horeca Ne derland. „Die organisatie stelt ernstige vraagtekens bij dat on derzoek". zegt hij. „Het is een belrondje geweest onder dege nen die toevallig de telefoon op namen. Er is niet altijd met de directies van de hotels gespro ken." Zelf denkt hij dat de be- dnjven die hij kent allemaal op orde zijn. „De gemeenten zitten er ook flink achteraan. De I brandveiligheid wordt gecon- I troleerd door de brandweer. De I provincie controleert op le- gionella en ook Delta NV con troleert het water." Boetes I ZijncollegaE.Izeboud van Gol den Tulip Westduin vermoedt dat de onderzoeksresultaten wel een goede afspiegeling zijn van de werkelijkheid. „Wij heb ben zelf een legionella-onder- zoek gehad, we houden ook een legionella logboek bij. Wat col lega's doen, moeten ze zelf we- ten, maar als je het niet doet, kun je gigantische boetes krij gen, of zelfs gesloten worden." Met de brandveiligheid is het bij Westduin ook in orde, vertelt hij. Het hotel heeft meer dan honderd nooduitgangen. De ka mers op de begane grond heb ben allemaal een eigen uitgang. „En van de eerste verdieping kun je ook nog wel afkomen, als je niet te oud bent. Bestuurslid L. van Vliet van de Vereniging hotel- en pensionei genaren op Schouwen-Duive- land en mede-directeur van hotel-congrescentrum De Zeeuwse Stromen in Renesse verbaast zich niet over de resul taten van het onderzoek. „Ik werd recent in Amsterdam nog met een situatie geconfronteerd waarin ik me ernstig afvroeg hoe dat kon worden geaccep teerd. Daar waren wel picto grammen op de wanden aangebracht, maar van de vluchtroutes deugde vrijwel niks. Dat soort zaken kom ik va ker tegen." Volgens Van Vliet geldt dat niet voor Schouwen-Duiveland. „Veiligheid in hotels en pen sions heeft hier zeker de afgelo pen twee jaar bijzondere aan dacht. De brandweer verricht in relatie met de gebruiksvergun ningen hier heel goed werk.", zegt Van Vliet. In zijn eigen bedrijf De Zeeuwse Stromen werd ruim een jaar ge leden in samenwerking met de brandweer en het Rode Kruis nog een grootscheepse oefening gehouden. Veiligheid staat bij hotel Hol land Inn in Wemeldinge hoog in het vaandel. „Het is een van de belangrijkste dingen die er zijn", zegt mededirecteur S. Traas. „Wij zijn een ANWB- aangesloten hotel en dan ben je verplicht om bijvoorbeeld een calamiteitenplan te hebben. Ons plan is in concept klaar en moet nog ter goedkeuring naar de gemeente. Met de bestrijding van legionella zijn we net be gonnen." Uit de enquêteformu lieren die de gasten invullen, concludeert Traas dat zij de vei ligheid in Holland Inn in orde achten. „Ze denken ook actief mee. Laatst meldde iemand dat er een foutje op de plattegrond met vluchtroutes stond." Zo'n anderhalf jaar geleden heeft het hotel voor het laatst een brand oefening gehouden, maar die werd niet echt als leerzaam er varen. „De praktijksituatie is toch heel anders. Die kun je niet nabootsen" M. de Coninck van De Gouden Leeuw in Scherpenisse is uiterst ongelukkig met de negatieve berichten over de veiligheid van de Nederlandse hotels. En dat terwijl hij net bijvoorbeeld 20.000 euro heeft geïnvesteerd in de veiligheid, onder meer in een automatisch alarmerings systeem bi] brand, waarbij de brandweer direct wordt ge waarschuwd. Dat zijn uitgaven die, zeker bij een klein hotel als De Gouden Leeuw, flink aan tikken en onvermijdelijk leiden tot prijsverhogingen. De Coninck wijst erop dat zijn zaak beschikt over een ge bruiksvergunning. Het hebben van een calamiteitenplan is daarvoor een van de voorwaar den. „Ik vind dat de overheid te genover de consument ook dui delijker moet aangeven welke hotels aan de eisen voldoen en welke hotels de regels aan hun laars lappen Daarom denk ik dat er een soort keurmerk moet komen." ■■M Bisschop M. Muskens was een van de sprekers tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van het bisdom Breda, gisteren in de Willibror- dusbasiliek in Hulst. foto Wim Kooyman door Wout Bareman HULST - Bisschop M. Muskens van Breda heeft gisteren in de basiliek van de Heilige Willibrordus in Hulst het startsein gegeven voor een discussie over de toekomst van de kerk in Nederland. Hij deed dat tijdens de eucharistieviering, die in het teken stond van het 150-jarig be staan van het bisdom Breda. De bisschop reikte tijdens de viering symbolisch kleine lichtboeien uit, die bij de gedachtenwisse- ling de weg markeren. Zo'n achthonderd rooms-katholieken, on der wie vertegenwoordigers van parochies uit heel het dekenaat Zeeland, woonden de kerkdienst bij. