Mosselsector beperkt visdagen Jubilaris speelt spel al jaren 11 GBESB Olijke duinkonijnen in Renesse Verzet nekt plan voor vakantiedorp in Vrouwenpolder Schaarste opvisbaar zaad noopt tot maatregelen Gewond Fout verwisseling bij crematie lag mogelijk bij uitvaartverzorger Dorpsgenote voert actie voor gedupeerd gezin van brand Sirjansland zeeuwse almanak Kaas AANBIEDING WEEKU Gimbrére PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 3 mei 2003 rioorSteffanter Maat YERSEKE - De Nederlandse mosselvissers gaan hun vloot en visdagen beperken. De mossel- vloot wordt in vier groepen ver deeld en deze groepen moeten gespreid in tijd en plaats gaan vissen. De maatregelen zijn aangekondigd door de Produ centenorganisatie van de Ne derlandse Mosselcultuur in Yerseke, waarbij alle Neder landse mosselvissers zijn aan gesloten. De ingreep is nodig omdat er in 2002 slechts vijf miljoen kilo op visbaar mosselzaad is gevallen en dit ligt voornamelijk in het Molenrak. Daarnaast is er nog 12,5 miljoen kilo halfwasmos selen die in 2001 is geboren. De ze liggen vooral langs de Af sluitdijk en in de Dovebalg. Aangezien de concentratie van de schaarse mosselbestanden zich tot enkele gebieden be perkt, wordt met de maatrege len voorkomen dat er te veel druk op deze gebieden ontstaat. Normaal gesproken vissen alle tachtig mosselvissers gelijktij dig Er is nu afgesproken dat de vloot in vier groepen van twin tig boten wordt verdeeld. Elke groep vist per week één dag in één gebied. „Dit is een historisch diepte punt voor de mosselvisserij. Als we willen spreken van een goed jaar, dan moet je toch al zeker zestig tot zeventig miljoen kilo hebben, en eigenlijk nog meer", zegt H. van Geesbergen, secre taris van de Producentenorga nisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Zachte winter Er is geen direct aanwijsbare oorzaak voor de geringe hoe veelheid mosselzaad. Wel kan een zachte winter van invloed zijn. In dat geval zijn er vaak meer 'opvreters' van het mossel zaad. In praktijk blijkt vaak dat er het jaar na een strengere win- termeermosselzaad is gevallen. Volgens Van Geesbergen kun nen er echter geen directe con clusies aan deze invloeden wor den verbonden. De Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur is wel van mening dat de hoe veelheid opvisbaar mosselzaad te beïnvloeden is. In 1993 be paalde de overheid in het des tijds nieuwe beleid voor de vis serij namelijk dat er op de drooggevallen platen niet meer mag worden gevist. Het ver dwijnen van mosselbanken werd namelijk toegeschreven aan de visserij. De redenatie was dat met het sluiten van een aantal gebieden de banken daar wel weer terug zouden komen. De Producentenorganisatie is echter van mening dat de aan wezigheid van banken per jaar kan verschillen en dat dit vooral te maken heeft met stormen die er wel of niet zijn en die de ban ken kunnen wegvagen. „Wij zijn van mening dat je banken kunt uitdunnen en dat daarna de be viste plekken weer dichtgroei en. Zo kun je nieuwe banken behouden en toch ook vissen", vertelt Van Geesbergen. „Het beleid van 1993 wordt nu naar tien jaar - na eerdere tus sentijdse evaluaties - opnieuw besproken. We willen proberen i n een nieuw beleid weer te rege len dat we op enkele droog ge vallen plaatsen mogen vissen. Het gebied is nu te beperkt. Als we nieuwe gebieden erbij heb ben, is de kans groter op vol doende mosselvisserij en is de druk per mosselgebied ook min der groot GOES- Een veertigjarige Bos schenaar is gistermiddag ge wond geraakt bij een aanrijding in Goes. De