Door het sleutelgat gluren naar Simenon Op reis met de juiste documenten PZC W5 Tentoonstelling in Luik Monumenten Havenroute Boerengerei Planeten Drogisterij Tuinen zaterdag 3 mei 2003 Drie keer raden waar je aan denkt bij een expo sitie over het leven van een groot schrijver: juist ja, aan lezen. De expositie Sime non... een eeuwin Luik biedt dan ook vooral een gi gantische berg leesvoer. Speciaal ter ere van de ten toonstelling Simenon... een eeuw', is er op de Espace Tivoli in het centrum van het Belgische Luik een tent opgetrokken. Hier wordt, tot 30 september, een boekje opengedaan over de gro te zoon van Luik, de uitvinder van de psychologische politie roman, de vader van commissa ris Maigret, de meest vertaalde schrijver ter wereld en naar ver luidt de meest gejatte schrijver uit de openbare bibliotheken. Op een mooie vrijdag is het goed toeven in Luik. De terrasjes op de markt zitten tjokvol. Met voornamelijk jong volk. Borrel tijd begint hier al rond elven in de ochtend en lunchen en dine ren kun je zo'n beetje de hele dag. Dit is de plek waar ook Ge orges Simenon (1903-1989) als jong journalist bij de Gazet van Luik z'n toevlucht zocht. Anders dan op de terrassen lo pen er op de expositie voorna melijk grijze hoofden rond. In een enigszins schemerige at mosfeer is van de tent een dool hof gemaakt die is opgedeeld in een dertiental thema's. Z'n jeugdjaren, z'n reizen die een bron van inspiratie vormden, de wording van Maigret, Simenon en de vrouwen, de invloed van zijn geboortestad, en ga zo maar door. Het moet een hele kluif zijn geweest om de man die in 1993, dus bij &ijn negentigste geboortejaar, ook al met een grote overzichtsexpositie mas saal de aandacht heeft getrok ken, op een nieuwe manier te be naderen. Was de insteek toen chronologisch, deze keer heeft organisator EuroCulture Pro duction de grote thema's in 's mans leven als rode draad geko zen. Dus dwaal je van thema naar thema waarbij het accent ligt op talloze oude, vergeelde docu mentjes en paperassen (Simen- ons perskaart, brieven aan z'n vrouw, doopattesten van z'n voorouders in verband met een niet-joodverklaring, zijn ge ruchtmakende interview met Trotsky in Paris Soir) en heel veel foto's. Totdat onherroepe lijk het verzadigingspunt be reikt wordt, is al dat papier leuk en interessant. Zoals de vitrine die vol hangt met de flutboekjes die Simenon aan de lopende band produceer de toen hij net in Parijs was. Als aankomend schrijver werd hij daar zo'n beetje de bedenker van het stationsromannetje - een niemendalletje dat je in één ruk uitlas tijdens de overstap van de ene trein op de andere. Onder een groot aantal pseudo niemen schreef Simenon er ruim tweehonderd. Ze zijn te zien op de expositie met veelzeggende titels als Baisers Mortels (Dode lijke Kussen), La Double Vie (Het Dubbelleven), Un Nid d'Amour (Een Liefdesnestje). Ook de foto's waarop hij prijkt met de legendarische Josephine Baker, danseres in de gewaagde Revue Nègre. hebben een hoge attentiewaarde. Met Baker had Simenon een gepassioneerde erotische relatie. Die vond let terlijk plaats onder de neus van zijn vrouw Tigy die er op een van de foto's bij zit als het vijfde wiel aan de wagen. Elk thema wordt ingeleid door lappen tekst op afficheformaat, zowel in het Frans als het Ne derlands. Dat biedt veel boei ends. Vooral bij het thema 'De vrouwen in zijn leven'. Simenon was een befaamd rokkenjager. Psychologen die ze daarop heb ben losgelaten menen te weten dat zijn onuitputtelijke libido in een rechte lijn is terug te voeren tot de problematische relatie die de schrijver met z'n moeder on derhield. 