Politie Antwerpen in opspraak PZC VS pakken weer troeven uit kaartspel Homo-campagne valt slecht bij rechts Polen Drie keer levenslang voor Afrikaner racist Oud-premier Italië heeft volgens hof geen maffia-banden Korpschef zou baan hebben gekocht van politieke partij CD& V Vijf mensen neergeschoten in stadhuis Sicilië Veel doden bij ongeluk Chinese onderzeeër Rellen na aardbeving Oost-Turkije Bergbeklimmer snijdt arm eraf Vaclav Klaus wil andere postzegel Bangladesh gevaarlijkst voor pers Doden bij overstromingen Kenia Amien Rais noemt Bush een Stalin Belgische cipiers stoppen staking zaterdag 3 mei 2003 door Runa Hellinga BOEDAPEST - Conservatieve groepen in Polen zijn diep ver ontwaardigd over een reclame campagne die bedoeld is om to lerantie te kweken voor homo's en lesbische paren. Billboards, met daarop foto's van wande lende homo- en lesbische stel len, zijn onder druk van rechts in vier steden verwijderd. De campagne, onder het motto 'laat ze ons zien', is georgani seerd door een Poolse instelling die zich inzet voor de acceptatie van homoseksualiteit. Deze wordt mede gefinancierd door het bureau van de Poolse pre mier en door de Nederlandse en Zweedse ambassade. Er zijn dertig reclameborden met foto's van homostellen geplaatst. De posters springen verder vooral in het oog door hun normaal heid, een beetje saai zelfs. En dat is ook het doel van de cam pagne: duidelijk maken dat ho mo's net zo gewoon zijn als je ei gen buren. De billboards bleven in War schau, Krakau en Gdansk niet langer dan een dag staan. Ze zijn onder druk van conserva tieve groepen en kerkelijke or ganisaties op last van de ge meente verwijderd. Elders zijn borden zwaar beschadigd. Dat de borden in Warschau sneuvelden, is niet zo vreemd: burgemeester Lcch Lazynski staat bekend als oer-conserva- tief. Verbazingwekkender is het in Krakau, een stad die een re delijk progressief gemeentebe stuur heeft. Volgens commentator Piotr Se- mka in het conservatieve dag blad Rzeczpospolita is de pos tercampagne 'een daad van vir tuele agressie'. Niet zozeer om de foto's, maar om de achterlig gende gedachte dat seks tussen mensen van hetzelfde geslacht aanvaardbaar is, een gedachte die volgens hem volledig onac ceptabel is. Een groep progressieve Poolse intellectuelen en kunstenaars heeft zich inmiddels in een open brief voor steun aan de campag ne uitgesproken. GPD doorTon van Lierop ANTWERPEN - Justitie in Ant werpen is een onderzoek begon nen naar illegale financiering van de plaatselijke afdeling van de christen-democratische par tij CD&V. In verband daarmee zijn de af gelopen dagen ook huiszoekin gen verricht in CD&V-kanto- ren, onder meer in het Belgisch parlement. Justitie weigert voorlopig commentaar op be richten in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws dat de CD&V op illegale wijze 175.000 euro ont ving uit de kas van de Antwerp se politie. De op non-actief ge stelde Antwerpse korpschef Lamine, verdacht van fraude met creditcards, zou met dat geld de steun van de christen democraten voor zijn benoe ming tot hoogste baas hebben gekocht, zo stelt de krant. De voorganger van de CD& V de Christelijke Volkspartij (CVP), zou eind jaren negentig met een fors gat in de plaatselijke begro ting hebben gezeten vanwege een dure campagne voor de raadsverkiezingen van 1994. Eind jaren negentig was het te kort ineens weggewerkt. CD&V of CVP nam aan de raadsverkiezingen van 1994 deel met de gematigd Vlaams- nationalistische Volksunie on der de naam Antwerpen '94. Vertegenwoordigers en vroege re bestuursleden van CD&V en de inmiddels opgeheven Volks unie ontkennen elke onregel matigheid. Ook de advocaat van Lamine wijst alle beschuldigin gen over coiTuptie van de hand. Zowel de partij vertegenwoor digers als de raadsman van de korpschef overwegen een klacht tegen de krant. Volgens een woordvoerster van justitie in Antwerpen is het on derzoek een gevolg van het aftreden van het voltallige Ant werpse college van burgemees ter en schepenen (wethouders), in februari van dit jaar, vanwe ge fraude met kredietkaarten. Daardoor kwamen ook andere verhalen naar boven over frau de en misbruik van gemeente geld. Dat leidde ook tot de schorsing van korpschef