Turnteam blinkt uit in de breedte :fM4ÊÊ w 2PZC Erelijst Jaspers na EK compleet Federer went snel aan gravel Treviso helpt Goedkoop een handje Hamilton piekt op de juiste momenten 23 Admirals zetten eindspurt te laat in Chardon is regelmatigste menner Muntz zakt naar negen op slotdag Wind helpt rugbyteam aan winst Douglas snel op 200 meter Mexico Heusdens bij WK-koplopers Squashvrouwen verliezen finale De Reuver grijpt kans Zonder Verona van de Leur naar derde plaats op Achtlandentoernooi 7 .~r maandag 5 mei 2003 BERLIJN - De Amsterdam Admirals leden gisteren de derde seizoensnederlaag in de NFL Europe De American footbal lers kwamen net tekort tegen Berlin Thunder: 30-34. In het laatste kwart keek Admirals nog tegen een 34-10-achter- stand aan. De Nederlandse ploeg zette een sterke eindsprint in en scoorde twintig punten. Berlin Thunder bleef toch over eind en boekte de eerste overwinning van het seizoen. ANP ASTORP - IJsbrand Chardon heeft gisteren bij de vierspan nen de eerste wereldbekerkwalificatiewedstrijd outdoor ge wonnen. Bij een internationale menwedstrijd in het Zweedse Astorp won de menner uit Schipluiden de dressuur. In de ma rathon eindigde Chardon op de derde plaats, in de afsluitende vaardigheidsproef bleef de regerend wereldkampioen zijn concurrenten opnieuw voor. Mark Weusthof eindigde mede dankzij zijn overwinning in de marathon als derde. ANP BRESCLA - Golfer Rolf Muntz heeft zijn hoge positie tijdens het Italiaans Open op de slotdag niet kunnen vasthouden De Nederlander zakte gisteren in Brescia van de gedeelde tweede naar de gedeelde negende plaats. Muntz liep de laatste dag in 72 slagen. Daarmee kwam zijn totaal op 276. vijf meer dan winnaar Mathias Grönberg. De Zweed liep de slotronde in 65 slagenzeven onder par. Door die goede prestatie verdrong hij de Argentijn Ricardo Gonzalez van de eerste plaats. ANP AMSTERDAM - Het Nederlands rugbyteam heeft zaterdag in Amsterdam de derde wedstrijd in de C-poule van de Euro pean Nations Cup met 39-26 gewonnen van Zweden. Neder land leidde dankzij een sterke wind mee bij rust al met 26-0 Het was de eerste overwinning van Oranje na nederlagen te gen Duitsland en Oekraïne. Volgende week wordt de eerste helft van de landencompetitie afgesloten met een uitduel in Polen. Van der Loos, Du Plessis en Viguurs waren verant woordelijk voor de Nederlandse punten. ANP MEXICO - Troy Douglas liep zaterdag in de Grand Prix van Mexico City naar een vierde plaats op de 200 meter in een tijd van 20,72. De Nederlandse sprinter, 40 jaar inmiddels, bleef daarmee 0,22 seconden boven de limiet voor het WK in augus tus in Parijs. De Amerikaan Coby Miller won de afstand in 20,13 Op de 100 meter werd Douglas zevende in 10,4 7De Ca nadees Nicholas Macrozonaris (22) versloeg in 10.03 de Ame rikaanse wereldrecordhouder Tim Montgomeiy (10,04). ANP ZWARTSLUIS - Debutant Ron Heusdens is na twee ronden een van de vijf koplopers op het WK dammen. De veertigjari ge grootmeester, nummer 25 van de wereld, kwam via de ach terdeur de titelstrijd in Zwartsluis binnen. Hij liet de remise van vrijdag tegen Ndjofang volgen door winst in 66 zetten za terdag op Vladimir Veytsman. Heusdens moet de leiding de len met Rob Clerc, Gérard Jansen, Tsjizjov en Gantwarg. Het vijftal heeft drie punten uit twee ronden. Daarachter volgen onder anderen wereldkampioen Georgiev, Ton Sijbrands en Nederlands kampioen Kees Thijssen met twee uit twee. ANP door Marc van