De subtop bestaat niet meer PZC Juve heeft nog één zege nodig Brugge verovert twaalfde landstitel Ajax gaat zonder Europese ballast soepel langs RKC Bruggink laat PSV ontsnappen tegen AZ Strijd tegen degradatie nog open Vier treffers Stefan Jansen vellen Sparta FC Utrecht kan ook tien Feyenoorders niet bedwingen: 1-2 FIFA twijfelt over aantal deelnemers aan WK 2006 door Henk van Weert EINDHOVEN - Arnold Bruggink blijft een bijzonde re voetballer. Getalenteerd, gave technicus, mooie trap- techniek. Ondanks zijn posi tieve instelling, zijn talent en zijn gevoel voor de club is hij altijd onderwerp van dis cussie gebleven bij PSV. Bruggink schoot zijn club za terdag in de laatste twintig minuten tegen AZ (2-2) met twee treffers te hulp, maar zijn vertrek is onafwend baar. Hij zal herinnerd worden als een speler die op momenten die er toe deden heel belang rijke doelpunten maakte voor PSV. Keer op keer. Zo ook zaterdagavond in de wedstrijd tegen AZ. Bij een 2-0-achterstand kwam Bruggink in de 68e minuut het veld in. De tweede neder laag van het seizoen leek on vermijdelijk. Op dat moment lag de bal vlakbij de zestien meterlijn. Stil, klaarvooreen vrije trap. Bruggink nam de kortste weg naar de bal, zette zich er schuin achter en trap te hem via een Alkmaars been achter doelman Zwart- hoed: 1-2. Zo pompte hij weer leven in een zwak voet ballend PSV, dat een neder laag verdiende. Zo ver kwam het niet, want Bruggink sloeg nog een keer toe. Elf minuten na de eerste nam de Twent zijn tweede vrije trap. Ook die bal ging er in: 2-2. Qua schoonheid over trof Bruggink de eerste. „Toen ik vanaf de kant zag dat we die eerste vrije trap kregen, wilde ik er zo snel mogelijk in. De jongens za gen dat en lieten de bal voor me liggen. Op zo'n moment moet je rustig blijven. Dat neem ik me altij d voor. Rustig aanlopen, evenwichtige pas sen nemen, je standbeen vastzetten en uithalen. Ik tra in er nog altij d veel opDie eerste ging er goed in, die tweede was super. Niemand verwacht dat je het twee keer kunt. Als je de bal met zo'n snelheid over de muur krijgt I valt-ie goed het doel in. Dan heeft de keeper het nakij- ken", vertelde Bruggink na afloop. Het spel van PSV was werke lijk slecht. Het tempo waste laag, de nonchalance te groot en persoonlijke initiatieven ontbraken. Het duo Vogel- Van Bommel haperde flink en dat is bij uitstek de indica tie dat het mis gaat. Twijfel overheerste. Het is onder hand een bekend beeld, waarin de ene negatieve fac tor de andere versterkt. Onweersbui PSV toonde ook geen greintje strijdlust. Guus Hiddink stapte na 45 minuten met een onweersbui in het hoofd de kleedkamer in. AZ leidde op I dat moment met 0-2 dankzij doelpunten van De Cler (fan tastisch afstandschot) en Elkhattabi. Hiddink zat na I afloop nog een beetje na te trillen. „Die boosheid overde eerste helft is er nog steeds. We waren slordig, noncha lant, we verspeelden veel ballen, de passing was niet goed. Ik miste strijd en disci pline. Dat is de basis van waaruit je moet voetballen. Ja, ik was verschrikkelijk boos in de rust." Pas in het laatste halfuur kwam PSV op stoom. Zeker nadat Lamey rood had ge kregen van arbiter Vink we gens een grove charge op Mark van Bommel, wist PSV de strop aan te trekken. In de laatste minuten ontsnapte AZ zelfs aan een nederlaag. De Alkmaarse ploeg sloot af met slechts negen spelers, omdat Lindenbergh in de laatste minuut zijn tweede gele kaart kreeg. Na de overwinning op Ajax wilde Hiddink de champag ne nog niet ontkurken. De prestatie tegen AZ gaf hem gelijk in zijn zuinigheid. Hid dink had het nu over een glaasje melk. ,,En we