PZC I I I I I Het beste voetbal komt uit Hoek Alonso-mania slaat toe in Spanje 15 Ronald Koeman Iraakse voetballers werden gemarteld Titelfeest vervroegd 16 17 18 21 21 23 24 Zeeuwse derby eindigt in een kwelling voor Kloetinge: 2-5 Kansen en goals Waarderingen maandag 5 mei 2003 Subtop dwaalt nog verder af De Poorter krijgt stijlloos afscheid I Foutje nekt Oostkapelle Schuit grijpt overal naast Damtitel voor Kousemaker Jaspers naar titel op EK Leontien heeft beste pootjes dnor Frits Bakker KLOETINGE - Het teken van de trainer bracht de derby weer tot leven. De Zeeuwse voetbal topper tussen Kloetinge en Hoek liep bij een 5-1-voor sprong voor de Zeeuws-Vla mingen al tegen het einde toen Cees Houtepen vanaf de bank het sein gaf voor de wissel van een markante spits. Rieno van Oost, ook nu weer goed voor drie belangrijke goals, kreeg een pu- büekswissel, liep naar de rand van het veld en kon zijn tranen maar net bedwingen. Wat een afscheid. Dertien minuten (en nog drie wissels) later haalde Joos Fol- mer ook zijn spits van het veld om hem afscheid te laten nemen vanhetpubliek. ErikdeGroene, erkend topschutter, maar zater dag onzichtbaar, keek nog eens achterom naar de zware cijfers op het scorebord (2-5!), liep naar de dug-out en kreeg het ap plaus dat hij verdiende. Het laatste kunstje was mislukt, maar het was hooguit een klein vlekje op drie mooie jaren uit zijn carrière. De emotie was voelbaar op het veld, rond de dug-out en onder de dikke rijen toeschouwers die op de derby waren afgekomen. Het thuispubliek reageerde met een beschaafd applaus, het Hoek-pubiiek met een lange ovatie. En zo was het ook aan het eind van de derby. Hoek- keeper Jürgen Belpaire zocht met een woeste blik zo snel mo gelijk de kleedkamer op. Alle spelers bleven nog lang nage nieten op het veld. De morele winnaar, die tot ver naar het einde van de competitie nog lang in de race voor de titel was, mag zich na zaterdag ook de sportieve winnaar noemen. Hoek eindigde in de definitieve stand vijf punten voor Kloetin ge. Dat geeft de ploeg voor één jaar het recht om zich de bes te van Zeeland te noemen en zeker na de 5-2 van zaterdag zullen daar geen twijfels over zijn. De twee Zeeuwse hoofdklassers troffen elkaar dit jaar vier keer: twee keer voor de competitie, één keer voor de Amstel Cup en één keer voor de Delta Cup. Alle keren toonde Hoek zich de sterkste. Het verschil in de score was nog nooit zo groot als zater dag op het veld van Kloetinge. De verzwakte thuisclub, zonder Pieter de Murrnik, Emiel Dorst en Arno Melaard (alle drie ge schorst), duizelde van het aan- valsgeweld van Hoek en diende vanaf de eerste minuten als schietschijf. Het werd eerst nog wel 1-0, om dat Jürgen Belpaire een bal over de grond weer slecht wegtrapte. Wilco de Valk kreeg hem (in de negende minuut) precies voor de voeten en schoot hard en droog in de bovenhoek. De snelle ope ning gaf een vertekend beeld, want binnen zes minuten sloeg Hoek minstens zo hard terug. Rieno van Oost en Björn Lange- veld straften na vloeiende aan vallen missers in de verdediging af (1-2). Intens genieten De aanzet voor de grootste over winning die Hoek ooit haalde op Kloetinge was gegeven. Het beeld van de wedstrijd was daarna vooral blauw-wit ge kleurd. Cees Houtepen (Hoek) zei later: „We hebben ze geen meter ruimte gegeven om te voetballen en altijd met pressie naar voren gespeeld. Ik heb er intens van zitten genieten." Joost Folmer (Kloetinge) gaf toe dat hij was geschrokken van de zwakte en onrust in zijn verde diging. Hij deed in de rust een spectaculaire omzetting en liet drie spelers achterin op andere posities spelen Het bleef zonder