Veen ANTALYA - Zijn erelijst was al groot, maar er ontbrak nog iets aan. Dick Jaspers veroverde gis teren voor het eerst de Europese titel driebanden. In een span nende finale versloeg hij titel verdediger Frederic Caudron in vijf sets. Jaspers kwam twee keer terug van een achterstand. „Ik heb veel karakter getoond. Ik ben erg blij met deze titel. Eindelijk." Jaspers heeft een geweldige staat van dienst in het drieban den. Hij won de wereldbeker, hij veroverde de wereldtitel. Alleen die Europese titel bleef maar buiten bereik. Pogingen om die aan zijn mooie erelijst toe te voegen, mislukten tot gisteren in Antalya. In een hoogstaande finale - Jaspers speelde een moyenne van 2,259, Caudron van 1,952 - was het in de Turkse vakantieplaats eindelijk raak. In 1990 bij zijn debuut op Euro pees niveau tweede, een jaar la ter weer verliezend finalist. Ver volgens door een schorsing van de Europese bond vijf jaar geen deelnemer. In 1998, 1999 en 2001 steeds derde. „Het werd tijd dat ik de titel een keer zou pakken. Maar het winnen van finales is in deze moderne tijd heel moeilijk." Jaspers trof in Caudron een spe ler met veel talent. De Belg han teert een ander speltype, staat wat losser aan de tafel. „Hij is technisch misschien wel de meest getalenteerde driebander ter wereld In de kwartfinales schakelde hij Blomdahl uit met een gemiddelde van drieënhalf. Hij kan fantastisch spelen. En deed dat ook in de finale." Caudron begon het duel giste ren spectaculair met een serie van veertien van acquit. „En bij de vijftiende had-ie pech", keek Jaspers terug. De eerste set ging met 15-3 naar de Waal. Jaspers knokte zich terug via 15-5. In de derde set leek de Brabander een psychologische slag te slaan, maar in het zicht van de finish kreeg Jaspers te maken met een voorbandje. De bal sprong op. „Vergelijk het maar met een lek ke band bij wielrennen. Pure pech, want het was een caram bole geworden." Caudron mocht daarna door gaan en tikte de set uit. Daar mee kwam hij op 2-1 in sets. ,,0p dat moment heb ik karakter ge toond", zei Jaspers. De Neder lander sloeg terug met 15-4. Toch leek de Belg in de beslis sende set de zege naar zich toe trekken. Bij 11-7 in het voordeel van Jaspers tekende Caudron voor een serie van zes. Jaspers kwam terug tot 13-13. De Belg miste vervolgens. Jaspers kreeg daarna twee moeilijke stootbeelden. ,,Ik heb natuurlijk heel wat finales ge speeld. Ik heb ervaring om on der druk te moeten presteren, maar wat er op de tafel lag was echt moeilijk.Jaspers vervulde de opdrachten en veroverde er zijn eerste Europese titel mee. „Hij is misschien technisch ver fijnder, maar ik kan afzien", analyseerde de kampioen met een grijns „Ik ben trots dat ik dit hoogstaande toernooi win nend heb afgesloten. Het toer- nooigemiddelde was 1,427. Dat is op Europees gebied nog nooit vertoond. Het geeft veel voldoe ning." ANP NOTTINGHAM - De Neder landse vrouwenploeg heeft op het EK squash voor landen teams in Nottingham niet kun nen stunten in de finale. Het team verloor gisteren met 2-1 van topfavoriet Engeland, dat voor de 26e achtereenvolgende keer de titel bemachtigde. Va nessa Atkinson zorgde voor het Nederlandse punt door Cassie Jackman te verslaan. Engeland nam in de finale de leiding. Rebecca Macree zette in de eerste partij Karen Krone- meyer opzij met 3-0 (9-4 10-8 9- 2). Atkinson trok in een span nend duel de stand gelijk. Ze versloeg Jackman met 3-1 (9-4 3-9 9-5 10-9). Dat