moeten oppassen dat het geen zure melk wordt. Dan kan gebeu ren als we niet doen wat we moeten doen." maandag 5 mei 2003 RIJSWIJK - De strijd tegen de gradatie uit de eredivisie is nog verre van beslist. Vitesse en Zwolle wonnen zaterdag en gis teren pakte Groningen een punt tegen NEC: 0-0. Vitesse won zaterdagavond voor het eerst onder trainer Stu ring (2-1 tegen NAC) en FC Zwolle verraste thuis Roda JC. 3-1. De Graafschap blijft hek kensluiter, maar kan door de zege van vrijdagavond bij Ex celsior (3-4) degradatie nog voorkomen. Heerenveen won weer eens een uitwedstrijd. In Tilburg ging Willem II met 1-5 onderuit. RBC Roosendaal won met 1-0 van FC Twente. RKC Waalwijk, NEC, FC Utrecht en Roda JC leden welis waar puntenverlies, maar ma ken nog kans op Europees voet bal. ANP ROTTERDAM - Sparta is de laatste kans op een periodetitel in de eerste divisie kwijt. De Rotterdammers verloren gister middag voor eigen publiek met 3-4 van FC Den Bosch. Voor de Brabanders nam Stefan Jan sen alle treffers voor zijn reke ning. Sparta had bij winst nog mee gedaan in de strijd om de vierde-periodetitel, die recht geeft op het spelen van na- competitie. Door de nederlaag bleef de ploeg op acht punten staan. Sparta begon goed. Door tref fers van Koevermans en De Fauw namen de Rotterdam mers een voorsprong van 2-0, die ze nog voor de rust verspeel den, Jansen zorgde voor een gelijke stand na de eerste helft. In de tweede periode hielp de zelfde spits FC Den Bosch in de slotfase aan een ruime voor sprong: 4-2. De tweede treffer van Koevermans, de derde van Sparta, uit een strafschop kwam te laat. ANP door Jaap van Essen UTRECHT - RKC werd verplet terd door Ajax, Feyenoord won gisteren ook met tien man nog doodgewoon, uit bij FC Utrecht. Het gaat niet goed met de Ne derlandse subtop. Sterker, er is geen subtop meer. PSV, Ajax en Feyenoord (in wil lekeurige volgorde) vormen de topdrie van de eredivisie. Daar na komt er een hele lange tijd niets en dan volgt de rest van Nederland. Illustratief mag zijn dat RKC als trotse nummer vier van Nederland nu al 24 punten achterstand heeft op de num mer drie, Feyenoord. Puur cijfermatig is de afstand tussen de topdrie en de rest gro ter dan ooit. Vorig seizoen ein digde Heerenveen als vierde met vierpunten achterstand op Fey enoord. Een jaar eerder werd Roda vierde, met slechts twee punten minder dan Ajax. En daarvoor kende de eredivisie zelfs enkele seizoenen waarbij de topdrie helemaal geen top drie meer was. Heerenveen (2e in 2000), Willem II (2e in 1999), Vitesse (3e in 1998), FC Twente (3e in 1997) en Roda JC (2e in 1995) wisten zich tussen de ge vestigde orde te dringen. Van een serieuze bedreiging voor de topdrie is nu geen spra ke meer en die is in de nabije toe komst ook niet te verwachten. Bijna alle clubs die de sprong naar de top de afgelopen tijd waagden, verkeren nu in een de plorabele financiële toestand. FC Twente, Vitesse, NAC en FC Utrecht zijn er het ergst aan toe Het is zelfs niet eens zeker of ze komend seizoen meedoen aan de competitie. Heerenveen lijkt nog gezond, maar leefde de voorbije jaren vooral van een slim aan- en verkoopbeleid. En de transfermarkt zal de komen de jaren nog maar weinig meer opleveren. Goede reeks Onder de topdrie heeft de nivel lering inmiddels keihard toege slagen. Onderling is er nauwe lijks kwaliteitsverschil tussen de ploegen die nu op de vierde Thomas Buffel (links) heeft Feyenoord op een 2-1 -voorsprong gezet en wordt achtervolgd door Brett Emerton. foto Vincent Jannink (RKC) tot en met de dertiende (RBC) plaats staan. En dus slaagt er niet een ploeg in een gaatje te slaan in de strijd om Europees voetbal. Sterker, bij na niemand pakt nog punten. RKC haalde er slechts zes in de laatste vijf duels, maar staat toch nog vierde. Roda verloor zelfs vier duels op rij FC Utrecht leek even aan een goede reeks bezig te zijn, maar zakte gisteren weer hopeloos door het ijs In eigen huis ging de failliete Challenger onderuit te gen Feyenoord. 