Alles draait om schoonheid Cyclaam voelt zich nu thuis in de tuin Wil Japanse sfeer Handschoenen voor groene vingers zaterdag 3 mei 2003 Rust en eenvoud kenmerken een tuin die is aangelegd in Japanse stijl. Kabbelend water, grind, duur zaam hout en planten als bamboe en orchideeën horen er van oudsher thuis. Voorbeelden daarvan zijn sinds kort te zien in The Japanese Watergarden in Naaldwijk. Een splinternieuwe overdekte binnen tuin met onder meer bonsai, koikar- pers en een kopie van The Golden Temple als theehuis. Het creëren van een Japanse tuin is een vorm van kunst. Vergelijk deze tuin met een gemiddeld Nederlands stukje grond achter het huis, een Franse of een Duitse en het verschil is duidelijk. Met vele bezigheden gaan Japanners op kunstzinnige wijze om. Of het nu om eten gaat (sushi), inpakken (furoshiki), of de tuin, alles draait om esthetiek. Een tuin volgens de Japanse formule kenmerkt zich door verstilde eenvoud. Met een hoofdrol voor water en prachtige steensoorten. Vergeet de gezellige Franse geranium of trendy eenjarigen: in de Ja panse tuin is slechts plek voor een be perkt aantal fraai gevormde bomen en planten, waaronder bamboe en azalea's. Er zijn mensen die met grote zorg zo'n tuin aanleggen. Beroemde voorbeelden zijn de Japanse tuin in het Belgische Has selt, die met zijn 25.000 vierkante meter te boek staat als de grootste in Europa en Clingendael in Den Haag, die begin vori ge eeuw werd aangelegd nadat eigena resse Maguérite Baronesse van Brienen een reis had gemaakt naar het land van de rijzende zon. Wie zo'n tuin aanlegt of laat aanleggen, behoort tot de bevlogen types. Zo iemand is ook Chiel van der Drift uit Naaldwijk De eigenaar van een kassenbouwbedrijf nam twee jaar geleden het besluit om een Japanse watertuin te creëren op de grond achter zijn woning midden in het West- landse kassengebied. The Japanese Wa tergarden, zoals hij zijn project noemt, bracht hij onder in een splinternieuwe kas van zo'n vierduizend vierkante me ter, die sinds februari voor het publiek geopend is. De koikarpers, waar het voor Van dei- Drift allemaal mee begon, hebben er 500.000 liter water tot hun beschikking. Die waterpartijen zijn aangelegd temidden van een aantal Japanse voor beeldtuinen en een tropische tuin, die is ondergebracht in een aparte kas. Water, stenen en groen vormen de drie basisele menten in deze watertuin. Het hele jaar door kan het publiek de bijzondere bo men en planten aanschouwen. „The Japanese Watergarden is een uit de hand gelopen hobby", zegt beheerder John Sonneveld. „Begonnen met een vij ver met een paar koikarpers wilde Chiel van der Drift vervolgens een park aan leggen, waarin alles terug te vinden zou zijn dat met Japan te maken heeft." Dat omvat inmiddels bonsai voor binnen en buiten, koikarpers in alle maten en prijs klassen, Japanse nachtegalen, zogeheten vormbomen en een theehuis met de vor men van The Golden Temple, zoals die te vinden is in Kyoto. In de voorbeeldtuinen kunnen bezoekers ideeën opdoen. Er zijn drie verschillende sferen, maar de basis is dezelfde: rust en eenvoud. De gebruikte planten zijn on der meer hosta, bamboe, mahonia, aza lea en mos en tegen de wanden de klim mer wisteria. Je loopt er op leisteen, grind of houten vlonders, terwijl links en rechts zachtjes water klettert uit een fon tein van bamboe of uit een kei. Voor de verbinding onderling zorgen bruggetjes in de herkenbare kleur rood. Voor de liefhebber van de beroemde koi karpers heeft eigenaar Van der Drift er diverse bijeen gebracht. Naast de prach tige exemplaren die alle ruimte hebben in de waterpartijen, zijn er voor de ver koop speciale bakken geplaatst. Hier zwemmen de kleintjes (45 euro voor 10 cm) en de iets grotere (200 euro voor 25 cm) met namen als hi showa en sora goi. Een ruimte verder is gereserveerd voor bonsai, de gekweekte mini-boompjes met hun prachtige vormen voor reuzen- prijzen. Hier vind je azalea's en rodo dendrons in kabouterformaat. Twee ta fels vol verschillende bomen en planten in diverse rood- en groen tinten. Even verderop bevindt zich de tropische kas. Druk op de vuurrode knop en een deur schuift open naar een tuin waarin je je qua temperatuur en luchtvochtigheid in de tropen waant. Hier tref je papegaai en, orchideeën en manshoge planten in een landschap dat geheel is nagebootst. Alles in The Japanese Watergarden is zo veel mogelijk in stijl