Recreatieplan Wolphaartsdijk Oudjes tuffen het Veerse meer rond Twee minuten alleen de vogels en de wind Goese Agrimarkt biedt verenigingen tijdelijk podium Duikster in moeilijkheden bij Wemeldinge Schade brand in groenvoederdrogerij Kortgene valt mee Proefproject zet wensen ondernemers op rij voor gebied rond dorp Dronken man tegen gevel Bestelbus brandt uit in Goes Studiebeurs voor leerling uit Goes Katten vergiftigd Inbreker aangehouden zeeuwse almanak Bloesje PZC BEVELANDEN/THOLEN maandag 5 mei 2003 Hnnr Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - Er komt een ontwikkelingsplan voor het gebied rond Wolphaartsdijk. Dat moet alle wensen en moge lijkheden op ruimtelijk gebied, vooral als het gaat om recreatie, opeen rij zetten. Het plan wordt opgesteld in opdracht van de ge meente Goes en de provincie. THOLEN - Een 23-jarige auto mobilist is zaterdagmiddag in beschonken toestand tegen de gevel van een woning in de Brugstraat in Tholen gebotst. Hij ging er daarna vandoor, maar kon later thuis worden aanhouden. Hij bleek drie keer de toegestane hoeveelheid alco hol te hebben gedronken. Daar om werd zijn rijbewijs in beslag genomen. Tijdens een alcoholcontrole op de Ten Ankerweg i n Tholen wer den vrijdagavond laat twee mensen betrapt op rijden onder mvloed. Het gaat om een 44-ja- nge en een 48-jarige man uit Tholen. De 44-jarige had ruim drie keer te veel gedronken en moest daarom zijn rijbewijs in leveren. GOES- Aan de Voorstad in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 1.00 en 03.00 uur brand ontstaan in een gepar keerde bestelbus. De brandweer bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat het voertuig aan de voorzijde uitbrandde. Een tweede bestelauto die er naast stond, werd op meerdere plaatsen met een scherp voor werp bekrast. De brand is ver moedelijk aangestoken. KAPELLE - Joan Lindhout, leerling van het Calvijn College in Goes, heeft een studiebeurs ontvangen van het Comité des Pays-Bas du Souvenir Francais. Hij kreeg de beurs gisteren in Kapelle uitgereikt, vooraf gaand aan de dodenherdenking. Het comité draagt onder meer zorg voor het onderhoud van de Franse militaire begraafplaats en het oorlogsmonument in Ka pelle. Het reikt jaarlijks op 4 mei een beurs uit aan een leerling van een van de Goese scholenge meenschappen die heeft aange toond een bijzondere band met Frankrijk en de Franse taal te willen opbouwen. De beurs stelt Joan Lindhout in staat gedurende een maand zijn kennis van de Franse taal te ver groten aan het Institut de Tou- raine in Tours. Wilmien van de Woestijne, eveneens leerling van het Calvijn College, won de tweede prijs, een lang weekend naar Tours. De afgelopen jaren zijn plannen voorbereid voor een ingrijpende herinrichting van het totale ge bied rond het Veerse Meer. Het 'gebiedsplan' was daarvoor in ontwerp gereed, toen eind vorig jaar duidelijk werd dat er lande lijk veel minder geld voor derge lijke projecten beschikbaar is dan verwacht. Dat betekent dat een groot deel van de ambities niet kan worden waargemaakt. In plaats van een gebiedsplan komt er nu een ge- biedsvisie, wat een veel globaler karakter heeft. Het streven is deze visie voor de zomer gereed te hebben. Goes en de provincie willen on danks de tegenslag niet hele maal met de armen over elkaar gaan zitten. Daarom richten zij, als proefproject, gezamenlijk de aandacht in het bijzonder op de omgeving van Wolphaartsdijk. Diverse ondernemers in de re creatieve sector hebben daar ideeën voor de toekomst. Zo is al langer bekend dat camping Het Veerse Meer wil uitbreiden om zijn gasten meer ruimte te bie den, terwijl bijvoorbeeld ook de watersportvereniging allerlei plannen heeft, zoals de aanleg van een passantensteiger en een trailerhelling. Inwoners van Wolphaartsdijk hameren van hun kant al jarenlang op de aan leg van een rondweg, vanwege de hinder die onder meer het toeristisch verkeer veroorzaakt. Provincie en gemeente vinden het een goede zaak om alle plan nen, initiatieven en wensen op een rij te laten zetten en in sa menhang te bekij ken wat wel en niet mogelijk of wenselijk is. Daarbij