veertigjarige zat bij een 42-jarige plaatsgenoot in de auto. Het ongeluk vond plaats op de Ringbaan West. Een 24-jarige Goese automobiliste, die voor de inwoners van Den Bosch reed, moest remmen. Ook de 42- jarige man remde af. Een achter hem rijdende 74-jarige automo bilist uit Goes botste met zijn auto op die van de Brabanders. Het slachtoffer is met nekklach- ten overgebracht naar een zie kenhuis Alle auto's raakten be schadigd. Peter Verlaan zaagt de konijnen uit beukenstammen. „Ik heb wel eens gehoord dat de inwoners van Renesse duinkonijnen genoemd worden." foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - De één staat nog stoffig van het zaagsel voor zich uit te staren. Zijn glimmende metgezel wuift de be zoekers van het centrum van Renesse al olijk uit. Of verwelkomt ze gastvrij met zwaaiend pootje. De Westschouwse badplaats heeft er twee nieuwe inwo ners bij: twee duinkonijnen, die met de kettingzaag geboren zijn uit de beu kenstammen op de hoek van de Korte Reke. Het lijkt té grof geschut. De ketting zaag, die normaal gesproken voor het grove en zware snoeiwerk van boom kruinen wordt ingezet, vreet zich gretig door het hout. Maar Peter Verlaan uit Kats houdt de houtvreter behendig in bedwang en legt het apparaat zijn wil opAls boomverzorger heeft hij het ket tingzagen tot een kunst verheven. Twee jaar geleden ben ik ermee begon nen. Eerst als geintje. Maar inmiddels is het een bedrijfsonderdeel geworden." Dat de kettingzaag niet alleen destruc tieve talenten heeft, maar ook kunst werken kan voortbrengen, liet Verlaan gisterenmorgen zien op de hoek van de Korte Reke in Renesse. De twee beuken zijn ontdaan van hun kruin omdat ze in slechte staat verkeerden. Een kale stam van anderhalve meter hoog is geen ge zicht De gemeente Schouwen-Duive- land heeft daarom Verlaan gevraagd dierenfiguren in de stammen te zagen Met de kleinste kettingzaag die voor boomverzorgers voorhanden is, brengt hij geduldig in het hout twee konijnen tot leven. Duinkonijntjes, om precies te zijn. „Ik heb wel eens gehoord dat de in woners van Renesse duinkonijnen ge noemd worden", verklaart hij lachend die keuze. Na de kettingzaag is het de beurt aan het schuurmachine. Opge- schuurd en glad gaan de beukenhouten sculpturen in de olie. Op die manier kunnen de konijnen, staand op hun achterpoten, nog jarenlang op de uit kijk staan aan de rand van het Renesser centrum. Met zwaaiend pootje vrolijk opgeheven. door Jacques Cats MIDDELBURG - De fout van de persoonsverwisseling bij een crematie in Middelburg lijkt te liggen bij de uitvaartverzorger. Nabestaanden hadden bij het afscheid nemen al hun ernstige twijfels uitgesproken over de identiteit van de persoon in de kist. De uitvaartverzorger zou die signaleringen hebben afge daan met de opmerking: „Men sen veranderen als ze dood zijn." De betrokken uitvaartverzorger J- den Besten wenst zich bij monde van advocaat R. Maat van commentaar te onthouden. Advertentie Een kleindochter van de op 73- jarige leeftijd overleden W. Wie gel uit Veere vertelt hoe ze sa men met andere familieleden tijdens de afscheidsbijeen komst bij de nog geopende kist staande, vaststelde: dit is opa niet! „Iedereen was helemaal overstuur. Opa was wel erg ver anderd tijdens zijn ziekte. Maar zoals hij er daar bij lag, was toch weer heel anders. We konden van de schrik niet nadenken en gingen er natuurlijk ook niet van uit dat daar een andere man zou kunnen liggen." Ook na de herdenkingsdienst bleef er een vreemd gevoel han gen. „Diep van binnen snapten we het