Mosselsector beperkt visdagen QZZZZZZÖ www.hilltop.nl 11 Ouderen kritisch over controle op Tafeltje-Dek-je Minder sprongen, steeds meer klachten Gimbiêie Grote brand bij groenvoederdrogerij Kortgene Fout verwisseling bij crematie lag mogelijk bij uitvaartverzorger zeeuwse almanak Kaas Drankrijders Scooterrijder raakt gewond bij aanrijding Schaarste opvisbaar zaad noopt tot maatregelen Boete voor schipper met slok op Stichting helpt meisje met kanker in Roemenië Gewonde bij aanrijding AANBIEDING WEEKU In gezelschap van haar bijna vierjarige dochtertje Anouk ging een Vlissingse dezer da gen boodschappen doen. In de kaaswinkel aangeko men keek het meisje op van de vele variëteiten. Wat is dat met dat groene?", wilde ze weten. „Dat is jonge", legde haar moeder uit. Waarop Anoukje conclu deerde: „Dan is dat met dat rode zeker een meisje. Hilltop A&L PC met: Athlon-2500+, 512Mb, 120Gb harddisk, 128Mb GeforceFX 5200, DVD- rewriter, DVD speler, Firewire- TV- Kaart, 2.1 speakerset en WindowsXP 1195^" De brandweer schakelde onder meer een ladderwagen in om het vuur onder het dak van het bedrijf te bestrijden. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KORTGENE - Groenvoederdrogerij Timmerman aan de Kortgeenseweg bij Kortgene is gisteravond getroffen door een grote brand. De schade valt volgens de brandweer relatief mee doordat de loods, waarin veevoer en pulp wordt opgeslagen, grotendeels leeg was. De kostbare machines die erin stonden, konden op tijd naar buiten worden ge reden. De brandweer werd rond kwart voor negen gealarmeerd en rukte uit met groot materieel, omdat al snel duidelijk was dat het ging om een grote brand. Het vuur woedde onder het dak. Door dat er brandende stukken naar bene den vielen, werden ook andere delen van de loods in brand gezet. Ladderwagen Behalve wagens van Noord-Beveland zette de brandweer ook de ladderwa gen van Goes in, om het vuur onder het dak te bestrijden. Rond elf uur was de brand volgens brandweercommandant E Hol nog niet volledig onder controle, al leek dat op dat moment een kwestie van tijd. Over de oorzaak van de brand durfde Hol gisteravond geen uitspraken te doen. Directeur M. Timmerman was er echter van overtuigd dat er bliksemin slag is geweest. „Er was niemand meer in het gebouw. Een buurman heeft bo vendien een harde klap gehoord." Tim merman was vooral opgelucht dat de machines waren gered Sommige had den net een revisiebeurt achter de rug. De brandweer trof bij het blussen van de brand extra veiligheidsmaatregelen, omdat niet uitgesloten was dat er as best vrijkwam. Het dak bevat mogelijk de schadelijke stof. Uit voorzorg werd daarom bijvoorbeeld de wijde omge ving afgezet. Het bedrijf is zo'n dertig jaar geleden, toen het nog in Goes was gevestigd, ook al eens getroffen door een grote brand. Nadien is het verhuisd naar Kortgene. Daar is het vooral bekend van de pene trante geur die vrijkomt bij het persen, malen en koelen van het gras. Die is vaak in de wijde omtrek te ruiken. BEVELANDEN/THOLEN door Jacques Cats MIDDELBURG - De fout van de persoonsverwisseling bij een crematie in Middelburg lijkt te liggen bij de uitvaartverzorger. Nabestaanden hadden bij het afscheid nemen al hun ernstige twijfels uitgesproken over de identiteit van de persoon in de kist. De uitvaartverzorger zou die signaleringen hebben afge daan met de opmerking: „Men sen veranderen als ze dood zijn." De betrokken uitvaartverzorger J. den Besten wenst zich bij monde van advocaat R Maat van commentaar te onthouden. Een kleindochter van de op 73- jarige leeftijd overleden W. Wie gel uit Veere vertelt hoe ze sa men