riA, Fusie eilandelijke Rabobanken Kruipen door de bebouwde kom Kunst heeft broedplaats nodig PZC Lang zal ze leven en stukje biefstuk voor honderdjarige Ij Definitief besluit uitgesteld tot eind mei Dance-Inn in Tholen Grote brand bij voederdrogerij in Kortgene Auto belandt in sloot Politiecontrole op koopavond COC nog altijd in problemen Gewonden bij aanrijding Nieuw besluit over parkeerkaart zaterdag 3 mei 2003 door Marcel Modde BRUINISSE - De Rabobanken Schouwen-Zierikzee en Oost- Duiveland fuseren naar alle waarschijnlijkheid op 1 juli tot één organisatie. De opkomst tijdens de algemene ledenvergadering in Oosterland was te Idem voor het vereiste quorum stemgerechtigden, maar directeur J. Kogelman kon uit de reacties afleiden dat de samenvoeging op brede steun mag rekenen. Het definitieve besluit tot de fu sie is uitgesteld tot eind mei. Anders dan afgelopen donder dagavond is voor een tweede vergadering niet de aanwezig heid van driekwart van het to taal aantal leden vereist, maar volstaat een meerderheidsbe sluit van de dan beschikbare stemgerechtigden. Kogelman durft op voorhand niet te concluderen dat het weg blijven van de meeste leden als een positief signaal voor de fusie met de vestiging Zierikzee kan worden opgevat. Maar ook in feitelijk zin heeft hij tot dusver geen bezwaren gehoord tegen THOLEN - Jongeren van het WhoZnext/JOTH-team houden vandaag een Dance-Inn in de Meulvliet in Tholen. Om tien uur start het program ma voor de kinderen van tien tot dertien jaar. Ze leren een specta culaire dans en mogen deze om twaalf uur laten zien tijdens een demonstratie Iedereen die wil kan daarnaar komen kijken. Om twee uur komen de kinderen van veertien tot achttien aan de beurt. Zij kunnen kiezen tussen streetdance en breakdance. Ook hier wordt, om half vier, een de monstratie gegeven. WhoZnext is een landelijke campagne van het Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen, die zich richt op de bevordering van jeugdpa- ticipatie in sport. KORTGENE - Groenvoeder- drogerij Timmerman aan de Kortgeenseweg bij Kortgene is gisteravond getroffen door een grote brand. De schade valt volgens de brandweer relatief mee doordat de loods, waarin veevoer en pulp wordt opgeslagen, groten deels leeg was. De kostbare ma chines die erin stonden, konden op tijd naar buiten worden gere den. De brandweer werd rond kwart voor negen gealarmeerd en rukte uit met groot materieel, omdat al snel duidelijk was dat het ging om een grote brand. Het vuur woedde onder het dak. Doordat er brandende stukken naar beneden vielen, werden ook andere delen van de loods in brand gezet. Behalve wagens van Noord-Be veland zette de brandweer ook de ladderwagen van Goes in, om het vuur onder het dak te be strijden. Rond elf uur was de brand volgens brandweercom mandant E. Hol nog niet volle dig onder controle, al leek dat op dat moment een kwestie van tijd. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het voorgenomen besluit. „Als onze leden er al moeite mee heb ben, dan is dat vooral op emo tionele gronden. In de zin van: 'nu hebben we tenminste nog onze eigen bank. straks is die van z'n allen'. Zij hebben ook geen boodschap aan marktcij fers en rendementsonderzoek, het gaat hen vooral om de bedie ning." Wat de service betreft, veran dert er na de fusie niets voor de klant, stelt de directeur van de Bruinisser vestiging. Het kan toor in het vissersdorp blijft ge handhaafd. Onzekerheid is er nog wel over het filiaal in Oos terland Dat is nu al slechts twee dagdelen per week geopend. De komende maanden wordt dui delijk of zo wordt doorgegaan. Mocht het kantoor sluiten, al dus Kogelman, dan blijft wél de geldautomaat in Oosterland achter. Vrijwel zeker is dat het aantal filialen in Zierikzee wordt ingekrompen. De Rabo bank heeft daar nu vier locaties. Gedacht wordt aan nieuwbouw van een centraal kantoor op het zogeheten handelseiland dat de gemeente