Lami ne. ANP ROME - Vijf mensen zijn gister ochtend om het leven gekomen toen een man het vuur opende in het gemeentehuis van Aci Castello, een dorpje vlak bij de stad Catania van het Italiaanse eiland Sicilië. Een zesde per soon raakte gewond. Een van de doden is de burge meester van Aci Castello. De da der pleegde later zelfmoord. Hij schoot zich in een kei'k een kogel door het hoofd, aldus de Itali aanse televisie. De man was volgens de politie een 32-jarige gemeenteambte naar. Volgens de eerste berich ten zou hij naar het gemeente huis zijn gekomen omdat hij een gesprek met de burgemeester wilde over zijn aflopende ar beidscontract. Dat gesprek zou hem geweigerd zijn. Volgens de politie schoot hij in het gemeentehuis de burge meester en drie ambtenaren dood. Op het plein voor het ge bouw trof hi] een passant dode lijk. DPA/RTR/AFP PEKING - Een ongeluk aan boord van een conventioneel aangedreven Chinese onderzee- er heeft alle zeventig opvaren den het leven gekost. Dat heeft het staatspersbureau Xinhua gisteren gemeld. Wan neer en hoe het ongeluk precies is gebeurd, meldde het persbu reau niet. Onderzeeboot 361 nam deel aan een oefening ten oosten van de Neichangshan Eilanden. Oorzaak van het on geval waren mechanische pro blemen, aldus Xinhua. De onderzeeër is daarna terugge sleept naar zijn niet nader aan geduide thuishaven. Voormalig partijleider en ex- president Jiang Zemin heeft zijn condoleances aan de nabe staanden en familieleden van de zeventig zeelieden aangeboden. De onderzeeër was onderdeel van de Oost-Chinese vloot en behoorde tot de Ming-klasse. Het type is een variant op de Sovjet-onderzeeërs uit de Ro- meo-klasse. De Ming-onderzee- er geldt als zeer verouderd, maar bewijst nog goede dien sten voor de kustverdediging. Volgens een militaire bron is het een van de ergste ongevallen uit de geschiedenis van de Chinese marine. ANP/DPA/RTR/AFP BINGÖL - Woedende demonstranten eisen het aftreden van de gouverneur van het Oost-Turkse Bingöl. De de monstratie van Koerden tegen het gebrek aan hulp na de aardbeving van donderdag liep gisteren uit op rellen. De gouverneur heeft de 3700 tenten en 13.000 dekens die de Rode Halve Maan donderdag stuurde niet meteen uitgedeeld, waardoor duizenden slachtoffers de nacht in de buitenlucht door moesten brengen. Toen de op roerpolitie de demonstranten de weg versperde, koel den de demonstranten hun woede op politieauto's. De politie schoot daarop minutenlang in de lucht en maak te de situatie alleen maar erger door met een busje dwars door de menigte heen te rijden. De aardbeving heeft aan zeker 115 mensen, onder wie veel kinderen, het leven gekost. foto Markus Schreiber/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - De Amerikanen hebben weer twee topfiguren van het Iraakse regime van president Saddam Hoessein in handen gekregen. Het zijn een topman uit de defensie-indu strie, Abd al Tawab Mulla Huwaysh, en vice-president Taha Muhyi al Din Maruf. De twee staan respectievelijk nummer 16 en nummer 42 op de Amerikaanse lijst van 55 meest gezochte leden van het verdwenen regime. De Amerikanen hielden naar verluidt donderdag Mizban Khadr Hadi aan, een lid van de tot voor kort regerende Revo lutionaire Commandoraad (RCC). Het is niet bekend wan neer en hoe de twee gisteren gemelde Irakezen in Ameri kaanse handen zijn gevallen In Abd al Tawab Huwaysh zien de Amerikanen een troef om meer te weten te komen over de veronderstelde massaver nietigingswapens in Irak. De man behoorde tot de kleine kring van naaste medewerkers van president Saddam Hoes sein. Wapens Hij leidde het in de jaren tach tig opgerichte ministerie van Militaire Industrialisatie. Dat moest wapens ontwikkelen. Taha Maruf was lid van de Commandoraad en vice-presi dent, maar volgens Ameri kaanse waarnemers behoorde hij ondanks zijn fraaie titels niet tot de crème de la crème van Saddams bewind. De Amerikanen hebben nu acht tien mensen die op hun lijst staan in handen. Nederland en de meeste andere landen van de Europese Unie sturen na anderhalve maand weer een eigen diplomaat naar Irak om een oogje in het zeil te houden op de situatie in het land. Het gaat nog niet om ambassa deurs, maar een niveau lager, te weten dat van tijdelijk zaak gelastigde. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken heb ben dat gisteren afgesproken tijdens informeel overleg op Rhodos, zo verkondigde de Griekse minister en EU-voor- zitter Papandreou. Poetin De internationale gemeen schap moet beslissen wat voor soort wereldorde zij wil zien ontstaan na de oorlog in Irak, heeft de Russische president Vladimir Poetin gisteren ge zegd. Het Kremlin zegt dat de oorlog het gevaar met zich meebrengt dat het internatio nale recht wordt vervangen door een doctrine dat macht de dienst uitmaakt. Hoewel Poetin niet refereerde aan de toespraak die zijn Ame rikaanse ambtgenoot George Bush donderdag heeft gehou den om het einde van de oorlog in Irak aan te kondigen, rea geerde hij daar duidelijk wel op. „Wat wordt de architectuur van de internationale veilig heid? Dat is het belangrijkste", zei hij. „En als we die vraag-de belangrijkste voor de hele mensheid - beantwoorden op de juiste manier, op basis van de uitgangspunten van demo cratie en gelijkheid en het re kening houden met eikaars be langen, dan zullen we de Iraakse crisis snel en effectief oplossen." ANP/AFP/AP Advertentie MOAB, (Utah) - Een Amerikaanse bergbeklimmer wiens arm onder een rotsblok vast was komen te zittenheeft zei f met een zakmes zijn arm geamputeerd om zich te bevrijden. De man ligt inmiddels in het ziekenhuis en is er slecht aan toe. De 27-jarige Aron Ralston was het afgelopen weekeinde aan het klimmen in een natuurgebied in de staat Utah toen een rotsblok van zo'n honderd kilo naar beneden kwam en op zijn arm belandde. Dinsdag raakte zijn drinkwater op en donder dag besefte Ralston dat hij drastische maatregelen moest treffen om te overleven. Hij sneed met een zakmes zijn arm er af, net onder de elleboog, stelpte de bloeding en ging op pad om hulp te zoeken. Enkele uren later werd Ralston vanuit een helikopter gelokaliseerd en kon hij worden gered. AP PRAAG - De nieuwe president van Tsjechië wil een andere postzegel. Volgens een Tsjechische krant is Vaclav Klaus on tevreden over de tekening van zijn gelaat die op de nieuwe ze gel moet komen. ,.Het is een beetje delicaat probleem", aldus een zegsman van de Tsjechische posterijen. ..We willen op de ze kwestie nu ook geen commentaar geven." De officiële presentatie van de Klaus-zegel zal nu zeker enke le weken worden uigesteld. Tot die tijd moeten de Tsjechen nog likken aan de zegels die het gezicht tonen van Vaclav Ha- vel, de ex-president. DPA DHAKA - Bangladesh is voor journalisten verreweg het ge welddadigste land ter wereld. Moord, doodsbedreigingen en ander geweld tegen de pers zijn aan de orde van de dag. Dat meldde de in Parijs gevestigde internationale organisatie Verslaggevers zonder Grenzen gisteren in haar jaarrapport voor 2003. Afgelopen jaar werden er in Bangladesh drie journalisten vermoord, minstens 250 met de dood bedreigd en 25 gearres teerd. Een deel van de opgepakte journalisten zou gemarteld zijn. Wereldwijd kwamen 25 journalisten om het leven. AP NAIROBI - Overstromingen die zijn veroorzaakt door over vloedige regenval, hebben in Kenia in een week tijd ten min ste 28 mensen het leven gekost en meer dan 10.000 mensen op de vlucht gejaagd. Dat heeft het Keniaanse Rode Kruis giste ren bekendgemaakt. Een van de slachtoffers was een parle mentslid. De man verdronk toen hij met zijn auto probeerde een rivier over te steken. AFP JAKARTA - De Indonesische toppoliticus Amien Rais heeft de Amerikaanse president Bush vergeleken met de voormali ge sovjetdictator Stalin, aldus The Jakarta Post. Rais, voor zitter van Indonesisch Raadgevend Volkscongres (MPR), zei in een reactie op de toespraak eerder gisteren van Bush over Irak dat de Amerikaanse president 'net als Stalin al zijn po tentiële vijanden elimineert'. Rais hekelde vooral de dood van onschuldige Iraakse burgers en de plundering en vernieling van het Iraakse culturele erf goed. Hij tekende wel aan dat 'het Indonesische volk niet van Saddam Hoessein hield' en nu 'opgelucht' is dat de Iraakse president is verdwenen Indonesië, het grootste moslimland ter wereld, was een verklaard tegenstander van de oorlog in Irak ANP door Eelco van der Linden PRETORIA - Met de