resultaat ..Wat in alle andere wedstrijden perfect liep, ging nu allemaal verkeerd." Het overwicht in kracht en klas se bij Hoek tekende zich af in al le linies. Gunther de Meijer leid de een soevereine verdediging. Björn Langeveld en Djamel Buijse schoffelden, schaafden en excelleerden op het midden veld, Arjan Human draaide met zijn techniek en snelheid een he le verdediging dol en Rieno van Oost deed waar hij om bekend staat: scoren. Tot drie keer toe schoot de klei ne spits het langzaam tanende moreel van de thuisclub aan flarden. Voordat er een halfuur was gespeeld, hing zijn tweede al in de netten. En halverwege de tweede helft (nadat Mare Minnaert net na de rust voor 1-4 had gezorgd) ontsnapte de Bel gische schutter nog eens aan zijn bewakers. Het was de vijfde voor Hoek, die tegelijk ook het laatste sprankje hoop van Kloetinge deed weg vloeien. Wilco de Valk, die als enige zijn klasse liet zien aan de club die hem zo graag had wil len weghalen, rondde op het scheiden van de markt nog een solo doeltreffend af (2-5), zodat de stand nog iets draaglijker werd Joost Folmer had na afloop de teleurstelling van het eerste thuisverlies van dit seizoen snel uitgewist. „Mijn spelers hebben er vijf minuten om getreurd. Ik zelf zal er iets langer over doen, maar we mogen ondanks alles niet vergeten dat het een prach tig seizoen is geweest." Bij Cees Houtepen zal er altijd wel een wrang gevoel blijven hangen. De interim-baas be kende dat hij graag bij Hoek had willen blijven en dat het in een andere entourage (bij Oostka pelle) even slikken zal zijn. „Ik wist van tevoren dat het maar voor een half jaartje was. Deze KLOETINGE - Rieno van Oost kreeg na drie minuten spelen de eersle kans in de wedstrijd tus sen Kloetinge en HoekWilco de Valk zette de laatste om in de tweede goal van Kloetinge. De kansen en de goals: 9e minuut. Jürgen Belpaire maakt fout, Wilco de Valk scoort: (1-0). 10e. Rieno van Oost mag vrij op komen na misser van Van der Woerdt (1-1). 15e. Thomas Ragut bedient Björn Langeveld op maat: 1-2. 26e. Arjan Human zet Bart Pop- pe op weg naar de goal, Merlijn Swennen redt. 28e. Briljante pass van Human. Langeveld mist alleen voor de goal. 29e. Snelle aanval langs Djamel Buijse, Björn Langeveld en Ar- janHuman. Rieno van Oost mag het afmaken (1-3) 30e. Ronald Zuijdwegt vrij voor goal, Belpaire redt schitterend. 38e. Solo van Arjan Human strandt op Swennen. 42e. Kopbal Joel Manusama uit een hoekschop, Belpaire redt. 47e. Arjan Human geeft Jo- han de Goederen het nakijken en passt op Langeveld. Het schot dreigt voorlangs te gaan, maar Mare Minnaert tikt bin nen (1-4). 58e. Erik de Groene kopt door naar Wilco de Valk, diens schot stuitert terug van de lat. 63e. Kopbal Enk de Groene, uit een voorzet van Jan Baaijens, rakelings naast. 66e. Hoek verschijnt met drie man voor de goal. Mare Min naert schiet tegen Swennen 70e. Rieno van Oost loopt op het randje van buitenspel door op een pass van Human en schiet haarzuiver in (1-5). KLOETINGE - Het klassever- schil in de derby Kloetinge- Hoek komt ook tot uitdrukking jn de waarderingen voor de spe- ers. Hoek had zaterdag één spe ler die een negen verdiende (Ar jan Human) en vier die goed waren voor een acht. De cijfers zien er als volgt uit: Kloetinge: Merlijn Swennen 7, John Bentschap Knook 5, Er- van der Woerdt 3, Jeffrey mijters 4, Micha Lekawael 3; Johan de Goederen 5, Wilco de wik 8, Wouter Labrujère 5; Joel Manusama 5, Erik de Groene 5, Ronald Zuijdwegt 5 Hoek: Jürgen Belpaire 6; Tho- Mas Ragut 7, Gunther de Meijer Johan Mücher 8, Franky Standaert 7; Bart Poppe 6, Dja- wef Buijse 7, Björn Langeveld 8, Mare Minnaert 7; Arjan