OURAN Ecolo stapt uit regering België Vandaag open! Arbeiderspartij Israël in crisis VERSCHOORE Reddende Sojoez landt op honderden kilometers van doel Demissionair kabinet-Verhof stadt moet ministersposten herverdelen Jamai opeens populaire naam Om de doden een gezicht te geven Platenbazen saboteren pc's van kopieerders Perfect weer voor strandzeilers Aanklacht Maatregel tegen verdeeldheid EU Kritisch rapport over hotels Manchester kampioen Hoek verslaat Kloetinge 15 en 17 Decaan wil studiepunten voor sport Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Regen Vandaag valt er veel regen. De wind waait matig uit zuidwestelijke richting. Maximumtemperatuur rond de 17 graden. 246e jaargang no. 106 maandag 5 mei 2003 los nummer 1,10 PZC Film ol Digitaal wij printen het allemaal^ internet: www.pzc.nl HnorTon van Lierop BRUSSEL - De Franstali ge groene partij Ecolo is gisteravond uit de Belgi sche regering gestapt. Dat gebeurde nadat premier Verhofstadt de groene Verkeersminister Durant de bevoegdheid over Luchtvaart had ontno men. Dat besluit volgde gistermiddag op Durants weigering om nachtvluch ten over Brussel toe te staan. HILVERSUM - De naam Jamai blijkt de afgelopen maand ma teloos populair onder jonge ou ders. De afgelopen maand zijn 25 Ne derlandse jongetjes naar de winnaar van de televisietalen tenjacht Idols genoemd Dat stelde het blad Muziek Beeld. Ter vergelijking: in 2002 werd er slechts één jongetje Ja- raai genoemd. Dit was overigens ui de maand december, toen de uitzendingen van Idols al drie maanden bezig waren. Als meisjesnaam is Dewi, die vierde werd in de talentenjacht, het populairst Grote achter blijver is nummer drie Hind, die dit jaar pas vijf naamgenootjes kreeg. ANP Durant wilde een akkoord over nachtvluchten over Brussel vanaf de nationale luchthaven Zaventem niet uitvoeren. Dat zou leiden tot grote onveilig heid, omdat toestellen over een oliedepot moesten vliegen, zo meende zij. Over een compro misvoorstel om het depot te mij den, wilde zij gistermiddag geen besluit nemen. „Dat dien ik eerst te bestuderen. Ik onderhandel niet onder be dreiging van een pistool op de borst", aldus de groene bewindsvrouwe. Verhofstadt wilde dat Durant binnen vijf minuten zou instemmen met het compromisvoorstel Durant zegt dat het voor haar geen zin heeft minister te blij ven als zij niet meer mag beslui ten over luchtvaart. „Als dat zo gebeurt, kan ik niet aanblij ven." Durants partijgenoot en enig ander Ecolo-lid van de re gering, staatssecretaris van Energie Deleuze, stapte gister avond ook op. De kwestie-Durant zorgde af gelopen weekeinde voor een korte, maar hevige regerings crisis in België, exact twee we ken voor de Kamerverkiezin gen. Alle Vlaamse partijen, ook de groene partner Agalev, zei den dat Durant eerdere afspra ken over nachtvluchten bewust vertraagde om haar kiezers in thuisbasis Brussel niet tegen zich in het harnas te jagen. Doordat Durant eerst nog ad viezen wilde inwinnen, blijft de overlast van de nachtvluchten nu geconcentreerd boven enkele Vlaamse gemeenten ten noor den van Brussel. De bevolking daar dreigt uit protest tegen het al jaren durende nachtlawaai over twee weken massaal op het extreemrechtse Vlaams Blok te stemmen. Dat bleek vorige week al uit een schaduwverkie zing, die de gevestigde Vlaamse partijen wakker schudde. Vliegtuiglawaai is nu één van de belangrijkste campagnethema's van onze redactie buitenland TEL AVIV - Amram Mitzna heeft gisteravond onverwacht aangekondigd af te treden als leider van de Israëlische Arbei derspartij. Hij heeft die functie minder dan zes maanden be kleed. Mitzna verklaarde dat hij het vechten tegen zijn rivalen moe is. „Ik heb geen zin meer me iedere ochtend te moeten bewij zen als voorzitter." Eind vorig jaar koos een grote meerderheid van de partijleden Mitzna als de man die het in de nationale verkiezingen moest opnemen tegen premier Ariel Sharon van de Likoed. De nieu we leider bood een duidelijk al ternatief voor de militante poli tiek van de Likoed, maar bij de verkiezingen in februari bleek dat er weinig kopers waren. Dat leidde binnen de kansloze partij tot kritiek. Mitzna zei gisteren dat hij het gevoel heeft in de rug te zijn ge stoken 'door mensen die liever tegen mij vechten dan strijd voeren voor vrede'. Hij noemde geen namen, maar doelde in de eerste plaats op zijn voorganger en oud-minister van Defensie Benjamin Ben-Eliezer. Hij wordt opnieuw genoemd als kandidaat voor de opvolging van Mitzna Andere gegadigden zijn Matan Vilnai (ex-generaal en oud-minister van Sport en Cultuur), Avraham Shochat (oud-minister van Financiën), Dalia Itzik (fractievoorzitster in het parlement) en Avraham