niet.", Gedichtjes Twee dagen later werd het be kend: er was een fout gemaakt Er waren twee kisten verwis seld. De opa van de meisjes lag nog in het mortuarium. In zijn plaats was een andere persoon gecremeerd. De kleindochter: „Er ging van alles door ons heen We hadden een herden kingsdienst gehouden bij een onbekende. Alle tekeningen, gedichtjes en bloemen zijn met een andere opa meegegaan." „Mensen maken fouten, maar zoiets verschrikkelijks mag ge woon nooit gebeuren." Uitein delijk kon vijf dagen later de crematie alsnog doorgaan en kon opnieuw afscheid worden genomen, nu van de echte opa. De nabestaanden van de 92-ja- rige W.Kluijfhout uit Koude- kerke, de man met wie haar opa werd verwisseld, werd die mo gelijkheid ontnomen. pagina 12: uitgelicht door Ali Pankow OOSTERLAND - Als jongen is Theeuw Steenpoorte vaak op daken en in bomen geklommen om mussennesten leeg te halen. Dat was een goede daad vroe ger, want er waren veel te veel mussen en ze vraten de tarwe van het land. Hij bracht de eitjes bij de 'knij per' en kreeg er een halve cent per stuk voor. Een doodgescho ten mus bracht een hele cent op en een duif zelfs vijf cent. Steen poorte is al zestig jaar lid van het Mussengilde in Oosterland. Tussen de jaarlijkse grote ver gadering vanavond wordt hij in het zonnetje gezet. Mussen waren een ware plaag voor de landbouw. De land- bouwvereniging wilde ze graag bestrijden en verstrekte de bij dragen voor het uitroeien. Vrij wel niemand kwam op het idee dit wreed te vinden. Het Mus sengilde zorgde voor de regi stratie en de jaarlijkse afreke ning. Ook stelde dit gilde de knijper aan. Hij diende het ge hele jaar alle ingeleverde eieren, dode vogeltjes of alleen hun pootjes te registreren. Tijdens de grote vergadering maakte hij dan de drie beste mussenbestri j - ders bekend. Zij kregen de titel 'koning', 'deken' of 'derde man' toebedeeld. „Alleen die knijper was niet te controleren. Meestal keek hij zijn publiek er even op aan. Van wie hij verwachtte dat hij goed in de slappe was zat en in staat was de gehele vergadering nog een extra rondje te geven, werd wel eens ten onrechte tot mus- senkoning uitgeroepen", grin nikt Steenpoorte. De vergade ringen van het Mussengilde boden de mannen vooral ook wat ontspanning. Dat is in de Theeuw Steenpoorte verwierf veel onderscheidingen en geschen ken tijdens zijn zestigjarig lidmaatschap van het Mussengilde Oos terland. foto Dirk-Jan Gjeltema loop der tijd alleen maar toege nomen, terwijl er al vijftig jaar niet meer op mussen en eieren wordt gejaagd. Steenpoorte meldde er zich als zeventienjarige jongen aan. Vraag maar of jij in mijn plaats lid mag worden", had zijn vader gezegd, die het zelf met zijn zware maagklachten niet meer zag zitten de bijeenkomsten te bezoeken. De jonge Steenpoorte was welkom en beleefde meteen een vuurdoop. „Het was mid denin de oorlog en het verbaas de me dat er in De Blauwe Keet nog drank was. Drie borreltjes was ik niet gewend hoor." Hij kreeg overigens ruim de tijd om bij te komen, want tijdens de verduistering in die oorlogsja ren mochten de mensen niet over straat. „Het werd de vol gende ochtend dat we weggin gen", memoreert Steenpoorte. Borreltje Na de Ramp in 1953 stopte de landbouwvereniging met het betalen voor mussen en eitjes. „De mensen hadden ook wel wat anders aan hun hoofd tij dens de wederopbouw Maar het Mussengilde is altijd blijven be staan en eigenlijk gaat het nog net zoals vroeger", vertelt de ju bilaris. In feite is het één groot cultuurhistorisch spel wat de le den opvoeren. 