opgebouwd. Dat geldt zowel voor de volières, waarin baardvogels, oranje troepialen en Mexi caanse strijders een plekje hebben gekre gen, als voor de houten bruggen, decora tiematerialen en meubilair. Hoewel zeer Japans ogend, zijn de houten stoelen en tafels met de strakke lijnen en open structuren afkomstig uit het atelier van de Nederlandse ontwerper Arend Jan van der Horst. De bij de tuin aangesloten hoveniers kunnen bezoekers adviseren bij het aan leggen van hun eigen Japanse tuin. De getoonde planten en bomen zijn te be stellen, met uitzondering van de acht honderd jaar oude ol ij venboom en de fraaie vijgenboom „We proberen hier al les na te bootsen. Het enige wat we niet hebben in de watertuin zijn regen en wind", zegt John Sonneveld. Als extra activiteit worden er geregeld workshops georganiseerd, waar, je je kunt bekwamen in Japanse 'kunsten' als bloemschikken en sushi maken. Lees voer over koikarpers en Japanse tuinen vind je onder meer op de leestafel in het theehuis, waar je kunt verpozen met een kopje thee en een broodje kaas. Maar dat is dan ook het enige Hollandse aspect in deze verder authentieke Japanse water tuin. Evelien Baks The Japanese Watergarden, Grote Woerdlaan 38, Naaldwijk. Open: ma 12-17, di t/m za 9-17, zo 10-17 uur. Toe gangsprijs 5 euro (volwassenen). Meer informatie op: www.thejapanesewatergarden.nl. Het theehuis is een kopie van The Golden Temple in Kyoto. De Cyclamen coum bloeit in de winter, van eind november tot maart. De cyclaam als vensterbank- plant lijkt zijn langste tijd gehad te hebben. De opkomst van de centrale verwarming heeft het assortiment van klas sieke kamerplanten radicaal uitgedund. De cyclaam houdt van een koele standplaats en die is in de meeste huizen niet meer te vinden. Uitgestorven is de geharde ge neratie die op winterochtenden ontwaakte met rijp op de de kens. En gelukkig maar, want martelaarschap is nergens goed voor. Maar terwijl we de neer gang van de cyclaam als kamer plant meemaken, zien we de op komst van dezelfde cyclaam als tuinplant. Nu ja - helemaal de zelfde is het niet want de ven sterbankcyclaam heeft als stamouder Cyclamen persicum en die soort is in Nederland niet winterhard. Maar Cyclamenhe- derifolium, met veel kleinere bloemen, begint in de tuin ge meengoed te worden. Het grootste voordeel van de tuincyclaam is dat de plant het goed doet op plaatsen waar an dere planten het laten afweten, in de gortdroge schaduw onder bomen bijvoorbeeld, waar de met wortels doorweven grond elke vorm van tuinieren onmo gelijk maakt. Dat een cyclaam het in die situatie wel bolwerkt, komt omdat cyclamen in verge lijking met de meeste andere planten een omgekeerde cyclus vertonen: ze groeien en bloeien in de herfst en in de winter en in de zomer gaan ze in zomerrust. Ze overzomeren als knol, waar uit tegen het einde van de zo mer, na de eerste herfstregens, de bloemen weer verschijnen. Als de cyclamen bloeien, loopt de zomer ten einde. Na de bloei verschijnt het decoratief ge marmerde blad dat de hele win ter groen blijft en pas in mei weer afsterft. Naast Cyclamen neapolitanum kom je Cyclamen purpurascens in tuinen tegen Dit is het alpen viooltje, hoewel er ook een rodo dendron bestaat die aanspraak maakt op dezelfde naam. Cycla men purpurascens komt van na ture voor op kalkrijke bodem - in beukenbossen in Oostenrijk, Noord-Italië en in het voormali ge Joegoeslavië. Daar worden de geurende bloemen vaak ge plukt. Onder cyclamen is deze soort een uitzondering omdat het blad het hele jaar groen blijft. Het is een wispelturige plant die het in de ene tuin wel doet en in de andere niet, zonder aanwijsbare reden. De plant ge dijt het beste in een mengsel van bladaarde van beuken- of ei kenblad, gemengd met wat leem, een handvol dennennaal den en een snufje kalk. Cycla men purpurascens verdraagt tot twintig graden vorst. Een soort die op het ogenblik een stormachtige carrière als tuinplant doormaakt, is Cycla men coum die in de winter, van eind november tot maart, bloeit. In een koude winter wordt de bloei uitgesteld. Cyclamen coum is afkomstig uit Turkije en de Kaukasus en bloeit daar als de sneeuw smelt. De bloemen zijn paars, roze of wit, en alle tinten daartussenin. In de laat ste tien jaar is er een flink aantal hybriden ontstaan, waarvan sommige door specialisten op de markt worden gebracht. Ge zocht is 'Maurice Dryden', met zilverachtig blad en witte bloe men met een magenta vlekje. 