met andere familieleden tijdens de afscheidsbijeen komst die aan de herdenkings dienst voorafging, bij de nog ge opende kist staande, vaststelde: dit is opa niet! „Iedereen was helemaal overstuur. Opa was wel erg veranderd tijdens zijn ziekte. Maar zoals hij er daar bij lag, was toch weer heel anders. We konden van de schrik niet nadenken en gingen er natuur lijk ook niet van uit dat daar een andere man zou kunnen liggen Ook na de herdenkingsdienst bleef er een vreemd gevoel han gen. „Diep van binnen snapten we het niet", kijkt de kleindoch ter terug. „De man in de kist leek niet eens op onze opa." Gedichtjes Twee dagen later werd het be kend: er was een fout gemaakt, kreeg de familie te horenEr wa ren twee kisten verwisseld. De opa van de meisjes lag nog in het mortuarium. In zijn plaats was een andere persoon gecremeerd De kleindochter: „Er ging van alles door ons heen. We hadden een herdenkingsdienst gehou den bij een onbekende Alle te keningen, gedichtjes en bloe men zijn met een andere opa meegegaan." Boosheid overheerst. „Mensen maken fouten, maar zoiets ver schrikkelijks mag gewoon nooit gebeuren." Uiteindelijk kon vijf dagen later de crematie alsnog doorgaan en kon opnieuw af scheid worden genomen, nu van de echte opa. De kleindochter prijst zich gelukkig alsnog af scheid te hebben kunnen ne men. De nabestaanden van de 92-jarige W. Kluijfhout uit Kou- dekerke, de man met wie haar opa werd verwisseld, werd die mogelijkheid ontnomen pagina 12: uitgelicht GOES - De politie heeft donder dagavond een 56-jarige auto mobilist uit de gemeente Rei- merswaal in de Westerstraat in Goes aangehouden voor rijden onder invloed. Hij kreeg een be keuring en een rijverbod van een uur. Diezelfde nacht werd aan de Deltaweg bij Wilhelminadorp een 35-jarige automobilist uit Goes staande gehouden. Ook hij had te veel gedronken en kreeg een rijverbod van vijf uur. SINT PHILIPSLAND - Bij een aanrijding in Sint Philipsland is gistermiddag een zeventienjari ge scooterrijder uit de gemeente Tholen gewond geraakt. Het ongeval vond rond vijf uur plaats op de kruising van de Wilhelminastraat met de Schoolstraat. De scooterrijder verleende hier geen voorrang aan een voor hem van rechts ko mende 66-jarige automobiliste uit dezelfde gemeente. Bij de aanrijding raakte de scooterrij der gewond aan zijn heup. Hij werd per ambulance overge bracht naar een ziekenhuis in Roosendaal, door Rolf Bosboom GOES - Elke drempel die wordt opgeworpen voor maaltijd voorziening Tafeltje-Dek-je is onaanvaardbaar. Dat stellen de Goese ouderenbonden in een brief aan wethouder D. van Ewijk van Goes, die overweegt een rem te zetten op het aantal maaltijdgebruikers. Tafeltje-Dek-je is volop in dis cussie binnen de gemeente. De uitvoering wordt nu verzorgd door de Unie van Vrijwilligers (UW), maar vooral door de for se groei van het aantal klanten dreigt dat de UW boven het hoofd te groeien. Waarschijnlijk neemt Emergis op termijn zowel de bereiding van de maaltijden, die nu gebeurt door diverse zorginstellingen, als de organi satie van de bezorging op zich De gemeente wil daarnaast kij ken hoe de groei van het aantal klanten in de hand kan worden gehouden Nu volstaat één tele foontje om gebruik te kunnen maken van Tafeltje-Dek-je. De gemeente zou voortaan een toetsing willen laten uitvoeren, zodat alleen degenen die de maaltijdvoorziening echt nodig hebben ervoor in aanmerking komen. De gezamenlijke oude renbonden in de gemeente, ver enigd in het Bondenberaad Groot Goes, hebben daar grote problemen mee, zo laten zij wet houder Van Ewijk schriftelijk weten. Zij stellen onder meer