'Erkend knijper' Frans de Later maakt nog steeds de 'mussenkoning' bekend en nog steeds wordt van hem een rondje verwacht Er wordt ook intensief vergaderd over 'van alles'. Voorzitter Henk van der Maas leidt de boel met ferme schreeuwen en tikken van de hamer in goede banen en de twee commissarissen zien er op toe dat er geen onwelvoeglijke taal wordt gebruikt Wie toch een lelijk woord gebruikt, moet boete betalen. „Je moet wel een borreltje op hebben om het alle maal leuk te vinden hoor", grin nikt mevrouw Steenpoorte even tussendoor. Zij mag mee van avond naar het feest, maar ze mag tijdens vergadering en di ner niet bij haar man zitten. Dat hebben de leden zo bepaald. „Ze mogen naar de grote vergade ring komen, maar wel apart zit ten. Geen gemieter met vrou wen er tussenin." door Rinus Antonisse VROUWENPOLDER - De bouw van een compact Zeeuws recreatiedorp in Vrouwenpol der is van tafel. Vanwege het ve le verzet ziet directeur H. van Koeveringe van Roompot Re creatie Beheer ervan af. Het nieuwe dorp moest op camping de Zandput komen. Die wordt nu gewoon als kampeerterrein aangepast en uitgebreid. Van Koeveringe betreurt het af ketsen van het proefproject. Hij had met de bouw van het 'va kantiepark nieuwe stijl' een aanzet willen geven voor de noodzakelijke sanering van de Zeeuwse kampeersector. De mensen denken: die plempt daar weer een boel bungalows neer Dat is natuurlijk niet zo, maar ik kan me die opvatting wel een beetje voorstellen." Volgens Van Koeveringe is er met een vakantiepark in de vorm van een Zeeuws dorp op verschillende fronten winst te behalen. Er is sprake van een te rugloop van de bezetting op kampeerterreinen. De recrean ten vragen om luxueuzere ver blijven. Uitbreiding van cam pings om nieuwe voorzieningen haalbaar te maken ligt moeilijk, vanwege de extra aanslag op ruimte en landschap. Bouw van compacte recreatie eenheden, bijvoorbeeld in de stijl van een Zeeuws ringdorp, zou een goede oplossing zijn. Het aantal kampeerplaatsen kan daardoor verminderen en er komt meer ruimte voor groen en natuur. Bovendien is zo'n dorp geschikt om het hele jaar door gasten te ontvangen. Dat is goed voor de spreiding van recrean ten en (verkeers)drukte, en dient tegelijk de werkgelegen heid. Lijdensweg Van Koeveringe wilde daarom graag meewerken aan een proefproject op de Zandput. Hij geeft aan dat er al jarenlang is gesteggeld over aanpassing van het kampeerterrein, dat deels in de kwetsbare duinrand ligt. Er werd bezwaar gemaakt tegen een compact dorp door onder meer de dorpsraad Vrouwen polder en de stichting Duinbe houd. Nog langer doormodderen ziet Van Koeveringe niet meer zit ten. Dan maar geen voorbeeld plan op de Zandput. Hij heeft de gemeente Veere toestemming gevraagd de oude plannen voor het kampeerterrein uit te voe ren. Het betekent in elk geval uitbreiding van het aantal plaatsen. „We hebben er nu honderd minder dan onze ver gunning toestaat. En er ligt nog een reep die ook mag worden in gevuld. Het ordinaire kampe ren, rechttoe, recht aan." Van Koeveringe hoopt tegelijk de ontsluiting te kunnen aan passen en in samenwerking met waterschap Zeeuwse Eilanden iets te kunnen doen aan de par keervoorzieningen. Dat moet een verbetering opleveren van de nu bestaande onveilige ver keerssituaties. De plannen voor het vakantiedorp nieuwe stijl zijn bij de gemeente terugge haald. Complex Het idee voor compact recrea tief bouwen is voor Van Koeve ringe niet voorgoed van tafel. Hij wil best meewerken aan een ander voorbeeldplan. Voor waarde is dan wel dat het