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond kwart over twaalf een 18-jarige Middelburger in zijn woonplaats aangehouden. De man wordt ervan verdacht tijdens een ruzie in een woning aan de Stromenweg te Middel burg een 26-jarige plaatsgenoot te hebben gestoken met een mes. De 26-jarige werd met diverse steekwonden in been en arm naar het ziekenhuis gebracht. De aanleiding tot de ruzie is niet bekend. Het mes is in beslag genomen. GOES - De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Grote Markt in Goes een 29-jarige Amsterdammer aan we gens openbare dronkenschap. De man viel meerdere mensen lastig. Bij zijn aanhouding beledigde hij de agenten. Omdat diens 27-jarige vriend uit Zaandam eveneens kwetsende opmer kingen richting de politie maakte, werd hij ook aangehouden Beiden kregen bekeuringen voor belediging en openbare dronkenschap. VLISSINGEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn aan het Vlissingse Bellamypark vier ruiten van een horecagele genheid vernield. Een aantal andere ruiten werd beklad De nacht ervoor is een 27-jarige man rond vier uur mishandeld in de Walstraat. Hij werd door twee onbekenden zonder aanlei ding geslagen en geschopt. Ook kreeg hij een mes op de keel gezet. HEINKENSZAND - Een brand in een container aan de Oude Zanddijk in Heinkenszand heeft vrijdagavond voor duizen den euro's schade aangericht In de container zaten onder meer een compressor, een pompunit en gereedschap. Die zijn onbruikbaar geworden. Ook boompalen die tegen de contai ner stonden, gingen in vlammen op. De brandweer van Ovezande bluste het vuur. De eigenaar deed bij de politie aan gifte van brandstichting. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is zaterdagavond gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Nieuwe Vlis- singseweg in zijn woonplaats. Hij reed rond half acht tegen een lichtmast. De man verklaarde tegenover de politie dat hij geschrokken was van een motorrijder die voor hem reedHij is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. Ter inspiratie was er na afloop van de dienst een presentatie van interessante kerkelijke projecten in Zeeland en werd verduidelijkt aan welke goede doelen de kerkelijke giften worden besteed. Aan de vooravond van Pinksteren wordt de jubileumviering landelijk afgesloten in Utrecht. Dan spreekt oud-premier R. Lub bers. 'S HEER ARENDSKERKE - Een vrachtwagen met aanhan ger, geladen met twintig ton boter, is gistermiddag rond half drie op het Peigerswegje in 's Heer Arendskerke gedeeltelijk gekanteld. De chauffeur, een twintigjarige man uit Zierikzee, had bij de verkeerslichten bij Eindewege de verkeerde afslag genomen waardoor hij op het smalle polderweggetje terecht kwam. Bij het nemen van een bocht belandde de combinatie in de berm, waarna deze gedeeltelijk op zijn kant in de sloot gleed. Omdat de combinatie niet op eigen kracht uit de sloot kon ko men. moest deze worden getakeld. De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn voertuig raakte niet beschadigd doorWout Bareman TERNEUZEN - Dethon Groen in Terneuzen gaat samen met hel adviesbureau Econet Oost- Vlaanderen medewerkers van de gemeenten in de Vlaamse grensstreek opleiden tot milieu vriendelijke onkruidbestrij ders. Het gaat om een Euregioproject dat zich vooral richt op mensen in de sociale werkvoorziening. In Vlaanderen is bij decreet het gebruik van pesticiden vanaf 2004 verboden. De Vlamingen doen daarom een beroep op de hennis en ervaring van Dethon Groen. Via een promotiecampagne wordt geprobeerd ook andere gemeenten in het werkgebied van de Euregio (de provincie Zeeland en Oost- en West- Vlaanderen) te informeren over de mogelijkheid over te schake len op gifvrije onkruidbestrij- ding. Het lesprogramma is ook voor hen beschikbaar. Voor