Human y, Rieno van Oost 8. Hoek-speler Bart Poppe (onder) vecht in het strafschopgebied van Kloetinge een verbeten duel uit met Erwin van der Woerdt. Rode Haai brengt Schumacher op polepositie voor wereldtitel door Frans Dreissen BARCELONA - De Rode Haai zet zijn tanden in de Formule 1. Met een gelikte voorstelling op het Circuit de Catalunya heeft Michael Schumacher zich met zijn nieuwe dienstvoertuig weer in polepositie gemanoeuvreerd voor de wereldtitel. Voor Jos Verstappen restte in de GP van Spanje slechts de laatste plaats bij de finishers. Hij werd twaalfde, nog achter zijn team genoot Justin Wilson, die tac tisch slimmer was. Een perfecte première voor de nieuwe Ferrari F2003-GA, een frustrerend weekeinde voor WK-leider Kimi Raikkonen en een kleine, vrolijke Spanjaard die gisteren alle spotlights op zich wist gericht. Niemand zal zich de GP van Spanje straks beter heugen als Fernando Alonso. De pas 21-jarige mata dor uit Oviedo bracht bijna 96.000 fans tot uitzinnigheid. De onbevangen Spanjaard ging onbeschroomd het gevecht aan met de Ferraris en werd voor zijn moed beloond met een on vermoede tweede plaats, voor Rubens Barrichello. „Een speciale dag, een geweldig gevoel. In de race was het vech ten om dichter bij Schumacher te komen en om tegelijkertijd Barrichello op afstand te hou den. Maar nu de wedstrijd voor bij is, klopt mijn hart toch wel een stukje sneller. Ik heb de druk doorstaan en mag met 25 WK- punten op te teller natuurlijk niet klagen", nam Alonso een klein voorschot op een groot feest in zijn geboorteplaats Oviedo 's avonds. Fernando Alonso heeft zijn ne derigheid verloren. Was hij in Michael Schumacher wordt toegejuicht na zijn overwinning in de Grote Prijs van Spanje. foto Gustau Nacarino/AFP Maleisië al de jongste Formule 1-coureur die op pole stond en de nummer drie op het podium, in zijn thuisrace stuurde hij zijn Renault naar een heroïsche en historische tweede plaats. Daarmee pompte Magie Alonso benzine in de harten van vele Spanjaarden, die tot voor kort nog een voorliefde hadden voor gemotoriseerde tweewielers Net als Raikkonen staat Alonso te boek als een winnaar. Amper drie jaar oud kreeg hij van moe der al een racehelm op zijn hoofd gezet. Twee jaar geleden werd hij ontdekt door Flavio Briatore, die in hem een nieuwe Schumacher bespeurde. Alonso tekende een langdurig contract, mocht via Minardi een jaar proefrijden, verzorgde vorig jaar het test werk voor Renault en werd zo klaargestoomd voor het grote werk. Kloof Een kampioen in het diepst van zijn gedachten. Tussen droom en realiteit gaapt echter nog een flinke kloof. Dat ontdekte bij voorbeeld ook Kimi Raikkonen gisteren. De trotse WK-leider was gisteren al verslagen voor dat de eerste racemeters waren afgelegd. De zwijgzame McLa- ren-Mercedes-troef was al wat te overijverig onderweg tijdens het kwalificatierodeo, vloog van de baan en was daarom ge doemd om vanuit laatste stel ling aan een schier onmogelijke inhaaljacht te beginnen. Een maal op de grid ramde hij bij de start de stilgevallen Pizzonia. Over en sluiten dus voor de koe le Fin. Later in de race verliet ook teamgenoot David Coul- thard na een ietwat roekeloze touché met Button het strijdto neel. Voor Ferrari was het de uitgele zen kans om de kloof met McLa ren verder te dichten. De druk was groot, de prestatie perfect. De nieuwe Ferrari F2003-GA begon daar waar zijn illustere voorganger twee weken geleden mee in pensioen ging: met win nen. De opvolger van de F2002, die 239 WK punten op zijn cv heeft, was in januari al klaar. Maar pas na tal van uitputtende bestendigheidstests en kleine modificaties werd afgelopen week pas