Gegraai topmanagers verbijstert PZC PZC Balkenende-2 wordt vat buskruit 4 Voorkennis Stuurmanskunst Kabinet maakt zich op voor stoelendans Deskundigen verwerpen argumenten voor zakkenvullenj 3 mei 1953 zaterdag 3 mei 2003 Met elk bericht over de miljoenen euro's die top managers in het bedrijfs leven ontvangen, groeit de verbijstering: waar is al dat geld eigenlijk een be loning voorWat voor bij zondere dingen doen deze mensen om dergelijke be dragen te rechtvaardigen? Het koppelen van de opties aan de beurskoerseit is volgens Paul Frentrop een fatale misrekening. foto Olaf Kraak/ANP Met de uitspraak in de zaak-Boonstra is opnieuv aangetoond dat justitie amper wapens in han den heeft om het verschijnsel handel met voor kennis aan te pakken. Eerder al kwam de rechtbank tct lage straffen in de zogeheten Clickfonds-affaire waar door die door justitie met veel tamtam aangekondigd; zaak als een nachtkaars uitging. Gisteren volgde vrij spraak voor de voormalige Philips-topman Cor Boon stra. Weliswaar krijgt Boonstra een boete voor het fe dat hij transacties in Ahold-aandelen niet meldde maar zijn omstreden deal in aandelen Endemol blijf buiten schot. Voorkennis of puur toeval, het aanzien van het Neder landse topmanagement loopt met dit soort affaires eet fikse deuk op. Het zou de managers tot eer strekken ai- zij hun betrouwbaarheid met een duidelijke zelf regule-j ring weer wat meer glans gaven. Daarnaast zal de wet gever de regels voor handel in aandelen door direct be trokkenen moeten aanscherpen. Vooral in tijden van een teruglopende economie kan he: bedrijfsleven zich niet veroorloven dat de top al dat niet legaal aan zelfverrijking doet, terwijl de werkvloer geacht wordt in te leveren. De tandem Balkenende-Zalm met het aanhac- gertje Dittrich heeft de afslag genomen richtmt sociale onrust en zwalkt er lustig op los. Daar om wordt nu met spoed gevraagd: stuurmanskunst, j Gisteren bleek opnieuw dat deze vaardigheid ont breekt. Bij het geweld van alle sombere berichten over; ingrepen in de WW, de Bijstand en de WAO moesten CDA, VVD en D66 een opmerking van informateur Hoekstra ontzenuwen. Hij suggereerde dat ze de AOW- leeftijd willen verhogen naar 67 jaar. Daarvan is geer sprake, zo meldden de drie partijen met hulp van df Rijksvoorlichtingsdienst haastig. Dit nieuwe voorbeeld van gebrekkige regie en knullig* presentatie komt vooral Balkenende slecht uit. Hoek stra deed de verontrustende uitspraak, maar het kar mede de CDA-leider worden aangerekend. Na de kabi netscrisis op de begrafenis van prins Claus en zijr. zwakke optreden in de kwestie-Margarita rest de de missionair premier toch al zeer weinig krediet. Daarom staat de nieuwe regeringscombinatie bij de verdeling van de ministersposten voor drastische keuzes. Zo zt Zalm zich waarschijnlijk terugtrekken op zijn favorie-j te Financiën. Balkenende heeft minder mogelijkheden Als hij geen sterke ploeg ministers vindt die hem vo! doende uit de wind houdt, kan hij het beter op de Ki merbankjes zoeken. door Geert Dekker De toppertjes van het Neder landse bedrijfsleven heb ben hel tegenwoordig moeilijk. Loop je een keer lekker binnen, mag de hele wereld je (laatste) loonstrookje zien. Probleem: moet je je nog verantwoorden ook. Met twee argumenten is een po ging ondernomen om die grote nieuwsgierigheid in de wereld van het grote geld te voorko men. Ten eerste: kijk nou eens wat ze in Amerika verdienen! Veelgenoemd voorbeeld; Larry Ellison van Oracle die vorig jaar een optiewinst van meer dan ze venhonderd miljoen dollar kon