dat Tafeltje-Dek-je voor veel ouderen een stap is 'die ze pas zetten als het door omstandig heden niet meer anders kan'. Bovendien, zo schrijven de bon den, kan het verstrekken van een warme maaltijd niet alleen een medische noodzaak hebben maar ook een sociale. Voor som mige ouderen is de bezorger vaak de enige persoon die ze op een dag zien. Verder kan de be zorging een controlerende of signalerende functie hebben. Het Bondenberaad vreest de rompslomp die een controle met zich meebrengt, ook al heeft de gemeente aangekondigd de pro cedure zo eenvoudig mogelijk te houden „Zelfs met de meest simpele procedure treedt er al tijd vertraging op tussen het moment van aanvragen en de toewijzing", aldus de bonden Zij vinden elke vorm van indice- ring 'niet aanvaardbaar'. „De gemeente heeft een zorgplicht en dient deze na te komen Bo vendien, indiceren - hoe een voudig ook - werkt ook weer kostenverhogend en kostenver hogingen worden altijd doorbe rekend." Advertentie zaterdag 3 mei 2003 TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter heeft gisteren een Belgische schipper wegens dronken varen 750 euro boete opgelegd, waarvan 250 euro voorwaardelijk. Deman voer op 26 juli vorig jaar op de Westerschelde met zijn schip buiten de vaargeul. Hij had ruim drie keer zoveel ge dronken als toegestaan. Hij kreeg meteen een vaarverbod van zeven uur. De man was zo geschrokken, dat hij zich voor zijn alcoholprobleem heeft la ten opnemen in een kliniek. HonrSteffan ter Maat YERSEKE - De Nederlandse mosselvissers gaan hun vloot en visdagen beperken. De mossel- vloot wordt in vier groepen ver deeld en deze groepen moeten GOES- Een veertigjarige Bos schenaar is gistermiddag ge wondgeraakt bij een aanrijding in Goes. De veertigjarige zat bij een 42-jarige plaatsgenoot in de auto. Het ongeluk vond plaats op de Ringbaan West. ter hoogte van de kruising met de Westerstraat. Een 24-jarige Goese automobi liste, die voor de inwoners van Den Bosch reed, moest remmen. Ook de 42-jarige man remde af. Een achter hem rijdende 74-ja rige automobilist uit Goes kon met tijdig stoppen en botste met zijn auto op die van de Noord- Brabanders. Hierdoor ontstond een kop-staartbotsing tussen de drie voertuigen. Het slachtoffer is met nekklachten overge- brachtnaar een ziekenhuis. Alle auto's raakten beschadigd. gespreid in tijd en plaats gaan vissen. De maatregelen zijn aangekondigd door de Produ centenorganisatie van de Ne derlandse Mosselcultuur in Yerseke, waarbij alle Neder landse mosselvissers zijn aan gesloten. De ingreep is nodig omdat er in 2002 slechts vijf miljoen kilo op visbaar mosselzaad is gevallen en dit ligt voornamelijk in het Molenrak. Daarnaast is er nog twaalfenhalf miljoen kilo half wasmosselen die in 2001 is ge boren. Deze liggen vooral langs de Afsluitdijk en in de Dove- balg. Aangezien de concentratie van de schaarse mosselbestanden zich tot enkele gebieden be perkt, wordt met de maatrege len voorkomen dat er te veel druk op deze gebieden ontstaat. Normaal gesproken vissen alle tachtig mossel vissers gelijktij dig. Er is nu afgesproken dat de vloot in vier groepen van twin tig boten wordt verdeeld. Elke groep vist per week één dag in één gebied. Dieptepunt „Dit is een historisch diepte punt voor de mossel visserij. Als we willen spreken van een goed jaar, dan moet je toch al zeker zestig tot zeventig miljoen kilo hebben, en eigenlijk nog meer", zegt H. van Geesbergen. secre taris van de Producentenorga nisatie van de Nederlandse Mosselcultuur. Er is geen direct aanwijsbare oorzaak voor de geringe hoe veelheid mosselzaad. Wel kan een zachte winter