groen licht gegeven De auto is langer en vooral ook slanker. Zo gracieus zelfs dat er nog een stuk bodemplaat uit steekt en dat het bodywork moest worden voorzien van kieuwen, opdat alle de lucht makkelijk kan ontsnappenAan die laatste vinding ontleent de bolide zijn bijnaam Rode Haai Monster En dat die kan toehappen is dui delijk. Michael Schumacher was met zijn nieuwe pronkstuk onverslaanbaar. „Ik ben ver liefd op alle auto's die ik rijd, maar op deze speciaal. Wat een monster, wat een ligging en wat een snelheid. Hij vliegt zoals de wind. Met de oude auto had ik hier waarschijnlijk niet kunnen winnen Nog een paar weken doorontwikkelen en de auto is volgens Schumacher perfect. ,Ik durf stiekem weer te dromen van een zesde wereldtitel." McLaren is weer aan zet. De voorsprong van Raikkonen op Schumacher bedraagt nog vier schamele punten. GPD ervaring had ik voor geen goud willen missen." Kloetinge-Hoek 2-5 (1-3). 9. Wilco de Valk 1-0, 10. Rieno van Oost 1-1, 15. Björn Langeveld 1-2, 29. Rieno van Oost 1-3,47. Mare Minnaert 1-4. 70. Rieno van Oost 1-5, 89 Wilco de Valk 2-5 Scheidsrechter F. VosfAm- merzoden). Rode kaart: Kloetinge- elftalleider Johan le Conté wegens commentaar op de leiding. Aantal toeschouwers: 1850. Kloetinge: Merlijn SwennenJohn Bentschap Knook, Erwin van der Woerdt, Jeffrey Frijters, Micha Le kawael, Johan de Goederen (75. Jaap Esser), Wilco de Valk, Wouter Labrujère, Joel Manusama (59. Jan Baaijens), Erik de Groene (86. Daan Esser) en Ronald Zuijdwegt Hoek: Jürgen Belpaire, Thomas Ra gut, Johan Mücher, Gunther de Meijer, Franky Standaert: Bart Poppe, Djamel Buijse, Björn Lange veld (86 Mouro Jabara), Mare Min naert (80. Frank de Wispelaere); Ar jan Human en Rieno van Oost (71. Leon van den Ouden). pagina 17: milde reacties na grote deceptie Tussen Feyenoord en Ajax is er de laatste weken niet alleen een strijd op het veld aan de gang, maar vooral via de media. Na de rode kaarten in de halve finale van de be ker proberen Ajax en Ronald Koeman in elk programma uit te leggen waarom hun spelers niet gestraft moeten worden. Koeman uit con stant zijn ongenoegen over Feyenoord, maar hij draait de zaken wel steeds om Het mooiste voorbeeld daar van is de verklaring van Jelle van Damme. Direct na de wedstrijd verklaarde hij te genover de Amster damse tv- zender AT5 dat hij Pierre van Hooijdonk zou vrijp leiten, want hij was niet geraakt. Maar zes dagen la ter verklaarde Van Damme hakkelend en stotterend te genover de tuchtcommissie dat-ie was geschopt door Van Hooijdonk. Die jongen is dus gewoon onder druk gezet door Ajax. Dat vind ik be hoorlijk triest. Volgens Ronald Koeman had Van Damme gereageerd na dat Song en ik onze verkla ringen hadden ingevuld over Chivu en Zlatan. Zo is het niet gegaan. Wij kregen eerst de verklaring van Van Dam me binnen en toen hebben we onze verklaring op papier ge zet. Anders da?i Van Damme hebben wij dat wél eerlijk ge daan. Maar dat was ook niet zo moeilijk, omdat iedereen de tv-beelden had gezien. Dat kunnen ze bij Ajax niet zeggen, want op tv was niet duidelijk te zien of Van Hooijdonk wel of niet naar Van Damme had getrapt. Ik vind dat Ronald Koeman de media probeert te bespe len en dat lukt hemaardig. Ze lopen stuk voor stuk achter hem aan. Hij haalt er bijvoor beeld momenten bij die niets met Feyenoord-Ajax te ma ken hebben. Zoals de overtre ding van Lurling op Jevric te gen Vitesse. Waar slaat dat nou op? Over mij heeft Koeman ook genoeg gezegd. Ik zou een ir ritante voetballer zijn, die constant aan shirts hangt. Misschien heeft-ie wel gelijk dat ik dat weieens doe, maar dat doet iedere ver- G dediger. Als de scheids- O» rechter