Feestje ADO weer uitgesteld PZC De Graafschap geeft nog niet op De papier geworden afrekening Geen licentie voor TOP Oss en MVV Droomstart Schumacher in nieuwe Ferrari Dreigende taal van Franz Beckenbauer aan adres van Fifa 20 Zware straffen voor Chivu, Van Hooijdonk en Ibrahimovic Verschil met Emmen blijft vier duels voor het einde elf punten Verlies voor volleyballers Jari Litmanen blijft bij Ajax Kafelnikov schakelt Schalken uit Voorlopige Tourselectie Rabobank Dufaux moet zege met Perez delen Helmplicht wielrenners is definitief Remise voor Sijbrands bij rentree WK zaterdag 3 mei 2003 ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ajax-spits Zla- tan Ibrahimovic gisteren een schorsing opgelegd van zes wedstrijden, waarvan één voor waardelijk. Effectief zal de spits daardoor vijf wedstrijden mis sen. Ploeggenoot Christian Chi vu kreeg drie duels onvoor waardelijk opgelegd, terwijl Feyenoorder Pierre van Hooijd onk werd uitgesloten voor drie duels, waarvan één voorwaar delijk. Feyenoord en Ajax hebben in middels beroep aangetekend. In het geval van Ajax is dat alleen van toepassing op de straf van Chivu. In de zaak-Ibrahimovic laten de Amsterdammers het er bij. Van Hooijdonk en Chivu mogen in afwachting van de be handeling bij de commissie van beroep dit weekeinde meespe len. Alle straffen werden gisteren uitgedeeld naar aanleiding van incidenten tijdens de wedstrijd Feyenoord-Ajax in de halve fi nale van de Amstel Cup, op 16 april. Van Hooijdonk kreeg in de slotfase de rode kaart wegens natrappen richting tegenstan der Jelle van Damme. Ibra himovic en Chivu werden tij dens de wedstrijd niet bestraft, maar achteraf aangeklaagd op basis van tv-beelden. Elleboogstoot Chivu probeerde Feyenoorder Song te slaan, terwijl Ibrahimo vic werd vervolgd voor het uit delen van een elleboogstoot aan Gérard de Nooijer. Ibrahimovic, die een schikkingsvoorstel van vijf wedstrijden afwees, mag dit seizoen alleen in de laatste wed strijd, thuis tegen Heerenveen, nog in actie komen. Ajax speelt nog precies vijf keer, maar de Zweed was afgelopen weekein de in het uitduel met AZ al voor lopig geschorst. Ibrahimovic heeft daardoor nog vier wed strijden open staan. De straffen van de tuchtcommissie zijn niet conform de eisen van de aankla ger. In het geval van Ibrahimo vic was het zes duels onvoor waardelijk Voor Chivu en Van Hooijdonk was de eis gelijk; vier wedstrijden, waarvan één voor waardelijk. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - De kampioens- schaal stond in het Zuiderpark, alleen wilde Emmen nog niet meewerken aan de rentree van ADO Den Haag in de eredivisie. ADO won zelf van Volendam (2-0), maar Emmen deed het zelfde in Velsen bij Stormvo gels/Telstar (3-1). Daardoor bleef het verschil tussen de nummer één en twee met nog vier wedstrijden te gaan elf punten. Aan alles was gisteravond te merken dat ADO Den Haag na elf jaar de langverwachte rentree in de eredivisie kon vei ligstellen. De sfeer in het Zui derpark was ondanks een wolk breuk een uur voor het duel enorm, de spelers stonden stijf van de stress. Volendam, één van de beter voetballende ploegen in de eerste divisie, weigerde al leen van die faalangst te profite ren. De ploeg uit het palingdorp, zelf straks in de nacompetitie, speelde vrijuit en kreeg in het eerste halfuur voldoende kan sen om de thuisclub op een grote achterstand te zetten. Doelman Jansen keerde echter alles. ADO Den Haag stelde daar aan vankelijk bitter weinig tegen over. De formatie, gedragen door de routiniers Hofstede en Van der Laan, ontwaakte pas na een halfuur. De eerste kans was niet besteed aan Cales, de twee de wel aan Castelen Van der Laan zette kort voor de rust met een steekbal de aanval mooi op, Cales schoof de bal voor en Castelen tikte binnen. De voorsprong bij rust was de ene helft van de opdracht. In Velsen stond Emmen op dat mo ment ook al voor. De noorderlin gen waren tegen Stormvo gels/Telstar na zes minuten aan de leiding gekomen door Cairo en hielden die marge vast tot de pauze. Meer grip Ook in de tweede helft bleef Vo lendam de betere ploeg. Op de tribunes drong het besef door dat Emmen in Velsen niet wens te mee te werken aan een Haags van onze sportredactie ZEIST - TOP Oss en MVV heb ben geen licentie gekregen om volgend seizoen betaald voetbal te kunnen spelen. Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de KNVB heeft de clubs gis teren geïnformeerd over hun aanvraag. Beide clubs hebben veertien dagen de tijd beroep aan te tekenen bij het beroeps college licentiezaken. Het oordeel van het college is uitein delijk bepalend of een club be houden kan blijven voor het be taald voetbal. ALMERE - Het Nederlands mannenvolleybaiteam heeft gisteren in Almere het tweede oefenduel met Brazilië verloren. De wereldkampioenen waren in drie sets te sterk voor het team van bondscoach Bert Goed koop: 15-25 22-25 23-25. Oranje miste de geblesseerden Nico Freriks, Erik Schuil en Jo- ram Maan. Het drietal haalde een dag eerder, toen in Nieuwe- gein met 3-2 gewonnen werd van Brazilië, het einde niet. Schuil onderging gisteren een operatie aan de gescheurde achillespees en bekeek het duel met zijn voet in het gips. Oranje oefent vandaag in Eindhoven nog een keer tegen Brazilië. ANP feestje. Emmen kwam daar op 2-0 door Sibum. Om meer grip op de wedstrijd in het Zuider park te krijgen, wisselde ADO Den Haag flink. Torma en Kolk kwamen erin, maar de bevrij dende tweede treffer viel pas in de slotfase. Toen stond Volen dam al met tien man op het veld na de tweede gele kaart van Hol- wij nCastelen rondde een mooie actie opnieuw doeltreffend af: 2-0. Emmen won intussen met 3-1 bij Stormvogels/Telstar. Voorde noordelingen de laatste, piep kleine strohalm. De ploeg ves tigde wel een clubrecord. Nooit eerder haalde het in de competi tie 65 punten. ANP Excelsior-verdediger Michel Breuer komt te laat om het schot van De Graafschap-speler Leonardo te blokken. door Rob van Rooijen ROTTERDAM - De Graafschap pakte gisteravond tegen Excel sior (4-3) de laatste kans om rechtstreekse degradatie uit de eredivisie te ontlopen. Door de winst op Woudestein verkleinde de hekkensluiter de achterstand op de satellietclub van Feye noord tot twee punten, met nog vier duels op het programma. De geplaagde trainer Peter Bosz riep deze week de hulp in van sportpsycholoog Van Zwam, die de spelers al pratend door de slotfase van de competitie moet slepen. De Graafschap vertrok donderdag, met Van Zwam, in het geheim naar een hotel in Soestduinen om zich in alle rust te kunnen richten op het alles-of niets-duel in Rotterdam. Het begin van de wedstrijd kon vervolgens niet mooier zijn voor de bezoekers. De Graafschap had slechts 21 minuten nodig om het onthutsend zwakke ver dedigen van Excelsior af te straffen: 0-3. De tegentreffer pal voorrust doorBoutahar was on nodig. Het eerste offensief van Excelsior na rust leverde in de 47e minuut de 2-3 op van Pinas en Holman scoorde na een kwartier 3-3. De 4-3 voorExcel- Voor TOP Oss moet de Centrale Spelers Raad (CSR) nog instem men met het besluit. Dat orgaan kan via adviesrecht de beslis sing van de KNVB blokkeren. De CSR heeft tot maandag 5 mei de tijd gevraagd om een eigen onderzoek in te stellen naar de situatie in Oss. Slechts vier clubs weten nu al zeker dat ze de komende jaargang ook betaald voetbal kunnen spelen. Vorig jaar in deze fase waren dat er drie. Welke clubs een licentie hebben gekregen, wil de KNVB niet zeggen. Dertig clubs, waaronder nieuw komer AGOW, hebben een li centie onder opschortende voorwaarden gekregen. Dat be tekent dat ze uiterlijk 6 juni moeten aantonen aan alle licen tie-eisen te voldoen. De gestelde eisen hebben betrekking op fi- nanciëel en/of veiligheidsge bied. Mochten de betrokkenen niet slagen in hun opzet, dan volgt automatisch een negatief advies voor de licentieverstrek king. Ook die clubs hebben dan twee weken de tijd in beroep te gaan. ,.Bij sommige clubs gaat het slechts