Statenbij bel in de hand zwarte mensen vermoorden gaat niet meer in Zuid-Afrika. Een rechter in Pretoria kende gisteren geen mededogen en legde de dertig jarige Afrikaner Jan de Wet Kritzinger drie keer levenslang plus nog eens veertig jaar op voor de meest spraakmakende racistische moordaanslag in het nieuwe Zuid-Afrika tot nu toe. Kritzinger besloot het nieuwe millennium te beginnen met een daad die het land terug in de tijd zou werpen. Hij stapte in de township Mamelodi vlakbij Pretoria, in een bus vol zwarte landgenoten en opende het vuur. De chauffeur en twee pas sagiers lieten het leven, vier an deren raakten zwaar gewond. Zonder iets te zeggen stapte hij weer uit en reed weg op een mo torfiets. De man wist ruim twee jaar uit handen van de politie te blijven, maar werd een jaar geleden in zijn schuilplaats in de bergen opgepakt. De rechtszaak leidde tot veel woede. Kritzinger - psy chisch redelijk in orde bevon den - zei tegen de rechter niet schuldig te zijn. Wel bekende hij drie personen te hebben ver moord en vier bijna. Hij zei te hebben gehandeld uit een belof te aan God. Op de vraag van de officier van justitie waarom hij had gescho ten terwijl in de Bijbel doden een verbod is, antwoordde hij: „Dat verbod geldt voor je mede mensen. En zwarten zijn niet mijn medemensen." Hij zei ver der geen andere 'naties' te ha ten, behalve de joden. GPD door Clemens Inawersen Het hof van beroeo veeed BRUSSEL - De cipiers van de gevangenis van Sint-Gillis in Brussel zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Ze hebben meer dan twee weken gestaakt. Woensdag gingen hun collega's van de gevangenis van Vorst, eveneens in Brussel, weer aan het werk. De cipiers gingen akkoord met de werving van extra personeel en maatregelen tegen de over bevolking in de zwaar verou derde gevangenissen. Zo zullen meer veroordeelden onder elek tronisch arrest worden ge plaatst. De politie nam tijdens de sta kingsactie de bewaking van de gevangenen over. Zij verzorgde echter een mini male bewakingsdienst, waar door gevangenen niet werden gelucht Dat leidde afgelopen dinsdag al tot een korte op stand. ANP door Clemens Ingwersen PALERMO - Het hof van beroep in Palermo heeft de 84-jarige oud-premier van Italië Giulio Andreotti gisteren vrijgespoken van de aanklacht dat hij banden met de maffia zou hebben ge had. Tien jaar geleden begonnen openbare aanklagers de zaak tegen de christen-democraat. Die strandde in oktober 1999 in eerste instantie voor de recht bank in Palermo. De aanklagers gingen in beroep. Zij stelden dat Andreotti als voorman van de christen-democraten in de jaren zeventig gemene zaak maakte met de georganiseerde misdaad op Sicilië. Hij zou zich van steun van de maffia voor zijn partij en zijn persoon hebben verzekerd. De beschuldigingen kwamen vooral van een aantal maffioso dat na hun aanhouding een boekje over hun organisatie opende Volgens Andreotti en zijn raadslieden ging het echter om verzinsels. Topmaffioso zouden zo wraak willen nemen voor de harde aanpak van hun organisatie door Andreotti, die bijna een halve eeuw topfunc ties bekleedde in Italië. Het hof van beroep veegde de aanklacht gisteren van tafel Die 'mist voldoende bewijs, be vat tegenstrijdigheden en in een aantal gevallen onzin'. Premier Silvio Berlusconi heeft de vrij spraak met instemming be groet. Maar deze zaak heeft in het Centraal-Italiaanse Perugia tot een aparte aanklacht geleid. Andreotti is daar beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op de journalist Mino Pecorelli in 1979. Hij zou de maffia opdracht hebben gege ven PecoreJli uit de weg te rui men. Andreotti werd in Perugia in eerste instantie vrijgesproken, maar in november in hoger be roep tot 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis veroor zaakte grote beroering in Italië. Talrijke politici en de publieke opinie keerden zich fel tegen het Openbaar Ministerie Het hof van cassatie moet het vonnis van Perugia echter nog bevestigen. De vrijspraak van gisteren kan Andreotti ook van de zaak in Perugia verlossen. Gebeurt dat niet, dan krijgt de oud-premier waarschijnlijk voor de rest van zijn leven huis arrest. EFE/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5