van invloed zijn. In dat geval zijn er vaak meer 'opvreters' van het mossel zaad. In praktijk blijkt vaak dat er het jaar na een strengere win ter meer mosselzaad is gevallen Volgens Van Geesbergen kun nen er echter geen directe con clusies aan deze invloeden wor den verbonden. De Producentenorganisatie van de Nederlandse Mosselcultuur is wel van mening dat de hoe veelheid opvisbaar mosselzaad te beïnvloeden is In 1993 be paalde de overheid in het des tijds nieuwe beleid voor de vis serij namelijk dat er op de drooggevallen platen niet meer mag worden gevist. Het ver dwijnen van mosselbanken werd namelijk toegeschreven aan de visserij. De redenatie was dat met het sluiten van een aantal gebieden de banken daar wel weer terug zouden ko men. De Producentenorganisatie is echter van mening dat de aan wezigheid van banken per jaar kan verschillen en dat dit vooral te maken heeft met stormen die er wel of niet zijn en die de ban ken kunnen wegvagen. „Wij zijn van mening dat je banken kunt uitdunnen en dat daarna de be viste plekken weer dichtgroei en. Zo kun je nieuwe banken behouden en toch ook vissen", vertelt Van Geesbergen. „Het beleid van 1993 wordt nu naar tien jaar - na eerdere tus sentijdse evaluaties - opnieuw besproken. We willen proberen i n een n ieu w beleid weer te rege len dat we op enkele droog ge vallen plaatsen mogen vissen. Het gebied is nu te beperkt. Als we nieuwe gebieden erbij heb ben, is de kans groter op vol doende mosselvisserij en is de druk per mosselgebied ook min der groot." B0RSSELE - De Borsselse Stichting Kinderhulp voor Roe menië (SKHR) heeft besloten om in de bres te springen voor een vijfjarig meisje in dat land. Het kind lijdt aan leukemie en zal overlijden als ze niet snel medicijnen krijgt toegediend. De stichting kreeg het verzoek voor hulp rechtstreeks uit Roe menië. Het meisje ligt in het zie kenhuis van Brasov, een stad ter grootte van Amsterdam midden in de Karpaten. Daar hebben de doktoren vastgesteld dat het meisje kanker heeft. Ze kan wel genezen, alleen heeft het zie kenhuis de medicijnen niet. Daarnaast kunnen haar ouders de geneesmiddelen niet betalen: de medicijnen kosten zo'n 2500 euro. De stichting uit Borssele heeft cardioloog H. Kruyswijk bereid gevonden om na te gaan welk medicijn het best bij de diagnose passen De SKHR werkt als een soort intermediair tussen de Nederlandse arts en het ziekenhuis in het Oostblok. De stichting betaalt alles uit ei gen middelen, omdat ze niet in aanmerking komt voor subsi dies of donaties. Daarom roept voorzitter P. van der Jagt ie dereen op om geld te storten op bankrekeningnummer 3805.63436. „Eet een zak patat minder, met het geld dat je over houdt kun je dit kind redden." Mocht er meer geld binnenko men dan nodig is, dan gaat het overschot naar het Koningin Wilhelminafonds of naar de kindertehuizen in Roemenië. Advertentie door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het Paracen trum Zeeland zit in de verdruk king. Een groep bewoners in Ar- nemuiden wil in navolging van een actie in Sinoutskerke de pa ra's rond hun dorp weren. Het springen is in strijd met het be stemmingsplan. Volgens Jan Boven Rienks doet het centrum er alles aan om overlast zoveel mogelijk te beperken. „Het zou jammer zijn als het parachute springen uit Zeeland zou ver dwijnen." „Eigenlijk zou ik het liefste de klagers een keer meenemen", zegt instructeur Leander van der Snel. „Gewoon, om eens te kijken wat ze er van vinden." Een normale parachutesprong vindt plaats op een hoogte van negenduizend voet. Parachutis ten vallen een halve minuut met 180 kilometer per uur