deed de num mer zes van de wereldranglijst vorige maand ook al in de finale van het Iers Open in Dublin. De voormalige Zuid-Afrikaan se Annelize Naudé had voor een historische sensatie kunnen zorgen. De winst van Atkinson was al een stevige tegenslag voor Engeland, dat in 1988 te gen Ierland voor het laatst had verloren. Maar Naudé, de num mer 21 van de wereld, was in de derde en beslissende partij niet opgewassen tegen de nummer drie van de wereld, Linda Char- man. Het werd 3-0 voor de En gelse: 9-4 9-2 9-1. ANP fon onze sportredactie mÜNCHEN - Roger Federer Treeft zijn eerste optreden op fgravel dit seizoen direct met {toernooiwinst afgesloten. De EZwitser won in München, waar hij gisteren in de eindstrijd de Fin Jarkko Nieminen versloeg. In Valencia behaalde de Span jaard Juan Carlos Ferrero zijn tweede toernooizege in korte tijd. Twee weken na zijn winst in de finale van Monte Carl o was Fer- rero nu de beste in Valencia. In Warschau profiteerde Amelie Mauresmo in de finale van een J blessure bij de Amerikaanse f a- ivonet Venus Williams. 'Federer begon zijn voorberei ding op Roland Garros, het tweede Grand Slam-toernooi TEüTSCHENTHAL - Niet op een zandbaan, maar op een har de en supersnelle omloop heeft motorcrosser Mare de Reuver de eerste Grand Prix-zege (125cc) ^in zijn jonge carrière behaald. Tijdens de openingswedstrijd in Spanje werd hij zesde, in Val- j kenswaard stond hij met een *j derde plaats al op het podium en j| 'n het Duitse Teutschenthal j mocht hij gisteren op de hoogste r trede plaatsnemen, n De twintigjarige Amstelvener reed een sublieme race. Direct na de start rekende hij af met re- j gerend wereldkampioen Micka- el Maschio en even later met An- area Bartolini. De Reuver bouwde vervolgens in enkele ronden een voorsprong van vier I seconden op. Maschio maakte de hele wedstrijd vergeefs jacht „°P de Nederlander. ■jHijkonzijngeluknietop. „Alles ..klopte en ik was dit keer abso luut niet nerveus. Ik heb de hele race op de limiet gereden, maar helemaal geen fouten gemaakt. 3 Nu weet Nederland eindelijk t wie de snelste is." i De Reuver werd ook meteen de nieuwe leider in het WK-klasse- r; ment. Precies één punt staat hij i' nu voor zijn teamgenoot Steve ^amon- Erik Eggens was in B ieutschenthal ook een goede starter, maar hij werd pas als I negende afgevlagd. ANP van het jaar, pas in München. De eerste kennismaking met het gravel verliep soepel. Eerder won hij al toernooien in Mar seille en Dubai. „Gravel is zeker niet mijn favoriete ondergrond. Ik ben er zelf ook verbaasd over dat ik na enkele weken training al zo goed op gravel uit de voe ten kan", zei Federer na zijn simpele eindzege. De Zwitser had op weg naar de finale geen set afgegeven. Jarkko Nieminen, net als de Zwitser 21 jaar, kon weinig te gengas geven in de eindstrijd: 6- 1 6-4. „Tegen Federer moet je de hele wedstrijd je beste niveau halen, anders ben je kansloos", meende de Fin, die de eindstrijd haalde nadat Jevgeni Kafelni kov in de halve finale had opge geven. Juan Carlos Ferrero voelt zich geweldig thuis op gravel. In Va lencia, zijn thuisbasis, was hij deze week weer onverslaan baar. De Spanjaard bouwde zijn zegereeks op gravel uit tot ze ventien overwinningen in acht tien duels. De Belg Christophe Rochus gaf gisteren te weinig tegenstand om Ferrero van de toernooizege af te houden: 6-2 6-4. Bij de vrouwen was Amelie Mauresmo in Warschau de ge lukkigste. De Fran9aise verloor de