incasseren. De vraag 'nou en?' krijgt vervolgens het antwoord dat als we niet oppassen al het Nederlandse topmanagement- talent binnenkort vertrekt naar de Verenigde Staten of andere veel beter betalende buitenlan den, om daar de briljante carri ère voort te zetten. Zo kan het dus niet langer, constateerde onlangs de ING Groep nog. om vervolgens een plan bekend te maken om de salarissen van de raad van bestuur in drie jaar tijd met veertig procent te laten stij gen Bestuursvoorzitter Ewald Kist krijgt nu 770.000 euro per jaar. Is het argument van de interna tionale concurrentiestrijd om de echte toppers steekhoudend? Nee, vindt Paul Frentrop van Demi nor Nederland, een ad viesbureau dat de belangen van minderheidsaandeelhouders behartigt. „Het is onzin om die vergelijking te maken. Hoeveel Nederlanders staan er in de VS aan de top? Ze komen daar ge door Ap van den Berg en Koos van Wees Nu de kabinetsformatie langzamerhand in de eind fase geraakt, gloort er ineens weer hoop in de harten van ge louterde Kamerleden. Onder het motto 'nieuwe ronde, nieu we kansen' rekenen zij zichzelf (weer) tot de kanshebbers op een baan als staatssecretaris of misschien wel minister. Naast de onvermijdelijke af tocht van LPF-bewindsperso- nen dreigen binnenkort ook en kele CDA- en WD-collega's hun baan te verliezen. De vrees daarvoor is het minst groot on der de bestuurders van CDA- huize. De grootste partij streeft naar handhaving van haar be windspersonen, zoveel mogelijk op dezelfde plek. Er bestaat een theoretisch kans je dat Maria van der Hoeven (Onderwijs) vooreen D66-colle- ga moet wijken. Zij heeft daar geen problemen mee als daar maar Binnenlandse Zaken te genover staat. Maar voorlopig zet de D66-top daarop in Al was het maar om de weg naar be stuurlijke vernieuwing (nieuw kiesstelsel en gekozen burge meester) nauwlettend te kun nen volgen. Als kandidaat geldt Thom de Graaf, oud-partijlei der en oud-medewerker van dat ministerie. CDA en WD spelen met de ge dachte het departement te voor zien van een tweede minister, die verantwoordelijk is voor de politiczaken. Dat zou de huidi ge minister van Binnenlandse Zaken en vice-premier Johan Remkes (WD) kunnen zijn. Als oud-staatssecretaris van Volks huisvesting zou hij ook minister van VROM kunnen worden. Maar D66 wil graag een speciale milieuminister, een D66'er. Herschikking Als 'moeilijk' alternatief zou den beroepsonderwijs en ICT bij Onderwijs kunnen worden weg gesneden en als 'kennisecono mie' bij Economische Zaken worden ondergebracht. En dan zou dat ministerie zeer geschikt zijn voor de prominente demo craat Alexander Rinnoov Kan, oud-voorzitter van de werkge versorganisatie VNO-NCW. CDA'er Jaap de Hoop Scheffer blijft hoe dan ook op Buiten landse Zaken. Hij kreeg die post vorig jaar als beloning voor be wezen diensten, onder meer als fractieleider. De staatssecreta woon niet voor in aanmerking. Maar ze gebruiken dat argu ment in de onderhandelingen met de raad van commissarissen en die heeft verder geen zin in gedoe. Bovendien hebben com missarissen vaak zelf ook met dat bijltje gehakt." Frentrop krijgt bijval van Rob Vinke, hoogleraar personeels wetenschappen aan Universi teit Nyenrode. ..Ga dan ook, zou ik zeggen, maar dat gebeurt niet. Waarom toch niet?" De Ne derlandse topmanager mist vol gens Vinke doorgaans nogal wat ris voor Ontwikkelingssamen werking Agnes van Ardenne wordt opgewaardeerd tot mi nister. Om te voorkomen dat de zoge noemde buitenland-hoek niet wordt gedomineerd door het CDA, lijkt Defensie (weer) in handen te