1-2. Het lijkt he lemaal niet zo'n gekke uitslag, maar in werkelijkheid moest de thuisploeg zich een beetje scha men. De wedstrijd begon leuk, met de snelle (derde minuut) 0-1 door Van Persie en ook al rappe (twaalfde minuut) gelijkmaker door Gluscevic. Daarna begon de wedstrijd voor arbiter Van Egmond. Na een kwartiertje trapte Vreven na bij Paauwe en gooide hem bovendien tegen de grond. Van Egmond deed het zo veelste incident rond de Belgi sche indiaan af met een gele kaart. Nog geen tien minuten later deed Robin van Persie een beet je naar tegen de roodhuid. Van Persie raakte Vreven wel, maar die gooide er een onvervalste rolpartij uit en toonde zich dus rijp voor de Bundesliga. Een kleine reprimande door Van Eg mond, misschien een gele kaart was op zijn plaats geweest, meer niet. De arbiter bleek echter zo onder de indruk van het toneel spel door Vreven dat hij Van Persie naar de kleedkamer stuurde. Feyenoord moest met tien man verder, zeventig minu ten lang. Simpel overeind FC Utrecht had dankzij de arbi ter dus een uitgelezen kans om helemaal op eigen kracht Euro pees voetbal veilig te stellen. De ploeg liet ook wel zien dat te willen, maar een handjevol kan sen leverde geen resultaat op en kort na rust ging het kaarsje bij de thuisploeg al helemaal uit. Feyenoord-met-tien-man was uiteindelijk een klasse beter en bleef uiterst simpel overeind. De Rotterdammers speelden rustig, lieten het balletje rollen en kregen al snel de beste kan sen. In de 71ste minuut scoorde Buffel de verdiende tweede Fey- enoord-treffer. Het was veelzeg gend dat FC Utrecht ondanks de numerieke meerderheid niet eens meer in staat bleek tot iets wat op een slotoffensief leek. FC Utrecht staat welbeschouwd aardig model voor het hele veld van eredivisieclubs achter de topdrie. Het klassenverschil is veel te groot. Op 1 juni mag FC Utrecht tegen Feyenoord pro beren eindelijk eens een prijs te halen. In de bekerfinale neemt de club dan gelijk afscheid van spelers als Kuijt, Gluscevic en Wapenaar, en van de grenzeloze ambities van de voorbije jaren. FC Utrecht, de Challenger be staat dan niet meer. GPD Real Madrid krijgt thuis pak slaag van Mallorca: 1-5 van onze sportredactie BRUGGE - Drie speeldagen voor het einde heeft Club Brug ge zich zaterdag gekroond tot Belgisch kampioen. Dat ge beurde na een 1-1-gelijkspel te gen Sint-Truiden. Brugge is door dat resultaat niet meer te achterhalen door Anderlecht, ook al omdat het laatste compe titieduel, thuis tegen Lommei, bij voorbaat een reglementaire overwinning oplevert. De twaalfde titel voor de Brug gelingen, de eerste sinds 1998 onder Erik Gerets, hing al lang in de lucht. Club leidde vanaf de vierde speeldag soeverein, eind februari bedroeg de voorsprong op naaste belager Anderlecht zelfs zeventien punten. Zater dag was er, na vier tweede plaatsen op rij, eindelijk weer reden voor groot feest in de Vlaamse toeristentrekpleis ter. Englebert bracht de ploeg van de Noorse coach Sollied na 25 minuten op voorsprong. Vijf mi nuten voor het eindsignaal scoorde Mbonabucya tegen, maar de thuisploeg gaf het be nodigde punt niet meer uit han den. Brugge heeft 78 punten uit 31 duels. Anderlecht kwam giste ren na de 4-0-winst op Germi nal Beerschot op 71 