'Door zijn moeder ver stoten, had hij alle vrouwen ter wereld nodig om die wonden te helen.' Heerlijke psychologie van de koude grond die een glimlach oproept. Incestueuze relatie Minder fraai is de wijze waarop de expositiemakers Simenons enige dochter Marie-Jo binnen dit kader hebben geplaatst. Er gaan hardnekkige niet meer te bevestigen geruchten dat Sime non een incestueuze relatie met haar had en dat dit de reden was voor haar zelfmoord op 25-jari- ge leeftijd. Vast staat dat het meisje haar vader aanbad en op zeer jeugdige leeftijd een 'trouwring' van hem kreeg die ze nooit meer afdeed. Over Simen- ons vrouwengekte en dochter André MaLraux, André Gide, Philip Marlowe, Patricia Corn- well, Léo Malet, Sartre en Aga tha Christie. Maar eerlijk ge zegd leidt dat nogal af en komt het een beetje over als erbij ge sleept met de haren. Ook het voortdurende, vrijwel onver staanbare Franse gewauwel Marie-Jo zegt de expositie het volgende: 'D.e mateloze drang naar eenwording kan ontaarden in incestueuze neigingen. Hier is het omgekeerde het geval: het meisje dat denkt dat haar vader voorziet in al haar behoeften. Dat onmogelijke verlangen leidt tot haar zelfmoord in 1978.' Waarmee de kwalij ke suggestie wordt gewekt dat het kind 'de schuldige' was. De expositie plaatst Simenon verder in het rijtje van andere grote (misdaad)schrijvers: Jack Kerouac, Ernest Hemingway, vanuit luidsprekers dat de ex positie begeleidt en dat naar la ter blijkt de stem van Simenon is, irriteert en leidt af. Geinig om te weten zijn wel weer de talloze eigenaardighe den die voor Simenon de voor waarden tot het schrijven wa ren Eerst sleep hij z'n potloden. Dan noteerde hij de opzet van de roman op een envelop die altijd geel moest zijn. Vervolgens schreef hij één hoofdstuk per dag, altijd 's morgens en moest het om hem heen doodstil zijn. Naar verluidt zou zelfs het slui ten van een keukenkastje hem hebben gehinderd en uit z'n concentratie gehaald. Geen wonder dat zo iemand schrijven beleeft als 'een martelgang'. En dan is er natuurlijk de Gro ningse connectie. Per boot be zocht Simenon aan het begin van zijn schrijverscarrière het hoge noorden Hij raakte ver zeild in Delfzijl en zou daar op het idee zijn gekomen voor Mai gret. Waar of niet, Delfzijl eert hem met een standbeeld. Bij een ruimte die de kans biedt om door sleutelgaten te gluren naar het leven van de grote man, kikker je op. Het lezen van ver geeld papier en bekijken van oude foto's wordt eindelijk af gewisseld met opnames. En in derdaad kun je via die sleutel gaten kennis nemen van enkele tv-interviews. Simenon als be jaarde rondschuifelend in zijn appartement, Tigy als oude vrouw en Henriette Brüll, Si- menons moeder. Het gaat echter om flitsjes: binnen enkele tellen is zo'n opname voorbijWie trouwens het Frans niet be heerst, komt hier niets aan de weet, want er wordt niet ver taald. Dat alles is een gemiste kans. Want uitgerekend een schrijver die volop geleefd heeft in het tijdperk van radio en tv had aantrekkelijker belicht kunnen worden met het ongetwijfeld overvloedig aanwezige audiovi suele materiaal. En daarmee wordt Simenon... een eeuw! vooral een wel erg langdradige papieren ervaring. Ook de ver toonde scènes uit verfilmde boeken (met sterren als Brigitte Bardot, Sandrine Bonnaire, An nie Girardot) brengen daar he laas geen verandering in. Dorine Steenbergen Simenon... een eeuw! is te zien tot 30 september in de tent op Espace Tivoli. Dagelijks ge opend van 10 tot 18 uur, op vrij dagtot 21 uur. Entree 9 euro. Bij de expositie is een Franstalige catalogus ver krijgbaar 5 35 euro. Zie ook www.euroculture.be Het zal je gebeuren: sta je op het punt om in te checken, ben je het visum vergeten, blijkt het paspoort verlopen - nog er ger: het ligt nog op de keukenta fel thuis - of is het identiteitsbe wijs niet geldig voor de geplande vakantiebestemming. Sommige problemen zijn op het laatste moment nog te verhel pen, maar een vergeten visum betekent in de regel uitstel van de vakantie. Met een identiteitskaart kunt u naar 23, voornamelijk West-Eu- ropese landen en Turkije (met uitzondering van Cyprus) rei zen. Wie een vakantie buiten