tijdig wordt doorgesproken met de mensen in de omgeving en ande re belanghebbenden. Van Koeveringe hoopt dat het nieuwe dagelijks provinciebe stuur het er niet bij laat zitten. Hij put hoop uit de opstelling van de pas benoemde gedepu teerde voor natuur en land schap, M. Kramer. Die ziet wel iets in het uitgangspunt om door omvorming van campings ruimtewinst te boeken, het va kantieseizoen te verlengen en natuur en landschap op te krik ken. door Marcel Modde SIRJANSLAND - 'Een stevige bijdrage', dat is wat Anita de Munnik uit Sirjansland vraagt. Niet voor haar zelf, maar voor de familie De Groot die op Ko ninginnedag werd getroffen door een alles vernietigende brand in hun woning. In een huis-aan-huis verspreide 'brandbrief' roept De Munnik haar dorpsgenoten op royaal in de buidel te tasten voor het ge dupeerde gezin. „Laten we onze schouders eronder zetten en ge ven wat we kunnen missen. Nu eens niet voor de mensen in Ver weggistan, maar simpel en con creet in ons eigen Sirjansland." Ook hulp in natura is meer dan welkom, stelt de initiatiefneem ster van de plaatselijke hulpac tie. Daarbij wordt gedacht aan materiaal voor herbouw van het huis en mensen die letterlijk een steentje kunnen bijdragen. Kle ren voor de twee kinderen en speelgoed, is er inmiddels in overvloed. De familie De Groot was welis waar tegen brand verzekerd, zegt De Munnik, 'maar negen van de tien keer is dat nooit ge noeg om de volledige schade te dekken'. „Er komt zoveel meer om de hoek kijken, dat valt al tijd tegen. Daarnaast hoor je van alle kanten van mensen die iets voor Richard en Marisca willen doen, ze willen hun me deleven kwijt. Dit leek mij een mooie manier om dat een beetje bij elkaar proberen te brengen. Je bent op Koninginnedag sa men feest aan het vieren, dan ge beurt er zoiets verschrikkelijks. Juist dan moet je dat saamho righeidsgevoel vasthouden." Het gezin met twee kleine kin deren is ondergebracht bij fami lie in Bruinisse. Ze hopen vol gende week terug te kunnen keren in Sirjansland, waar ze tijdelijk op hun terrein hun in trek kunnen nemen in een cara van. De technische recherche heeft gisteren in de woning onderzoek gedaan naar de mogelijke oor zaak van de brand. Vooralsnog wordt er sterk rekening mee ge houden dat het vuur is ontstaan door blikseminslag, waarna lei dingen in de muren zouden zijn gaan smeulen. Volgens De Mun nik hadden verschillende hui zen in de directe omgeving aan de Lageweg die ochtend te kam pen met problemen aan elektri sche apparaten. Bij De Groot zelf hadden twee televisies de geest gegeven. De brand later op de dag vernielde het huis gro tendeels. Een hond en een kat kwamen door verstikking om het leven. Een financiële bijdrage kan worden gestort op bankreke ningnummer 65.70.15.733 ten name van A. de Munnik, onder vermelding van Uit de brand. Advertentie www.hilltop.nl Hilltop A&L PC met: Athlon-2500+, 512Mb, 120Gb harddisk, 128Mb GeforceFX 5200, DVD- rewriter, DVD speler, Firewire- TV- Kaart, 2.1 speakerset en WindowsXP 1195,- In gezelschap van haar bijna vierjarige dochtertje Anouk ging een Vlissingse dezer da gen boodschappen doen. In de kaaswinkel aangeko men keek het meisje op van de vele variëteiten. „Wat is dat met dat groene?", ivilde ze weten „Dat is jonge", legde haar moeder uit. Waarop Anoukje conclu deerde: „Dan is dat met dat rode zeker een meisje. van de KOOTNGEN VAN €20,-iöt€50#- OP DIVERSE SERIES RESTANTEN mantels, jacks parka's ALLE PULLOVERS VESTEN 20% KORTING IANGE DElfT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55