het I project is 123.156 euro uitge trokken. Directeur E. van den Bergen van Dethon Groen: „Het alter natief voor het gebruik van che mische middelen is het procédé van branden en borstelen. We nebben daarover flink wat ken nis in huis. In 1995 zijn we be gonnen in Hulst en inmiddels passen we de methode ook toe in ven deel van Terneuzen. We be trekken nu ook de nieuwe ge meente Sluis erbij en gaan dus ook de grens over." Convenant In de deelnemende gemeenten wordt een proefgebied van één hectare aangeduid, waarvoor een bestek wordt gemaakt. Ver volgens wordt het werk uitge voerd. Volgens Van den Bergen Poogt de provincie Zeeland al geruime tijd alle gemeenten via BEHGEN OPZOOM - De Whip- Stichting Nederland houdt jjjwtag 7 mei van 10.00 tot *'•00 uur een informatiebijeen komst over het whiplash-syn- yoom in ziekenhuis De Lie- vensberg in Bergen op Zoom. een convenant te bewegen tot gifvrije onkruidbestrijding. „Er is nog een aantal gemeenten dat vasthoudt aan de conventionele aanpak; die moeten we met die promotiecampagne over de streep proberen te trekken." Medewerkers van Dethon Groen verzorgen het lespro gramma. Dethon maakt daar voor tien mensen vrij. Het is de bedoeling dat in het kader van het project in de grensstreek ze ker vijftig mensen aan werk worden geholpen. Dethon Groen biedt momenteel werk aan 175 mensen. Het project be gint in het najaar. De stuurgroep van de Euregio Scheldemond heeft eind vorige week ook 360.147 euro beschik baar gesteld voor watermana gement. Zes agrarische bedrij ven in Zeeland, Oost- en West- Vlaanderen gaan daarmee ex perimenteren en dienen als voorbeeld voor 45 andere be drijven. Het belangrijkste doel is verbetering van de kwaliteit van het oppervlaktewater en de vermindering van het grondwa tergebruik in de Euregio. Het Vlaams Landbouw Investe ringsfonds, het Europees Fonds voor de Regionale Ontwikke ling en de provincies financie ren het project. Het is de bedoe ling dat de zes deelnemende bedrijven aantonen dat 'een praktische, duurzame en toe komstgerichte' aanpak vruch ten afwerpt. Fietsroute Voor een nieuwe kustfietsroute van Blankenberge tot Westka pelle (Walcheren) trekt de Eu regio 924 018 euro uit. De fiets route sluit aan op de eerder uitgestippelde route vanaf De Panne tot Knokke-Heist. Na de ingebruikname van het fiets- voetveer tussen Breskens en Vlissingen werd besloten de route door te trekken naar het bezoekerscentrum Het Polder huis in Westkapelle. Tussen Het Zwin en Breskens moet het vrijliggende fietspad overigens nog worden voltooid. De grondverwerving is in volle gang. De Euregio trekt ook tonnen uit voor de aanpassing en inrich ting van vijf bezoekerscentra op de route. Eén van de centra die voor subsidiëring in aanmer king komen, is Euregiotuinen in Oostburg. Jeugdige spuitgasten van het Goese team nemen voorzichtig poolshoogte in het 'brandende' gebouw. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BRUINISSE - De junioren teams van Woensdrecht, Goes en Moerdijk zijn zaterdag als de beste drie geëindigd bij de pro vinciale jeugdbrandweerwed- strijden in Bruinisse. Zij mogen dankzij deze prestatie zaterdag 21 juni meedoen aan de gewes telijke kampioenschappen in Burgh-Haamstede. Dat geldt ook voor de aspirantenteams van Moerdijk en Woensdrecht, die zaterdag als de twee best presterende groepen in hun klasse uit de bus kwamen. Overigens waren de juryleden over de gehele linie genomen wat teleurgesteld over de pres taties tijdens de provinciale wedstrijden. Leider Chr. Hartoog van de jeugdbrand weer Bruinisse die als gastheer optrad, kon zich dat goed voor stellen. Volgens hem werden de opdrachten wel met veel en thousiasme uitgevoerd, maar werden er globaal genomen ook behoorlijk wat fouten gemaakt en slordigheden begaan. Vol gens Hartoog staan de jeugd- brandweergroepen voor de uit daging zich op korte termijn beter te bekwamen en dus in tensief te oefenen. Aan de provinciale wedstrijden deden twaalf juniorengroepen en negen aspirantenteams mee. De jeugdbrandweer Bruinisse trad op als gastheer. Dat ge beurde in het kader van het 25- jarig bestaan van deze groep De jeugdige