Europa plant, heeft dus een pas poort nodig. Weinig mensen realiseren zich dat het paspoort nog minimaal 3 of 6 maanden geldig moet zijn, in ieder geval voor een bezoek aan de meeste landen buiten de Europese Unie. Peildatum is in de regel de dag van aankomst in het vakan tieland of de datum bij het ver laten van dat land. Vrouwen doen er overigens goed aan om te controleren of de naam op het vliegticket dezelf de is als die in het reisdocument. Staat bijvoorbeeld uw meisjes naam in het paspoort vermeld en uw mans naam op het ticket of omgekeerd, dan is uw ticket niet geldig. Wie zijn paspoort moet verlen gen of een nieuwe moet aanvra gen, kan niet meer voor een spoedbehandeling bij de ge meenten terecht. Tegenwoordig duurt het minimaal een week. Lastig voor mensen die op het laatste moment constateren dat hun paspoort niet meer voldoet aan de geldigheidseisen van het betreffende vakantieland Uit komst biedt een noodverlenging (circa 35 euro) van het paspoort. Zo'n noodverlenging is een jaar geldig en wordt afgegeven door de Marechaussee bij een aantal Nederlandse grensovergangen, Paspoortcontrole op Schiphol. zoals op de luchthavens van Amsterdam en Rotterdam. Ook in havens is meestal marechaus see aanwezig, zoals in de ver trekhal van veerdienstmaat schappij Stena-Line, die de overtocht van Hoek van Hol land naar Harwich verzorgt. Wie zonder paspoort of met een verlopen paspoort bij de in- checkbalie blijkt te staan, kan ter plekke een noodpaspoort (circa 38 euro) bij dezelfde Ma rechaussee aanvragen. Mits u zich op een of andere manier kunt identificeren en uiteraard geen visum nodig heeft voor de vakantiebestemming, want die kan alleen worden afgegeven door de ambassade van het be treffende vakantieland. Dit noodpaspoort is alleen geldig gedurende de periode dat u in het buitenland verblijft. Raakt u uw paspoort of identiteits kaart in het buitenland kwijt. dan kunt u hiervoor terecht bij de Nederlandse ambassade in dat land. Een visum heb je in sommige landen niet alleen nodig om te mogen verblijven, maar ook om er doorheen te reizen, het zoge naamde doorreisvisum. Een reisorganisatie is verplicht om, vóór u een reis boekt, relevante algemene informatie over de vereiste reisdocumenten te ge ven en/of u door te verwijzen foto Roland de Bruin/GPD naar de bevoegde instanties voor de laatste stand van zaken Maar hoe je het wendt of keert, uiteindelijk is elke vakantie ganger zelf verantwoordelijk voor de vereiste visa en voor een geldig reisdocument. Er zijn vier manieren om aan een visum te komen. Boekt u ruim voor vertrek een vakantie, dan biedt de reisorganisatie of het reisbureau vaak een moge lijkheid om het visum voor u te regelen. Wordt het een last-mi- nute-klus, dan kunt u het visum ook zelf aanvragen en ophalen bij de betreffende ambassade. De meeste ambassades bevin den zich in Den Haag, Amster dam of BrusselWie zich de reis naar de ambassade wil bespa ren, kan terecht bij V&V Visum- dienst (telefoon: 076-561 21 39/010-404 90 47, www.visum- dienst. nl), Embassy Services (telefoon 070- 346 49 00; ww- w.embassy.nl) en bij het Visum- Buro (telefoon 020-465 75 02; www.visum.nl). Deze instanties zorgen voor alle benodigde pa pieren, uiteraard tegen beta ling. Tot slot kunt u in sommige landen, zoals Egypte, een visum bij binnenkomst kopen. In sommige landen, zoals Au stralië, Nieuw Zeeland, de meeste Aziatische en Afrikaan se landen en Zuid-Amerika, heeft u een Internationaal rijbe wijs nodig. Een Internationaal rijbewijs is niet meer dan een vertaling van uw rijbewijs, dus het origineel moet u altijd mee nemen. Dit document is een jaar geldig en verkrijgbaar bij de ANWB. Niet verplicht, maar wel heel nuttig als je medicijnen mee neemt naar het buitenland, is het medisch paspoort. Handig, omdat het vooral onnodig oponthoud aan de buitenlandse grenzen voorkomt Uiteraard hebben alleen medicijnge