Burg (oud-parlementsvoorzit ter). In Groot-Brittannië zijn af gelopen weekeinde zes perso nen aangehouden in verband met een zelfmoordaanslag in Tel Aviv die werd gepleegd door een Brit. De aanslag kostte woens dag behalve aan de dader aan nog drie mensen het leven. De aanslag werd gepleegd door de 21-jarige Asif Hanif uit Houn- slow, een voorstad van Londen. In Groot-Brittannië zouden nog vijftig mensen bereid zijn om in het Midden-Oosten zelfmoord aanslagen te plegen. Dat zegt Hassan Butt, een vooraanstaan de militante moslim, in een in terview met The Sunday Times. In de Gaza-strook werd vrijdag een Britse documentairemaker gedood door Israëlische militai ren. James Miller zou bij Rafah zijn doodgeschoten door mili tairen die een huis van een mili tante Palestijn wilden slo pen GPD/RTR/DPA/AFP Een Marokkaans jongetje bekijkt de rouwkransen op het militaire ereveld in Kapelle. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze redactie KAPELLE - Op veel plaatsen in Nederland werden gisteravond de mensen herdacht die zijn omgekomen in de strijd voor de vrijheid. In Kapelle woonde een groot internationaal gezelschap, vooral uit Frankrijk en Marokko, de herdenking bij Op het Frans militair ere veld in Kapelle liggen 229 soldaten begraven die vooral tijdens de meidagen van 1940 onder Franse vlag in Zeeland sneuvelden Bij de nationale herdenkingsplechtigheid op de Dam in Amsterdam werd een krans gelegd door koningin Beatrix en kroonprins Willem- Alexander. De Amsterdamse burgemeester J. Cohen benadrukte dat Nederlanders moeten beseffen hoe belangrijk het is om vreedzaam naast elkaar te leven. Om onze samenleving te begrijpen, moeten mensen volgens Cohen de geschiedenis van de oorlog kennen. De zeventienjarige scholier Branko van Hulst uit Heemskerk droeg uit het hoofd zijn gedicht 'Oorlog Voorbij' voor. De leerling won hiermee de dichtwedstrijd 'Zo Gedacht, Zo Gedicht', die is ingesteld om jongeren actief bij de do denherdenking en bevrijdingsdag te betrek ken. pagina 11: herdenkingen in Zeeland DEN HAAG - Platenmaatschappijen geven steun aan bedrijven die software ontwikkelen om via internet computers te saboteren. Dat meldde de Amerikaanse krant The New York Times gisteren. De maatschappijen willen op deze manier optreden tegen de handel op internet. De handel in illegale kopieën van muziek kostte de pla ten in 2002 vier miljard dollar. Sabotage zou daar een einde aan kunnen maken.GPD Advertentie Vandaag 5 mei zijn alle IKEA vestigingen open van 10-21 uur! I DUIDEN - Strandzeilers uit het hele land verzamelden zich zaterdag in IJmuiden. Het weer zat mee, I Wanter stond een behoorlijke wind. foto Koen Suyk/ANP geworden in België. Door het te rugtreden van Ecolo dient de demissionaire regering-Verhof stadt voor enkele weken minis tersposten opnieuw te verdelen tussen Franstalige socialisten en liberalen. Om het taaleven wicht in de regering te bewaren, zou koning Albert eventueel nog extra ministers moeten be noemen. Diepe wonden De volgens Vlamingen halsstar rige opstelling van Durant heeft ook diepe wonden geslagen tus sen Vlaamse en Franstalige groenen. Tot nu vormen deze twee partijen als enige politieke familie een fractie in de Kamer van Volksvertegenwoordigers „Het zal echter zeer lang duren om de wonden die we hebben opgelopen weer te laten helen", aldus de Vlaamse regionale mi lieuminister Dua gisteren. De manoeuvre van Ecolo maakt de vorming van een nieuwe paars groene regering na de verkiezin gen ook uiterst moeilijk. ANP BELGRADO - De Servische vi- ce-premier Miodrag Isakov heeft gedreigd het Joegoslavië- tribunaal aan te klagen omdat een getuige daar heeft ver klaard dat hij, Isakov, heeft ge collaboreerd met de geheime dienst van oud-president Slob odan Milosevic. Het slaat nergens op dat elk stuk vuil daar als beschermd ge tuige de reputatie van een eer zaam burger bekladden," zei Is akov. AP De Europese ministers van Buitenlandse Zaken willen een gemeenschappelijke vei ligheidsstrategie op poten zetten om een herhaling van de verdeeldheid rond Irak te voorkomen. Dat hebben ze afgelopen weekeinde in Grie kenland besloten. EU-Bui- tenlandcoördinator Solana (foto) gaat de plan nen verder uitwer- A ken. De conclusie van een onderzoek naar de veiligheid in hotels is dat er nogal wat mis is. Veel hotels zouden niet zijn voorbereid op brand, geen rampenplan hebben en geen onderzoek doen naar de aanwezigheid van de legionellabacterie De menin gen in Zeeland lopen uiteen, sommige hoteliers rea geren laconiek, anderen zijn het grotendeels eens met de uitkomsten Manchester United is de nieuwe kampioen van Engeland. Het elftal waarin Ruud van Nistelrooij zaterdag met drie goals weer een hoofdrol vertolkte, is niet meer in te halen door Arse nal. De Londenaren verspeelden hun kansen door met 3-2 van Leeds united te verliezen. Manchester sleepte de titel voor de achtste keer binnen in elf jaar. De topper in het Zeeuwse voetbal werd zaterdag gewonnen door Hoek Kloetinge kreeg voor bijna twee duizend toeschouwers op eigen veld een fikse afstraffing (2-5) Rieno van Oost maakte drie van de vijf goals voor Hoek. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18,19,20,21,22,23 en 24. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0 10/min van onze redactie binnenland UTRECHT - Studiepunten voor sport. Dat wil decaan W.A. VVa- genaar van het University Col lege Utrecht (UCU). Maar de Universiteit Utrecht ziet er vol gens voorlichter J.Kessels vooralsnog niks in. „Het is een interessante gedachte, maar we hebben net ons onderwijs programma herzien. Voorlo pig zit zo'n wijziging er dus niet Volgens Wagenaar leren studen ten door serieus met sport bezig te zijn tegenslagen te incasse ren, verantwoordelijkheden te nemen en beredeneerd de weg tot hun doel uit te stippelen „Onderwijskundigen zetten dit soort karaktervorming boven aan hun lijstje, maar het volgen van colleges draagt hier niet aan bij, sportbeoefening wel", bear gumenteert hij. Wagenaar: „Karaktervorming is net als het overdragen van kennis een taak van het onder wijs. Ik vind dat alle universi teiten in Nederland op dit mo ment kansen laten liggen op dat gebied: sport is nergens in het onderwijsprogramma opgeno men Voorlichter Kessels is het er niet mee eens dat de Universiteit Utrecht (UU) kansen laat lig gen. „Wij stimuleren sport wel degelijk, ook al valt het buiten ons curriculum. We hebben in Utrecht goede sportvoorzienin- gen voor studenten, die groten deels met onze financiële steun gerealiseerd worden. Maar het past niet in de Nederlandse cul tuur om studiepunten te geven voor sport. Daar komt bij dat we die karaktervormende eigen schappen van sport wel ergens anders terug laten komen: we geven bijvoorbeeld beurzen aan studenten die actief zijn in be sturen van studentenverenigin gen Daar leren ze ook organise ren en doorzetten." Kessels concludeert dat sport geen vereiste is, om mee te bou wen aan de karaktereigen schappen van de student.Wage naar wijst naar het buitenland: „Daar zijn ze heel serieus met sport bezig en doen ze er niet zo lacherig over als in Nederland. Ik heb het in Utrecht nog niet of- ficeel aangekaart, ik ga eerst in tern in beraad. Misschien zou het UCU mooi als oefentuin kunnen fungeren voor de rest van de Universiteit Utrecht." GPD van onze redactie buitenland ASTANA - Een Russische So joez heeft de driekoppige Ame rikaans-Russische bemanning, die vijfeneenhalve maand aan boord van het internationale ruimtestation zat, gisteren be houden, maar ver van de aange wezen landingsplaats op aarde teruggezet. Helikopters met Russische en Amerikaanse ruimtevaartfunc tionarissen en artsen hebben urenlang gezocht naar het ruimtevaartuig. Uiteindelijk werd de Sojoezcapsule even ten noorden van het Aralmeer, 460 kilometer buiten zijn bedoelde landingsplaats, ontdekt. Zo kwam een spannend eind aan een spannend verblijf in de ruimte. Door het ongeluk met het ruimteveer Columbia moes ten de Rus Nikolaj Boedarin en de Amerikanen Kenneth Bo- wersox en Donald Pettit twee maanden langer in de ruimte doorbrengen dan gepland. Hun vertrek en de aanvoer van een nieuwe bemanning, moest plaatsvinden per Sojoez, omdat de Amerikaanse shuttles sinds het fatale ongeluk van 1 februa ri aan de grond worden gehou den. Volgens Nasa-functionaris Al- lard Beutel heeft de capsule een steilere afdaling gemaakt dan de bedoeling was en is ze daar door op de verkeerde plaats te recht gekomen. Volgens de Rus sische ballistisch deskundige Nikolai Ivanov zou dat beteke nen dat de zwaartekracht bij de daling hoger is geweest: G-9 in plaats van G-7, maar nog bin nen het bereik dat voor astro nauten te dragen is. AP (Advertentie) naamT noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor e 16,- straat nr 'k 9eef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: -l*i .noteert u mij voor een abonnement. De eerste e ma-|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer: automatische incasso 20,50). handtekening: »er Wartaal met automatische incasso 55,10) per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ven, In de colofon treft nadere informal aan I ?"t°™,!V:he 209,90). Stuur deze bon naar: I PZC, afdeling lezersservice "71 991 /l"nnnnnoll Antwoordnummer 112 t löï UUUUUri J 4800 vb Breda at «vo do vr ia (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1