punten. Die achterstand zou nog in te lopen zijn ware het niet dat Brugge nog een thuiswedstrijd voor de boeg heeft tegen het failliete Lommei. Dat duel levert de kampioen een reglementaire 5-0-zege op. Duitsland Achter kampioen Bayern Mün- chen deed VfB Stuttgart zater dag een goede stap richting de tweede plaats die recht geeft op rechtstreekse deelname aan de Champions League De'Schwa- ben' wonnen met 2-1 bij Han nover, voornaamste concurrent Borussia Dortmund maakte op nieuw een misstap: thuis kwam de ploeg van coach Sammer niet verder dan 2-2 tegen Wolfs- burg. Onderin is Energie Cottbus niet meer te redden. Na de 0-0 van zaterdag tegen Hamburger SV is handhaving nog slechts in theorie mogelijk. Ook voor Nürnberg lijkt degradatie onaf wendbaar. Een trainerswissel afgelopen week had niet het ge wenste effect. Augenthaler-ver vanger Wolfgang Wolf zag zijn ploeg tegen 1860 München in de openingsminuut nog wel de lei ding nemen, maar twee treffers van Lauth bezorgden het me rendeel van de ruim 35.000 toe schouwers een fikse kater. Mün chen speelde nota bene vanaf de 63e minuut met tien man na het wegzenden van Costa Stuttgart had de zege in Han nover vooral te danken aan rou tinier Sean Dundee, die beide doelpunten maakte. De jonge ploeg van coach Felix Magath hield stand hoewel Hannover in de slotfase door een treffer van Kaufman nog mocht dromen van een punt. Dortmund leidde tegen Wolfsburg bij rust met 1-0 (Rieken) maar de paniek sloeg toe toen Thiam binnen drie mi nuten twee keer scoorde voor de gasten. Tsjechisch international Rosicky redde een punt voor de thuisploeg. Werder Bremen greep de laatste strohalm in de strijd om Euro pees voetbal door op eigen veld Hert ha BSC met 4-2 te verslaan. De Braziliaan Ailton scoorde weliswaar niet, maar stond aan de basis van drie van de vier treffers. Schalke 04 verloor door een 3-1-nederlaag bij Hansa Rostock de aansluiting bij de subtop. De ploeg van coach Wilmots stond bij de rust nog voor door een doelpunt van Va- rela. Hansa heeft door de zege nog alle kans op lijfsbehoud Bayer Leverkusen behaalde in de strijd tegen degradatie een belangrijke zege op concurrent Arminia Bielefeld: 3-1. Voor Bayer scoorde Lucio twee keer. ANP ZÜRICH - De definitieve beslis sing over een mogelijke uitbrei ding van het deelnemersveld aan het WK voetbal in 2006 in Duitsland is verschoven naar eind juni 2003. De FIFA staat onder Zuid-Ame- rikaanse druk om het aantal deelnemers in 2006 van 32 naar 36 te verhogen. De Zuid-Ameri kaanse bond heeft in maart bij monde van de Argentijnse FIFA-vice-president Grondona verzocht om een vijfde startbe wijs, eén meer dan het huidige aantal. Daarop opperde de FIFA het idee het WK uit te breiden RTR van onze sportredactie TURIJN - Ondanks een gelijkspel is Juven- tus weer een stap dichterbij het 27e lands kampioenschap in de clubgeschiedenis gekomen. De ploeg van Edgar Davids ver speelde bij Lazio (0-0) twee punten, maar behield een voorsprong van acht punten op naaste achtervolger Internazionale. De blauw-zwarten uit Milaan kwamen bij Ata lanta Bergamo niet verder dan 1-1. Wanneer Juventus volgende week de thuis wedstrijd tegen Perugia in winst omzet, kan de 'Oude Dame' de titel vieren. Onderaan de Serie A viel het doek voor Torino en Como. Beide formaties leden zaterdag een neder laag en kunnen daarom de degradatie niet meer voorkomen. Juventus, met Davids in de basis, had dit weekeinde al de mogelijkheid het kampi oenschap zeker te stellen, wanneer de ploeg zelf won en Internazionale verloor of gelijk speelde. Met die gedachte in het achter hoofd speelden de Juve-spelers