moet ook rekening wor den gehouden met zaken zoals de effecten op de natuur in de omgeving en de rol van de land bouw. Kinderen leggen rozen bij graven op het Frans militair ereveld in Kapelle. door Rolf Bosboom KAPELLE - Twee minuten lang, met slechts het geluid van vogels en de wind. Voor de rest doodse stilte, om te denken en te gedenken. Honderden mensen verzamelden zich gisteravond bij het monument op het Frans militair ereveld in Kapelle, om stil te staan bij degenen die het leven lieten bij de strijd voor de vrijheid. In Kapelle liggen 229 militairen begra ven die vechtend onder Franse vlag in Nederland zijn gesneuveld, vooral tij dens de meidagen van 1940. De herden king werd dan ook bijgewoond door een omvangrijk internationaal gezelschap, met name afkomstig uit Frankrijk en Marokko. Onderhen de Franse ambas sadeur in Nederland en de consul-gene raal van Marokko. „Herdenken is een manier om de doden een gezicht te geven", zei burgemeester S. Kramer van Kapelle. „Soldaten die het hoogste offer brachten voor onze vrijheid." Kramer memoreerde dat de 4 mei-herdenking niet alleen om de ge vallenen uit de Tweede Wereldoorlog gaat, maar om allen die sindsdien 'hun plicht jegens hun vaderland hebben ge daan'. Kwetsbaarheid De burgemeester wees op de plicht om jongeren bewust te maken van de kwetsbaarheid van de herwonnen vrij heid. „Onverdraagzaamheid ligt steeds op de loer." De Franse ambassadeur A. Gazeau-Secret sloot zich daarbij aan. „Het is cruciaal om de jongste ge neratie te herinneren aan de opoffering van hun voorouders. Daardoor kan dit een land van welvaart en vrede blij ven." Na de toespraken legden vertegen woordigers van een groot aantal orga nisaties kransen bij het monument. De kinderen van de Kapelse basisscholen legden bloemen op de graven. De her denking werd afgesloten met een défilé langs het monument. Ook in andere plaatsen op de Bevelan- den en Tholen werden gisteravond de oorlogsslachtoffers herdacht. Er waren plechtigheden bij de monumenten in Hansweert, Heinkenszand, Colijns- plaat, Goes, Kloetinge, 's-Heer Hen drikskinderen, 's-Heer Arendskerke en Tholen. foto Dirk-Jan Gjeltema Met het oog op de zondagsrust werden de herdenkingen in Yerseke en Waarde al zaterdagavond gehouden. In Yerseke liepen veel mensen, onder wie een groot aantal kinderen, mee in een stille tocht die leidde naar het oorlogsmonument aan de Molenlaan. Daar legde burge meester A. Verbree van de gemeente Reimerswaal vlak voor acht uur de eer ste krans. Na de twee minuten stilte, het blazen van The Last Post en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus, herdacht Verbree in een toespraak de gevallenen „Laten we dankbaar zijn dat zij hebben gedaan wat ze hebben gedaan, zodat wij kunnen doen wat we willen doen." Het monument werd vervolgens bedekt met een groot aantal bloemen en boe ketten. door Rolf Bosboom GOES - De Goese supermarkt Agrimarkt biedt clubs en ver enigingen de komende maan den een gratis podium. Zij stelt het naastgelegen gebouw ter be schikking, zodat niet-commer- ciële organisaties er zich aan een breed publiek kunnen pre senteren. Agrimarkt is eigenaar gewor den van de vroegere Toyota-ga rage De Jonge aan de Van Her- tumweg, die onlangs is verhuisd naar een nieuw pand aan de 'au toboulevard' op bedrijventer rein De Poel n. De showroom wordt gesloopt; de naastgelegen loods wordt overgenomen door roeivereniging Scaldis. Het achterliggende terrein met de werkplaats krijgt na de zo mer een nieuwe invulling. In elk geval komt er meer parkeer ruimte voor de supermarktbe zoekers. Over de verdere opzet praat het bedrijf nog met de ge meente Goes. Aangezien de Humte in elk geval tot septem ber niet wordt gebruikt, stelt Agrimarkt die na enkele bouw kundige aanpassingen zonder verdere kosten ter beschikking aan clubs en verenigingen. „Een paar jaar geleden, toen we 25 jaar bestonden, hebben we daarmee goede ervaringen op gedaan", zegt winkelmanager J. Baaijens. „We hebben toen de Zeelandhallen afgehuurd, waar we bijna tweehonderd vereni gingen over de vloer kregen." Wat Baaijens betreft is vrijwel