eerste set in de tiebreakmaar walste vervolgens over Venus Williams heen. De tweede set ging met 6-0 naar Mauresmo. Haar Amerikaanse opponente. als eerste geplaatst, had toen al last van een spierblessure in de onderbuik. Ze werd op de baan een paar keer behandeld, maar besloot bij 0-3 in de beslissende set de heilloze missie te staken. Een speciaal antidopingtribu- naal heeft de Tsjechische ten nisser Bohdan Ulihrach schul dig bevonden aan het gebruik van het prestatieverhogende middel nandrolon. De tennisser wordt gestraft met een schor sing van twee jaar en een boete van 40.000 euro. Tennisorgani- satie ATP bracht de sancties za terdag naar buiten. Ulihrach (28) werd vorig jaar oktober positief bevonden tij dens het ATP-toernooi van Moskou. Zowel het eerste als tweede urinemonster bevatte het verboden middel nandrolon De Tsjech verklaarde onschul dig te zijn. Hij koos vrijwillig voor een onmiddellijke schor sing, maar vroeg wel om een on- fhankelijk onderzoek. ANP wan onze sportredactie al LAUSANNE - TVler Hamilton I had dit voorjaar drie wedstrij den uitgekozen waarin hij wilde pieken. De Amerikaan kon gis- deren in Lausanne tevreden con- Güderen dat zijn voorbereiding voorbeeldig is geweest. Na I'h' Luik-Bastenaken-Luik werd S hij. dankzij winst in de afslui- tende tijdrit, ook winnaar van 3" de Ronde van Roinandië. 1 inde Waalse Pijl,zijn eerstecloel van dit wielerjaar, werd Hamil- ton al veertiende, voor de Ame rikaan een aanwijzing dat het met de vorm wel goed zat. De bevestiging in Luik-Bastena- ken-Luik deed hem glimmen van trots, zeker omdat hij de eerste Amerikaan was die La Doyenne won. Met intensieve begeleiding van CSC-ploegbaas Bjarne Riis en de wijze lessen van vriend en oud-ploeggenoot Lance Arm strong in het achterhoofd, had Hamilton zich perfect voorbe reid op de twee weken waarin hij wilde scoren. In de vierde etappe van de Ronde van Ro- mandië, de zwaarste, hield hij de schade op ritwinnaar Fran cisco Perez beperkt. De Spanjaard veroverde de lei derstrui door na de klim naar Les Paccots alleen aan te komen. Het was een genoegdoe ning voor Perez, die een dag eer der nog de schlemiel was ge weest nadat hij als koploper de verkeerde weg was ingereden De juiy riep hem even later als nog tot ritwinnaar uit naast de Zwitser Laurent Dufaux, die als eerste de finish was gepasseerd Hamilton had gisteren 43 se conden goed te maken op de lei der. Dat doel haalde de CSC- renner ruimschoots. Hij won de individuele tijdrit met 41 secon den voorsprong op de Zwitser Alex Zülle. In het eindklasse ment werd diens landgenoot Laurent Dufaux op 33 seconden van Hamilton tweede. De Duitser Steffen Wesemann won gisteren Rundum Flugha- fen Kóln-Bonn. Wesemann, rij dend voor Telekom, kwam na tweehonderd kilometer alleen aan nadat hij eerder in zijn een tje de sprong had gemaakt uit het peloton naar een kopgroep van 21 renners. De Belg Geert Omloop werd tweede, de Neder lander Maarten den Bakker der de, net voor Matthé Pronk. Alain van Katwijk won zater dag de Ronde van Overijssel. De renner uit Spijkenisse, sinds kort rijdend voor AXA, was in Rijssen de snelste van een kop groep van drie voor Piet Rooij- akkers en John Sulkers. Het drietal had zich zo'n tien kilo meter voor de finish losgemaakt uit een groep van zeven. ANP •Hnnr Herman Wissink GRONINGEN - De poster was 'zo mooi: Verona van de Leur in een ingewikkelde pose voor het Groningse Martiniplaza. Maar de Waddinxveense