vallen van de WD. Dat zou de huidige waarnemer Henk Kamp kunnen zijn, want die voelt zich volgens WD- bronnen op zijn 'eerste departe ment (VROM) niet helemaal senang. Maar het is waarschijn lijker dat Kamp LPF-bewinds- man Hilbrand Nawijn opvolgt als minister voor Vreemdelin genbeleid. Van Aartsen Als WD-leider Gerrit Zalm weer minister van Financiën wordt, moet er een ander plekje worden gezocht voor zijn partij genoot Hans Hoogervorst. Dat zou Volksgezondheid kunnen worden. Maar de CDA'er Aart Jan de Geus (Sociale Zaken) voelt ook wel voor die post. Als De Geus een overstap maakt, zou Hoo gervorst naar Sociale Zaken kunnen. Hij was er tijdens Kok- II vier jaar lang staatssecretaris. Hoogervorst en Kamp zijn ook kandidaat om Zalm op te volgen als fractievoorzitter. Maar voor die functie gooit oud-minister van Buitenlandse Zaken Jozias van Aartsen de hoogste ogen, menen ingewijden. V rouwen Als het gaat zoals nu wordt ver ondersteld, blijft Maria van der Hoeven de enige vrouwelijke minister. En dat willen CDA en VVD niet WD-vice-fraetie- voorzitter Frank de Grave schermde tijdens de (mislukte) formatie tussen CDA en PvdA met zes geschikte vrouwelijke kandidaten voor een post in het kabinet. Alle journalisten hengelen naar de namen van 'de zes bruiden van De Grave', maar de liberaal geeft ze vooralsnog niet prijs. Annette Nijs, nu staatssecreta ris op Onderwijs, is één van hen. Op Onderwijs wordt een andere post voor de liberale niet be treurd. De LPF krijgt misschien toch nog één minister. Minister van Verkeer en Waterstaat Roelf de Boer, van huis uit fervent WD- lid, wil graag doorgaan. Eerder al gaf hij het VVD-lidmaat- schap op voor dat van de LPF, het omgekeerde kan even zo makkelijk, vindt hij. GPD kwaliteit. „Echte toppers on derscheiden zich doordat ze in de markt vreselijk goed duide lijk kunnen maken wat de toe gevoegde waarde is van hun on derneming. Ze zijn in staat om zonder omwegen te koersen op die eigenheid en niet hard, maar weer: heel duidelijk, hun eigen mensen te vertellen wat er moet gebeuren om die eigenheid te benutten." Communicatieve vaardigheden dus? „Aangevuld met een stevi ge portie vermogen om te onder nemen en een morele competen door Hans van Soest Informateur Hoekstra bedoel de het als grap, maar de op merking was serieuzer dan de toehoorders dachten. „Het is in ieder geval de bedoeling dat het nieuwe kabinet langer blijft zit ten dan het vorige", zei hij on langs op een persconferentie. De ambitie om langer dan 87 da gen te blijven regeren zou vroe ger als een gotspe zijn afgedaan. Maar de vraag hoe stabiel het kabinet Balkenende-2 wordt is inmiddels gerechtvaardigd. De partijleiders van CDA. VVD en D66 roepen voortdurend dat ze een stabiele regering willen vor men. Het komende regeerak koord zal echter zoveel politiek buskruit bevatten dat de kans op een nieuwe voortijdige val groot is. Er moet veel bezuinigd worden: om en nabij de vijftien miljard euro. En als de partijen zich aan de afspraak houden dat het be grotingstekort in 2007 op nul uit moet komen, kan dat bedrag de komende jaren nog flink oplo pen ook. Tenslotte houdt de eco tie om u tegen te zeggen En dat is inderdaad niet de indruk die de gemiddelde Nederlandse topmanager maakt op aandeel houdersvergaderingen „Het zal er wel zijn, de betrokkenheid bij het bedrijf, de warmte, het gevoel, maar ze stralen het vaak verrekte lastig uit", vindt Vinke. Beurskoers Maar stel dat een manager in derdaad zo goed als hij zelf denkt, is er dan een rechtvaardi ging voor de genoemde miljoe nen? De