onder hun gebruikelijke niveau Dat coach Lippi een nederlaag bespaard bleef, lag enkel aan de slechte afwerking van de Lazio-aanvallers. De Romeinen creëerden kans op kans, maar kregen de bal niet in het vijandelijke doel. Ook de strijd om de tweede plaats is open Inter morste dus punten, terwijl AC Milan de volle winst pakte tegen Como: 2-0. Het verschil tussen de stadgenoten is twee pun ten, in het voordeel van Internazionale. Spanje Mallorca bracht zaterdag met een verplet terende 5-1 -overwinning op Real Madrid de spanning terug in de Spaanse titelstrijd. De toeschouwers in Bernabeu wisten niet wat ze zagen, ruim tweeëneenhalf jaar was 'de Koninklijke' in eigen huis ongeslagen ge weest in competitieverband. Real kwam za terdag zelfs nog aan de leiding door een doelpunt van Ronaldo in de negende mi nuut. Aan de hand van de Kameroenees in ternational Eto'o liepen de eilandbewoners na rust over Real heen: Pandiani, Riera, Eto'o zelf, Roberto Carlos (eigen doelpunt) en Carlos waren verantwoordelijk voor de ontluisterende eindstand. Het bood Real Sociedad nog dezelfde avond de kans Real weer tot op één punt te nade ren Met Sander Westerveld onder de lat slaagden de Basken daarin Het boekte een zwaarbevochten 1-0-overwinningopSevil- la. De gevierde man was Xabi Alonso. In de strijd om Champions-League-voetbal be wees Valencia zichzelf een slechte dienst. De titelverdediger verloor onverwacht uit bij Racing Santander met 2-1. Middenmo ter Barcelona won op eigen veld van hek kensluiter Rayo Vallecano. Het werd 3-0 door doelpunten van Luis Enrique, Marc Overmars en Saviola. Engeland Door de 4-1-overwinning op Charlton kwam Manchester United op 80 punten uit 37 wedstrijden, Arsenal bleef een dag later steken op 72 uit 36 en moest de titelrace dus Jaap Stam (rechts) heeft handen en voeten nodig om Juventus-spits Alessandro Del Piero van de bal te houden. foto Plinio Lepri/AP opgeven. De laatste elf seizoenen werd Manchester acht keer kampioen. Met zijn drie doelpunten van zaterdag klom Ruud van Nistelrooij naar de eerste plaats op de topscorerslijst van de Premier League Hij begon aan de wedstrijd met 21 competi tietreffers achter Beattie van Southampton met 23 en Henry van Arsenal met 22 Tegen Charlton speelde hij zijn honderdste wed strijd voor United. In die honderd wedstrij den maakte hij 81 doelpunten. De 26-jarige international werd gekozen tot speler van de maand april in Engeland. Newcastle United is zeker van deelname aan de voorronden van de Champions Lea gue. In de Engelse Premier League geven de plaatsen drie en vier daarop recht. De ploeg van Bobby Robson klopte Birmingham met 1 -0 (doelpunt Viana) en zag de concurrenten Liverpool en Chelsea verliezen Liverpool verloor thuis met 2-1 van Manchester City, waarvoor de Fransman Anelka twee keer scoorde. Chelsea verloor bij stadgenoot West Ham United met 1-0. De Italiaan Di Canio, voor het eerst in het team sinds fe bruari, was de match winner. Schotland Celtic verhoogde in Schotland de druk op aartsrivaal Glasgow Rangers Een week na de 2-1-overwinning op Rangers, was Celtic nu met 4-1 te sterk voor Dunfermline. Glas gow Rangers verslikte zich in Dundee (2-2), waardoor de voorsprong op Celtic - dat nog een wedstrijd tegoed heeft - slonk tot drie punten. ANP/RTR door Peter van Duyl AMSTERDAM - Er werden wat tranen gelaten, toen Ajax twee weken terug werd uitgescha keld voor de Champions Lea gue. Maar zonder Europese bal last marcheert het binnen de landsgrenzen opeens een stuk soepeler. RKC Waalwijk, toch de nummer vier van Nederland, kreeg zaterdag een rondleiding langs alle hoeken van