om details. We hebben nu de procedure precies aange geven, de deadline is bekend Op 7 juni weten we welke clubs be taald voetbal spelen", zegt Henk Kesler, directeur betaald voetbal van de KNVB. Clubs die momenteel bezig zijn met forse saneringen en/of red dingsplannen, zoals NAC, FC Utrecht en Vitesse, hebben een licentie met opschortende wer king gekregen. ANP Michael Schumacher stuurt zijn nieuwe Ferrari 2003 GA over het circuit tijdens de eerste kwalificatietraining voor de Grand Prix van Spanje. foto AP van onze sportredactie BARCELONA - Wereldkampi oen Michael Schumacher kende gisteren een droomstart met de nieuwe Ferrari. De formule-I- coureur stuurde de bolide naar de snelste rondetijd op het cir cuit van Catalunya in de eerste kwalificatietraining voor de Grote Prijs van Spanje. De Ferrari 2003-GA was met 1.17,130 een fractie (0,019 se conde) sneller dan de Renault van de Italiaan Jarno Trulli. Barrichello volgde in zijn Fer rari op de derde plaats. Jos Ver stappen werd in zijn Minardi negentiende en voorlaatste. Hij was 3,5 seconde langzamer dan Schumacher. De automobielfederatie FIA be sloot gisteren het verbod op elektronische hulpmiddelen de finitief te verschuiven naar 2004. Tractiecontrolc valt daar buiten. De renstallen kregen de FIA zo ver het verbod daarop in te trekken. „Het verbod zou te verstrekkende investeringen vragen van de renstallen", zei de FIA gisteren. Wel blijft zij bij haar besluit in 2004 een verbod uit te vaardigen op startcontrole en volautomatische versnel lingsbakken. RTR Ik wil sterven als ik honderd ben, met de Amerikaanse vlag op mijn rug en de Texaanse ster op mijn rennershelm, na op mijn fiets een alp te zijn afgeden- derd met de snelheid van honderdtwin tig kilometer per uur. Ik wil nog één keer over de finishlijn rijden terwijl mijn tien kinderen en hun moeder langs de weg klappen, en daar na in een veld met van die beroemde Franse zonnebloemen gaan liggen en daar elegant mijn laatste adem uitbla zen, de volmaakte tegenstelling van het eens voorziene scenario van mijn aan grijpende vroege dood.' Wielrenner Lance Armstrong schreef op zijn 29e een aangrijpende autobio grafie met een toonzettende openings alinea. Dat hij al zó vroeg zijn levens verhaal opschreef, is begrijpelijk. Hij had na het overwinnen van kanker en zijn zeges in de Tour de France ook wat te vertellen. Armstrong: 'Ik ben er trots op de ziekte kanker te hebben over leefd: ik laat me liever daarop voor staan dan op het winnen van de Tour de France'. Door de pijngrens, een boek met een boodschap, vooral voor kan kerpatiënten. Maar wat moeten voetballers met een autobiografie tijdens hun actieve loop baan? Is het geldklopperij? Zelfver heerlijking misschien? Een afreke ning? Veel om het lijf heeft zo'n boek doorgaans niet. En er komen alleen maar problemen van. Neem bijvoor beeld Jaap Stam. De speler van Man chester United kwam eind 2001 (hij was toen 29) met Head to head, een boek dat volgens recensent Harry Arts 'dodelijk saai en slecht geschreven is'. En de oude Ier Jack Charlton merkte terecht op: „Kan iemand mij misschien uitleggen waarom Jaap Stam een boek moet schrijven?" Immers, er stond wei nig nieuws in. Of het moet zijn dat Stam als PSV'er in het geheim onderhande lingen voerde met Man United-coach Alex Ferguson. En dat kostte de Kam penaar nog z'n kop ook, Ferguson gaf hem de bons. Ook het boek The autobiography van collega Roy Kcane (31) leverde heibel op. De Ierse voetballer had onder meer geschreven dat hij in 2001 met opzet Alf Inge Haaland, een Noor in dienst van Manchester City, een rotschop had verkocht zodat hij nooit meer zou kun nen spelen op hoog niveau. 