Bruse brandweerlie den mochten zelf niet meedoen aan deze wedstrijden, maar hadden wel een taak tijdens de drukbezochte wedstrijddag. Die taken varieerden van koffie rondbrengen tot het assisteren van de juryleden. Hoofdbrekens Volgens Hartoog vergt zo'n eve nement geld en vooral veel tijd en inzet. Het opbouwen van de hindernisbaan voor de junioren op het gezamenlijk schoolplein van openbare en bijzondere ba sisschool vergt weinig hoofd brekens. De opdrachten daar voor liggen voor twee jaar vast en zijn opgesteld door het lan delijk wedstrijdcomité in sa- GOES - Twee automobilisten zijn vrijdagavond laat lichtge wond geraakt bij een ongeval op de kruising van de Ringbaan en de A. Joachimikade in Goes. De botsing ontstond doordat een 20-jarige man uit Goes geen voorrang gaf aan een 68-jarige bestuurder uit de gemeente Bor- sele. De betrokkenen werden vanwe ge pijnklachten onderzocht door het ambulancepersoneel, maar zij hoefden niet te worden opgenomen in het ziekenhuis. Hun auto's waren zwaar be schadigd. menwerking met het netwerk jeugdbrandweer Bovendien worden de materialen ervoor beschikbaar gesteld door de overkoepelende organisatie. Anders ligt dat met de opdracht voor de aspiranten. Die mag de ontvangende groep zelf beden ken. Er was een brand in jeugds oos De Pul in scène gezet. Het vuur daar was ontstaan in de keuken beneden en had zich vervolgens een weg gebaand naar de boven gelegen ruimte voordecv-installatie. „Een pit tige opdracht waarbij veel groe pen tegen problemen opliepen en wat fouten maakten", con stateert Hartoog. Wethouder A. van der Wouden maakte aan het einde van de middag de prijswinnaars be kend. Hij liet tevens weten bin nen het gemeentelijk jeugdbe leid nog een potje met 3000 euro tehebben gevonden. Datbedrag stelt hij beschikbaar aan de jeugdbrandweerteams op Schouwen-Duiveland voor de aanschaf van zogeheten uitruk- tenues. door Rolf Bosboom KAPELLE - Ze moet er niet aan denken om een gewone jurk te dragen. Anna Brik- Schouwenaar, die gisteren haar honderdste verjaardag vierde, zweert bij haar boe rengoed. Het personeel van zorgcentrum Cederhof in Kapelle, waar ze sinds tien jaar woont, neemt het extra werk dat de klederdracht met zich meebrengt graag voor lief. Mevrouw Brik heeft vrijwel haar hele leven in Wemeldin ge gewoond, aan de Noorde lijke Achterweg. Haar echt genoot, die in 1972 overleed, was werkzaam bij een fruit kweker en gezamenlijk fun geerden ze ook als koster van de Vrije Evangelische Ge meente. Ze kregen twee dochters en inmiddels is de familie uitgebreid met zes kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Hoewel de ouderdom niet zonder gebreken is gekomen, is de honderdjarige nog rela tief gezond. Vorige week nog ging ze graag mee met de Lentetocht, de jaarlijkse rondrit die Cederhof organi seert. Eind vorig jaar maakte ze zonder problemen een uit stapje naar de kerstmarkt in Halsteren. De honderdste verjaardag werd gisteren gevierd met een drukbezochte receptie op Klein Stelle in Wemeldinge, de camping van haar klein zoon Bram Voor de medebe woners van Cederhof is er morgen een feestelijke bij eenkomst. Anna Brik-Schouwenaar, honderd jaar en nog redelijk ge zond. foto Dirk-Jan Gjeltema BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse heeft voor vrijdag avond 9 mei een muziekoptre- den en voor zaterdagavond 10 mei een thema-avond over 'Vei lig Vrijen' op het programma staan. Het concert op vrijdagavond wordt verzorgd door de fun- punkband Xtreme Punk Machi ne. Deze band verzorgt vandaag ook een optreden tijdens het be vrijdingsfestival in Vlissingen. Verder is er een plek ingeruimd voor een voorlichtingsavond over Veilig Vrijen'. „In deze roerige tijden is het nooit ver keerd om in een uitgaansgele genheid op een losse manier een serieus onderwerp te behande len naast het gewone program ma", motiveert Kees Jan van der Have deze keuze van het be stuur Tijdens de avond kunnen de bezoekers meedoen aan een quiz en is er foldermateriaal aanwezig. Ook is er voor elke bezoeker een geschenk dat past bij het thema. Beide activiteiten beginnen om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27