manager wordt dan nomische dip langer aan dan ie dereen tot nu toe dacht. Die bezuinigingen zullen on herroepelijk pijn doen. Er zal hard worden gesneden in de so ciale zekerheid. Voor de stabili teit van de coalitie is het dan van essentieel belang dat CDA, VVD en D66 geen slappe knieën ver tonen als er in de samenleving een storm van protest losbarst. En net daarin schuilt het grote gevaar voor dit aanstaande kabinet. De voorlopige onder handelingsresultaten geven voldoende voer voor interne discussie. Een voorbeeld is de pensioengerechtigde leeftijd Het prepensioen zal worden ontmoedigd, terwijl heel veel kiezers daar al veel premie voor hebben betaald. De WW-rech- ten worden gehalveerd, terwijl er iedere maand achtduizend werklozen bijkomen. Het ver bod op nieuwe gasboringen in de Waddenzee is boterzacht. Wanneer er geld nodig is, mag het wel. Stuk voor stuk zijn dit onder werpen die gevoelig liggen bij vooral CDA en D66. Beide heb ben een gemêleerde achterban. simpelweg beloond voor zijn prestatie, dat wil zeggen zijn toegevoegde waarde. Bij beurs genoteerde ondernemingen heeft men dat principe vertaald door de variabele beloning (meestal door opties) te koppe len aan de beurskoers. Paul Frentrop vindt het een fa tale misrekening. „Allemaal smoesjes. Dit argument is fictie gebleken. Het management hééft helemaal geen invloed op de beurskoers. Je kan hooguit constateren dat optiepakketten een motief bevatten om te Binnen deze partijen zal hoe dan ook een discussie losbar sten over de ingezette koers en of het allemaal niet een onsje minder kan. Fracties komen on der druk van hun partij te staan, bewindslieden onder druk van hun fracties. En aan dat proces moet leiding worden gegeven door een premier die tot nu toe niet heeft uitgeblonken in het bouwen aan compromissen. Eerst wierp hij onder druk van zijn partij de LPF ver van zich af, daarna de PvdA. Demissionair minister van Landbouw Cees Veerman waar schuwde al dat hij niet terug keert zonder extra geld voor mi lieu. Zijn CD A-collega Aart Jan de Geus van Sociale Zaken heeft al eens eerder zijn lidmaatschap van de partij opgezegd toen de uitkeringen werden ontkoppeld van de lonen, iets wat vrijwel ze ker zal gebeuren nu de vakbe weging al heeft laten weten wei nig vertrouwen te hebben in een overleg met dit kabinet overeen centraal loonakkoord. „Ik ben daar consequent in", antwoordde De Geus onlangs nog toen hem werd gevraagd knoeien met de boekhouding, zoals ook gebeurd is." Maar zelfs de koppeling van beurskoers met beloning wordt niet waargemaakt Frentrop; „De bonussen gingen omhoog toen de koersen stegen, maar toen de koersen daalden, gingen de bonussen nog steeds om hoog." Adviesbureau Hay Group con stateert dat in 2002 ten opzichte van 2001 'vergelijkbare bo nuspercentages aan bestuur ders' zijn uitgekeerd. Ja, dat is hetzelfde 2002 dat wel het 'fi nanciële rampjaar' wordt ge noemd, het jaar waarin de be legger aan de Amsterdamse beurs 35 procent van zijn ver mogen verloor. „Je moet bestuurders hebben die met het bedrijf bezig zijn, niet met dat gedoe rond de beurs", vindt Rob Vinke. Hij heeft zich bijvoorbeeld geër gerd aan het morrelen aan de voorwaarden van optiepakket ten. „Heel irritant." Vinke denkt dat het slecht zal aflopen voor de bedrijven waar van de topmensen nu als zak kenvullers te kijk staan. „Voor werknemers is dit een heel naar signaal. Ze herkennen zich niet in dit soort gebeurtenissen. Het wachten is op het moment dat de economie aantrekt. Dan zul len de mensen bij deze bedrijven eerder