niet fluit, gaat het spel ge- ivoon door. Koe man moet niet goed praten dat Zlatan een elleboogstoot uit deelt en mij de schuld geven. Want het was een bewuste el leboogstoot, dat was duide lijk. Dat zijn spits voor zes wed strijden geschorst is, daar kan ik niets aan doen. Ik ga daar niet over en heb hem ook niet aangeklaagd. Ik heb al leen een verklaring ingevuld. Dat ik dat voor de tweede keer binnen korte tijd heb moeten doen, is puur toeval. Het is vervelend en Ajax-on- waardig dat het nu zo wordt uitgespeeld. Koeman kan be ter gewoon op zijn eigen groep letten. Bert van Mar wijk heeft er ook wel een me ning over. Maar heb je hem er al over gehoord? Nee, want hij is zo verstandig om zijn mond te houden. Gérard de Nooijer foto Willem Mieras van onze sportredactie BAGDAD - Voor Iraakse voet ballers betekende verlies ge vangenschap, marteling en soms verhongering. Dat zegt Samir Kazim, een aanvaller die van 1988 tol 1999 tot de Iraakse selectie behoorde. „We speelden onder grote psychische druk, omdat een nederlaag automa tisch straf betekende." De Iraakse voetbalbond en het nationale olympisch comité werden vanaf 1984 geleid door Uday, de oudste zoon van Sad dam Hoessein Hij voerde een waar schrikbewind, waarbij sporters niet zeker waren van hun leven. Voormalige atleten beweren dat er onder Uday ze ker 52 atleten zijn vennoord. Het bewijs is vermoedelijk in rook opgegaan door de zware Amerikaanse luchtaanvallen op het hoofdkwartier van het Iraaks olympisch comité. Voetballers werden na elke wedstrijd door de assistent- coach op hun fouten gewezen. „Elke fout betekende automa tisch een zweepslag", aldus Sa mir Kazim (38), „daarna wer den het er twee per fout." De jeugdselectie werd ooit door Udav een week zonder eten of drinken gevangen gezet op een boerderij buiten Bagdad. „Na vier dagen werden alle spelers ziek, omdat ze gedwongen wer den water te drinken waarin dieren hadden staan schijten of pissen. Pas nadat artsen wezen op het gevaar van een epidemie, konden de kinderen naar huis." Uday strafte niet alleen spelers voor verlies. „Zestien spelers kregen 32 stokslagen op hun voetzolen, omdat we elektrische apparatuur hadden gekocht in de Koerdische stad Duhouk waar we een wedstrijd hadden gespeeld", aldus Kazim. „Een voor een werden we in een ka mer op de eerste etage binnen geroepen. De anderen zaten be neden te wachten en hoorden ze gillen. Ik was als laatste aan de beurt. Ze sloegen me met een zware stok De eerste 22 slagen gaf ik geen kik. De laatste tien brandden zo dat ik begon te schreeuwen. Daarna kon ik een week niet lopen." Zolang er onzekerheid blijft over het lot van Saddam Hoes sein en zijn zonen leeft Kazim in vrees. „Een week geleden werd ik door de Amerikaanse televi sie geïnterviewd. Ik heb ge vraagd het interview niet uit te zenden uit vrees dat Uday het in zijn schuilplaats zal zien." RTR Ruud van Nistelrooy viert een van zijn drie goals met David Beck ham. De Nederlander won zaterdag met Manchester United en mocht één dag later het kampioenschap vieren, omdat Arsenal af haakte als concurrent. foto Paul Barker/AFP van onze sportredactie MANCHESTER - Manchester United werd gisteren zonder zelf in actie te komen voor de vijftiende keer kampioen van Engeland. De ploeg dankte het vroege titelfeest aan de neder laag van concurrent Arsenal. Dennis Bergkamp scoorde voor Arsenal, maar dat kon een 3-2- nederlaag op eigen veld tegen Leeds United niet verhinderen. Manchester won zaterdag zijn voorlaatste duel van Charlton Athletic met 4-1, onder meer dankzij drie doelpunten van Ruud van Nistelrooij. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15