'Haaland moet nooit meer over me heen gebogen staan om te zeggen dat ik een blessure verzin.' Het was puur revanche voor een overtreding van Haaland, nota be ne al in 1997. Het kwam Keane op een uitvoerig onderzoek van de bond te staan en Haaland ondernam gerechte lijke stappen. Voor gerechtelijke stappen hoeft Bay- ern München-aanvoerder Stefan Ef- fenberg (34) in elk geval niet bang te zijn. „Dat is allemaal afgeschermd", zegt hij in de boulevardkrant Bild. Dat geeft al aan hoe de bonkige Duitser in zijn boek Ich hab's allen gezeigt, dat 8 mei uit komt, zal uithalen. De papier gewor den afrekening. In Bild zegt hij: „M'n hele carrière heb ik al op mijn tong moeten bijten, nu hoef ik nergens meer rekening mee te houden." Gewaar- foto Robert Vos/AN P sior zat erin, maar Smit voor kwam in de slotminuut alsnog de teloorgang van De Graaf schap. Excelsior-De Graafschap 3-4 (1-3). S. Bakens 0-1, 16. Schulp 0-2, 20 Hertog 0-3, 44. Boutahar 1-3, 47. Pinas 2-3, 60. Holman 3-3, 90. Smit 3-4 Scheidsrechter Haverkort. Gele kaart: Olfers (Excelsior), Duits, Schulp (De Graafschap). Aantal toeschouwers: 3468. ANP AMSTERDAM - Ajax en Jari Litmanen gaan verder mete!' kaar. Het contract met de Fin is gisteren met een jaar verleng: tot de zomer van 2004. Ajax is van mening dat Litmanenkc- mend seizoen nog een belangrijke rol kan spelen in de jong Amsterdamse selectie. Technisch directeur Leo Beenhakke was verheugd met de uitkomst. Litmanen is pas de laatstewf. ken weer helemaal fit. Hij maakte in de wedstrijden tegenAC Milan en AZ een goede indruk. „Koeman, Litmanen enü hebben een zeer positief gesprek gehad over zijn rol komen: seizoen. Ajax is verheugd dat Jari zijn beste krachten nog et: seizoen aan Ajax kan geven", aldus Beenhakker. ANP MÜNCHEN - Sjeng Schalken is gisteren in de kwartfinale van het tennistoernooi van München uitgeschakeld. Dealt vijfde geplaatste Rus Jevgeni Kafelnikov versloeg hem mdr.ï sets. Schalken, als derde ingeschaald, won nog wel de eersts set (7-6), maar moest daarna de eer aan de Rus laten: 7-56-.? Kafelnikov stuit in de halve eindstrijd op de als achtste ge plaatste Fin Nieminen. ANP i 's-HEERENHOEK - De ploegleiding van Rabobank heeft gis teren dertien renners aangewezen die in aanmerking komer. voor een plaats in de ploeg die zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. De Tour start op 5 juli in Parijs, deelnemende ploegen verschijnen met negen renners aan het vertrek. Voor renners die geen deel uitmaken van de voorlopige selectie, i der anderen ritwinnaar Karsten Kroon en Jan Boven, bestaat nog een mogelijkheid zich alsnog in de ploeg te fietsen. De voorlopige selectie bestaat uit de volgende renners: Mi chael Boogerd, Erik Dekker, Bram de Groot, Steven de Jongh Addy Engels. Mare Lotz, Mare Wauters, Oscar Freire, Lei: Leipheimer, Michael Rasmussen, Beat Zberg, Grischa Nier- mann en Robert Hunter. ANP LOECHE-LES-BAINS - De ritzege in de derde etappe vande Ronde van Romandië is gisteren na juryberaad toegekend aan zowel Laurent Dufaux als Francisco Perez. Aanvankelijk was alleen Dufaux tot ritwinnaar geh uldigdmaar de j ury had de mentie met Pérez die de rit leek te gaan winnen maar verkeerd reed. Dufaux nam na zijn ritzege de leiderstrui over vande Italiaan Simone Bertoletti. De Zwitser maakte in de bergrit over 171 kilometer deel uit van een kopgroep die voordent- winst sprintte, nadat koploper Perez verkeerd was gestuurd. Dufaux klopte de Zwitsers Jeker en Moos. DPA AIGLE - Beroepsrenners moeten vanaf 5 mei in wielerkoer sen een valhelm dragen. Dat heeft de internationale wielren- unie UCI gisteren besloten. Overtreding van het gebod levert boetes en vermindering van UCI-punten op. De helmplicht gold al in een aantal landen, waaronder Nederland en België. De discussie over een internationaal gebod laaide op na de dood van Andrej Kivilev. De Kazak viel, zonder helm, in Pa ri js-Nice en overleed aan de gevolgen. De UCI heeft één uitzondering gemaakt. Als een koers eindig: op een berg is het in de slotklim niet verplicht een helm te dn- gen. De klim moet wel langer zijn dan 5 kilometer en de hek mag pas worden afgezet als de voet van de berg is bereikt ANP schuwd zijn Berti Vogts, Lothar Mat- thaüs en vele vele anderen. Verder houdt Effenberg een pleidooi voor her