de Arena. Met 6-1 kwamen de Brabanders er nog genadig van af. Met nog vier duels op de agenda, verstevigde Ajax tegen RKC zijn greep op de tweede plaats. Het verschil met Feyenoord blijft met één punt nog altijd marginaal, maar zo langzamer hand mogen de Amsterdam mers zich op basis van het doelsaldo een punt extra toere kenen. Ajax staat nu op +53, Feyenoord heeft 'slechts' +45 achter zijn naam. Sinds dit weekeinde is Ajax wel weer de meest productieve ploeg van de eredivisie. De Am sterdammers maakten in dertig wedstrijden 82 doelpunten. Als de formatie van Koeman haar eigen gemiddelde volgt, komt ze voor het eerst in jaren weer bo ven de negentig goals uit. In 1998, het kampioensjaar onder Morten Olsen, schoot Ajax liefst 112 maal raak. Ra fael van der Vaart poetste zijn toch al glanzende blazoen za terdag weer wat verder op. Als centrumspits mikte hij drie keer raak. Het was - na Vitesse in de cember 2001 - de tweede maal in zijn loopbaan dat Van der Vaart drie goals in één wedstrijd maakte. Met vijftien doelpun ten is hij nu topscorer van Ajax. Arveladze Wanneer Van der Vaart - vijf keer raak in de laatste drie wed strijden - in dit tempo doorgaat, scoort hij voor het eerst in zijn carrière meer dan twintig doel punten. Sinds Jari Litmanen in 1994 als Ajacied topscorer van Nederland werd, kwam alleen Shota Arveladze in het rood-wit nog boven de twintig uit. De Ge orgiër maakte er in het seizoen 1997-1998 25. Van der Vaart scoorde zijn vijf tien doelpunten in zeventien wedstrijden. Dat zijn geen slechte cijfers, maar toch blijft hij ook in relatieve zin achter bij de prijsschutters van PSV er. Feyenoord De Ajacied heeft iets meer dan een hele wedstrijd nodig voor één doelpunt. Pierrc van Hooijdonk scoort dit sei zoen een keer in de 86 minuten namens Feyenoord en PSV- spits Mateja Kezman doet he: nóg beter: elke tachtig minuten schiet hij een keer raak. Voor de neutrale toeschouwer was het een vermakelijk avond je, zaterdag in de Arena, maar als sportieve tweestrijd har Ajax-RKC weinig om het lijf Na RBC en Roda JC bleken de Waalwijkers de derde ploeg op rij, die Ajax in Amsterdam geer enkele weerstand van beteken:: bood. Het verschil tussen del nummers twee en vier van de eredivisie was vooraf 22 pun ten, maar die kloof bleek in de praktijk zeker twee keer ze breed. ,,Dat het verschil zo groot is. j volgens mij geen nieuws", vor.c RKC-trainer Martin Jol na af loop. „Misschien moet ik nul verontschuldigen, maar we staan nog wel gewoon vierde Heel stiekem hoopte ik voora: op een gelijkspelletje. Maar he' verschil in dynamiek, snelheic en dus kwaliteit was gewoonte groot." Spanning Van die woorden was niets gelo gen. Onder aanvoering van de uitblinkende Wesley Sneijder I en Steven Pienaar speelde Ajav bij vlagen uitstekend en eigen-1 lijk was het duel al na twinril minuten van alle spanning ont-l daan. In de zeventiende minui'I opende Sneijder de score, twee minuten later zorgde Van der Vaart voor 2-0 en op slag var rust kopte de gelegenheidsspte I 3-0 binnen. Na de rust was er succes voor Petri Pasanen, Hatem TrabeM en opnieuw Van der Vaart. Voor de Tunesiër was het een bijzon der moment. Het was zijn eerste competitiedoelpunt in het shirt van Ajax. Kort voor tijd zorgde invaller Jochen Jansen met he: hoofd voor 6-1 Tegen die tijd riep een groot dee. van het publiek in de Arens luidkeels om de entree van Ri chard Witschge Ronald Koe man bleek echter doof voor de spreekkoren. De routinier, die zelf de lol van de situatie wel in zag, was en bleef waar hij de wedstrijd begon: op de bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16