Schouwen-Duive- land wil ontwikkelen naast be drijventerrein De Zuidhoek. Daarnaast zou er in de binnen stad een 'bankwinkel' moeten komen voor de meest eenvoudi ge geldtransacties. Samenvoeging Bij de Rabo Oost-Duiveland werken twintig mensen. Het kantoor Schouwen-Zierikzee telt goed zeventig personeelsle den. De samenvoeging van bei de vestigingen leidt niet tot gedwongen ontslagen, zegt Ko gelman. Anderzijds houdt hij er rekening mee dat een aantal me dewerkers boventallig wordt na herwaardering van de functies Behalve het managementteam weten de werknemers nog niet welke taak ze straks krijgen. Momenteel wordt bekeken waar binnen de nieuwe organi satie behoefte aan is en wie de meest geschikte kandidaten zijn voor die functies. De medewer kers kunnen zelf aangeven waar hun ambities liggen Een sociaal plan voorziet in de begeleiding van eventuele boventalligen bij het zoeken naar een baan buiten de bank. Kogelman zelf doet een stap te rug nu zijn collega F. Padmos al gemeen directeur van de nieuwe organisatie wordt. Nu vervult zij die functie voor de vestiging Schouwen-Zierikzee. Met de fusie vallen alle Rabobankves- tigingen op het eiland onder één bestuur en directie. Bewoners moeten wennen aan dertig kilometer per uur Dertig-kilometerzones, hier bij Eikerzee, zijn veiliger voor met name fietsers, voetgangers en kinderen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De voet hoeft maar amper het pedaal te ra ken. Een dotje gas en de naald schiet te ver door. De meter tikt de veertig aan. Nu geflitst wor den kost 28 euro. Gas los en de dertig komt weer in zicht. Een achterligger - een keurig man en zo te zien beslist geen snel heidsduivel - hangt op de bum per. In ganzenpas kruipen we zo over de Nieuwe Haven in Zierikzee. Rechts knettert een bromfietser voorbij. Schouwen-Duiveland moet vaart minderen in de dorpen en steden op het eiland. En flink ook. Na jaren van voorberei dingen wordt nu in de laatste kernen de maximumsnelheid teruggebracht van vijftig kilo meter per uur naar dertig kilo meter per uur. Op een paar we gen na dan. Grotere, zogeheten gebiedsontsluitingswegen als de Laan van St. Hilaire in Zie rikzee, de Kloosterweg in Burgh-Haamstede en de Roe- landsweg in Renesse blijven vijftig. Maar door de beugel genomen geldt binnen de bebouwde kom nu het dertig-kilometer- regime. En dat is logisch vol gens verkeersambtenaren P. de Winter en T van de Ketterij: „Nieuwe wijken worden al als dertig kilometergebied inge richt." Dat de bestaande wijken dit voorbeeld volgen is het gevolg van het (landelijke) project Duurzaam Veilig Verkeer. In 1986 al was voor de Haagse po litici de maat vol voor wat be treft het aantal verkeersdoden en -gewonden: in 1985 kwa men 1438 mensen om bij ver keersongelukken Het streven werd in 25 jaar die cijfers fors te verminderen: maximaal 750 doden (in 2002 nog 987) in het verkeer in 2010. Om dat doel te bereiken zijn verschillende maatregelen getroffen. Omdat té hoge snelheid voor slachtof fers zorgt, is met de alom gehe kelde snelheidscontroles de jacht geopend op laagvliegers. Daarnaast worden de wegen zelf stapsgewijs veiliger ge maakt. Convenant Voor die veiliger wegen hebben gemeenten, provincies, water schappen en Rijk een conve nant ondertekend: Duurzaam Veilig Verkeer. Als gevolg hier van zijn bijvoorbeeld kruisin gen op provinciale wegen op grote schaal vervangen door rotondes. Daarnaast ligt de na druk erg op de verkeersveilig heid in de dorpen en steden. Hier komen immers fietsers, voetgangers en auto's elkaar tegen in het verkeer. Naast vei lige voetgangersoversteek plaatsen en aparte fietspaden moet volgens Duurzaam Veilig voor een veilige bebouwde kom de maximumsnelheid flink omlaag: naar dertig kilo meter per uur. Nadat de maatregelen in het gemeentelijk Integraal Ver- keer- en Vervoer Plan (IWP) al waren aangekondigd, heeft Schouwen-Duiveland zijn dorpen en steden de afgelopen