invoering van de doodstraf. Alsof dat iets met sport te maken heeft... Bayern München zal er wel niet blij mee zijn, want het imago van de club loopt onvermijdelijk schade op. En dat is nu precies de reden dat Manchester United vorig jaar de spelers verbood om nog autobiografieën te schrijven. Stam. Keane en dan ho! Opdat alle clubs dat voorbeeld maar mogen vol gen. Maar dan is het wel jammer dat Man chester United weer een uitzondering maakt voor David Beckham. Als dat maar goed gaat. Roeland van Vliet van onze sportredactie HAMBURG - Franz Becken bauer dreigt terug te treden als voorzitter van het organisatie comité van het WK voetbal van 2006 in Duitsland. De oud-voet baller verwijt de wereldvoet balbond Fifa dat ze zich te veel richt op financieel gewin, wat ten koste gaat van de sport. „Het hoofddoel van de Fifa is geld verdienen, het overige is secun dair." De 57-jarige Beckenbauer stapt liever op dan verantwoordelijk te worden gehouden voor de wijze waarop de Fifa omgaat met kaartverkoop, accommo daties en 'VIP'-arrangementen. In een vraaggesprek met het Duitse voetbalblad Kicker stel de 'Der Kaiser' gisteren dat de wereldvoetbalbond veel te hoge prijzen vraagt voor bijvoor beeld de arrangementen voor speciale gasten. Hij vreest con flicten met de Fifa. Beckenbauer is van mening dat die bond haar houding moet wijzigen. „Al heb ik grote twij fel dat dat gaat gebeuren", zegt hij. „Ik ben bang voor grote con flicten." De invloedrijke voor zitter van Bayern München is echter vastberaden de huidige opstelling van de Fifa aan te vechten. „Wij pikken dit niet, ik in elk geval niet. Dan houd ik er liever gelijk mee op." De voormalige verdediger van het Duitse team uit zijn kritiek een dag voordat het bestuur van de Fifa in Zurich vergadert. Beckenbauer liet in het inter view duidelijk merken dat het hem menens is. „Dit is een waarschuwing richting Zu rich." Volgens Beckenbauer zijn de prijzen die de Fifa voor voor namelijk de VIP-arrangemen- ten vraagt 'waanzinnig'. „Als je het omrekent, zijn het per per soon waanzinnige prijzen, die niemand in Duitsland zal beta len." Hotelbedden De bestaande overeenkomst tussen het organisatiecomité en de Fifa voorziet erin dat 15 pro cent van de 3,2 miljoen beschik bare toegangskaarten voorbe houden is voor verkoop aan VIP's en sponsors. De inkomsten daarvan zijn voor de wereldvoetbalbond. De op brengst van de verkoop van de andere tickets gaat naar de or ganisatie. Voor het onderbrengen van alle bezoekers heeft de organisatie al 35.000 hotelbedden gereser veerd. Het comité claimt het al leenrecht op de accommodaties, maar vreest dat de Fifa zich daar met de verkoop van arran gementen tussen wurmt. „We moeten allemaal voor rede vat baar blijven", roept Becken bauer op. „Ik hou de Fifa steeds voor da! we partners zijn. We moeten dat toernooi samen organiseren. Er de enige die daarvan profiteert, moet de voetbalsport zijn" SID/DPA ZWARTSLUIS - Ton Sijbrands heeft het Wh dammen geopend met re mise. De 53-jarige groot meester uit Muiden deel de gisteren in Zwartsluis de punten met de één jaar oudere Anatoli Gantwarg uit Wit-Rusland. Sijbrands maakt in Zwartsluis na elf jaar (Toulon 1992) zijn rentree in de wereldtitelstrijd. Voor Gérard Jansen was Toulon 1992 eveneens zijn laatste WK. De 39-jarige speler van Huissen ver raste in de openingsronde zijn Letse clubgenoot Gunter Valneris, de we reldkampioen uit 1994 en de nummer twee in 2000. Jansen debuteerde op het WK in 1986 met de vijfde plaats Na 1988 (negende) en '92 (tiende) begon hij m Zwartsluis aan zijn vierde WK. Rob Clerc speelt in Zwart sluis zijn dertiende WK. Sinds 1976 is de groot meester uit Zoetermeer onafgebroken aanwezig op de wereldtitelstrijd. De 48-jarige Clerc begon met winst op WK-debutant Andall uit Grenada. Kees Thijssen debuteert even eens op het WK. De natio nale kampioen hield aan zijn partij tegen de Sene- galees Samb remise over. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 70