haakte de week voor het Achtlandentoer nooi af met een voetblessure. Wat zou het nationale turnteam zijn zonder de kopvrouw en zonder de van een virus herstel lende Renske Endel en Monique Nuijten? De conclusie luidde 1)3 dat Nederland zonder Van de Leur kan, maar nog niet hele maal. indelandenwedstrijd werdNe- Jderland zaterdag keurig derde ■achter Roemenië en Australië. Zonder Van de Leur zal het mo gelijk zijn om kwalificatie voor |'de Olympische Spelen in Athe- |ne af te dwingen. Maar wil Nederland in augustus op de ^wereldkampioenschappen in 1 Anaheim voor medailles in aan- merking komen, dan heeft 'bondscoach Frank Louter zijn pupil nog hard nodig. !;,0ns hoofddoel blijft het team ,'en ons daarmee kwalificeren 'vóór de Olympische Spelen. Na wat ik heb gezien, ben ik dik te- 'vreden", zei Louter gisteren na 'afloop van de toestelfinales, ^.waarin de Nederlandse turn sters geen medailles verover den. Pech Suzanne Harmes ontkwam er op vloer in haar vierde spron- genserie niet aan om een keer een voet buiten de lijnen te zet ten en zo een plak te verspelen. Gabriëlla Wammes had de pech als eerste aan de bak te moeten op sprong. Ze kwam twaalfdui zendste punt tekort voor brons. Op brug stelde Laura van Leeu wen teleur doordat ze op veilig turnde en tussendoor ook nog een keer op de grond kwam te staan en op balk had de jonge Berber van den Berg (15) haar zenuwen niet in bedwang. Ze was genoodzaakt een keer een verdieping lager een ongewens te tussenstop te maken. Ondanks die foutjes niets dan positiefs uit de mond van Lou ter. „De meisjes die hier meede den hadden hun plaatsje in het Nederlands team al verdiend, maar hebben dit weekeinde be wezen dat ook waard te zijn. Doordat ervaren meisjes als Ve rona van de Leur, Renske Endel, Monique Nuijten en Fieke Wil- lems hier om diverse redenen niet mee konden doen, moesten de jonge meisjes eerder aantre den dan ik eigenlijk had gewild. Ik had liever gezien dat ze nog hadden gewerkt aan hun ni veau." Louter: „Maar aan de andere kant hebben ze me wel ver baasd. Ze zijn verder dan ik had verwacht. Je moet niet vergeten dat Wammes in haar tweede sprong nog ruimte heeft voor een draai om haar lengte-as en dat Laura van Leeuwen haar nieuwe brugoefening nog niet af heeft. Berber van den Berg turn de zaterdag bij de landenwed- strijd een erg strakke brugoefe- ning, tei-wijl Mayra Kroonen (14) twee dikke negens scoorde op sprong en vloer. Dat wordt dus dringen voor een plaatsje in het WK-team. „Dat is een luxeprobleem. Weer een heel nieuwe ervaring. Je kunt nu bij wedstrijden die eraan komen wat makkelijker zeggen dat je iemand de kans geeft om te her stellen." Louter zal het Nederlands kam pioenschap, half juni in Nijme gen, gebruiken om negen turn sters aan te wijzen die deel gaan uitmaken van het Nederlands team dat zich gaat voorbereiden op het WK. Van die negen moe ten er uiteindelijk nog twee af vallen. Alleen Verona van de Leur krijgt mogelijk een be schermde status. „Dat kan zelfs op het NK tot een minuut voor de wedstrijd besloten worden." Lijn In Gent werd Nederland twee jaar geleden verrassend vijfde op het WK. Dat het niet zo mak kelijk zal zijn om een jaar voor de Olympische Spelen die plaats weer te bereiken, beseft Louter. „Als je het hebt over de topvier, dan gaat het over Rus land. Roemenië, Amerika en China Daarna volgt een grote groep landen die zal gaan strij den om de plaatsen vijf tot en met twaalf. Wehebbenhier, om