twee jaar klaar gemaakt voor dat 30-kilometerregime. „Een hele operatie", stelt wethouder verkeerszaken L. Geluk- Poortvliet. Want het neerzet ten van een paar bordjesdie de bestuurders vertellen dat ze een 30-kilometerzone inrij den, is niet voldoende. Om het verkeer daadwerkelijk te dwingen langzamer te gaan rijden zijn in alle kernen drem pels neergelegd, slingers aan gebracht en bloembakken neergezet. Het plaatsen van de borden en de strepen en '30' in het wegdek, zoals de afgelopen weken is gebeurd, zijn wat dat betreft de puntjes op de i. Naast het neerzetten van de drempels en obstakels, zijn de afgelopen tijd ook veel marke ringen weggehaald. Binnen een 30-kilometerzone zijn im mers geen voorrangswegen. Op verschillende plekken, zo als in Ellemeet, zijn de haaien- tanden weggehaald. Op andere plekken, zoals aan de Bernard- straat in Burgh-Haamstede, zijn op kruisingen plateaus aangelegd. Om 'extra te accen tueren' dat de kruisende wegen gelijkwaardig zijn, zo legt Van de Ketterij uit. En dus mag Schouwen-Duive land nu gaan wennen aan het 30-kilometerregime. En dat dat wennen zal worden, staat wel vast. Voor wie jaren vijftig heeft gereden binnen de be bouwde kom, kan dertig ter gend langzaam zijn. Daarbij komt dat bestuurders vaak on bewust hun snelheid aanpas sen aan hoe bekend of over zichtelijk de weg is: een lange rechte weg als de Laan van St. Hilaire nodigt nog altijd uit tot het gas intrappen „Er zijn al tijd mensen die gewoon zestig rijden, want dat kan toch. Maar dan zou je heel Neder land als een wasbord moeten inrichten en dat kan ook niet", vindt Van de Ketterij. Discipline De verantwoordelijkheid om het daadwerkelijk veiliger te maken in de 30-kilometerzone ligt volgens wethouder Geluk grotendeels bij de mensen in het verkeer zelf. Zij moeten die discipline opbrengen om gas terug te nemen. „Want we zijn foto Dirk-Jan Gjeltema toch met zijn allen voor ver keersveiligheid? Dat bewust zijn moet tussen de oren zitten" Om de Schouwen- Duivelanders nog eens extra te wijzen op de nieuwe regels zin speelt de gemeente op een lu dieke campagne: om de hard rijders op de een of andere manier te wijzen op hun ge drag. Dat betekent echter niet dat er niet gecontroleerd gaat worden. „Als je niks creatiefs meer kunt verzinnen, ga je bonnen schrijven. Straks staat niet achter elke boom een ca mera, maar de politie gaat het wel controleren", verzekert De Winter. Wie straks nog gewoon vijftig rijdt en gezien wordt door de camera's, mag 63 euro afrekenen. Dat het merendeel van het ver keer harder zal rijden en er met de 30-kilometerzone een schijnveiligheid gecreëerd wordt, gelooft de wethouder niet. Dertig kilometer is niet stapvoets, zoals op een woon erf En eenmaal gewend aan de nieuwe maximumsnelheid zullen voetgangers, fietsers en automobilisten, die zelf ook wel eens voetganger of fietser zijn, er het belang van inzien. Inwoners vragen er wat haar betreft ook niet voor niets om. Geluk- „Wantjemerkteen dui delijk verschil: dertig is veel veiliger dan vijftig." Pleidooi voor behoud centrum Plus Min in Renesse door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Schouwen- Duiveland kan een grote fout voorkomen door het kunstenaarscentrum Plus Min in Renesse te behouden. Kunst heeft broedplaatsen nodig waar jongeren de ruimte krijgen werk te ontwikkelen zon der daar direct de vraag aan te koppelen wat het oplevert. Die hartekreten weer klonken gistermiddag tijdens het mini symposium over kunst en politiek in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haam stede. De bijeenkomst gold als onderdeel van de viering van het twintigjarig bestaan van de Stichting Westerschouwen Kul- tureel en ging vooraf aan de opening van een jubileuminstallatie van Paul Kam per in De Bewaerschole. „Cultuurmanagement is geen vies woord", vindt oud-Zierikzeeënaar en se cretaris van de landelijke Raad voor Cul tuur Ton Brandenbarg. Hij