'Tilebarn Fenella' - ook met wit te bloemen - heeft prachtig ge marmerd blad. Deze cultivar is op de markt gebracht door de beroemde Engelse kweker Peter Moore van Tilebarn Nurseries, een kwekerij die zich speciali seert in het kweken van cycla men. Geen twee cyclamen hebben hetzelfde blad (tenzij ze ge kloond zijn) en er is geen plant waarbij het blad zozeer de aan trekkingskracht van de plant bepaalt. Wie een plant mede om zijn decoratieve blad koopt, moet dat doen als dat blad eraan zit en niet in het najaar wanneer de cyclamen als droge knollen door de bloembollenhandel worden verkocht. Koop planten die in volle groei zijn, in potjes en plant ze in het voorjaar uit. Droge knollen zijn goedkoper, maar als die in oktober of no vember geplant worden, slaan ze zelden aan. Romke van de Kaa Een exemplaar voor een slan ke vrouwenhand of voor een noeste mannenknuist, als be scherming tegen doornen of om in de aarde te wroeten. Het as sortiment tuinhandschoenen van Meuwissen Agro in Mij drecht is opvallend groot. In En geland is de tuinliefhebber niet anders gewend. De Nederlander went langzaam aan het idee. Meuwissen Agro in Mijdrecht importeert al zeven jaar tuin handschoenen van het merk Town Country uit Engeland, maar dit jaar bracht het bedrijf ze voor het eerst onder in een aparte catalogus. Samen met onder meer werkschorten, tuin schoenen en -laarzen en klom pen. Het schoeisel is vorig jaar aan het assortiment toege voegd. Het lijkt wat overdreven: een catalogus met meer dan veertig verschillende paren handschoe nen. Maar volgens Marcel Ber- kel van Meuwissen Agro is de fervente tuinier in tuinland En geland niet anders gewend. Die heeft voor verschillende tuin- klussen zelfs meerdere hand schoenen in huis. En het ziet ernaar uit dat het ook in Neder land die kant uitgaat. Het aan tal uren dat de Nederlander in de tuin doorbrengt, is de laatste jaren tenslotte gegroeid. En daar hoort een deugdelijke werkuitrusting simpelweg bij. Stoerder Maar toch. Is een dergelijk ruim aanbod noodzakelijk. Ja, denkt Berkel. „Onze ervaring is dat vrouwen het meest gebruik ma ken van handschoenen. Ik ver moed dat vrouwen wat meer in de tuin werken dan mannen, maar vrouwen zijn ook zuiniger op hun handen. Mannen zijn stoerder. Die vinden al snel dat ze geen handschoenen nodig hebben." Het assortiment van Meuwissen Agro bevat daarom een groot aantal vrouwenhandschoenen. Dat op zich is opvallend, omdat in de meeste gevallen geen on derscheid wordt gemaakt tus sen de twee seksen „Vrouwen hebben meestal een kleine slan ke hand. Vroeger kochten ze daarvoor een herenhandschoen in een kleine maat, maar dat zit niet lekker. Een speciale vrou wenhandschoen heeft een goede pasvorm. Een aantal exempla ren is bovendien verkrijgbaar in verschillende maten." De breedte van het assortiment wordt tevens bepaald door de verschillende dessins. De wa terafstotende handschoenen (variërend in prijs van 3,20 tot 3,65 euro) dragen afhankelijk van de textielprint namen als Forget-Me-Not, Snowdrop, Ca mellia en Daisy. Hardlopers zijn de handschoenen Nature en Daisy. Vanwege het comfort, stelt Berkel. Gifstoffen Daarnaast zijn voor alle werk zaamheden in de tuin speciale handschoenen beschikbaar. Het paar Canvas Grip (2,25 euro) wordt volgens Berkel vooral ge bruik voor schilderwerk. Hand schoenen Super Coated en Che mical Resistant bieden door het materiaal (pvc) extra bescher ming, waardoor ze een goede uitrusting vormen bij het spui ten van gifstoffen. Ook gemakkelijk: een paar handschoenen dat bescherming biedt tegen doornen van bij voorbeeld rozenplanten. Het paar Master Gardener (8,10 eu ro) zit wat strakker om de hand en heeft een ruwe structuur, zo dat stekels er nauwelijks door heen kunnen dringen. Voor het stevigere werk zijn le ren handschoenen verkrijgbaar. Het duurste setje (18,50 euro) is voorzien van een versteviging in de handpalm. Een paar dat ge maakt is van steviger leer (12,60 euro) kan bovendien in de was machine. Daarnaast zijn zacht- leren (8,75 euro) en suède exem plaren te koop. De tuinliefhebber die zich wil meten met de professionele ho venier kan ook bij Meuwissen Agro terecht. Een paar profes sionele handschoenen is ver krijgbaar voor 3,95 euro. De handschoenen zijn te koop bij de tuincentra. Paul Geerts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39