alles mogelijk in de nu beschik bare ruimte, variërend van rom melmarkten tot muziekoptre- dens en van demonstraties tot voorlichtingsactiviteiten. Voor waarde is wel dat de organisatie niet commercieel of politiek ge tint mag zijn. Verder dienen de clubs zelf te zorgen voor de aan kleding van de ruimte en voor het opruimen achteraf Agri markt zorgt, desgewenst, voor water en stroom. Het is de bedoeling dat er vanaf begin juni elke vrijdag en zater dag wat te doen is. De eerste aanmeldingen zijn inmiddels binnen. Gezien de grootte van de ruimte kunnen meerdere ac tiviteiten gelijktijdig gehouden worden. door Rolf Bosboom WEMELDINGE - Een 44-jarige duikster uit Gent is gisteren bij Wemeldinge in problemen ge komen. De vrouw is bewuste loos uit het water gehaald. Haar toestand is volgens de politie zorgwekkend. Het duikongeval gebeurde gis termiddag rond half een. Bij een groepsduik in de Oosterschelde, ter hoogte van de Steldijk bij Wemeldinge, bleek dat een van de deelnemers vermist werd. Daarop werd alarm geslagen. Toen de duikgroep van de Goese brandweer arriveerde, hadden mededuikers de vrouw al boven water gekregen. De duikster, die bewusteloos was, werd aan de rand van het water direct gereanimeerd door het ambulancepersoneel. Toen haar situatie stabiel was, is zij overgebracht naar het zieken huis in Goes. Gezien de ernst van haar situatie is de vrouw in de loop van de middag naar het Universitair Ziekenhuis Ant werpen vervoerd. Een woord voerdervan het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) omschreef haar toestand giste ren aan het eind van de middag als 'kritiek'. Over de oorzaak van het onge val bestaat volgens de KLPD nog geen duidelijkheid. De wa- De duikster wordt naar de ambulance gedragen. terpolitie in Hansweert doet daar onderzoek naar en heeft daarvoor de duikapparatuur van de vrouw in beslag geno men. Ook worden getuigen ge hoord. Bekend is dat bij de duik een instructeur aanwezig was. In de Oosterschelde doen zich geregeld diukongevallen voor, niet zelden met dodelijke af loop. Twee weken geleden nog kwam bij Stavenisse een 41-ja rige Belg om het leven. Bij veel ongelukken in de Oosterschelde Gemeente en provincie hebben inmiddels adviesbureau Gront- mij uit Middelburg ingescha keld, om een ontwikkelingsplan voor het gebied op te stellen. Dat gebeurt aan de hand van een eigen verkenning en op ba sis van gesprekken met recrea tieondernemers. Het opstellen van het plan kost bijna 10.000 euro. Dat bedrag wordt eerlijk gedeeld door ge meente en provincie. In colonne leggen de landbouwvoertuigen-op-leeftijd de lange tocht af. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KATS - Tientallen trekkers tuf ten zaterdag rond het Veerse Meer. Het ging om de jaarlijkse rondrit van oldtimertractoren, georganiseerd door de Oldtimer Trekker- en Motorenclub Mid den-Zeeland (OTMMZ). Deze keer hadden ruim tachtig leden zich aangemeld voor de tocht. De leden van de club. volgens voorzitter A. de Jonge 'één grote familie', proberen de trekkers uit de periode van kort na de Tweede Wereldoorlog zo veel mogelijk in oude staat te her stellen en in goede conditie te houden. De rondrit kan worden gezien als een jaarlijkse parade van het rijdend landbouwerf- goed. Deze keer voerde de tocht rond het Veerse Meer. Het vertrek punt was de Jonkvrouw Anna- hoeve bij Kats, waar burge meester C. van Liere het startschot loste. Vervolgens reed het trekkerpeloton via Kortgene en Geersdijk naar de Schotsman, waar gepauzeerd werd. Na de middag ging de stoet over de Veersedam rich ting Walcheren om via Kle- verskerke na 63 kilometer het eindpunt bij Wolphaartsdijk te bereiken. De OTMMZ hield bij de rondrit rekening met de risico's, hoe klein ook, van vogelpest. Om te voorkomen dat de club erop wordt aangekeken als zich on verhoopt de komende tijd een uitbraak mocht voordoen, wer den de banden van de deelne mende trekkers vooraf bespoten met een desinfecterend middel. De club beheert het Trekkermu seum bij Nisse, dat de geschie denis van de motorisering van de landbouw sinds 1850 belicht. Omdat de ruimte daar te klein