bruikers dit nodig. Het paspoort kunt u bij de apotheek op halen. Tot slot worden toeristen in een aantal landen alleen toegelaten als ze tegen tropische ziekten zijn ingeënt. De meeste vaccina ties zijn niet verplicht, maar die tegen gele koorts wel Als u uit een land komt - ook al maakt u alleen een tussenstop - waar de ze ziekte heerst, is het nodig om uw vaccinatieboekje als bewijs mee te nemen. Monique Leijser In de historische binnenstad van Nijmegen zijn deze week enkele monumenten voor het nieuwe seizoen open gegaan. Tot en met 25 oktober kunnen het stadhuis, de synagoge, de gevangenpoort en de St. Gertru- diskerk worden bezichtigd. Er zijn gidsen aanwezig om tekst en uitleg te geven. Wie moed en voldoende conditie heeft kan de 183 treden in de toren van de St. Gertrudiskerk bedwingen. De monumenten zijn op dinsdag t/m zaterdag van 13.00 tot 16.30 uur open (het stadhuis niet op vrijdag, het stadhuis en de kerk niet tijdens huwelijken en dien sten). Entree: 1,20 euro, t/m 12 jaar gratis. Informatie: tel. 016-4277482. Antwerpen heeft de toeristi sche autoroute in het ha vengebied vernieuwd. Op 9 mei gaat die 'Havenroute' officieel open. Zeskantige blauw-witte borden wijzen de weg voor het ongeveer 70 km lange traject. De haven van Antwerpen strekt zich uit over een gebied van zo'n 14.000 hectare op de rechter en linker Schelde-oever. De autorit gaat langs de belangrijkste slui zen, dokken en haven vestigin gen op de rechteroever. Informatie: tel. 0032-32320103, internet www. visitant werpen, be Wie eens wil zien met welke materialen de boeren vroeger werkten, kan tot en met 24 september een bezoek bren gen aan museum De Schilpen in het Zuid-Hollandse Maasland Omdat 2003 is uitgeroepen tot 'Het jaar van de boerderij' is de zomertentoonstelling van het museum aan 'boerengerei' ge wijd. Sommige spullen worden nu nog wel gebruikt, maar de meeste zijn uit beeld verdwe nen. Geopend: woensdag van 14 tot 17 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. De toegang is gratis. Infor matie: tel. 010-5913658. Is ons zonnestelsel uniek of zijn er bij andere sterren ook planeten ontstaan? Is het nor maal dat bij de geboorte van een ster ook planeten worden ge vormd? Lijken deze planeten dan op onze aarde? De antwoor den op deze vragen worden ge zocht in de zomerexpositie 'Exoplaneten, planeten bij an dere sterren' in het Eise Eisinga Planetarium in Franeker. De speurtocht naar de nieuwe we relden kan tot eind november worden gevolgd. Openingstij den: dinsdag t/m zaterdag 10 tot 17 uur, zondag 13 tot 17 uur, t/m 31 oktober ook maandag 13 tot 17 uur. Informatie: tel. 051-7393070, internet: www.planetarium-friesland.nl. Je vergapen aan een collectie gapers (onder meer de groot ste van de wereld) is sinds een paar dagen weer mogelijk in het Nederlands Drogisterij Muse um. Dat heeft onderdak in het voormalige koetshuis van het gemeentehuis Goudestein in Maarssen. Er zijn enkele com pleet ingerichte drogisterijen uit 1901 en 1934 te zien Ope ningstijden: woensdag t/m za terdag van 11 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Toegangsprijs: volwassenen 3 euro, 65+ en kind 2,50. Informatie: tel. 034-6555253, internet wwwdrogisterijmuse- um.nl. Tedere eerste dinsdag van de Lmaanden mei, juni, juli en au gustus is het mogelijk 's avonds de Utrechtse Botanische Tuinen te bezoeken. Het gaat om Fort Hoofddijk in Utrecht en het Von Gimborn Arboretum in Doorn. Vanaf 19.15 uur staan rondlei ders klaar om de bezoekers te begeleiden. De wandeling duurt zestig tot negentig minuten. De hekken van de tuinen gaan om 21.30 uur dicht. Toegangsprijs: Utrecht volwas senen 4,50 euro, 65+ 3,50 en t/m 12 jaar 1,50; Doorn: volwasse nen 2 euro, kinderen tot 12 jaar gratis. Informatie: tel. 0302535455, www.botanischetuinen.uu.nl. foto Stichting Simenon 2003/GPD George Simenon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33