zat in het fo rum dat gistermiddag onder leiding van Willem Huijbreghs van Scoop nader in ging op de samenhang tussen kunst en politiek. Brandenbarg zegt binnen de beeldende kunst positieve voorbeelden te hebben van een wat commerciëler ge richt kunstbeleid. Daarnaast acht hij het vooral voor gemeenten van belang dat zij broedplaatsen voor jonge kunstenaars creëren. Volgens Brandenbarg dienen die verder te gaan dan de door wethouder Aad van der Wouden aangevoerde voor beelden van een poppodium en een jeugdtheaterwerkplaats. Hij benadrukte dat de Raad voor Cultuur grote waarde ring heeft de werkwijze van Plus Min. In Brandenbargs optiek zou ook De Be waerschole een bredere functie als kweekvijver voor jonge beeldende kun stenaars kunnen uitoefenen Beeldend kunstenaar Kees de Valk stak daar direct op in met de waarschuwing dat Schouwen-Duiveland ten aanzien van Plus Min een onherstelbare fout dreigt te gaan maken met het creëren van campings in de naaste omgeving. „Toon de moed om een verkeerde beslissing te rug te draaien", luidt zijn pleidooi. Vol gens wethouder Van der Wouden is de discussie over Plus Min echter al afge rond binnen het voorgaande gemeente bestuur. Voorbeelden Coördinator beeldende kunst Leon Riekwel van de gemeente Vlissingen gaf met concrete voorbeelden aan goed zijn weg te weten binnen cultuurmanage ment, maar schetste er ook de beperkin gen vanZo 1 igt het volgens hem niet in de aard van de hedendaagse kunst zich op alle groepen van de samenleving te rich ten. Ook Brandenbarg erkende dat voor malig staatssecretaris Van der Ploeg te ver is doorgeschoten in de verweving van politieke en culturele doelstellingen. Niet elke kunstuiting is geschikt zich ZONNEMAIRE - Op de Kruisweg in Zonnemaire raakte gis termiddag een 73-jarige automobilist uit Burgh-Haamstede met zijn voertuig in de sloot. De man reed over de Kruisweg, verloor de macht over zijn stuur en belandde in de sloot. Hij raakte niet gewond, zijn voertuig werd beschadigd. ZIERIKZEE - De politie heeft donderdag tijdens koopavond in het centrum van Zierikzee een extra controle gehouden op overlastsituaties Twee mensen werden op de bon geslingerd wegens drankgebruik op de openbare weg. Verder werden er bekeuringen uitgeschreven voor het niet dragen van een helm, het onverzekerd rijden op een scooter en het niet kun nen tonen van een geldig bromfietscertificaat. GOES - De bestuurscrisis bij homobelangenvereniging COC Midden-Zeeland is nog niet achter de rug. Weliswaar is de or ganisatie erin geslaagd een kandidaat te vinden voor het voorzitterschap, maar inmiddels heeft de secretaris zijn func tie moeten neerleggen. Het COC sloeg in maart alarm, omdat het kampt met een gebrek aan bestuursleden. Dc huidige voorzitter, A. Bakhuizen, stopt ermee. Ook secretaris P de Koning en penningmeester W. Imanse stelden hun functies ter beschikking. Zij waren alleen bereid terug te keren in het be stuur als er een nieuwe voorzitter werd gevonden Daarvoor leek geen belangstelling te bestaan. Als er woensdag 7 mei geen voorzitter was gevonden, zou opheffing onvermijdelijk zijn.Naar aanleiding van publiciteit over de bestuursperike- len meldden zich diverse mensen met interesse voor het voor zitterschap. Uiteindelijk heeft C. van Kampen zich definitief kandidaat gesteld. Secretaris De Koning heeft in verband met ziekte zijn functie moeten neerleggen. Voor hem moet een op volger worden gezocht. AAGTEKERKE - Een 23-jarigeMiddelburgse bromfietseren een negenjarig meisje uit Zeeland (Brabant) zijn gistermor gen gewond geraakt bij een aanrijding op de Pekelingseweg in Aagtekerke. De bromfietser reed over het fietspad van de Pekelingseweg in de richting van Domburg. Het meisje kwam hem tegemoet. De twee botsten en liepen lichte kneuzingen en armletsel op. Het is niet bekend of zij naar een ziekenhuis zijn overgebracht. De fiets en bromfiets raakten beschadigd. MIDDELBURG - Binnen