naar be neden. De parachute gaat open en vfer, vijf minuten later staat de springer weer beneden. Een onvergetelijke ervaring, vindt Van der Snel „Negen van de tien mensen wil nog een keer. En die ene die niet meer wil. had de ervaring toch niet willen mis sen." Het centrum is hard op zoek naar een nieuwe locatie om te landen. De gemeente Middel burg wil in de tussentijd tijde lijk vier locaties beschikbaar stellen. „Het mooiste zou zijn om een plek dichtbij het vlieg veld te vinden", vindt Van dei- Snel. „Dan zitten we verder van de klagers af." Volgens Rienks Instructeur Henk Post van Paracentrum Zeeland maakt een tandemsprong met een belangstellende: bezwaarmakers hebben het centrum in een moeilijke positie gebracht. doet het centrum er alles aan om de overlast te beperken. De vliegtuigen voldoen aan alle ei sen, bij het opstijgen wordt di rect uitgeweken richting het Veerse Meer en de vliegers win nen hoogte boven het water Toch neemt het aantal klachten alleen maar toe. Voorstanders „Terwijl het aantal sprongen de afgelopen jaren is afgenomen. Dat is toch een maatschappelij ke ontwikkeling. Mensen kla-".. gen over een boer die 's avonds nog even ploegt voordat het slecht weer wordt of over j onge- ren op brommers. Er wordt steeds meer geklaagd." Van der Snel vermoedt dat het aantal mensen dat klaagt veel kleiner is dan het aantal voorstanders. „Maar die hoor je niet, die staan niet in de krant. Ik hoorde laatst dat er hier op de camping een gast was die een andere stand plaats wilde. Dan kon hij de pa rachutisten beter zien landen. Ik weet zeker dat de meeste mensen het leuk vinden om te zien." De meeste sprongen vinden plaats op een hoogte van negen duizend voet, leerlingen sprin gen vanaf 3500 voet. Zij maken een sprong met een 'static-line', een parachute die automatisch wordt geopend als de springer het vliegtuig uitgaat „We vlo gen voor de veiligheid altijd voor elke cursist een rondje", vertelt Van der Snel. „Anders komen ze te dicht bij elkaar, We hebben nu afgesproken om er. twee tegelijk te laten springen." De klagers zeggen vooral last te hebben van rondcirkelende vliegtuigen. „Tijdens oplei- dingsdagen rouleren we daarom langs vier velden. Als we hoger vliegen, hoor je de vliegtuigen nauwelijks." Het paracentrum is belangrijk voor Zeeland, vin den Rienks en Van der Snel. Er werken zes mensen, toeristen komen er speciaal voor naar de provincie. „Het zou jammer zijn als dat uit Zeeland zou verdwij nen", vindt Rienks. „Maar daar kun je de mensen niet altijd van overtuigen. Die zitten in de tuin en horen alleen de vliegtuigjes." En dat is altijd als het mooi weer is. „Daar zijn we afhankelijk van. Als het te hard waait of als het bewolkt is, kunnen we niet springen. Je moet het landings gebied kunnen zien." Van der Snel vermoedt dat het paracentrum de schuld krijgt van alle overlast die mensen van het vliegveld hebben. Tegen een gewoon toestel dat te laag vliegt, is weinig te beginnen. „Ze horen een vliegtuig, maar daar kunnen ze niets mee. De enige manier om te protesteren is om het op de landingsplaats te gooien. Mensen zien een para chutist en denken, daar heb ik last van. Maar wij vliegen zelfs bij de lage vluchten nog twee keer zo hoog als de gewone klei ne luchtvaart." Vanaf Midden- Zeeland wordt al bijna dertig jaar gesprongen. „Ik denk dat vooral de mensen klagen die hier nog niet zo lang wonen, de mensen die hier al woonden, hoor je niet." van de KORTMGENVAN €20,» tot €50,- OP DIVERSE SERIES RESTANTEN mantels, jacks parka's ALLE PULLOVERS VESTEN 20% KORTING LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49