geneigd zijn iets anders te zoeken bij andere onderne mingen." Frentrop weet wel wat er moet gebeuren om het probleem op te lossen. „Het is dus gebleken dat de raad van commissarissen het niet goed doet als het gaat om de bezoldiging van bestuurders. Zoals bekend is er een wet in voorbereiding die deze verant woordelijkheid verplaatst naar de aandeelhouders. Maar dat gaat alleen werken als de grote beleggers, zoals de pensioen fondsen, verplicht worden om mee te stemmen en ook een uit leg moeten geven bij die stem. Pas dan kun je spreken van het afleggen van een publieke ver antwoording die je mag ver wachten bij ondernemingen die hun geld bij het publiek opha len." GPD wat hij nu zou doen als er weer ontkoppeld zou worden. Jan Pe ter Balkenende kan zijn knopen vast tellen. Als hij bij voorbaat twee van zijn ministers niet bin nen boord kan houden (en daar heeft hij in het openbaar wel op ingezet), boet hij als partijleider fors aan gezag in. Draai D66 heeft zich in het verleden al vaker opportunistisch getoond in haar standpunten als die pro test veroorzaakten. Recent voorbeeld was de draai van 180 graden in de discussie over de radiofrequenties onder Paars- 2. Gerrit Zalm van de WD is zich als geen ander bewust van het gevaar dat zijn beoogde re geringspartners zich de komen de jaren aan de harde afspraken in het regeerakkoord zullen wil len onttrekken Niet voor niets wil hij zelf aan de knoppen zitten op het ministe rie van Financiën. De WD wil koste wat kost de bezuinigingen doorvoeren. En juist op dit punt zal de samenwerking tussen de drie partijen veel te lijden krij gen. GPD ZEEWERING - Het dagelijks bestuur van de polder Walche ren heeft het algemeen bestuur gevraagd om een krediet van bijna 2,5 miljoen gulden voor herstel en verbetering van de zeedijk. Er is haast bij, want als met de voorbereiding van de werkzaamheden wordt ge wacht tot officiële goedkeu ring is verkregen, is een deel van het seizoen waarin aan de dijken kan worden gewerkt al voorbij. De schade aan de dij ken die is veroorzaakt door de februaristorm zal worden ver goed door het Rijk. KONING - Onder luid gejuich is de achttienjarige Hoessein in Amman geïnstalleerd als koning van Jordanië. Hoessein is de derde monarch van hel Hasjemietisch koninkrijk Jordanië Koning Feisal de tweede is op zijn achttiende verjaardag in Bagdad geïn stalleerd als derde regerende koning van Irak. Bij de plech tigheid kwam geen kroon te pas, aangezien Arabieren de kroon niet zien als zinnebeeld van vorstelijke waardigheid. SMOKKEL - Douaniers heb ben de smokkel van vijf kalf- vaarzen voorkomen bij de doorlaatpost in Sint Anna ter Muiden. De dieren zijn in be slag genomen, Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail; redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtem@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: 3rachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1.10 zaterdag: 1.65 Alle beoragen zijn inclusief 6% BTW I Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel (0118)484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax (0114)372771 lnternet:www.pzc nl/adverteren i nc.sie /eeuwse Courant BV s efctegegevensneooenvmcoeen» novate en om i.laten) «normeren ov eli|k mekten bij PZC. aldekig Behoort tot LUGQGflGr Premier Balkenende moet leidinggeven aan onder druk staande fracties, iets waar hij tot nu toe niet in heeft uitgeblonken. foto Ed Oudenaarden/ANP Onderhandelingsresultaten geven voldoende voer voor interne discussie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4