zes weken moet het Middelburgse college van B en W een nieuwe beslissing nemen over de ge- handicaptenparkeerkaart van Gerard van der Gaag. Dat heeft de rechtbank gisteren beslist. Van der Gaag was bij de rechtbank in beroep gegaan omdat de gemeente weigerde hem een parkeerkaart te verstrekken. Verder bepaalde de rechtbank dat hij opnieuw moet worden gekeurd door een on afhankelijke arts De 37-jange Middelburger zit sinds 1997 in een rolstoel. Hij vroeg eind 2001 een gehandicaptenparkeer- kaart aan. De keuringsarts adviseerde de gemeente om die niet te verstrekken. Van der Gaag ging in beroep en moest op nieuw worden gekeurd. Deze arts, van de GGD, verwisselde de man met iemand anders Ook deze keer weigerde de ge meente de man een parkeerkaart. Beide artsen hebben hem niet lichamelijk onderzocht. De man had van de gemeente wel aanpassingen in zijn huis gekregen omdat hij gehandicapt is. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Geen cadeautje, maar wel een leuke verrassing. Haar 93-jarige gast tovert een mondharmonica uit het doosje in haar tas en zet het Lang zal ze leven in. N. Blom laat zich op haar honderdste verjaardag graag toezingen door familie en vrienden. Stra lend en tevreden hoort ze hoe het bis-nummer wordt ingezet: „En honderd jaar na deze." Blom zelf lijkt er klaar voor. Want al liggen honderd levens jaren achter haar, er kunnen er wat haar betreft nog best een paar bij. En daarbij wil ze zo min mogelijk water bij de wijn doen. Zo is die rolstoel, waar ze in zit vanwege een recente heupoperatie, maar voor tijde lijk, zo vertrouwt Blom burge meester J. Asselbergs toe, die naar Zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede is getogen om de jarige te feliciteren. Ook voor haar verjaardagsmaal heeft ze haar wensen klaar: uit eten en geen liflafjes. Een lekker stukje biefstuk. Die kordate zelfstandigheid loopt als een rode draad door haar leven. In 1903 geboren in Burgh heeft zij daar haar hele leven gewoond Op 98-jarige leeftijd verhuist ze naar Haam stede, omdat daar Duinoord staat Jarenlang heeft zij voor haar eigen moeder gezorgd en voor andere ouderen in datzelf de zorgcentrum in Haamstede. Tot zeven jaar na haar pensione ring is ze daar aan de slag geble ven en draaide gewoon de nachtdiensten mee. „Op haar tachtigste stond ze nog het pla fond te witten", illustreert een nicht van Blom- Als vrijgezellin is Blom immers gewend zelf haar weg te zoeken en de dingen op te pakken. Met een leven achter zich waarin zij de eerste vliegtuigen heeft zien komen, auto's hun opmars zag maken en de Tweede Wereld oorlog de meeste indruk heeft achtergelaten, bekijkt ze de maatschappij van vandaag de dag nuchter. Stralend slaat ze haar kwebbe lende verjaardagsvisite gade en vult de gesprekken zo nu en dan aan met een grap. De tevreden^- heid heerst: „Ik heb een goed le ven gehad." specifiek op jongeren en allochtonen te richten. Over het meer naar buiten treden van beeldend kunstenaars bleken de menin gen verdeeld „Ze zijn te hautain en wil len niet meedoen aan onze kunstroute en hun ateliers open-stellen", verzuchtte een organisatrice uit Borsele. „Een kun stenaar wil in alle rust kunnen werken en pas naar buiten treden met zijn werk als het hem uitkomt", kwam daarop als te genwerping. Ook werd gesteld dat ate liers niet als slechtweeraccommodaties voor de recreanten moeten worden be schouwd. Voorzitter A. Damman van de Stichting Westerschouwen Kultureel toonde zich tevreden met de bouwstenen vanuit dit minisymposium. Hij zegt de discussie over De Bewaerschole als broedplaats voor jonge kunstenaars wel te willen aangaan binnen zijn bestuur. Al zal daar op steeds het dilemma van te weinig of geen geld invloed hebben. N. Blom uit Burgh-Haamstede werd op haar honderdste verjaardag verblijd met mondharmonicaspel van een zeven jaar jongere ver- jaardagsgast. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 57