gerekend, dezelfde score ge haald als op het EK in Patras, waar we met het team tweede werden. Dus wat dat betreft zit ten we nog steeds op de lijn die ik voor ogen heb." Louter heeft de weg die naar het succes in Anaheim moet leiden al uitge stippeld. „Na het NK hebben we nog zeven weken. Die wil ik ge bruiken voor een interland in Zuid-Frankrijk tegen Frank rijk en Roemenië. Ik wil graag een stage houden in Grieken land, waar ook cle Russen per manent trainen op de toestellen die op het WK gebruikt worden en het zou mooi zijn als we als afsluiting van de voorbereiding nog een interland in eigen huis kunnen houden." GPD Gabriëlla Wammes springt net buiten de prijzen op het Groningse Achtlandentoernooi. foto Toussaint Kluiters/ANP dor Vincent'Ronnes EINDHOVEN - Niet in de drie oefenwedstrijden van het Ne derlands volleybalteam tegen Brazilië zat 'm de kneep. De hal ve finale in de Italiaanse play offs, gisteravond tussen Treviso en Milaan, daar was het te doen. Zou Milaan gewonnen hebben, dan had bondscoach Bert Goed koop een groot probleem gehad. Maar door de winst van Treviso zal sterspel er Reinder Nummer dor er komend weekeinde bij de EK-kwalificatiewedstrijden in Macedonië gewoon bij zijn. Milaan, met de Nederlanders Henk-Jan Held en Reinder Nummerdor, werd vierde in de reguliere competitie, maar bracht het tot ieders verrassing tot 2-2 in de play-offs tegen Tre viso, de nummer één. Winst gis teravond zou Nummerdor in de finale hebben gebracht, waar door hij niet met Oranje naar Macedonië had kunnen afrei zen. Nederland moet komend week einde kwalificatie afdwingen voor het EK in september in Duitsland. Vorig jaar al werd de eerste ronde van deze kwalifica tie gespeeld. Spanje won toen van Nederland en voert de poule aan, Nederland staat tweede, Slovenië derde en Macedonië vierde. Met een beetje geluk, af hankelijk van de ontwikkelin gen in de andere poules, biedt de tweede plaats ook recht op deel name Via het EK voert ook een van de kwalificatiemogelijkhe den voor de Olympische Spelen in Athene. Er is dus alles aan ge legen om in het Macedonische Strumica goed voor de dag te komen. Rond de drie oefenwed strijden tegen wereldkampioen Brazilië, donderdag (3-2 in Nieuwegein), vrijdag (0-3 in Al- mere) en zaterdag (2-3 in Eind hoven), telkens bekeken door een opvallend talrijk publiek, werd dan ook druk gespecu leerd over mogelijkheden om de schier onmisbare Nummerdor erbij te halen. „We kunnen hem opeisen, maar dan zou Reinder zelf nog vanuit zijn relatie met de club kunnen weigeren", al dus technisch coördinator Toon van der Burgt van de nieuwe topvolleybalstichting Pro-Vol ley. „In zo'n situatie wil natuur lijk niemand Reinder manoeu vreren." Het inroepen van andere hulp troepen is een immer terugke rende discussie rond het Neder lands volleybalteam. Maar het leger potentiële oudgedienden begint met het vorderen der ja ren uitgedund te raken. Bas van de Goor zou zeker een serieuze optie zijn, maar hij heeft enkele weken geleden na een vraag van Bert Goedkoop laten weten dat zijn vorig jaar genomen besluit definitief is. Dus kan Goedkoop doorgaan met wat hij eigenlijk ook het liefst doet: het opbou wen van een nieuw, jeugdiger team rond de oudere volleybal lers Schuil, Nummerdor, Gört- zen en Mike van de Goor, GPD Rob Bontje (links) en Guido Górtzen blokkeren een smash van de Braziliaan Leandro da Silva. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23