is geworden, praat de OTMMZ al geruime tijd met de gemeente Borsele over een oplossing. Het ziet er nu naar uit dat het ge bouw wordt vergroot, al is daar nog geen zekerheid over, zei voorzitter De Jonge bij het ver trek richting burgemeester Van Liere. „Mocht dat niet lukken, dan komen we graag eens naar Wissenkerke om te kijken of u een grotere schuur voor ons heeft." GOES - In de Schildersbuurt in Goes zijn de afgelopen weken zeker vier katten vergiftigd. De eigenaresse van een tweeja rige kat vond haar huisdier on langs levenloos in de Ruysdael- straat. Uit nader onderzoek bleek bleek dat sinds Pasen drie andere katten in de buurt het zelfde was overkomen. door Rolf Bosboom KORTGENE - De brandweer is tot zaterdagochtend vroeg bezig geweest met het blussen van de grote brand bij de groenvoeder drogerij in Kortgene. In de loop van de dag moest de brandweer nog twee keer terugkomen voor nabluswerkzaamheden. De brand bij de drogerij aan de Kortgeenseweg, vermoedelijk het gevolg van een bliksemin slag, werd vrijdagavond rond half negen ontdekt Het vuur, dat voor grote rookontwikke ling zorgde, bleek zich te bevin den in het dak van de enorme loods. De ladderwagen van het Goese korps moest ter plaatse komen om gaten in het dak te slaan, zodat de brand kon wor den bestreden. De brandweer moest ook veel moeite doen om te voorkomen dat het vuur zou overslaan naar de aangrenzende loods. Een groot probleem was dat er bo venin transportbanden tussen de loodsen lopen, waarlangs de brand zich gemakkelijk zou kunnen verspreiden. Toch wist de brandweer de brand beperkt te houden tot de ene loods. Onder controle Rond één uur 's nachts was de brand volledig onder controle. Om vijf uur 's ochtends werden de bluswerkzaamheden afge rond. Zes uur later was een deel van het Noord-Bevelandse korps opnieuw ter plaatse, om dat er nog hoopjes stof lagen te gloeien in hoekjes van de dak constructie. Mede door de harde wind dreigde het vuur daardoor weer op te laaien. De totale schade valt, gezien de omvang van de brand, nog mee. Delen van de dakconstructie zijn aangetast. Eigenaar Th. Timmerman kon zaterdagoch tend echter tot zijn opluchting zelf vaststellen dat het niet zoals gedacht om de spanten gaat, maar om vier hanebalken die zijn verbrand. Daardoor is de kans groot dat het dak hersteld kan worden en niet volledig hoeft te worden vervangen. De loods was verder leeg, omdat het buiten het seizoen is. Wel stond het rijdend materieel in de loods geparkeerd. Het personeel van het bedrijf wist de kostbare machines vrijdagavond echter op tijd naar buiten te rijden, zo dat die gespaard bleven. Er was sprake van een gering as- bestrisico, aangezien deschade- lijke stof in het dak van de loods is verwerkt Burgemeester C van Liere van Noord-Beve land heeft daarom, uit voorzorg, opdracht gegeven voor een on derzoek van het aangrenzende gebied, om na te gaan of daar as- bestdeeltjes zijn neergekomen. RILLAND - De politic hield za terdagochtend een 39-jarige man uit Vught aan, die eerder in de nacht had ingebroken bij zes woningen in Rilland. Het ging om huizen in de Duif straat, de Steenvlietstraat, de Hontestraat en de Swaanhill- straat. In de meeste woningen nam de man waardepapieren mee. Deze werden deels terug gevonden in tuinen in de directe omgeving. foto Dirk-Jan Gjeltema zijn Belgen betrokken Dat komt deels doordat zij een groot aandeel hebben in het aantal duikers. Daarnaast speelt een rol dat Belgische duikers op gro tere diepten hun brevetten moe ten halen dan Nederlandse. Twee zusjes in Middelburg hebben de gewoonte om maandelijks bij elkaar te ko men om bij een kopje koffie lekker bij te kletsen. „En wat zeg je hiervan?", sprak de op bezoek komende zus, terwijl ze haar jas uit trok om haar bloesje te kun nen showen. „Oh, ben je naar het Leger des Heils geweest? reageerde de ander „Hoe weet jij dat?", deed de showende zus verrast. Nogal simpel", legde de an der uit. „Ik heb dat bloesje zelf gemaakt. Maar omdat het te klein was, heb ik het in een zak gestopt en naar het Leger gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25